I H.D.*V ertelling GARAGE RABO W ij besteden gaarne zoo groot mogelijken zorg aan de annonces. Het spreekt echter vanzelf dat dit in het gedrang moet komen, als plaatsingsopdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. Advertenties DONDERDAG 9 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Landdag van typografen te Haarlem. Kranslegging bij het standbeeld van Lourens Janszoon Coster. AMSTERDAM, 8 Juni. De Algemeene Nederlandsche Typografenbond bezit in 52 van zijn afdeelingen Alnetybo-studieclubsDe leiding van het studiewerk in deze organisatie is opgedragen aan een oommissie ter bevorde ring van de vakstudie, kortweg C.B.V. ge noemd. Eens per jaar organiseert deze commissie voor de leden der studieclubs een landdag. Jaar op jaar bestaat daarvoor groote belang stelling. Ditmaal wordt de C.B.V.-dag te Haar lem gehouden. Niet minder dan 2400 typo grafen zullen aan de feestelijkheden deel nemen. Het programma voor dezen dag is drie- deelig, n.l. een rondvaart te IJmuiden, een kranslegging bij het standbeeld van Lourens Janszoon Coster en de opvoering van de revue: „In pastei gevallen" in het Gemeen telijk Concertgebouw. Deze revue, waarvoor de tekst door A. Pleysier en S. de Vries Jr. en de muziek door Hugo de Groot verzorgd is, wordt door artisten van de V.A.R.A. ten too- neele gebracht. Voor Haarlemmers, die niet het genoegen kunnen smaken den C.B.V.-dag mede te maken, bestaat gelegenheid, te 2 uur de kranslegging op de Groote Markt bij te wonen. B. Ponstein, voorzitter van den A. N. T. B. en een vertegenwoordiger van B. en W. van Haarlem zullen korte toespraken houden, welke door een aangebrachte geluidsverster- kingsinstallatie overal op de Groote Markt goed hoorbaar zullen zijn. De revue „In pastel gevallen" wordt op wasplaten opgenomen en zal Zaterdag 18 Juni van 3.30—4.30 door de V.A.R.A. worden uitgezonden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De agenda voor de 130ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 14 Juni 1938, des namiddags te 8 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 4—6, Haarlem, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Subsidieaanvragen: a. Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischen Grondslag te Amsterdam. b. Liedertafel Haarlem's Zanggenot te Haarlem. c. Internat. Vereeniging voor Fmancieel en Fiscaal Recht te 's-Gravenhage. d. Ned. Vereeniging voor gieterij-technici te Amsterdam. e. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. f. Vereeniging Vooruit te Hoofddorp. 5. Goedkeuring verzonden schrijven aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betr. Omzetbelastingwet. 6. Concept-schrijven Bureau aan den mi nister van Waterstaat, betr. tunnelverbinding Velsen. 7. Concept-schrijven Bureau aan minister van Economische Zaken, betr. export bloem bollen. 8. Concept-schrijven Bureau aan B. en w. van Haarlem, betr. opleiding Middenstandsdi ploma Handelskennis, 9. Concept-schrijven Bureau aan directie Nederlandsche Spoorwegen, inzake trein- aansluitingen Hoek van Holland-Alkmaar. 10. Rondvraag. 11. Besloten zitting. EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: (eerste groep) de dames H. Muller, W. D. Spoelder, W. Ch, Snethlage, M. E. Houtman, Ch. P. J. Ritter, E. Wesstra, H. A. Noë, A. C. Blom, A. F. Stijn en de heeren L. Smits, F. L. J. Göttgens, D. J. Spaling, J. W. Wildschut. Afgewezen 3 candidaten; herexamens 2. GROENTEMARKT HAARLEM. 