UILTJE Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank Electriciteitsvoorziening in het debat. De toestand in hei bedrijfsleven. ZATERDAG 11 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Drie boerderijen in de asch gelegd. Vrijdagmiddag om half drie zijn in de buurt schap Oosterwolde, gemeente Doornspijk, drie boerderijen in de asch gelegd, waardoor vier gezinnen dakloos geworden zijn. Vermoedelijk tengevolge van een lek in den schoorsteen is de brand begonnen in de boerderij van den landbouwer A. van der Hul, in een minimum van tijd stond het pand. dat me een rieten dak gedekt was, in lichter laaie. Aangewakkerd door een krachtigen wind sloeg het vuur over naar een aangrenzende boerderij van den landbouwer T. Hup. Ook deze boer derij brandde tot den grond toe af. Een derde boerderij, bewoond door de gezinnen S. van Dijk en G. van Dijk en toebehoorende aan den landbouwer S. van Dijk, ging eveneens in vlammen op. Van de inboedels kon slechts weinig worden gered. Alle drie boerderijen waren verzekerd. RIJKSMUSEUM G. M. KAM TE NIJMEGEN HEROPEND. Vrijdagochtend is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, dat thans tot een geheel is vereenigd met de Romeinsche afdeeling van het gemeentemuseum, officieel heropend welke plechtigheid destijds moest worden uitgesteld. De directeur van het museum, dr. J. H. Holwerda, sprak een kort welkomstwoord, waarna minister Slotemaker de openingsrede uitsprak. Hij deelde mede, dat de gemeente archivaris, de heer M. P. M. Daniels, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij het oversteken van den weg gedood. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is op den Rijksstraatweg ZwolleElburg, onder Oosten dorp. gemeente Doornspijk, de tachtigjarige vrouw W. Leuvink, die weifelde bij het over steken van den weg door een melkauto uit de provincie Utrecht aangereden en op slag ge dood. Vrijdagmiddag om half vijf is het zevenjarig zoontje van den landbouwer K. Pijper te Wap- serveen bij het oversteken van den weg door een vrachtauto van den bierhandelaar van Son uit Steenwijk overreden en zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. „Mammie, wat smeer je ze dun!" Grootvader Trip (tot Moeder de Wilde) „Als je je huishoud boekje beter bijhield, zou je zien, dat je nog te royaal bent!" TWEEDE KAMER. Vele sprekers bestrijden het ontwerp. Vragen over de Japansche luchtbombardementen. DEN HAAG Vrijdag. In het licht van de veelzijdige en intensieve toepassing van de electrische energie is een normale ontwikkeling van de stroomvoorzie ning als een der eerste voorwaarden te be schouwen met het oog op de volkswelvaart. Daarom dient de overheid op een en ander Inzicht te oefenen en tevens zooveel mogelijk leiding te geven. Ziet daar, zeer ruw ge schetst, de rechtsgrond voor het thans na ftle wederwaardigheden in openbare behan deling gekomen wetsontwerp. In hoofdzaak komt dit hierop neer, dat voor aanleg en exploitatie van electriciteitswerken door het Rijk d.w.z. door de Kroon te verleenen concessies noodig zullen zijn. De concessies zullen met verschillende voorwaarden, o.a. ter zake van het materieel, van de stroomleve- ring enz. gepaard gaan. Naar aanleiding van een concessie-aanvrage zal men den Electri- citeitsraad, de Gedeputeerde Staten van de betreffende provincie (s) en daar waar reeds 'n concessionaris bestaat, ook dezen hooren. Dit geldt eveneens in geval van geheele of ge deeltelijke intrekking eener concessie met naasting tegen vergoeding van de aanleg- kosten enz. van Rijkswege. Voorts bestaat de mogelijkheid (art. 7), dat de Minister v. Waterstaat, gehoord den Electriciteitsraad, ten behoeve van bepaalde, bij Koninklijk Be sluit aangewezen, doeleinden van algemeen nut in buitengewone omstandigheden de con cessionarissen tot koppeling, tot het in onder linge samenwerking (naar door den Minister vast te stellen voorwaarden) beschikbaar stellen of houden van electrische energie ver plicht. Naar plen smaak van Ir. v. d. W a e r d e n (s.d.) is het aantal koppelingen, dat thans voorkomt 9 nog veel te gering. Men moet z.i. dat koppelen niet aan regionale bedrijven overlaten. Zoowel in verband met de veilig heid, als om economische en