COOPVAERT Sir Maurice Hankey verlaat het politieke tooneel THIJS, REDDER IN DEN NOOD! Ontelbare m geheimen werden hem toevertrouwd Hebt ge U doorgezeten op de fiets? McCall ontvoerde Skeegie" Cash. 2XTERPAG 11 JUNI '1938 TTAXREEM'S DAGBEAD 5 (Van een bijzonderen medewerker.1) EEN unieke gebeurtenis in de histori sche zittingzaal van het Britsche kabinet in Downingstreet! Er vallen harde woorden; er is levendig debat geweest en ditmaal droegen de uiteenzet tingen het karakter van opwinding en agi tatie. Zelfs heeft de heer Neville Chamberlain met de vuist op tafel geslagen en Anthony Eden verfrommelde opgewonden een stuk pa pier, dat volgeschreven stond met aanteeke- ningen en wierp het vervolgens op den grond. Het is hard tegen hard gegaan en Eden is op zijn stuk blijven staan. Ongewone gang- van zaken in Britsche regeeringskringen heftige bewoordingen booze gezichten daarvoor is meer noodig dan eenig verschil van meening! En nu is de storm voorbij. De heeren mi nisters zijn heengegaan en er is slechts één man die in de zaal achterblijft. Zorgvuldig zoekt hij den grond, de tafel en zelfs de pa piermanden na om te zien of er geen papier restjes zijn achtergebleven, die betrekking hebben op datgene wat er tijdens de zitting behandeld is en ook het allerkleinste snip pertje ontsnapt niet aan zijn aandacht. Dan neemt hij de verzamelde papiertjes, gooit ze in het nog altijd brandende vuur onder de schoorsteen en blijft er rustig bij wachten tot het laatste stukje verkoold is. Immers Sir Maurice Hankey, de secretaris van het mi- nisterieele kabinet van Zijn Majesteit de Ko ning, vreest niets zoo zeer als indiscreties. En hoe gemakkelijk zou het kunnen gebeuren dat een of ander papiertje met een onschul dige mededeeiing er op aangeteekend in han den valt van een der vele sensatie-journa listen, waaraan Londen rijk is! Dan zouden er zonder dat iemand het verwacht, „koppen" in de krant komen, gevolgd door allerhande „onthullingen" met alle onverkwikkelijke ge volgen van dien DEZE kleine zwijgzame man, wien men noch zijn een en zestig jarigen leeftijd noch zijn twintig jaar van groote verantwoor delijkheid en ingespannen arbeid aanziet, wordt niet voor niets de „man met de mil- lioen geheimen" genoemd. Niemand immers is zoo thuis in het labyrinth der Britsche politiek als hij. Niemand ook heeft zoo vele crisis-perioden in de Britsche politiek beleefd als hij. Zijn functie als regeerings-secretaris dateert van 1917, terwijl hij bovendien sinds 1923 nog ,.clerk" is bij de „Privy Council". Hij weet meer dan iemand anders in officieele kringen over ministers, premiers en kabinets colleges. Hij kent alle politieke geheimen dei- verschillende regeeringen, zoo goed als alle verdragen, die door die regeeringen geteekend werden en alle debatten die werden gevoerd voor die besluiten genomen werden. Hij is de „al-weter" in de politiek. Hij was secretaris-generaal van de Britsche delegatie van Versailles: organisator en leider van tallooze, zij het dikwijls vruchtelooze con ferenties, als die van Genua, de herstel-con ferenties van Londen en Den Haag, de Lon- densche en New Yorksche vlootbesprekingen en de Lausanne-bijeenkomst van 1932. Men- beweert, dat hij zich zou hebben terug getrokken om een rustiger leven te leiden. In werkelijkheid zullen er ongetwijfeld andere oorzaken zijn, dien zijn heengaan beïnvloed hebben. De man, die in een dozijn conferen ties waarvan hijzelf de geestelijke vader was, moest ervaren hoe alle pogingen om de wereld van Versailles uit tevreden te stellen, mislukten, die ook de ineenstorting van Ver sailles en Genève moest aanschouwen, nam niet alleen zijn ontslag, maar hij berustte ook. Hij trekt zich terug uit de politiek om een nieuwe loopbaan en zonder twijfel een ge makkelijker dan zijn politieke te beginnen, als directeur van de