8 Juni 1938. Tomaten 2032 cent per K.G. Spercieboonen 7686 cent per K.G. Snijboonen 6070 cent per K.G. Andijvie 60—90 cent per kist. Sla 30—50 cent per kist. Spinazie 1545 cent per kist. Raapstelen 40—60 cent per kist. Postelein 3050 cent per kist. Zuring 2030 cent per kist. Peulen f 1.75f 2.25 per kist. Doperwten f 2.25f 2.50 per kist. Bloemkool 618 cent per stuk. Komkommers 510 cent per stuk Selderie 310 cent per bos. Peterselie 310 cent per bos. Kervel 58 cent per bos. Radijs 13 cent per bos. Rabarber 711 cent per bos. Wortelen 1316 cent per bos. Asperges 3048 cent per bos. Uien f 2.75f 3 per zak. AANDEELHOUDERSVERGADERING J. J. BEIJNES N.V. In de gisteren gehouden aandeelhouders vergadering van de Kon. Fabriek van Rijtui gen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. is ir. J. E. Zuckel, die dit jaar als commissaris aftrad als zoodanig herkozen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE WATERFONTEINTJES. Een onzer lezers heeft gezien, dat een stu- cadoor zijn witkwasten en een schilder zijn verfkwasten reinigden in het drinkbakje van een fontein in de stad, waaruit paarden en honden moeten drinken. Ook heeft hij ge zien, dat de straatjeugd er met de voeten in staat. Daarvoor is de drinkbak niet bestemd. Daarom verzoekt hij aan de politie, nauwlet tend toe te zien en aan het publiek om mede werking in dezen. HODFDSTEMBUREAU TWEEDE KAMER VERKIEZING. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal in den kieskring XI, in de vacature ontstaan door het overlijden van het lid P. Kalbfleisch, de heer G. Wolzak Hzn., lid van den raad der gemeente Haarlem, thans plaats vervangend lid van dat hoofdstembureau en is benoemd tot pl.verv. lid bij voorm. hoofdstembu reau de heer K. Brants, oud-hoofd-inspec- teur van het lager onderwijs en oud lid van den gemeenteraad van Haarlem. „KENNEMER BRIDGE BOND". De algemeene vergadering van den N.B.B. heeft tot reorganisatie besloten. In verband hiermede' hebben alle afdeelingen opgehou den te bestaan; zij moeten zich omvormen tot clubs. Ook de Kennemer Bridge Bond moet haar standpunt kiezen; hij belegt der halve op 14 Juni een buitengewone bestuurs vergadering en op 21 Juni een buitengewone leden vergadering. Voor de Slotdrive van den K.B.B. bestaat groote belangstelling. Verscheidene clubs hebben ingeschreven. Het belooft a.s. Zaterdag een buitengewone avond te worden in de So ciëteit De Vereeniging. Voor de Kennemer Bokaalcompetitie is een gemeenschappelijke slotwedstrijd georgani seerd op a.s. Donderdag 16 Juni, in Hotel Prins te Velsen. Voor het internationaal bridgetournooi te Oslo hebben ingeschreven: België, Denemar ken, Duitschland, Engeland, Finland, Frank rijk, Hongarijë, Nederland, Noorwegen, Tsjecho Slowakije en Zweden. zHet Nederlandsche team bestaat uit: mr. v. Bemmel SuykEinhorn, mrs. Goudsmit en Velman (reserve). BRIDGE CLUB „HAARLEM NOORD". De door den competitieleider vastgestelde moyennes over het wedstrijdjaar '37'38 voor leden van B.C. Haarlem-Noord zijn als volgt: Kamp. hoofdklasse heeren: MartinTab- bers 92.6 pnt.; kamp» le kl..heer en mevr. Wiegmink 89.6 pnt.; 3. heeren ToesetHeymel 89 pnt.; 4. heer en mevr. P. v. d. Heuvel 88.5 pnt.; 5. heeren KlaseboerF. Gaus 87.8 pnt.; 6. heeren DekkerBogaard 87.3 pnt.; 7. heer en mevr. Kabel 87.3 pnt.; 8. heer en mevr. Walter Jr., 86.2 pnt.; 9. heeren SchilpSmit 85.8 pnt.; 10. heeren HoffGroeneberg 84.4 pnt.; 11. heeren BeyerVeldt, 84.2 pnt.; 12. heeren KeusStuit, 84 p.; 13. heeren Walter Steemkist 81.9 p.; 14. BrouwerN.N. 81.4 p.; 15. heeren W. Meyer—Balk 80 p.; 16. heeren Polak—v. Haren 79.7 p.; 17. heer en mevr. Duzink 78.8 p.; 18. heer en mevr. Mulder 78.4 p.; 19. heeren PiggeDreckmeier 78.2 p.; 20. heeren S. GansBrasser 77.8 p.; 21. heeren Van TongerenJ. v. d. Heuvel 77.4 p.; 22. Scheelings—Robbé 70.3 p.; 23. Dames Polak Brave 69.8 p. De beoordeeling is gebaseerd op 30 wedstrij den. |NDERWOOD Ww Schrijfmachine In Standard en Portable modellen Vraagt demonstratie. J. M. GERDING - N. Gracht 35 TELEF. 