a ZIE VOORUIT HOENDERDOS stofzuigers 190.- H.D. WOENSDAG 15 JU NT 1938 HAAREEM'S DAG BEAD 6 Doktoren zullen te Haarlem vergaderen. Jaarvergadering Ned. Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst. Ook een tentoonstelling in het Frans Hals Museum. De Nederlandsqhe Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst zal dit jaar haar al- gemeene vergadering houden in Haarlem op 3, 4 en 5 Juli. Haarlem is dan de gastvrouw voor het district 2, waartoe behooren de ge neeskundige kringen van Alkmaar en om streken, Atlphen en omstreken, Haarlem en omstreken, den Helder en omstreken, Pur- merend en omstreken, de Vecht en omstreken, West-Friesland en Zaanland. De vergadering zelf wordt gehouden op Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli in de groote zaal van hotel de Leeuwerik. Op Zondagavond 3 Juli worden de leden van het hoofdbestuur en de deelnemers ontvangen door de ontvangst-commissie in de boven zalen van restaurant Brinkmann (deze commissie wordt gevormd door de voorzitters van de kring-besturen van district 2). Naast de algemeene vergadering, welke den geheelen Maandag en den Dinsdagmiddag in beslag neemt worden op Dinsdagmorgen de samenkomsten van de wetenschappelijke sec ties gehouden in de gehoorzaal van het St.- Elisabeth's of Groote Gasthuis. Voor de sectie van hygiëne zullen spreken dr. O. H. Dijk stra en dr. F. E. Posthumus Meyjes, resp. over de epidemiologie van het carcinoom en over geestelijke volksgezondheid. Voor de sectie van gynaecologie en verloskunde zal dr. W. P. Plate spreken over kiemepitheel- blastomen van het ovarium. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich bereid verklaard de deelnemers ten stad- huize te ontvangen op Maandagmiddag 4.30, uur, na afloop hiervan zullen de deelnemers zich vereenigen aan een gemeenschappelij- ken maaltijd in het hotel Groot Badhuis te Zandvoort, waarna zij gelegenheid krijgen het vuurwerk op het strand van af het ge reserveerde duinterrein van café Riche gade (Adv. Ingez. Med.) te slaan, om ten slotte den avond in de boven zalen van Riche te beëindigen. De algemeene vergadering wordt besloten met een officiee- len maatschappij-maaltijd in de bovenzalen van restaurant Brinkmann op Dinsdag 5 Juli. Na afloop worden in de groote zaal van hotel de Leeuwerik tooneelschetsen opgevoerd, voor deze vergadering geschreven door den medi cus-schrijver Tjebbo Franken te Haarlem. In de week van de algemeene vergadering (2 tot 9 Juli) wordt in de tentoonstellings zaal van het Frans Hals Museum een ten toonstelling gehouden, gewijd aan de ge neeskundige geschiedenis van Haarlem. In samenwerking met den heer De Wit, direc teur van de Openbare Leeszaal, wordt deze tentoonstelling verzorgd door den heer H. Veen, arts te Haarlem, die er in geslaagd is een groot aantad platen en gravures te verza melen en op te sporen van geneesheeren, die in den loop der eeuwen in Haarlem geprac- tiseerd hebben. Verder zullen schilderijen, brieven en andere documenten op de genees kundige geschiedenis van Haarlem betrekking hebbende, te bezichtigen zijn, alsmede in strumenten en apotheek-installaties uit den ouden tijd. Deze tentoonstelling, waaraan een groote voorbereiding vooraf is gegaan, zal voor het publiek toegankelijk zijn. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 14 Juni 1938. 1. De N.V. Bouw-, Exploitatie en Handels maatschappij Jogean N.V. gevestigd en kan- toorhoudende te Heemstede. Landzichtlaan 24. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. 