Suez-Kanaal-Maatschap- pij. In plaats van 3000 pond zal hij in de naaste toekomst 5000 pond per jaar verdienen en in plaats van zestien uur per dag te wer ken zal hij in de toekomst hoogstens aan drie vergaderingen per jaar behoeven deel te nemen. Dat is waarschijnlijk geen slechte ruil. Gladstone en Disraeli konden vervangen worden, maar de ambtenaar die de onwaar schijnlijke titel van „secretaris" draagt, is niet te vervangen. Chamberlain wil de functie die door Hankey's vertrek is vrijgekomen, laten vervallen, omdat er geen opvolger te vin den is. of wel hij wil het aldus vrijgekomen werk onder drie ambtenaren verdeelen! Er is geen Britsche ambtenaar aan te wij zen, die met orden en eereteekenen zoo hoog en zoo veelvuldig onderscheiden is als Sir Maurice. Hij bezit de hoogste onderscheidin gen van den Koning van Italië en van die van België en Engeland zelf. Hij is ridder in het Legioen van Eer. Lloyd George zeide eens van hem, dat hij geen mensch ter wereld kende, die kans zag een bericht of verklaring zoo snel te formuleeren als Sir Maurice. Bald win sprak eens als zijn meening uit dat een kabinet zonder Hankeyniet regeeren kon. En ten slotte typeerde de beroemde generaal Fisher hem eens door van hem te zeggen dat hij „Napoleontisch in zijn denk beelden en Cromwellis'^ch in zijn doen en laten was". J Engelsch kabinet verliest zijn „grooten zwijger" EEN vriend van de journalisten was Sir Maurice Hankey stellig niet. Daarvoor beleefden de heeren van de pers te weinig ge noegen «met hem want niemand laagde erin hem uit te hooren en een mededeeiing van Hankey voor de krant was een sensatie. En bovendien, ook over zijn particulier leven en zijn „hobbies" waren geen kolommen te schrij ven. Men wist hoogstens dat hij graag- maar slecht tenniste en dat hij dol is op zonne baden en bestralingen. Tot op den dag in 1917, dat hij secretaris werd van het ministerie van Oorlog, bekleedde hij de rang van overste bij de artillerie. Al gemeen noemde men hem de „grijze overste" en na den oorlog ontving hij voor zijn dien sten het land bewezen een gratificatie van 25.000 pond sterling. Zoo de zwijgzame Hankey er eindelijk eens toe zou overgaan om zijn mond open te doen, d.w.z. te boek te stellen, wat hij in zijn 20-jarigen diensttijd zoo al meegemaakt heeft, dan zouden zijn „memoi res" als boek een der sensationeelste „best sellers" van Engeland worden. Maar Hankey, de afgod van zijn secretaressen, die nachten lang voor hem doorwerkten en niet ophielden geboeid te zijn door zijn vriendelijkheid. Hankey, de .lexicon van de premier", zwijgt en zal zeker blijven zwijgen. Niet zonder reden noemt men hem tenslotte de „Grijze zwijgende Overste van White-Hall". (Nadruk verboden). G. H. W. Weer talrijke slachtoffers te Alicante. Nieuiv bombardement richt groote venvoestingen aan in de haven- wijken. Dc Engelsche schepen Thorpehavcn, St. Winifred en Isadora gezonken. ALICANTE, 10 Juni. Hedenmiddag is een nieuwe aanval op Alicante ge daan, waar-door groote verwoestingen zijn aangericht in de havenkwartie ren. In het geheel zijn 25 personen gedood en 60 gewond. Ook gisteren was de stad reeds herhaaldelijk aangeval len. Bij het invallen van de duister nis werd het Engelsche schip Thorpe - haven nogmaals getroffen. Het schip is thans gezonken. Ook het Britsche stoomschip St. Winifred werd opnieuw gebombardeerd en wel zoo, dat het, geheel een wrak. verlaten moest wor den. (United Press). Uit Madrid verneemt Reuter, dat een derde Britsch vaartuig, dat door een bom was getroffen, n.l. de „Isa dora", in de haven van Castellon ge zonken is. Het bericht, dat het Fransche stoomschip „Brisbane" voor de tweede maal in de haven van Denia gebombardeerd is, schijnt onjuist te zijn. Wel werd alarm gemaakt, doch geen enkel vliegtuig heeft bommen geworpen op de „Brisbane", hi welker nabijheid