Haarlem's Dagblad vL f Indische defensie wordt nog verder versterkt. Z.H.P. BEHANGSELS Enkele belastingen worden in Indië verzwaard. Sonja Henie. Ernstige vechtpartij in Brabantsch Café. VAN BREEMEN'S ANTH RACIET VOÓRJAARSPRIJZEN BERICHT Het ibelanu Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maBnd f 1.10. per 3 ninandcn f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Gisteren werd op de binnenplaats van de Haarlemsche Brandweerkazerne een demonstratie van de uitwerking van brandbommen gegeven voor de leden van den Noord-Hollandschen Provincialen Brandweerbond en de Haarlemsche brandweerlieden. Monsters van zoldervloeren werden opgesteld. Op de foto zien we een speciaal voor het doel vervaardigde brandbom zijn vernielenden invloed op een vloermonster uitoefenen. Streven geoefend inheemsch reserve- personeel te krijgen. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE 1 (Adv. Ingez Med.) Haarlem en de schuilkelders. 55c Jaargang No. 16864 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Om een deel van het tekort voor 1939 te dekken. Nadeelig saldo van f 21 millioen verwacht. BATAVIA, 15 Juni (Anetal.) De finan- cieele nota vangt aan met de mededeeling, dat de verbetering van de budget-positie, waarvan in de nota voor 1938 wordt gewag gemaakt, geen stand hield. Reeds in de ver wachting voor het loopende jaar valt een te ruggang te bespeuren. Gaf de oorspronkelijke raming voor 1938 voor den gewonen dienst een tekort van niet meer dan f 900.000 en kon in het financieel exposé, dat in Januari bij den Volksraad werd ingediend, nog gerekend worden op een tekort van niet meer dan f 4.800.000, naar de huidige verwachting moet een nadeelig saldo tegemoet worden gezien van f 19.000.000 te vermeerderen met een bedrag van f 4.900.000 voor alsnog te boeken gevolgen van conver sies, welke in 1937 plaats hadden, dus een tekort van totaal f 23.900.000. De voorliggende ontwerp-begrooting voor 1939 toont een verdere doorbuiging van deze ongunstige ontwikkelingslijn. De gewone dienst sluit met een tekort van omstreeks f 38.500.000. Lasten verzwaard. De voorgenomen maatregelen liggen op het gebied der inkomstenbelasting en der invoer rechten. Bij doorvoering dezer maatregelen kunnen de ontvangsten met f 17.700.000 wor den verhoogd, zoodat het tekort alsdan f 20.800.000 zal bedragen. De regeerïng geeft zich volledig re kenschap van de onbevredigende si tuatie, dat ondanks de wederom zwaardere offers welke van de ge- gemeenschap zullen moeten worden gevraagd voor den gewonen dienst geen sluitende begrooting kan worden verkregen. Zij meent echter,, alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, dat op de aangegeven basis in ieder geval voorloopig en zonder te groot risico de verdere ontwikkeling van het algemeen aspect met betrek king tot de gewesten kan worden .afgewacht. Bovenbedoelde maatregelen zullen op de volgende wijze worden toegepast: 1. Ten aanzien van de inkomstenbelasting wordt voorgesteld de opcenten, die voor de be- grooting-1938 teruggebracht waren op 30 we der te stellen op 50, van welken maatregel een hoogere opbrengst van f 2.400.000 wordt ver wacht. 2. Het tarief voor de loonbelasting, dat voor 1938 gebracht werd op 3 procent, zal wederom opgevoerd worden tot 4 procent, waarvan een hoogere opbrengst van f 5.900.000 is geraamd. 