practische rede nen, acht hij koppeling van groote beteeke- nis. Het liefst zag hij de verschillende centra les en koppelingen in handen van de Cen trale (Rijks-) overheid. Een „gemoedelijkere" oplossing is, dat de centrales een zekere zelf standigheid behouden, doch het beheer der koppelingen bij de centrale overheid komt. Spreker is tenminste ingenomen met 't feit, dat ingevologe 't aanhangige wetsvoorstel alle productie-bedrijven concessies moeten hebben en de Electriciteitsraad een wettelijke basis krijgt. De nat. soc. de Marchant et d'Ansem- bourg was boos, aangezien de door zijn partijgenooten destijds gemaakte opmerkingen bij 't afdeelingsonderzoek niet voorkomen in het Voorloopig Verslag, dat echter uitsluitend liep (en mocht loopen) over de derde nota van wijziging. Daarom volgde spr. het voorbeeld zijner par tijgenoo ten, die thans uit protest vacantie hadden genomen. Aan nota's van wijzigingen heeft 't bij dit onderwerp niet ontbroken. Ir. v. Lidth de Jeu de (lib.) gaf toe, dat door nota no. 4 aan belangrijke bezwaren tegemeot geko men was. Deze afgevaardigde, die intusschen bevreesd bleek dat de Minister van zijn be moeiingen met de tarieven van gemeenten weinig pleizier zou beleven, vond de regeling van het koppelings-vraagstuk onvoldoende. 1-Iij was een warm voorstander van koppe ling (in dit verband wees hij o.m. op de groo te financieele voordeelen hiermee in Enge land bereikt)de beperking, waardoor alleen in dringende gevallen tot koppeling verplicht zou kunnen worden moest z.i. vervallen. Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h. klaagde over de verschillende tegenstrijdig heden en onzekerheden zoo met name t.a.v. de koppelingskwestie van het wetsontwerp, dat, door hetgeen het bevat omtrent de voor waarden voor concessie-verleening, den Mi nister eigenlijk een blanco-volmacht geeft. Spr. achtte het beter dit ontwerp thans niet aan te nemen en eerst maar eens het rapport van de commissie die het koppelingsvraag- stuk bestudeert af te waheten. De heer Botteweg (a.r.) bleek evenmin gebrand te zijn op het aanhangige wetsvoorstel: het concessiestelsel gepaard gaande met de be moeiing met de tarieven, vond hij niet aan bevelenswaardig, het koppelingsvraagstuk niet rijp. Nadat de heer Ebels (v.d.) verschillende bepalingen van 't ontwerp (o.m. die in zake koppeling) onbevredigend had genoemd, gaf de heer Swe ens (r.k.) na den strijd der provincie Noord-Holland tegen de gemeente lijke distributiebedrijven geschetst te hebben, te kennen, dat hij betreurde, dat de Minister blijkbaar al partij had gekozen voor het stand punt van genoemde provincie, dat n.l. ook de distributie zooveel mogelijk in één hand moet komen. Had Ir. v. d. Waerden (s.d.) het wets ontwerp met een atrophisch skelet vergele ken, den heer v. d. W e ij d e n (rk.) deed het aan een stekelvarken denken: overal waar men het aanpakt veroorzaakt het pijn. Bedenkelijk vond spr., dat bij naasting re kening zal worden gehouden met de gemaakte wensch. waardoor de gemeenten met de grootste winsten er het best voor zullen staan. Ir. Bongaerts (r.k.) herinnerde aan de lange voor-geschiedenis. Jammer is het, dat men tot dusverre nog niet verder gegaan is in de richting van koppeling. Waar echter de verschillende bedrijven ten zeerste op mee spreken gesteld zijn, is 't misschien nu maar 't beste, dat de Minister in deze wet niet de de bevoegdheid gevraagd heeft om zelf steeds van bovenaf, koppeling op te leggen en zich alleen te bepalen tot de dringende omstan digheden. terwijl dan tengevolge van art. 8 geleidelijk toch meer koppeling kon ont staan Spr. juicht de regeling inzake de beperking van de winst die de gemeenten met de electri citeitsvoorziening mogen maken van harte toe. Gezien de te verwachten uitbreiding van stroomgebruik zal dit op den duur tot aan zienlijke tariefsverlaging, dus tot een zeer ge- wenschte verlaging van lasten leiden. Wij zul len een Energieraad moeten krijgen: daar mee moge de minister toch vooral meer reke ning houden. Met dit vage ontwerp zullen we. aangezien thans toch niet meer te bereiken valt aldus de conclusie van spreker in 's lands belang genoegen moeten nemen. Van de electriciteitsvoorziening naar