JMï 4% Nachtwacht op de „Karimata". <5 De eerste heele metalen huidplaat van de „Lutine" opgevischt. Liedertafel Haarlems Zanggenot Nieuwe Uitgaven OCTOVO Onze Tochten Onze Reizen M A A N D A G 20 JUNI 1938 HA ART. EM'S DAGBLAD IT Van een metalen olifant met een langen slurf en een profetisch oog Er wordt een onderzeedijk gebouwd. In den nacht van Zondag op Maandag op de „Karimata" bij Terschelling. (Van een onzer redacteuren). HEEL Holland is bezeten van een goud koorts, behalvede bemanning van de „Karimata". Het is ermee als met een voetbalwedstrijd; u en ik winden ons thuis achter de radio op, .dat Wels-of-hoe-ie-heetc% mag geen doelpuntje scoort, wij weten ons geen raad meer van de zenuwen, en intus- schen staan de 11 Hollandsche jongens op het groene veld rustig balletjes te trappen. Over de „Karimata" maken wij ons ook druk, of ie het Lutine-goud zal vinden of niet, het eer ste, waar we in de krant naar kijken is of de „Karimata" wel werkt, en als we naar de radio luisterenkortom u weet het zelf het beste. Holland heeft goudkoorts, en de eeni- gen, die er niet door aangetast zijn, vormen de bemanning van de „Karimata" zelf. On geveer 20 man beheerscht in alle rust het groote stalen gevaarte, dat buiten Terschel ling plotseling uit de zee oprijst als het me talen karkas van een wolkenkrabber die zij per vergissing daar zijn gaan bouwen. Om en bij middernacht is de vloed weer een stuk komen opzetten. De zon is om half 10 met een rose- donzige wolkendeken aan den horizon ter ruste gegaan en langzaam is de duisternis langs den hemel uitgezwermd. De zee is rustig en de sterren beginnen te flonkeren. De Bran- daris knipoogt ons van Terschelling toe. Ook Vlieland en zelfs Texel heel in de verte laten zich niet onbetuigd. De nacht roept fanta sieën op en de „Karimata" is als een enorme metalen zee-olifant, die met haar slurf van emmers diep in den bodem wroet om het be geerde goud te vinden. Wanneer de klok half 2 slaat baggeren wij ongeveer 19 Meter diep! Wellustig omschuimd door het omwoelde zee water steekt de metalen olifant de slurf steeds dieper in den zeebodem. Kogels, spijkers ende eerste heele huidplaat. In de machinekamer dreunen twee diesel motoren, maar haar geluid is meer monotoon en vervaagd. Het zijn eigenlijk alleen de bijna het hart, verscheurende kreten van de dikke kettingschakels van de emmerraderen, boven in den top schurend, krom buigend om het rad, welke de stilte van den nacht telkens ver breken. Zij roepen het spookbeeld op van vlie gende, krijschende heksen, op bezemstelen het luchtruim doorklievend. Veel anders dan zand en klei is intusschen nog niet in de em mers langs dezen „ladder" omhoog gekomen, maar toch zijn er eenige interessante vond sten gedaan, achter in den baggermolen, bij de cribleur, de zeef installatie, liggen zij op gehoopt, een zonderlinge collectie; stukken wrakhout van de „Lutine". spijkers met het vroegere merkteeken van de Engelsche mari ne, een paar kogels en.... de eerste heele huidplaat van koper, die in een hoek ook de onmiskenbare merkteekenen van de „Lutine" draagt. In den vooravond is de plaat „gese lecteerd" uit de massa waardelooze scheipen, welke de baggeremmers dikke stevige dingen, van het hardste metaal gemaakt, die 131 in totaal zijn en welke 400 Liter boven brengen zonder onderbreking in de rond tollende groote buis storten, de „cribleur". Een polder onder zee. Hier wordt het zand en