Haarlem's Dagblad r*V Het Gevaar op den Weg Een natte zomer? Fa. VAN BASTEN Vallende gevelsteenen dooden twee meisjes. BERICHT VAN BREEMEN'S ANTHRACIET De ontvluchteHaarlemsche gevangene weer gepakt. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16867 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Dru kkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendnplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 18 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. AdvertenticnI-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Een eenvoudige kantoorklerk in de Ame- rikaansche stad Dallas zond in zijn bezorgd heid voor zijn kleine dochtertje een ingezon den stuk aan een plaatselijk dagblad, waarin hij een beroep op de automobilisten deed om haar te sparen. De Haagsche Post geeft dit ingezonden stuk in vertaling en ik zal het hier ook overnemen. U zult zien dat het niet heel goed geschreven is maar treft door zijn eenvoud en diep gevoelden aandrang. Het hëeft in de Vereenigde Staten een zoo diepen indruk gemaakt dat het daar „door de ge- heele pers is gegaan" en dus door vele tien tallen millioenen menschen moet zijn ge lezen. Dus zal het ook wel iets hebben uit gewerkt. Hoeveel is niet te zeggen. Misschien heeft het de levens van enkele kinderen ge red. doordat het verscheidene rijders, die het 's morgens gelezen hadden, op dien dag tot groote voorzichtigheid heeft aangespoord. En wellicht zal het nog langdurige nawer king hebben. Een eenvoudig klein stukje kan soms wonderen uitwerken, als het maar re gelrecht uit het hart komt. Hier volgt het: „Vandaag is mijn kleine meisje voor den eersten keer naar school gegaan. Zij heeft een blauw jurkje aan en draagt zwarte schoenen. Onder het middageten vertelde zij mij over alles wat zij had be leefd. Over den onderwijzer, die oogen in zijn rug heeft. Over het groote meisje, dat niet meer in den Kerstman gelooft. Over den kleinen jongen op de eerste rij, die met zijn tong bijna bij zijn neus komt. 's Middags nam ik wat vrij en heb met haar de a, de b en de c gerepeteerd. En een beetje gerekend. Nu is het avond en ligt zij in haar bedje met haar pop in één arm geklemd. U zult haar zeker geen kwaad willen doen, is het niet zoo? Ziet u, ik ben haar vader. Wanneer er iets stuk is aan haar pop, zijn we beiden be wogen, mijn dochtertje en ik; dan help ik wat ik kan; maar nooit was tot nu toe de pop heelemaal verbrijzeldIk hèlp haar altijd bij haar pop, dat kan ik doen, ik kan haar ook helpen, als ze zich in haar vinger heeft gesneden, maar als ze naar school gaat, en uit een dwarsstraat oversteekt, is ze in uw hand. Ze is zoo speelsch! U moest haar thuis bezig zien in onzen familiekring. Het is net kwikzilver. Hoe licht zal een levendig kind als zij plotselinge bewegingen doenook op straat! Daar kan ik niet om en bij haar zijn. Ik moet noodig den kost verdienen, geld voor kleeding, geld voor school. Daar om durf ik u vragen: helpt mij een beetje, op haar te passen. Rijdt voorzichtig! Rijdt langzaam, vooral In de buurt van een school. Denkt er vooral aan, dat kin deren in hun speeischheid achter een parkeerenden wagen ineens kunnen te voorschijn komen. Om Gods wil: overrijdt mijn kleine meid niet!"" Ik geloof dat er voor eiken automobilist geen grooter schrikbeeld bestaat dan de ge dachte, dat hij een kind zou overrijden. En dat is natuurlijk in de Vereenigde Staten net zoo als in andere landen, als ook in Neder land. En het moeilijkste is, dat men dit ge vaar niet ontgaat door zich eenvoudig strikt aan verkeersregels en aan snelheidsbeperking te houden. Want kinderen houden zich dik wijls niet aan verkeersregels. Zij slingeren soms raar op fietsen, zij hollen soms plotse ling een rijweg overenfin, ik zal het maar niet allemaal gaan opsommen. Als men ach ter het stuur zit, niet alleen in dorp of stad, niet alleen nabij scholen, maar ook op een landweg waar ergens een groepje huizen staat, moet men altijd op hun plotselinge verschijning bedacht zijn. En het baat weinig, als er iets gebeurt, te weten dat men zich aan de regelen van het verkeer heeft ge houden en „voor de