Haarlem's Dagblad BERICHT Een mannentriomf. r VAN BREEMEN'S ANTH RAGIET Cr A 55e Jaargang No. 16870 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N'.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 22 Juni 1938 4bonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtenlicn: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnement»tarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Nieuwe Amerikaansche regeling voor schuldbetaling. Initiatief van Roosevelt. WASHINGTON, 22 Juni. Naar ons van hooggeplaatste regeeringszijde verklaard wordt, bestaat het plan een nieuwe regeling van de betaling der oorlogsschulden aan Amerika vast te stellen. Roosevelt, zoo zeide men ons, bereidt een boodschap voor. die hij het Congres bij het begin van de volgende zittingsperiode zal doen toekomen en waar in hij dringend aanbeveelt, het Hongaarsche voorstel inzake de schuldenregeling te aan vaarden. Hongarije heeft voorgesteld, dat in de toe komst voor oorlogsschulden geen rente meer betaald zal worden, doch dat slechts de ka pitaal schuld gedelgd zal worden. Men neemt aan. dat Roosevelt de bedoelde boodschap aan het Congres zal sturen bij wijze van „proefballon" teneinde de publieke opinie te peilen, voor men tot onderhande lingen ook met andere staten overgaat. Vele deskundigen gelooven, dat de publieke opinie ln de Vereenigde Staten voor een nieuwe re geling te vinden is, zelfs op den grondslag van het Hongaarsche voorstel. Hier komt nog bij, dat men gaarne wil be vorderen. dat er tusschen de groote demo cratieën een nauwe band geschapen wordt en het op prijs zal stellen als Engeland niet langer onder de Johnson-wet valt, waardoor immers het verstrekken van crediet aan mo gendheden. die geen betalingen verrichten op oorlogsschulden, verboden is. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen. Kennedy heeft kort geleden nog met Engelsche regeeringspersonen gesproken over de mogelijkheid van een definitieve oplos sing van het oorlogsschuldenprobleem. Het schijnt, dat hij toen de verzekering gekre gen heeft, dat ook Engeland een oplossing van deze kwestie, vooral indien daaraan ren teverlagingen verbonden zouden zijn. zeer op prijs zou stellen. (United Press). Grootscbeepsclie aanval op Hankau wordt voorbereid. 700.000 man Chineesche troepen zullen de stad verdedigen. SJANGHAI, 21 Juni (Reuter-A.N.P.) Via Sjanghai trekken Japansche troepen de Jangtse-vallei binnen om deel te nemen aan het offensief tegen Hankau. In de afgeloopen week zijn naar schatting van zestig tot zeven tigduizend man Sjanghai gepasseerd. Gemeld wordt, dat meer dan 90 Japansche oorlogs schepen zich in de nabijheid van Anking be vinden. Men heeft o.a. een vliegtuigmoeder schip waargenomen, dat met 150 vliegtuigen op weg was naar Kioekiang. De laatste twee dagen zijn twintig transportschepen vol met troepen in convooi Nanking gepasseerd. Reuter verneemt uit Hankau. dat de Chi neesche troepen zich voorbereiden Hankau te verdedigen met drie linies van versterkte stellingen met een totaal van zestig divisies of ongeveer 700.000 man en nieuwe artillerie en taniks. Het Japansche persbureau Domei meldt, dat volgens berichten van het front de ver binding tot stand gekomen is tusschen de Ja pansche afdeeling, die van Loetsjau uit naar het Zuiden oprukt en die welke van Anking uit naar het Noorden trekt. De troepen ver- eenigden zich vandaag te Kaohoepoe, dat 35 K.M. ten Noord-Westen van Anking is ge legen. Het proces te Luik. De zitting van Dinsdagmorgen in het pro ces te Luik was gewijd aan het overlijden van mevrouw Damoutte. Verscheidene getui gen verklaarden, dat het slachtoffer 700 fran ken geleend had aan verdachte. Mevrouw Da- moutte had dit bedrag kort voor haar dood terug ontvangen. In het sterfhuis