Een bemind vorst viert zijn tachtigsten verjaardag. ZOMERTIJD IS KOLENTIJD! a HOENDERDOS ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1026 Z XT ER DA'G 11 JUNI '1938 HSSEEEM'S DXGBEAD Dertig jaar regeeringsbeleid van Koning Gustaaf V. Iets over de geschiedenis van hef geslacht Bernadotte. P 16 Juni 1938 zal de beminde Zweed- sche Koning Gustaaf V uit het Huis Bernadotte zijn tachtigsten verjaar dag vieren en deze dag zal in alle lagen van de Zweedsche bevolking met vreug de en dankbaarheid meegevierd worden. Van wat Koning Gustaaf in de meer dan dertig jaren van zijn regeering voor het land ge daan heeft kan een buitenstaander zich moeilijk een begrip van vormen. Het vorste lijk initiatief is voor het Zweedsche volk vaak van zeer groote beteekenis geweest en we meenen niet te overdrijven door te beweren, dat Zweden het allergrootste deel van zijn huidige beteekenis aan het Huis Bernadotte te danken heeft. Koning Gustaaf. Vooral daar het Zweedsche Koningshuis met de Huizen Nassau en Oranje Nassau ver want is, lijkt het ons wel interessant eens de nog vrij jonge geschiedenis van het Zweed sche Koningshuis na te gaan. Het geslacht Bernadotte. TT EAN BAPTISTE JULES BERNADOTTE werd den 26sten Januari 1763 als zoon van een rechtsgeleerde in het plaatsje Pau in Frankrijk geboren. Hij was dus niet eens van vorstelijke, laat staan adelijke afkomst. In 1780 treedt hij als vrijwilliger in dienst vair het Fransche leger, waar hij bij het uit breken der omwenteling' de functie van segeant majoor had. Ten tijde der revolutie kon de jonge Bernadotte snel promotie maken. Hij werd in 1794 devisie-generaal. In 1796 was hij één der bevelhebbers van het leger van Napo leon Bonaparte tijdens den veldtocht in Duitschland, het jaar daarop streed hij in Italië. Na het sluiten van den vrede van Campo Formio werd hij tot gezant te Weenen benoemd. Hij trouwde met Napoleons jeugd vriendin Eugenie Bernadine Désirée, dochter van een koopman in Marseille en zuster van de gemalin van Joseph Bonaparte, een broeder van Napoleon. In 1799 was hij korten tijd minister van Oorlog. Kort hierop werd hij door Napoleon tot Staatsraad benoemd. Uit de samenwerking tusschen Napoleon en Ber nadotte ontstond een zekere mate van sym pathie. Ook in Hannover, waar hij in 1804 opperbevelhebber werd, bezat hij spoedig vele vrienden. Nog in datzelfde jaar ontving hij den maarschalkstaf en het daaraan ver bonden Legioen van Eer. In 1805 onder- scheide hij zich bij Ulm en Austerlitz en in 1806 benoemde Napoleon hem tot Prins van Pontecorvo. In den hierop volgenden oorlog tegen het weerbarstige Pruisen had de nieuwe Prins van Pontecorvo het bevel over het eerste legercorps en na den slag bij Jena ver volgde hij maarschalk Blücher tot Lübeck, waar deze laatste zich toen moest overgeven! Ten gevolge van dit belangrijke wapenfeit werd Bernadotte. die in zijn hart een eenvou dig man gebleven was, in 1807 opperbevelheb ber van de troepen in Noord-Duitschland en Denemarken. Nadat de Oostenrijkers bij Wag- ram overwonnen waren werd hij opperbe velhebber in Antwerpen teneinde de Belgische en Nederlandsche kusten tegen de „zeeroo- verij" der Engelschen te beschermen, die reeds op Walcheren waren geland en daar een strategisch sterke positie innamen. Li September 1809 benoemde Keizer Napoleon hem tot gouverneur van Rome. Litusschen was na een roemrijk leven in Zweden de vorst Karei XIII alleen oo den troon achtergebleven. Daar er geen opvolgers waren