Haarlem's Dagblad a Felle brand aan het Zuider Buiten Spaarne, Jimmy Cash. Z.H.P. BEHANGSELS Meer licht omtrent Oss. PlANO'S 55o Jaargang No. 16861 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admia. 10724, 14825, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM Zaterdag II Juni 1938 Abonnementen per weck f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Franklin Mc.Call, oud éen-en-twintig jaar, chauffeur van beroep, heeft tegenover de Amerikaansche politie een volledige bekente nis afgelegd omtrent de ontvoering „kidnapping" heet dat in het Amerikaansch van het jongetje Jimmy Cash. Hij heeft alleen den opzet van moord niet erkend. Vol gens zijn lezing van het gebeurde had hij het kind een zakdoek over den mond gebonden om te beletten dat het zou schreeuwen, en het geblinddoekt. Toen had hij het mee naar zijn huis genomen en toen hij daar aankwam bleek het dood te zijn. Dat was zijn bedoeling niet. Maar hij verstopte het lijkje in het bosch bij Princeton, ging naar huis terug en verzond toch maar de brieven waarin hij om losgeld vroeg en die hij tevoren al geschre ven had. Dit losgeld werd zooals men weet, inderdaad door den vader van het kind be taald. Maar Mc. Call had geen voordeel van zijn daad. Hij werd spoedig ontdekt doordat hij telkens naar de plaats van zijn misdrijf terugkeerde en bovendien doordat hij ben zine betaalde met een biljet dat tot het los geld behoorde. Overigens nam hij deel aan de „razzia" tot opsporing van het kind, door de politie en door de bevolking van het dis trict Princeton ondernomen. Toen hij Woens dagavond daarvan terugkeerde werd hij door de politie gearresteerd. Hij was sinds kort gehuwd en stond goed bekend. Ook de politie had blijkbaar nooit iets met hem te doen gehad. Als men al deze bijzonderheden leest en daarbij twijfelt aan de waarheid omtrent den dood van het kind een gezond kind sterft niet tengevolge van een zakdoek-over- den-mond en een doek over de oogen want dan kan het door den neus toch nog heel goed ademhalen rijzen allerlei vragen. De psychische gesteldheid van een jongen van 21 jaar, die behoorlijk zijn werk doet, alge meen goed bekend staat en pas gehuwd is allemaal verschijnselen van een normalen levensloop en normale levensinteressen is zoo op het eerste gezicht volkomen onbegrij pelijk. Alleen kundige psychiaters, op de hoogte van veel meer omstandigheden in het leven van Franklin Mc.Call, zouden dit raadsel na een grondig onderzoek kunnen oplossen. Het heeft weinig zin zich daar over te verbazen in de gebruikelijke ge meenplaatsen. Ook de vraag waarom zulke ontzettende misdrijven vrijwel uitsluitend in de Vereénig- de Staten gepleegd worden heeft niet zoo heel veel zin, want in Europa (Spanje) en in Azië (China) worden tegenwoordig dagelijks kleine jongens en meisjes, even lief en onschuldig en kinderlijk, door bommen-uit-de-lucht en op andere wijzen vermoord. En dat is nu al een paar jaar aan den gang. Maar wel vraagt men zich af wat ter wereld gedaan moet worden om zulke misdrijven te voorkomen. En het is toch wel vreemd dat met een zoo enorm uitgebreid en georgani seerd politiecorps als dat van de V.S. zulke misdrijven (ook in dichtbevolkte centra) telkens maar weer kunnen geschieden. In dit geval was de dader niet geraffineerd genoeg om de sporen van zijn wanbedrijf te verber gen en zich handig buiten verdenking te plaatsen. Integendeel; hij begin krasse fou ten die tot zijn ontdekking moesten leiden. Maar meermalen wordt de misdadiger niet ontdekt en woedende menigten die hem wil len lynchen zoeken heele districten af, reek sen Sherlock Holmessen speuren met al hun vindingrijkheid en alle middelen der moderne crimineele techniek zonder hem te vinden. Dat is ontstellend. Ook is de geweldige publi citeit die zulk een misdrijf uitlokt en de af schuw die het verwekt blijkbaar vaak niet voldoende om den dader te vinden en niet geschikt om preventief te werken