f] V Hommen Co. N: Buren MENU VAN DE WEEK Recepten W Voor handige vingers DONDERDAG 23 JUNI 1938 H A' ARDE M'S D A' G B E A D 10 Wie ouder menschen woont, heeft onver mijdelijk buren, maar hij is op zijn beurt ook weer een buur van die anderen, en met beiden dient hij rekening te houden. Als de kinderen heel erg veel lawaai maken in den tuin, onder luid blaf-accompagnement van den hond, zal moeder ze tot stilte manen, „want we wonen nu eenmaal niet op de hei of in den polderf, waar dichtbij geen buren zijn". En als er vlak naast de deur iets gaande is waarbij hulp gewenscht is. dan zal een goede buurman het eerst zijn diensten aan bieden. Elk mensch met eenig sociaal gevoel zal er het belang van inzien om op goeden voet te staan met zijn buren, en heusch niet alleen omdat men elkaar weieens noodig zou kunnen hebben, want dat komt misschien nooit voor, maar doodeenvoudig omdat het alleronplezie- rigst is. om aan menschen die men ieder oogenblik ziet, een kwaad hart toe te dra gen. Dit is een echt zomersche overweging, om dat men dan veel meer van de buren merkt dan in de lange wintermaanden. In het laat ste geval is het vroeg donker en laat licht, zoodat menschen die vroeg naar hun werk gaan en laat terugkeeren naar huis, van hun buren niets merken, misschien alleen wat op de Zondagen. Maar in de zomermaanden is dat heel an ders: men ziet elkaar vertrekken en thuis komen, men heeft ramen en deuren open. koestert zich in het zonnetje in den tuin of op een balkon en komt er allicht toe eens een praatje te maken. En wat is het dan aller- onbehagelijkst om, door een of ander ru zietje. te moeten doen of die buren lucht zijn, om met een onverstoorbaar gezicht langs el kaar te loopen alsof de andere niet be staat. misschien ieder in eigen tuintje te zonnen, met enkel een laag hekje ertusschen, en elkaar niet te willen aankijken. Wat een penibele situatie en wat een aanleiding tot stekeligheden die geen enkelen zin hebben. Hebt u ook wel eens opgemerkt, dat er men schen zijn die altijd „spul" hebben met hun buren, om het maar eens huiselijk uit te druk ken, terwijl andere, hoe vaak ze ook verhui zen of hoe vaak hun buren ook wisselen, altijd prettige bewoners tot buren krijgen? Wie goede vrienden met zijn buren wil blijven, moet beginnen met ze niet te over- loopen, dat verveelt ze'ker en vast op den duur, cn bovendien kon er weieens een tegen valler volgen wanneer men met nieuwe buren maar direct zoo hard van stapel loopt. Op den duur bevalt men elkaar misschien weder- kcerig lang niet genoeg voor zoo'n intieme om gang "terwijl men elkaar als oppervlakkige ken nissen best zou kunnen waardeeren. Er zijn ook menschen die alles van hun buren gek vinden, dat wil dan zeggen dat zij anders doen en anders zijn dan die men schen zelf zijn of van hen verwachten. Maar dat wil heelemaal immers nog niet zeggen dat zij het zelf nu juist zoo bij het goede eind hebben, dat is een vorm van zelfgenoegzaam heid, die ook maar al te vaak op kleine ste keligheden over de kinderen of over een huis dier. of ook wel over een radio of een piano uitloopt. Nu is het allerminst de bedoeling om hier te betoogen dat alle buren verongelijkte, en gelachtige menschen zijn die niets anders dan het allerbeste voor oogen hebben! Natuur lijk zijn er onuitstaanbare menschen, die on uitstaanbare situaties kunnen scheppen, maar daar hun verblijf in het huis naast het onze toch niet verkort kan worden door onze woede op hen. doet men het beste geen notie van ze te nemen, en te hopen dat ze ons ten minste met rust zullen laten. Maar zulke on aangename buren zijn er werkelijk niet zoo veel, en u kunt er vrij zeker van zijn, dat menschen die altijd over hun buren klagen, zelf