had men reeds tijdens het leven van Karei XIII den Prins Christiaan-Augustus ▼on Holstein-Sonderburg-Augustenburg als troonopvolger aangenomen, maar aangezien deze kort na zijn benoeming overleed besloot Karei XIII het Koningschap aan den bemin den Bernadotte aan te bieden, onder voor waarde, dat hij afstand zou doen van het Fransche burgerrecht en tot de Luthersche (Staats) kerk zou overgaan. Na overleg met Napoleon, die uit politiek gezichtspunt het vooruitzicht niet slecht vond. besloot Berna dotte den hem aangeboden troon te accep teeren. Op den 9den October 1810 ging hij in het plaatsje Helsingör in Denemarken ten huize van den Zweedschen consul tot het Luthersche geloof over. een dag later stak hij met klein gevolg de Oresund over en op 5 No vember hierop volgend werd Bernadotte als zoon door Koning Karei XEH aangenomen en kreeg de namen: Karel-Johan. Toen Napoleon echter op een machtspo sitie in het hooge noorden speculeerde via Kroonprins Karei Johan dus de vroegere maarschalk Bernadotte bleek dat een mis rekening, want door middel van geheime tractaten van de zijden van Rusland en Engeland kwam daar niets van in. Ofschoon Karei Johan nog pogingen deed om een voor beide partijen aannemelijke verzoening met Frankrijk tot stand te brengen zag hij zich in 1913 gedwongen aan Frankrijk, zijn vroegere vaderland, den oorlog te verklaren! Onder Karel's bevel voegden zich 30.000 man Zweed sche troepen bij het leger der Geallieerden. Gedurende den veldtocht van 1813 voerde hij het bevel over het noordelijke leger. Na den Volkenslag bij Leipzig belegerde hij Hamburg en dwong Koning Fredenk VI van Denemar ken, Noorwegen af te staan. Daarna rukte hij op naar Frankrijk, waar hij echter na de ver overing van Parijs aankwam. Bij den terugkeer van Napoleon in 1815 bleef Zweden onzijdig, waarover de mogend heden zeer ontstemd waren. Bernadotte beklimt den troon. A P den oden Februari beklom Karei Johan den troon, nadat Koning Karei xm in den vroegen morgen was overleden. Aangezien ook Noorwegen sinds 1813 deel van het Zweedsche Rijk uitmaakte werd hij zoowel in Stockholm ais in Drontheim gekroond. Karei Johan wilde vrede en welvaart en hij beteekende veel als vorst voor het volk, on danks. dathij geen woord Zweedsch sprak! Politiek verbond hij zich nauw met Rusland. Op den 8sten Maart 1844 overleed hij en zijn eenigen zoon Oscar volgde hem op. Hij was de zoon van Désirée. stammoeder der Bernadottes. Oscar was getrouwd met Josephine von Leuchtenberg. Uit dit huwelijk kwamen vier zonen en één dochter voort: Karei XV, Gustaaf, Oscar II. Eugénie en August. Oscar's oudste zoon kwam in 1872 aan het bewind en was tevens weer de eerste in Zweden geboren prins. Hij was zeer goed vorst, een warm kunstvriend en een goed kunstbeoefenaar, hij schilderde veel en dichtte. Karei XV trouwde met Louise, prinses der Nederlanden, een dochter dus van onzen Koning Willem I. Uit dit huwelijk werden een dochter, Louise en een zoon geboren, die op 2 jarigen ouderdom kwam te overlijden. Louise trouwde in 1869 met den kroonprins van Denemarken, de la tere Koning Frederik VIII Daar de Kroonprins was komen te over lijden werd Oscar n, de derde zoon was Oscar I, opvolger, die in 1872 aan het bewind kwam. Hij was een zeer hoogstaand en veelzijdig mensch, „Europa's meest ontwikkelde mo narch", zooals den Zweedsche auteur Wal- demar Swahn in zijn biographie van het Huis Bernadotte, opmerkt. Oscar n schreef b.v. eenige zeer goede historische