het terrein van den Japansch-Chineeschen strijd is de afstand minder groot dan men zou den ken. De heer Wijnkoop wenschte van de moge lijkheid eebruik ce maken om met betrekking tot het optreden van Japan om open steden te bor dceren, waarvan non-combattanten het chtoffer worden, mondeling vragen tot de Regeering te richten, waarvoor het regle- mentoir gebruikelijk uur is Vrijdagsmiddags om kwart voor vier. Aangezien Minister Patijn met vacantie is, verving hem zijn ambtgenoot Dr. Colijn. Deze antwoordde den communistischen afgevaardigde, dat de Regeering niet overwo gen heeft om zich, met 't oog op het bedoelde optreden van Japan, tot de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika en Engeland te wen den ten einde gezamenlijk op 't gebied van strategische grondstoffen (zooals petroleum, tin, enz.) die maatregelen ten dezen kunnen beletten of althans belemmeren. Verder deel de Minister Colijn mee een Nederlandsch ini tiatief van dien aard niet in ons belang te achten, om voor de hand liggende redenen van algemeen belang ook al keurt de Regee ring, overeenkomstig het steeds door haar in genomen standpunt, het bombardeeren van non-combattanten af. Nader gevraagd, wat hij hiermee bedoelde, wees de Premier er op, na 't eerst al zeer twij felachtig genoemd te hebben of in 't alge meen tegen dergelijke methoden iets te doen valt (zie: Spanje), dat als we te Londen en Washington wèl medewerking zouden krijgen, wij in een positie zouden komen te verkeeren. dat we een conflict van veel grooteren omvang ontketend zouden hebben, waarbij dan som mige deelen van ons Rijk direct betrokken zouden raken. Daarop kunnen wij nooit aan sturen. En zouden we wat hij veel waarschijn lijker achtte bot vangen, dan zou niets be reikt, niemand geholpen zijn, terwijl alleen de positie van Nederland in den Pacific veel moeilijker zou zijn geworden. E. v. R. Het conflict in het haring- vissclierijbedrijf. De rijksbemiddelaar in het derde district prof. mr. A. C. Josephus Jitta. heeft partijen bij het conflict in het haringvisscherij-bedrijf betrokken, een voorstel gedaan, waarover zij zich nader zullen beraden. Vervoerrecord voor de K. L. M. Op één dag 656 passagiers. In deze dagen heeft de K.L.M. een werkelijk overstelpend vervoer op haar binnenlandsche en Europeesche luchtlijnen. Het record voor dit jaar werd Vrijdag j.l. bereikt met een totaalvervoer van 656 passagiers op één dag, van bijna 12.000 kg. vracht, waaronder ruim 2.600 kg. post. Dit zijn cijfers, welke het vorige jaar slechts bij wijze van uitzondering in het hoogseizoen geëvenaard werden. Het vrachtvervoer is in vergelijking met het vorige jaar gestegen met rond 10.000 kg. per week. waarbij nog 2.000 kg. aan extra bagage en 4.000 kg. aan post komen alles per week. en dus alleen wat méér vervoerd werd dan in 1937. Dat het passagiersvervoer zoo sterk is toe genomen, kan niet alleen toegeschreven wor den aan de uitbreiding van het luchtnet, welke dit jaar niet zoo sterk was. Wel is te merken, dat de eenheid in het materiaal en vooral het uitgebreide gebruik, dat thans van de D.C.-3 gemaakt wordt in het Europeesche luchtver keer. aan het passagiersvervoer ten goede is gekomen. OPTREDEN VAN JAPANSCHE VISSCHERS IN INDIë. OMZETBELASTING. De heer Groen heeft op het wetsontwerp tot herziening van d* omzetbelastingwet een amendement ingediend, hetwelk beoogt het fruit van omzetbelasting vrij te stellen, eener zijds omdat dit product gerekend kan worden tot de eerste levensbehoeften te behooren en anderzijds, omdat door de wijze van verkoop de belasting practisch komt te drukken op de producenten, die voor het grootste deel tot den zoo zwaar noodlijdenden tuindersstand behooren. Zwaartckracliliiietingen met onderzeebooten. Plannen voor een nieuwe expeditie 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Naar aanlei ding van het feit. dat van nu af aan prof. Vening Meinesz niet meer persoonlijk de rei zen van onderzeebooten, die dienstbaar wor den gemaakt aan het verrichten van zwaar tekrachtmetingen zal medemaken, heeft de minister van defensie den professor heden morgen in audiëntie ontvangen. Uiteraard zal hij de leiding behouden bij dezen wetenschappelijken arbeid, doch