wet" geen blaam oogst. Nu ja, dan wordt men niet vervolgd. Maar het moet een verschrikkelijke ondervinding zijn. Menschen wien dit overkomen is ver geten het nooit meer. Ik herinner er mij die nooit meer een auto hebben willen besturen. Toch zijn er automobilisten die langzamer hand, omdat zij nooit een aanrijding van eenige be teekenis hebben gehad, een tikje te veel zelfvertrouwen hebben gekregen en al te veel op hun goed gesternte zijn gaan ver trouwen. Voor hen vooral is het nuttig, een stukje als dat van den kantoorklerk uit Dal las te lezen. En nu de zomer aanbreekt met het mooie weer en de groote toeneming van het autorijden, nu er ook weer zooveel meer gelegenheidsrijders op den weg komen, wier bedrijfszekerheid zooveel minder is dan die van de anderen, geloof ik dat het goed is hem ook hier te laten spreken. Het aantal verkeersongelukken in de Ver eenigde Staten is, als men de statistieken ziet, ontstellend groot, maar men moet daar bij bedenken dat zij veel meer en veel grootere steden tellen dan ons kleine landje, dat hun bevolking vijftien maal zoo groot is als de onze en hun totale grondgebied grooter dan heel Europa. Per hoofd der bevolking worden in de V S. meer menschen overreden dan in Nederland, maar minder als men rekent naar het aantal automobie len dat zich in het verkeer bevindt. Daarom is het twijfelachtig of het aantal van 100 doodgeredenen per dag in de Ver eenigde Staten een ongunstiger beeld geeft dan in ons land. En ofschoon er in Neder land ongetwijfeld in het algemeen voorzich tiger gereden wordt dan een tiental jaren De zomer gaat weer officieel beginnen. Wij zijn gespannen wat het worden zal. Lokt hij ons buiten of houdt hij ons binnen, Eén dag niet of één week. maar al met al U weet het wel, de meteorologen Maakten reeds hun gedachten openbaar. Maar, naar ik meen. (met den termijn voor oogen) Gooien die ook er met de muts wat naar. De zomer wordt niet warm, naar zij vermoeden, Maar mogelijk wat overdadig nat, De hemel, waarlijk, moge dat verhoeden, Wij hebben onze portie al gehad. Een goede raad, bevrijd u van beklemming, Over de vraag, hoe later 't weer zal zijn, Bereid u voor op een vacantiestemming, Vol optimisme en vol zonneschijn. Ik voorspel niets en mooglijk valt het tegen. Wanneer uw vrije tijd er eenmaal is, Maar nu al tobben over wind en regen, Maakt heel uw stemming reeds bij voorbaat mis. Laat ons elkander maar het beste wenschen. Het komt toch wel, zooals het komen moet, En blijde stemming van tevreden menschen. Maakt zelfs het natst vacantieweer nog goed. P. GASUS. MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR, bij de HyacintenlaanZijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur 50.p. maand. Bevragen S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) SCHERP ZONLICHT geen bezwaar met een Zonbril van KEIP GROOTE HOUTSTRAAT 137. (Adv. Ingez. Med.) Croote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Slaapkamers vanaf f 275. (Adv. Ingez. Med.) geleden ontbreekt het niet aan een minder heid bij de automobilisten, die zich slecht aan de verkeersregels houdt, zich bezondigt aan „snijden" en andere roekeloosheden of aan te hard rijden, ingegeven door overmoed of een soort record jacht, die op onze kleine afstanden zelfs geen noemenswaardige tijd winst geeft. De zomer begint, het verkeer wordt gevaar lijker. Laten zij nog eens gewaarschuwd zijn. R. P. Inbreker gearresteerd. Door de Haarlemsche recherche is Vrijdag middag een 21-jarige chauffeur uit Haarlem aangehouden, verdacht van diefstal door in klimming en braak op 11 Juni in een perceel aan den Zijlweg en op 16 Juni in een perceel aan het Emmaplein. Bij onderzoek bleek, dat hij verschillende voorwerpen, van deze diefstallen afkomstig, onder een valschen naam had verkocht bij een opkooper te dezer stede. Voorts had hij eenige gouden sieraden en een aantal étuis in den Hout verstopt. Op zijn aanwijzing werden ze daar gevonden en in beslag genomen. De man heeft bekend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. Straatgevechten in Villareal. Volgens berichten uit Valencia en Barcelona wordt in den