Haarlems Dagblad WANDGEDIERTE BERICHT De Kunstvrouw. De„Karimata" haalt een gave huidplaat van de „Lutine" op. De Vlaamsche weg geopend. 55r Jaargang No. 16868 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 20 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per pont f3.55. loMf nummer» 6 cent per et Ad verton tien: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementatarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. Duitscher uit Tsjechisch grens plaats je ontvoerd. In den nacht overvallen en naar Beieren gebracht. Het Tsjecho Slowaaksche persbureau Ce- teka deelt in een officieel communiqué mede. dat in het nabij de Beiersche grens gelegen plaatsje Horni Svetle Hory een 33-jarige Duit scher. Joseph Schmidt genaamd, op 17 Juni tegen middernacht met geweld uit het huis, waar hij sliep, is weggevoerd en medegeno men naar Beieren. Schmidt, die uit Schnelzipf in Beieren afkomstig is. had bij zijn ouders in Bohemen zijn intrek genomen, omdat hij in Beieren met arrestatie werd bedreigd Uit de sporen, die men heeft gevonden, blijkt dat Schmidt door zijn belagers is gewond. Men heeft kunnen vaststellen, dat hij door vier per sonen is weggevoerd Zaterdagmiddag te ruim 4 uur werd in de Gierstraat tegenover de Doelstraat een jonge tje van 8 jaar, toen hij even van het trottoir stapte, aangereden door een wielrijdster, die onmiddellijk na de aanrijding doorreed en dus onbekend is gebleven. Het knaapje werd zoo ernstig aan het linker oor gewond, dat het in het St. Elisabeths Gast huis moest worden behandeld. Aan eventueele ooggetuigen van deze aan rijding wordt verzocht, zich ten spoedigste aan te melden aan het Bureau van Politie, Smede- straat. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de In Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Zaterdag is de Viaamsche weg, aoor Open bare Werken aangelegd, open gesteld. Daardoor is een directe verbinding tot -tand gebracht tusschen de Westergracht en het Ramplaan kwartier en het Tuindorp welk Haarlem's gebied uit het centrum dér gemeente voorheen alleen via Overveen te bereiken was. Voor de bewoners van West-Haarlem wordt nu een goede verbinding met Overveen en den Zeeweg te Bloemendaal verkregen. Van de Westergiacht gaat men over den Vlaam- schen Weg naar de RoJlandslaan en de Ramplaan om vandaar op den Brouwerskolk- weg en den Zeeweg te komen. pag. De gemeente Haarlem verkoopt weer grond voor huizenbouw. 1 Het spoorwegpensioenfonds heeft een te kort van 325 milliocn. 3 „Kerk en Vrede" wijst passieve luchtbe scherming niet af. 3 Italië wenscht snelle inwerkingtreding van het actoord met Engeland. 4 Een ernstig spoorwegongeluk heeft zich voorgedaan in den Amerikaanschen staat Montana. 4 De Japanners achten den strijd tegen de overstroomingen in China verloren. 4 'talië wint het wereldkampioenschap voet bal 6 ARTIKELEN, ENZ. B. K.: Op den verkeerden weg. 5 K. de Jong: Nationale Zangwedstrijd van Haarlem's Zanggenot. n H.: Nachtwacht op de „Karimala". U De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9 Het woord is aan De Zakenwereld: Weinig zaken zijn zoo 7oed. dat ze door goede re clame niet nog beter zouden kunnen worden. Zestig dooden bij de spoorweg ramp in Montana? Reddingswerk bij acetylecnlanlaarns. (Zie ook pag. 4) MILES CITY, 20 Juni (Montana). Op het oogenblik, dat deze brief afgezonden wordt, ls het terrein van de spoorwegramp nog in duisternis gehuld. Het water is wat gevallen, zoodat men bij het licht van acetyleenlan- taarns de ruïnes van de wagens ziet liggen. Met man en macht wordt naar de slachtoffers gezocht. Men neemt aan, dat nog velen zich in de wagens bevin den en dat het aantal dooden zestig zal bedragen. Eén groot aantal der verongelukten vond men langs de oevers van het water. Het stadje. Miles City is door het gebeurde geheel in opschudding