en herha ling te voorkomen. Zelfs kan men eraan twij felen of zij, althans in een land als Amerika, waar men nu eenmaal onder deze bezoeking lijdt, bepaalde gedéséquilibreerde individuen niet aanspoort tot navolging van de wandaad. Het afgrijzen, in de gansche wereld erdoor gewekt, moge gevolg zijn van een nobelen trek in de menschelijke natuur. Verwondering rest dan toch over de betrekkelijke onverschillig heid waarmee een groot deel der menschheid het vermoorden van duizenden Jimmies Cash in China en Spanje aanschouwt. In het meer voud schijnen zulke dingen wel veel minder weerzin bij velen te wekken. Of vindt men de gedachte van de ontvoering ter wille van losgeld zooveel erger en misdadiger dan de moord, waarop de ontvoering in de meeste gevallen uitloopt? Het zijn wonderlijke raad selen van de massa-psychologie, vreemde ver schijnselen in de samenleving, die zich in dezen tijd scherper dan ooit tevoren aan ons op dringen en die de krantenschrijver boekstaaft met zekere ontsteltenis maar ook met de vage hoop, dat misschien uit dezen tijd van hevige wandaden en misdrijven, waarin alles op de:, spits gedreven schijnt, een nieuw inzicht, wel licht zelfs een nieuwe loutering moge voort komen. R. P. DE HEER C. SLUIS OVERLEDEN. In den ouderdom van 56 jaar is te Haar lem overleden de heer C. Sluis in leven boek houder-administrateur van het Gemeentelijk Concertgebouw. De overledene heeft deze functie meer dan vijftien jaar steeds stipt vervuld en genoot de algemeene achting van zijn superieuren en ondergeschikten. De ter aardebestelling zai Woensdag as. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan plaats hebben. Onbewaakte overwegen. (Bij een controle op een flikker- lichtinstallatie bij een onbewaak- ten overweg, ingesteld door de spoorwegen is gebleken, dat 16 procent van de autorijders het roode waarschuwingssein ne geerde.) 't Probleem der onbewaakte overwegen, Is in ons land nog steeds niet opgelost. Men bestudeert het echter nog terdege. Omdat het steeds weer menschenlevens kost. Zoo'n overweg, dat weet u. heeft geen boomen. Daardoor zijn 't onbewaakte, maar ik wed. Dat over al het andre, saamgenomen. Zoovele boomen niet zijn opgezet. Een autorijder komt er aangereden En in het onbewaakte oogenblik. Geschiedt de ramp. zijn leed is gauw geleden, Maar 't feit bezorgt aan andren nood en schrik. Men zoekt naar middlen om het te verhoeden. Want waarlijk mag men zeggen, ook de ..spoor" Is het bij elke ramp weer droef te moede, Zij is er heusch niet onverschillig voor. Men zocht het hier en daar in flikkerlichten, Die waarschuwen bij 't naadren van de lijn, De rijders die hierop hun oogen richten, Zien 't veilig sein waardoor zij veilig zijn. Nu zijn de sporen eens gaan controleeren. Hoe wel het autorijdende publiek, In de practijk hierop wil reageeren. Het resultaat vermeldt een statistiek. Zestien procent bleek niet goed uit te kijken, Zij reden door. die onattente liên. Zij zijn dus zooals uit dit feit kan blijken. Zelf nog zoo groen, dat zij het rood niet zien. Het is wel droevig, zooiets te ervaren. Voor dezen deugt zelfs nog geen flikkerlicht. Wil men dezulken voor zichzelf bewaren, Dan past slechts één remedie: boomen dicht! Ik weet niet wat men nu zal gaan probeeren, Maai- een ding is er, dat mij zeker lijkt, Elk autorijder zal toch moeten leeren. Dat hij ook uit zijn eigen oogen kijkt. P. GASUS. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) Wenscht U een prima Occasion? Vraagt U dan eens onze volledige lijst. - Prijzen en condities zullen U meevallen Gr» Markt» Haarlem (Adv. ingez. Med.) Fa. VAN BASTEN GROOTE HOUTSTRAAT 155 - TELEF. 