Haarlemsche Reddingsbrigade viert zilveren jubileum Vereeniging die veel nuttig werk heeft verricht NI agenda ILBCilHIM' „Haarlem Terrein" Haiuuttijk, aak vaat U! 28 20 40 16 38 ALBERT HEIJN Gevangene ontvlucht bij Gerechtsgebouw, W OENSDAG 22 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 AAR aanleiding van het feit dat op 5 Juni 1913 in de Nieuwe Gracht te Haarlem, midden op den dag, een schipper bij het voortboomen van Rijn schuit, te water viel en verdronk, rijpte bij den gymnastiekleraar, den heer A. J. Meije- rink, het plan te trachten den verdrinkings dood te gaan bestrijden. Hij kwam tot die ge dachte omdat het mogelijk bleek dat iemand in het centrum van de stad verdronk, terwijl honderden toeschouwers op den wal stonden, zonder dat men reddingspogingen deed, waar toe bovendien alle middelen ontbraken. Reeds stond den volgenden dag een oproep in ons blad om een reddingsbrigade te orga- niseeren en bovenal om het zwemmen te pro- pageeren; men berekende dat in die dagen slechts ongeveer 3 pCt. van de Nederlandsche bevolking de zwemkunst machtig was. Het schoolzwemmen was geheel onbekend. De heer Meijerink ving aan met bezoeken af te leggen bij vooraanstaande persoonlijk heden in Haarlem en ontving aanvanke lijk meer tegen- dan medewerking. Op 26 Juni werd de oprichtings vergadering gehouden in het Nuts- gebouw in de Zijlstraat, waar zich 27 heeren en 6 dames als lid opgaven. De Commissaris van Politie, de heer Van Goor zegde alle mogelijke mede werking toe. terwijl Dr. W. E. Me- rens zich bereid verklaarde belange loos als medisch-adviseur der bri gade op te treden. De heer Teekens, van „Arbeidsinspectie", deelde mee dat ongeveer 50 dames en heeren. die een cursus E. H. B. O. hadden gevolgd zouden toetreden, terwijl de heer Holzhaus medewerking zou zoeken bij de Roode-Kruis Transportcolonne. Mevrouw E. van Heumen-Benit te Bloemendaal zorgde, heel vriendelijk, voor de eerste kasmiddelen. Het voor- loopig bestuur werd gevormd door: A. J. Meijerink. voorzitter-instruc teur. mevrouw N. J. Meijerink—Rijk. Ie secretaresse, mevrouw M. Koop- man—Schrama 2e idem, C. L. Holz haus. penningmeester en J. P. Tee kens, commissaris. Geen week na de oprichtingsvergadering was de jonge vereeniging reeds zoodanig ge grondvest, dat vier leden gehoor gaven aan een oproep voor een vermeend verdrinkings ongeval in de Bakenessergracht. De „ver bindingskabel" was dus gelegd. 8 Juli 1913 had de constituee rende vergadering plaats in Café Neuf in de Groote Hout straat. Onderhan deld werd over de toetreding tot den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen E. H. b. O. „Het Oranjekruis". Tot leden van een Com missie van Advies werden benoemd Dr. W. E. Merens en de heeren A. Sprenger Sr., A. J. Meijerink en Th. Pelten- burg; zwem- oa reddingsoefeningen werden vastgesteld. Na korten tijd werd deze commis sie aangevuld met de heeren Joh. M. Schmidt en G. A. van der Steur. Door middel van de monstraties trad de jonge brigade naar bui ten en maakte door het houden van voor drachten propaganda voor haar streven. De pers was de vereeniging zeer goed gezind. Eenige grepen uit de geschiedenis We kunnen in een kort bestek niet de gan- sche geschiedenis der brigade weergeven; we beperken ons tot eenige grepen. Op 20 Fe bruari 1914 aanvaardde Jhr. Mr. W. B. Sand- berg. burgemeester van Haarlem, het eere voorzitterschap en tot aan zijn verscheiden gaf hij vaak blijk van groote sympathie voor de nuttige vereeniging. Na het overlijden van