CEBUTO T ras" De Kleeding Verkoop Centrale 1 1 11 HS'ANDA 'G 20 JUNI 1938 HAAREEM'S DAGBCAD Regeering neme nog geen 'maat regelen voor een centraal vliegveld. Verzoek om vooraf het oordcel der Kamer in te winnen. Het Tweede-Kamerlid Van den Tempel heeft aan de ministers van Waterstaat en Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid mede te deelen, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatrege len ter uitvoering van haar voornemen in overweging heeft genomen? 2. Wil de regeering toezeggen, dat geenerlei maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kunnen prejudicieeren, voor aleer de Kamer, eventueel bij de be handeling van desbetreffende voor stellen der regeering, in de gelegen heid is geweest van haar oordeel over de voornemens der reegering te doen blijken? Spaarbrieven in beslag genomen. De Haagsche politie heeft te 's-Graven hage eenige duizenden spaarstrooken van de commanditaire vennootschap spaarbriefbank „De Toekomst" in beslag genomen. Deze in beslagneming houdt verband met een tegen de ongevallen-verzekeringsmaatschappij N.V. Fatum, gevestigd te Anderghem (bij Antwer pen) op te maken proces-verbaal wegens over treding van de wet op de staatsloterij. De Fatum wordt n.l. verdacht van z.g. „enten" op de trekkingen van de Nederlandsehe Staatsloterij. De spaarstrooken van „De Toekomst" wer den in beslag genomen ten kantore van de comm. vennootschap „Adco", die het centraal verkoopkantoor van de spaarstrooken is en van verschillende hoofdagenten van deze ven nootschap. NEDERL. CHEM. INDUSTRIE TROMPSTRAAT 22a - TELEF. 20275 ARNHEM. Fabriek van: Stofwerend veegpoeder Vloerolie Vloeibare Vloerwas Danspoeder Waspoeder, enz. i 4 (Adv. Iiigez. Medj Hooger beroep in de zaak tegen den wachtmeester der marechaussee. De auditeur-militair mr. J. S. L. Aghina, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenboosch, waarbij A. van der W., wachtmeester der Koninklijke Marechaussee te Terneuzen, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde zedenmisdrijven, onder ver wijzing van de zaak ter verdere behandeling naar den tot straffen bevoegden comman deerenden officier. Dé auditeur-militair had in deze zaak tegen den beklaagde drie maanden gevangenisstraf, met verlaging tot den stand van soldaat en aftrek van voorarrest geëischt. Snijdende auto doet motorrijder verongelukken. Bestuurder rijdt echter door Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den Rijksweg te Oegstgeest ter hoogte van de boerderij „Veldheim" een ernstig verkeers ongeluk gebeurd door onverantwoordelijk rij den van een autobestuurder. De 42-jarige heer J. E. C. M. Hermans uit 's-Gravenhage reed daar met zijn motorrij wiel. toen een personenauto hem met zeer groote snelheid passeerde en na het voorbij gaan hem op zulk een wijze den weg afsneed, dat de motorrijder, om niet in botsing te ko men met de auto, zich gedwongen zag in den berm van den weg te rijden. Daar botste hij tegen een verkeerspaal. H. sloeg van de mo torfiets en bleef met een gecompliceerde rechteronderbeenfractuur en een vermoedelij ke enkelfractuur in den grasberm liggen De bestuurder van de auto, die de schuld aan dit ongeval heeft, is doorgereden, doch het signalement van den wagen is bekend. Een scherp onderzoek is ingesteld. Taxi-conflict te Amsterdam ten einde. Bedrijf in vollen omvang hervat. AMSTERDAM. 18 Juni. Vanmorgen is het blokbandtaxibedrijf in de hoofdstad in vol len omvang hervat. Alle standplaatsen in de stad werden weer door de blokbandwagens bezet. De hervatting van het werk is zonder moei lijkheden verloopen. Het Entam-bedrijf zal vanmiddag weer worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat dan twintig wagens van deze onderneming gaan rijden. Naar van de zijde der taxi-centrale werd medegedeeld, was het hedenmorgen reeds zeer druk. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit. dat thans ook het verlaagde ta rief voor korte ritten in werking is getreden WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavond? betaald te zijn daar de bezoigers op Donde.dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ,,Kerk en Vrede" wijst passieve luchtbescherming niet af. Resultaat van discussie ter algemeene vergadering. Zaterdagochtend werd de algemeene ver gadering van „Kerk en Vrede" te Apeldoorn voortgezet met een inleiding van ds. J. J. Buskes over: „Kerk en Vrede en de luchtbe scherming". Als getuigenis van „Kerk en Vrede" wordt algemeen aanvaard een volkomen afwijzen van luchtbescherming: liever ondergaan dan deelnemen. Spreker zou echter willen, dat het in de kringen van „Kerk en Vrede" en daarbuiten doordrong, dat „Kerk en Vrede" niet krachtens haar beginsel de passieve luchtbescherming kan afwijzen. Nuchter, za kelijk en zonder eenige illusie zullen leden van „Kerk en Vrede" als Christenen en als anti-milrtairisten in de huidige situatie aan passieve luchtbescherming deelnemen. Op deze inleiding volgde een zeer leven dige gedachtenwisseling, men wees op de moeilijkheden, die de zienswijze van den in leider met zich brengt, kwesties als het ver band-: luchtbescherming-roode kruis, lucht bescherming-oorlogsindustrie, het onder scheid tusschen meewerken aan oefeningen helpen in oorlogstijd, kwamen uitvoerig ter sprake. Ook wees men op de noodzakelijk heid, dat „Kerk en Vrede" bij afwijzing van luchtbescherming verplicht is zelf voor appa raten te zorgen om in oorlogstijd slachtoffers te helpen. Ds. Buskes concludeerde, dat in de nabe spreking twee richtingen tot uiting zijn ge komen. Ten eerste, enkelen, die principieel alle deelnemen aan passieve luchtbescher ming afwijzen, de tweede groep, die meent dat absolute afwijzing onjuist is omdat van hooger waarde is de verantwoordelijkheid te genover de naasten. Het resultaat van de discussie was, dat men in het volle besef van het compromis, dat men hiermee sluit, als overtuiging uit sprak, dat christen- anti-militairisten uit hoofde van hun beginsel verplicht zijn, het anti-militairistisch beginsel steeds weer en onvermoeid te propageeren en dat zij tegelijk op zeer beperkte en zakelijke wijze aan lucht bescherming kunnen deelnemen, hierbij trachtend bij hun deelname en hulpverlee ning zooveel mogelijk buiten het militair ap paraat te blijven. Zaterdagmiddag hield ds. L. H. Ruitenberg, een inleiding over: „Kerk en Vrede" en de pacifistische volkshandhaving". Spr. kwam tot de consclusie, dat „Kerk en Vrede" haar taak als christelijk anti-mili- tairistische organisatie onverkort behoudt. Haar taak is: getuigen, bewustmaken van de noodzaak voor den christen, de militaire strijdmethode af te wijzen. Na deze inleiding volgde discussie. Bij de rondvraag werden eenige punten van ondergeschikt belang aan de orde ge steld, waarna de voorzitter, dr. M. van der Voet de jaarvergadering sloot. Een avondschool voor Uitgebreid Lager Nij verheids on de rw ij s Een gewenschte schakel in liet onderwijs. Het bestuur der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem deel aan den Raad mede, dat besloten i.s over te gaan tot oprich ting van een avondcursus voor uitgebreid la ger nijverheidsonderwijs. Deze cursus is bedoeld als een scha kel tusschen het lager nijverheidson derwijs en het middelbaar technisch onderwijs en zal als zoodanig in een bestaande behoefte voorzien. Ingevolge het bepaalde bij art. 25, 2e lid, der Nijverheidsonderwijswet wordt rijkssubsidie verleend, indien de Raad der gemeente waar de cursus zal worden gevestigd de oprichting en instandhouding heeft noodig geoordeeld, en de Kroon daaraan goedkeuring heeft ver leend. Blijkens de raming van het bestuur zullen de netto-kosten van dezen cursus na 1. 