Haarlem's Dagblad JACHT OP AALSTROOFERS Achtervolging op het IJselmeer Consumptievisch in de Noordzee moet beschermd. Fa. VAN BASTEN Voor Meubelmakerij Het Bommengevaar. Een baardige truc. Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Hoe vernietigend de uitwerking der bombardementen op Kanton is toont boven staande foto, die onmiddellijk na een der vliegeraanvallen genomen werd. Twee botters in beslag genomen HUIZEN, (Noord-H.), 16 Juni. De strooken langs de kust van het IJsel meer, waarin het verboden is met de „kuil" te visschen, zijn dit jaar we derom uitgebreid, zoodat de visschers uit Spakenburg en Nijkerk een groo teren afstand moeten afleggen, alvo rens zij de kuil mogen gebruiken. Niettemin neemt de aanvoer van pa ling en aal steeds toe, als gevolg van het visschen in verboden water. Ten gevolge van dezen aanvoer van stroopaal is de bedrijfstoeslag voor de visschers verleden week door den rijksdienst reeds met een derde ver minderd, waarvan de bona fide vis schers het slachtoffer worden. met den tweeden botter arriveerde, gewapend met zijn karabijn, de sluis en de havenkade deed ontruimen. De „J'acoba" werd uit Harderwijk ontboden en nam de twee in beslag genomen visschers- vaartuigen op sleeptouw om ze over het IJselmeer te vervoeren naar Hoorn, waar de visscherij-inspectie voor het IJselmeer haar standplaats heeft. LICHTE AARDSCHOK IN ENGELAND WAARGENOMEN LONDEN, 15 Juni (Havas)—A.NP.)) Vanmiddag om 14 uur 35 (Eng. zomertijd) werd een lichte aardschok waargenomen. oVIJF EN TWINTIG DOODEN BIJ TREINBOTSING IN JAPAN. TOKIO, 15 Juni (Domei-A.NP.) Bij de treinbotsing, die zich gisteren in de prefectuur Okoyama heeft voorgedaan, zijn 25 personen gedood, waaronder 18 schoolkinderen, die een uitstapje maakten. JAPANSCHE GENERAALS „VIEREN" DEN VAL VAN SOETSJAU. Generaal Terauchi, opperbevelhebber der Japansche troepen in Noord-China (links) en generaal Ha'ta ,dc commandant van het Japansche leger in Centraal China, bij hun ontmoeting in de veroverde stad Soetsjau, het belangrijke strategische punt aan de spoorlijn PoekauTientsin. Regeering neemt maatregelen. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) 53e Jaargang No. 16865 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Dit is een onpleizierig onderwerp en het spijt mij dat ik er nog eens op terug moet komen. Maar het is wel heel moeilijk bewon dering te voelen voor het regeeringsbeleid in zake de luchtbescherming. Men krijgt den indruk dat Den Haag eigenlijk zelf niet meer weet wat het wil. Het laat een heele verzame ling gemeenten, die niet over de middelen be schikken om zelf noemenswaardige maat regelen te nemen, aan zijn lot over, belooft weinig voor de overige en trekt zich vrijwel niets aan van de Vereenigmg voor de Lucht bescherming, tot dusver afgescheept met een subsidietje van f 12000. Met het gevolg dat deze vereeniging in haar orgaan, het tijd schrift „Luchtgevaar" tot de slotsom komt: „Het standpunt der regeering verdient als ge heel ernstige bestrijding". Dat ziet er niet mooi uit. In alle mogelijke andere landen is de zaak van de Luchtbe scherming ernstig ter hand genomen, zijn zeer groote bedragen daarvoor uitgetrokken en ettelijke maatregelen genomen. Dit geldt ook voor de ons omringende landen, met name voor de beide grootmachten waartus- schen wij in liggen. Het is niet bekend hoe veel Duitschland aan deze zaak besteedt, maar wel dat het veel is en dat men een groo te organisatie heeft opgebouwd. Ten aanzien van Engeland weten wij dat het alleen voor de luchtbescherming vijfenzeventig millioen gulden op zijn begrooting van dit jaar heeft uitgetrokken en dat het eveneens een groote organisatie op touw heeft gezet. Onze Zuide lijke buren, de Belgen, hebben er in elk geval al zeer groote sommen aan besteed. Het merkwaardige nu is, dat de Nederland- sche regeering zich op een van deze huur lieden geheel afwijkend' standpunt plaatst. Hoe men haar mededeelingen ook beschouwt: het is duidelijk dat zij voor de zaak heel wei nig over heeft. De kern van haar inzichten ligt blijkbaar in de volgende mededeelingen: „De Regeering stelt zich op het stand punt, dat de bescherming van de burger bevolking tegen aanvallen uit de lucht in de eerste plaats moet worden