Jhr. Mr. Sandberg trad de nieuwe burgemees ter, de heer C. Maarschalk, in dezelfde functie op. De heer Maarschalk nam ook als gewoon lid aan de oefeningen deel; de brigade is aan burgemeester Maarschalk veel dank verschul digd. Het Gemeentebestuur, Teylersticlitïng en de Maatschappij tot Redding van Drenke lingen te Amsterdam verleenden subsidies. In de eerste jaren werd van de leden geen con tributie gevraagd, overwegend, dat dezen hun tijd. toewijding en desnoods hun gezondheid en leven ter beschikking stelden. Op den duur kon dit ideaal niet worden volgehouden, daarvoor waren de subsidies te laag. Sedert jaren dragen de leden, door middel van con tributie betalen bij, om de vereenigingskosten te helpen dekken. Gestadig aan groeide de brigade in ledental, terwijl haar werkingssfeer zich ook uitbreidde. Niet alleen werd hulp ge boden in gevallen van verdrinken, maar ook bij verstikking, gasvergiftiging en bij electri- citeitsongevallen. Bij den voorzitter der brigade rijpte het plan om de reddingsactie ook uit te diagen over ons geheele land. De eerste voordracht k A. J. Meijerink. en demonstratie van Haarlemsche leden werd gehouden te Helmond op 26 en 27 Juni 1915. Thans is het aantal voordrachten gestegen tot 395. Brigades werden opgericht. In 1917 werd opgericht de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen door de brigades: den Bosch Amsterdam, Haarlem, den Haag en Breda. Deze organisatie is thans, vooral dooi de medewerking van den Haarlemschen pro pagandist, uitgegroeid tot een lichaam van meer dan 100 brigades, tellende ruim 12000 le den, werkzaam, paraat en bekwaam om bij dag en nacht helpend op te treden, gevestigd in alle provincies des lands. In 1923 werd het 10-jarig bestaan op groot- sche wijze herdacht, evenals het 12V2-jarig bestaan in Dec. 1925. Het 20-jarig bestaan, 1933, werd herdacht met het organiseeren van een groote tentoonstelling op Reddingsgebied in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. In 1929 trad de voorzitter af; hij meende nu zijn taak aan jongere krachten te mogen over laten. Tot voorzitter werd gekozen de heer Joh. M. Schmidt, die zijn sporen reeds lang had verdiend in de brigade. De heer Schmidt heeft de vereeniging met vaste hand geleid tot nu. het 25-jarig bestaan. Haarlem mag trotsch zijn op het bezit van een vereeniging van groote sociale beteeke- nis, die veel leed heeft voorkomen. Maken we de balans op bij dit 25-jarig be staan, dan weten we dat honderden men- schenlevens door de leden behouden bleven; meerderen mochten hiervoor een onderschei ding ontvangen, doch ook de stille werkers verdienen dank en lof. Ook met de nuttige reddingshaken, die op verzoek der brigade in Haarlem als eerste in Nederland werden toe gepast, zijn reeds meer dan 400 mannen, vrou wen, jongens en meisjes in Haarlem gered. Dankbaar herdenkt de brigade den toegewij- den arbeid van de doktoren: W. E. Merens, R. C. Venema en H. Veen, die tezamen ongeveer 24 jaren het medisch onderricht aan de leden verstrekten. De waardeering aan die heeren moge hier openlijk genoemd worden. Thans berust de medische leiding in de goede han den van Dr. D. Heijmans. De Haarlemsche brigade werkt nauw samen' met „Ongevallendienst", een groot deel der leden is daar ook bij aangesloten. Van de aan vankelijke oprichters der brigade zijn momen teel nog lid: mevrouw N. J. Meijerink-Rijk, mevrouw A. J. J. Admiraal-Meijerink en de heeren A. J. Meijerink en D. N. H. Haase. De brigade heeft in den loop der jaren groo te en ook zeer gevoelige verliezen geleden. We denken hier dat haar door den dood ont vielen zeer toegewijde leden, om enkelen te noemen: de heer van Goor, de doktoren Nu- man van Son, Merens en Mauritz, de heeren Kingma. Peltenburg, Holzhaus, Waalewijn en van Leersum. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit: Joh. M. Schmidt, voorzitter, Dr. P. Floor, vice-voor- zitter, P. Wapstra, le secretaris, J. Gras, 2de secretaris. A. G. J. van den Berg, penning meester, mevrouw A. Perry-Meyer, mejuf frouw H. Haase, J. Kemper en J. Thuis. Het 25-jarig bestaan wordt herdacht met een tentoonstelling van reddingsmiddelen bij de firma Heenk, Groote Houtstraat, een re ceptie, gemeenschappelijken maaltijd, een feestavond en met de Kampioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen. De Liglialuitvoeriiv De voorbereidingen zijn voltooid. Heden; WOENSDAG 22 JUNI le H. B. S. b, Zijlvest 27: Vergadering Volks universiteit v. Haarlem en O., o uur. Frans Hals Theater: „f 5.000.000 zoeken een erfgenaam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Parvenu" en „De Onbekende Vrouw" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Speciaal verlof". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Draeula's dochter" en „De raaf". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Hoe langer hoe gekker" en „De moord in de filmstudio". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags! van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij Zandvoort: Zuiderbad, vuurwerk 10.30 u. DONDERDAG 23 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen -los middags en ues avonds Palestina Diorama Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags! van 3—5 en 7—9 uur Zandvoort: Groot Badhuis: Negro Show Band, 8.30 uur. De duizenden gymnasten, van groot tot klein, van 50 tot 10 jaar oud, die a.s. Zater dagavond op het welwillend beschikbaar ge stelde Haarlem-terrein aan de 31e Lighal-uit- voering zullen medewerken, hebben hun voor bereidingen voltooid. Alleen rest nog een repe titie op het terrein, Vrijdagmorgen en -mid dag voor de scholen, Zaterdagmiddag voor de vereenigingen. Vooral voor de nummers in groot verband zal een terreinrepetitie noodig zijn, want in enkele gevallen zullen 800 gymnasten op het groene veld tegelijk hun oefeningen uitvoe ren. Van begeleidende muziek zal een ruim ge bruik gemaakt worden. Een geluidsinstallatie is daarvoor aanwezig. Vooral zal de mede werking van Harmonie-Crescendo onder lei ding van den heer H. W. Hofmeester op prijs worden gesteld. Dit corps verleent evenals verleden jaar zijn belangelooze medewerking. De plaatsing van de talrijke medewerkers op de tribunes zal nu zoodanig zijn, dat er meer ruimte vrij komt voor het publiek. Vorig jaar waren n.l. enkele rangen uitverkocht. Verwacht kan worden, dat 30 openbare en bijzondere scholen van L.O. en U.L.O aan de uitvoering zullen medewerken. Uit den Kennemer Turnkring nemen deel de vereenigingen Bato, Concordia en Turnlust uit Haarlem, O.S.S. uit Zandvoort, de Bloe- mendaalsche Gymnastiek Vereen., de T.V. Santpoort, de T.V. IJmuiden, S.S.H. uit Vel- sen en Turnlust uit Beverwijk. Deze vereenigingen zullen met dames en heeren een aantal keurnummers laten zien met vrije oefeningen, oefeningen met hoepels, knotsen en staven, voorts oefeningen aan toestellen als brug, rek en ringen, en ook dans- en springnunmmers. Na een vlaggen-defilé volgen gezamenlijke vrije oefeningen, die het slot vormen van het acht nummers tellende