f39. ;,t;oon De Kleeding Verkoop Centrale KKKKKKKK I K R S K K K OP REIS K IJ K E K K FEDERMAN N KKKKKKKK De Bilt voorspelt: Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING Bakens in de rumoerige zee van het snelverkeer. WOENSDAG IS TUN! 1938 TT A 'A R L E M'S DAGB IJ A D 2 Het congres van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond. Officicclc ontvangst ten Stadhuize. Gistermiddag om half 5 begaven de leden en het bestuur van het Congres van den Alge meenen Nederlandschen Typografenbond, dat hier ter stede wordt gehouden, zich na een orgelconcert in de Groote Kerk te hebben bij gewoond naar het Stadhuis, waar zij offi cieel werden ontvangen. De wethouder M. A. Reinalda sprak 't in de stadhuiszaal verzamelde congres als waarne mend burgemeester toe, in tegenwoordigheid van wethouder E. v. d. Wall. De heer Reinalda zeide dat het tot vreugde stemt dat ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de afdeeling Haarlem van den A. N. T. B het Congres dit jaar in Haarlem wordt gehouden. Maar hoeveel te grooter is onze verheuge nis over het feit dat uw organisatie, ijverig werkende aan de opvoering der vakbekwaam heid der leden, ongeveer 2500 maiyien en vrouwen in deze stad heeft bijeengebracht om bij het eerste lustrum van uw werk ter be vordering der vakbekwaamheid hulde te bren gen aan de nagedachtenis van Lourens Jans- zoon Coster, aldus spr. Het feit dat Uw Bond deze gelegenheid heeft aangegrepen om een krans te leggen aan den voet van het standbeeld van den man, die al of niet de uitvinder van de boekdrukkunst is. is van zeer groote waarde. Want ver boven het speuren in de geschiedenis uit gaat de betee- kenis. die de uitvinding van de boekdruk kunst voor de menschheid heeft. Moge de toepassing er van altijd dienen tot de werken des vredes, tot de werken van den geest. Dat de typografen thans hier zijn, zoo ver volgde spr. geeft ons aanleiding met een enkel woord tt herinneren aan het feit dat Haar lem sedert eeuwen in haar midden tal van beoefenaren van dit vak herbergt. Spr. was blij gestemd door het in het jaar verslag gememoreerde feit dat de A. N. T. B. ondanks of juist door de ongunst der tijden in sa men wei'king met de werkgevers groote aan dacht wijdt aan de bedrijfspositie der typo grafie. Als allen in de wereld zóó met elkaar eens zouden willen werken aan hun ..arbeid", zóó eens willen werken aan den opbouw der maat schappij zou veel van het destructieve plaats maken voor het constructieve. Spr. heette het congres namens B. en W. welkom. Daarna nam de heer B. Ponstein, voorzit ter van den A. N. T. B. het woord. Spr. sprak zijn vreugde erover uit dat B. en W. het Congres van den Algemeenen Neder landschen Typografen Bond hebben willen ontvangen. Wij staan hier voor U. aldus de Bondsvoor zitter, als vertegenwoordigers van ruim 11O0C grafische werkers, en wij verheugen ons over de waardeering, die wij van de zijde van Uw College hebben mogen ondervinden, omdat telkens weer duidelijker blijkt dat de samen werking tusschen de vakbonden en de open bare overheden het openbare belang dient. Het verheugde spr. dat het congres in Haarlem, dat de bakermat der boekdrukkunst genoemd mag worden, plaats kan hebben. Spr. herinnerde aan den in het boekdrukkersbe- drijf vermaarden naam van Enschede, onver brekelijk verbonden aan Haarlem, die nog ver over onze landsgrenzen het hooge peil van onze grafische kunst bewijst. Haarlem, aldus spr., is een stad, waar ook de jongste grafische techniek, de diepdruk, tot groote ontwikkeling werd gebracht. Ook in dezen tijd is Haarlem nog een centrum, waar vele drukkerijen het grafische bedrijf als nij verheid en kunstambacht hoog houden. Wan neer wij de geschiedenis raadplegen van den Algemeenen Nederlandschen Typografen Bond welke organisatie 72 jaren geleden. 