gezocht in de actieve luchtverdediging door vol doende luchtdoelgeschut en een behoor lijke luchtmacht. Wie bescherming geeft tegen oorzaken, geeft bescherming tegen gevolgen. De bescherming, welke door een actieve luchtverdediging wordt verkregen, zal evenwel nimmer volstrekte veiligheid kunnen verschaffen: men zal steeds re kening moeten houden met de mogelijk heid, dat luchtaanvallen zullen slagen, zij het ook dat deze belemmerd worden door de actieve luchtverdedigingsmidde len en daardoor in hun uitvoering wor den beperkt". En dan volgt een opsomming van hetgeen de regeering dan wèl noodig acht voor passie ve luchtbescherming. Het is niet veel en het is vaag. De voorziening van de bevolking met gasmaskers blijft problematisch, het personeel van „belangrijke instellingen en bedrijven, welke tot eiken prijs in werking moeten wor den gehouden" krijgt alleen schuilkelders en verder moeten we maar zien dat we ons in „schuilloopgraven" en met gasmaskers, als we ze hebben, geïmproviseerde middelen ter be scherming der ademhalingsorganen en gas- dichte dichtplakkerij van onze deuren en ra men (voor zoover we in huis blijven) bescher men. Omtrent het volksgasmasker hooren we opnieuw dat er „voorbereidingen worden ge- troffen". Ja, maar hoe lang duren die nu al, hoeveel zullen er worden verstrekt, wanneer en onder welke leiding zal ermee worden ge oefend, hoeveel zullen ze kosten, zal ieder ge zin ze zich kunnen veroorloven? Na jaren we hebben daar vroeger heel andere dingen over te slikken gekregen wordt nu erkend dat er tegen brandbommen weinig of geen bescherming is te verleenen. Dezerzijds is daarin ook nooit geloofd, maar ik herinner mij verontwaardigde ingezonden stukken van deskundigen toen ik dat schreef. Dan zal dus de organisatie van branden- blusscherij en andere hulpdiensten op den voorgrond moeten staan en voor het platte land en de kleinere steden zal in het alge meen meer de organisatie dan de technische voorziening moeten worden nagestreefd. Be langwekkend ofschoon niet bemoedigend. Maar wanneer wordt daar nu eens serieus aan begonnen? De jaren vol oorlogsgevaar volgen elkaar op, maar we vorderen niet. Nu kom ik terug op de beide hierboven aan gehaalde alinea's uit de regeerings-mededee- lingen. Het is ons allen bekend dat in geval van een Europeeschen oorlog het groote ge vaar voor ons ligt in een conflict tusschen de grootmachten Engeland en Duitschland, waar- tusschen wij in leven moeten trachten te blij ven. Wie van beide nu ook onze tegenstander wordthij heeft in elk geval een veel groo- tere luchtmacht dan wij. Ik vraag mij derhalve af of de regeering in ernst is als zij zegt: „Wie bescherming geeft tegen oorzaken, geeft bescherming tegen gevolgen" en daaraan toevoegt: „Men zal steeds rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat luchtaan vallen zullen slagen". Het wil mij toeschijnen dat die mogelijkheid in ontstellenden mate aanwezig zou zijn, groeiend tot zekerheid en dat voor een ernstiger toon over dit onder werp eenige reden bestaat. Het hoofd der Haarlemsche Luchtbescher ming, de Commissaris van Politie, weet niet hoe hij in korten tijd behoorlijke schuilloop graven in een stadscentrum moet maken. Hij merkt ook op dat de bodemgesteldheid in De visscherij-inspectie oefent derhalve een strenge controle uit en het visscherij-inspec tievaartuig „Jacoba" heeft in de afgeloopen week reeds eenige malen processen verbaal moeten opmaken. Botter achtervolgd. Dezer dagen betrapte de „Jacoba" eenige visschers uit Spakenburg, terwijl zij met een botter aan de kuil lagen in het verboden ge bied. Bij nadering van de controleboot nam de botter de vlucht naar de thuishaven, maar de vluggere inspecrtieboot dreigde het '/aar- tuig den weg af' te snijden. De stroopende visschers stuurden den botter toen regelrecht op de kust aan, waarop de rijksveldwachter aan boord van de „Jacoba" eenige waar schuwingsschoten uit zijn karabijn loste. De visschers stooi'den zich daar aan niet en lieten zich, toen de boe ter vastliep, te water glijden en waad den, terwijl de kogels door het tuig van den botter vlogen, naar het strand, waarbij zij eenige malen tot den hals in het IJselmeerwater weg zakten. Tengevolge van de ondiepte kon de „Jaco