WITTE SPORTKOUSEN KAAN H.B.-V ertellini REISARTIKELEN Fa MATHOT '\20U DOMZUN... VOOR DEN KANTONRECHTER DONDERDAG 23 JUNI 1938 HAARLE M'S DAGBLAD 7, De Volksuniversiteit in 1937. Plannen voor het nieuwe seizoen. Bij de algemeene vergadering van Volks universiteit, die gisteravond in het gebouw der le H.B.S. aan de Zijlvest werd gehouden, wer den de heeren mr. P. Fuhrl Snethlage en Dr. J. J. Haak herbenoemd. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Belangrijke versterking verkreeg het Alge meen Bestuur door de toetreding tot de On derwijscommissie van mej. dr. Frida C. van Hasselt, arts, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk, burgemeester, en den heer P. V. de Wit. directeur der Stadsbiblotheek en -Leeszaal, alsmede door de toetreding tot de Financieele Commissie van den heer H. A. J. de Bijll Nachenius, die Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. verving. De ernstige en langdu rige ziekte der adjunct-secretaresse, mej. M. F. Visser, bemoeilijkte de werkzaamheden in het afgeloopen vereenigingsjaar op ernstige wijze. Het is hartelijk te hopen, dat mej. Vis ser het volgende seizoen haar niet genoeg te waardeeren krachten wederom aan de Volks universiteit kan wijden. Het ledental was op 1 Januari 1938 420, te gen 436 op denzelfden datum van het vorige jaar. Eenige propaganda onder de cursisten had tot resultaat, dat zich 15 nieuwe leden opgaven. Het aantal cursisten was 735 tegen 869 het vorige jaar. De oorzaak van de achteruitgang moet gezocht worden in het feit, dat de voor uitgang van het vorige jaar (869 tegen 730) een gevolg van het nieuwtje van den Gres- hogf-cursus was. De 735 cursisten namen in het werkseizoen 1937/'38 847 toegangskaarten. Gedurende den afgeloopen winter werden 10 luistercursussen en 10 werkcursussen (taal cursussen) georganiseerd met gezamenlijk 132 lesavonden. In het Algemeen Bestuur werden herbe noemd de heeren: prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, dr. W. Kersbergen, kolo nel J. W. de Visser en dr. J. S. Bartstra. De rekening over het jaar 1937 werd afgesloten op een bedrag van 4522.59, de begrooting voor 1938 wordt geraamd op 4225. Voor de Kerstvacantie zullen de volgende luistercursussen gehouden worden: Dr. Garmt Stuiveling, moderne letterkunde; Gerard Pil- ges, China: Prof. Huib Luns, kunstgeschie denis: Ds. Miskotte, Karl Barth; en Dr. Peter van Anrooy, het oud-Nederlandsche lied. De werkcursussen ItaUaansch en Zweedsch zul len worden voortgezet, terwijl als openings avond een nieuwe Fransche documentatie- film zal worden gegeven: La Croisière Jaune. Verder afzonderlijke lezingen, een Winter sportfilm en een declamatieavond van Nel Oosthout met als onderwerp Thomas More. Universilaire benoemingen te Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft be noemd to»t gewoon hoogleeraar in de in wendige geneeskunde, dr J. G. G. Borst, (nr. 1 van de voordracht) te Amsterdam en tot gewoon hoogleeraar in de kindergeneeskunde, dr. S. van Creveld, te Amsterdam (nr. 2 van de voordracht) met 24 van 35 stemmen. Tot lector voor opleiding notariaat werd benoemd de heer A. Pitlo te Utrecht. MET KWASTEN Gen. Cronjéstr. 129 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor de gezamenlijke tentamina in de natuurkundige vakken van het cand.ex. in de geneeskunde: J. Baruch K. W. J. Boe len, G. H, Bonnet, J. Bos. mej. L. Broekhuy- sen, M. A. Crone, mej. A. Dorsman, H. K. van Es, B. J. van Esso, mej. J. G. ten Hove, D. I. Jacobs, M. G. H. Jansen, mej. J. de Jong, H. Kahman, H. S. Kamphuys mej. F. G. van Klaveren, mej. C. L. Klimp, H. M. Knop, N. H. Lichtendahl, H, F. L. Lim S. LobsteLn, mej. M. Maanders, L. Meijer, mej. M. E. Meijer, M. P. Meijer, mej. J. Meilink, B. J. Monroy, F. Pas