H.V.A. boekte zeer gunstige resultaten. '4 ZOU LOM ZUN„ DONDERDAG 9 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Werken of steuntrekken? De controle tegen fraude is moeilijk. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem tracht drukking: van prijzen tegen te gaan. Een lezer schrijft ons: Het is de laatste jaren te Haarlem en ook Jn andere steden gewoonte geworden dat in gezetenen kleine werkjes door werkloozen la ten verrichten. De menschen denken dan dat zij voor een koopje klaar zijn. maar dit is toch niet het geval. Verschillende steuntrekkers verzwijgen hun op die manier verkregen in komsten, wat tengevolge heeft, dat de bedra gen, die de overheid aan steun moet uitkeeren zeer hoog blijven. Wat men aanvankelijk meende te sparen door het werkje goedkoop klaar te krijgen, moet men later toch op zijn belastingbiljet betalen door de verhoogde op centen. Tien. twintig jaar geleden streed elke arbei der voor een behoorlijk loon. de laatste jaren zijn er velen die alle behaalde voordeelen weer prijsgeven en werken voor 25 cents of iets meer per uur. alleen om er maar iets bij te kunnen verdienen. Daardoor krijgen de pa troons geen orders, waardoor ook werk tegen een behoorlijk loon aan de arbeiders wordt onthouden. Aan alle steuntrekkende werkloozen zou ik willen toeroepen: „werk niet onder het loon, laat het werk aannemen aan de patroons over. dan komt elke arbeider op zijn tijd weer eens tegen het vastgestelde loon aan den ar beid". Het publiek moet ook begrijpen dat de maatschappij er alleen mee gediend is als het werk op normale wijze wordt uitgevoerd. Het zou aanbeveling verdienen een „werk- distributiebedrijf" op te richten. Het publiek zou aan dat bureau zijn werk kunnen opgeven dat dan op eerlijke wijze over de verschillende patroons verdeeld zou kunnen worden". Tot zoover deze lezer. Wij teekenen hierbij aan, dat algemeen wordt aangenomen dat er door vele werkloo zen kleine werkjes worden uitgevoerd, terwijl zij hun daardoor verkregen inkomsten ver zwijgen om tevens hun vollen steun uitbe taald te krijgen. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem doet wat mogelijk is om dit ge knoei tegen te gaan. Er zijn thans niet minder dan elf controleurs, die tot taak hebben na te gaan of er ook werkloozen zijn die inkom sten hebben die zij verzwijgen. Het voor naamste contróle-middel bestaat natuurlijk in het „stempelen". Zou men de controle zoo danig streng willen maken dat geknoei uitge sloten kan worden geacht, dan zou men een leger van controleurs moeten aanstellen. De ervaring is evenwel dat werkloozen, die van twee walletjes willen eten. op den duur toch tegen de lamp loopen. De controleurs zitten hier en daar en overal, en als zij er gens den vinger achter krijgen, wordt alles gedaan om een zaak op te helderen. Boven dien ls het te verklaren dat sommige werk loozen door lotgenooten, die zich wel aan de steunregeling houden, worden verraden. Menig geval van verzwijging van inkomsten door steuntrekkers heeft een naspel in de rechtszaal gevonden. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem tracht zooveel mogelijk op te treden tegen prijsdrukking door gesteunden. Er zijn wel kleine ondernemers die niet meer op eigen beenen kunnen staan. Als die werkjes willen aannemen tegen lage prijzen, daarbij reke nend op den steun dien zij van Maatschappe lijk Hulpbetoon krijgen, dan wordt daar een stokje voor gestoken, want op die manier wordt immers het bestaan voor niet-gesteun- de werknemers ernstig bemoeilijkt. Wat de laatste gedachte van den inzender betreft herinneren wij er aan, dat eenige ja ren geleden te Haarlem een Welwaarts-coniité als een soort werkdistributiebedrijf is opgetre den. Er werd voor ongeveer een halve ton aan werk ingezameld, maar de ervaringen waren toch niet