twee tor pedojagers lagen. De bombardementen op Alicante Sinds 25 Mei heeft Alicante 32 bombarde menten doorstaan, waarbij pl.m. 500 dooden en bijna 2000 gewonden te betreuren zijn. Tachtig gebouwen werden verwoest, terwijl di-ie in de haven voor anker liggende Britsche schepen tot zinken wei-den gebracht. Gandia opnieuw gebombardeerd. VALENCIA, 10 Juni. Gandia is heden op nieuw gebombardeerd. Ook gisteravond wer den zes bommen op deze plaats geworpen, waardoor een Britsch pakhuis ernstig werd be schadigd en een Spaansche schoener tot zin ken werd gebracht. Er wordt geen melding ge maakt van slachtoffers. Brandend vliegtuig in de lucht. Piloot weet toch veilig te landen. De bemanning van zes personen van een bommenwerper der Britsche luchtmacht is op opmerkelijke wijze aan een groot ongeluk ont snapt, toen het toestel gistermiddag op een hoogte van 4000 voet boven Leicester vloog. De rechtermotor van het toestel vloog n.l. plotse ling in brand en vele duizenden toeschouwers zagen het toestel brandend door de lucht vliegen. Met groote koelbloedigheid overlegden de inzittenden een oogenblik of zij met hun valschermen naar beneden zouden springen, doch de bestuurder nam het besluit dit niet te doen. Hij sloot de benzinetoevoer af, vloog door en behaalde het succes, dat door de groote zuiging van de lucht het vuur gedoofd werd. Daarop bracht de piloot den anderen motor weer op gang en zette het toestel veilig neer op het vliegveld van Leicester. \liegluig stort op een boerderij. Ernstig vliegongeluk in den Amerikaanschen staat Illinois. Uit Delavan (Illinois), 10 Juni. Een bommenwerper is tijdens den storm op een in de buurt gelegen farm verongelukt. De acht inzittenden drie officieren en vijf minderen zijn om het leven gekomen. Hun lijken werden bij het wrak van het vliegtuig aangetroffen. Een vrouw, die het ongeluk heeft zien gebeuren, verklaarde een blik semstraal te hebben gezien en een ge weldigen slag te hebben gehoord. Zij hoorde even later een ontploffing en zag wrakstukken in de lucht slingeren. De hemel werd door vlammen verlicht. (Reuter) Veroveringen van Franco's leger aan liet front van Castellon. Barcelona meldt een rcpublikeinsche over winning in de Pyreneeën. In het laatste legerbericht van het hoofd kwartier van generaal Franco wordt volgens Havas o.a. medegedeeld, dat aan het front van Castellon in den sector van Useras de dorpen Costur, Mastavall en Labarona werden bezet. Begonnen werd met de omsingeling uit het zuiden van Lucena. Aan het front van Cata- lonië in den sector van Tremp veroverden Franco's troepen Ortoneda. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. De lucht macht bombardeerde verscheidene vliegvel den. waardoor een groot aantal toestellen in vlammen opging. Het legerbericht der regeering zegt, dat de rechtschen in den sector van de Hooge Pyre neeën een aanval hebben ondernomen, ge steund door 46 vliegtuigen. De regeeringstroe- pen wisten stand te houden en de vijand ver loor meer dan duizend man. Aan het Levant- front slaagden de opstandelingen er ten koste van zware verliezen in, Pena Blanca en den Cerro Montero, ten oosten van Camarena, te bezetten. Een aanval op Elcoso werd afge slagen. „Zuiveringsactie" in het noorden. SARAGOSSA 10 Juni. Volgens berichten uit Huesca hebben de Nationalisten een aan vang gemaakt met de zuivering van de Pyre- neeën-streken aan den bovenloop der Chin- ca in de omgeving van Bïelsa. Daar waren naar schatting nog 6000 man republikeinsche troepen achtergebleven sedert het nationalis tische offensief in April. Zij zijn geheel ge- isoleerd zoodat zij, volgens de nationalisten, gedood of gevangen genomen zullen worden, tenzij zij een vlucht naar Frankrijk prefe- reeren. Geheel onverwacht blijkt deze aanval niet te komen. Reeds eenige dagen geleden, aldus vernemen wij hier, hebben