de klei in gaatjes doorgespoten en in zijdelingsche goten achter den molen in zee teruggevoerd, zoodat daar een onderzeesche dijk ontstaat, die den zand- stroom uit het Noorden tegenhoudt en de kuil, die de „Karimata" graaft, vrij wordt tegen dichtslibben. Er wordt dus als het ware onder zee een polder gemaakt en in dien polder wordt het Lutine-wi-ak „drooggelegd"! Aan het open einde van de wentelende zeefbuis zakken de zware stoffen af en deze worden voortdurend door mannen, die gekleed in stormpakken en met rubberlaarzen aan in de zeefgoot staan, met schoppen en handen na gekeken. Zij zijn practisch de eenige hand werkers aan boord! Waarom gaat dat zeven nu juist niet machinaal, zult u vragen? Het antwoord is heel eenvoudig. De „Karimata" is een tinbaggermolen, en als zoodanig erop in gesteld om juist de fijne stoffen te behouden en de grove af te voeren. Nu de molen tot ge legenheidsgouddelver gebombardeerd is moe ten juist grove stoffen behouden en de fijne afgevoerd worden. Precies omgekeerd dus. Men moet zich daarom met handkracht be helpen. In het blecke schijnsel van de lampen, die het geheele zilverig-witte, koud-stalen ge vaarte onwezenlijk met hun licht doorspelen, doen de uitzoekers bij de cribeur eigenlijk nog de eenige échte gouddelvers-met-de- schop in de hand hun werk. Oppasser de Vries leunt over de reeling en ziet wakend toe en houdt alles, wat gevonden wordt, nauw keurig bij, want de wrakstukken van de „Lu tine", hoe klein ook, gaan allemaal naar Lloyds. Voor op de „brug" staat de molenbaas de Jager. Hij zorgt ervoor, dat de emmerlad der systematisch den zeebodem rondom het Lutine-wrak tot iets in den kleigrond „af graaft", of om het populair te zeggen, dat de metalen olifant zijn slurf steeds in een ander plekje grond steekt. Daarvoor moeten kop en staart bewogen worden en dat gebeurt door het kopanker aan te trekken en de kettingen achter te vieren. De chef-machinist Jeuken is naar kooi, want hij blijft constant op het schip en wordt niet afgelost, zooals de ande ren straks, om aan den wal op adem te ko men. Assistent-chef-molenbaas J. van Balle- gooyen doet zijn ronde. En uw verslaggever, die zich wonderwel, op de „Karimata" thuis begint te voelen, houdt het baggermolen journaal van de Nachtwake bij. Voor hem op de tafel ligt de koperen huidplaat van de „Lu tine". geheel intact, voorzien van spijkerga ten. waardoor zij eens op het hout van het trotsche Engelsche freeat bevestigd was In een hoek staat duidelijk een ring met de let ters: ,,M.R. W.A.R.R. D. J.A.N.IJ. 32" Zooeven lag zij nog bijna 20 Meter diep op den zee bodem, onberoerd in vele jaren. De emmers dalen in eindelooze rij leeg in het donkere water om gevuld met zand en klei uit de diepte op te rijzen. Boven wee klaagt de ketting nog steeds om zijn rad, Achter is het water witschuimend van de om woelde zee. Om 3 uur is er een streep licht aan den horizon. De dag komt weer en is eigenlijk maar even weg geweest. De morgen stond heeft goud in den mond. De emmers van de „Karimata" hebben dat nog niet. Om zes uur wordt de wacht afgelost. Menschen komen, menschen gaan. Maar de „Karimata" werkt voort, ongestoord. „Karimata": profe tisch oog. Is die benaming goed? Heeft het profetisch oog juist gezien, dat er goud is op den zeebodem? Het antwoord hierop staat nog niet in het bagger molen journaal van deze nachtwake v. H. MUZIEK Nationale Zangivedstrijd De Liedertafel ..Haarlem's Zanggenot" werd 12 Aug. 1368 opgericht; dit zal dus dezen zo mer 70 jaren geleden zijn. Ter herdenking van dit feit heeft zij een Nationalen Zang wedstrijd georganiseerd, waarvoor zich 88 vereenigingen hebben laten inschrijven. Om practische redenen wordt deze wedstrijd niet in de maand Augustus gehouden, en. nadat de officieele opening een week te voren was geschied vind de eigenlijke wedstrijd Zondag namiddag 19 Juni om half twee aan. Met een kort woord van den voorzitter, den heer R. M. v. d. Hart werd deze ingeleid. De heer v. d. Hart verwelkomde den Burgemeester, die zich bereid verklaard had het eere-voorzit- terschap van het eere-comité te aanvaarden en het concours met een rede te openen, de leden van dat comité, de jury en verder allen die door hun aanwezigheid blijk van belang stelling gaven. Hij bracht dank aan den Min. van O., K. en W„ aan het Provinciale en aan het Gemeentelijke Bestuur voor de geschon ken medailles, aan de overige schenkers, aan de juryleden en inzonderheid aan den heer W. J. Korte, die nu bijna 50 jaren lid: der Liedertafel is en als secretaris heel wat werk voor die vereeniging verricht heeft. Daarna gaf spr. het woord aan den Burgemeester, Dr. J. E, Baron de Vos van Steenwijk. De Burgemeester begon zijn rede met een gelukwensch aan de jubileerende vereeniging. Spr. wees er op dat tusschen 1868 en 1938 behalve veel verblijdens ook veel rampspoed en ellende over de wereld gekomen is, maar dat in moeilijke tijden een vereeniging als H.'s Z. haren leden ontspanning door de mu ziekbeoefening heeft gegeven. De zangkunst moge misschien niet de oudste wijze van mu ziekbeoefening zijn: trots de steeds meer ge- perfectionneerde instrumenten en instru mentale techniek heeft zij haar beteekenis altijd kunnen behouden. Goede zang kan in breeden kring genot brengen. Nu zal er een wedstrijd plaats hebben. Bij eiken wedstrijd heeft men winnaars en verliezers. Maar het is hier niet als in de sport, waar elke record verbetering de vorige winst waardeloos maakt, en een prijs dus vaak slechts een kortstondig bezit is: hier kan elkeen, die zijn best heeft gedaan, tevreden huiswaarts kee ren. En daarmee verklaarde spr. den wed strijd geopend. Nog betrad de heer D. M. Klijzing het po dium om namens het eere-comité een en veloppe, inhoudende f 153.50 als feestgave te overhandigen en daarna de voorzitter van het Amsterdamsche „Kunst en Vriendschap", die namens die vereeniging een zilveren lau werkrans aanbood. Het vaandel van Haarlem's Zanggenot stond op het met planten versierde podium opgesteld en aan dat vaandel waren reeds vele zilveren lauwerkransen, palmtakken en tal van medailles gehecht: eoreteekenen. in verschillende -wedstrijden behaald. Ditmaal was H.'s Z. natuurlijk „hors conocurs", maar het opende de rij der muzikale werkzaamhe den met het zingen van V. Lachner's ..Hymne an die Musik" en deed dat zóó welluidend, zóó zuiver en zóó goed genuanceerd, dat die voordracht zeker een eersten prijs met een maximaal aantal punten verdiend zou heb ben. De compositie zelve van den man, die destijds van Schubert zei. dat die als hij lan ger had mogen leven, zeker óók een groot componist had kunnen worden, is in ouder- wetschen ..liedertafelstijl" geschreven en is rijk aan illustreerende momenten; alleen voor de schildering van den „Flötenhauch" is een mannenkoor ongeschikt, hetgeen Lachner zeker wel betreurd zal