1 Juni 1866, werd opgericht, vervult het ons met vreugde tegenover het Haarlemsche gemeentebestuur te kunnen zeggen, dat Gij. die in uw stad de techniek van het boekdrukkersbedrijf zaagt groeien, thans de afgevaardigden ontvangt van den Bond, die de maatschappelijke posi tie van de boekbewerkers verbeterde. Spr. releveerde dén strijd, die voor deze ver betering gevoerd is. Er zijn echter nog vele onbevredigde verlan gens bij de grafische werkers. Er zijn verhou dingen, welke verbetering behoeven. Spr. wilde echter het woord van den wijs geer citeeren, die zei: Streef naar het hoogste maar mor net tegen uw lot als gij uw doel niet bereiken kunt. Spr. hoopte dat het congrs in Haarlem zal bijdragen om den A. N. T. B. in breedte en diepte te doen groeien, en besloot met zijn er kentelijkheid te betuigen voor de officieele ontvangst. De heer Ponstein bood den waar nemend burgemeester boekwerken aan, waarin de verscheiden Bondsvoorzitter F. v. d. Wal de geschiedenis van den Bond heeft be schreven. Na de officieele voorstelling werd aan 't A. N. T. B. bestuur en de verzamelde Congresleden in één 'der Stadhuiszalen nog een kop thee aangeboden. ALLEEN TOT EN MET 50 JUNI V.A. f 1.00 P- week 't Nieuwste Sportcostuum Gabardine of Tweedjas, samen '<omt u eens passen? U slaagt zeker bij Schagchelstraat 19 c, naast Slagers Verfhandel Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 15 JUNI Frans Hals Theater: „Sterrenparade", 2.30. en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Bruiloft in Wai- kiki" en „De melodie uit het verleden" 2 en ,8.15 uur. Rembrandt Theater: „De school des levens" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De passagiers des doods". 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De" heerschers der woestijn" en „Kapitein Morgan". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags i van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toesang vrij DONDERDAG 16 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Bioscoopvonrstellm'-'m -niddags en des avonds. Palestina Diorama f ov hoiersmgel L 17a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags' van 3—5 cn 7—9 uur. Bloemendaal: Raad 2 uur nam, Haarlemsche Reddingsbrigade. Herdenking 25-jarig beslaan. Op 26 Juni a.s. is het 25 jaar geleden dat de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen werd opgericht, een feit dat zeer zeker niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Behalve met propaganda voor het werk, met het organiseeren van de wedstrijden om de kampioenschappen van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen op Zondag 3 Juli a.s. in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan en het houden van een tentoonstelling van reddingsmiddelen in de étalages van de firma Heenk aan de Groote Houtstraat, waarbij, indien eenigzins moge lijk, de geschonken prijzen voor de kam pioenswedstrijden tentoongesteld zullen wor den. zal dit zilveren jubileum feestelijk ge vierd worden op Zaterdag 25 Juni van 3 tot 5 uur met een receptie in hotel .Royal" aan het Stationsplein. Na afloop hiervan volgt een gemeenschappelijke maaltijd, eveneens in hotel Royal". 