I „Eenheid door Romantisch Openluchtspel Oranje"van dr. op het landgoed Elswout L"dwig B"s" N' iict OMH etalage GRETHA DE BRUYN K K K K K K K K K OP REIS K IC IJ K E R S FEDERMANN KKKKKKKK De Bilt voorspelt: S. KROM, N.V., Alkmaar LAAT UW GOEDEREN DOOR EEN VAKMAN BEHANDELEN! ZATERDAG 11 TUN I 193R HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin -•OG ligt het landgoed ..Els wout" eenzaam en verlaten en zwemmen in den groo- ten vijver de karpers en brasems vreedzaam rond terwijl op het water eendjes en jonge zwanen ronddartelen tusschen de groote wa terlelies voor het groote gebouw dat meer op een kasteel dan een land huis lijkt. Nog heerscht er rust tus schen de boomen waarvan de blade ren zachtjes bewogen worden door den zomerwind die tegen den avond wat sterker wordt. Weldra zal echter de stilte op dit waarlijk prachtige landgoed verbroken worden door de machtige stem van Eduard Verkade die zijn aanwijzingen zal geven aan een aantal beroepsacteurs en meer dan 150 figuranten die tezamen ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, het romantische openluchtspel „Eenheid door Oranje" van dr. Ludwig Berger zullen opvoe ren aan den achterkant van de villa van de familie van Vliet door wie dit terrein aan het Centraal Oranje Comité Bloemendaal werd beschikbaar gesteld. Tusschen 28 Augus tus en 3 September zal in dit prachtige na- tuur-décor het spel in 5 bedrijven van dr. Berger waarvoor dr. Anton van Duinkerken een proloog en een epiloog schreef, worden gespeeld in een entourage die wat schoon heid betreft moeilijk overtroffen zal kunnen worden. De bedoeling ls, zoo vertelde mr. F. J. D. Theyse. de voorzitter van het Centraal-Oran- 'je Comité Bloemendaal. om de mooie omstre ken van Bloemendaal die door de Jamboree reeds zoo bekend zijn geworden nog meer onder de algemeene aandacht te brengen. Nu bood de vriendelijke geste van de familie van Vliet een welkome gelegenheid om een deel van de gemeente Bloemendaal het buiten Elswout in Overveen dat velen reeds van naam kennen, doch waarvan de schoonheid voor de meesten nog een geslo ten boek is, eens te laten zien en daaraan tegelijk een passende huldiging voor het re geeringsjubileum te verbinden. Er wor den talrijke openluchtspelen opgevoerd, maar we hopen dat de opvoering van „Eenheid door Oranje" iets heel bijzonders zal wor den. De regie en artistieke leiding berust bij Eduard Verkade die een aantal prominente acteurs en actrices zal uitnoodigen voor de hoofdrollen terwijl de minder belangrijke rol len en de figuratie door verschillende groe pen van Bloemendaal's bevolking zullen wor den verzorgd. Het stuk speelt zich af in de jaren tus schen 1660 en 1672, de romantischen noot wordt gevormd door een liefdescomedie tus schen den zoon van Michiel de Ruyter, Engel, en een freule van Berensweert wier vader lid van de Staten Generaal was. Het hoogtepunt van het spel wordt echter gevormd door de verzoening van de beide zee helden Michiel de Ruyter en Tromp. Een verzoening die tot stand komt onder den jongen Willem III van Oranje. In de epiloog van Anton van Duinkerken wordt dit „leitmotiv" .Eenheid door Oranje" ook tot op onzen tijd doorgetrokken. Prachtige scènes. Verder komen in het stuk nog verschillen de groote scènes voor zooals het vertrek van koning Karei II naar Engeland en het huwe lijk van een" freule van Berensweert met lord Arlington een der volgelingen van den Engel- schen monarch die den regisseur gelegen heid geven fraaie effecten te bereiken. De technische voorbereidingen, verlichting, accoustiek enz., eischen natuurlijk veel zorg doch het comité hoopt dat alles naar wensch geregeld zal kunnen worden. Er zijn trouwens nog meer moeilijkheden o.a. het parkeeren van auto's der bezoekers maar met hulp van den commissaris van politie zal men trachten een bevredigende oplossing te vinden. Natuurlijk brengt een dergelijk grootsch op gezette opvoering ook groote kosten met zich mede. De gemeente Bloemendaal heeft echter reeds de bijdrage van f 2500 die anders voor de