programma. Comité van Aanbeveling. Een Comité van aanbeveling „Lighal-uit- voering 1938" heeft zich gevormd uit: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem; A. G. Boes, wethou der van Onderwijs en Lichamelijke Opvoe ding; E. Geerts, voorz. afd. Haarlem v. h. Ned. Ondérw. Genootschap; C. J. Rijkers, voorz. afd. Haarlem v. d. Bond van Ned. Onder wijzers; T. Hellinga, voorz. afd. Haarlem v. d. Vereen, van Hoofden v. Scholen; J. A. L. Doijer, voorz. Amb. vereen, van Hoofden van Scholen; J. Hop, ondervoorz. Kon. Ned. Gymn. Verbond; H. van de Weijer, Inspecteur v. h. Lager Onderwijs i.d. inspectie Haarlem; W. J. B. van Liemt, voorz. „Haarlem's Bloei"; W. B. Smit, Dir. Gemeent. Geneesk. en Gezondh. Dienst; Dr. L. C. Kersbergen, voorz. Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose; Dr. A. A. G. Land, secretaris Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., penningm. Haarl. Ver. t. bestr. der. tbc.; S. J. van Slooten, directeur van het Consultatie bureau voor tbc.; E. van der Wall, wethouder van Finknciin; R. Verwers, voorz. afd. Haar lem v. d. Vereen, van Leeraren en Onder- wijzers ia de lich. opvoeding in Nederland. Zaterdagavond 25 Juni,7 u. OP HET Rijksstraatweg H.-N. MASSADEMONSTRATIE van Entree prijzen15 ct, 30 Ct, 60 Ct Bij voorverk.: lOct,25ct,50Ct Vrij van belasting Steunt het doel der uitvoering: n.l. VERPLEGING VAN ON- EN MINVER MOGENDE T. B. C.-PATIëNTEN IN BREDUODEDUIN. Gireerde gij Uw vrijwimge bijdrage reeds op de postrekening no. 100681, van den heer MEIJERINK, of heeft U deze al gestort aan 't Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41? (AcLv. Ingez. MecL.j De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Weste lijke richtingen, tijdelijk toenemende bewolking des nachts, overdag half tot licht bewolkt, droog weer. behoudens geringe kans op onweer, warm in het Zuidoosten, vrij warm in het Noord westen. BAROMETERSTAND Hoogste 767.9 m.M. te Le Havre en Mar seille. Laagste 748.3 m.M. te Kinn. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 166 m.M. Stilstand. De depressie, welke gisteren voor de Faroer was gelegen, bevindt zich thans voor de Noor- sche kust. Zij is in diepte afgenomen. Aan de Zuidzijde van deze depressie waait het over de Shetlands en Zuid-Noonvegen nog storm achtig uit het Westen, terwijl er voorts regen achtig weer heerscht. Op den Oceaan komt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, welke haar invloed reeds weer in Ierland doet gelden. In- tusschen zijn over Ierland en Schotland door den toevoer van koelere Westelijke lucht- massa's de temperaturen gedaald. De hooge druk over het vasteland van Europa nam iets in beteekenis af. Over Duitschland, onze om geving en Frankrijk blijft het nog rustig, vrij warm weer. in Midden-Frankrijk kwam heden morgen plaatselijk onweer voor. De vooruitzichten voor het weer ten onzent blijven nog gunstig. Aanvankelijk is nog wat toenemende bewolking te wachten, zoodat de nacht wat warmer zal worden. Voor morgen overdag is echter zonnig, vrij warm tot warm weer te wachten. De kans op plaatselijke on- weders neemt echter toe. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 11.24 uur; n.m. 23.55 uur. Strand berijdbaar van 16.30—21.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. MARKTBERICHTEN. N.V. Botermijn 's-Hertogenbosch. Aanvoer 22.925 K.G. Hoogste prijs f 1.37 Laagste prijs f 1.27 per K.G.. Middel prijs f 1.35 per K.G. Markt Bodegraven. Aangevoerd 360 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 16.200 stuks, we gende 145.800 K.G. Prijs met R.M.. le soort f 23.50 tot f 25.50, 2e soort f 21 tot f 23. Zwaardere tot f 26. Handel: matig. PURMEREND 21 Juni 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 79.