11159. Pracht Zitkamers voor375. U kunt nog 8 dagen profiteeren van onzen verbouwingsuitverkoop. (Adv. Ingez. Med.) Do Japanners voor Tsjengtsjau. Aanvallen op de stad totnutoe afgeslagen. SJANGHAI, 11 Juni. Chineesche berich ten melden, dat Tsjentsjau nog stand houdt. Aan drie zijden van de stad staat de Japan- sche artillerie, die over 150 stukken geschut beschikt, opgesteld. Een afdeeling Japanners, die den naam zelfmoord-brigade" draagt deed een aanval op de stad en slaagde er in het gemeentepark te bereiken. Hier werden de aanvallers echter teruggeslagen. Voordien hadden een tachtig tal tanks een poging gedaan de stad te be stormen. Uit dezelfde bronnen wordt ver nomen, dat Chineesche vliegtuigen bij Tatoeng Japansche oorlogsschepen hebben gebombardeerd. Een er van zou gezonken zijn. De Chineezen kon den een landing van 700 mariniers verhinderen. (United Press). Een uniek feit in de Chineesche geschiedenis. Dienstplicht „zonder aanzien des persoons". HANKAU. 11 Juni (Reuter. A.N.P.) De minister van oorlog heeft aange kondigd, dat in het vervolg de dienst plicht zal worden doorgevoerd zonder aanzien des persoons. Ook de zonen uit rijke en invloedrijke families moeten onder dienst, een tot nu toe ongekend feit in de Chineesche ge schiedenis. De moord te Micheroux. Gearresteerde Nederlander bekent. LUIK 11 Juni (Belga—A. N. P.) De Ne derlander, die gearresteerd is in verband met den moord op mejuffrouw Lecoquay te Mi cheroux, heeft bekend den moord te hebben gepleegd. Hij voegde hieraan toe. dat hij heeft samengewerkt met twee medeplichti gen, een Pool en een inwoner van Micheroux Deze twee zijn thans eveneens gearresteerd en worden aan een verhoor onderworpen. Nut van het bestaan van een vrij Parlement. Onze parlementaire correspondent schrijft ons: Wie een beetje wegwijs is in de bijzondere stijl van Voorloopige Verslagen, moet wel be merkt hebben, dat het voorstel-Wendelaar tot het houden eener parlementaire enquête in verband met "net gebeurde met de marechaus- sée-brigade-Oss naar alle waarschijnlijkheid geen meerderheid in de Kamer zal halen. Het afdeelingsonderzoek draagt bij ons een anoniem karakter, in dien zin, dat officieel niet bekend wordt, hoe deze en gene afge vaardigden over het door de afdeelingen on derzochte voorstel aanvankelijk dachten; hiermee is ook in overeenstemming, dat er in de afdeelingen geen stemming plaats vindt. Toch vermag een kenner van de politieke ver houdingen en parlementaire gebruiken vrij gemakkelijk uit een Voorloopig Verslag op te maken, hoe de zienswijze van de verschillende politieke groepen was en tevens, of de meer derheid al dan niet het onderzochte voorstel aantrekkelijk vond. Zoo is het in het onderhavige geval duidelijk dat de drie rechtsche partijen op het oogen blik tegen het houden van een enquête zijn. zoodat het voorstel er thans dus niet zou ko men. Intusschen is het meteen duidelijk ge worden. dat er ook ter rechterzijde wel behoef te bestaat aan verkrijging van meer licht, sinds er zich na de interpellatie-Drop toch nog wsl eenige nieuwe kwesties hebben voor gedaan. Vandaar het nu geopperde denkbeeld, dat de Minister van Justitie alsnog zelf tot nadere verstrekking van inlichtingen zou overgaan door aan de Kamer over een en ander een nota te doen toekomen. Mogelijk zou men dan zulk een nota eerst in handen van een bijzondere commissie uit de Kamer kunnen stellen ten einde aldus door middel van een schriftelijke voorbereiding een eventueel later te houden mondeling debat des te vruchtbaarder te doen zijn. Een dergelijken weg heeft men ten deele bewandeld en dat bepaald met succes in verband met de Spoorhout-kwestie. De commissie heeft toen heel wat menschen ge hoord, en voorts schriftelijke informaties in gewonnen. Zeker, in geval van een parlemen taire enquête bestaat daargelaten de bepa lingen in zake het verschooningsrecht de getuige-plicht: een parlementaire enquête commissie kan allerlei menschen dwingen voor haar te verschijnen en te antwoorden op gestelde vragen. Die bevoegdheid mist een commissie als b.v. met de Spoorhout-zaak be zig is geweest, doch tenslotte bleek de mede werking van buitenaf, de bereidwilligheid om wel inlichtingen te