werd 'even wel geld, noch linnengoed, noch snuisterijen gevonden. De weduwe Becker beschuldigt de zuster van het slachtoffer ervan het linnen goed te hebben medegenomen, doch deze ontkent ten stelligste. Ook andere getuigen verklaarden hiervan niets te weten. Des middags werd als getuige mevr. Vallee gehoord, die onwel is geworden na een door de wed. Becker bereide kop thee te hebben genuttigd. De verdachte verklaarde, dat het hier indigestie moet hebben betroffen, opge wekt door asperges. Mevr. Vallee beschuldigt de wed. Becker en verklaart, dat er geen sprake is geweest van een indigestie. Zij heeft vertrouwen gesteld in de verdachte en is er er thans van overtuigd het slachtoffer te zijn geweest van een poging tot vergiftiging. Zij is formeel in haar beschuldiging, maar brent geen bewijzen. De volgende getuige, de heer Claes, com missaris bij de rechterlijke delegaties, brengt rapport uit over de resultaten van een te Lanaye ingesteld c. derzoek in het café, dat geëxploiteerd wordt door het echtpaar Guich- ner. De man is ziek geworden na verzorgd te zijn door de verdachte. Het rapport is niet bijzonder gunstig voor de Guichners, die hun kind, dat achterlijk is, een onaangenaam leven bezorgden en het vrijwel afzonderden. Geen enkel bewijs werd geleverd ten aan zien van de pogingen, die de beklaagde zou hebben ondernomen om de wed. Lambert, een der slachtoffers, op de gedachte te brengen te haren gunste een testament te maken. PARAGUAY UIT HET PERMANENTE HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. GENèVE. 21 Juni. Paraguay heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond. Ave nol, doen weten, dat het besloten heeft uit het Permanente Hof van- Internationale Justitie te 's-Gravenhage te treden. Men vermoedt, dat de bedoeling van Para guay is de regeering van Bolivia te beletten het vraagstuk van de Chaco voor te leggen aan het Hof. Zij, die zich me! ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Fransche bladen in Duitschland in beslag genomen. Berichten over reis van Hitier naar Weenen de vermoedelijke reden. Alle Fransche bladen, met Uitzondering van de Temps, zijn gisteren bij aankomst te Berlijn in beslag genomen. De reden ligt ver moedelijk in de berichten over de vermeende reis van Hitier naar Oostenrijk. Verscheidene Duitsche ochtendbladen keeren zich vandaag althans in ironische artikelen tegen deze berichten in de buitenlandsche pers. In het bijzonder trekken zij van leer tegen Madame Tabouis van het blad „POeuvre". Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat hij, die werkelijk den vrede wil, niet dagelijks de in ternationale betrekkingen moet bemoeilijken door valsche berichten, polemieken en be leedigingen. Haarlem als Congressiad. Reünie van Bloemist-winkeliers Een sterrit in versierde auto's naar Haarlem. Op 12 en 13 Juli zal te Haarlem de kring Bloemistwinkeliers uit den Nederlandschen Tuinbouwraad een reünie te Haarlem houden. De organisatie daarvan is in handen van den Haarlemschen kring. Er worden ongeveer 100 deelnemers ver wacht. In het bijzonder ter aanbeveling van de „bloemenexpres" de organisatie die het mo gelijk maakt door middel van een bloemist in de eene stad bloemen te laten bezorgen in een andere stad wordt voor de deelnemers een sterrit gehouden met versierde auto's naar Haarlem. Nu de 'bloemist-winkeliers voor eigen reclame auto's zullen versieren is na tuurlijk iets bijzonders te verwachten, zoodat verondersteld mag ivorden, dat deze sterrit een succes zal worden. De route door Haarlem is nog niet vastge steld, daarover moet nog een conferentie met de politie gehouden worden. Op 12 Juli heeft eerst te IOV2 uur een ont vangst der deelnemers plaats, waarna te 11 uur de algemeene vergadering volgt. Na een noenmaal