het onderzoekingswerk zal door een jongere kracht, dr. Nieuwenkamp geschieden. Er bestaan plannen voor een vol gende groote expeditie, welke door dr. Nieuwenkamp zal worden mee gemaakt. Met het oog op deze plannen heeft prof. Zemike te Groningen in het Physisch Instituut van de univer siteit aldaar de constructie onder handen genomen van een stemvork- klok. welke de tijdmeting voor het on derzoek nauwkeuriger zal maken dan met chronometers mogelijk is. TLLS U besloten heeft, den knoop door te hakken steek éérst een Uiltje op! Daarna hakt U er driemaal zoo lustig op los! Het Tweede Kamerlid Effendi heeft aan den minister van Koloniën de volgende vra gen gesteld: 1. heeft de regeering kennis genomen van de groeiende onrust en verontwaardiging on der alle lagen der bevolking in Indonesia, welke \yorden teweeggebracht door ontoelaat bare handelingen jegens Nederlandsche on derdanen van Banka en Billlton door z.g.n. Japansche visschers. 2. Zoo ja, is de regeering dan bereid krach tige maatregelen te treffen, die er toe leiden dat vreemdelingen in het vervolg meer eerbied betoonen voor de integriteit van Neder- landsch-Indië en de veiligheid van haar be volking? SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct. Penaal 6 ct., Bolknak 8 ct, Lido 8 ct.. Casino 10 ct. (Adv. Ingez. Medj Wel waren er verschillende bedrijfstakken, die nog toeneming van bedrijvigheid te zien gaven, doch hiertegenover viel in een aantal anderen achteruitgang te constateeren. ter wijl daarnaast in verscheidene de hoeveel heid werk min of meer stationnair bleef, hoe wel dan vaak op een onvoldoend peil Groote tegenstellingen vertoonde het ver loop der bedrijvigheid in de exportbedrijven. Hadden nl. onderscheidene een. deels be langrijk. verlies van afzet te boeken, bij an dere bleek de werkgelegenheid, soms nog in vrij sterke mate te zijn verruimd. In ver schillende van laatstbedoelde bedrijven vloeiden echter de nieuwe orders vaak veel minder ruim toe, zoodat de orderpositie sterk terugliep. In de industrieën van productiemiddelen was, voorzoover vermindering van werk zaamheden werd geconstateerd, deze meestal niet zoo groot, terwijl in belangrijke als bijv. den scheepsbouw, de opgaande lijn der be drijvigheid zich verder voortzette. Een deel van deze bedrijfstakken is in sterke mate ge baat bij de werkzaamheden voor defensie doeleinden en bij verschillende groote open bare werken als wegen- en bruggenbouw. Dit geldt ook voor verschillende industrieën van hulpstoffen, in welk onderdeel van het be drijfsleven overigens zeer geschakeerde toe standen bleven voorkomen (vooruitgang, maar ook achteruitgang, flink werk, maar ook groote slapte). Van de industrieën van verbruiksartikelen, die geheel of in hoofdzaak voor de binnen landsche markt werken, ondervonden som mige, wier afzet zeer afhankelijk is van de voorraadpositie in den groot- en kleinhan del, vooral nadeel van de dalende prijsbewe ging, daar deze terughoudendheid bij koo- pers verwekte. Voorts was voor de werkge legenheid in deze groep van bedrijfstakken nog steeds de beperkte koopkracht van vele verbruikers een rem. In verschillende in dustrieën van voedings- en genotmiddelen werd daarbij de druk der crisisheffingen ten bate van den landbouw gevoeld. JONGETJE BEKNELD GERAAKT. Tusschen veewagen en muur gedood. Vrijdagavond is het twaalfjarig zoontje van de familie Brethouwer. wonende in de Spij kerstraat te Arnhem, in de Tuindwarsstraat aldaar bekneld geraakt tusschen een passee- renden veewagen en een muur. De schedel van het knaapje werd geheel verbrijzeld. De jon gen was op slag dood. Eerste kwartaal van dit jaar maakt een indruk van weifeling. De werkgelegenheid in onze indus trie onderging in het eerste kwartaal van 1938, blijkens mededeeling van het centraal bureau voor de statis tiek, in verband met het seizoen ver betering, waarbij 't mooie weer in Maart stimuleerend werkte. Afgezien van deze voorjaarsople ving verkrijgt men als algemeen beeld van den toestand in genoemd kwartaal een indruk van weifeling, voornamelijk toe te schrijven aan de onzekere economische en politieke verhoudingen in verschillende andere landen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5