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 20. Kleine Boeren aanv. 7. f21,50. per 100 K.G. met Rijksmerk. Volvette f 24 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 1612 130—130 per K.G. Weiboter 125 —126 per K.G. Runderen, totaal 473. stuks. Vette koeien 210 6372 per K.G. matig. Gelde koeien 138 110200 per stuk matig. Melk koeien 85 200—300 per stuk matig. Stieren 40 52—56 per K.G. matig. Paarden 31 90—210 per stuk matig. Vette kalveren 44 3050 per K.G. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 399 512 per stuk vlug. Nuchtere kalveren voor de fok 1113 per stuk vlug. Vette var kens voor de slacht 135 5051 per K.G. vlug. Magere varkens 24—35 per stuk stug. Biggen 372 1623 per stuk matig. Schapen 529 15— 27 per stuk matig. Bokken 31 3—13 per stuk matig. Lammeren 805 7—12 per stuk matig. Kipeieren 350400 per 100 st. matig. Eend eieren 260 per 100 st. Oude kippen en hanen 0.40—0.45 per K.G. Konijnen 0.501,50 per stuk. Eenden 0,30—0,50 per stuk. Duiven 0.40 per paar. Noordholl. blauwen 0,70—0,75 oer K.G. Jonge hanen 0,320.45 per K.G COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. Aanvoer 90.000 Eendeieren f 2,75f 2,90. Aanvoer 90.000 Kippeneieren 65/66 K.G. 13.75—f3,85: 63 64 K.G. f 3,70- 1 3,75; 60 62 K.G. f3,55—f3.75; 58'59 K.G. f3,45—f 360;' 56 57 K.G. f3,40—f3,50; 53/55 K.G. f 3,30— f 3,45 DAMMEN. J. B. Sluiter Jr. hoofdklasse- kampioen van Haarlem. De vijfde partij van den herkamp om den titel van hoofdk'lassekampioen van Haarlem en omstreken tusschen J. B. Sluiter Jr. en P. J. van Dartelen werd Maandagavond j.l. in het clublokaal der Haarlemsche Damclub gespeeld Deze partij werd door J. B. Sluiter Jr. ge wonnen, waarmede deze thans beslag legde op den titel. Na een zeer spannenden strijd, welke eenige maanden lang met groote belangstelling dooi de Haarlemsche damspelers werd gevolgd, is dan eindelijk de beslissing gevallen! De eerste vier partijen van dezen herkamp eindigden alle in remise en men had zich reeds verzoend met de gedachte dat deze strijd nog vele weken zou kunnen duren, aangezien beide rivalen elkander niets toegaven en in spelkracht elkander niets ontliepen. In de vijfde partij echter toonde Sluiter zich in zijn allerbesten vorm en wist na zeer enerveerenden strijd de beslissing in zijn voordeel te forceeren De eerste drie plaatsen in dit tournooi wor den nu alle bezet door leden der Haarlem sche Damclub. J. B. Sluiter Jr. won den eersten prijs en kampioenstitel, P. J. van Dartelen den tweeden prijs en J. J. van Kesteren den derden prijs (de laatste na herkamp met Aebe de Jong van de Damclub ..Oost er kwartier"^ CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1937/1938 HAARLEMSCHE DAMCLUB. In „Het Hof van Holland" werden Maandag avond j-1. de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1937/1938 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. G. van Engelen wint van J. W, van Dartelen; J. van Looij remise met PI. Berghuis. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1937/1938 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1937/1938 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt momenteel als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnfc. 1. J. B. Sluiter Jr. 10 7 3 0 17 2. P. H. Meure 10 5 2 3 12 3. J. W. van Dartelen 10 4 3 3 11 4. P. G. van Engelen 8 3 4 1 10 5. J. J. van Kesteren 10 2 5 3 9 6. P. J. van Dartelen 5 3 2 0 8 7. M. van Leeuwen 11 0 7 4 7 8. Joh. Fabel 5 2 2 1 6 9. J. van Looij 8 0 6 2 6 10. K. Olij 10 1 4 5 6 11. Ph. G. Amelung Jr. 7 0 5 2 5 12. H. Berghuis 6 0 3 3 3 Naar de eerste klasse degradeeren de spelers. die in dezen wedstrijd beneden een moyenne van 0.65 beneden 7 punten) blijven. Ook voor U hebben wij 'n witte jas anders zou Hensen HENSEN niet zijn. Voor elk beroep of be drijf kunt U bij ons uitstekend te recht. Onze jassen zijn van duur zame kwaliteit en 100 practisch. Ze hebben 'n prettige pasvorm en kleden vlot. En de prijzen.... wel, die leggen geen moeilijkheden in de weg. (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. Braspenninx wint ronde van Baarle-Nassau. Onder groote belangstelling en begunstigd door stralend zomerweer, is gisteren voor de vierde maal in het Nederlandsch-Belgische plaatsje Baarle, de ronde van Baarle Nassau- Hertog, genaamd „Baol Draaiom" verreden. Aan dezen wedstrijd namen 46 renners deel. Het parcours liep over 130 K.M. en ging af wisselend over Belgisch en Nederlandsch grondgebied. De uitslag van den wedstrijd luidt: 1. J. Braspenninx (Nederland), tijd 3 uur, 38 min. 40 sec.; 2. Van der Driessche (België); 3. F. Binnemans (België)4. A. Cave (België) 5. Duclé Rémon (België). HAARLEMMERS BOEKEN SUCCES OP GRASBAAN TE RIJNSBURG. Dinsdagmiddag vond er een wielergrasbaan- wedstrijd plaats georganiseerd door Nieuw Swift uit Leiden. De Best H.S.V. de Kampioen wist het sprint nummer te winnen. De Haarlemmer J. v. Maris van „Excelsior" bezette de 3e plaats. De ploegachtervolging tusschen H.S.V. de Kampioen en Swift werd gewonnen door de Kampioen. In de ploeg van de Kampioen reed S. Jonker van Excelsior mee. BOKSEN. Engelsche amateurboksers naar Zandvoort. De Amstcrdamsche Boksbond organiseert op 18 Juli a.s .een wedstrijd tegen een ploeg Engelsche boksers voornamelijk bestaande uit kampioenen van het district Londen. De wedstrijd wordt in het. Casino te Zandvoort gehouden. N V. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM. Aan het jaarverslag ontleenen we: Na aanzuivering van het nadeelig saldo, groot f 3.653,27, overblijvende nadat het ex ploitatiesaldo 1936 was aangewend tot af schrijving op de hypotheek-, emissie- en reorganisatiekosten 1937, resteert over het afgeloopen jaar een exploitatiesaldo ad f 209.308,18. Hiervan werd door ons ingevolge Art. 44 der statuten bestemd voor overboeking naar de rekening Huizen en Terreinen, ten einde de boekwaarde dezer activa in overeen stemming te brengen met cle taxatiewaarde dd. 31 December 1937, f 208,760,79, waarna res teert een netto winstsaldo ad 547,39. hetwelk wij u voorstellen op nieuwe rekening over te brengen. {[MAAKT U UIT LMKOCDKOOPÈRI Delmonte Zalm JCft Per groot blikC Fiioste Mayonnaise Per flacon40, Champignons Per blik50, 20. Delicata Koffie Per blik75, Geconfijte Gember Per doos 38 ct. Per ons Worchester Sauce L. P. Per flacon 70, IVoordeeligste Kruideniersbedrijf I in Nederland (Adv. ingez. Med.) Rijksveldwachter loste vier schoten- Vluchteling in een huis gegrepen. Dezer dagen heeft wederom een ge vangene te Haarlem kans gezien om bij het Gerechtsgebouw aan de be ambten van de Rijksveldwacht te ont snappen. De man heeft echter niet lang plezier van z'n herkregen vrij heid beleefd want hij werd weer spoedig gearresteerd, maar hij heeft toch van de gelegenheid gebruik ge maakt om in dien korten tijd zich met vier rijksveldwachters in hard- loopen te meten, een wedstrijd waar in de vluchteling glansrijk te meer dere bleef. 