wordt de vergadering des mid dags voortgezet, 's Avonds gaan de reünisten naar Zandvoort. Op 13 Juli zal een toer door de omgeving plaats hebben, waarbij o.a. Bloemendaal en Velsen bezocht zullen worden, 's Middags te 4 uur worden de reünisten ontvangen door het gemeentebestuur van Heemstede, dat een thee aanbiedt. Ook staat nog een excursie naar een interessante buitenplaats op het programma maar de keuze daarvoor is nog niet gemaakt. De Duitsche invloed in Spanje. Beschuldigingen van de voormalige Baskische regeering. LONDEN, 21 Juni. Terwijl het Lagerhuis en de Britsche pers zich bezighouden met de Italiaansche activiteit in Spanje hebben Chamberlain, Halifax en andere ministers alsmede 615 leden van parlement vandaag van de voormalige Baskische regeering een 34 bladzijden groot document ontvangen be treffende „de Duitsche controle aan de grens", waarin de Duitschers beschuldigd wor den feitelijk de Noord-Spaansche grens te be- heersohen. Deze activiteit van ~de Basken heeft ten doel om bij de politici het idee te versterken, dat het geen zin heeft Italië er toe te brengen vrijwilligers uit Spanje terug te trekken, indien aan Duitschland de vrije hand gelaten wordt. Volgens het document zou Duitschland het politieke economische en militaire leven van het Baskische land in handen hebben. Duitsche technici versterken de kust langs de voornaamste zeeroutes van Engeland en Frankrijk. Handels en visschers- haven« worden in Duitsche marinebases her schapen. Zware kanonnen zijn langs de Pyre- neeëngrens geplaatst. Tusschen San Sebastian en de Fransche kust zijn zeven batterijen ge plaatst. Er zijn vliegvelden ingericht in de nabijheid van de Fransche grens en dus in de nabijheid van grootste Fransche munitie fabrieken. (United Press). SPAAK VERWACHT EEN OPLOSSING VAN HET BELGISCHE TAALVRAAGSTUK. In de Belgische Kamer heeft minister-pre sident Paul Spaak gisteren een verklaring af gelegd over de taalwetten. Hij zeide er niet aan te wanhopen tot een overeenstemming te komen met de Vlaamsche Nationalisten. Het belangrijkste is, zeide spreker, levende werkelijkheid te geven aan de Vlaamsche gevoelens. Op het oogenblik strijdt men over zeer onbelangrijke zaken, n.l. of men Luik of Liège moet zeggen, Gent of Gand. De wet wil eentaligheid in België, Vlaamsch in Vlaande ren, Fransch in Wallonië en administratieve gelijkheid voor de beide streken. Er bestaat echter ook het „erkende nut", welk begrip aanvaard is door allen, die de wet hebben goedgekeurd. Voortgaande deelde Spaak mede, dat de Gouverneurs der provincie uitgenoodigd zul len worden hun invloed uit te oefenen bij de gemeentelijke autoriteiten in de provincie, op dat de taalwet geëerbiedigd wordt volgens de beginselen, die spreker heeft aangegeven. Wanneer deze poging tot overeenstemming niets oplevert, zal de regeering 'n wetsontwerp indienen, waarin de wet van 1932 nader ge preciseerd wordt. Men hoeft dus nog slechts enkele maanden te wachten en het probleem wordt opgelost. De regeering zal een onderzoek instellen om den toestand te leeren kennen in alle gemeenten en bij alle bestuurslichamen. De ambtenaren en bedienden, die zich niet zullen onderwerpen aan de bevolen maatrege len, zullen gestraft worden. (Bij een te Sidney gehouden wed strijd in het koken werd, tot groote verontwaardiging van de vele deelnemende dames, de eerste prijs gewonnen door den eenigen deelnemenden man.) In Sydney's vrouwelijken kring Is sedert lang niet zoo gesproken, Als over dit verrassend ding, Die mannenzege in heit koken. Eén enkle man deed eraan mee, Had dit al euvle moed geleken, Hij is ook, winnaar der trofee, Haast duizend vrouwen t'erg gebleken, 't Is wel een curieus geval, Want elke vrouw moet toch wel weten, Dat restaurants ons altijd al