2. G. P. A. de Korte, boekhouder, wonende te Haarlem. Wijde Geldeloozepad 28 rood. Cura tor Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 3. H. L. Boers, bouwkundige, wonende te Haarlem. Orionweg 47, vroeger Planetenplein 33. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 4. G. van Groningen Jzn. koopman in 2e handsch goederen, wonende te Haarlemmer meer. Nieuw-Vennep, Hoofdweg 1312. Curator Mr J. van der Hoeven te Haarlem. 5. L. Goedhart, houder van een logement, vroeger expediteur, wonende te Haarlem. Korte Hofstraat 2. Curator Mr. J. D. de Haan, te Haarlem. 6. W. J. van Leeuwen, expediteur, wonende te Zaandam, eerst Valkstraat 2, thans Czarina- straat 30a. Curator Mr. J. D. de Haan te Haar lem; sub 5 en 6 tezamen te Zaandam in het expediteursbedrijf zaken gedaan hebbende onder den naam „Goedhart en van Leeuwen 7. W. J. van den Bosch bouwondernemer, wonende te Hillegom. Meerlaan 154 Curator Mr. T. A. M.A. van Löben Seis te Haarlem. 8 Auke van der Velde, kantoorbediende, wonende te Haarlem. Zijlweg 98 rood. Cura- trice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van G. j Ruygrok, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. E. van Tuinen te Drie huis. gem. Velsen. MARKTBERICHT. N.V. BOTERMIJN 's-HERTOGENBOSCH. Aanvoer 21.500 K.G. Hoogste prijs f 1 -33 per K.G. Laagste prijs f 1.21 per K.G. Middel prijs t 1.30 per K.G- .yV JUNGHANS U Van verslapen geen sprake meer met een Jungkans wekker! Zonder mankeeren en precies op tijd wekt hij U één druk op den knop en hij zwijgt. Ook Juughans „Zachte Tik" en „Zonder Tik" zijn ideale wekkers voor nerveuze slapers. (Adv. Ingez. Med.) Opleiding Middenstandsdiploma Handelskennis. Het Bureau der Kamer van Koop Iran del heeft tot B. en W. van Haarlem het volgende adres gericht: „Bij schrijven van 17 Mei 1938 stelde uw College onze Kamer in kennis van een voor stel van den Directeur der Gemeentelijke Avondschool voor Haarlem en Omstreken van 27 April j.l., teneinde aan deze school de mo gelijkheid te openen tot opleiding voor het met het oog op de Vestigingswet Kleinbedrijf, door de Middenstandsbonden ingesteld „Mid denstandsdiploma Algemeene Handelskennis". Voor de gelboden gelegenheid om daar omtrent advies te mogen uitbrengen zijn wij uw College erkentelijk. Onze Kamer is van oordeel, dat iedere goed gefundeerde poging, om den Middenstander in staat te stellen zich te bekwamen overeenkomstig de eischen. welke bovengenoemde wettelijke voorziening stelt, gesteund moet worden. Het is ons be kend, dat mede door het actief optreden dei- particuliere middenstandorganisaties te dezer stede cursussen zijn ingericht, welke reeds in een behoefte blijken te voorzien. Ten aanzien van een desbetreffend bij onze Kamer ingediend verzoek om deze opleiding ook financieel te steunen, werd aan het einde van het vorige jaar door de Kamer het stand punt ingenomen, dat zij zich nog onvoldoende rekenschap kon geven van den gang van zaken en eerst bijv. na één jaar zich daar omtrent zou willen uitspreken. Wel werd bij die gelegenheid uitdrukkelijk vastgelegd, dat in het algemeen gesproken de Middenstand de financieele consequenties dezer opleiding zelf heeft te aanvaarden en dat alleen, indien zou blijken, dat de beschikbare middelen on voldoende zouden zijn om een dergelijken cursus in stand te houden, steun door de Kamer overwogen zou kunnen worden. In analogie met het bovenstaande zou onze Ka mer de totstandkoming van den bewusten leergang gewenscht achten als deze tenminste geen extra kosten voor de gemeente met zich brengt". 