de Loup, mej. E. G. Phillips, K. H. Pollatz, J. Rentmeester, J. C. van Riessen, J. Rutteman, mr. H. P. Schonfeld Wischers, F. Schreuder, C. C. Sluyter mej. E. Stapel. B. M. L. Stijn, J. E. Swart, mej. C. v. Tan, D. D. Vas Nunes, E. van der Velde, M. Verbrugge, F. R. Worisek en L. Wijnberg. Geslaagd voor het doet. ex. in de genees kunde: de heeren G. P. Bauer (cum laude), J. E. Winkelman, M. Koster, N. H. Wepster en G. J. H. Hofte Koesveld. Bevorderd tot arts de heeren E. C. Grave- meijer (Schipluiden) en H. J. Schoenmaker (Amsterdam), geslaagd voor het artsexamen le ged. de dames A. Middelhoven (Zaandam) cn S. Abas (Amsterdam) en de heeren H. G. Verdonk (Broek op Langendijk» J. H. Reissel (Amsterdam), F. Reus (Grootebroek). J. C. Sikkel (Veur) en D. J. H. Bour (Heerlen). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Quantita- tieve spectraalanalyse met behulp van vonkspectra" de heer H. W. Deinum, geb. te Rotterdam (cum laude) en op proefschrift getiteld: „The portunidae of the Siboga- expedition I" mej*. J. E. Leene, geb. te Am sterdam (cum laude). Geslaagd voor het cand.ex. in de wis- en natuurkunde de heeren G. W. J. van Molen graaf, H. W. C. M. Rozenbroek, H. den Har- tog (cum laude) en voor het doet. examen wiskunde de heeren J. C. Boland (cum laude) en W. H. Muller (cum laude); voor het doet. examen scheikunde de heer M. J. Adriani en voor het doet. examen pharmacie de heer W. E. Bouman. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand.ex. geneeskunde de heer M. Klat- ser, te Haarlem. Te Delft is geslaagd voor het examen schei kundig ingenieur de heer G. Menalda van Schouwenburg, te Haarlem; voor het can- didaatsexamen scheikundig ingenieur slaag de de heer F. D. Tollenaar, eveneens te Haarlem. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Geslaagd te Alkmaar: H. S Klous, Q. Olsthoorn en Herman de Wit, allen te Bever wijk, J. I. Res te Castricum; F. de Roode, en J. N. Voormeer te Heemskerk. K. Brants. Oud-hoofdinspecteur van het L. O. In het Diaconessenhuis alhier waar hij 1.1. Dinsdag een operatie heeft ondergaan is gis teren in den laten middag in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur L. O. in de 2e hoofd inspectie en secr. van de Ver. voor Christ. Volksonderwijs. Met den heer Brants daalt ten grave een man die het onderwijs in alle vertakkingen heeft gediend en die een figuur was van groote activiteit die op een mooien staat van dienst mocht terugzien K. BRANTS Kornelis Brants werd 12 Augustus 1868 te Oldebroek geboren en ontving zijn opleiding aan ,JDe Klokkenberg" te Nijmegen. Op 18- jarigen leeftijd werd hij onderwijzer aan de Chr. School t,e Doornspijk. Als zoodanig was hij ook werkzaam te Haarlem en aan het be kende instituut Fameijer te Rotterdam, waar aan hij 8 jaar is verbonden geweest. In die jaren richtte hij mede de Chr. Muloschool te Rotterdam op. Voor een benoeming tot directeur eener kweekschool zoowel te Rot terdam als te Amsterdam meende de heer Brants te moeten bedanken en na zijn Rotter- damschen tijd trad hij op als hoofd eener Chr. school te Goes. In Goes trad de over ledene op verschillend gebied al spoedig op den voorgrond en de Anti-Rev. Partij bracht hem in den Gemeenteraad zoowel als in de Prov. Staten van Zeeland. Ook maakte de heer Brants deel uit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en van het classicaal be stuur van Goes. In die dagen werd hij ge kozen tot lid van het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, welke vereeni- ging hij sinds 1920 tot zijn dood toe als secr. gediend heeft. In 1912 benoemde wijlen mi nister mr. Th. Heemskerk den heer Brants tot districtsschoolopziener te Goes en in 192P benoemde wijlen minister