Oranjefeesten wordt gegeven, beschik baar gesteld terwijl B. en W. den Raad voor stellen nog een extra subsidie van f 2500 in het te vormen garantiefonds te storten Medewerking van particulieren ls echter on misbaar. het comité rekent er op dat het ook nu weer aller steun zal mogen on dervinden Er bestaan voorts nog plannen om de in gang van Elswout te veranderen en 't voor gedeelte om te tooveren in een oud-Hollandsch marktplein. Ongeveer 1500 toeschouwers. Ongeveer 12 a 1500 personen zul- en de voorstellingen die waasschijn- ijk drie maal des avonds zullen vorden gehouden, kunnen bijwonen. Verder zal er vermoedelijk een matinée gegeven worden voor de Bioemendaal- sche schooljeugd. Aan de achterzijde wordt het huis van de familie van Vliet begrenst door een vijver: nu speelt zich de handeling af op het bordes en gedeeltelijk ook op het water waar groote houten plankiers komen. Aan de overzijde van den vijver is een grasveld met eenige boomen. hier zullen de tribunes komen waar voor eenige takken van boomen zullen worden verwijderd. Wij hebben onder leiding van het comité het De fraaie achtergevel van het landhuis van de familie Van Vliet op het buiten „Elswout", waar de opvoering plaats zal vinden van dr. Berger's openlucht spel „Eenheid door Oranje" Op het bordes beneden aan de eerste trap en op het water komen houten plan kiers. Eduard Verkade is belast met de artistieke leiding. fraaie terrein bekeken en de conclusie kan niet anders zijn dan: een betere plek had men niet kunnen vinden. Ook C. R. T. baron Krayenhoff, de voor zitter van de A. N. V. V. was vol lof voor de bijzonder mooie omgeving. Dr Paul Bromberg zal bovendien zorgen dat de gevel een passend oud-Hollandsch karak- tear draagt, zoodat werkelijk geen enkel detail vergeten is. Als het weer Er is nog maar eén factor die het comité niet beheerscht en dat is het weer. Maar zou het traditipneeie Oranje-Zoïme- tje bij deze bijzondere jubileumsviering ont breken? Daarop zal wel niemand rekenen en mocht het. onverhoopt eens tegenloopen. Maar neen, laat ons optimist blijven, het Centraal Oranje Comité Bloemendaal is het ook. En met reden 1 Hieronder volgt de samenstelling van de verschillende comités: Centraal Oranje Comité. Bloemendaal: Voorzitter de heer Mr. F. J. D. Theyse. secretaris de heer C. J. de Bruyn. penning meester de heer J. A. Boskamp, leden de hee- ren: C. M. Boelhouwer, Mr. A. Bos. J. H. Caro. H. Fruitema. H. J. Hyraans, P. Jongepier, H. Kraatzer, A. J. M. Lohman, Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, Mr. Th S. de Vries van Doesburgh, J. J. ae Waal Malefyt, .Eerecomité Regeeringsjubileum. Eere-presidentemevrouw A. C. den Tex Baronesse Bentinck; Leden: Mevrouw M. Th. Bierens de Haan—Waller; mevr. S. Bierens de HaanDudok de Wit, mevr. J. Bos—Vincent, mej. A. Bruins, mevr. A. M. Bührmann—Le gras, mevr. A. E. H. Baronesse van Dedem Zubli, mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pais, mevr. J. M. Imminkvan der Schalk, mevr. J. RotKamp, mevr. D. E. J. Schiefer- decker—Stibbe, mevr. J. M. Sterck—Proot, mej. Y. J. M. Steyns, mevr. douairière jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout—Camerling Hel- molt en de heeren: mr. A. A. Aberson, J. Bal, D. Bangert, H. Beekman, L. L. Bierens de Haan, G. D. W. Boissevain, Ds. J. C. Brus- saard, S. Crone, B. G. Dorhout Mees, Ds. J. C. van Dijk, H. J. Eldering, Mr. A. J. En schedé, H. E. Everard, Mr. W. M. Gunning, A. F. Haccou, F. C. H. Harmens, H. F. Heerkens Thijssen. H. W. Hogenbirk, J. van Holland, N. A. C. Hymans, J. P. de Josselin de Jong, J. M. Kakebeeke, E. H. Kerkhoven, C. H. van der Klugt, M. C. Koning, D. Kuiper. Raymond E. Laan, Th. A. van der Laan, mr. Th. F. M. de Lestrieux Hendricks. W. L. Looman Jr., prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, mr. dr. J. Lu- den, H- Meinesz. W. Munnix, Ir. B. F. van Nie- velt. Ir. J. van Oldenborgh, Ir. J. Ouwehand, A. J. Prinsenberg mr. F. J. Prinsen Geerligs, W. Pronk, jhr. G. C. Quarles van