verstrekken. bijzonder mee te vallen. En als het eigenlijk vaststaat dat de Kamermeerderheid thans geen enquête wenscht. maar dat er wel een meer derheid zou zijn, die gaarne zou zien. dat op de zooeven aangegeven wijze meer licht in de kwestie-Oss wordt verkregen, is het ongetwij feld de moeite waard dan een dergelijke po ging te ondernemen. Het zou ons niet verbazen, als het dien kant zou uitgaan, wanneer de volgende week het voorstel-Wendelaar laangenomen, dat dit Ka merlid in zeer snel tempo zijn Memorie van Antwoord gereed zal hebben) in behande ling komt. Wij hoorden verluiden, dat ter rechterzijde de Christelijk-Historischen zeer geporteerd zouden wezen voor het aldus schep pen van de gelegenheid om nog nadere infor maties te krijgen, dat de anti-revolutionnai- ren hier ook wel wat voor voelen en dat er tenslotte bij de R K. fractie geen bezwaar zou bestaan om een hierop gerichte motie te helpen aannemen, mits daaraan alles vreemd zou zijn wat zelfs maar den indruk van eenig minder vertrouwen in minister Goseling zou kunnen opwekken. En wanneer men dan an derzijds zou weten te voorkomen, dat door deze methode toe te passen de heele kwestie wat al te zeer op de lange baan zou worden geschoven, achten wij het heelemaal niet uit gesloten, dat indien een motie ter tafel zou komen, den minister van Justitie uitnoodi gende door middel van een nota aan de Ka mer nadere voorlichting te verschaffen, de voorsteller van de enquête bereid zou zijn op schorsing van de verdere behandeling van zijn voorstel aan te sturen. Het ware dan ongetwijfeld gewenscht. dat de minister van Justitie ten spoedigte. liefst binnen een tweetal weken, zijn nota aan de Kamer zou toezenden. En voorts, dat de Ka mer de maatregelen zou treffen, noodig. om die nota nog gedurende het zomerreces door een daarvoor aan te wijzen commissie uit haar midden te laten bestudeeren. Zoodoende zou een eventueel daarna nog noodig of ge wenscht debat naar aanleiding van de nota. goed voorbereid in September, uiterlijk aan vang October kunnen plaats vinden. Dat van zijn kant de minister van Justitie gaarne de gelegenheid geschapen zou willen zien om verschillende dingen, die hij met be trekking- tot de Ossche kwestie op het hart heeft, alsnog te kunnen looaen, komt ons wel heel waarschijnlijk voor. Gelijk we trouwens goede redenen meenen te hebben om te ver- Loods van caoutchouc-fabriek v/h Gebrs. Merens verwoest. Het blusschïngswerk in vollen gang. Brand ontstaan door smeulende sintels. Eenfelle brand heeft in den afge- loopen nacht gewoed op het fabrieks terrein van de N.V. v.h. Gebrs. Merens fabriek voor rubber- en asbest- artikelen aan het Zuider Buiten Spaarne. Een loods, waarin rubberslangen na de fabricage worden gedroogd, is afgebrand. Omstreeks half twee werd de brand ont dekt door een bewoner van de Dubbele Buurt aan de overzijde van het Spaarne. de heer A. Keulen, die onmiddellijk de brandweer waar schuwde. Toen deze kort daarna arriveerde bleek de brand reeds een grooten omvang verkregen te hebben. Doordat de plaats van den brand geheel door gebouwen is ingesloten, werd het vuur eerst laat ontdekt. De brandweer tastte het vuur onmiddellijk .net groote kracht aan. In een oogenblik van tijd werden de slangen uitgerold; met vijf 'tralen op de motorspuit werd de brand be treden. Het hevigst woedde d< brand ir, een ach te .ie fabriek gelegen loods In dén rubbervoor- raad vond het vuur gretig voedsel, zoodat de vlammen hoog opiaaiden en de brand ver in den omtrek te zien was. Het brandende rub ber verspreidde een dichten rook, wat het blusschingswerk zeer bemoeilijkte. Groot gevaar liep een nabij de loods ge legen ruimte, waarin een aantal groote bus sen benzine waren opgeslagen. Met man en macht werden pogingen ln het werk gesteld om dit gevaar te keeren. Met veel moeite slaagde men daarin. De loods brandde intusschen geheel af, maar nog altijd laaiden de vlammen hoog op uit het