125-JARIG JUBILEUM VAN DE II.O.V. Stichting van een fonds? In verband met de komende herdenking van het 125-jarig bestaan van de H.O.V. worden plannen voorbereid het orkest bij die gele genheid een geschenk aan te bieden. Overwo gen wordt dii, geschenk den vorm te geven van een fonds, waaruit de noodzakelijke ver nieuwingen en herstellingen van de instru menten bekostigd zullen kunnen worden. COöP. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING Maandag heeft de Eerste Coöperatieve As sociatie voor Lijkbezorging, opgericht in 1922, een ledenraadsvergadering gehouden, welke druk bezocht was. Na de opening door den voorzitter E. Kale- veld en het behandelen der notulen van de vorige vergadering, volgden mededeelingen, waaruit o m. bleek, dat het leden-aantal nog steeds groeiende is, ook in de omliggende ge meenten Bloemendaal, Heemstede, Zand voort, IJmuiden en Beverwijk. Tot commissaris der Vereeniging, vacature de heer Cousijn, werd gekozen de heer D. N. Piet, die de benoeming aannam. Tunnelverbinding Noordzeekanaal In een brief van het Bureau van de Kamer van Koophandel aan den minister van Water staat wordt o.a. het volgende opgemerkt: „Bij de behandeling en de vaststelling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1938 in de vergadering van de Eerste Kamer op 28 April j.l., werd door Uwe Excellentie een en ander medegedeeld met betrekking tot het tunnelvraagstuk bij het Noordzeekanaal te Velsen. Aan het einde van de vergadering der Kamer van Koophandel van 12 Juni 1934 werd door ir J. C. van der Mey, ingenieur van de N.V. Nederlandsche Basalt Maatschappij te Zaandam een inleiding gehouden, welke ln brochurevorm is verschenen. Bij schrijven van 19 September 1934 ver oorloofden wij ons den toenmaligen Minister van Waterstaat o.m. mede te deelen, dat de belangen, welke met betrekking tot dit vraag stuk aan de orde zijn, van tweeërlei aard zijn. Behalve het scheepvaartbelang, waarbij voor zoover het district onzer Kamer betreft de haven van IJmuiden in de eerste plaats is betrokken, zijn ook de belangen van de weg gebruikers van niet minder beteekenis. Wij meenden bij die gelegenheid te moeten wij- zijn op de voltooiing van den Afsluitdijk, waar door een nieuwe reehtstreeksche verbinding was ontstaan tusschen het Westen en het Noorden des lands, waarbij de verbinding over het Noordzeekanaal nog altijd een hin derpaal vormde. Wanneer men zich reken schap geeft van de groote drukte bij de pon ten. welke drukte op Zon- en Feestdagen nog beduidend toeneemt en het in menig op zicht gebrekkige vervoer met deze ponten, dan zal het niet verwonderen, dat wij reeds in 1934 aandrongen op een afdoende verbete ring van den ter plaatse bestaanden toestand. Onze Kamer veroorloofde zich, op 29 Sep tember 1937 in overweging te geven het daar heen te leiden, dat óók het spoorwegverkeer onder het Noordzeekanaal zou worden door gevoerd. Dit advies hield nauw verband met .de taak, welke onze Kamer is opgedragen en waarbij dezerzijds de noodige zorg besteed moet worden aan de speciale districts-be- langen. In de vergadering der Eerste Kamer der Staten Generaal van 28 April 1938 werd door Uwe Excellentie het vraagstuk van de oever verbinding over het Noorzeekanaal andermaal besproken. Het ligt uit den aard der zaak niet in de eerste plaats op den weg van onze Kamer te oor- deelen over het inconvenient, dat het Am- sterdamsche scheepvaartverkeer zou onder vinden van de spoorwegbrug. Wel heeft onze Kamer met genoegen ge constateerd, dat bij Uwe Excellentie nog in nadere overweging is de vraag, waar