12455 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Het ware Offer. door ARIE REINDERS. IN mijn lang bewogen leven ben ik ge tuige geweest van vele offers: ouders, die zich voor hun kinderen, dochters, die zich voor haar familie, mannen, die zich voor het vaderland of voor een idee op offerden en toch bezit ik voor mij de over tuiging dat ik slechts eenmaal een werkelijk offer heb meegemaakt. Een kind bracht het, geen volwassene, die bewust en met inzicht handelt; maar een jongen, die een sprookjesachtig geluk offer de om een goede daad te verrichten, omdat zijn hart hem dat zei. Pas later, toen het offer gebracht was, was hij het zich als zoo danig bewust. En dat hij toen huilde en bit ter berouw had, dat maakt zijn offer juist zoo groot en waardevol. Is het nog een of fer, wanneer we er niet onder lijden, wan neer we niets ontberen? Wanneer het ons niet zwaar viel, wanneer we het 't verstan digst vonden en er zelfs misschien nog voor beloond werden? Deze kleine jongen werd niet beloond. Hij had alleen iets verloren, iets ontbeerd. Hij had vrijwillig zijn geluk opgegeven. Het was Zondagmiddag en het had einde lijk opgehouden met regenen. De stille stra ten waren nog vochtig en modderig. De zon begon te schijnen en er trok een lichte nevel op^ Ik ging uit wandelde door de vredige stad en genoot van de ongewone stilte in de stra ten. Ze leken mij allemaal nieuw en onbe kend en ik had 'het gevoel, dat ik lang weg geweest was en nu voor het eerst weer in mijn geboortestad liep. Toen ik echter op een plein kwam. werd het daar plotseling druk. Uit alle straten kwamen jongens en meisies in hun Zondagsche kleeren me' mooie wittp kragen, glimmend gepoetste «choenen en ver wachtingsvolle gezichten. En toen zag ik ook. wat hen trok: de bioscoop op het plein had een kindermatinée. Een film van Indianen en cowboys, de opwindende, avontuurlijke en (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts de heeren S. J. C. Visser (Schoterland) en K. Bolle (Rotterdam). Ge slaagd voor het artsexamen eerste gedeelte mej. E. J. d'Oliveira (Amsterdam) en de hee ren G. A. Reydon (Haarlem), H. J. Jens (Schoonrewoerd), P. Sjoekes (Amsterdam) en S. de Jong (Amsterdam). Geslaagd voor het cand. ex. in de romaansche taal- en letter kunde (Fransch) de heer B. A. v. d. Wal. Geslaagd van de cand. ex. in de romaan sche taal en letterkunde (Spaansch) mej. A. E. Verkaaik en voor 't doet. ex. in de romaan sche taal- en letterkunde (Fransch) mej. J. C. Lecker. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) Q p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn AllRisk verze kerd en voorzien van triptiek. Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL „HUIS TE ZAANEN". Aanwinsten. Letterkunde: Geschenk 1933; herinneringen aan Neder landsche schrijfsters en schrijvers. Kunst: Brabantsche sagen. Perk: Gedichten; inl. W. Kloos. Land- en Volkenkunde: Boiu'mann: Soenda; een reis door Sumatra. Londres: Ya Mal; het leven der parelvis- schers. Nansen: Door Armenië. Geschiedenis: Het Huis van Oranje en de Nederlandsche orde van vrijmetselaren Kleeding en de man; door Couperus. Naeff, Brusse e.a. Zuschlag: De kuituurgeschiedenis der oer- menschen. Nederlandsche en in het Ned. Vertaalde ro mans Beijerlein; Jena of Sedan. Helman: Waarom niet. Traven: De ossenkar. Vermeulen: De pioniersdagen van Chicongo. Engelsche romans: Bennett: Riceyman steps. Hart: The bellamy trial. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 10 JUNI Progr. 1: Hilversum I Progr. 