Een maal bereid door koks doen eten. Maar zie, als 't amateurs betreft, Verandert het, met dien verstande, Dan eischt opeens de vrouw het heft Van mes en spit en pan in handen. Dan is de man te onbekookt, Om in die kunst te excelleeren, Wat met zijn waardigheden strookt, Is dan alleen het consumeeren. Nu ben 'k persoonlijk graag bereid, Die zware taak toe te vertrouwen, Aan haar die het al langen tijd Voor haar gezinnen doen: de vrouwen. Maar 't is wel prettig nu en dan, Zooals weer hier, te kunnen zeggen, Ik kan het net zoo goed. als man, Als ik mij erop toe wil leggen. In Sydney heeft de vrouw helaas Dit nuchter feit nog willen wraken, Eén man bleek allen haar de baas, Dat was om „van de kook" te raken. P. GASUS. De overdekte kunst-ijsbaan aan de Kleverlaan. Onderhandelingen duren voort. Eenige weken geleden deelden wij mede, dat er nog moeilijkheden inzake de over dracht van grond voor een weg bestonden tusschen de gemeente Haarlem en de combi natie die aan de Kleverlaan een overdekte kunstijsbaan wil maken. Dezer dagen zal de gemeente haar stand punt in deze aangelegenheid aan de combi natie mededeelen, zoodat dan spoedig een be slissing te verwachten is. 't Onverwoestbare hart van een HEEMAF STOFZUIGER waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A, Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl VERKRIJGBAAR te HAARLEM J. KETTMANN, Van Zeggelenplein 11. fAav Inoez Med./ Haringreeders wijzen eiscken tier arbeiders af. Conflict blijft voortduren. De hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R.K. Transport- arbeidersbond hebben van de organisatie der Neder landsche haringreeders een telegram ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat de reeders de nieuwe minimum-eischen der sta kende visschers afwijzen. In den stand van het haringvisscherijcon- flict is dus geen verandering gekomen. Directeuren van lampenfabriek pleegden verduistering. Negen en vier maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Arnhemsche rechtbank is de zaak behandeld tegen de beide oud-directeuren der radio-lampenfabriek „Thermion" N.V. te Lent, de 39-jarige koopman E. J. G. de R. en de 40- jarige koopman C. C. R., beiden thans ge detineerd. Men zal zich herinneren, dat in het begin van de maand Maart van dit jaar, werd ont dekt. dat door de beide directeuren der Ther- mionlampenfabriek belangrijke malversaties waren gepleegd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zij zich in den loop der laatste jaren herhaaldelijk aan verduistering van verschillende bedragen hadden schuldig gemaakt. Daarop werd tot hun arrestatie overgegaan. De R. was commercieel directeur terwijl R. leider was van het verkoopkantoor Ameropa. Het bleek niet doenlijk het bedrijf gaande te houden, zoodat men tot sluiting van de fa briek moest overgaan, waarbij aan plan. 225 menschen ontslag werd aangezegd. De officier van Justitie was van meening. dat de malversatie niet de oorzaak was van sluiting der fabriek. Deze is te wijten aan ae geldschieters .die ten onrechte meenden, dat zy een zaak. die geen levensvatbaarheid had, opnieuw leven konden inblazen. Tegen De R. wien wederrechtelijk toeëigenen van 8000 ten laste was gelegd werd negen maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van 3>/2 maand voorarrest. R., die 1725 had verduis terd volgens de tenlastelegging, hoorde vier maanden met aftrek van 3V2 maand voor arrest tegen zich eischen. Zijn verdediger verzocht zijn invrijheid stelling in verband met zijn gezondheidstoe stand, welk verzoek door de rechtbank werd ingewilligd. Ruim tweeduizend naturalisatie- aanvragen in behandeling. In de memorie van antwoord betreffende een groot aantal naturalisatie-wetsontwerpen zegt de minister van justitie o.m., dat mo menteel