de tunnel onder het Noordzeekanaal moet wor den gelegd en of de bestaande spoorwegbrug al dan niet door een tunnel zal worden ver vangen". DR. PHILIPS VAN ZIJN REIS TERUG VERWACHT. Dr. A. F. Philips en zijn echtgenoote die omstreeks vijf maanden in Nederlandsch Indië, Japan en Noord Amerika hebben ver toefd, worden a.s. Zaterdag met de „Nieuw Amsterdam" in ons land terug verwacht. Uitbreiding Bloembollen-export. Het Bureau der Kamer van Koophandel heeft een brief gericht tot den minister van Economische Zaken, waaraan we het volgende ontleenen: Bij schrijven dd. 13 Maart 1937 veroorloof de de Kamer van Koophandel zich den toen maligen Minister van Landbouw en Visscherij te wijzen op het groote belang van het be schikbaar stellen van een gedeelte der vrij komende 14 pet. der clearing-gelden ten be hoeve van een verruiming van uitvoer van bloembollen naar Duitschland. Het bloem- bollenbedrijf, dat in het district der Kamer een vooraanstaande plaats inneemt, zou immers zeer gebaat zijn geweest, indien een gedeelte der vrijkomende gelden dienst baar had kunnen worden gesteld aan den export, vooral omdat Duitschland een be langrijk afzetgebied kan vormen, in 't bij zonder voor vroege tulpen, waarvan een zeer belangrijk surplus bestaat, mede tengevolge van den geringen uitvoer naar onze ooste lijke buren. Op 17 Mei 1938 richtte de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur een schrij ven tot Uwe Excellentie, waarin andermaal de aandacht op de verhooging van het Dult- sche contingent wordt gevestigd, een en an der als een uitvloeisel van het Nederlandsch - Duitsche Handelsverdrag en het Duitsch-Ne- derlandsche Clearingsverdrag. Het bu reau wil gaarne het verzoek, vervat in bovengenoemd schrijven, ondersteunen. In verband met de a.s. onderhandelingen waarbij het contingent voor het derde kwar taal van dit jaar wordt vastgesteld, mogen wij niet nalaten Uw aandacht te vragen voor de zeer bijzondere positie welke dit zeer be langrijke exportartikel voor de Nederland sche handelsbalans beteekent en de groote moeilijkheden, waarmede het bloembollen- bedrijf te kampen heeft in verband met de verminderde afzetmogelijkheid naar Duitsch land. Indien men daarbij in aanmerking neemt, dat de Duitsche afnemers blijkbaar bereid zijn grootere kwantiteiten tot zich te nemen, dan is dat feit op zich zelf reeds van niet te onderschatten belang. Voorts wijzen wij op de groote moeilijkhe den, welke verbonden zijn aan de bestaande invoerregeling voor bloembollen in Denemar ken. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Denemar ken geven wellicht aanleiding aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. Tegelijkertijd veroorloven wij ons nog te wijzen op het belang van het beschikbaarstel len van een grooter contingent voor den In voer van bloembollen in Noorwegen, waar hoogstwaarschijnlijk nog een afzetgebied van beteekenis gevonden kan worden. Na de zomer volgt de herfst en dan wordt het weer koud. Brr....! Als u nu bij HOEN DERDOS de kolen bestelt, tegende voordelige voor- jaarsprijzen, wordt het 'n prettig vooruitzicht, want die doen U koude en winter vergeten. TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) LIGHAL-UITVOERING. Het programma van de Zaterdagavoand 25 Juni op het Haarlemterrein te houden Lighal- uitvoering vermeldt 8 nummers, waarvan er 5 voor rekening komen van jongens en meis jes van scholen voor L.O. en U.L.O., en 3 voor rekening van dames en heeren uit den Ken- nemer Turnkring. De jongens van de 7e en 8e klassen uit het L.O. zullen een