2: Hilversum n Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel, -1.35 Keulen, 3.20 Parijs Radio, 3.45 Keulen 6.20 Ned. Brussel 7.05 Fransch Brussel 7.20 Keulen 8.20 Fransch Brussel 8.50 Ned. Brussel 10.05 Bero- munster of Gramofoonmuziek 10.45 Ned. Brus sel, 10.05 Keulen Progr. 4: 8 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 London Regional pl.m. 7;15 Droitwich 10.50 London Regional 11.20 Droitwich Progr. 5:: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek. 1. Divisions in D-Major No. 5, Viola da Gamba, 2. Capricio Espagnol van Rimsky Korsakoff, Assoc. des conc. Lamoureux. 3. Bolero, Harold Ramsay. 4. Liebesfreud' van Kreisler, Vasa Prihoda. 5. Ideale v. Tosti, Odeon Trio. 6. Eine kleine Nachtmusik, Staatskap. van Berlijn. 7. Liebestraum, Edward Isaacs. 8. Sonata in D-Major, Viola da Gamba. 9. Extase v. L. Ganne, Odeon Trio. 10. Liebesleid van Kreisler, Vasa Prihoda, 8.00—12.00 Diversen. goed eindigende geschiedenis van een tien jarig jongetje, wiens reuzengroote afbeelding boven den ingang prijkte. Honderden kin deren stroomden naar dit lokkende, geheim zinnige huis. Hier stond een moeder te mid den van een stel kinderen, daar een oom. Vroolijk lawaai heerschte op het plein in welks plantsoen de rozen geurden. Toen zag ik hoe een oud moedertje tegen deze stroom van jeugd in liep; het was een gebogen, oud vrouwtje, dat slechts langzaam vooruit kwam. De kleeren, die ze droeg ge tuigden van vervlogen dagen; een zwart ka- pothoedje met struisveeren, een zwarte zijden japon en een omslagdoek van zwart fluweel. Ze ruischte en ritselde, zooals onze grootmoe ders op feestdagen geruischt en geritseld heb ben. Maar haar oude rug was erg gebogen. Misschien wel, omdat ze zooveel te dragen had. In de linkerhand droeg ze namelijk een paraplu, een zwart fluweelen reticule, waaruit de hals van 'n wijnflesch te voorschijn kwam en een bouquet rozen met reseda en anjers er tusschen. In de rechterhand droeg ze een net, waarin een bruine vuurvaste schaal met een taart, een groote flesch met ingemaakt fruit, een cartonnen doos zeker met zelf gebakken koekjes en allerlei pakjes, haast door de mazen naar buiten puilden. Dat alles had het oude moedertje te dragen, terwijl ze in de stroom van jongens en meisjes vooruit pro beerde tekomen. Ik begreep, dat ze naar de verjaardag van een zoon of dochter ging. Er waren natuurlijk kleinkindertjes, waar ze dol op wasWant het gerimpelde gezichtje glansde en straalde, ofschoon ze hijgde van de \^irmte en de zware vracht. Voer ik haar helpen kon, zag ik hoe een jongen van misschien elf of twaalf jaar naar haar toeging. Het was een stevige jongen in eer. matrozenpak. Hij droeg geen muts op zijn blonde haardos en zijn blauwe oogen keken cpgewekt de wereld in. Sportkousen lieten zijn knieën vrij. Ik zag, hoe hij zich naar het vre- wtje cverboog, iets zei, iets vroeg en naar de.pakken greep, die ze torste. Alleen de mderwetsche ruiker liet hij haar dragen. Toen legde ze haai linkerhand in zijn arm en zoo voerde hij haar als een echte cavalier. Ont roerd volgde ik het vreemde paar. Het oude moedertje begon te vertellen. Ik hoorde haar CREMATIE GEERTRUIDA CARELSEN. Onder vrij groote belangstelling is gister middag te Westerveld de crematie geschied van de op 95-jarigen leeftijd te Haarlem over leden schrijfster Mej. A. G. de Leeuw, beter bekend als Geertruida Carelsen. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. den heer H. D. Tjeenk Willink, den uitgever van de werken van Geertruida Carelsen. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de aula van het Crematorium opgebaard was, trad dr. A. H. Haentjens, predikant der Remonstr, Gemeente, te Haarlem, naar voren. Wanneer wij denken aan de rust, die in dit leven gekomen is, aldus spr., dan kunnen wij ons nauwelijks realiseeren, dat wij haar vitale levenslust voortaan moeten missen. Het uitwendige licht was in de laatste maanden al verdwenen, doch het inwendige licht straalde in haar tot haar laatsten adem tocht. Ieder onzer, aldus spr., heeft een eigen her innering aan haar veelzijdige gaven, die zij met kwistige hand rondstrooide. Gebleven zijn haar weldaden, haar bloemenkinderen, haar stille gaven, waarvan weinigen iets ge zien hebben, doch die zoovelen gevoeld heb ben. Daarom zal zij blijven voortleven. Het zou niet in haar geest zijn verder veel van haar persoon te vertellen. Zij heeft onze warme hulde stil moeten aanvaarden, en wij zijn dankbaar, dat wij die diepe genegenheid konden geven. Moge haar licht ons blijven beschijnen als een dierbare herinnering aan Geertruida Carelsen. Terwijl een neef van de overledene, dr. W. C. de Leeuw uit Leiden,eenige verzen uit de Bergrede voorlas, werd de kist neergelaten, waarna dr. De Leeuw voor de belangstelling bedankte. ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. Op het terrein van de Staatsspoorwegen aan de Wilhelminakade te Rotterdam is Woens dagavond een ernstig ongeluk gebeurd waar bij de 26-jarige mejuffrouw A. M. Arends— Van der Hulst uit Deventer zeer ernstig is gewond. Bij het rangeeren op het terrein tus schen Spoorhaven en Parallelweg liep door nog niet opgehelderde oorzaak een losse spoorwegwagon tegen een stootblok. De wagen schoot terug, en botste daarbij tegen een wagon waarop een kermiswagen stond. Daar door kreeg ook de kermiswagen een klap en tengevolge hiervan geraakte de juffrouw met het bovenlichaam bekneld tusschen den wand van den spoorwegwagon en het achterste ge deelte van den kermiswagen. Met ernstige in wendige kneuzingen is zij per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in zeer zorgwekkenden toestand is opgenomen. DIENSTPLICHT De Burgemeester der Gemeente Haarlem maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alphabetisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1939, ingeschreven personen op de secretarie dezer gemeente van den 8en Juni a.s. af, ge durende tien dagen voor ieder ter inzage zul len worden gelegd. Tegen het inschrijvings- en het alphabe tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar wor den ingebracht. ^aarom, In het belang van de adverteerders zelf, verzoeken wij vriendelijk doch dringend plaat singsorders tijdig in te zenden. Dat wil zeggen: voor Zaterdag uiterlijk 9 uur in den ochtend, op andere dagen uiterlijk 10 uur in ons bezit. Dan kan het nog net met zorg ge beuren, maar beter is natuurlijk, ze nog aanmerkelijk vroeger te zenden. versleten hoog stemmetje. Vast en zeker ver telde ze over haar kinderen en kleinkinderen En de kleine ridder hoorde aandachtig toe en glimlachte. Voorzichtig geleidde hij haar door de drukke verkeerspunten en het was als leidde een vader zijn kind. Het was niet heel dichtbij, waar ze naar toe moesten en het oude vrouwtje liep slechts langzaam. Na een half uur ongeveer waren ze er. In een stille straat stonden voor het raam van een laag huis, een paar kinderen te kijken. Ze waren er. De jongen hielp het vrouwtje nog de trap op; binnen holden de kleinkinderen hun grootmoeder tegemoet. Ik was op den hoek blijven staan en luister de naar de vroolijke ontvangst. Ik hoorde, hoe het oude vrouwtje den jongen vroeg, of hij binnen wilde komen. Maar hij sloeg dit beleefd af. Het werd weer stil. Ik stond even te wachten op het aardige ventje, want ik wilde hem een pluimpje geven. Maar hij kwam niet. Was hij toch mee naar binnen gegaan? Ik liep het straatje in endaar