2 en 3 jaar bedragen respectievelijk f 800. f 1410 en f 2120. Indien de oprichting van den cursus wordt goedgekeurd, komt 30 pet. van de netto- kasten voor rekening der gemeente, waarin de provincie en eventueel de buitengemeenten nog een bijdrage verleenen. B. en W. stellen den raad voor, tot oprich ting van bovenbedoelden cursus te besluiten. Het denkbeeld van het raadslid Joh. Visser. B. en W. stellen den Raad voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Wij hebben medegedeeld, dat het Raadslid Joh. Visser den raad alsnog in overweging geeft af te zien van het raadsbesluit om een nieuwe school in het Florapark te bouwen, maar daarvoor het terrein van het te sloopen veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg te bestemmen. B. en W. vinden in dit voorstel geen aanlei ding om op het eerstgenomen raadsbesluit te rug te komen en stellen den raad voor het voorstel-Visser voor kennisgeving aan te nemen. Een nieuwe geldleening van Haarlem. ƒ1.000.000 tegen 3 M B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor gebruik te maken van een aanbieding om een geldleening aan te gaan tot een bedrag van f 1.000.000, a pari, tegen 3 14 pet. De looptijd van deze leening is gesteld op 35 jaar. WONINGBOUWVEREENIGING „BLOEMEN- DAAL". Da woningbouwvereenigïng ..Bloemendaal" had nog leeningen loopen tot een bedrag van f 53.266 tegen 4. 4 1 4 en 5 5 8 pet. Het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds wil nu het geld ter Tflossing van die leeningen geven tegen 3V2 mits de gemeente Haarlem zich garant stelt. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten (Adv. Ingez. Med.) Actie voor behoud van Schiphol breidt zich uit. Ook in verschillende provinciesteden begint ongerustheid te ontstaan. Het comité S. O. S.-Schiphol deelt ons mede: De actie tot het behoud van de burgerlucht haven Schiphol begint allengs grootere vor men aan te nemen. Na de actie van het ge meentebestuur en van de Kamer van Koop handel in 'de hoofdstad, teekent zich ook in verschillende plaatsen'rond de hoofdstad en in de provincie een groote ongerustheid af, welke verband houdt met de eventueele uit schakeling van de centrale luchthaven Schip hol. Zoowel in het Gooi als in het Kennemer- land, in de gemeenten Zandvoort, Haarlem. Nieuwer-Amstel, Haarlemmermeer. Aalsmeer en Zaandam zijn subcomités in voorbereiding. Daarnaast kan worden geconstateerd, dat in de groote provincie-steden, welke over een vliegveld beschikken, namelijk Groningen. Leeuwarden. Enschedé. Eindhoven en Vlis- singen. meer en meer zich verbazing begint af te teekenen over de eventueele voornemens van de regeering om Schiphol uit te schake len. Het feit. dat verscheidene gemeente-bestu ren en particulieren zich belangrijke finan- cieele offers getroost hebben om rechtstreeks door de lucht met Amsterdam en Rotterdam verbonden te worden, leidt er toe, dat ook in deze gemeenten binnen enkele dagen sub comités zullen worden opgericht. Reeds is uit enkele van deze steden toege zegd. dat op den dag van de groote demon stratie van Schiphol, namelijk 2 Juli a.s., de putaties uit de provincies per vliegtuig naar Amsterdam zullen komen om op deze wijze te demonstreeren de groote ongerustheid en on tevredenheid, welke over het voornemen der regeering. om een centraal vliegveld, ver ver wijderd van de groote steden in Noord- en Zuid-Holland te stichten, allengs ontstaat. Alleen tot en met 30 Juni. V.A. f 1.00 p. week f PA Modern costuum n. m. p% |l samen I - Gabardine of tweedjas n. m. 1 W Vraagt eens vrijblijvend coupeursbezoek met stalen, u belt 17273 of brieven aan Schagchelstraat 19 c naast Slager's Verfh. (Adv. Ingez. Med.) Een herinneringsgeschenk voor Haarlemsche schoolkinderen. Bij het regeeringsjubileum der Koningin. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Ko ninginnedag" verzocht aan B. en W. om van gemeentewege gelden beschikbaar te stellen voor liet uitreiken van een herinneringsge schenk ter gelegenheid van het 40-jarig re geeringsjubileum van HM. de Koningin, welk geschenk zal bestaan uit een plaatwerk met tekst, getiteld „Regeeringsjubileum 18981938 Koningin Wilhelmina". Dit denkbeeld heeft de algeheele instemming van het College. Ge noemde Vereeniging heeft zich bereid ver klaard om de distributie van het aandenken op zich te nemen, hetgeen B. en W. zeer op prijs stellen. De kosten zullen f 0.15 per stuk bedragen Voor de pl.m. 16.000 kinderen van de openbare en bijzondere scholen voor gewoon- en buiten gewoon lager onderwijs tot en met de 7e klasse is dus een totaal bedrag van f 2400 noodig B. cn W. stellen den raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. De gemeente Haarlem verkoopt weer grond. Plannen van particuliere huizenbouwers. B. en w. van Haarlem stellen aan den raad voor de volgende stukken bouwterrein te ver- koopen: Maatschappij ..Vondelkwartier" 588 M2. aan de Noordzijde van den Muiderslotweg 'tegen f 10.50 per M2.) om daarop 4 woon huizen te bouwen. 2590 M2. aan dé Zuidzijde van de Leeuwendalerstraat (tegen f 8.75 per M2.) om daarop 20 woonhuizen te bouwen, 894 M2. aan de Westzijde van de Jan Luycken straat (tegen f 9 per M2.) om daarop 7 woon huizen te bouwen. H. Bijl 1971 M2. aan de Marsstraat voor f 23.8000 om daarop 14 woonhuizen te bou wen. A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken 786 M2. aan den Orionweg voor f 6600 om daarop 3 woonhuizen te bouwen. In totaal dus plannen voor den bouw van 48 huizen. Nieuwe uitbreiding van het St. Elisabeth's Gasthuis. Een lijkenhuis en een rouwkamer zijn noodig. Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis hebben aan B. en W. gevraagd te bevorderen dat kan worden overgegaan tot het bouwen van een lijkenhuis cn een rouwkamer. B. en W. meenen dat de voorgenomen voor ziening noodzakelijk is en stellen den raad voor aan de regenten de gevraagde machtiging te verleenen. VlIECEN^TTVlf fig muggen MOTTEN l£g» VLOOIEN gig MIEREN ..„IG WANDLUIZEN AgtnE tchap: v.d. WaalSltfeBI Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Verbetering van de Zomervaart. Het pompgebouwtje wordt verplaatst. Twee laagliggende terreinen bij de Zomer vaart worden bemalen door een pomp. aan wezig in een pompgebouwtje in de Vijfhuizer- straat. Deze pompinstallatie, met toevoerlei dingen, kan allerminst als een goede oplossing van het bemalingsvraagstuk ter plaatse wor den beschouwd. Ook uit verkeersoogpunt is de tegenwoordige plaats van het gebouwtje niet juist. Het trottoir wordt er geheel door afge sloten. Voorts staat het huisje gedeeltelijk op den rijweg, hetgeen, vooral in het donker, ge vaarlijk is. Meermalen zijn er reeds voertui gen tegen op gereden. Ook uit technisch oog punt voldoet de bestaande oplossing niet. De aanwezige pomp werkt niet automatisch.; de bestaande leiding verkeert in bouwvalligen staat en mede door het weinig verval daarvan kan het water niet snel genoeg naar de pomp worden toegevoerd. Hierdoor zijn de bedie- ningskosten hoog, terwijl als gevolg van de niet-automatische werking van de pomp vaak last wordt ondervonden van te hooge water standen. In dezen ongewenschten toestand is verbe tering te brengen door: le. het verplaatsen en automatisch maken van de bestaande pompinstallatie en deze in stallatie voortaan slechts te benutten voor bemaling van het terrein ten westen van de Vijfhuizerstraat; en 2e. het maken van een tweede pompinstal latie nabij de Patriarchstraat voor bemaling van het terrein tusschen de Van Keulenstraat en de Zomervaart. De kosten met inbegrip van die van de bijkomende werken als het schoonmaken en uitdiepen van de te bemalen slooten worden begroot op f 3500. B. en W. stellen den raad voor tot het boven- omschrevene te besluiten. PERSONALIA B. en W. van Haarlem hebben de volgende voordracht aan den raad gezonden voor de be noeming van een onderwijzeres aan school 23 Tetterodestraal1. Mej. P. J. v. d. Berg te Texel. 