gebracht. Overal zijn gewonden ondergebracht en bovendien treft men hier passagiers uit den verongelukten trein aan, die al hun bagage verloren hebben en in geleende, zelden passende kleeren rond- loopen. Een der passagiers, miss Evelyn Bratius, verhaalde het volgende: „Ik werd wakker door een vreeselijken schok. Ik begreep niet wat er gebeurd was vóór ik het gordijn ophaalde en zag, dat het water het raam binnenstroomde". Men verhaalt nog, dat een zware slaap wagen wel twintig meter door het water werd meegesleurd. (United Press). Een pier in vlammen Bezoekers van paviljoen met motorbooten gered. Felle vuurzee in Engelsche badplaats. LONDEN, 20 Juni (A. N. P.) Zondag in den namiddag is brand ont staan in het paviljoen, dat gelegen is aan het einde van de Noordelijke strandpier van Blackpool, een bad plaats aan de Iersche Zee. Op dat oogenblik bevonden zich in het pa viljoen een 500-tal personen, die een cabaretvoorstelling bijwoonden. Motorbooten begaven zich in allerijl naar den kop van de pier, welke door een 15 Meter hooge vuurzee van het naar het strand lei dende gedeelte was afgesloten, vanwaar zij de bezoekers in veiligheid brachten. In zeer korten tijd stond het paviljoen in lichter laaie. Hoewel de brandweer van Blackpool assistentie kreeg van een 200-tal vrijwilligers, kon zij tegen de vuurzee toch niets uitrichten. Pas om tien uur des avonds was de brand gebluscht. De pier was ongeveer 400 M. lang. De brandweer heeft zich tot het uiterste inge spannen om een zoo groot mogelijk deel van de pier te behouden. De geweldige rookzuilen lokten duizenden kijkers, die vele uren het blusschingswerk gadesloegen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch de artisten hebben wel groote schade geleden, daar zij hun theater- kleeding in de kleedkamers hebben moeten achterlaten. Een muziekbibliotheek van ongeveer 5000 exemplaren is een prooi der vlammen gewor den. De oorzaak van den brand is niet bekend. Dronken automobilist richtte reeks onheilen aan. Na achtervolging ingerekend. Op het Marconiplein te Rotterdam is Zon dagmiddag een dronken autobestuurder met zijn wagen in botsing gekomen met een lichtmast van het electrische net. Vervolgens slingerde de auto naar de linkerzijde van den rijweg, waarbij het voertuig inreed op den 29-jarigen D. N. Visser en zijn 34-jarige echt- genoote. alsmede hun zesjarig dochtertje, die allen tegen den grond geworpen werden. De vrouw liep een hoofdwonde en een gecompli ceerde rechteronderbeenbreuk op en moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen worden. Het dochtertje kon na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis ver voerd worden, evenals de man, die schaaf wonden had opgeloopen. Na deze aanrijding zwenkte de automobi list naar rechts, waarbij een motorrijwiel, dat op het trottoir geparkeerd stond, omver ge worpen werd. Toen de 24-jarige brievenbe steller Oppen den bestuurder wilde dwingen te stoppen, trachtte de automobilist den be steller omver te rijden. Door snel opzij te springen', wist de man aan een ernstig onge luk te ontsnappen. De eigenaar van het mo torrijwiel, J. Vlietstra heeft daarop de auto mobilist nagezet. Op den Westzeedijk heeft hij den man door klemrijden tot stilhouden gedwongen. Inmiddels was ook de auto van de politie gearriveerd, waarin de onverlaat naar het bureau aan de Oostervantstraat, is overgebracht. De man, die reeds meer aan rijdingen op zijn kerfstok bleek te hebben is opgesloten. (De nieuwste AmerikaaJische dwaasheid zijn fosforiseerende lippen, die in het donker gloeien). Het oor kunstmatig tegen 't hoofd gedrukt, De wang geverfd, op valschen blos berekend. De wenkbrauw met een tangetje geplukt. En tot een dunne zwarte streep geteekend. De lokken in champagnekleur gebleekt. De huid door operatie nieuw gespannen. Wangkuiltjes met een