werken, was een uitmuntend spreker en bezat nog veel meer goede eigenschappen. Oscar II trad met So phia van Nassau in het huwelijk. Hun werden vier zonen geboren: Gustaaf V, Oscor, Carl en Eugen. In 1905 moest hij tenslotte Noorwegen als een van Zweden onafhankelijk Koninkrijk er kennen. Oscar II overleed op den 8sten De cember 1907, opgevolgd door zijn zoon, die als Gustaaf V den troon besteeg. Dertig jaar. irijE ruim dertig jaren, die het beleid van Koning Gustaaf reeds duren, waren woelige jaren, waarin zich geweldige machts verschuivingen voltrokken en nog steeds vol trekken. Tronen van eeuwenoude dynastieën vielen, revoluties braken alom uit, maar in het land van koning Gustaaf heerschte rust en tevredenheid en dank zij een goed sociaal beleid heeft Zweden momenteel één der hoogste levensstandaarden van Europa. Koning Gustaaf was met Prinses Victoria van Baden getrouwd die in het jaar 1930 in Rome overleed. Het jaar na zijn troonsbestij ging, dus in 1908 vierde Gustaaf V zijn 50sten verjaardag, waarbij hem warme hulde- betoogingen van zijn volk, wiens sympathie hij ten volle had, ten deel vielen. In dat zelfde jaar trouwde één zijner zonen, Prins Wilhelm met de Russische Prinses Maria Pavlova. Men had gedacht, dat de betrek kingen tusschen de landen Rusland en Zwe den, die toen nogal vertroebeld waren, door deze echtverbintenis zouden verbeteren. Het huwelijk werd echter een mislukking en Prin ses Maria heeft momenteel een bloeiende modezaak in Parijs. Een andere belangrijke gebeurtenis in dat zelfde jaar was het tegen bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland aan Stockholm. Li 1909 beviel Prinses Maria van een zoon, Lennart, die, zooals bekend, een bur gerlijk huwelijk sloot met een Berlijnsch meisje, afstand van zijn koninklijke rechten deed en een bestaan als filmregisseur in Holly wood leidt. De geheele Russische Keizerlijke familie kwam in 1909 Stockholm bezoeken, hetgeen met geweldige pracht en praal gepaard ging. Helaas werd de atmosfeer door een zoo juist ontdekte Russische spionnagezaak vertroe beld. In de hieropvolgende jaren voltrokken zich groote sociale hervormingen, die door het volk met gejubel begroet werden. Koning Gustaaf houdt er van met zijn volk in con tact te staan en vaak begeeft hij zich zon der voorafgaande kennisgeving onder het volk, waar hij met zijn onderdanen spreekt. Naar aanleiding van hun wenschen en klach ten onstonden dan nieuwe wetten en toe standen, die tenslotte het geheele land ten goede zouden komen. Ook Zweden moest op 5 Augustus 1914 mo- biliseeren en het bleek toen. dat men aan de weerkracht niet genoeg aandacht had besteed. Een nationale offercampagne werd toen op BÜÜ! Mr. G. tijdens zijn licvelingssport aan de Rivièra. touw gezet en de eerste gift, die binnenkwam, groot 100.000 Kronen, was afgezonden door... Koning Gustaaf. De oorlogsjaren verliepen daar, ongeveer als in Nederland, met kleine offers en incidenten, die nu eenmaal niet al tijd te vermijden waren. De betrekkingen tusschen Noorwegen en Zweden werden steeds beter en de vriend schap, welke er nu tusschen beide landen heerscht werd bekroond door een bezoek van Koning Haakon aan collega Gustaaf 116—18 September 1918). De reiziger, die he den per trein van Stockholm naar Oslo gaat. zal aan de grens nabij Charlottenberg een eenvoudig gedenkteeken zien. De conduc teur zal u er als vreemdeling op attent ma ken en de machinist zal zijn vaart inhouden. Een eenvoudige zuil, met twee handen, die elkaar vriendschappelijk drukken. En vroeger moest daar bloedig gestreden worden In 1918 besliste een volksstemming over het eiland Aland, dat tot nog toe bij Fin land hoorde. 