Ufford, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, mr. F. P. Th. Roh- ling. A. van der Schoor. W. Siewertsz van Ree- sema, W. J. A. Sweyen. A. Tameling. pastoor B. N. Terra. A. E. Thierry de Bye Dolleman, J. Tideman, mr. W. E. Baron van Till, dr. A. de Vletter, C. D. van der Vliet, J. M B. van Vlijmen, H M. van Weel, mr. Th. J. M. A Westerwoudt, mr. dr. P. J. Witteman, A. IJzerman, Financieele Commissie. Voorzitter de heer jhr. G. C. Quarles van Ufford, penningmeester de heer J. A Bos kamp, Leden de heeren H. J. Hymans, J. M Kakebeeke, W. Siewertsz van Reesema, Mr. W. E. Baron van Till, J. M. B. van Vlijmen. Tooneel Commissie. Mevr. M. Th. Bierens de Haan—Wal ler, mevr. N, Dyserinck—van Gilse van der Pals, mej. Y. J. N. Steyns en de heeren mr. W. M. Gunning, H. F. Heerkens Thijssen, J. van Holland, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk. W. J. A. Sweyen, air. F. J. D. Theyse, Het kruispunt Rijksstraatweg— Vergierdeweg. Een maatregel voor de veiligheid. B. en W. van Haarlem zijn tot de overtui ging gekomen dat het. in verband met de ge wijzigde wegindeeling op en nabij het punt van samenkomst van den Rijksstraatweg met den Vergierdeweg en de Leeuwerikstraat noodzakelijk is, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer, het gedeelte van den Rijksstraatweg ten oosten van den ter plaatse aanwezigen driehoekigen vlucht heuvel in de richting van Noord naar Zuid gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en rij- of voer tuigen, zulks ten einde het verkeer komend van den Vergierdeweg en de z.g. Vogelenbuurt een beter uitzicht op den Rijksstraatweg te geven, waardoor het mogelijk wordt met het verkeer op dien weg behoorlijk rekening te houden en ongevallen ter plaatse te voor komen. Daaröm ls hét weggedeelte,' behoorencf" tot den Rijksstraatweg lunchen de Leeuwerik straat en perceel Rijksstraatweg No. 334 liggende in het verlengde van den Vergierde^ weg, in de richting-van Noord naar Zuid ge sloten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en rij- of voertuigen. Kampeeren Zeilen Zwemmen Cricket Athlefiek ..Sportmagazijn" Paardensport Twijnderslaan 7, Telef. 15116 (Adv. ingez Mea.j AGENDA. ZATERDAG 11 JUNI Frans Hals Theater: „Sterrenparade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Bruiloft in Wal- kiki" en „De melodie uit het verleden" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De school des levens" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De passagiers des doods". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De heerschers dei- woestijn" en „Kapitein Morgan". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Zandvoort: Dancing „Groot Badhuis" The Bonzonians. ZONDAG 12 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Dancing „Groot Badhuis'' The Bonzonians. MAANDAG 13 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, ts door den Inspecteur der Volksgezondheid een slultingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 11 Juni 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 17 Juni zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn. Kruis- straat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181 Tel. 23821. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstraat 26, Tel 11174. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: „Het kloos ter Frenswegen" de heer A. J. Bemolt van Loghum Slaterus, geboren te Dordrecht. Ge slaagd voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid mej. B. C. Rezelman en mej. B. M. Wonder. Geslaagd voor het docto raal examen in de geneeskunde de heeren W. B. J. Gerrits. J. H. van Dijk en J. W. Poederbach. Geslaagd voor het candidaats examen geneeskunde de dames C. M. F. Govaars; J. A. M. Hoefnagels; C. A. C. Gelder en de heeren P. R. J. Pinxter; D. H. G. Keus- kamp; J. A. M. C. Smit; C. A. Carol; D. W. Swijgman (cum laude): H. E. Pelser; H. E. Driesen; P. J. Halde; G. de Haas: J. P. E. Burbach (cum laude); J. A. de Jong; H. H. Lindeboom; J. Vaz Diaz; A. Hofmans en A. A. Scherpenhuyzen. BLOEMENFEEST LEGER DES