apparaat gekweekt, Elke onzuiverheid door kunst gebannen. De neus vervormd tot een volmaakt model, Zelfs middeltjes om 't oog te prepareeren. En ter voltooiing van dit abel spel, Nu ook nog lippen die fosforiseeren. Is dit dan nu het vrouwlijk ideaal. Het ideaal van schoonheid en van gracie, Herschapen met een kunstig arsenaal, Tot het volmaakte uitgestreken facie? Ik ril alleen al bij 't idee ervan, Maar mag 't ook Hollywoodsche mode wezen, In Nederland zal nooit een vrouw (of man) Van zulke lippen 't lichtend voorbeeld lezen. Er is per slot aan alles nog een gi'ens. Men hoeft correctie niet steeds uit te sluiten, Maar eindlijk blijft een mensch toch maar een mensch, Zeer onvolmaakt van binnen en van buiten. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 74 et. Suiker per pond 22 et. Limonade per flesch 33 et. Bessensap per /2 flesch 12 et. Bak- en Braadvet per pond 34 et. Slaolieper flesch a 6y2 maatje 45 et. Zalm per heel blikje 24 et. Zalm per half blikje 14 et. Met dividend bons. (Adv. Ingez. Med.) Onvoorzichtig wielrijder veroorzaakt gecompliceerd ongeluk. Drie personen gewond. Op de Hembrug bij het zoogenaamde olie- spoor onder de gemeente Amsterdam zijn Zon dagavond omstreeks half zeven twee motor rijders met elkaar in botsing gekomen, toen één van hen wilde uitwijken voor een wiel rijder, uit Haarlem, die ondoordacht den rij weg overstak. Een der motorrijders, afkomstig uit Zaan dam, liep een hersenschudding en inwendige kneuzingen op en is op zijn verzoek in een zie kenhuis te Zaandam opgenomen. De andere motorrijder brak een pols. Zijn duopassagier kreeg een ontwrichte schouder. Beiden zijn ter plaatse verbonden. De politie heeft volgens de Crt. tegen den wielrijder proces-verbaal op gemaakt. De wielrijdster reed door. Wie heeft deze aanrijding gezien? VOORJAARSPRIJZEN (Aav. ingez. Mea.s Bezetting van postkantoor met traangas verdreven. Formcelc slag in de straten van Vancouver. VANCOUVER, (V.S.) 20 Juni Gisteren hebben hier ernstige incidenten plaats ge had tusschen werkloozen en politieagenten. In* het geheel zouden ruim vijftig personen ge wond zijn, waaronder drie leden van de politiemacht. Vele winkels in de beste win kelstraten van Vancouver zijn ernstig bescha digd. In de vroege morgenuren poogde de politie het hoofdpostkantoor, dat door werkloozen ten teeken van protest bezet werd gehouden, te ontzetten Zij slaagde er inderdaad in de bezetting met traangasbom- men te verjagen, zij het ook dat daarbij de geheele inwendige inrichting van het post kantoor vernield werd. De betoogers, die uit het kantoor verjaagd waren, kregen echter op. straat dadelijk van alle zijden hulp en het duurde niet lang, of het kwam tot zeer bloedige botsingen. Meer dan vijftig winkels werden geplunderd en ruim duizend ramen werden ingeworpen. (United Press). DE GEVAARLIJKE BOCHT- BLOEMEND AAL Zondagmiddag 12 uur reed een groep van acht meisjes per fiets op den Hoogen Duin en Daalschewcg. In de gevaarlijke bocht bij Blok land kwam de 15-jarige M. van E., wonende te Amsterdam, bij het afrijden van de helling met haar rijwiel tegen den trottoirband terecht. Zij viel met het hoofd tegen het ijzeren hek werk en kreeg een groote wond boven het rechteroog, een gespleten bovenlip, schaaf wonden aan beide knieën en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Dokter Lütge verleen de de eerste hulp en op zijn advies werd het slachtoffer per auto ter verdere behandeling naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam ver voerd. AANBESTEDING. •s-GRAVENHAGE. 20 Juni. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het verrichten van opruimings- en bagger- werken, het maken van oeververdedigingen en het slaan van meerpalen, een en ander met bij komende werken onder de gemeenten Alphen a.d. Rijn, Boskoop en Waddinxveen. Laagste inschrijvers waren voor bestek a De N. V. Kraayeveld en A. Hofman te Heemstede voor f 46.850. en voor bestek b: W. Bakker Tzn. te Gouda voor f 43,124. Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S Reeds 150.000 emmers gebaggerd. Eenige kogels opgevischt. Een nieuwe verbinding HaarlemOverveen verkregen. Vier executies te Berlijn voltrokken. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) Vier personen, drie mannen en een vrouw zijn hedenochtend terechtgesteld. Zij waren ter dood veroordeeld wegens land- en hoogverraad. Zij hebben gepoogd in Zuid-Duitschland een communistische organisatie op te bouwen en hebben hiertoe in verbin ding gestaan met communistische functionarissen in het buitenland en hebben tevens militaire geheimen aan het buitenland verraden. In den loop van deze week werd in het Zandvoortsche filiaal van een groote winkel onderneming vastgesteld, dat telkens bedra gen aan geld, meestentijds enkele guldens per dag, mankeerden. Na voorzichtige controle rezen verdenkingen tegen een winkeljuffrouw in dienst der onderneming. Zaterdagavond wa ren voldoende aanwijzingen voorhanden om tot haar arrestatie over te gaan. De verdachte bekende spoedig reeds gedu rende ruim een jaar gelden te hebben ver duisterd. Vermoedelijk beloopt het totaal der door haar weggenomen bedragen ver over f 1000.—. Het meisje, een Haarlemsche, is in verze kerde bewaring gesteld. Eon oneerlijke winkeljuffrouw. Terechtgesteld wegens land- Bij elkaar meer dan 1000 gestolen. verraad. ZANDVOORT Maandag. Een onzer redacteuren, die den afgeloopen nacht op de „Karimata" heeft doorgebracht, telefoneert ons: In den afgeloopen nacht heeft de „Kari mata" de eerste gave huidplaat van de „Lu tine" opgehaald. De plaat is van koper, on geveer 3 d.M. breed en 3/4 M. lang, voorzien van spijkergaten, waardoor zij eens tegen den houten scheepswand bevestigd was. In een hoek staan in een cirkel de merken: M.R. W.A.R.R.D. J.A.N.IJ., een onleesbaar cij fer en het getal 32. Voorts zijn nog eenige verwrongen huidplaten opgevischt en een paar kogels, eveneens afkomstig van de .Lu tine". De baggermolen heeft tot een diepte van ongeveer i9 M. gegraven. Het aantal em mers, dat in totaal opgehaald is heeft de 150.000 overschreden. 'tWeer is prachtig, bijna windstil, en de molen werkt aan één stuk door zonder haperen. Men is op het oogen blik bezig rondom het wrak aan de Noord zijde onderzee een kleidam te leggen, opdat het zand. dat bij Noordenwind toestroomt daardoor zal worden tegengehouden, en de geul. die gegraven wordt, dus niet dicht zal slibben. Intusschen baggert de molen den zeebodem systematisch tot iets in den klei grond af in de richting, waar de kern van het Lutine-wrak ligt. De molen is met den voorkant nog 30 M. verwijderd van de boei, welke het punt aangeeft, waar de kern van het wrak ligt. Geleidelijk wordt naar dat punt toe gewerkt. Uiteraard is het wrak in den loop der tij den zeer verspreid De interessante vondsten van de huidplaten duiden er op. dat men elk moment voor verrassingen kan komen te staan. Op blz. 11 treft u een uitvoerige re portage van de ervaringen, die onze redac teur in den afgeloopen nacht op de .Kari mata" opdeed. Brand op een Nederlaudsch schip te Hongkong. Vuur na eenige uren gebluscht. HONGKONG. 20 Juni. De Hol- landsche stoomboot Tjisalak, metende 5787 ton, is om drie uur van mor gen in de haven in brand geraakt. Driehonderd passagiers waren aap boord, doch konden zich bijtijds in veiligheid brengen. Het vuur is ont staan in een der ruimen. Om half vijf was het gebluscht. (United Press). De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, opende Zondagmiddag in de groote Gem. Concertzaal officiëel den zangwedstrijd van „Haarlem's Zanggenot". Op het podium leden der jubileerende vereeniging.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1