98 pet. der bevolking was voor aansluiting bij Zweden, hetgeen toen inder daad ook geschiedde. Het was op den 9den September 1922, dat onze Koningin en haar Gemaal een offi cieel bezoek aan Stockholm brachten. De kranten stonden vol artikelen over Holland en zijn Koningshuis, terwijl de verwantschap tusschen de Nederlandsche en Zweedsche vorstenhuizen onderstreept werd. In 1923 vierde man den 300-jarigen gedenkdag van 'den intocht van Gustaaf Vasa in de hoofd stad met de inwijding van Stockholm's prach tige nieuwe Raadhuis, waarbij de voltallige Koninklijke Familie aanwezig was. De kos ten van dit geweldige bouwwerk bedroegen 22 millioen kronen! Het leven ging verder. Met een enorme snelheid moderniseerde het Zweedsche land zich. Waar vroeger het eentonige gehak van den eeuvoudigen boschbouwer klonk, ontston den nieuwe. groote papierfabrieken, gedre ven door electriciteit of door de waterkracht. De spoorwegen werden geëlectrificeerd, nieu we vliegvelden ontstonden en vliegroutes op het Continent werden geopend. En overal was Koning Gustaaf persoonlijk aanwezig. Bij officieele maaltijden ter eere van weten schappelijke persoonlijkheden, bij groote in terlandwedstrijden, bij de première van nieu we tooneelstukken of opera's. In het jaar 1930 werd het land in rouw gedompeld, toen Ko ningin Victoria in haar villa Svezia in Rome, waar ze genezing zocht overleed. Het was voor het geheele Zweedsche volk een aangrijpend moment, toen de Koning op den 9den Decem ber 1936 voor het eerst via de radio tot zijn volk sprak, ter gelegenheid van „Nordens Dag''. Direct na hem spraken de regeerings- hoofden van Noorwegen, Denemarken en Fin land. Koning Gustaaf particulier. DE Zweden hebben altijd een scherpe lijn getrokken tusschen 's Konings particulie re leven en zijn openbare plichten. Particu lier wordt hij door de bladen met Mr. G., zoo als hij zichzelf graag noemt, aangeduid. Als particulier is Mr. G. een toegewijd familie hoofd, dol op zijn klein- en achterkleinkin deren. Zijn lievelingsnicht was Koningin Astrid, dochter van zijn broer Prins Carl. Mr. G. is dol op tennissen, dat hij, ondanks zijn hoogen leeftijd nog geregeld beoefent. Maar ook jagen, visschen, in een klein oud roeibootje en bridgen! Het verhaal gaat in Stockholm, dat hij eens, toen hij a's Mr. G. met vacantie in Cannes was. zijn premier Per Albin Hansen na een gewonnen bridgepartij opbelde. Het was toen een uur of half twee in Stockholm, toen een slaperige premier een enthousiast verhaal van de gewonnen bridge partij van Mr. G. te hooren kreeg. Hij is de grootste democraat, die men zich maar voor stellen kan, winkelt graag alleen in Stockholm en groet iedereen beleefd terug. Nooit is men opdringerig. Ja. zelfs heeft schrijver dezes, Mr. G. eens op het achterbalkon van de tram ontmoet! De andere hobbies zijn: muziek, buitenle ven, puzzles oplossen, bij wijze van hersen gymnastiek, golf spelen enhandteekenin- gen zetten. Mr. G. doet het graag bij tijden, want hij heeft zelf ook een kostbare verzame ling autogrammen. Hij heeft veel goede vrienden, ook onder de eenvoudige lieden en hij is een groot weldoener voor de minder goed bedeelden. Onlangs nog. schreef een jongeman, die in de buurt van Gothenburg woonde een brief „Konungen-Kungl. Slottet- Stockholm". De