ook lang niet vrij van onaangenaam heden zijn, erger nog, dat zij wel graag over hun buren praten en aanmerking op ze maken, dat dit ook een vorm van amusement is, zij het dan ook geen verhevene. Merkwaardig is ook wel, dat in een samen leving, waar men veelal op zijn buren is aan gewezen voor eerste hulp. zooals dit in afge legen streken het geval is, de buurtschap meestal heel goed is. Men is daar meer op el kaar aangewezen dan in een dichtbevolkte streek, en daarom neemt men eikaars eigen aardigheden wat lichter en is er dan ook van overtuigd, dat men over en weer altijd voor elkaar klaar staat. Dit moesten zij ook eens bedenken, die altijd met hun buren zoowat overhoop liggen: hoe zou ik op deze menschen reageeren, als zij in den wijden omtrek mijn eenige aanspraak, mijn eenige hulp in nood waren: zij zouden tot de conclusie komen dat zij dan heel wat verdraagzamer tegenover „die onuitstaanbare Van Puffelens" zouden staan. E. E. J.—iP. Schattige Zomerjurk Een juweeltje voor onze meisjes en. doodeenvoudig. Vrouwenschoon als „Natuurmonument" Het stadje Broomfield in het Engelsche graafschap Essex heeft van oudsher den roep de mooiste blondjes van heel Engeland te bezitten. Maar 't is niet alleen het prachtige blonde haar. maar vooral de mooie huid, die de Broomfieldsche meisjes beroemd heeft ge maakt. Wie in Engeland een dame een com plimentje wil maken, vertelt haar, dat ze een echt Broomfieldsche huid heeft. Natuurlijk weten de inwoners van het stadje dit bijzondere voorrecht op prijs te stellen en er bestaat dan ook sinds jaar en hag een „vereeniging tot bescherming van de blondines en haar huid". De voorzitter van deze vereeniging heeft juist dezer dagen nog een glorierijke zege bevochten in een proces met de Essex-water- leiding. Er was n.l. besloten, dat ook Broom field, dat tot dusver zijn water ontving uit een natuurlijke bron, hierbij zou worden aangesloten. De voorzitter van de ..vereeniging tot be scherming van de blondines" beweerde ech ter dat het harde water 't Broomfieldsche vrouwenschoon voorgoed zou bederven. En dus werd de aansluiting voorloopig tot 1941 uitgesteld. KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Smakelijke aardappels (ook oude) krijgt u, door een eetlepel azijn in het kookwater te doen. Ze worden dan niet zwart, zien er bizonder mooi uit en de smaak is voortreffelijk! Kostbare kant moet voorzichtig worden gewasschen. U wik kelt de kant om een groote flesch, wascht ze met lauw zeepsop cn spoelt ze. nog steeds om de flesch, in lauw water uit. Ze heeft dan de minste kans te wol-den beschadigd. Mooie, charmante zomerjurken behoeven, vooral tegenwoordig, niet ingewikkeld van model te zijn. Onze modefoto bewijst het overtuigend. U ziet hier een allerliefste jonge-meisjesjurk uitgevoerd in bedrukte crêpe de chine. Het fond is crème, de vogels en takken groen, roze en blauw. Er wordt een groote hoed van hel groen vilt bij gedragen. De groote en toch fijne motieven geven aan deze jurk iets buitengewoon aparts en 't maaksel is zóó eenvoudig, dat u 't onmid dellijk kunt copieeren. Juist die eenvoud zal een aardig meisje zoo bijzonder goed kleeden! O dfc Gratis Knippatroon Speciaalhuis in Damesstoffen Anegang 3840 (Adv. Ingez. Med.) Zondag: Gevulde eieren, Kalfsschijf Wortelen en peulen Nieuwe aardappelen Kersen Maandag: Groentesoep (blokje), Vleeschpannekoek van van resten kalfsschijf Aardappelen Komkommersla Dinsdag: Duitsche biefstuk Capucijners Aardappelen Karnemelkpudding Vanillesaus. Woensdag: Runderlappen Tomatensla, Aardappelen Vanillevla met aardbeien. Donderdag: Gebakken lever, Bloemkool, Aardappelen Rabarbermoes Vrijdag: Bloemkoolsoep, Gestoofde visch met tomatensaus Aardappelen