2. Mej. M Misset, te Noord-Scharwoude •n 3 Mej G. E. M. Max te Haarlem. Mej. W. J Francken. onderwijzeres aan school 32. vraagt overplaatsing aan den raad paar school 24. (Adv. Ingez. Med.) Algemeene Nederlandsehe Sigaren makers- en Tabaksbewerkersboud. Viering van het 50-jarig bestaan. Zaterdagavond werd in de zaal van ,De Leeuwerik" het 50-jarig bestaan gevierd van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Sigarenmakers- en tabaks- bewerkersbond. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer J. Hazelaar opende den avond met een welkomstwoord. De werkloosheid, ontstaan door de mecha nisatie in het sigarenmakersbedrijf, heeft in onze stad zeer velen getroffen. De fabrikanten hebben niet op tijd de bakens verzet. Ons hoofdbestuur heeft hen genoeg .gewaar schuwd, aldus spr. nochtans is er reden tot feestvieren, zoolang er een kleine hoop be staat dat er in Haarlem nog eens een sigaren- fabriekje opgericht zal worden. Met trots zien we terug op den afgelegden weg. aldus spr. Al is de huidige toestand niet rooskleurig. Spr. deelde mede dat, ondanks het feit dat de afdeeling Haarlem niet over genoeg mid delen beschikt om een jubileum te vieren, deze feestavond, dank zij de medewerking van den Haarlemschen bestuurdersbond mogelijk is geworden. Deze Bond heeft de leden van den Ned. Sigarenmakers en Tabaksbewerkers- bond afd. Haarlem dezen jubileumsavond aangeboden. Spr. bracht dezen Bond daarvoor dank. Na het optreden van den humorist Jack Funny en de zangeres Dora Schrama sprak de voorzitter van het hoofdbestuur van den Sigarenmakersbonclde heer J. v. d. Weydèn. Namens het hoofdbestuur wenschte spr. de afdeeling Haarlem hartelijk geluk met haar jubileum. Ook spr. was van meening dat in weerwil van de heerschende werkloosheid, een da»g als deze niet ongemerkt mag voorbij gaan. We behoeven ons alleen maar te reali- seeren hoe de toestand .van de sigarenmakers en tabaksbewerkers 50 jaren geleden was om dat te beamen. In die afgeloopen 50 jaren is het lot van de arbeiders in het algemeen veel verbeterd. Spr. releveerde eenige feiten uit de vakbewegingsgeschiedenis, cn zwaaide lof toe aan de vakbewegingspioniers. De afdee ling Haarlem is altijd één van de beste en meest actieve afdeelingen geweest, aldns spreker. Ook een afgevaardigde van den Bestuur dersbond Haarlem wees erop, dat de jubilee- rende afdeeling steeds één van de beste en meest trouwe organisaties is geweest. Spr. sprak den wensch uit, dat de afdeeling bij haar volgende mijlpaal een bloeiender tijd perk zal beleven. Na de pauze volgde weer op het optreden van Jack Funny en Dora Schrama. en the Mariniccu's. EXAMENS. HOOGERE BURGERSCHOOL A MET 5-J. C. Voor "net eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haarlem zijn geslaagd de dames Heyltje Boeree, Wen- delina A. Goedhart, Hermina C. Nieuwenhof, Adriana de Nijs. Maria M. Vliegen, Minke van der Zee en de heeren K. Anthoni, H. J. Ba ning, M. Beinema. J. J. Beun, G. J. Boers- broek, W. Boetje. L. C. Boogerd, C. G. Bos, G. H. Bos, H. Broekema. A J C. van Donke laar, Chr. Drost. M. J. Frederikze, J. Goosens, L. H. de Haan, J H Heuer. G. M J. Heule. J. v. den Heuvel, H. E. Hoyerman, G. A. Kleyn, Ph. A. de Korte. H. B. Kuin, J. Merks, W. B. van Norden. K, Peper, H. Peschar. J. W. van Putten, P. Schultz, L. C. Stange, G. J. Stoel- horst, J. S. F. Tiesselink, Th. Visser, H. P. Wouters. STEDELIJK GYMNASIUM. HAARLEM, Zaterdag. Voor het toelatingsexamen 'tot de eerste klasse van het Stedelijk Gymnasium te Haar lem zijn geslaagd de candidaten: Charlotte Prinsen Geerligs, H. Calkoen, Nicoline