hebben. Zondagnamiddag- wedstrijd. Jury: L. C. Keereweer (voorz.), Jac. Bonset, Fr. Schuurman. Maximum te behalen punten in elke afdee- ling: 420. Kinderkoren. In de 4e afd. kwam alleen „Harmonie' Wormer, uit; een 35-tal grootere meisjes, die twee werkjes van Ha. van Tussenbroek zon gen: het eerste zuiver, het tweede met ster ke rijzing. In de 3de afd. streden „De IJzan- gers". en ..De Kleme Stem", beide uit Am sterdam. Resultaat: ..Harmonie" een 2den prijs met 294 p., ,De IJzangers" en „De Klei ne Stem" elk een Isten prijs. resp. met 330 en 310 punten. Beide zongen beschaafd, goed genuanceerd en vooral het eerste, goed ge schoold. Dubbel Mannenkwartetten. Het verplichte nummer voor de 3de afd.. .Morgengebed" van Bram Keereweer was nogal moeilijk, eigenlijk moeilijker dan ,„,en- te" van L. C Keereweer. dat voor de 1ste afd verplicht was. De eenig ingeschre/ene voor de 2e afd. was niet opgekomen. 3de afd. „Bennebroek's Dnbbelmannen- kwartet" zakte in bet ?erpl. ,nr. een toon, zong met weinig klank en onzuiver en gaf in het vrije nummer weinig uitdrukking. Dubbel M.Kw. „Haerlem" bleek in geenendeele be ter. Uitslag: beide een 3den prijs, resp. met 230 en 227 punten lste afd. .Amicitia", Santpoort zong het verpl. nr. wat op uiterlijk effect berekend, maar week en goed van toon; het als com positie vervelende „Morgenstemming" van Th. v. d. Bijl goed op toon en zuiver. .Aurora", Haarlem was in het verpl. nr. minder goed: in het vrije nummer („Haec Dies" van Schrijvers) slaagde het zeer be vredigend. .Bel Canto", Haarlem: verpl. nr. in de 2de strofe onzuiver, in het vrije nr. (..Veni Crea tor" van Diepenbrock) vrij goed. Uitslag: alle drie een lsten prijs, resp. met 323. 307 en 302 punten. Blijkbaar achtte ook de jury weinig krachtsverschil aanwezig. Superieure af deeling. Vier mededingers: Euterpe", „Harmonie" en „Inter Nos" uit Haarlem en „Smetana" uit Amsterdam. Het verplichte nr. was „Vlaamsche Ker mis" van Jan Nieland, het eenige verpl. nr. van dezen dag, waar men ook bij herhaling met plezier naar kon luisteren: vlot geschre ven, melodieus, rythmisch, kernachtig, oubol lig, karakteristiek, afwisselend en moei lijk! Dat ..Inter Nos" met de eerepalm zou gaan strijken was na 't hooren der 4 kwar tetten niet twijfelachtig: het stond minstens een klasse boven de andere. De zang moge wat al te gekleurd geweest zijn: die open baarde een individueele virtuositeit, een pracht van materiaal en een volmaaktheid van samenwerking, als men van dilettanten zelden hoort. Ook het vrije nr. „Le Chant des Matelots" van Radoux werd tot een verbluf fend staaltje van virtuozen samenzang, waar op de leden en hun directeur Nico Hooger- werf trotsch kunnen zijn. „Eu'terpe" zong wat scherp; de toonontwikkeling lijkt soms wat geknepen. ..Harmonie"-onder leiding van II. J. Arisz stond niet ver beneden „Inter Nos" en zong pittig en ongewekt; misschien was het tempo van het verpl. nr. wat te snel. „Smetana" bleek niet zoo virtuoos, maar zong toch zeer verdienstelijk. Uitslag: .Euterpe" 2den pr. met 295 p.. ..Harmonie" lsten pr. met 327 p.. „Inter Nos" lsten pr. met 387 p. en felicitatie der jury, „Smetana" lste pr. met 306 p. Zondagavondwedstrijd. Mannenkoren. Elf vereenigingen waren ingeschreven, waarvan de eerste wegens bijzondere om standigheden niet op dezen avond kon ko men en dus uitstel geki-egen had. 3de afd. ..Racing-Zangers", Haarlem, een klein koortje, zong nogal onzuiver, doch ver wierf met 273 p. een 2den prijs. 