brandende rubber. De omliggende gebouwen en perceelen liepen groot gevaar, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag, de bewoners van drie omlig gende straten te wekken. Dank zij het kracht dadig optreden van de brandweer kon het vuur echter gelocaliseerd worden. Ook het eigenlijke fabrieksgebouw bleef •?rootendeels gespaard. Den geheelen nacht is de brandweer nog bezig geweest. Eerst in den loop van den morgen konden de laatste manschappen in rukken. De brand Ls vermoedelijk ontstaan doordat de sintels die iederen middag uit de ketels worden gehaald niet voldoende afgekoeld waren en die. toen ze blijkbaar weer waren gaan gloeien in aanraking zijn gekomen met een nabij de stortplaats gelegen hoop rub- berafval. Gezien de groote hevigheid van den brand valt de schade nog mee. Behalve de loods, die totaal vernield werd. zijn eenige afdaken en een paar rafels verbrand. In de fabriek kon vanmorgen normaal doorgewerkt wor den. zoodat het bedrijf geen nadeelen van den brand ondervonden heeft. Het woord is aan Cleveland Wie aan de oude kransen niets van zijn waarde kan toevoegen sterft als bankroe tier. VOORJAARSPRIJZEN W Adv. ingez. Med.) wachten, dat er een aardige kans bestaat, dat het straks de hier geschetste richting zal uit gaan. Gebeurt dit, dan is ongetwijfeld weer eens opnieuw bewezen van welk een groot nut toch is. het bestaan van een vrij, een nl. tot het uitoefenen van toezicht cn van kritiek vrij Parlement, waaraan de Regeering ver antwoording verschuldigd is. E. v. R. Engelsche zeelieden vragen om represailles tegen de bombarde- men ten. Britsche regeering van lafheid beschuldigd. In een, tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verklaring heeft de secretaris-ge neraal van de Nationale Vereeniging van Zee lieden, in Engeland. W. R. Spence, geprotes teerd tegen de „houding van lafheid", welke de Britsche regeering betoont tegenover de bombardementen op Britsche vrachtschepen. Namens tal van leden van vakvereenigingen heeft hij een voorstel ingediend, waarin be pleit wordt, indien wederom een Britsch schip zou worden aangevallen, een rechtsche haven bij wijze van represaille te bombardeeren. MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR of TE KOOP, bij de Hyacin tenlaan— Zijlweg7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur ƒ50.per maand. Bevragen S. VELD KAMP, v. Dortstraat 90, Telef. 16373. (Adv. ingez. Med.) Zoo'n klein scherp kijkertje is een genot op reis. Groote keuze bij KEIP. GROOTE HOUTSTRAAT 137. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Bij een feilen brand is een loods van de caoutchouc-fabriek v. h. Gebrs. Merens verwoest. 1 Ter gelegenheid van het 40-jarig regec- ringsjubileum der Koningin wordt op Elswout een openluchtspel opgevoerd. 2 De toestand in het bedrijfsleven maakt in het eerste kwartaal van dit jaar een wei felenden indruk. 3 Vele sprekers bestrijden het in de Kamer aanhangige wetsontwerp inzake de clcc- triciteitsvoorzicning. 3 McCall heeft bekend „Skeegie" Cash tc hebben ontvoerd. 4 Praag aanvaardt het memorandum van Hcnlein als basis voor onderhandelingen met de Sudeten Duitschers. 4 Bij een nieuw bombardement op Alicante zijn talrijke slachtoffers gevallen. 4 Filmsterren uit alle dcelen der wereld zullen het filmbal tc Scheveningcn be zoeken. 9 Bioscopen 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Jimmy Cash. 1 E. v. R.: Meer licht omtrent Oss. 1 P. v. d. Hem: Het jaarverslag van de Xe- dcriandschc Bank. 3 Van een bijzonderen medewerker: Sir Maurice Hankey verlaat het politieke tooneel. 4 John S. Zody: Een bemind vorst viert zijn tachtigsten verjaardag. 5 Machteld den Hertog: Hel kampleven voor den modernen mensch. 7 J. H. de Bois; Litteraire kantteekingen. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Dc critiek van inr. Trip op de financieele politiek der Ncdcrlandsche regeering. 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1