serie vrije oefeningen laten zien. Oefeningen in het voortbewegen worden gedemonstreerd door meisjes van die klas sen. De 5e en 6e klassen leveren uiteraard num mers met een sterke bezetting. Zoowel de jongens als de meisjes beslaan daarbij het geheele terrein en wel resp. met oefeningen in kringen en met vrije oefeningen. Een nummer, dat uit drie gedeelten bestaat wordt door UL.O.leerlingen gegeven. De meis jes werken aan brug en zij verzorgen boven dien een nummer stokzwaaien. De jongens le veren hun aandeel met vrije oefeningen. Wanneer alle bij deze uitvoering betrokke nen hun medewerking verleehen en gelet op de ervaring van vorige jaren mag daarop gerekend worden kan een deelnemersgetal van 3000 worden verwacht. Hierin zijn ook begrepen de leden van den Kennemer Turnkring, waarvan zeven veree- nigingen medewerken, w.o. de Haarlemsche clubs Bato, Concordia en Turnlust. Haar ver- eenigings-optreden geeft verschillende num mers aan, die met muziek worden begeleid, zooals knotsoefeningen, staafzwaaien en dans. Vooral de heeren zullen het toesteltur- nen en springen verzorgen. O.a. wordt aan hoogbrug, hoogrek en ringen gedemonstreerd. Tenslotte laten alle dames en heeren geza menlijk vrije oefeningen zien. Aldus wordt in een belangwekkende gym- nastiek-uitvoering door jong en oud gewerkt ten gunste van het liefdadig doel: de verzor ging van on- en minvermogende tuberculose lijders. -BI jflLi 1Y BI jIWL BI met onverslijtbaren HENGELO onverslijtbaren S.K.A. ROTOR Verkrijgbaar te HAARLEM J. KETTMANN, Van Zeggelenplein 11. (Adv. Ingez. Med.) De Uitvinder. door ARKADIJ ALWERTSJENKO. P zekeren dag betreedt een heer, die een prachtigen vollen baard droeg, het ministerie van Oorlog eener groote mogendheid en zei tot den deftig gerokten bode: „Breng mij bij den di recteur der militaire vliegtuigenafdeeling". Bij dezen functionaris toegelaten, maakt de heer zijn wensch bekend met den minister persoonlijk te willen aboucheeren over een ingrijpende uitvinding, welke een buitenge wone verandering in het vliegtuigwezen zal teweeg brengen. De uitvinder wordt in het werkkabinet van den minister van Oorlog geleid. Z. Exc. vraagt verheugd: „U beweert een gewichtige uitvin ding te bezitten?" „Meneer de minister, ik heb een luchtschip uitgevonden, dat met een bemanning van een complete compagnie soldaten kan opstijgen en daarmee tienduizend uren onafgebroken, naar wensch hoog of laag in de lucht kan blijven Wil meneer de minister deze uitvin ding van mij koopen?" De uitvinder legde zijn teekeningen en plannen aan den minister voor. Deze bekeek een en ander, nu en dan een vraag doende en verklaarde ten leste: „Ja. dat is d e uitvin ding die wij zoeken. Hoeveel wilt u voor uw uitvinding hebben?" „Een milliard!" „Accoord", antwoordde de minister, „hier hebt u een assignatie op de Staatsbank. Ik dank u zeer. En als u weer eens iets uitvindt, dan zoekt u mij op. nietwaar?" .Meneer de minister", zei onze uitvinder, „ik heb nog iets voor u. Iets origineels. Iets sensationeels!" „Wat is het?" „Ik heb een kanon uitgevonden, dat met ongemeene trefzekerheid het luchtschip in zijn vlucht treft, zóó dat het onmiddellijk red deloos neerstort en verloren is." „Neen, maar," sprak de minister, die is zeld zaam! U hebt een wonderbaarlijk luchtschip uitgevonden en nu hebt u plotseling ook een kanon om hetzelfde luchtschip te vernieti gen!" „Meneer de minister, mijn luchtschip is een wonder der techniek, maar het is natuur lijk noodzakelijk, een tegengift te bezitten." De minister van Oorlog dacht een