2de afd.: „Ars musica". Amsterdam kreeg een 2den prijs met 292 p. Dit koor heeft goe de bassen en het zong een .Morgenidylle" van Isr. J. Olman, die als compositie niet goed was. Het verpl. nr. „Morgenstond" van Hendr. Andriessen. was natuurlijk beter. lste afd. Zes mededingende koren, waarvan 2 uit Haarlem, verpl. nr. „Israel" van L. C. Keereweer. „Johez" zakte in het verpl. nr. en ook in het vrije, „Nimmer Nacht". Tweede pr. met 260 p. Met „Helder's Mannenkoor" kwam einde lijk eens een vaandel dat van H.'s Z. flan keeren. Het zong heel wat beter dan zijn voorganger, maar had als vrij nr. een uit zonderlijk waardeloos stuk. 'lsten pr. met 304,'-3 p. „Postaal Mannenkoor", Haarlem: nog be ter van klank. Sonore bassen. Vrij nr. (van M. Neumann) ook heel wa't beter, lsten prijs met 318 p. „Klein Mannenkoor", Amsterdam. 16 zan gers, vooral in 't piano goed van klank; niet altijd zuiver, lste pr. met 310 p. Politie-Mannenkoor „Euterpe", Amster dam: zang als de mannen zelf stoer en flink, soms iets ruw. lste pr. met 346 p. Nieuwer Amstel's mannenkoor: zang rede lijk. 2den pr. met 289 p. Eere-afdeeling. Het verpl. nr. „Hymne aan den Vrede" van H. v. Nieuwenhoven, kon voor de twee in deze afd. concurreerenden geen bijzondere moeilijkheden bieden. Beide waren er ten volle tegen opgewassen, maar toch stond ..Caecilia" uit Haarlem wel twee klas sen boven haar mededinger. Dat koor ont wikkelde weer een klankenpracht als in de jaren zijner glorie en zong het geestige ..Mor genlied" van Loots met volkomen virtuosieit en duidelijkheid. .Excelsior", Amsterdam, zakte iets in 't verpl. nr.. zong in 't forte soms wat ruw. en in 't piano niet week. zooals „Caecilia". doch mat en dof. In Roeske's „Tijdzang" (een po ging van den componist om zich muzikaal te moderniseeren) toonde het goede kwalitei ten. De uitslag was: „Caecilia" eersten pr. met 374 punten, ..Excelsior" tweeden pr. met 297 punten. Zaterdagavond wordt de wedstrijd voort gezet, K. DE JONG. H. F. Tillema: Apo Kajan. De heer H. F. Tillema, die een aantal jaren geleden naar Centraal Borneo trok om het leven en de zeden der Apo Kajans op de film vast te leggen, heeft zijn ervaringen en gege vens van die reis thans in boekvorm ln het licht gegeven. Het is een imposant werk ge worden. dat zeer zeker recht heeft op de be langstelling in breeden kring, omdat het ons veel belangwekkends onthult over een voor velen totaal onbekend volk in ons Indië. De heer Tillema zelf beschouwt zijn boek als een sluitsteen op zijn levenswerk: Belangstel ling opwekken voor de zoo vaak miskende Da- jaks. Het merkwaardige bij de Apo Kajans is, dat het hier een volk betreft, dat door zijn natuurlijke isolatie van bergen en oerwou den, weinig met andere beschavingen in aanraking is gekomen en daarom zijn zeden en gebruiken zoo goed bewaard heeft als dit nergens op Borneo met Dajakstammen het geval is geweest. Toch kunnen de Apo Ka jans allerminst als „wild" beschouwd wor den hetgeen o.a. blijkt uit hun staatkundige organisatie, hun uitingen van kunst en de hooge positie der vrouw. In 1910 vestigde het Nederlandsche gouvernement er een garni- zoentje met het doel het koppensnellen tegen te gaan. Zonder dat er één schot is gelost, werd deze ruwe gewoonte, die diep in den godsdienst van deze menschen zetelt, uitge roeid. De feesten, die met het koppensnellen gepaard gingen, worden thans nog op één plaatsje