dr. J. Th. de Vis ser den overledene tot insepeteur L.O. in de inspectie Leiden om hem in 1924 te bevorderen tot hoofdinspecteur in de 4e hoofdinspectie (later de 2e hoofdinspectie) Haarlem. Tot 1 Mei 1934 is de heer Brants als zoodanig werk zaam geweest toen hij den dienst met pen sioen verliet. Na zijn aftreden als hoofdinspecteur van het L.O. vervulde de heer Brants nog be langrijke functies. Hij werd n.l. Hoofdinspec teur van de Vereen. Chr. Volksonderwijs en van 4 Juli 1934 tot 1 September 1935 had hij zitting in de Gemeenteraad van Haarlem. De heer Brants heeft op onderwijsgebied een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was o.m. voorzitter van de Ver. van Chr. On- De Reis naar Amerika. Een Slowaaksche boerenvertelling. EER dan veertig jaar leefden Juray en Darina in hun kleine huisje aan den voet der Karpathen. En slechts eenmaal in dien langen tijd, was het lot hen ongunstig geweest. Dat was op den dag, toen Janko hen gezegd had. dat hij naar Amerika ging. Als Juray daar aan dacht, schudde hij treurig het hoofd. En ook toen had hij niet kunnen begrijpen, wat den jongen naar dat land dreef. Had hij hier niet alles gehad wat een jonge boer maar kon begeeren? En zou hij niet eenmaal, als Juray en Darina er niet meer zouden zijn, nog veel meer krijgen? Hij had den jongen daar op gewezen, maar het had hem niet kun nen weerhouden, zijn eigen, koppigen zin te volgen.» Het had lang geduurd, voor ze dien slag te boven waren gekomen. Wekenlang waren ze elkaar uit den weg gegaan. Ze voelden zich tegenover elkaar schuldig, en toch hadden ze niet kunnen zeggen, waarin die schuld dan wel bestond. En ook had Juray Darina ont weken, omdat hij zich schaamde, zoo naar Janko te verlangen. Daarom was het maar beter, niet met elkaar te spreken en zeker niet over Janko. De jaren verstreken in eentonige regel maat. Daarginds ging het den jongen niet voor den wind. Soms ontvingen de oudjes maandenlang taal noch teeken. En hoewel hij het niet schreef, wisten ze. dat hij dan zelfs geen geld had voor postzegels. Zelf konden zij hem ook niet helpen, want ze hadden het zelf niet breed. Het koopen van een paar nieuwe schoenen was een pro bleem, dat hen slapelooze nachten bezorgde. Maar toen kwam er een tijd dat Janko va ker en opgewekter schreef. Hij had werk ge vonden bij een landgenoot. Weliswaar ver diende hij nog maar weinig, maar dat zou wel beter worden Dat schreef hij nu reeds meer dan tien jaar: „Het zal wel beter worden!" Juray zei het tegen Darina en Darina herhaalde het even vaak, maar geen van beiden geloofden er eigenlijk meer aan. Twintig jaar in Amerika en nog niets bereikt! Zouden dan de volgen de twintig jaar opeens beter worden? Zij wen den aan de gedachte, dat het hun Janko slecht ging in het verre land over zee en dat droeg er niet toe bij. hen in zijn vertrek te doen berusten. Op een warmen zomerdag kwam er echter een heel lange t brief. Op het eerste gezicht leek het een goede, zelfs een heel goede brief. Maar als men er eens goed over na dachtJuray schudde bedenkelijk het grijze hoofd. De jongen schreef, dat ze alles moesten verkoopen. het huisje en het land. en in den herfst naar hem toekomen naar Ame rika Hij verdiende nu zoo veel dat hij hun een bescheiden bestaan kon aanbieden en ook het reisgeld zou hij tegen dien tijd bij el kaar hebben. derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten, de gootste or ganisatie op het gebied van het bijzonder on derwijs. De vereeniging tot behartiging van de belangen van het Chr. Mulo werd mede door hem voor 30-tal jaren opgericht. De heer Brants maakte deel uit van de subcommis sie L.O. van de staatscommissie voor de reor ganisatie van het onderwijs en stichtte „Lukas", vereeniging