HEILS. In de zaal van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat wordt morgen, Zondag, het jaarlijksch bloemenfeest gehouden. Daaraan verbonden worden de volgende samenkomsten gehouden: des morgens half acht bidstond, 10 uur heilLgings-samenkomst, half vier open lucht samenkomst op de Raaks en 8 uur des avonds verlossings-meeting. Maandag en Dinsdag verkoop van alle artikelen. Bloemen, planten, struiken, handwerken, kledingstuk ken. boeken, platen, teksten, huishoudelijke artikelen, koffie, thee, chocolade, enz.; alles is nog hartelijk welkom, het wordt verkocht ten bate van het werk hier te Haarlem. OPTICIENS Gr. Houtstr. 37, lel 11059 (Adv. Ingez. Med.) Zwakken tot matigen veranderlijken wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Atlantischen Oceaan breidde zich over de Britsche eilanden uit, doch nam bij IJsland iets af. In de omgeving van Jan Mayen ligt nog een restant van de Oceaandepressie, over Midden- Scandinavië is de luchtdruk aanmerkelijk ge daald. In Oost-Europa en Oostenrijk heeft het warme weer nog stand gehouden, doch de koelere luchtmassa's dringen steeds verder naar het Oosten en Zuidoosten door, hetgeen met regen gepaard gaat. De luchtdrukverschil- len zijn in het geheele waarnemingsgebied afgenomen, zoodat nergens meer dan matige wind voorkomt. In Scandinavië is de lucht meest betrokken, met plaatselijk regen. Ove rigens is in West-Europa de lucht meest ge deeltelijk bewolkt, met vrij koel weer. Voor morgen wordt zwakke veranderlijke wind verwacht, welke op den middag tot matig toeneemt. De temperatuur zal vermoedelijk iets hooger worden dan vandaag. Regen van beteekenis wordt niet verwacht. BAROMETERSTAND Hoogste 772.2 m.M. te Valentia. Laagste 751.3 m.M. te Stensele. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 3.16 uur; n.m. 15.41 uur. Strand berijdbaar van 8.15—13.30 uur. Maandag v.m. 3.52 uur; n.m. 16.17 uur. Strand berijdbaar van 9.00—14.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. PERSONALIA. Voor het examen „Tesselschade" slaagde onze stadgenoote mej. P. W. Coeleman. Chem. Wasscherij en Ververij Telefoon K 4004043 (2 lijnen) Winkel te Haarlem: Zijlstraat 57 Telefoon 16387 (Adv. Ingez. Med.) De gedupeerde Pinksterfècst- vierders. Een actie tegen de betrokken rcederij. Wij hebben reeds in ons nummer van Woensdag medegedeeld, dat ongeveer 250 men- schen die met de Pinksterdagen op de Veluwe vertoefd hadden op Tweeden Pinksterdag niet op tijd vervoerd konden worden met de boot uit Harderwijk naar Amsterdam. Daaronder waren ook veel personen uit Haarlem en IJmuiden. Nader wordt ons gemeld, dat onder die te- leurgestelden waren leden van de H.J.V. „Tempo" uit Haarlem en dé IJ.V.V. „Triano" uit IJmuiden. De besturen van deze vereenigingen zenden ons een uitvoerig schrijven waarin een breed voerige uiteenzetting van het voorgevallene wordt gegeven om verkeerde voorstellingen in de pers gegeven recht te zetten. Daar de mede- deelingen evenwel overeenkomen met de door ons gepubliceerde feiten is het overbodig dit geheele stuk nog op te nemen. Wij ontleenen er daarom alleen aan dat met nadruk ver zekerd wordt, dat de 250 menschen niet met de boot van zes uur mee konden omdat die overladen vol was. zóó zelfs dat de polite ver bood dat er nog meer passagiers op de boot gingen. De leiders der beide vereenigingen heb ben veel moeite gedaan om de betrokken (ree- derij (v. d. Zwaag) te bewegen de achtergeble ven reizigers, die retourbiljetten hadden met den trein of per autobus te laten vervoeren, maar dat is niet gelukt. Na veel aandringen en tusschenkomst der politie werden maat regelen genomen dat er nog een boot uit Am sterdam kwam. maar die kon niet eerder in. Harderwijk zijn dan 12 uur 's nachts. Het re sultaat was dat d<» menschen pas Dinsdag morgen 7 uur te Haarlem en IJmuiden aan kwamen. Personen die Dinsdagmorgen vroeg op hun werk moesten zijn hebben daardoor schade geleden. De besturen meenen dat de betrokken reede- rij haar verplichtingen niet ls nagekomen en hebben daarom