zóó bemoedigend, dat op den inge slagen weg kon worden voortgegaan. DE ONTSNAPTE GEVANGENE. Op Donderdag 28 April wist een 33-jarige kooopman uit Amsterdam, die een vonnis van 2'2 jaar gevangenisstraf te goed had en die als getuige in een andere zaak door de Recht bank te Haarlem gehoord werd, uit het Pa leis van Justitie te vluchten. Het is tot dus ver aan de politie niet mogen gelukken, den man op te sporen. Men vermoedt, dat hij de wyk naar het buitenland genomen heeft. INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat zij bij hun besluit van 8 Juni hebben besloten de Maria Joanna Celina NederkoomVan Dijk Stichting, gevestigd te Haarlem, in te schrijven op de lijst van instellingen van wel dadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet. NEDERLANDSCHE CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. De jaarvergadering van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose werd o.a. bijgewoond door dr. C. van den Berg. directeur-generaal cvan de Volks gezondheid. Een wijziging van statuten en huishoudelijk reglement werd na een korte uiteenzetting van den voorzitter van de rapportcommissie oud-minister mr. M. Slingenberg, met eenige amendementen aangenomen. Tot leden van het bestuur werden opnieuw gekozen dr. W. Bronkhorst, dr. J. Kolff, dr. A. Schuckink Kool, dr. B. A. Vos, dr. J. G. A. Honig dr. J. D. Hefting, mevr. A. E. J. de Vries Bruins en mr. M. Slingenberg. Tot nieuwe bestuursleden, die voorloopig zijn aangewe zen, in afwachting van de Koninklijke Goed keuring op de gewijzigde statuten, werden be noemd de heeren J. A. /Schutte voor „Her wonnen Levenskracht", W. de Jong voor „Draagt elkanders lasten" en T. S. Noordhoff voor het ..Tuberculose-bestrijdingsfonds van het N.V.V." HOOGER BEROEP AANGETEEKEND IN DE ZAAK DER UTRECHTSCHE GOUD DIEFSTAL. AMSTERDAM 8 Juni. De rechtbank te Utrecht deed verleden week uitspraak in de strafzaak tegen de verdachten, betrokken bij de gouddiefstallen in de tandheelkundige kliniek te Utrecht. Inzake drie verdachten verklaarde de recht bank zich onbevoegd omdat de feiten, heling betreffende, te Amsterdam waren gepleegd. Zij zouden dus opnieuw moeten worden ge dagvaard en terecht moeten staan voor de rechtbank te Amsterdam. De officier van justitie te Utrecht is ech ter van het vonnis in beroep gegaan, zoodat het Hof te Amsterdam de onbevoegdverkla ring zal moeten beoordeelen. Voor het behoud van Schiphol. Request van vooraanstaande Amsterdammers. Dezer dagen is een request aan den mi nister van waterstaat gezonden tot behoud van Schiphol als luchthaven voor Amster dam. Dit request draagt een honderdtal handteekeningen van leiders van groote Am- sterdamsche ondernemingen, vooraanstaan de persoonlijkheden uit de vrije beroepen en het cultureele leven van Amsterdam. Er hadden veel meer handteekeningen kunnen worden verkregen, maar het request is met het oog op den zeer beperkten tijd, dat het gecirculeerd heeft, slechts aan een klein aan tal personen voorgelegd, die nagenoeg allen geteekend hebben. SPEELTUIN VEREENIGING „WELTEVREDEN". Bovengenoemde vereeniging organiseert op 9 en 10 Juli as. een bazar in haar club gebouw Ceribonstraat 15 Haarlem-Noord. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 15/16 Berlijn 72.62' Parijs 5.02 5/8 Brussel 30.60 Zwitserland 41.22 New York 1.80 15/16 12.