3. Ten aanzien van de invoerrechten zal moeten worden overgegaan tot verhooging van de opcenten op de waarde-rechten, die met ingang van 28 October 1936 tot 25 zijn verlaagd en wel een verhooging tot het oude aantal van 50, zoodat het aantal opcenten op de invoerrechten, behoudens bepaalde uit zonderingen, voor 1939 opnieuw algemeen gesteld wordt op 50 waarvan een meerdere opbrengst wordt verwacht van f 8.400.000. Voorts zal de tijdelijke verlaging van het basis-recht van sommige goederen, welke, ein de 1938 afloopt, en waartoe besloten werd bij ordonnantie van 26 October 1936, niet wor den voortgezet. De hierbij betrokken goede ren zullen evenwel vrijgesteld blijven van de heffing van opcenten. GIFT VAN DE KONINGIN. BATAVIA, 15 Juni. Van officieele zijde meldt men ons, dat door H.M. de Koningin een bedrag van f 1000 ter beschikking is ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ten bate van de slachtoffers der aardbeving op Midden-Celebes. Heeft de ooievaar postduif- instincten? Interessante proefneming van Poolsche geleerde. De Poolsche professor graaf K. Wodzicki zal binnenkort een proefneming met ooievaars nemen om na te gaan, of deze dezelfde in stincten toonen als duiven. Per vliegtuig zullen namelijk zes ooievaars uit Polen naar Helsing- fors worden vervoerd, zoo weet het ANP te vertellen. Daar zullen zij worden losgelaten in de hoop, dat zij hun weg terug zullen vinden. Allen waarnemers is verzocht bijzonderheden omtrent den tijd. waarop de ooievaars gezien wordn, door te geven aan het Zoölogisch mu seum te Helsingfors. Naar men beweert had een ooievaar, die on langs te Boekarest werd losgelaten, slechts drie dagen noodig om de 450 mijl naar Polen af te leggen, terwijl een andere ooievaar over de reis Palestina-Polen twee weken deed. Terechtgesteld wegens land verraad. Twee doodvonnissen te Berlijn voltrokken. BERLIJN, 15 Juni. (D.N.B.—A.N.P.) De op 16 November van het vorige jaar door het volksgerechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde Georg en Anna Schwitzer zijn he denmorgen terechtgesteld. De veroordeelden waren buiten de Duitsche grens met den inlichtingendienst van een vreemde mogendheid in contact getreden en hebben ruim twee jaren lang in dienst van de buitenlandsche spionnage gestaan. (De vermaarde schaatsenrijdster Sotija Henie heeft in haar eerste jaar als filmactrice 42000 pond sterling verdiend.) Tweeënveertig duizend ponden, Meer dan drie-en-halve ton. Nou, dat geld is gauw gevonden, Voor een ster die pas begon. Door haar ijzig kunstig schaatsen. Bracht zij lang 't publiek in vuur, Op het ijs in alle plaatsen, Sloeg zij menig prachtfiguur. Op haar schaatsen gleed zij gladjes In het filmsche paradijs, Vol van schatjes en vankatjes En ook daar was het weer prijs. Welk een prijs, dat kan nu blijken. Uit haar financiëelen staat. Die zij trotsch kan laten kijken. Als een volle pondenmaat. Sonja heeft ons lang betooverd, Als een ster op 't gladde vlak, Zij heeft nu de film veroverd, Met al even groot gemak In het licht der film, hoe fel ook, Vond zij weer een eigen plaats; In dit zeer verschillend spel ook. Slaat zij weer een knappe schaats. P. GASUS. ZONBRILLEN die Uw oogen sparen bij KEIP GROOTE HOUTSTRAAT 137 (Adv. Ingez. Med.) Marechaussee moest revolver trekken. Een doode, twee zwaar en vier lichtgewonden. HILVARENBEEK, 15 Juni. Gister avond is het in een café te Hilvaren- bcek, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, tot een ernstige vecht partij gekomen, waarbij de marechaus see van de revolver gebruik moest ma ken. Hierbij werden een man gedood, een vrouw en een der politiemannen zwaar en vier anderen licht gewond. Omstreeks half elf werd in het café van den heer Goes alhier de hulp van de marechaus see ingeroepen voor het verwijderen van een viertal Tilburgenaars, die naar Hilvarenbeek waren gekomen, om daar kermis te vieren. Kort hierop verscheen assistentie. De politie mannen, onder wie zich de opperwachtmees ter bevond, probeerden den feestvierenden met alle kalmte naar buiten te krijgen, doch plot seling gaf een der mannen den opperwacht meester een klap in het gezicht. Hierdoor ont stond een vechtpartij, welke buiten het café werd voortgezet. De marechaussees trokken de sabel. Eén van de beschonken mannen zag kans, het wapen af te nemen en sloeg daar