tot uitoefening van barmhartigheid aan Chr. onderwijzers en hun gezinnen, waarvan hij eere-voorzitter was. Van de commissie van Oud-Klokkenbergers was de heer Brants eveneens voorzitter, terwijl hij ook deel heeft uitgemaakt van de staatscommissie Rutgers inzake het L.O. Bij herhaling heeft de Anti-Rev. partij hem e«h Kamercanditatuur aangeboden waarvoor de heer Brants echter steeds bedankte. Van de hand van den heer Brants die mede het bekende weekblad .De School met den Bijbel" redigeerde zagen o.a. het licht een boek over scholenbouw en verschillende Duit- sche werkjes. In het Correspondentieblad van de Ver. van Chr. Onderwijzers heeft hij tal van artikelen geschreven, alsook in Stemmen des Tijds. waarin hij literaire bijdragen ge schreven heeft over .Huygens oogentroost" en ..Biddagsbede" Bij zijn aftreden hebben velen zoowel uit den kring van het openbaar als van het bij zonder onderwijs den heer Brants, wiens ver diensten werden erkend in zijn benoeming tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, in een afscheidsbijeenkomst te Haar lem op hartelijke wijze gehuldigd. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 25 Juni a.s. te 2.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Uw vacantie-plan is misschien al gereed. Zijn Uw reisbenoodigdheden al compleet REISKUSSENS REISNECESSAIRES, SPONZENZAKKEN. TOILETARTIKELEN. VERBANDMATERIAAL, THERMOSFLESSCHEN. enz. enz. Gr. Houtstraat 39 - Telef. 11990. (Adv. Ingez. Med.) ah -7nen h/- /en. -iron antóAacieA Ml mm srüeé trfe-Zfiu. Aóéen &M.- LEVERT ANTURACILT MET DE HOOGSTE CALORISCHE WAARDE SCHOUWTJESLAAN 23 TELEF 10070 (Adv. IngezMed.) Darina leefde als in een droom. „Haar Jan ko! Een brave jongen! Hij wilde de paar eenten die hij nu verdiende offeren, om zijn ouders bij zich te laten komen. Wat een geluk, zoo'n zoon te bezitten en hem terug te mogen zien!" Juray was niet zoo opgetogen. Hij wist zelf eigenlijk niet goed waarom. De jongen zien en weer bij zich hebben, dat was iets, waar hij al twintig jaar naar verlangde, En toch schudde hij aarzelend het hoofd. Hij ging voor zijn huisje staan. Zijn heele leven had hij dit beeld voor zich gehad: de geweldige Karpathen, die met hun 'toppen tot in den hemel schenen te reiken, de glanzende velden aan zijn voeten, waar het koren golfde in den wind, de strakke blauwe lucht, die zich over deze velden, over zijn velden, over zijn hoofd spandeJuray sloot de oogen en zoog de wanne lucht diep in zijn longenNeen, hij kon er zich niet over verheugen, dit alles te moeten verlaten. Hij voelde zich er onverbrekelijk mee ver bonden, het hoorde bij hem. als het bloed in zijn aderen. Moeder Darina was niet dom. Zij wist, waar om hij zoo naar de bergen staarde, waarom hij nog minder sprak dan gewoonlijk, waarom zijn pijp hem niet meer smaakte. Zij begreep heel goed wat hem schortte, en zij werd nog stiller. Ook zij zat 's avonds aan het ven ster en keek naar de don.kere bergen, naai den nog lichten avondhemel en naar de vel den, waar de schemer van den nacht aan sloop; de velden, die Juray een menschenle- ven lang had bebouwd, die hij van zijn va der had geërfd en die eens van Janko zou den zijn geweest. Dan zat Juray op den drempel van het huisje en keek naar de bergen. En hij zong een zwaarmoedige melodie, een Slowaaksch liedje, dat zijn vader en zijn grootvader, en wie weet hoeveel voorouders reeds, gezongen hadden. Ook Darina kende het lied en als Ju ray zong voelde ze een felle pijn in haar oude hart. dat ze reeds ingesluimerd waande. Toch hadden ze tenslotte besloten, de groote reis te maken. Toen het reisgeld kwam. spoedde de zomer reeds ten einde. De beide oudjes waren nog stiller geworden. Als Darina Juray aankeek was het. alsof haar hart zou breken. En als Juray naar de bergen keek werd hij bang, Bang voor zich zelf en ook bang voor dat verre land over zee. Dan werd zijn besluit, om daar heen te gaan, aan )iet wankelen ge- Dat *»a» tóen. Maar nu een modernen tijdmeter: een Junghani klok! De beste en mooiste! Verfijnd van vorm, voornaam van karakter en met een zeldzaam mooien gongslag. De stiptheid en duurzaamheid zelve! uur****!*. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem's Bloei. Nauwer contact met dc wijk- en straatvereenigingen. Dezer dagen heeft er een bijeenkomst plaats gehad van de Propaganda-Commissie van „Haarlems Bloei" met de wijk- en straatver- eenigingen. Een 9-tal der voornaamste wijk en straatvereenigingen heeft aan deze oproe ping gevolg gegeven. Onder leiding van den heer P. J. M. van Te tering, voorzitter der Propaganda-Commissie. heeft deze vergadering nadat een uiteen zetting omtrent de mogelijkheid tot nauwere samenwerking was gegeven, dit vraagstuk on der oogen gezien. Teneinde deze nauwere samenwerking on der de gegeven omstandigheden te verwezen lijken. werd door de vergadering een con tact-commissie. waarin een vertegenwoordiger van elk der samenwerkende wijk- en straat vereenigingen is opgenomen, het meest aan bevelenswaardig geacht. Het punt, hetwelk daarna ter sprake kwam, was: ledenwerving ten bate van „Haarlems Bloei". De meeste vereenigingen verklaarden zich onmiddellijk bereid ook het toetreden als begunstiger van „Haarlems Bloei" in eigen ledenkring te bevorderen. Het denkbeeld van het aanbrengen van een sierlijk schildje aan de puien van de begunstigers van .Haarlems Bloei" onder den handeldrijvenden midden stand, mocht veel bijval verwerven. Het ont werp voor dit schildje, gemaakt door den Haarlemschen sierkunstenaar, den heer H. de Ru, werd zeer geschikt geacht. Bloemversiering van gevels. Verder werd de bloemversiering aan de ge vels uitvoerig besproken. Ook dit punt zal in de wijk- en straatvereenigingen nader worden besproken. Het goede voorbeeld van het Ge meente-bestuur van Haarlem, door versiering met bloemen op verschillende punten van de stad, Haarlem den naam van bloemenstad meer waardig te maken, heeft kennelijk de volle waardeering der straatvereenigingen. Alleen met medewerking van de winkeliers is daarin echter een bevredigend resultaat te be reiken. Verzocht werd deze aangelegenheid op korten termijn in de verschillende organisaties te bespreken. Men zou het op prijs stellen, indien ook de particulieren over het algemeen meer bloe men zouden willen aanbrengen. Etalage- en gevelverlichting. Teneinde Haarlem des avonds een levendi ger beeld te geven, achtte men étalage- en bracht; doch een oogenblik later was hij weer vastbesloten. Er kwam een tijd, dat zij 's morgens besloten, te zullen blijven, en 's avonds overlegden en berekenden, hoeveel het huisje en het land wel zouden opbrengen. Er kwamen ook dagen, dat Juray wilde blijven en Darina vastbesloten was te gaan, of juist andersom, zij het niet zoo vaak. Het kwam zelfs zoover dat Juray uit louter ver twijfeling en radeloosheid de oude Darina sloeg. Juray, die nog nooit een hand tegen een vrouw had opgeheven! Hoe meer de herfst vorderde, des te vaster werd Juray's besluit om te blijven. Hij had nu •wintig jaar zonder Janko geleefd en hij zou die laatste jaren ook wel buiten hem kunnen. En hij wist heel zeker, dat het zonder zijn huisje en zijn land niet meer zou gaan. Maar Darina wilde de rest van haar leven bij haar zoor. doorbrengen. In het dorp wist men al spoedig hoe het er bij de oudjes voorstond. En plotseling wist men ook, dat de Soon geld had gestuurd, om hen naar Amerika te laten komen. Het was niet uit te maken, wie de oorzaak van die praatjes was. Misschien