's Avonds half negen is er een groot feest in de concertzaal van hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat. Het bekende ..Harree Cabaret" zal tot circa 12 uur. een mooi programma ten beste ge ven Hierna dansen. Tot besluit van de viering van het zilve ren jubileum de wedstrijden om de kam pioenschappen van den Ned. Bond Zondag 3 Juli aa. De deelneming aan deze wedstrijden be looft groot te worden. Na afloop der wedstrijden prijsuitreiking in het restaurant van het Krelagehuis aan de Leidschevaart. Tot slot gelegenheid tot het maken van een dansje. Examen Ecnhcidsdiploma E.H.B.O. Voor leden van de Haarlemsche Reddings brigade voor drenkelingen werd Maandag avond jl. een examen gehouden ter verkrij ging van het Eenheidsdiploma voor het ver- leenen van Eerste Hulp bij Ongelukken. De examencommissie werd gevormd door de ge- neesheeren W. B. Smit en D. Heymans. Aan het examen namen 13 leden deel, waar van 12 er in slaagden het diploma te beha len, te weten: de dames S. C. Dijkstra-van Baren; A. C. Houben, J. J. Leyenaar. A. Perry- Meijer, J. Weers. H. Wielenga en de heeren B P. J. van Berk, B. Huybens, Th. van Ko- ningsbrugge Jr., H. Renout, C. H. Vrugt en B. H. van Zanten. „NIEUW LEVEN". De Contact en Prop. Commissie van „Nieuw Leven" houdt Zondag 19 Juni een fietstocht voor de leden en vrienden naar Leiden, alwaar een bezoek wordt gebracht aan den grooten speeltuin „De Oude Vink". Op de heenreis zal bezichtigd worden de ruine van het Slot Teij- lingen te Sassenheim. Het vertrek is bepaald op 9.15 van het Plein. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE HAARLEM Het einddiploma der eerste afdeeling (derde klasse) werd uitgereikt aan: A. W. P. Arends, J. Donker, A. Geldman, W. Glaudemans, F. Groenendaal, J. H. Hermes. R. O, Houwen, P. Jansen, A. J. v. d. Klashorst, H Koelemij, P. J. Langenberg, P. M. Postuma. N. J. D. Vermeulen, J. v. Wijngaarden, M. v, d. Heyden, H. Kaatman, J. H. P. v. d. Meulen, J. J. P. Smits, P. J. Doezie, G. Enderman, H. de Goede, H. Hoddenbach, J. Kauling, J. Kramer, G. Kruiderink, J. Fiersma, J. Seegers, J. I. Zoe- teman J. P. Zorge, H. Zwart, B. Bekenkamp, R Bosgraaf, A. Cassé, J. Helder, E. M. Hensgens, G. Hogeveen, E. Holzhaus, A. Langerhuizen. L. Visfcer, J. Ledder, C. Lutterman, A. Ouwerkerk RIJKSKWEEKSCHOOL 'VOOR ONDER WIJZERS (ESSEN) TE HAARLEM Eindexamen. 14 Juni. Geëxamineerd 6 can- didaten. Geslaagd de dames G. Prins, J. L. Sanders, J. A. Sas, W. C. L, Sonneveldt en A. C. Teer. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 16 Juni des namiddags van 34 uur door den heer George Rbert. Programma: 1. Choralfuge und Vorspiel: „Warum betrübst du dich, mein Her»". Joh. Pachelbel. 2. Fantasie G gr. t. J. S. Bach 3. Fuge as moll Joh. Brahms 4. Variatiën op Psalm 107 C. F. Hendriks 5. In Memoriaan Jos. Jongen. 6. Ohoral. Idem NATURALISATIE. Onze stadgenoot de eerwaarde heer M. I. Petzon. oppervoorzanger bij de Ned. Isr. Ge meente alhier, is blijkens Staatsblad nr. 1239 I bij de wet van 27 Mei 1938, ingaande 8 Juni 1938 genaturaliseerd. JAARVERGADERING VAN DEN NOORD HOLLANDSCHFX PROVINCIALEN BRANDWEERBOND. De Noord Hollandsche Provinciale Brand- weerbond hield gisteren te Haarlem zijn jaar vergadering onder presidium van Jhr. J. P. W. van Doorn. Na afhandeling van verschillende huishoudelijke zaken werden twee aftredende bestuursleden. F. H. Ringers uit Alkmaar en A. de Bruyn uit Bussum herkozen. De commandan van de Haarlemschen brandweer C. W. v. d. Broek, gaf een historisch overzicht van den groei van den Haarlemsche brandweer sedert 1813. „KUNST ZIJ ONS DOEL" Naar aanleiding van het ter beschikking stellen door het Gemeentebestuur van de ten toonstellingszaal van het Frans Halsmuseum aan het Genootschap ..Kunst zij ons Doel" gedurende tweemaal 2 weken per jaar voor het organiseeren van tentoonstellingen van werken der gezamelijke Haarlemsche schilders had het Genootschap Maandagavond een vergadering belegd in het Waaggebouw, voorvoor 70 Haarlemsche kunstenaars waren uitgenoo digd. Het doel dezer vergadering was het vast stellen van richtlijnen voor de te houden ten toonstellingen. De vergadering kon zich goed vereenigen met het voorstel van het bestuur om telkens ten toonstellingen met 10 deelnemers te houden, welke het recht zullen hebben 6 a 7 werken in te zenden. Bij de inzending zal de jury-commissi" slechts adviseerend tc werk gaan. De eerste groepen-tentoonstelling zal ver moedelijk in den aanvang van de maand October plaats vinden. OPTICIENS Gr. Houtstr. 