mede naar de marechaussees, die hierop ge noodzaakt waren, hun revolvers te trekken. Door de schoten werd een der Tilburgenaars, een zekere Verhagen, onmiddellijk gedood. Een vrouw werd geraakt, terwijl een der politie mannen en nog vier andere bezoekers even eens door de schoten werden getroffen. Toen een geneesheer ter plaatse ver scheen, moest hij bij Verhagen den dood constateeren. De vrouw, waar schijnlijk de echtgenoote van den ge- dooden man, was stervende, terwijl de marechaussee zwaar gewond was. Per ziekenauto werden de twee gewonden en het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De overigen, inwoners van Hilvarenbeek, werden ter plaatse verbonden en kon den naar hun woningen terugkeeren. Naar wij nader vernemen was de toestand van de beide slachtoffers die in het zieken-, huis te Tilburg verpleegd worden, heden ochtend goed. De gewonden blijken te zijn: mejuffrouw Verhagen, echtgenoote van den gedooden man en de marechaussee Vlemingh uit Hilvarenbeek. De opperwachtmeester werd niet gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ma rechaussees uit zelfverdediging hebben gehan deld. Eenige mannen zijn van hun bed ge licht. Het slachtoffer Verhagen was vader van acht kinderen. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel in ons nummer var- Dinsdag. onder den titel ..De Karimata". kwam de volgende zin voor: ..Als u of mijn jongste zoon met vier groote Meccano-doo- zen aan het haspelen ging zonder te weten wat-ie maken wou. en alles maar aan elkaar knutselde, zou het resultaat waarschijnlijk op een tinbaggermolen lijken". 'Het zetfoutenduiveltje heeft zich hier doen gelden op een wijze, die onhoffelijkheid je gens den lezer zou kunnen doen vermoeder Daarom zij hier gerectificeerd. Instede van u moet uw worden gelezen. Vergadering van den Volksraad door den Gouverneur-Generaal geopend. BATAVIA, 15 Juni (A.N..T.A.) In de rede welke de gouverneur-generaal bij de opening van den Volksraad hield, wees hij erop, dat de economische omstandigheden zich sedert het vorig jaar in ongunstigen zin hebben ge wijzigd. De bestaande onzekerheid zal niet spoedig worden opgeheyen. Er dient weerstand gebo den te worden aan den natuurlijken drang om betere economische resultaten aanstonds in een hooger kostenniveau om te zetten, terwijl men dient te waken tegen afbraak bij iedere dalende conjuctuur. Het inkomen van de be volking in de buitengewesten, dat sneller ge daald is dan dat op Java en Madoera, staat niettemin nog aanmerkelijk boven dat van Java en Madoera. Een positieve arbeid ten behoeve van de handhaving en de verbetering van de volks welvaart, past ook tegenover de nieuwe moei lijkheden. De gouverneur-generaal wijst dan op het aandeel dat de overheid in deze taak heeft o.a. door bevordering van den export, het be palen van verschillende restricties, de oprich ting van exportcentrales, de bevordering van de voortbrenging ten behoeve van de eigen binnenlandsche markt, alsmede een verder gaande arbeidsverdeeling. Vervolgens staat de G. G. stil bij de bud- getaire ontwikkeling, welke het verloop van het economische leven volgde. De toeneming voor den gewonen dienst-1937 van de ont vangsten met 44 millioen gulden boven het niveau van 1936 en 97 millioen gulden boven de oorspronkelijke raming van het betrokken jaar, is in dit opzicht sprekend. Aangezien de uitgaven voor dat jaar langzamer toenamen dan de ontvangsten, verkeerde het, aanvan kelijk op 64 millioen gulden geraamde, tekort in een overschot van 29 millioen gulden. Ook de buitengewone dienst vertoonde met een feitelijk tekort van 17 millioen gulden een aanmerkelijk betere uitkomst d»n oor spronkelijk werd verwacht. De G.G. verklaart dat de regeering het be treurt, dat de uitgaven voor defensie zoo hoog zijn, doch de regeering kan geen vrijheid vin den ontwerpen