brief bevatte het verzoek van een muzikalen invaliden jongeman, die zoo graag een trekharmonica wilde hebben. Hij kréég die harmonica en is thans vlijtig aan 't oefenen, want éen dezer dagen zal Mr. G. hem wel eens komen bezoeken! JOHN. S. ZODIJ. ARROND. RECHTBANK. Al of niet onder den invloed. Een Hagenaar werd door den Kanton rechter alhier veroordeeld tot 5 dagen hech tenis en een jaar ontzegging van rijbevoegd heid. omdat hij in den nacht van 14 Dec. onder Halfweg een auto bestuurd zou heb ben onder den invloed van gebruikten al cohol. De man had er, toen hij werd aangehou den. op aangedrongen, dat zijn bloed zou on derzocht worden en Dr. Bouman uit Half weg had hem bloed afgetapt, dat ter onder zoek naar Utrecht was opgezonden. Naar aanleiding van de conclusies der deskundi gen had de Kantonrechter het veroordeelend vonnis uitgesproken. Veroordeelde was van dit vonnis in appèl gekomen en zoodoende diende de zaak heden voor de rechtbank. Op nieuw kwamen de rapporten der des kundigen ter sprake. Geconstateerd was een alcoholpercentage van 1.72 pet. in het bloed monster en Dr. Hulst verklaarde aan de hand van gegevens, door deskundigen verzameld, dat het onmogelijk was, dat twee glazen bier een zoodanig alcohol percentage konden veroorzaken. Verdachte had beweerd slechts twee gla zen bier te hebben gebruikt. Voorts zou vol gens Dr. Hulst een alcohol percentage, als hier geconstateerd is, een autobestuurder be slist ongeschikt maken om vlug te reagee- ren. De Officier van Justitie was van oordeel, dat het vonnis van den Kantonrechter juist was gewezen en vroeg bevestiging. De verdediger Mr. v. Löben Seis was van oordeel, dat niet was gebleken, dat verdach te zijn auto niet goed had bestuurd en voorts was hij er niet zeker van, dat de weten schappelijke conclusies juist waren. Pleiter achtte zijn cliënt niet schuldig en vroeg vrijspraak, terwijl hij in allen geval le aandrong op een niet ontnemen van de rijbevoegdheid. Dr. Hulst wees er nog op, dat men, weten schappelijk gesproken, niet kennelijk dron ken behoeft te zijn om geen auto te kunnen besturen, maar zelfs een zeer geringe hoe veelheid alcohol, uiterlijk niet te constatee- ren, kan die ongeschiktheid teweeg bren gen, zoodat elk alcoholgebruik den autobe stuurder ontraden moet worden. Doodelijk ongeval op den Schoterweg. Op 9 Maart werd een uit de Kloosterstraat komend wielrijder op de kruising Schoter weg aangereden door een uit de stad komen de auto. waardoor de wielrijder zoo ernstig werd gewond, dat hij spoedig daarop over leed. De bestuurder van de auto stond nu te recht voor het veroorzaken van dood door schuld. Hij verklaarde, dat hij den wielrijder eerst opmerkte, toen deze, die den rijweg wilde oversteken, reeds vlak bij de auto was. Een persoon, die rechts naast den bestuur der in de cabine had gezeten en beter over zicht op den weg had gehad, verklaarde, den wielrijder de Kloosterstraat te hebben zien uitkomen; de wielrijder had een tamelijke snelheid en zat tegen de auto, eer getuige kon waarschuwen. De Officier van Justitie was van meening. dat verdachte niet voorzichtig genoeg heeft gereden; op dergelijke kruispunten kan men niet te voorzichtig zijn. Geëischt werd een boete van f 30. De verdediger Mr. v. Dam was van mee ning. dat de fietsrijder, al kwam hij dan van rechts, zeker rekening had moeten houden met het drukke verkeer op den Schoterweg zoodat de schuld in geen geval alleen bij verdachte ligt. Pleiter drong