— uur. Londen 8 95 7/8 Berlijn 72.65 Parijs 5.02 5/8 Brussel 30.60 Zwitserland 41.23 Kopenhagen 39 98 Stockholm 46.15 Oslo 45. New York 1.80 7/8 Praag 6.29 Italiè: a. vrije lire 9.57'/fe: b. reislire 8.60; c. bankpapier 7.70. HET TOONEEL Het openbaar Eindexamen van de Tooneelschool. De voorstelling van het eindexamen van de Tooneelschool, die in de laatste jaren steeds in de middaguren in den Stadsschouw burg te Amsterdam werd gegeven, had, om dat de schouwburg op het Leidsche Plein door de vernieuwing der zaal niet beschikbaar was gisteravqnd plaats in het Centraal Theater in de Amstelstraat. De belangstel ling voor deze openbare opvoering was zeer groot, en wij zagen onder de bezoekers o.a. ook vele leden van de Haarlemsche afdeeling van het Tooneelverbond, die daarmee op ver heugende wijze blijk gaven van belangstel ling voor de school, welke zooals dr. Tjebbo Franken bij het uitreiken der einddiploma's terecht zeide zonder het Nederlandsch tooneelverbond niet zou bestaan. Er heerscht op zoo'n slotvoorstelling van de tooneelschool altijd een eigenaardige sfeer. Wij zien dan vele bekende tooneelfiguren directeuren van gezelschappen en acteurs en actrices in de zaal en het is met merkbare spanning, dat de nieuwe „lichting" door deze deskundigen wordt „gekeurd". Hoevele thans bekende tooneelartisten heb ik in den loop der jaren op die slotvoorstellingen van de tooneelschool al niet zien spelen en de in drukken van dit eerste openbare optreden werden later meestal bevestigd in de meer of minder succesvolle carrière van deze leer lingen, die met die opvoering afscheid namen van de school. Maar nog zelden hebben wij een zoo veel voor de toekomst van ons tooneel belovend eindexamen bijgewoond als gisteravond. Niet alleen, dat het aantal leerlingen dat eindexamen deed, grooter was dan ooit te voren er waren er niet minder dan acht er waren onder hen ook eenigen, die een opmerkelijk talent openbaarden en wier na men wij zullen moeten onthouden. Een zoo gave, sterke opvoering bijvoorbeeld als giste ren werd gegeven van het eerste bedrijf van Jean de la Lune van Achard herinneren wij ons niet van eenige voorstelling van de too neelschool. Dat was verrassend goed ook door de leiding van Cor Hermus en deze leerlingen benaderden de bedoelingen van den auteur meer dan indertijd de leden van Het Schöuwtooneel in dit stuk, al vormde daarin het spel van Else Mauhs in de rol van Marceline dan ook een klasse apart. Maar Han Bentz van den Berg een jonge spe ler van uitgesproken talent, die door Cor van der Lugt Melsert is geëngageerd Paul Deen en Henk Rigters de laatste vooral von den in dit stuk van Achard rollen, die hen bijzonder goed lagen, waardoor een voor jonge krachten zoo merkwaardig knap geheel werd verkregen. Han Bentz van den Berg had ook sterk de aandacht getrokken door zijn spel in een scène van ..Trio" van Leo Lenz, waarin hij zeer levendig tegenspel kreeg van Lies de Wind, een actrice met een knap tooneelfi- guur, die wij in het volgend seizoen bij Het Masker hopen te zien. In twee bedrijven van ..De Quadratuur" van den Cirkel" traden Albert Snelders, Mieke van Oorschot. Hans van Dorp en Joke Busch op. Het spel van dit kwartet was frisch en jong. maar men voelde hier toch veel meer met beginnelin gen te doen te hebben dan In de twee an dere fragmenten. De avond was geopend met Middeleeuw- sche spelen en balladen. Wel een aardige va riatie gaven de balladen zooals Ic stonth op hooghe Berghen" en .Het daghet in den Oosten" die door verschillende personen gespeeld werden, wat aan de voordracht een ongewone bewogenheid gaf, al werd het nu en dan voor deze teere lyriek wat al te realistisch. De fragmenten uit het abel spel „Gloriant" werden het meest „in stijl" gegeven. Die stijl ontbrak wel wat te veel in de hoofdpersoon van Marlken van Nieumeghen, maar zij ver raste toch door sterk temperament; talent is er bij deze speelster zeker, al zal het ook verder gevormd moeten worden. Na afloop der voorstelling heeft de heer Tjebbo Franken met een toespraak, waarin hij o.a. de beteekenis van het Tooneelverbond voor het tooneel in Nederland belichtte, de einddi ploma's aan de 8 geslaagde dames en heeren uitgereikt. De directeur, de heer Balthazar Verhagen sprak eenige hartelijke woorden tot de leerlingen, die zijn school verlieten en tot *!ot dankte Albert Snelders namens de leer lingen den directeur en de leeraren voor het onderwijs, dat zii on de school hadden ge noten. En nu, jongelui en avant! Wij zullen met belangstelling uw carrière volgen. J. B. SCHUIL. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk be- l wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 769.3 m.M. te Wilna. Laagste 749.9 m.M. te Seydisfjord. De depressie bij IJsland vulde op. In het Zuidwesten op den Oceaan is de luchtdruk zeer aanzienlijk gestegen, zoodat zich hier een gebied van hoogen luchtdruk ontwikkeld heeft. De hoogedruk in het Oosten nam in beteeke nis af. In Duitschland en Oost-Europa en ook grootendeels in Zweden heerscht nog het warme zomerweer. Een onweersfront, dat gis teren vrijwel boven ons land bleef, trekt nu Oostwaarts Duitschland in. Op de Britsche eilanden, evenals in West-Frankrijk, is het weer vrij koel. met zware bewolking. In Oost- Frankrijk bleef het nog warm. Noorwegen on dervindt nog den invloed van de depressie. De bewolking is er zwaar, met plaatselijk regen. Voor onze omgeving wordt voor morgen vrij koel weer verwacht, zonder regen van beteekenis. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 1.58 uur; n.m. 14.25 uur. Strand berijdbaar van 7.00—12.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Het nieuwe schoolgebouw in het Florapark. Voorstel van het raadslid Joh. Visser. Het raadslid de heer Joh. Visser schrijft het volgende aan den Raad: „Nu het plan, om op het terrein aan den Kleinen Houtweg, waarop het niet meer ge bruikte Veilingsgebouw nog staat, een veer tigtal woningen te bouwen, niet uitgevoerd zal worden, meen ik een voorstel te kunnen doen, om aan dit terrein een nuttige bestem ming te geven, waardoor tevens de vele be zwaren die tegen het plan om een schoolge bouw in het Florapark te zetten, zijn inge bracht, zouden vervallen. Het terrein van het voormalig Veilingge bouw biedt ruimte in overvloed (afmeting pl.m. 100 bij 125 M.) om aan elk schoolge bouw in de meest gewenschte ligging plaats te geven, terwijl er nog een uitgestrekte ruimte zou overblijven voor speelterrein of plantsoenaanleg. De plaats in dit stadsgedeelte is stellig gunstiger, dan die in. het Florapark aan den Wagenweg. Wel heeft de Kleine Houtweg een trambaan, doch de Baan zelf is er vrij van en heeft het éénrichting-verkeer. Bovendien hebben de leerlingen dan een behoorlijken afstand te loopen als de school uit gaat, zoodat de zich baanbrekende levens lust der jeugd, volgens „de psyche van het kind" steeds aanwezig na een paar uur schooltijd, zooals bij de bespreking van deze zaak de heer Weustink zeer terecht heeft opgemerkt voldoende veiligheidsklep vin den zou, om de spanning te verminderen en onvoorzichtigheden te voorkomen. Wel zal de trambaan door eenige leerlin gen moeten worden gepasseerd, doch dat ge schiedt ook thans op vele plaatsen; het getal ongelukken, daardoor veroorzaakt, is gelukkig klein. Het groote voordeel zou zijn, dat het Flora park kan blijven, wat het servituut, daarop gevestigd bij den aanbouw der villa's beoogt, n.l. een klein villapark. En al is de gemeente niet meer juridisch te veroordeelen, als dit servituut niet meer zou worden gehandhaafd, de bewoners van het Florapark zullen het zeker op grooten prijs stellen, als de gemeente, zij het niet wette lijk verplicht, toch aan de gegronde verwach ting, dat de moreele verplichting geëerbiedigd zal worden, alsnog voldoet. Dit kan niet anders dan ten voordeele zijn van de gemeentezelf en van de bewoners en eigenaars". De heer Visser heeft daarom het volgende voorstel ingediend: „De Raad, gehoord de besprekingen, noo- digt B. en W. uit, de plannen voor een school gebouw ter vervanging van School 17 ten