van minder verre strekking voor te leggen. Hij zegt dan: „zonder den algemeenen toe stand te donker te willen zien en ofschoon overtuigd, dat de maatregelen, in de laatste jaren getroffen, aan de weerkracht en de pa raatheid van leger en vloot reeds in aanzien lijke, mate ten goede zijn gekomen, blijft de regeering niettemin een verdere versterking geboden en het brengen van zwaar wegende offers gewettigd achten". Naast de voortzetting in versneld tempo van datgene waarmede in de vorige jaren een aan vang is gemaakt en waarvan de aanschaffing van het gansche afweergeschut in het bijzon der kan worden vernield, betreffen de voor het leger aangevraagde credieten o.a. de oprichting van vechtwagens-eenheden en de opvoering van het aantal bommenwerpers. Ten einde de aanschaffing van een derde serie dezer vliegtuigen waartoe de regeering zich overtuigd houdend van de instem ming van den Volksraad hiermede inmiddels overging, te financieren en ten einde de noodige neven-maatregelen te kunnen tref fen, dient ae regeering mede een aanvullende begrooting voor 1938 bij het college in. De landvoogd verklaart dan, dat de vraag, in hoeverre het mogelijk zou zijn om door in voering van een kort-verbandregeling voor een deel van het leger de beschikking te krijgen over geoefend inheemsch reserve-personeel zonder daarbij in hooge kosten te vervallen in overweging is. De voorzitter van den Volksraad, mr. van .ielsdingen heeft de rede van den Gouver ieur-Generaal beantwoord. EXAMENS. GYMNASIUM Haarlem. 14 Juni. R.K. Gymnasium Meisjes. Na verlengd examen geslaagd mej. E Overmeer. De meening van het Hoofd van de Luchtbescherming. Elders in dit nummer (pag. 11) geven wij den hoofdinhoud van een communiqué waar in de Nederlandsche regeering haar gewij zigd standpunt inzake de luchtbescherming uiteenzet. Daarin wordt o.a. gezegd: „Uit een en ander volgt, dat bij het organiseeren van de luchtbe scherming in de eerste en voornaam ste plaats maatregelen moeten wor den getroffen, welke gericht zijn op het verleenen van een voldoende be scherming tegen aanvallen met bri sant- en met brandbommen en welke voorts rekening houden met de ge volgen van dergelijke aanvallen. Wat de beschermingsmaatregelen betreft, heerscht veelal de gedachte, dat uit sluitend speciaal daartoe Ingerichte schuilkelders een voldoende bescher ming tegen aanvallen met brisant bommen kunnen verleenen. Dit is bepaaldelijk niet juist. Smalle schuil loopgraven welker aanleg, mits voorbereid, men kan uitstellen tot kort voor het uitbreken van de vijan delijkheden bieden den aanvaller een dermate kleine trefkans, dat men zich in dergelijke loopgraven bij een vijandelijken aanval met bri santbommen voldoende veilig kan achten. Uit dien hoofde kan het bouwen» van openbare schuilkelders in het algemeen worden nagelaten". Wij hadden over deze quaestie een onder houd met den Commissaris van Politie te Haarlem die tevens Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst is. Wij vroegen den heer E. H. Tenckinck: Acht u het mogelijk dat de luchtbeschermingsdienst behoorlijk georga niseerd wordt zonder schuilkelders te maken? Het antwoord luidde: Het veranderde stand punt der regeering heeft verwondering ge wekt. Er is, ook door de regeering. steeds aan genomen. dat er voldoende schuilkelders op verschillende punten van de stad moeten zijn om bij een eventueelen aanval uit de lucht bescherming te kunnen bieden aan personen die op straat zijn. Ik ben nog overtuigd, dat de lucht beschermingsdienst te Haarlem niet buiten een voldoende aantal schuil kelders kan. De oplossing die de regecring nu aan de hand doet kan in steden als Haarlem niet worden toegepast. In de hoofdstraten ligt asphalt of er hevin- den zich tramrails. Hoe wil men daar in korten tijd behoorlijke schuilloop- graven maken? Bovendien is in