37, lel. 11059 (Adv. ingez. Med.) Meest matigen, in het Noorden tijdelijk toenemenden Noordwestelijken tot Noor delijken wind. Betrokken tot zwaar be wolkt. later opklarend, aanvankelijk eenigen regen, later afnemende regen kans, iets koeler vooral des nachts. BAROMETERSTAND Hoogste 772.9 m.M. te Valentia. Laagste 748.3 m.M. te Stockholm. De depressie, die gistermorgen voor de Noorsche kust lag, trok in Zuidoostelijke rich ting over Scandinavië en ligt thans boven de Botnische Golf en voor de Golf van Riga. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan houdt onveranderd stand en heeft zich uitge breid over de Noorsche zee. Ten Noordwesten van IJsland verscheen een nieuwe depressie, op de Noorsche zee zijn de barometers nog stijgende en de winden zijn naar Noordwest gedraaid, met neiging tot verdere ruiming. De Noordwestelijke strooming voert polaire luchtmassa's aan. die in de omgeving der Noord- en Oostzee koel en bewolkt weer bren gen, met langs de kusten lichten regen. In Frankrijk en Zwitserland werd het tijdelijk iets 'warmer en hield de regen op. In Zuid- Frankrijk herstelde het warme zomerweer zich. In het Zuidoostelijke deel van Centraal- Europa blijft het betrokken en onweersachtig. Op IJsland steeg de temperatuur bij de nade ring van de voornoemde nieuwe depressie uit het Noordwesten. In Ierland zijn de winden zwak uit Noord en de temperatuur is aange naam zacht. Het is te verwachten, dat de Noordelijke luchtstroom in onze omgeving zal aan houden, met bewolkt weer, doch later eenige opklaring. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 5.42 uur; n.m. 18.06 uur. Strand berijdbaar van 10.4516.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. NOVIEX-GLAZEN tegen verblinding, voor auto, sport en strand. Laat nu Uw bril in orde maken bij OPTICIENS ENDENBURG ZN., RIJKSSTRAATWEG No. 6 TELEF. 16658 (Adv. Ingez. Med.) 2.afm. 20/35 o.a. a 175 afm j2/20 per 70 K.S. RARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 TIJDELIJK ALLERLAAGSTE PRIJZEN. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 16 JUNI. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.05 Radio PIT Nord. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 3.35 Droitwich. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.35 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brus sel. 7.50 London Regional. 8.20 Ned. Brussel. 8.50 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional 1.20 Droitwich. 2.25 London Regional. 5.20 Droitwich. 6.40 Lon don Regional. 7.00 Droitwich. 8.35 London Reional. 9.20 Droitwich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Dans muziek. 1. Pal of my dreams, wals, Billy Reid en de L. P. Acc. Band; 2. Im Park sang die Nachti- gall, Adalbert Lutter; 3. Caroline, Nat Gonella and his Georgians; 4. Fair or dark, I love them all, Robert Renard en zijn dansorkest; 5. The Japanese Sandman, Joe Daniels en zijn dansorkest; 6. Puerto Nuevo, tango, Canaro's Arg. orkest; 7. Destiny waLs, Edith Lorand; 8. Way back home, Irving Aaronson en Henry King; 9. La Sitiera, The Lecuona Cuban Boys; 10. Auf wiedersehn, my dear, Billy Reid en de L. P. Acc. Band; 11. Madeira Carioca, Adalbert Lutter; 12.1 can't dance, Nat Gonella and his Georgians; 13. Drummer goes to town, Joe Daniels; 14. Farewell Sweetheart, Robert Re nard en zijn dansorkest; 15. Milonga, Canaro's Argentijnseh orkest; 16. Traumwalzer, Edith Lorand; 17. Kiss me goodnight, Irving Aaron- son and Henry King; 18. Sin-ti, The Lecuona Cuban Boys. 8.00—12.00 Diversen. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. Dinsdagavond half acht reed de 26-jarige W. V., wonende te Overveen. per fiets op den Bloemendaalscheweg in de richting Juliana- laan. Achter hem kwam een auto, bestuurd door den heer Van E„ eveneens wonende te Overveen. Zonder eerst te kijken of de weg veilig was en zonder richting aan te geven, stak de wielrijder plotseling den weg over, met het gevolg dat de auto hem schepte. Hij kwam boven op de kap terecht. Vervolgens viel hij op straat Een dokter verleende de eerste hulp; cleze constateerde een lichte her senschudding. Per taxi werd de man naar zijn woning vervoerd. Zes honderd borden van het Roode Kruis. Hulpverleening aan de gewonden op liet slagveld van het verkeer. Door de uitzetting van een zestigtal hulppos ten van het Roode Kruis, in eenige deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, Noord-Brabant, Noord- Holland en Overijsel. wordt dezer dagen het netwerk van ruim 600 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in Nederland voltooid. De lijst der „gevallenen". Welk een buitengemeen nuttig en mensch- iievend werk deze organisatie van hulpposten langs den weg is, springt duidelijk in het oog, wanneer men een blik slaat in de statistiek der verkeersongevallen langs de groote wegen, waarbij door posthouders van het Roode Kruis hulp werd verleend en gebruik werd gemaakt van het in eiken hulppost aanwezige verband en transportmateriaal. (Sedert kort beschikt elke hulppost ook over twee roode lantaarns, ten einde bij avond de plaats van een ver keersongeval aan te geven en te voorkomen, dat verongelukten nogmaals overreden of hun helpers aangereden of overreden worden). 1937 gedood gewond Automobilisten 10 216 Motorrijders 3 128 Wielrijders 10 391 Voetgangers 9 216 •And. weggebr 1 26 33 977 1936 gedood gewond 10 222 6 141 10 397 6 162 2 45 Automobilisten Motorrijders Wielrijders Voetgangers And. weggebr. 34 967 Bovendien moet men b wenken, dat deze cij fers aan den zeer lagen Kant zijn. Vele post houders die overigens hun werk geheel be langeloos verrichten, zooals het Roode Kruis al het materiaal en de geheele organisatie gra tis ter beschikking stelt laten nog wel eens na, van door hen verleende assistentie rap port te maken, zoodal men niet ver van de waarheid af zal zijn, wanneer men aar neemt, dat jaarlijks een kleine twee duizend personen profiteeren van de hulpposten en van de liefderijke hulp, welke vaak bij nacht en ontij en dikwijls nog met persoonlijke of fers van de posthouders (dekens, kussens, kleeren enz.) wordt verleend. Dankbetoon en misverstand. Nu zou men meenen, dat er toch dagelijks minstens een paar stortingen op postgiro 22120 van het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis (Prinsessegracht 27 's Gravenhage) worden verricht door dank bare mensehen, die bij een verkeersongeval van een hulppost van het Roode Kruis de eerste hulp ontvingen, waardoor wellicht hun leven werd gered. Men moet niet vergeten, dat de hulpposthouder ook over telefoon be schikt en hij dus onmiddellijk medische en zoo noodig geestelijke hulp kan inroepen Doch nu doet zich een heel merkwaardig ge val voor: van eenige dankbaarheid in tast baren vorm is vrijwel nimmer sprake! Dat iemand lid wordt van een Roode Kruisafdee- ling in zijn woonplaats (het lidmaatschap bedraagt minimum slechts f 1,of een be drag stort op postgiro 22120. of nog eens een posthouder die hem de eerste hulp verschaf te de hand komt drukken, behoort tot de schaarsche uitzonderingen. Verklaring van een vreemd symptoom, Het is eenvoudig niet aan te nemen, dat dit hoogst merkwaardige verschijnsel een sym- toom is van wel zeer stuitende ondankbaar heid. Eerder zal men de oorzaak moeten zoe ken in gebrek aan inzicht in het werk van het Roode