sector Castel- lon nog hevig gevochten. Volgens het laatste legerbericht van het republi- keinsche ministerie van landsver- verdediging zouden de regeerings- troepen er zelfs in geslaagd zijn Villareal te heroveren. United Press heeft uit Valencia een bericht ontvangen, waarin de bevindingen van eenige waarnemers van 't front worden weergegeven. Zij deelen mede, dat er in de straten van Villareal nog steeds gevochten wordt. Franco's troepen, waaronder Mooren en Italianen, hielden Donderdag de geheele vlakte van Villareal onder vuur. Een groot gedeelte van de stad was in hun bezit. Van den toren der kerk af bestreken de machinegeweren de wegen naar het zuiden en naar de zee. Ver schanst achter de puinhoopen in de stad leverden de tegenstanders slag met hand granaten. Ook uit de woningen werd ge schoten. Het ministerie voor luchtvaart deelt voorts mede, dat de luchtmacht der opstandelingen Vrijdag Nules, Valencia. Tarragona en Barce lona gebombardeerd heeft, waarbij eenige slachtoffers vielen. In het legerbericht van Salamanca wordt o.a. nog medegedeeld, dat in den sector van Alcora de berg Pedrizas en het gehucht Gaya- tos werden veroverd. De Rio Mijares werd in het zuiden gepasseerd en de kruising dei- wegen van Fanzara en Ribesalves naar Onda wordt thans beheerscht. De opmarsch gaat voort. In den kustsector heeft de vijand voort durend aanvallen gedaan op het centrum der rechtsche linie te Villareal. Na deze aan vallen passeerden de rechtsche troepen de Rio Mijares te Almazora, waarbij zij meer dan duizend krijgsgevangenen maakten. Aan het front van Cordova in den sector van Penarroya werden belangrijke stellingen be zet. De spoorweg van Almorchon naar Belmez is afgesneden. De luchtmacht heeft in den sector van Villareal drie vijandelijke toestellen neergehaald, zoo besluit het bericht. Harde klap met huisdeur oorzaak van ongeluk. Groot aantal versieringen blijken los te zitten. EEN tragisch ongeluk, waardoor het gezin van het echtpaar A. Middendorp, wonende Orthe- liusstraat 231 huis te Amsterdam, zwaar is getroffen, is Vrijdagavond te ruim acht uur gebeurd. Vallend ge steente uit den gevel kwam terecht op twee meisjes, de 4-jarige Coba Middendorp en haar driejarig zusje Tilly. Zeer zwaar gewond werden bei de meisjes opgenomen en kort nadat zij in het Wilhelminagasthuis waren gebracht, zijn zij overleden. Niets vermoedend van het vreeselijk onge luk, dat binnen enkele oogenblikken aan hun jonge levens een einde zou maken, speelden drie kinderen uit het groote gezin Midden dorp nog even op het trottoir, voor zij naar bed zouden worden gebracht. Zy bleven vlak bij hun huisdeur. Een 20-jarig meisje, dat in een der bovenhuizen woont, kwam tegen kwart over acht thuis, met een forsche klap sloeg zij de huisdeur naast die van de fami lie Middendorp achter zich dicht en dit zou de volkomen onvoorziene aanleiding van het ongeluk worden. Door de trilling liet een groote hardsteenen plaat tusschen de huis deur van den heer Middendorp en die van het buurhuis, Ortheliusstraat 229, los en viel in drie stukken voorover. De twee kleine meisjes Coba en Tilly werden door het bovenste en zwaarste stuk getroffen. Het geheele drama speelde zich in enkele seconden af. Beide kinderen waren zeer zwaar gewond en bloedden hevig uit hoofd en armwonden. Het derde meisje uit het ge zin van elf kinderen, liep luid om hulp roe pend en hevig geschrokken haar huisdeur binnen om de ouders te waarschuwen. Van alle kanten schoten voorbijgangers toe om de ongelukkigen hulp te bieden. Beide kinderen werden door den G. G. D. naar het Wilhelminagasthuis gebracht. He laas bleken de verwondingen echter zoo ernstig, dat er reeds direct weinig hoop op herstel was. Korten tijd later overleden zij beiden. Gevaarlijke „versieringen". Het stuk hardsteen, dat voorover is geval len en dat zooals gezegd tusschen twee huisdeuren in den gevel staat, is twee Meter hoog. 50 c.M. breed en ongeveer 10 c.M. dik. Aan den bovenkant- liggen, half op de deur posten, half op de hardsteenen plaat, twee zware hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", evenals Senator Copeland