de postbode, mis schien ook wel een van de oudjes zelf. Het hee le dorp leefde mee. In de kroegjes gaf men Juray schoon gelijk maar thuis, aan de waschtobben en op het plein bij de pomp werd openlijk gezegd, dat het een schande was, dat de oude man zijn zoon zoo vergeten kon. De strijd, die het geheele dorp in twee kampen dreigde te zullen verdeelen, was op z'n felst, toen er iets gebeurde, dat op onge dachte wijze een eind maakte aan de moei lijkheden. Op een avond kwam Darina doodmoe thuis. Ze zette zich op de bank bij de kachel en sliep onmiddellijk in. Juray wist. dat ze naar de stad was geweest om den verkoop van het huis te regelen. Hij beefde van woede, toen hij naar haar rustige ademhaling luisterde. Terwijl hij stil lag te mokken, hoorde hij een vaag gerucht aan het venster. Voorzichtig het hoofd in die richting draaiende zag hij de magere gestalte van Franta, den doi-psdeug- niet, die voorzichtig door het venster naar binnen klom. Bliksemsnel ging het Juray door het hoofd: „Als Franta het geld neemt, kunnen wij niet meer naar Amerika!" Rustig keek hij toe hoe Franta op de kousen naar de kast sloop, waar het geld geborgen was. Juray hield den adem in -en bad. dat Darina niet zou ontwa ken. voor de dief met het geld verdwenen zou zijn. Even hoorde hij zacht gerinkel van geldstukken, toen verdween Franta ge- ruischloos door het venster en Juray haalde verlicht adem. Behagelijk rolde hij zich in de dekens en voor het eerst sinds lange we ken sliep hij weer rustig Toen Darina enkele dagen later het geld miste, was Franta al lang uit het dorp ver dwenen en Juray zweeg, over wat hij dien avond gezien had. De reis naar Amerika ging niet door en 's avonds zat hij weer voor zijn huisje en keek naar de Karpathen, die 'net hun toppen tot in den hemel schenen te ■"'ken 'Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den) PETR BANSKé—BYSTRICE. doeltreffende gevelverlichting na het winkel sluitingsuur ten zeerste gewenscht. doch on der de huidige tijdsomstandigheden kar. het overgroote deel der winkeliers zich de luxe dezer étalage- en gevelverlichting niet ver oorloven. Wanneer na 8 uur voor dit soort ver lichting goedkoope stroom zou kunnen wor den verstrekt, zouden vele winkeliers hiertoe niettemin bereid zijn. De voorzitter der Propaganda-Commissie was van meening, dat de directie van het G. E. B. zeker al het mogelijke zou willen doen om eventueele technische bezwaren te dien opzichte uit den weg te helpen ruimen, Indien het Gemeentebestuur tot een dergelij- ken stap zou willen besluiten. Besloten werd deze aangelegenheid door bemiddeling van „Haarlems Bloei" ter kennis van het Gemeen tebestuur te brengen. Ook de aangelegenheid van gevelversiering door middel van bloemen zal alleen dan te verwezenlijken zijn, indien hiervoor vrijstel ling van precario kan worden verleend. Deze eerste bijeenkomst van de wijk- en straatvereenigingen met de propaganda-com- missie van „Haarlems Bloei" had een zeer be vredigend verloop en hield zeker een goede belofte in voor een verder aangenaam en vruchtdragend contact Het Zandvoortsche strand in het ongereede gebracht. HAARLEM Woensdag. Hedenmorgen verschenen voor het kan tongerecht drie personen uit Zandvoort, die het strand daar „500 Meter in de richting van de Noordzee uit de teen der duinen" had den afgegraven, naar de dagvaarding luid de. De eerste gedagvaarde begreep niet waar om anderen wel kuilen in het zand mochten graven en hij niet. „Maar andere graven kleine kuilen, en u maakt het strand met uw graverij heele- maal in het ongereede" vond de rechter. ..U heeft bovendien de bedoeling om op die wijze verloren voorwerpen op te sporen en te behouden". De eerste gedagvaarde gaf dit toe. doch de