moment na en zei toen: „Nu, er blijft ons niets anders over, dan uw kanon óók te koopen. Want an ders biedt u het een anderen staat aan en dan zou uw luchtschip voor ons waardeloos zijn. De prijs van het kanon?" „Een milliard." De minister klopte den uitvinder goedkeu rend op den schouder. „U bent een genie. Zulk een luchtschip en zulk een kanon! „Dat is nog niet alles, meneer de minister. Ik wil u thans een kleine bekentenis doen: ik heb pantserplaten voor mijn luchtschip uit gevonden, die het zelfs voor kanonkogels en andere projectielen beschut". De minister van Oorlog' greep met de handen naar zijn hoofd en riep: „U wilt me zeker in 't krankzinnigengesticht terecht laten komen, meneer,. Waarom hebt u mij die pantserplaat niet terstond aangeboden?" Na een poosje vraagt de minister: „Hoe veel?" „Een milliard", .Ik bied u een half!" „Uitgesloten, meneer de minister Een na burige mogendheid biedt mij reeds een mil liard, maar ik doe de transactie liever mej. u!" „O. K. Hier hebt u de assignatie. Het schijnt, dat u ons land ten gronde wilt rich ten". De uitvinder stak de assignatie in zijn zak en ging naar de deur. „Hoort u nog eens even", zei de minister van Oorlog, „is uw pantserplaat inderdaad on doordringbaar?" „Positief, meneer de minister, zoolang geen nieuwe kogels van een grootere vernielings kracht worden uitgevonden". „En zullen er zulke kogels uitgevonden worden?" „Die zijn reeds uitgevonden". „Wat drommelwaarom hebt u daarover gezwegen?" „Ik zwijg toch ook niet", antwoordde dc uit vinder bescheiden, „ik zeg juist dat ik die kogels uitgevonden heb". De minister van Oorlog glimlachte argwa nend en verklaarde: „Zooen dan komt u weer terug om mij die kogels aan te bieden, nietwaar? En als ik die kogels' gekocht heb, dan zult u mij ironisch meedeelen, dat u een nieuw pantser, die tegen die kogels bestand is, uitgevonden hebt?" „Zeker, meneer de minister". „En dan zult u weer nieuwe kogels uitvin den en aan mij verkoopen en daarna weer nieuwe pantserplaten?" „Ja." De minister trok zich woedend aan de haren hij had ze van peper en zout en riep: „Me neer, u hebt me in een cul-de-sac gevoerd en mij volkomen radeloos gemaakt. Wie bent u? Noem mij uw naam en ik zou hem eeuwig vervloeken". De uitvinder stond langzaam op en zei: „Het is niet noodig, dat ik u mijn naam noem. Als u logisch denkt, dan komt u er vanzelf wel op: ik ben het gezond verstand!" Met deze woorden sloeg hij de deur achter zich dicht en liet den totaal in de war geraakten minis ter van Oorlog alleen in zijn werkkabinet achter. (Nadruk verboden) (Adv. Ingez. Med.) Demonslralic met brandbommen. Voor de leden van den Noord-Hollandschen Provincialen Brandweerbond. Gistermiddag werd, aanvangend om half vier, voor de leden van den Noord. Holl. Pro vincialen Brandweerbond wij merkten o.a. op den commandant van de Amsterdamsche brandweer G. Gordijn een demonstratie gegeven van de uitwerking die brandbommen hebben. De demonstratie vond plaats op de bin nenplaats van de Haarlemsche Brandweer kazerne. Het hoofd van de luchtbescherming te Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, was aanwezig. De voorzitter van den Provincialen Bond, de burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn inspecteerde de op de plaats aan getreden brandweerlieden. Nadat de Haarlemsche Brandweercomman dant, de heer C. J. v. d. Broek de aanwezi gen welkom had geheeten leidde Dr. C. W. van Hoogstraten de demonstratie. Hij wees er eerst op dat de brandbom zoo oud is als de Meden en Perzen, die er in hun oorlogen