ba" het gestrande vaartuig niet bereiken en werd alleen het vischmateriaal in beslag ge nomen, terwijl tegen de visschers proces ver baal werd opgemaakt. Gisteren ontdekte de „Jacoba", aan boord waarvan zich een opziener der visscherij en een rijksveldwachter bevonden, dezelfde vis schers, die wederom met kuilvisscherij in het verboden gebied bezig waren, aan boord van twee Spakenburger botters, de B.U.79 en de B.U.141. De met de controle op de naleving der IJselmeervisscherij-reglementen belaste ambtenaren liepen met de „Jacoba" Harder wijk binnen, begaven zich over land naar Nijkerk en overvielen vandaar met een motor- vlet, die uit de verte niet door de visschers herkend kon worden, de twee stroopende vaartuigen. Opgebracht De visschers hadden noch acte, noch vergunning en voor de eerste maal werden de beide vaartuigen zelf in beslag genomen. De visscherij - beambte en de rijksveldwachter be gaven zich ieder aan boord van een der botters, die vervolgens naar Nij kerk werden opgebracht. Bij aankomst te Nijkerk was er op de sluis en op de kade een oploop van Spakenburgers, die van de in beslag neming hadden gehoord en per rijwiel en vrachtauto naar Nijkerk waren gekomen. Bij het binnenvaren van den eersten botter, waarop zich de opziener bevond, begonnen de Spakenburgers te joelen en namen zij een minder vriendelijke hou ding aan. waarop de rijksveldwachter, die sommige stadsdeelen dusdanig is, dat men al bij het graven van een sleuf van iets meer dan een halve meter diepte in het grond water zit. En dijken maken? In een stad en dan in korten tijd? Ik weet niet wanneer deze zaak in de Ka mer aan de orde zal komen. Maar het mag wel eens spoedig gebeuren. En er mag wel eens scherpe aandrang door alle betrokken instanties of Den Haag vorden uitgeoefeud Ook door de gemeenten. Want deze zaak wordt kennelijk niet serieus behandeld en sleept eindeloos voort zonder dat wij begrip krijgen van hetgeen men werkelijk zal gaan doen. R. R. Minimum-maaswijdte in de wet neergelegd. Aanvoerverbod voor visch beneden bepaalde maat. INGEDIEND is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnetten en van mini mum-maten op sommige vischsoor- ten. Laat men den tegenwoordigen toe stand bestaan, dan is voor de Neder- landsche visscherij met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid te voorspellen, dat het bedrijf nóg ver der zal achteruitgaan, omdat er prak tisch alleen kleine visch zal overblij ven. terwijl er ten slotte ook geen puf meer te vangen zal zijn. Nadeel zal voordeel worden. DE regeering ontveinst zich niet dat maat regelen ter vermindering der bevissching- intensïteit der Noordzee in den aanvang al thans bij sommige categorieën van visschers, bestrijding zullen vinden en voor hen eeniger- >nate storend zullen zijn. Dit aanvankelijk nadeel zal echter, indien de voorgestelde maatregelen het verwachte effect sorteeren. in voordeel veranderd worden, daar alle visschers van de verbetering van den vischstand profijt zullen trekken. (De Balgaarsche douane heeft een reiziger gesnapt, die trachtte diamanten te smokkele?i, door deze in zijn baard te verbergen.) Om de douane puzzles voor te leggen, Is blijkbaar onweerstaanbaar voor den mensch, Voor smokkeltrucjes mag men welhaast zeggen, Bestaat er op den wereldbol geengrens. Een listige Bulgaar heeft dezer dagen. Zijn baard als plaats voor smokkelwaar misbruikt, Hij hoopte daar cum laude mee te slagen, In 't ras dat graag het invoerrecht ontduikt. Een volle baard staat mannelijk en krachtig, Deze was vol met diamant belaan. De drager echter deed wat zenuwachtig En dat is de douane niet ontgaan. En door dit feit heeft hij het pleit verloren, Men voelde hem onder en aan de tand, En toen zat deze smokkelaargeschoren. Zijn baard was gauw weer vrij van diamant. De truc was splinternieuw naar 'k hoor verluiden, 't Kan zijn, maar 't is niet logisch uiteraard, Want als men ooit aldus iets aan mag duiden, 'Was dit toch wel.een grapje met een baard. In het algemeen belang zal men daar om moeten vasthouden aan de door den internationalen raad voor het onderzoek der zee voorgestelde maat regelen, die op de in Maart 1937 te Londen gehouden conferentie werden vastgesteld. Aanvoerverbod. ■y ergrooting