Kruis in het algemeen of in een onjuiste opvatting daaromtrent. Velen ver- keeren namelijk in den waan, dat het Roode Kruis een soort van staatsinstelling is, die eenvoudig door de overheid gefinancierd wordt. En men kan zich voorstellen, dat iemand dan redeneert: „Ik betaal toch zeker mijn belasting?", of, „die posthouder van het Roode Kruis wordt er toch zeker voor be taald?" Geen van beide is het geval. De posthouder verricht zijn menschlievend werk geheel gra tis. En het Roode Kruis is grootendeels aan gewezen op vrijwillige bijdragen. Een grootsche humanitaire taak. Naast de groote taak in oorlogs- of mobili satietijd van het inrichten van ziekenhuizen hospitalen, noodhospitalen, de verzorging van vluchtelingen, hulp bij uitwisseling van krijgsgevangenen, gereed maken van ambu lances, enz. heeft het Roode Kruis in vredes tijd de niet minder omvangrijke en huma nitaire taak van het opleiden van helpers en helpsters, hulpverleening bij rampen van al gemeenen aard, watersnood, spoorwegonge lukken, mijnrampen, stormrampen, verkeers ongevallen. organisatie van een bloedtrans fusiedienst Steeds nieuwe middelen noodig. Men ziet hieruit, dat de inrichting van het netwerk der hulpposten langs de verkeers wegen, hoe omvangrijk dit werk ook is en Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 15 Juni: Uit Kimberley is aan de Londensche horlogemakers-firma Weil en Harbury door een handelsvriend, die het van Zulu kocht, de dekplaat toegezonden van het gouden horloge van prins Louis Napo leon, dat keizerin Eugenie in 1878 voor hem liet maken bij de firma Dent Co. De kroon met het naamcijfer N. op de plaat en het no. 27739 daarin laten geen twijfel over de herkomst van het horloge. welke kapitalen daar ook mee gemoeid zijn, nog slechts een klein onderdeel vormt van het groote werk der menschlievendheid dat het Roode Kruiswerk is. De „goede Samaritanen" van den verkeersweg. Als bakens te midden van de rumoerige zee van het moderne snelverkeer staan de zes honderd blauwe borden met rood kruis op wit veld en beduiden den voorbijganger, dat bij deze posten hulp in nood verkregen kan wor den en alle materiaal voor deskundige eerste hulp aanwezig is. Maar het blauwe bord met rood kruis op wit veld is evenzeer een Mene Tekel, een ernstige vermaning, om bij het snelverkeer de grootst mogelijke voorzichtig heid in acht te nemen. Aldus moet er onge twijfeld ook een opvoedende werking uitgaan van de Roode Kruisborden, die als 't ware het embleem vormen van een onzichtbaren bond van „goede Samaritanen" van den weg. Een bijzondere lagere school tc Bloemendaal? Kwestie voor tie afd. geschillen van den Raad van State. Hedenochtend vond voor de afdeeling ge schillen van bestuur van den Raad van State een openbare behandeling plaats van het be roep van de gemeente Bloemendaal tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, hierop neerkomende dat Bloemen daal verplicht was, medewerking te ver- leenen aan de stichting van een bijzondere lagere Chr. school, hetgeen de Raad van Bloemendaal bij besluit van 11 November 1937 had afgewezen. Achter de groene tafel zaten de vice-presi dent van den Raad van State jhr. mr, F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de af deeling en voorts de leden mr. J. B. Kan, mr. J. Limburg, jhr. mr L. van Bronkhorst Sand- berg en mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Voor Bloemendaal trad op de heer S. Huynink commies-chef ter gemeentesecretarie, terwijl mr. J. J. Hangebroek, secretaris van den schoolraad voor Scholen met den Bijbel te 's Gravenhage, die de belangen van de ver- eeniging bepleitte die de oprichting van de school had verzocht. Staatsraad jhr. mr. van Bronkhorst Sand- berg bracht rapport uit over deze zaak waar door