aan op een lichte boete in verband met de niet bijzonder gunstige fi- nancieele omstandigheden van verdachte. Een wonderdokter. Een inwoner van Oegstgeest. die een ze kere reputatie heeft als wonderdokter, of schoon hij niet bevoegd is de geneeskunde uit te oefenen, had zich in hooger beroep te verantwoorden, omdat hij een bewoner van Halfweg had onderzocht, zalf en geneesmid delen had voorgeschreven en zich daarvoor had laten betalen. De dokter die den patiënt aanvankelijk onder behandeling heeft gehad, verklaarde, dat de man een gezwel had gehad waarvoor operatie noodig was, doch hij wilde zich niet laten opereeren; tenslotte werd het een ho peloos geval. VVIL\f/y Het klinkt paradoxaal, toch is het zoo. Nu zijn er immers de voordelige voor j aars prij zen en kolen van Hoenderdos brengen 's winters zonne warmte in uw huis. Bestel ze nog heden. TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) In dat stadium had de familie verdachte geroepen, die kwam en hoop gaf op beter schap. Hij verklaarde thans, dat hij alleen had getracht de pijn te verminderen. Ver dachte biedt in het algemeen zijn diensten aan als er sprake is van t.b.c.; ook nu was de familie in die waan gebracht, maar ver dachte zei nu, dat hij geen t.b.c. heeft ge constateerd. De deskundigen Dr. Hulst en Dr. Bouman verklaarden eveneens, dat de patiënt niet aan tuberculose heeft geleden. De Officier van Justitie was van meening, dat het hier een ernstig geval van onbe voegd uitoefenen der geneeskunde betrof. Evenwel was door den Kantonrechter slechts een geldboete van f 300 opgelegd, omdat ver dachte eerst was geroepen op een tijdstip, dat de patiënt niet meer te redden was. Spreker vond het schandelijk, dat ver dachte toen nog geld voor zijn zoogenaam de behandeling en zijn geneesmiddelen had gevraagd. Geëischt werd bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Uitspraak in alle zaken op 23 Juni a.s. EXAMENS INSTITUUT PONT. Voor de practijk-examens, afgenomen door het Centraal Bureau Instituut Pont te 's-Gra- venhage. slaagden de volgende candiaaten, allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem: Handelscorrespondentie Nederlandsch: Mej. A. Bleesing. Machineschrijven Snelheidsdiploma: Dames A. Bleesing. B. Cator, T. van der Linden. E. Schrijnemakers. Machineschrijven Practijkdiploma: Dames R. Berendsen, A. Ebbinge, S. Winkel en de heer L. Meyer. Stenografie Nederlandsch: Secretarissteno graaf 165 lg. per minuut: Dames N. Munten dam. W. de Beer. Kantoorstenograaf le klasse 165 lg. per mi nuut; Dames A. de Beer, A. Bleesing. E. Kop pen. H. Panjer, E. Schrijnemakers, J. Steinen- böhmer. Kantoorstenograaf 2e klasse 130 lg. per mi nuut: Dames: R. Berendsen, B. Cator. H. Croese. J. Groote. E. Hennis. B. Hezemans H. Kamp. N. Taconis, J. Verheul. S. Winkel. Stenografie Duitsch: Kantoorstenograaf le klasse 130 lg. per minuut: de heer J. Andela. Stenografie Fransch: Kantoorstenógraaf le klasse 130 lg. per minuut: Mej. J. Steinen- böhmer. Kantoorstenograaf 2e klasse 100 lg per minuut: Dames: A. de Beer, W. de Beer. E. Koppen. N. Muntendam, E. Schrijnemakers N. Taconis. T. de Vries. OPGEDRAGEN. Het gemeentebestuur van Glnneken heeft aan H. Bunschoten te Haarlem opgedragen het maken van 1100 M. rioleering en het ver beteren van eenige straten. UW KOOPT STOFZUIGER in een SPECIAALZAAK. Keuze uit 45 ver schillende merken. DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. O. GRACHT 52 - HAARLEM - Tel. 12762 (Adv. Ingez. Med.) De ongehuwde moeder en liaar kind. Algcmeene vergadering van de Neder landsche Federatie van Instellingen. Hier ter stede zal dit jaar. onder leiding van den Voorzitter. Dr. N. M. Josephus Jitta, worden gehouden de algemeene vergadering van de Ned. Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (F.I.O.M.) en wel op Vrijdag 17 dezer in Café Brinkmann op de Groote Markt. De F.I.O.M., die 60 leden telt, vereenigt in zich de voornaamste instellingen hier te^lan- de. die zich met de huipverleening aan de on gehuwde moeder en haar kind bezie houden. Zij besloot haar jaarvergadering in 1938 in Haarlem te houden mede met de bedoeling alhier belangstelling voor haar arbeid te wek ken. De vergadering is dan ook. behalve voor de vertegenwoordigers der leden-instellingen, voor belanghebbenden toegankelijk. Een Co mité van voorbereiding en aanbeveling van deze vergadering is te Haarlem gevormd, be staande uit vertegenwoordigsters der plaatse lijke vereenigingen. werkzaam op het gebied van ongehuwde moederzorg en vrouwenbe scherming. In het comité hebben zitting Me vrouw A. E. A. Wesselink—van Griethuysen, namens den Ned. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, Mevrouw li. Droog—Deckers, namens de St. Martha Veree- niging. Mevrouw M. C. Hartendorf—Staalman, namens de Ned. Middernachtzending Vereeni- ging. Mevrouw B. CatsSpeelman namens de Vereeniging ter Bescherming van Joodsche Meisjes, Mevrouw C. MaschhauptVis namens de Vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescher ming" en Mevrouw R Brusse—Swart namens de Josephine Butler Vereeniging. In de morgenvergadering.' die te 10.30 aan vangt, zullen de huishoudelijke aangelegen heden der Federatie worden behandeld en zal een overzicht worden gegeven van den arbeid in 1937 en de plannen voor 1938. In de mid dag-vergadering. aanvangende te 2 uur, zal worden besproken de vraag: ..Op welke wijze kan art. 344a B.W. f vaderschapsactie) een meer algemeene en effectieve toepassing vin den; welke taak is hierbij voor de F.I.O.M. en haar leden weggelegd?" Dit onderwerp zal worden ingeleid door Mr. B. de Gaay Fortman, Rechter in de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam. Voorzitter van de Unie van Ver eenigingen voor Ongehuwde Moeders te Am sterdam (U.V.O.M.i. Na deze inleiding zal dis cussie volgen, waartoe in het bijzonder de Voogdijraden en de Consultatiebureaux inzake het Onderzoek naar het vaderschap van de Ned. Middernachtzending Vereeniging zijn aangezocht. Gelegenheid zal bestaan tot deelneming aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd h i 1.00 per persoon. Na afloop der vergadering zal door de F.I.O.M. aan de bezoekers een thee worden aangeboden. ELEGANTE JAPON Het hier afgebeelde toiletje is een zeer ele gant middag japonnetje, voor dames, die niet bepaald oud zijn, maar toch ook niet tot de categorie jonge meisjes gerekend kunnen wor den. Wanneer men zwarte of donkerblauwe zijde als materiaal kiest en de garneering wit laat, verkrijgt men een buitengewoon elegant geheel. De rok, die slechts een weinig klokkend valt, is vrij kort: de blouse valt met een schootje over den rok. De aangesloten mouw poft een weinig aan de schouders. Benoodigd materiaal: 4,r2 Meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 46: bovenwijdte: 107 centimeter; taillewijdte: 90 centimeter en heupwijdte: 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend ma ken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9