's Morgens om ongeveer 10 uur werd de gevangene een 30-jarige Haarlemmer, die pas een dag geleden in het Huis van Bewaring was ondergebracht toen hij uit de Raad kamer terugkeerde, bewaakt door vier rijks veldwachters aan de achterzijde van het ge rechtsgebouw naar den gevangeniswagen overgebracht. Plotseling rukte de man zich los en vluchtte weg. Onmiddellijk zetten de Rijksveldwachters den vluchteling na maar deze had reeds een groote voorsprong op z'n achtervolgers verkregen, terwijl hij zich bo vendien op de lichte strandschoenen die hij aan had sneller voortbewoog dan de rijks veldwachters op hun zware laarzen. Nadat een der rijksveldwachters tot viermaal toe een revolverschot op den vluchteling loste, zon der resultaat evenwel, vond hij ergens een fiets waarop hij verder de achtervolging voortzette. Toen hij de ontsnapte gevangene, die inmiddels het Begijnenhof verlaten had, weer in het oog kreeg, zag hij deze juist in een der huizen van de Korte Jansstraat ver dwijnen. De bewoner van het huis, een meu belhandelaar. antwoordde op de vraag van den rijksveldwachter of de vluchteling zich hier bevond noch ontkennend, noch beves tigend. Toen de beambte daarop de woning onderzocht vond hij boven de gevangene, die zch onmiddellijk overgaf. Onder stevige be waking werd de man ten tweeden male naar den gevangeniswagen geleid. Het is begrijpelijk dat de ontvluchtings pogingen te Haarlem dit was het derde ge val binnen korten tijd eenige ongerustheid teweeg brengen. Dat is echter geheel ten on rechte. Sluiten we het geval dat ontstaan was door een misverstand tusschen Haarlemsche en Amsterdamsehe beambten uit, dan blijven de twee pogingen waarbij de gevangenen zich van de begeleidende beambten wisten los te rukken en er vandoor te gaan. Zooiets kan ten allen tijde en overal gebeuren; het ligt niet aan het Haarlemsche corps der Rijks veldwacht. Het is nu eenmaal niet doenlijk om voor die paar stappen die de gevangenen van de deur tot den celwagen moeten doen ze te boeien of zooals de nieuwe methode is een stok onder kleeding te bevestigen met een riem om het middel en om den enkel. Dat is ook heelemaal niet noodzakelijk want een dergelijke ontvluchtingspoging is toch al bij voorbaat hopeloos voor den gevangene. Wel zal hij op een gegeven oogenblik z'n bewakers kunnen verrassen en zoo te ontsnappen maar het spreekt vanzelf dat hij op zoo'n manier toch dadelijk weer gevat zal worden. Dit alles neemt echter niet weg, dat men in het vervolg toch dergelijke gevallen moet zien te voorkomen, vooral natuurlijk wanneer het gevaarlijke misdadigers betreft. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 22 Juni Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 242 vette kalveren: le kw. 60—66. 2e kw. 50 58; 3e kw. 4048 per KG levendgewicht. 79 Nuchtere kalveren 6.501? per stuk. 99 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 KG 5960 (enkele hoogeri; zware varkens 57—58; vette varkens 55—56 per KG slachtgewicht. MARKTO VERZICHT. Vette kalveren: gewone aanvoer, handel vlot, prijzen vast; nuchtere kalveren, matige aan voer, prijzen vast; varkens: korte aanvoer, handel kalm, nauwelijks prijshoudend. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.94 7/8. Berlijn 72.82 1/2. Parijs 5.03. Brussel 30.63. Zwitserland 41.50. New-York 1.80 9/16.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2