reeds gebruik van maakten. De technische ontwikkeling van de brandbom vond echter pas tijdens den wereldoorlog plaats. Thans zijn de z.g.n. termietbom, die een hitte van 2000 tot 3000 gr. kan versprei den, en waarvan het vloeibare ijzer overal doorheen dringt, en de z.g.n. electronbom, die lichter is en derhalve in grooter hoeveelhe den door vliegtuigen kan worden vervoerd, de meest moderne bomtypen. Voor de demonstratie waren 5 tafels op gesteld waarvan het bovendek resp. bestond uit op verschillende manieren beschermde stukken zoldervloer. De zoldervloer van de huizen is namelijk zeer kwetsbaar voor brand bommen. Achtereenvolgens werd een speciaal voor het döel vervaardigde bom op de ver schillende stukken vloer geplaatst en met een lont ontstoken. Daarbij bleek dat beschermingen met een eternietplaat, een 3 c.M. dikke ijzeren plaat, en drie lagen linoleum niet voldoende waren. Het eterniet sprong door de groote hitte, het ijzer kreeg zoo'n hooge temperatuur dat het 't hout, dat zich eronder bevond, in vlam zette, het linoleum isoleerde weliswaar het hout doch brandde zelf zeer gretig. Alleen het vloerstuk dat met een laag van 5 c.M. zand werd beschermd ontkwam aan de vernielen de kracht van de bom. Zoodat dit de eenig afdoende bescherming bleek. Dr. van Hoogstraten wees er echter in zijn commentaar duidelijk op dat men deze de monstratie niet moet vergelijken met de rea liteit. In werkelijkheid immers vallen de bom men, die veel zwaarder zijn dan deze de- monstratiebommen waren, hoog uit de lucht met een enorme snelheid, zoodat zij dan door de zoldervloer heen slaan. Er kunnen echter gevallen voorkomen dat een brandbom op een zolder blijft liggen. En voor die gevallen mogen wij, mochten zij zich onverhoopt voor doen, niet verzuimen onze maatregelen te treffen. Jhr. J. P. W. van Doorn zegde dank voor de voor de leden van den Provincialen Bond ge geven demonstratie. EXAMENS. EXAMENS MOORE'S SCHOOL. Voor de op 11 Juni gehouden examens in Stenografie en Machineschrijven, alhier, slaag den 8 der aangemelde candidaten, en wel voor Steno-typiste Nederlandsche taal: Mej. J. H, Geijl (Steno 130. Typen 50 lettergr. p. m.) Stenografie Nederlandsch (130 lettergr. p. m.): de heer J. A. Mulder. Stenografie Nederlandsch (100 lettergr. p. m.): de heer Ch. A. H. Soen. Stenografie Duitsch: (100 lettergr. p. m.): Mej, A. de Vries. Machineschrijven; De dames G. v. d. Velde (65 lettergr. p. m.), E. M. Hensgens (60 letter gr. p.m.), H. M. Pleging (60 lettergr. p. m.) en A. van Leverink (55 lettergr. p. m.); allen leerlingen van bovenvermeld Instituut. Het volgend examen is op 9 Juli a.s. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen in de ge neeskunde mej. H. A. Ymker en de heeren J. G. R. Janssen, A. M. Juten en W. G. Boom. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte (cum laude) op proefschrift geti teld: „Taine et La Hollande". de heer J. Wiar- da, geb. te Hijdaard. tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „The role of aneurin (vitamin B) and vitamin (D) in „uanidine and methylguanidine poisoning", de heer A. Mukherji, geb. te Muzzaffarpur en op proefschrift getiteld: „Over gastroscopie, een onderzoek naar haar waarde in de kli niek", de heer Th. F. Bloem, geb. te Am sterdam. Examen lich. oefening M. O. Geslaagd de heeren E. Kuipers, Bloemen» daal en P. H. T. Dazert, Haarlem. Nuttige handwerken. Voor het examen nuttige handwerken (Her vormde Kweekschool Amsterdam) is geslaagd mej. A. Bos, Halfweg.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10