Hangop met beschuit en suiker Zalcrdag Gekookte eieren Kropsla Gebakken nieuwe aardappelen Havermoutpap. V.l.n.r.; normale voet, -platvoetabnormaal schoeisel, rechte en scheefgemaakte zool. Goed geschoeide voeten Niets is zóó bevorderlijk voor uw gezondheid en geluk. De mode „van binnen uit" VEGETARISCHE MENU'S. 3. Spiegeleieren, Gebakken aardappelen Doperwten Kropsla Omelet met vruchten 4. Boonengehakt Tuinboonen. Aardappelen Bruine boter Yoghurt met beschuit en suiker 1. Tomaten gevuld met kaas Aardappelen Worteltjes Gesmolten boter Flensjes met kersen. 2. Gestoofde aardappe len in peterseliesaus Andijvie Vruchtensla Gestoofde aardappelen in peterseliesaus. Benoodigdheden (4 pers.)1 K.G. koude, gekookte aardappelen, y2 L. melk, 20 gr. bloem 40 gr. boter, l eetlepel gehakte peterselie, noot, maggiearoma. zout. Bereiding: De aardappelen in niet te dun ne plakjes snijden, of als ze klein zijn alleen doorsnijden. De boter met de bloem verwar men tot een gelijk papje, de melk er lang zaam bijgieten en het sausje door laten ko ken. Naar smaak wat zout, noot en maggie aroma toevoegen. De plakjes aardappelen er OG vlug even een paar leuke zomer schoen tj es! U koopt ze na een heelen middag winkelen, want die luchtige, open dingetjes zitten altijd goed, niet waar? En morgen gaat u erop wandelen of boodschappen doen. Vaak zijn het enkel maar een paar hooge hakken, om den voet vastge houden door een paar riempjes. Die snoezige gevalletjes in allerlei vormen en kleuren ver dienen nauwelijks den naam van schoenen. En tochneen, slaat u maar niet met een boos gezicht de krant dicht: 'k ga heusch niet verbieden, op hooge hakken te loopen. Dit verbod zou trouwens weinig uitwerken, want we verbeelden ons nu eenmaal tóch. dat een voet in een hooggehakt schoentje eleganter is óók voor de straat dan een stevige stapper van rationeeler vorm. Ik wil u alleen zeggen: kies uw schoenen niet „zoomaar eventjes", doch doe dit na rijp beraad. Ten eerste: bekijk de schoenen, die men u laat zien, ook eens aan den onderkant. De zool moet recht zijn. Wanneer u met een stuk je krijt de zool in 2 gelijke deelen verdeelt, moet die krijtstreep precies aan de punt van het bovenleer uitkomen. Is dit niet het geval, dan zal dat schoentje uw voet geen goed doen. Vele z.g. „Amerikaansche" schoenen lijden nogal eens aan het euvel, dat de welving zeer naar binnen toe is geaccentueerd. En de schoenen met zeer hooge hakken en diepe uitsnijdingen veroorzaken dikwijls die lastige „wiebelige hak", die de enkels naar binnen doet zwikken. Kies dus bij voorkeur Neder- landsch fabrikaat en van een fabriek, die be kend staat om haar rationeele modellen! Heusch, die z ij n te vinden en de elegance be hoeft er niet onder te lijden. DE voet is soepel en lenig als de twee voor naamste welvingen, n.l. de lengte- en de breedtewelving goed met elkaar harmoniee ren. Een verzakking van de lengtewelving ver oorzaakt platvoeten: een verzakking van de breedtewelving eeltplekken en eksteroogen. In het algemeen heeft zoo'n verzakking van den voet ernstige gevolgen: de gewrichten heb ben zeer te lijden en zij veroorzaakt die weeë pijn, die na veel loopen of staan optreedt en die vele vrouwen doet vreezen, dat ze rheuma- tiek in de voeten hebben. Die pijn.ik zou bijna vragen: wie kent ze niet? Ze tintelt door de beenen heen tot de heupen en den rug toe, en als men maar door b 1 ij f t loopen zijn hoofdpijn en doodelijke vermoeidheid de ge volgen. Zelfs nog den volgenden dag, als u allang weer andere schoenen aan heeft en „die ellendige dingen" in een hoek heeft ge smeten, ondervindt u nóg de nadeelen van die vermoeidheid. O, waren toch alle vrouwen wijs! En beslo ten ze toch van stonde af aan, tenminste op straat practische schoenen te dragen! Hoeveel pijn, hoeveel ellende en hoeveel af schuwelijk geschommel tengevolge van mis vormde voeten zou worden voorkomen. Laat u toch nooit wijsmaken, dat het pijnlijk trip pelen op onnatuurlijk hooge hakken elegant is. Integendeel, een gang, die gemakkelijk en vlot aandoet, een sportieve, gezonde gang geeft een vrouw de grootste charme! TEN Hl f N als uw voeten al misvormd zijn? Wel, dan moet u er gauw bij zijn en ze door een gediplomeerd voetkundige laten behande len. 