tweede, een Zandvoortsche grondwerker, be weerde zijn trouwring in het zand verloren te hebben en derhalve het strand overhoop te hebben gehaald. De kantonrechter achtte dit niet waar schijnlijk en veroordeelde de zandgravers er verscheen nog een derde conform den eisch van den ambtenaar van het O.M. tot een boete van f 0.50 ieder. Busdienst onderhouden zonder toestemming. Voorts verscheen voor den kantonrechter W. v. d. W., directeur van een reisbureau te Den Haag. In de dagvaarding werd hem ten laste gelegd dat hij een bus van zijn onder neming van 's-Gravenhage naar Amsterdam had laten rijden met passagiers, zonder daar voor toestemming van de overheid te bezit ten. De bus werd daarvoor 1 Maart des mid dags in Hillegom bekeurd. De kantonrechter veroordeelde v. d. W, tot een boete van f 5. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 18 Juni is met ingang van l Juli 1938 benoemd tot burgemeester der ge meente Gasselte: mr. K. H. Gaarlandt. Mr. K. H. Gaarlandt werd 11 September 1909 geboren. Hij is advocaat en procureur te Gouda en tevens volontair ter gemeentesecretarie van Boskoop. De heer Gaarlandt is een zoon van den burgemeester van Gouda. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau prof. dr. E. van Everdingen, te De Bilt, hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch in stituut. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 24 JUNI Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Keulen 1.20 Ned. Brussel 1.30 Keulen 3.20 Danmarks Radio of Diversen 4.20 Droitwich 5.20 Fransch Brussel. 6.20 London Regional, 7.05 Ned. Brussel. 7.50 London Regional, 9.20 Keulen. 10.20 Ned. Brus sel. 10.30 Fransch Brussel, 10.50 Keulen (Leip zig) Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9 20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 Di versen of Gramofoonmuziek 8.20 Droitwich 9.40 London Regional 9.55 Droiwich. Progr. 5: 8.0012.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gino Bordin cn Edith Lorand. 1. Flowery Path, Gino Bordin 2. Ouverture „Die Fledertnaus", Edith Lorand 3. Hawaiian Rêverie, Gino Bordin. 4. Destiny Waltz. Edith Lorand. 5. The blue Bird, Gino Bordin. 6. Accelerationen, Edith Lorand. Intermezzo. 7. Lonesone Me, Edna OClare. 8. Piano Medley, Peter Krcuder 9. Ev'ryone says: „I love qou", Edna Clare. 10. Venetian Kisses. Gino Bordin. 11. Traum Walzer, Edith Lorand. 12. Night in the desert. Gino Bordin. 13. Ball im Savoy, Edith Lorand. 14. In Vienna one night, Gino Bordin. 8.0012.00 Diversen. HET ONGELUK AAN HET HAARLEMSCHE STATION. Naar wij vernemen is de toestand van mej. A„ die Maandagavond 13 Juni, doordat zij uit een rijdenden trein stapte, ernstig werd ge wond. bevredigend. Het verloop van de ziek te gaat naar wensch. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aanwinsten. In het Filiaal „Huis te Zaanen" van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, zijn de vol gende aanwinsten ter beschikking gekomen: Opvoeding en Onderwijs: Kind, Ons; gids voor jonge ouders. Vos. Voor het geluk onzer kinderen. Toegepaste Wetenschappen. Boomsma. De techniek van kampeeren. Fuhlberg, Auto, schip en vliegtuig. Houwink. Wat ieder voor en na het huwelijk moet weten. Nederlandsche letterkunde. Brom. De dominee in onze literatuur. Kuitenbrouwer en Sassen. Katholieke poëzie na 1900. Laan, Ter. Nederlandsche overleveringen, 2 deelen. Slnninghe. Noord-Brabaritsch sagenboek. Nederlandsche en in het Neder], vertaalde romans: Bruijn. De zaadsjouwers. Last Een huis zonder vensters. Lewis. Kunst en zaken. Szikra Cirkelgang. Zernike. Het leven zonder einde. Duitsohe Romans. Feuchtwanger. Der falsche Nero. Neumann. Neuer Caesar.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11