overleden. Bekende rivaal van Roosevelt. WASHINGTON, 18 Juni. De bekende tegenstander van Roosevelt's „New Deal po litiek". senator Copeland. is gisterenavond in den ouderdom van 70 jaar overleden. Onmid dellijk na afloop van de laatste zitting van het congres stortte Copeland ineen. Hij stierf 24 uur later. Hij behoorde tot de democratische partij en vertegenwoordige New York in den senaat. Door den dood van Copeland is het mogelijk geworden, dat een „New Dealer" senator wordt. Copeland behoorde tot de leiders der oppositie tegen de reorganisatie van het opper ste gerechtshof en de reorganisatie der regee ring en had zich tevens tegenover La- guardia en Mahoney candidaat gesteld bij de verkiezingen voor het burgemeesterschap van New York. (United Press). die van de plaat, bleek slechts zeer opper vlakkig en klaarblijkelijk hoogst onvoldoende te zijn, ook bij de andere perceelen van dit blok huizen, dat toebehoort aan een bouw vereeniging, stelde de brandweer een onder zoek in. Op verschillende plaatsen bleken de zeker dertig a veertig pond zware afsluit- nokken los te zitten, zoodat ze met de Tiand uit den gevel konden worden getrokken. Bij dit onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, was de inspecteur van het gemeente lijk bouwtoezicht, de heer N. van der Land aanwezig en stuk voor stuk heeft men de hardsteenen gedeelten in de gevels gecon troleerd. De huizen, waarvan reeds eerder een stuk hardsteen uit een der gevels is gevallen, toen echter zonder ongelukken te veroorza ken. zijn ongeveer twaalf jaar geleden ge bouwd. In een der gevels, van nr. 243, zagen wij tusschen deur en raam van het beneden huis een scheur van een vinger breed. De Keuringsdienst van Waren. Het tekort itver 1936 was ruim ƒ80.000. B. en W. van Haarlem bieden aan den raad ter voorloopige vaststelling aan de ba lans per 31 December 1936 en verlies- en winstrekening over de maanden Maart tot en met December 1936 van den Keurings dienst van Waren voor het gebied Haarlem. Het nadeelig saldo, zijnde f 80.133.75 wordt betaald door het rijk, de centrale gemeente en de kringgemeenten samen. „Mevrouw Daumens" ter sprake in het Luiksche proces. Geen der getuigen kan het bewijs van haar bestaan leveren. Voor de zitting van Vrijdag was in het proces te Luik een dertigtal getuigen opgeroepen, Inspecteur Schmitz eindigde zijn rapport en deed eenige mededeelingen over zijn onder zoek naar mevr. Daumens en Louis, Noch in België noch te Maastricht hebben deze onder zoekingen resultaten opgeleverd. Een getuige, de weduwe Vallee, deelde mede. dat zij de verdachte, hoewel deze het tegen deel beweert, nooit in gezelschap van mevr. Daumens gezien heeft. De verdachte verklaar de hierop, dat zij het betreurt, dat menschen. die zoo slecht gezichten herkennen en die haar zoo slecht gezind zijn, als getuigen ge hoord worden. De verdediging lokte vervol gens uit, dat de rechter van instructie opnieuw gehoord werd en langer dan een uur sprak men over het bestaan van mevr. Daumens. Noch de verdachte noch de getuigen konden eenig bewijs leveren. Het Hof hoorde daarna den heer Castadot, echtgenoot van het eerste slachtoffer, die uit eenzette, hoe zijn vrouw en vervolgens ook hij met de verdachte bevriend raakten. Hij zeide, dat de weduwe Becker gebukt scheen te gaan onder het overlijden van haar echtgenoot. Hij vertelde op sobere wijze van de laatste uren van zijn vrouw en verdedigde zich tegen de beschuldigingen van verdachte, volgens welke aanmerking kon worden gemaakt op zijn ze delijk leven. De weduwe Becker handhaafde haar beschuldigingen, doch zeide die niet door getuigen te kunnen staven. Het werd wat rumoerig in de zaal en de zit ting werd geschorst. Ds middags werd als getuige gehoord de zuster van mevr. Castadot, die bezwarende verklaringen aflegt omtrent de door den dood gevolgde ongesteldheid van mevr. Castadot na het nuttigen van een door de beklaagde bereiden kop thee. Mevr. Guichner bevestigt van de verdachte de reeds veelbesproken vertrouwelijke mede- deeling: „Ik heb een poeder, dat geen sporen nalaat" gekregen te hebben. Zij vertelde ver volgens, dat