't Is niet voldoende om „zoomaar een zooltje" te koopen. De steunzolen moeten speciaal voor u naar gipsmodellen van uw voet worden gemaakt. Een steunzool, die los ligt of knelt, geeft meer last dan gemak. Bovendien moet de „voetendokter" uw voeten geregeld onder toezicht houden. Naarmate de afwijkingen verdwijnen, kan de steunzool kleiner worden genomen. Genezing van de misvormde voeten is bijna altijd moge lijk, mitsmen niet weer in de oude fout van ondoelmatig schoeisel terugvalt! De meeste vrouwen, die last van pijnlijke voeten hebben, meeneri verlichting te kunnen vinden door thuis slappe pantoffels zonder hakken te dragen. Maar al heel spoedig mer ken ze, dat dit niet helpt: integendeel: het kwaad verergert. De voet ontvangt geen steun, 't heele lichaam rust erop en de mid denvoet zakt uit. Als de schoenen weer wor den aangetrokken merkt men, dat de spieren slapper geworden zijn. Wilt u dus in huis pantoffels dragen, goed. Maar dan stevige, van binnen gewelfde, met een laag hakje! pl.m. 10 min. in laten stoven en als ze opge daan zijn in de dekschaal de peterselie er overheen strooien. Inplaats van deze peterseliesaus kunnen de plakjes aardappel ook gestoofd worden in een kaassaus. Op deze hoeveelheid neemt men dan pl.m. 50 gr. geraspte oude kaas en roert die vóór dat de aardappelen er in gaan, door de saus. Gesloofde visch met tomatensaus. Benoodigdheden (4 pers.): 1 schelvisch of eenige moten kabeljauw. 3 dL. water, 2 bouillonblokjes, 3 lepels, dikke tomatenpurëe en wat peper en zout er door roeren. De visch schoonmaken en wasschen met wat zout inwrijven en in een vuurvasten schotel leggen. Het mengsel van boter, ui, en selderij over de visch uitspreiden en de bouillon in den schotel gieten. De visch in een vrij warme oven gaar laten worden. De visch zoo nu en dan met het sausje bedruipen en voor het op doen fijngehakte peterselie er over strooien. Geen zinneloos regeerend despote, maar uitdrukking van den tijd geest. AT is mode eigenlijk? Wonderlijke vraag, waarop welhaast niemand een bevredigend antwoord weet. Eén ding kunnen we ervan zeggen en dat is, wat de mode niet is. Ze is geen zinneloos, klakkeloos regeerende despote, ze heeft een zekeren achtergrond, die wortelt in den geest van den tijd. De mode heeft dus zin, al wordt zij ook duizendmaal voor zin" verklaard. Ze is de openbaring van een bepaald aspect van den mensch van een le venshouding in zijn ontwikkelingsgang. 't Is wonderlijk om te zien. hoe de portret ten en vooral de vrouwen-portretten uit be paalde kunstperioden allemaal eenigszins op elkaar lijken, als 't ware familietrekken ver- toonen. Hoe komt dit toch? Hebben al die schilders elkaar zoozeer beïnvloed, dat ze alle vrouwen op dezelfde manier zagen? Heeft de natuur zich zoozeer door een algemeen schoonheidsideaal, dat toen heerschte, laten beïnvloeden, dat gezicht en figuur der vrouw naar dit ideaal werden gevormd? Of heeft de mensch om modieus te zijn, al die vrouwen zóó geregeerd, dat ze hieraan vrijwillig haar persoonlijkheid offerden? Al deze drie factoren hebben natuurlijk meegewerkt. Duidelijker wordt echter de zaak, wanneer we voorop stellen, dat de mode evenals de