spoedigste voortgang te doen hebben en in- plaats van de aanvankelijk gekozen plaats in het Florapark, daarvoor te bestemmen een deel der grondoppervlakte van het (dan te sloopen) Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg". VERGADERING ..ONS BELANG" TE AMERSFOORT. Woensdag is in „Amicitia" te Amersfoort de 36e algemeene vergadering van de vereen! ging van onderofficieren „Ons Belang" begon nen. In zijn openingsrede bepleitte de voorzitter herstel van de extra verlaagde salarisschaal der sergeanten en memoreerde dankbaar de tegemoetkoming in de trage bevordering, door de invoering van den rang van sergeant der eerste klasse. De thans in uitvoering zijnde legeruitbrei- ding is de bevordering der onderofficieren zeer ten goede gekomen, maar een oplossing van het brandend vraagstuk" is daarmede nog niet verkregen. De jaarverslagen van den eersten secretaris, de adjudant-onderofficier Van Loozen en den penningmeester de adjudant-onderofficier Re- court, werden zonder opmerkingen goedge keurd. Het lid van het hoofdbestuur, sergeant eerste klasse De Hu-llu. leidde een bespreking over het bevorderingsvraagstuk in. Het beleid van het hoofdbestuur werd na eenige besprekingen goedgekeurd. VISCHAKTEN. De Burgemeester van Haarlem deelt mede, dat belanghebbenden, die vóór 1 Juli a.s. in het bezit wenschen te komen van een visch- of hengelakte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1938/ 1939, ter secretarie dezer gemeente, eerste Af deeling. blanco verzoekschriften kunnen ver' krijgen ter verkrijging van de door hen ver langde akten. - - Winst sterk gestegen. De Handelsvereen. „Amsterdam" kan over 1937 op een zeer gunstig jaar terugzien. Het voordeelig saldo op suiker bedraagt f2.367.619 (v. j. f 216.558); de exploitatierekening der diverse cultuurondernemingen sluit met een voordeelig saldo van f 15.256.421 (f 9.774.963). De winst na afschrijvingen en re serveeringen bedraagt f 10.660.233 (f 6.749.2341, waaruit zooaLs bekend een dividend van 25 (v. j. 16) pet. wordt uitgekeerd. Verdere uitbreidin gen zijn onderhanden genomen. De winstmogelijkheden in 't nieuwe jaar zijn in sterke mate beperkt door de ingetreden prijsdalingen. De liquiditeitspositie der maatschappij is over 1937 in zeer sterke mate verbeterd. De posten kas. kassiers, deposito's en schatkist papier komen n.l. op de balans voor met een totaal bedrag van bijna f 50 millioen! De opbrengst der in 1937 afgeleverde sui ker bedroeg gemiddeld f5.08 (f4.24) per quintaal. De voorraad per ultimo 1937 is ge waardeerd op f5.15 (14.42) gemiddeld per quintaal franco afvoerhaven. De exploitatie rekening sluit met een voordeelig saldo van f2.367.019 (f216.558). Het in vergelijking met vorige jaren gunsti ger resudtaat over 1937 is te danken aan de verbetering, welke de suikermarkt, speciaal gedurende de eerste helft van dat jaar, ken merkte. Daar deze verbetering zich niet kon handhaven en plaats moest maken voor een prijsdaling, welke zich in 1938 verder voort zette, zijn de vooruitzichten voor de resulta ten over 1938 ongunstig. Onze oogst 1938 wordt getaxeerd op ca 175.000 (178.000) ton. Voor oogst 1938 zullen wij een product tot stand brengen met een getaxeerd product van rond 195.000 ton (175.000). Winst diverse cultures sterk gestegen. De winst van de diverse cultuuronderne mingen vertoont een aanzienlijke stijging als gevolg van de gunstige productieprijzen, welke einde 1937 en in den aanvang van het boekjaar konden worden bedongen. De daar na weer ingetreden kentering in de con junctuur beperkt uiteraard de winstmogelijk heden in het nieuwe jaar in sterke mate. De bezwaren, welke het handels- en betalings verkeer met verschillende landen in toene mende mate ondervindt, belemmerden ook in het afgeloopen jaar den afzet onzer pro ducten. Wij stellen