Schepers, Chr. Knol, W. Newsum, F. Kuipers, Gerharda Reinhold, Anke Smit, Co- reen Teves, Marie de Jong, C. Joosten Hat- tink, R. Cruyff, Clasine Brouwer, Louise Jet- ses, Maria v. Rijswijk. Regina Sarot, Evert Spoelder, D, Broekmeijer, K. v. d. Toorren, D. van Leewwen, L. v. Wijngaarden, P. Ma- noth, G. Wirtz, H. Heskes, Jacoba Kraus, P. van der Esch, H. Schotvanger. Carla Doek, Elisabeth Heilbron, Johanna Pleging. Geer- truida Anient, Johanna Wollerbeek, Margot Hartman, F. van Reesema, Christien Schor, W. Schönhard, A. Pleging, J. Beun, A. van Diest, Blassom v. Taalingen. Johanna van Beek, Judith v. Paasschen, F. Wolters. Al- bertine Elias. Jantina de Smidt, E. Peters, Joh. Wulffraat. Helena Groenewoud, Ype Bakker. Greta Bakker. Hendrika Langeveld, Froukje Broekema, Margot v. Roojen, M. Spit, Johanna Baars, Dorothea Joustra. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen afdeeling Gymnasium. Geëxa mineerd 21 candidaten. Geslaagd voor diploma A de dames H. M. Blom. E. van Monsjou. M. M. van Houwelingen Rijkhoek en de heeren J. S. Biesheuvel. J. Geu- 7ebroek, F. K. N Harahap. J. M. Hasselaar. W. Hultzer. T Jansma. F. H. von Meyenfeidt. G. C. Tromp. N. van Wouw; voor diploma B: mej. E C. Heckman en de heeren W. Janssen, P. J. Krouwel. P. Rozendaal. J. A. de Wilde. Vreemde landen beroemde steden, grootsche natuurtafereelen kunt U zien vooi weinig geld, als U reist per C E B U T O - Touringcar. J dg Ardennen, Grol van Han 22.75 4 dg Ardennen—Eilelgebergle „26.50 4 dg Rijn-Eifelgeb.-Ahrdal ...^.„29.50 5 dg Ardennen—Han-boottochl 39 6 dg Rijn standpl Neuenahr. 43.50 9 dg Zwitserland „76.— 12 dg Zwitserland ...„98.75 12 dg. Beieren en Tirol 98.50' Inlichtingen en Reisgids ibij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34, Haarlem, Tel. 16448 REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegpensioenfonds heeft 325 millioen tekort. Door de ministers van Financiën en van Wa terstaat is een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen van advies te dienen omtrent de maatregelen, welke noodig zijn ter voor ziening in het tekort van het spoorwegpen sioenfonds. De minister van Financiën, mr J. A. de Wil de, heeft er in zijn installatierede op gewezen, dat de wetenschappelijke balans van het fonds een tekort van 325 millioen vertoont Voor de Luchtbescherming te Haarlem. Vertooning van de film „J'accuse". Donderdagmiddag 23 Juni zal er een gala voorstelling van de film „J'accuse" gegeven worden in het Rembrandt-Theater aan de Groote Markt, Het theater is belangloos afgestaan ten be hoeve van de afdeeling Haarlem van de Ne derlandsehe Vereeniging voor Luchtbescher ming. Vele autoriteiten zijn uitgenoodigd deze voorstelling te willen bijwonen. De bruto-opbrengst komt geheel ten bate van de afdeeling Haarlem van genoemde ver eeniging. Zooals reeds is medegedeeld, is men thans begonnen met de organisatie van de Haarlem sche burgerij voor de luchtbescherming. Daar voor is veel geld noodig. ook al geschiedt de opleiding en voorbereiding der bevolking, als mede de opleiding der hulpgroepen, kosteloos. De minimum-contributie voor het lidmaat schap der Vereeniging is zeer laag gesteld, ten einde iedereen gelegenheid te bieden, lid te kunnen zijn. Het is een algemeen volksbelang het werk van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbe scherming zoo krachtig mogelijk te steunen en hier biedt zich een gelegenheid daaraan mede te werken door het bezoeken van deze voorstelling. „J'accuse" is een filmwerk van den eersten rang. Zonder eenige helden-vereering en zon der onwaardige tendenzen geeft het de ver schrikkingen van den oorlog weer. Het doel van deze film is dan ook de menschheid tot bezinning te brengen in deze bewogen tijden. Deze film stemt iedereen tot ernstig na denken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5