ongeveer 2100 aanvragen voor na turalisatie ten departemente in behandeling zijn. De minister ontkent dat naturalisatie gemakkelijk geschiedt en immigratie wordt aangemoedigd. Het woord is aan Beaumarchais: Dc grootste bekommernis sen hebben nog hun zoetheid, als zü gedeeld worden. Aeeft fh /em -Aoorfuha. ItïX ealo>dseAi 7 f^*\ -waahdo, VOORJAARSPRIJZEN W (Adv. Ingez. Medj Studentcnvereenigingen strijden tegen bet „nihilisme". De .Karimata" aan het werk boven het wrak van de .Lutine". Wat door de emmers is opgebaggerd, komt door de stortgoot, waar alles nauwkeurig geïnspec teerd wordt, alvorens het weer wegvloeit Een „nihilist" gebruikt zijn studietijd niet volkomen 'goed. Als de student over nihilisten spreekt, denkt hij niet aan de menschen die eenige tien tallen jaren geleden in Rusland hun aansla gen bedreven, neen. dan heeft hij het over zijn medestudenten, die niet bij een z.g. ge- zelligheidsvereeniging zijn aangesloten, en dit „nihilisme" acht hij wel zx>o gevaarlijk. In een persconferentie op de sociëteit „Salve" te Amsterdam heeft het centrale propaganda bureau der unitates en bonden Dinsdagmiddag mededeelingen gedaan over de actie, die het tegen het nihilisme voert. De heer J. F. Engers. oud-rector der U.S.A.. zet te uiteen dat de unitates en bonden zich op het standpunt stellen dat geen enkele stu dent van het lidmaatschap mag worden uit gesloten op grond van financieele overwegin gen. Daarom worden de financieele lasten steeds zoo laag mogelijk gehouden, terwijl zelfs dispensatie der contributie verleend kan worden. Verder kunnen ook meisjesstudenten lid van deze organisaties worden, en de ken nismaking door de nleuw-aankomende stu denten geschiedt op voet van gelijkheid met de oudere jaai-s. De unitates en bonden huldi gen aldus het algcmeenheidsbeginsel in zijn uitgebreidsten zin. Zij zijn van meening, dat geen aankomend student dus „nihilist" behoeft te zijn. De studentenvereniging wordt in academische kringen een noodzakelijk complement naast de studie geacht, hetgeen tot uiting komt in het aangename contact met de hoogleeraren. Men staat op het standpunt, dat de student, die zich niet bij een gezelligheidsvereeniging aansluit, iets noodzakelijks mist. dat hij zijn studietijd niet gebruikt, zooals voor zijn vor ming het beste zou zijn. De heer C. Boeke sprak nog over de in terne organisatie der unitates en bonden, waarna de heer W. Polak uit Rotterdam een uiteenzettig gaf van de organisatie der z.g. „spoorstudenten", studenten, die niet zijn aangesloten bij de vereeniging in hun univer siteitsstad maar bij die in de plaats van hun inwoning, Nadere inlichtingen betreffende studen tenleven. verenigingen enz. worden ver strekt door het centrale studenten inlich tingenbureau. Stadshouderskade 157 te Am sterdam. i^LLES heeft een grens, zegt men. Behalve de toeneming van het aantal Groentjes in Haarlem's Dagblad. Die gaat nog van jaar tot jaar door. HEDEN: 12 PAGINA'S De onderhandelingen over een overdekte kunstijsbaan aan de Kleverlaan duren voort. 1 De Haarlemsche reddingsbrigade viert haar zilveren jubileum. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Zal minister Goseling een nota over Oss worden gevraagd? 3 In het Lagerhuis heeft Chamberlain me degedeeld, dat de Engelsche regeering machteloos staat tegenover de bombar dementen op Britsche schepen. 4 Het accoord in de niet-inmengingscom- missie over de vrijwilligers. 4 Eliskases legt te Noord wijk op den eersten prijs beslag. 11 ARTIKELENENZ. „Groenendaal" 25 jaar wandelpark. 6 L. S.: Het zwaardblad. 6 v. II.: De aanklacht van zeven millioen vallenen. 7 II. D. Vertelling: Het duel. 6 Bijzondere correspondentie. Een stralende openingsdag te Wimbledon. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1