op Borneo in volle glorie gevierd en wel te Langnawang, de hoofdplaats van Apo Kajan. De heer Tillema heeft ze gefilmd en beschreven De schrijver splitste zijn boek in twee dee- len: „Apo Kajan in woord en beeld" en „De Apo Kajans in beeld en woord". Het eerste verhaalt ons van de uitvoerige voorbereidin gen, die de heer Tillema voor zijn expeditie CRÏCKET. Het Engelsche County-kampioen- schap. Lancashire heeft de leiding. In de Engelsche competitie der counties is de stand thans: 1. Lancashire gesp. 10, pt. 96, gem. 9.60 Middlesex gesp. 9. pt. 94, gem. 9.33; Yorkshire gesp. 9. pt. 80, gem. 8.88; 4. Leices tershire gesp. 5, pt. 40, gem. 8.00; 5. Surrey gesp. 9, pt. 68, gem. 7.55; 6. Somerset gesp in pt. 68 gem. 6.80; 7. Derbyshire gesp. 10, pt gem. 6.80; 8. Hampshire gesp. 10, pt. 52, n 5.20; 9. Worcestershire gesp. 12, pt. 56, 4.66; 10. Nottinghamshire gesp. 7, pt. gem, 4.57; 11. Warwickshire gesp. 8. pt. gem. 4.50; 12. Kent gesp. 8, pt. 32, gent. 13. Gloucestershire gesp. 9, pt. 34, gem. 14. Glamorganshire gesp. 6, pt. 20 gem. 15. Sussex gesp. 10, pt. 36, gem. 3.60; 16, 10, 68 gem gem 32 30 L00. 1.77; 15. Sussex gesp. 10, pt. 36, gem. 3.60; 16. Es sex gesp. 7, pt. 8, gem. 1.42; 17. Northampton shire gesp. 6. pt. 0, gem. 0.00. De strijd om het kampioenschap belooft wel weer heel spannend te worden. Tot dus ver is het verloop nogal verrassend in zoo verre dat eenige county-clubs die vanouds als sterk gelden, zooals Notts. Sussex. Kent en Gloucester, er tot dusver niet veel van terecht gebracht hebben. Maar de vorm kan bij 'cricket snel verkeeren. Somerset, dat in den regel tot de zwakke ren behoort heeft tot dusver een buitenge woon goed seizoen, hetgeen het vooral te danken heeft aan zijn beide fastbowlers Wel- lard en Andrews. Leicestershire staat eveneens ongewoon hoog maar heeft pas vijf wedstrijden ge speeld. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 20 Juni: De af deeling Koloniën van de Neder landsche Commissie voor de tentoon stelling te Parijs in 1889. is samengesteld uit de heeren I. T. R. E. v. d. Bossche, 's-Hage, voorzitter; Mr. A. J. Enschedé, Haarlem; H. H. Holle, Marts. Hijmans van Wadenoijen G. A. de Lange; H. Schroder Visser; jhr. C. A. van Sypestein, te 's-Hage; S. B. Severijn, te Amsterdam, en mr. H. Zillesen, te 's-Hage, secretaris. moest treffen. Het vertelt ons voorts van den moeilijken en gevaarlijken tocht der reizigers naar de diepe binnenlanden van Borneo en geeft ons een indruk van de leefwijzen en ze den der Apo Kajans, aangevuld met illustra ties. Ook heeft de schijver een groot aantal gegevens verzameld van de ziekten en ziekte bestrijding in dit deel van Ned.-Indië. Het tweede deel is een verzameling van prachtig foto- en filmmateriaal van het leven der Dajakbevolking. voorzien van uitvoerige toelichtingen. De godsdienstige feesten en attributen der Apo Kajans, hun huisvlijt, hun wapens, hun woningen, hun dooden- ritueel, hun jachtmethoden, het geliefkoosde tatieëeren, dat alles wordt ons in duidelijke beelden en woorden getoond en verklaard. Ook ziet men eenige afbeeldingen, die betrek king hebben op de bestrijding der inlandsche ziekten. Het boek, dat een belangrijk document van Tropisch Nederland te noemen is en in fraaie uitvoering verscheen, is een uitgave van Van Munsters Uitgeversmaatschappij te Am sterdam. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Echt genoot, Vader en Behuwdvader PIETER WILHELM WALLER, Officier in de Orde van Oranje Nassau, Officier in de Orde van de Kroon van België, in den ouderdom van 69 jaar. Overveen, D. WALLERLORENTZ. „Huize Dj ember": 's-Gravenhage, M. E. A. ZWIEBERGWALLER. Frankenslag 351: F. J. I. ZWIEBERG. Overveen. 19 Juni 1938. Bloemendaalscheweg 251. Liever geen bezoek en geen bloemen. De verassching zal plaats hebben Woensdag 22 Juni a.s„ in het Crematorium te Velsen, na aankomst van trein 11.41 te Driehuis—Westerveld. De curator in het faillissement van A. J H. Wortel, aannemer, wonende te Zwanenburg (Haar lemmermeer) deelt mede, dat de lijsten der voorloopig erkende en der betwiste schuldvorde ringen ter Griffie der Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem gedurende de zeven aan de ve rificatie-vergadering vooraf gaande dagen ter inzage liggen. Verificatievergadering Maandag 27 Juni 1938 te 10.15 uur v.m. in het Paleis van Justitie alhier. De Curator Mr. G. E. MELLEMA Haarlem Gr. Markt 6 Dr. J. G. HOGE Specialist inwendige en stofwisselingsziekten TOT 12 JULI AFWEZIG J. J. van de Belt ARTS PRAKTIJK HERVAT Mondelinge ONDERWIJZER(ES) OPLEIDING SPOEDCURSUS v/h. van M. J. BROEKHUYSEN Directeur: J. DE JAGER STADIONKADE 135 A'DAM. Tel. 28574. Voor terstond gevraagd: FLIN KE DIENSTBODE, v den dag, 8.— per week. BRINKMAN. Plein 16. Nette Meisjes gevr. v. d. mangel. WASSCH. DUYN, Amsterd.vaart 20. Ter overname aangeb. gr. mas sief eiken boekenkast m. 3 glazen deuren. Meer en Boschlaan 21, Heemstede GEVRAAGD vrouwelijk huishoudpersoneel, v. g. g. v., voor in- en extern, voor direct, Juli, Aug. en Sept. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56 Tel. 14170 AANK. MEISJE GEVRAAGD voor den mangel. Stoomwas- scherij W. A. v. d. BRINK, Scheepmakersdijk 21. Na zes u. Harmenjansweg 5. Eenige Nette Meisjes gevraagd. Aanm. Dinsdag tus schen 3 en 5 uur SCHOTEL CO., Kampersingel 44 zw. Huwelijk Wed. z. k. z. k. met netten heer m. vaste positie. Br. no. 9447 bur. van dit blad Jongmensch gevr. ter opleiding etaleur en verkoo- per Heerenkl. n. maat. Br. no 9448 bur. van dit blad Terstond of 1 Juli gevr.: een bekwame Duitsche of Oostenr. HUISKNECHT, v. g. g. v. Brieven ond. nr. 9449 aan het Bureau van dit Blad. Getrouwd: C. LOEFF en G. J. VAN SOMEREN GRcVE Bennebroek 20 Juni 1938 Heemstede De Heer en Mevrouw LOEFF-VAN SQMEREN GRéVE zeggen, mede namens hunne ouders, hartelijk dank voor de groote belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. en Woensdag 22 Juni a.s. naar Montferland 2.50 Woensdag 22 Juni a.s. naar Holl. Schwarzwald f 2.50 Zondag 26 Juni a.s. naar Brab. Vennen ƒ2.50 Verder iederen Maandag 4 dgn. Belg. Ardennen 26.50 p.p. en andere vier- en 6-daagsche reizen. Vraagt ons reisprogr. Reisbureau I. TER WAL ROZENSTR. 24-26, Tel. 12203 Gevr. door echtp. z. k. 2 GEM. KAMERS m. gebr. v. keuken ged. Juli £n Aug. te Santpoort. Br. met prijs- opg. lett. D.E.R. Nijgh en Van Ditmar's adv. bur., Amsterdam Gasfornuizen Kupperbusch Gasfornuizen. Meesterwerk der techniek. 3-p. 56.00. BRUGMAN, Tetterodestraat 52. H.H. Accountants Besch. juffr. m. dipl. boekh. v. prakt. b. z. a. g get. Br. no 9432 bur. van ait blad „Kelvinator UW IDEALE GEKOELDE PROVISIEKAST. *een£ itstrag a arte/n TEL. 13926. Mag. geop.: v.m. 8—n.m. 6 u. Zaterdag tot n.m. 9 u. NEDERLANDSCHE GRONDBRIEFBANK N.V. AMSTERDAM Hccrcngr. 495 GRONDBRIEVEN tegen beurskoers.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3