stond hij. Hij leunde tegen een muur, had zijn handen voor zijn gezicht ge slagen en huilde hartbrekend. Zijn snikken deden zijn lichaam schokken. En toen ik zijn handen wegtrok en zacht zijn haar streelde, toen kon hij niet spreken door de tranen, die zijn stem verstikten. Eindelijk stamelde hij: „Ik wilde naar de bioscoop gaan, naar de kindervoorstelling. En toen heb ik pakjes gedragen voor die oude dame en nu is het veel te laat; nu is de voorstelling bijna af- geloopen". „Maar beste jongen, wat hindert dat? Ga mee, dan snoepen we wat1 bij een banket bakker. Volgende week is er weer een voor stelling „Nee", riep hij heftig en zijn oogen, die me aankeken, waren zoo vol verdriet, als alleen kinderoogen kunnen zijn. „Nee, volgende week ben ik hier niet meer. Ik kom uit een dorp en logeer bij tante Emma en bij ons is geen bioscoop! Ik zal wel nooit meer in een bioscoop komen, nooit....! En ik had me er zoo op verheugd Dat is het grootste offer, waarvan ik in mijn leven getuige ben geweest, (Nadruik verboden). Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 9 Juni Maandagavond is in „Frascati" te Amsterdam, in openbare veiling ge bracht, de kapitale buitenplaats „Veld zicht" met grooten tuin, tuinmanswo ning enz., aan den Kleinen Houtweg alhier, ter grootte van 45 aren, 35 centi aren. Het perceel werd voor ƒ36000. opgehouden. Verkocht werd voor f14010 het in Engelschen stijl gebouwde dubbele koetshuis, met balcons, boven woning enz., aan de Baan No. 9, groot 9 aren, 28 centiaren. Kooper de heer A. A. van den Berg, alhier. KERK EN VREDE. De algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" zal op 17 en 18 Juni a.s. te Apeldoorn worden gehouien. Vrijdagavond 17 Juni zullen ds. N. Padt, Zutphen, en ds. A. J. Wartena, Arnhem, een wijdingssamenkomst leiden in het kerkge bouw van den N. P. B. De agenda der jaarvergadering vermeldt, behalve de voorstellen van afdeelingen en hoofdbestuur en andere gebruikelijke pun ten, een inleiding van ds. J. J. Buskes Jr. Onderwerp: „Kerk en vrede en de luchtbe scherming" en van ds. L. H. Ruitenberg over „Kerk en vrede en de pacifistische volks- handhaving". Het jaarverslag van den secretaris ver meldt, dat het ledental op 1 Mei 1938 7143 be droeg en het aantal voorgangers 382. Het aantal afdeelingen was 102. Internationaal werkt „Kerk en Vrede" sa men met de internationale unie van anti militaristische predikanten die van 29 Juni 1 Juli 1937 te Edinburgh haar vierde interna tionale congres hield. Verder is „Kerk en Vrede" aangesloten bij de Groupement Pacifiste International (G. P. I.), die verleden paar te Parijs tot stand kwam. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is bij het zwemmen in een der kolken aan de Maas onder Heumen de 31- jarige vrouw J. uit Overasselt verdronken. PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 7 Juni 1938. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegens 73.000 K.G. Handel stug. Hoogste prijs f 20. Kleine boeren aanvoer 12 Hoogste prijs f 22 per 100 kilo met Rijksmerk. Volvette aanvoer 2, hoogste prijs 24 per 100 kilo met Rijksmerk. Boter aan vier 1734 laag ste prijs f 1.22, hoogste prijs f 1.33 per K.G. Weiboter f 1.19f 1.24 per K.G. Runderen totaal 412 stuks. Vette koeien 190, 63—72, matig; Gelde koeien 125, 110—230 per stuk, matig; melkkoeien 75, 200295 per stuk, matig; Stieren 31, 5458 per K.G. Paar den 45, 80—260 per stuk, matig; Vette kalve ren 16, 30—50 per K.G., matig; Nuchtere kal veren voor de slacht 513, 512 per stuk, vlug; Nuchtere kalveren voor de fok 1118 per stuk. vlug; vette varkens voor de slacht 223, 5053 per K.G., vlug; magere varkens 34, 2538 per stuk, matig; Biggen 422 1524 per stuk matig; Schapen 620, 17—31 per stuk. ma tig; Bokken 133 3—13 per stuk matig; Lam meren 516, 8—13 per stuk matig; Kipeieren 3.10—3.50 per 100 stuks; eendeieren 2.75 per 100 stuks. Oude kippen en hanen 2900 0.45— 0.50 per K.G., konijnen 0.50—1.50 per stuk; eenden 800 30—55 per stuk; duiven 0.40 per paar; jonge hanen 1700, 0.420.42V2 per K.G.; Noordholl. blauwen 7900, f 0.750.82 per K.G. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G. A. Afdeeling Eieren. Aanvier 105.000 eeneieren 2.902,95. 90.000 kippeneieren: 65-66 K.G. f 3.303.40; 63-64 K.G. f 3.25—2.35; 60-62 K.G. f 3.10—3.25; 58-59 K.G. f 3.10—3.20; 56-57 K.G. f 3.05—3.10; 53-55 K.G. f 3.00—3.10. MARKT WOERDEN. Aanvoer 509 partijen kaas: met rijksmerk le kw. f 23.50—f 25. met rijksmerk 2e kw. f 21.50—f 23. Handel matig. Rotterdam 7 Juni 1938. Totaal aanvoer 4300. Paarden 203. Magere runderen 638. Vette runderen 1043. Vette kal veren 306. Graskalveren 64. Nuchtere kalve ren 1015. Schapen 273. Lammeren 266. Varkens 411. Bokken en geiten 81. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 66, 3e kw. 50—55. Vette ossen le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 53—56, Stieren le kw. 62, 2e kw. 58, 3e kw. 54. Vette kalveren le kw. 100, 2e kw. 85, 3e kw. 50—60. Schapen le kw. 55, 2e kw. 50, 3e kw. 40. Graskalveren 2e kw. 55, 3e kw. 50. Nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. Slachtpaarden le kw. 51, 2e kw. 43, 3e kw. 38. Varkens le kw. 50, 2e kw. 4, 3e kw. 48. Prijzen per stuk. Schapen le kw, 30, 2e kw. 24, 3e kw. 15. Lammeren le kw. 16, 2e kw. 13, 3e kw. 6. Nuchtere slachtkalveren le kw. IIV2, 2e kw. 8, 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw. 22. 2e kw. 20, 3e kw. 16. Slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 150, 3e kw. 100. Werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 300, 3e kw. 200. Hitten le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw. 100. Stieren le kw. 340, 2e kw. 260, 3e kw. 195. Kalfkoeien le kw. 305, 2e kw. 250, 3e kw. 180. Melkkoeien le kw. 300, 2e kw. 260, 3e kw. 180. Varekoeien le kw. 205, 2e kw. 160, 3e kw. 120. Vaarzen le kw. 230, 2e kw. 170, 3e kw. 120. Pinken le kw. 190, 2e kw. 150, 3e kw. 110. Bokken en geiten le kw. 10, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen aanvoer ruim, han del vatshoudend, prijzen le en 2e kwal. iets hooger, overigens onveranderd, pr. koeien 80, pr. ossen 74. Stieren aanvoer als vor. week, handel lui, prijzen iets lager. Vette kalvex-en aanvoer flink, handel kalm, prijzen station- nair, prima f 1,10. Schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen moeilijk te handhaven. Zuiglammeren aan voer grooter, handel tamelijk, prijzen prijs houdend. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer korter, handel matig, prijzen iets lager. Paarden aanvoer ruimer, handel zeer stroef, prijzen dalende. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vor. week, handel sleepend, prij zen lager. Varekoeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen terugloopend. Vaarzen en pin ken aanvoer klein, handel matig, prijzen on- veranaderd. Graskalveren aanvoer matig, handel traag, prijs als vor. week. Bokken en geiten aanvoer iets ruimer, handel vlot, prij zen niet geheel prijshoudend. Varkens aan voer kleiner, handel stil, prijzen goed prijs houdend, prima ex. 51 cent. ter aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien - zij'n van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage ANNONCES VAN GELDAANBIEDIN- GEN worden eerst na gunstige informatie, verkregen van een be voegde instantie, voor plaatsing aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9