voor de buitengewone reserve aan te vullen met een bedrag van f2.500.000 (onv.). De winst- en verliesrekening werd gecredi teerd met de reserve '37 ad f 2.500.000 (v. j f 1.500.000). Wij stellen voor deze reserve over te brengen naar het volgende boekjaar en het bedrag te verhoogen tot f 5.000.000. De winst, inclusief de reserve 1937 ad f2.500.000 (f 1.500.000) en het saldo Ao Po. ad f 1396 (f 60.807) bedraagt na afschrijving op de kapitaalrekening onzer diverse cultuur- ondernemingen van f 1.755.775 (f 1.201.446) en na reserveering van f 2.500.000 (onv.) ten gunste van de buitengewone reserve, van f 2.300.000 voor bedrijfsuitbreiding en van f5.000.000 (f2.500.000) ten gunste van de reserve 1938, f 10.660.233 (f6.749.234) welk be drag een uitkeering van 25 pet. (16) dividend toelaat. De winstverdeeling wordt daarbij als volgt: 5 pet. (onv.) dividend aan aandeelhouders over het kapitaal ad f40 millioen, aan com missarissen f 122.746 (f 57.155), aan directeu ren f 536.847 (f 290.682), aan aandeelhouders verder 20 pet. (11) dividend, overdracht sal do op nieuwe rekening f 638 (f 1396). ARROND. RECHTBANK. Een juffrouw met fantasie. De Officier van Justitie zei vanmorgen, dat hij aanvankelijk in de juffrouw, die thans terecht stond een slachtoffer van de tijds omstandigheden had gezien, maar naarmate er meer gegevens omtrent haar binnen kwa men. was hij tot de overtuiging gekomen, dat de juffrouw een slecht mensch was, verhard in het liegen en die al geruimen tijd van oplichterij leefde, zoodat er weinig aanlei ding bestond, om te haren opzichte verzach tende omstandigheden aan te nemen. Zij had zich bij verschillende dames te Bloemendaal vervoegd, zeggende, dat zij kwam van de Vereeniging van Huisvrouwen, wat een goede introductie was en dan stelde zij zich voor als de vertegenwoordigster van een Amsterdamsche firma. Deze firma le verde stoffen voor mantels en japonnen en zorgde ook voor een coupeuse doch als waar borg moest de klant een derde deel van den prijs vooruit betalen en wel aan haar; aan de coupeuse mocht niet betaald worden. Door deze praatjes die geheel op fantasie berustten wist zij eenige dames te bewegen tot afgifte van geld. in het geheel ruim hon derd gulden. Zij bekende de feiten, maar zei, dat zij van plan was geweest de zaken voor zichzelf te beginnen en dat zij een coupeuse had willen zoeken. Zij beweerde, aangezien haar slechts één feit was ten laste gelegd, dat zij het geld niet had gebruikt en er was ook een bedrag bij haar aangetroffen, grooter dan het ten laste gelegde. De Officier deelde echter mede, dat zij geen twintig gulden had opgelicht maar ruim honderd en dat er dus geen sprake van was, dat zij het geld niet ten eigen bate had aan gewend. Reclassabel achtte de Officier haar niet, waarom hij een gevangenisstraf eischte voor den tijd van een jaar. Mr. Tonino, de verdediger, was van oor deel. dat het hier een pathologisch geval be trof. „Het mensch kan niet anders dan lie gen", heeft de Officier gezegd, dat is toch niet normaal. Als men met haar spreekt, krijgt men ook den indruk met een niet ge heel toerekenbaar mensch te doen te hebben. Pleiter drong daarom op een nieuw genees kundig onderzoek aan. Van jongens koopen. Een man. die een garage hield, was in ken nis gekomen met een 16-jarigen jongen, die in dienst was bij iemand, die in motor-on- derdeelen handelde; van dien jongen had hy tal van artikelen gekocht, waarvan hij wist of moest weten, dat de jongen ze niet anders dan door diefstal verkregen kon heb ben. De man moest nu wegens heling terecht <taan; hij bekende, doch wist niets anders te zijner verontschuldiging aan te voeren, dan dat het een domme streek was geweest. De Officier was van oordeel, dat uit de aÉstnen /en. -van antAAaciei MM müi[trfi'&ru. ie tmJ-zwnq&z. LEVERT