verschillende declen van de stad de gesteldheid van den bodem zoo, dat men al bij het graven van een sleuf van iets meer dan 1/2 Meter in het grondwater zit. Toen zoo vervolgde de heer Tenckinck bij een conferentie met een militair des kundige op de aanwezigheid van grondwater gewezen werd. zei die deskundige: dan moet men eerst dijken leggen en in die dijken de loopgraven maken. Zoo iets is natuurlijk ook in een stad piet toe te passen. Haarlem moet, wil het een luchtbescher mingsdienst hebben die zoo goed mogelijk is, een voldoend aantal vluchtkelders bezitten Zou zoo vroegen wij de regeer in g nu nog in de kosten van den vluchtkelder die de gemeente onder den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat wil laten maken bijdragen? Het antwoord was Dat is moeilijk tc zeg gen. maar de kelder wordt in elk geval ge maakt. Voorloopig neemt de gemeente die Het woord is aan Custave Ie Bon: Een regeering is niet de schepper van een tijdperk, maar een schepping daar van. /mi -Aowjoha. t/ir CcdohtseM I i toaahda, (Adv. Ingez. Med.) uitgaven voor haar rekening, maar natuur lijk zal aan de regeering om een bijdrage in de kosten gevraagd worden, want ingevolge de Luchtbeschermingswet rust op het rijk de verplichting de kosten voor zijn rekening te nemen. De regeering heeft evenwel indertijd ook ge weigerd een gedeelte te betalen van de uit gaven die de gemeente gemaakt heeft voor den schuilkelder onder het gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht Het motief was daarbij dat de gemeente niet tijdig haar plannen had ingestuurd om aan spraak te kunnen maken op bedoelde bijdrage. Wij gaan door zoo besloot de heer Tenckinck te trachten voldoende schuilkel ders in onze gemeente te verkrijgen. Daar toe dient ook het onderzoek dat nu vanwege de gemeente wordt ingesteld naar de aan wezigheid van particuliere kelders. Er zal over wogen worden welke kelders geschikt gemaakt kunnen worden voor schuilkelders. Het is evenwel nog niet te zeggen of over voldoende kelders beschikt zal kunnen worden. Spaansche miliciens vluchten over de Fransche grens. Honderd man tc Arrangouct aangekomen. TARBES, 14 Juni (Havas-A.N.P.i Een hon derdtal gewonde miliciens is vandaag bij Col Lagela de Fransch-Spaansche grens overge komen. De mannen zijn te Arrangouet ge arriveerd van waar zij naar Ar re au werden gedirigeerd. DE RUST IN SANDSJAK IS WEERGEKEERD. ANTIOCHIë, 14 Juni, In het Sandsjakge- bied is het op het oogenblik weer rustig. De inschrijvingen voor de verkiezingen worden voortgezet. De Arabieren hebben hieraan echter niet deelgenomen. De door de niet- Turksche minderheden aan te wijzen verkie- zings-assessoren zijn heden eveneens wegge bleven om hun solidariteit met de Arabieren tot uitdrukking te brengen. (D.N.B.) Zij, die zich met ingang van 1 3uli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van de electriciteitsvoorzie- ning aangenomen. 3 Mr. Wendelaar heeft zijn enquête-voorstel gewijzigd. 3 Chamberlain richt een waarschuwing tot Franco. 4 Zeventien executies in de Russische repu bliek Birobidsjan. 4 Te Heemstede worden elk jaar voldoende nieuwe woningqn gebouwd. 7 In de vergadering van de Kamer van Koop handel is gisteravond gesproken over be langrijke wcrkobjectcn voor Haarlem. 7 De eerste testmatch is in een draw geëin digd. 9 De Nederlandsche regeering en de lucht bescherming. n ARTIKELEN, ENZ. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Parijschen correspondent: Na het congres der Fransche Socialisten. 4 II. I). Vertelling: De uitvinder. 6 Schaakrubriek. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ ^«iJOEDKOOP, eenvoudig, snel en zeker werkend. Dat zijn de eigenschappen van een Groentje in Haarlem's Dagblad. Profiteer ervan als U iets verkrijgen wilt of iets opruimen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1