zij den indruk heeft gekregen haar man gered te hebben door een glas li monade. De heer Guichner bevestigde de verklarin gen van zijn vrouw, in het bijzonder de ver trouwelijke mededeeling over het doodelijke- poeder. Later bleek, dat deze getuigenver klaringen niet geheel betrouwbaar waren. De broeder van den heer Lambert Beyer, een der slachtoffers deelde mede, dat de ongesteld heid van den heer Lambert Beyer plotseling begonnen is en dat de door hem geraad pleegde dokters hem geen enkele ophelde ring hebben gegeven. Beyer was niet ziek. zooals de verdachte beweerde. Hij was vol komen helder en gezond van geest. Verdachte bleef de getuigenverklaringen loochenen. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Parijs is al weken druk in de weer voor de ontvangst van het Engclsche konings paar. In den tuin der Tuilleriën tegenover de Place de la Concorde is men bezig met het aanbrengen van reusachtige versieringen. Het woord is aan Thomas Alva Edison Ik heb door jaren ervaring geleerd dat als iemand iets werkelijk vurig begeert hij ook zeker slaagt. i*? /mt -nooyeha ealohisaAz VOÓRJAARSPRIJZEN {Adv. ingez. Mea.j Hij maakte zich in Brussel schuldig aan poging tot diefstal. Zal na eenige tijd aan Nederland worden uitgeleverd. Wij vernemen, dat de Amsterdamsche koopman, die op 28 April kans heeft gezien uit het Paleis van Justitie te Haarlem te vluchten, te Brussel, waar hij onder een an deren naam verblijf hield, door de Belgische politie is gearresteerd, terwijl hij zich schul dig maakte aan poging tot diefstal. De man zal eerst zijn straf in België moeten uitzitten eer hij naar ons land kan worden uitgeleverd. Hier heeft hij nog twee jaar gevangenisstraf te goed. Zooals men weet was de ontsnapte gevangene op 28 April uit de strafgevangenis te Haarlem overgebracht naar het Paleis van Justitie aan de Jansstraat, om in een andere zaak als ge tuige te worden gehoord. Na de zitting werd hij naar een der cellen in het Paleis van Justi tie gebracht. Door een misverstand werd de deur van de cel niet gesloten. De veldwachter, een Amsterdamsche politieman, die anders geen dienst doet in het Paleis van Justitie al hier. had de deur niet gesloten, omdat hij meende dat een andere veldwachter dit zou doen. S. heeft, toen hij ontdekte dat vergeten was de deur te sluiten, de plaat gepoetst. Spoedig na zijn ontsnapping werden door ce politie alle mogelijke maatregelen genomen om den vluchteling op te sporen. De politie in het geheele land werd per radio gewaar schuwd. Ook aan de grensstations werd extra toegezien. Toch blijkt, dat hij kans gezien heeft naar het buitenland uit te wijken. Ver moedelijk heeft hij zich eerst eenigen tijd schuil weten te houden om eerst daarna over de grens te trekken. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Te Amsterdam zijn twee kleine kinderen onder vallende gevelsteenen gedood. 1 Te IJzendijke zijn twee kinderen levend verbrand. 3 Omvangrijke graandiefstallcn zijn te Al phen aan den Rijn ontdekt. 3 De Tweede Kamer keurt de aanvulling van de wet op de Geneeskunde goed. 3 De anti-semitische actie in Duitschland heeft een paniekstemming onder de Jo den veroorzaakt, 4 Reeds 700.000 dakloozen als gevolg der overstroomingen in China. 4 Het vlootbouwprogram der Vereenigde Staten. 4 Bioscopen 8 ARTIKELEN. ENZ. R.P.: Het gevaar op den weg 1 Van onzen correspondent te Stockholm: De 80ste verjaardag van Koning Gustaaf 2 P. v. d. Hem: Engcland's positie. 3 De G-men en hun strijd tegen de misdaad. 4 Van een specialen correspondent: Een be zoek aan de Philippijnen. 5 Van onzen correspondent te Boedapest: Nikolaus Horthy. 5 Damrubrlek. g Machteld den Hertog: De juiste tent voor iedereen. 7 J. If. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 7 H. D. Vertelling; De Kimono. 7 J. B. Schuil: Het afgeloopen Tooneeiseizoen. 8 Financieel-EeonomLsch Weekoverzicht: Hervorming of herstel van het econo misch leven in Amerika? 9 Heemstede in vroeger eeuwen. u Op een congres te 's Hertogenbosch blijken vele Katholieken voorstander van ver plichten arbeidsdienst. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1