ANTWRACIEiT MET DE WOO(jSTE CALORISCHE WAARDE (Adv. Ingez. Med.) houding van den man geen berouw sprak; spreker zag niet veel heil in een voorwaar delijke straf, maar omdat het reclasseerings- rapport het voorstelt en verdachte nooit ver oordeeld is, wil spreker het eens probeeren, waarom hij een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden eischte. Mr. Goudsmid, de verdediger, sloot zich hierbij aan, doch wees er op, dat verdachte iemand is, die wel degelijk het goede pad wil bewandelen; tegenslag in zijn bedrijf had hem tot de verkeerde handelingen gebracht. Chineesche regeeringsbureaux verhuizen naar Tsjoenking. Aantal ambtenaren blijft echter nog in Hankau. HANKAU 9 Juni (Reuter—A. N. P.) De bureaupx van de Chineesche regeering gaan Hankau verlaten. In Kwo Min Tang en de bureaux van het burgerlijk bestuur gaan naar Tsjoengking, waar reeds een aantal bestuurs organen zijn gevestigd. Het ministerie van buitenlanadsche zaken en het ministerie van verkeerswezen gaan naar Joenanfoe. Vermoedelijk zullen voorloopig van ieder ministerie de tien hoogste ambtenaren te Hankau blijven. De militaire bureaux zullen waarschijnlijk naar heb' zuiden worden verplaatst in Hoenan. COMMANDANT IVE DIVISIE. Bij K. B. van 4 Juni 1938 is met ingang van 1 Juli: 1. de generaal-majoor P. W. Best eervol ontheven uit zijn functie van commandant der IVe divisie, tevens bevelhebber in de vierde militaire afdeeling; 2. Benoemd en aangesteld: tot generaal- majoor, commandant der IVe divisie, de ad judant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de kolonel A. R. van den Bent, commandant van de brigade grenadiers en jagers Ie infanterie-brigade. FRAN SC HE VLIEGER VERBETERT DREE WERELDRECORDS. De Fransche vlieger commandant Rossi is gistermiddag om 5 uur 42 op het vliegveld van Istres gedaald na een toch van 5000 K.M. De gemiddelde uursnelheid bedroeg 401 K.M., waarmede hij drie Internationale re cords op zijn naam heeft gebracht, nl. de 5000 K.M. zonder last de 5000 K.M. met 500 K.G. nuttige last en de 5000 K.M. met 1000 K.G. nuttige last. CHavas) OVERVEEN ONGELUK OP EEN BOUWWERK. Woensdagmorgen had op een bouwwerk aan de Brazilialaan te Overveen een ongeluk plaats. Toen de timmerman J. uit Haarlem van een ladder wilde dalen trapte op een hamer, die aan de ladder hing. Hierdoor ver loor hij zijn evenwicht en viel van ongeveer vier H. hoogte naar beneden. De man kwam met zijn rug op een partij balken terecht en kreeg inwendige kneuzingen. Een dokter ver leende de eerste hulp, waarna hij per zieken auto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd. HEEMSTEDE TWEE JUBILARESSEN IN HUIZE ST. BAVO. Donderdag 16 Juni heeft Huize St. Bavo aan de Kerklaan twee jubilaressen; dan zul len de Eerw. Zusters Ildefonse en Fulgentia den dag herdenken dat zij vóór 25 jaar in huize St. Bavo haar intrek namen. Wie onder de velen, die in dit huis familie of kennissen komen bezoeken, zal b.v. Zr. Ildefonse niet kennen! 25 jaar lang verzorgt zij al de oude vrouwtjes. En dit verzorgen beteekent nacht en dag zich voor hen opof feren. Zr. Ildefonse doet haar werk met liefde en toewijding, in weerwil van haar hoogen leef tijd, want over 2 jaar zal zij reeds haar gou den professie feest vieren. Zr. Fulgentia heeft een andere afdeeling voor haar rekening, n.l. de dames-pensionai- res. Deze kwam 5 jaar na haar professie in huize St. Bavo, is dus heel wat jonger in leef tijd. Doch ook van haar wordt veel geëischt, vooral in tijden van ziekten van de haar toe vertrouwde dames strekt die zorg zich ook uit tijdens den nacht. Hoewel dit een uitzonderingsjuibileum is zal dezen dag voor deze stille werksters niet onopgemerkt voorbij gaan, daarvoor zullen zeker de bewoners van huize St. Bavo wel l zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2