der mazen geeft ten- v minste aan rondvisch eenige kans te ontsnappen, maar voor plat- visch helpt zulke vergrooting niet veel. Wil men de laatste categorie sparen, dan zou men de mazen zoo groot moeten nemen, dat ook marktwaar dige rondvisch en tong voor den visscher verloren zouden gaan. Daar de jonge platvisch, met name schol, op bepaalde ondiepe plaatsen voor-v komt, moet men wel door een aan voerverbod van beneden een bepaalde maat blijvende visch de aanleiding om op dergelijke plaatsen te vis schen. wegnemen Eendenhouderij kan zonder puf. [flat de puf, welke thans wordt aangevoerd, voor de instand houding der vischmeelfabrieken en der eendenhouderijen noodzakelijk 'ou zijn, kan de regeering niet onder- chrijven. De eendenhouderijen kun- en ook andere voederstoffen dan pu' ebruiken. De vischmeelfabrieken in Duitsch- .and en Groot-Brittannië betrekken haar grondstof uit afval van markt- visch en de regeering ziet niet in, waarom dit hier te lande niet even zeer mogelijk zou zijn. Donderdag 16 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0-35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes lie rubriek. Het woord is aan L. P. Smith: De proef van een roeping is de liefde voor den romp slomp, dien ze meebrengt. Meer automatische verkeerslichten te Haarlem. In de Zijlstraat en in de Jansstraat. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat er plannen in bewerking waren het aan tal automatische verkeerslichten in de naaste toekomst uit te breiden. Naar wij vernemen zijn de eerste plaatsen die daarvoor in aanmerking zullen komen de kruispunten Jans straatKorte JansstraatRidder straat en ZijlstraatNassaulaan— Raaks. Doodstraf verwacht voor Mc Call. Vandaag wordt vonnis gewezen. MIAMI, 15 Juni.. De behandeling van de zaak tegen Mc Call, den kin- derroover, heeft vandaag plaats ge had. De rechter, Atkinson, bevond hem schuldig wegens kinderroof. Donder dag zal het vonnis worden uitgespro ken. Mc Call heeft zelf nog het volgende ver haald: „Ik heb het kind ontvoerd. Ik heb twee zakdoeken over zijn mond gebonden. Zoo ben ik door het bosch naar mijn huis geloo- pen. Daar legde ik hem op bed en schudde hem heen en weer. Het kind gaf geen ant woord meer. Ik dacht dat hij bewusteloos was en trachtte hem bij te brengen met kunstma tige ademhaling. Het gaf niets. Ik heb hem een natte doek op het voorhoofd gelegd, maar hij gaf geen teeken van leven meer. Ik wist toen, dat hij dood was." Mc Call zal, volgens voorspelling van be voegde zijde, zeker'ter dood veroordeeld wor den daar ontvoering een halsmisdaad is. (United Press) Bombardement door Duitsehe oorlogsschepen Weg van Castcllon naar Valencia zou onder vuur genomen zijn. VALENCIA 15 Juni (Havas). Officieele kringen te Valencia melden, dat zij er van in kennis zijn gesteld, dat de weg naar Castellon gebombardeerd werd door schepen, die de kenmerken vertoonden van Duitsehe oorlogs schepen. Dezelfde kringen hadden verscheidene da gen geleden vernomen, dat een flottielje Duitsehe torpedojagers van welke men ver onderstelt, dat zij het bombardement hebben bedreven, de Straat van Gibraltar waren ge- (De redactie van het A. N. P. laat dit be richt uiteraard geheel voor verantwoorde lijkheid van Havas). ZONNIG WEER en dan een Zonbril van KE1P GROOTE HOUTSTRAAT 137. (Adv. ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. pag. De bloembollenoog st 1938 valt mee. 3 Te Rotterdam heeft zich een ontzettend familie-drama afgespeeld. 3 In Limburg is een wissellooper neergesla gen en beroofd. 3 De Tweede Kamer behandelt de wijziging der omzetbelasting; de poeliers en de groote gezinnen vinden pleitbezorgers. 3 Hodza confereert met dc Sudeten Duit- schers. 4 Nieuwe golf van anti-semitismc over Duitschland. 4 Adolf Hitler heeft generaal von Fritsch gerehabiliteerd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het bommengevaar. j II. D. Vertelling: De overval. 6 L. S.: De lelie der Inca's. 6 Van onzen correspondent te Stockholm: Bij den tachtigsten verjaardag van ko ning Gustaaf van Zweden. 7 Het sportgesprek van de week 9 R. H. J. Pfaff: Een weergalooze vrouw 13 Voor de Vrouw. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen Op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1