besloten tegen haar een rechtsvordering in te stellen om vergoeding te eischen var de door haar veroorzaakte schade. HEEMSTEDE AFDEELING HEEMSTEDE STEUNT MOTIE VAN HET HOOFDBESTUUR. Vrijdagavond hield de afdeelïng Heem stede van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in café-restaurant „Hof van Heemstede" een zeer druk bezochte le denvergadering ter behandeling van de agenda van de op a.s. Maandag te houden algemeene vergadering. De vergadering stond onder leiding van den heer Jos. M. J. Braam. Algemeen bleken de aanwezige leden de mentaliteit der onderteekenaars van de circulaire en nog twee volgende gericht tegen de motie van het hoofdbestuur, af te keuren. Zonder hoofdelijke stemming werd dan ook besloten op de a.s. algemeene vergadering voor de motie van het hoofdbestuur te stem men. Eveneens met algemeene stemmen werd daarna de volgende motie aangenomen. De afdeeling Heemstede der Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur, in vergade ring bijeen op Vrijdag 10 Juni 1938, kennis genomen hebbende van een drietal criculalres, door enkele leden der vereeniging zoogenaamd namens vele leden verspreid, uit deze circulaires ervaren hebbende, dat bedoelde leden ter bestrijding van het hoofd bestuur naar voren brengen fantasieën be treffende vertrouwelijke besprekingen, waar van zij tevoren weten, dat het hoofdbestuur den juisten inhoud niet openbaar mag ma ken en misbruik maken van vertrouwelijk medegedeelde indrukken van enkele perso nen, spreekt haar scherpste afkeuring uit over deze wijze van bestrijding en gaat over tot de orde van den dag. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren A. J. Prins en Jac. Preijde, en als plaatsvervan ger de heer Jan. Teeuwen. Bij de rondvraag werden inlichtingen ge vraagd naar de eventueele plannen ter vie ring van het 60-jarig bestaan der afdeeling in Februari 1937. De voorzitter zeide dat plannen in over weging zijn en tijdig bekend gemaakt zullen worden. TENTOONSTELLING SCHOOLWERK EN OUDERAVOND AAN DE R.K. SCHOLEN. Om de goede verstandhouding tusschen huisgezin en scholen te bevorderen, zal Zon dag 12 Juni op de drie R.K. Scholen van de parochie Valkenburg aan de Molenwerfslaan een tentoonstelling gehouden worden. Op de Maria-fröbelschool zal het knutselwerk der allerkleinsten, op de St.-Augustinusschool het werk der meisjes en op de Aloysiusschool het werk der jongens worden geexposeerd. Deze tentoonstellingen zijn geopend van des morgens 11 uur tot 12.30 uur en des mid dags van half 4 tot 6 uur en toegankelijk voor ouders en belangstellenden (kinderen zonder geleide hebben geen toegang. Des avonds om 8 uur zal er in de Gymnastiekzaal van de St.-Augustinusschool een ouderavond gehouden worden. BLOEMENDAAL R. K. S. V. „D. E. K.'\ A.s. Maandavond houdt bovengenoemde voetbalvereeniging een vergadering in „De Campagna" aan de Dennelaan te Bloemen daal. De vergadering zal geopend worden door den geestelijk adviseur, die mededeelingen zal doen omtrent eenige punten waarover de mee ningen der leden nogal uiteenloopen. Ook zullen de statuten en huishoudelijk reglement worden behandeld. 477e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasje, ,17de Ityst Trekking van Zaterdag 11 Juni 1938 llooge Pryzen f 10.0001742 met premie van f 30.000.— f 70.19212 en premie van f 3.000 f 400.— 3893 f 100.— 3 300 Prijzen van 70.— 1093 1332 2413 2779 3037 4487 5581 6654 6866 8066 3457 8600 9021 9699 10006 10143 10917 11130 11321 12473 12777 13019 13609 13864 14188 15687 16154 17404 17855 17945 18656 18836 19493 19625 19867 20246 20479 21984 NIETEN 1147 1368 1400 1643 1767 1811 1820 2218 2366 2507 2702 3145 4676 4841 5652 6059 6145 6209 6317 6511 6572 7153 7830 8793 9014 9170 9174 9275 9384 9452 11583 11739 12497 13435 13496 13567 13958 14009 14186 14210 14323 15061 15365 15495 15867 17327 17470 18301 18603 18816 18846 19614 20044 20729 21128 21135 21784 21945 Verbet. 5de klasse, 16de lijst: 20024 m. z. 20034: 14502 m. z- met f 70.—.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2