de republikeinen allen personen boven 45 jaar aangespoord, naar Frankrijk te vluchten. De achtergeble ven burgers zijn bewapend om te helpen, de sterke stellingen, die in dien tijd zijn aange legd, te verdedigen. De Navarre colonnes hebben Sahun, ten oosten van Bielsa, ingenomen en rukken thans verder in westelijke richting op. An dere afdeelingen zijn tegelijkertijd van het zuiden naar Pena Montanesa opgerukt. Van daaruit zullen zij het dal beheerschen, waai de voornaamste tegenstand geboden wordt.' (United Press). Vluchtelingen op Fransch gebied aangekomen. Bij de post van de mobiele garde te Osseja, aldus verneemt Reuter uit Perpignan, hebben zich Vrijdag 24 vluchtelingen uit het nog in handen der regeering zijnde deel van Spanje aangemeld. Zij verklaarden, dat zij behoorden tot een groep van 200 vluchtelingen, afkomstig uit Vich, die door gidsen naar Frankrijk zouden worden gebracht. Tijdens den vierden nacht van hun marsch werden zij nabij Tosas ver rast door karabiniers, die zonder waarschu wing begonnen te schieten en 21 personen doodden. Tachtig werden gevangen genomen, zij zullen te Puigcerda terecht moeten staan. Slechts 24 slaagden er tenslotte in Frankrijk te bereiken. Zij geloofden, dat zij door de gid sen waren verraden. K52 (Adv. Ingez. MedJ De Internationale Vredescampagne groeit. Mededeeiing van Lord Robert Cecil. In een te Oslo gehouden rede voor de Zweedsche afdeeling der Internationale Vre des Campagne en de Zweedsche Volkenbonds- vereeniging heeft Lord Robert Cecil mede gedeeld, dat de In tea-nationale Vredes Cam pagne zich in een enormen groei mag verheu gen. Daaruit concludeerde de voorzitter der I. P. C., dat de groote massa van het volk den vrede wenscht en bereid is te handelen naai de beginselen, die voor de handhaving van den vrede noodzakelijk zijn. „Men heeft verteld," zeide Lord Robert Ce cil, „dat de I. P. C. in Zweden door 55 vereeni- gdngen wordt gesteund. Natuurlijk hebben niet al deze organisaties de vredescampagne als haar hoofddoel. Er zijn er. die idealen nastre ven op religieus of sociaal gebied, maar zij zijn het er alle over eens, dat de vrede een nood zakelijke voorwaarde is voor de verwezenlij king dier idealen. Zij hebben daarom alle de te Brussel opgestelde beginselen der Interna tionale Vredes Campagne aanvaard." (R. U. P.) Twintig kilometer achteruit gewandeld. Studenten winnen hun weddenschap. Twee studenten uit Cambridge hebben het bestaan den afstand van Cambridge naar Newmarket. 21 Kilometer, achteruit wan delend af te loggen, zoo vertelt A.N.P. Zij had den met hun medestudenten gewed, dat zij binnen 12 uur te Newmarket zouden zijn: in 5V2 uur hadden zij hun taak echter reeds vol bracht. Onderweg hebben zij nog' viermaal ge pleisterd. De stad Calcutta door millionnair benadeeld. Diefstal van clectriciieit op groote schaal. Voor het gerecht te Calcutta heeft een mil- lionair terechtgestaan wegens diefstal van electriciteit op groote schaal, begonnen in 1926. In 1933 werd het stroomverlies voor de eletcrische centrale zóó groot, dat drie des kundigen werden belast met het opsporen van de oorzaak. In het vo%ende jaar wer den eenige gebouwen aangewezen, waaronder een bioscoop-theater, dat aan den verdachte toebehoorde. In het theater werden electri- citeitsmeters gevonden, waaraan geknoeid was. De millionair is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Uw huid of voeten stukgeloopen? Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. (Adv. Ingez Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Terwijl Thijs zich achter het gordijn zoo stil mogelijk hield sloop de kabouter zacht door de kamer. En toen begreep Thijs opeens, waarom dat kereltje hier in de kamer gekomen was. Hij had zijn hoed laten liggen en die hoed had Thijs zoo juist gevonden, weten jullie nog wel, kinderen? Maar hoe kwam die hoed nou in de kamer van den koning? Hadden dan toch de kabouters de kroon gestolen? Thijs dacht erover na, maar hij wilde het niet gelooven. Toen schoot hem een mooie gedachte door het hoofd! Zoodra de kabouter weg was, zou hij het aan den koning vertellen. Plotseling weerklonk er een hevig genies door de kamer en de kabouter nam ineens een grooten sprong, zóó het raam uit. Thijs moest lachen, toen hij van achter het gordijn kwam. Daar had koning Zilverdraad zich niet kunnen bedwingen en hij had zoo hard geniest, dat de kabouter niet wist. hoe gauw hij weg moest komen. Koning Zilverdraad keek erg schuldbewust, toen hij van onder het bed vandaan kwam, maar Thijs lachte. Het komt er niets op aan, majesteit! Gearresteerde dreigbrief- schrijver legt bekentenis af. Het ventje gestikt tijdens de ontvoering. Franiklin Pierre McCall, die te Miami gearresteerd was in verband met dc ontvoering van ^Skeegiof Cash en reeds bekend had de dreig brieven te hebben geschreven, heeft thans ook bekend het knaapje ont voerd te hebben. Volgens zijn ver klaring heeft hij deze daad geheel alleen verricht. Tegenover hét hoofd der G-men, Edgar Hoover verklaarde hij Skeegie van zijn bedje te hebben gelicht, toen het ventje te slapen lag. Hij had daartoe een zakdoek over den mond van het ventje gelegd en een andere over de oogen. Vervolgens nam McCall het jongetje meee naar huis, waar hij, volgens zijn zeggen, zag, dat 't knaapje al dood was. McCall zou, toen hij er zich van bewust was, dat het ventje dood was, hem in zijn armen naar een dicht bij gelegen bosch hebben gedragen en daar in het dichte struikgewas hebben geworpen. Hierna heeft hij zich weer naar huis begeven, vanwaar hij de dreigbrieven, die hij tevoren had geschreven, heeft verzonden. United Press bericht, dat het onderzoek voortgezet wordt en wel door zestig G-men. Men hoopt nog uit te vinden, wie MoCall's medeplichtigen geweest zijn. Hoover zeide o.a.: „De kinderroovers hebben uit deze mis daad slechts een voordeel van vijf dollar ge had. Wij hebben de geheele som terugge vonden op een biljet van 5 dollar na". „Gelijkschakeling" voltrekt zich in Oostenrijk. Roomsch-Katholieke studentenorganisaties ontbonden. Uit een publicatie in het officieele gedeelte van de „Wiener Zeitung" blijkt, dat de kwes tie der studentenorganisaties in Oostenrijk waarschijnlijk geregeld zal worden door aan sluiting bij den toestand in het oude Duitsch- land. Daarom zijn de Roomsch-Katholieke studentenorganisaties in Oostenrijk ontbon den Henlein's memorandum basis voor onderhandelingen Besprekingen met Praag beginnen de volgende week Blijkens een Havasbericht uit Praag heeft de Tsjecho-Slowaaksche re geering het memorandum, dat de af gevaardigden Kundt, Peters en Rosche op 8 Juni als gevolmachtigden van Henlein aan Hodza ter hand hebben gesteld, aanvaard als basis voor de onderhandelingen met de Sudeten- Duitsche partij. Begin der volgende week zullen de onder handelingen beginnen tusschen de regeering en de partij van Henlein, eenerzijds over het memorandum, waarin de praclische eischen der Sudeten Duitsche partij worden uiteenge zet, anderzijds over het- door de regeering opgesteld nationalileitenstatuut. Het standpunt der Duitsche socialisten. De leider van de Duitsche sociaal-democra tische partij, Jaksch, heeft tijdens een verkie zingsbijeenkomst te Praag o.a. verklaard: De Duitsche socialisten eischen gelijkheid van rechten voor alle nationaliteiten. De 21e Mei was een waarschuwing voor de Duitschers. De Sudeten-Duitsche gebieden zouden, in dien de oorlog uitbrak, het slagveld worden. Indien het Duitsche volk wil strijden voor rechtsgelijkheid zal het door de geheele wereld gesteund worden. Doch indien het voor de hegemonie wil strijden, zal het vernietigd worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6