nogmaals in de herinnering werd ge bracht hoe destijds de gemeente Bloemendaal over het verzoek afwijzend had beschikt om dat van de 53 onderteekenaars er liefst 45 uit Haarlem en slechts 7 uit Bloemendaal af komstig' waren, zoodat bij een redelijke toe passing van art. 73 van de Lageronderwijswet hier geen aanleiding bestond aan een dus danige schoolstichting mede te werken. Bloe mendaal hoeft toch waarlijk niet te zorgen voor onderwijs voor kinderen uit gezinnen die niet op Bloemendaalsch gebied wonen, doch op een gebied dat reeds ruim tien jaar ge leden bij de annexatie van Bloemendaal is afgetrokken en bij Haarlem gevoegd. Hier tegenover zoo memoreerde verder het rapport hadden Gedeputeerde Staten het standpunt ingenomen dat art. 73 van de Lageronderwijswet nu eenmaal geen onder scheid maakt tusschen onderteekenaars van een verzoek om schoolstichting die wel en die niet woonachtig zijn in de gemeente waarin de school zou moeten worden gesticht, zoodat het onderhavige verzoek geheel aan art. 72 van de Lageronderwijswet had voldaari. Hedenochtend zette de heer Huyning nog in 't kort het Bloemendaalsche standpunt uiteen. Hij wees erop dat dit overeenkomt met het standpunt dat de afdeeling van den Raad van State destijds zelf in het geval- Maartensdijk had ingenomen. Spr. wenschte overigens alleen nog de gelegenheid te baat tegen het rapport van den hoofdinspecteur Van Es, waarnaar Gedeputeerde Staten had den verwezen, stelling te nemen. In dat rap port was o.m. betoogd dat het aantal per sonen, gevestigd op het door Haarlem ge annexeerde gebied nog niet voldoende was om die gemeente de oprichting van een bijzondere school te vragen. Hiertegenover voerde men van Bloemendaalsch kant aan dat bij een verzoek aan Haarlem 125 handteekeningen noodig zouden zijn geweest, terwijl voor een verzoek aan Bloemendaal slechts 50 hand teekeningen vereischt waren. Het was dus voor de bezoekers veel eenvoudiger bij het Bloemendaalsch bestuur aan te kloppen en datwas de reden van htm gedragslijn. En wanneer nu de hoofdinspecteur in zijn rap port de stelling verkondigde dat men hier eigenlijk te doen had met een economische eenheid, dan ging het zeker niet op de 50 handteekeningen voldoende te achten. Mr. Hangebroek antwoordde hierop dat in de oogen van het hoofdbestuur het Bloe mendaalsche standpunt onjuist was, aange zien het 2e lid van art. 75 van de Lager on derwijswet bepaalt dat een aanvrage tot me dewerking aan de oprichting van een bijzon dere school alleen mag worden afgewezen in dien het niet aan de in art. 73 gestelde eischen voldoet. Welnu: aan die eischen had het verzoek wel degelijk voldaan. Mr. Hangebroek wees er op dat bewoners in dit gebied practisch geheel aangewezen zijn op Bloemendaal te meer daar op het oogen- blik dat het verzoek werd gedaan de verbin dingsweg met het eigenlijke Haarlem nog niet bestond. Spr. betoogde dat men hier feitelijk te doen had met wat hij zou willen noemen een plaltelandsschool. De ondertee kenaars hebben dan ook volkomen te goeder trouw aan de gemeente Bloemendaal ge daan. Hierop vestigde de heer Huynink er nog even de aandacht op dat de verbindingsweg thans wel bestaat. Voorts bestreed hij nog in het kort de argumentatie van de tegenpartij dat ingevolge art. 86 van de Lageronderwijswet toch alle kosten die de gemeente Bloemendaal voor te Haarlem woonachtige leerlingen maakt door Haarlem worden vergoed, daar Bloemendaal zich op het gebied van onderwijs nu eenmaal veel meer luxe kan veroorloven dan een gemeente die onder regeeringstoe- zicht staat (Haarlem), o.a, door de aan stelling van overtallige onderwijzers, welke kosten niet door Haarlem worden vergoed. Hierna werd de openbare behandeling ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2