kunst, haar wetten heeft, -waaraan ze ondergeschikt is. De mode is niet vrij. maar gebonden. Ze kan niet anders uitdrukken dan den tijd, waarin wij leven. Alle vrouwen uit een bepaald tijdperk staan onder den geest van dien tijd en die geest drukt zich uit in de gestalte en gezicht en tenslotte in de met deze verschijning har- monieerende kleeding. Voor de mannen geldt deze wet ook, doch in geringere mate. Als we eens een paar portretten uit de gothiek of de barok bekijken, dan zullen we ten zij de kunstenaar er in geslaagd is aan de gezichten en gestalten de uitdrukking van het eeuwig-menschelijke, van datgene, dat van alle tijden is, te verleenen men schen zien, die in dien bepaalden tijd thuis- hooren en die bijv. in onzen tijd belachelijk zouden aandoende kapsels en kleedingstuk- ken werken hiertoe mee, maar zeer zeker ook de levensopvatting, zeden en gewoonten. Wij doen aan sport en blijven dus slank. Maar onze slankheid, die krachtig en soepel wil zijn, is een heel andere dan de slankheid dei- vroegere renaissance, die zacht en ethisch was. De tijd van de romantiek gaf aan vrou wengezichten een droomende uitdrukking met wceke gelaatstrekken en passieve hou ding. De uitdrukking van onze vrouwen, is zelfbewust, haar houding vol ingehouden kracht. Meestal geschieden deze veranderingen in den tijdgeest en dus ook in kunst en mode geleidelijk, doch we hebben op dit gebied ook sprongen beleefd. Het ideale vrouwentype van 1910 is in sterke tegenstelling met dat van 1935 en toch liggen hier slechts 25 jaar tusschen. Iets der gelijks vinden we in den vrij plotselingen overgang van rococostijl naar directoire. Bei de keeren bewees de mode, dat zij niet „zoo maar" gebiedt, want zulk een totale omme keer in kleeding, houding en wezen hing ten nauwste samen met een ommekeer in de we reldbeschouwing. En nu is dit eigenlijk het merkwaardige, dat dezelfde vrouwen die er 25 jaar geleden vol enthousiasme naar streefden, het ideaal type van haar tijd nabij te komen, zich nu weer even enthousiast in dezen tijd ont plooien. Het jonge meisje van 1912, dat met haar stijf corsotpantser en chignonkapsel de quadrille danste en zich ingetogen en schuch ter gedroeg, is nu een sportieve vrouw van in de veertig, onafhankelijk en zelfbewust, die haar lenig lichaam, geoefend door sport en spel .harmonisch beweegt enzich heelemaal niet bewust is van deze gedaante verwisseling! En zoo zijn er jeugdportretten met poeder pruik anno 1785 van vrouwen die omstreeks 1800 dus slechts 15 jaar later in Griek- sche gewaden, op sandalen rondliepen en zich in dit nieuwe tijdsgewricht volkomen thulsvoelden. Het paradoxale woord: niet de natuur is het voorbeeld van de kunst, maar de kunst is het voorbeeld der natuur, bevat een kern van waarheid. We zouden het zoo kunnen zeg gen. dat de natuur zich onder de vormende hand van den mensch zonder haar „natuur lijkheid" te verliezen, bij de menschelijke idealen aanpast. Zoo zal ook als vanzelf het wezen der vrouw met den tijd mee veranderen! Ze zal smalle of breede heupen hebben, slank of gevuld zijn, glad of krullig van lokken, blank of bruingebrand van gezicht zijn. zich „echt vrouwelijk" of jongensachtig bewegen een zelfbewuste of schuchtere houding aanne men. ze zal zijn precies zooals de man, die evenals zij aan 'de wetten van zijn tijd ge hoorzaamt haar het liefste ziet. 't GEVOELIGE KINDJE. Tineke is geen moeilijk kind: met zacht heid kan men vrijwel alles van haar gedaan krijgen. Sedert korten tijd heeft ze echter een merkwaardige gewoonte aangenomen. Ze wordt 's morgens om zes uur wakker, kruipt uit haar bedje en gaat in de slaapkamer van de ouders, waar ze eerst moeder, daarna vader wakker maakt en hen heel lief en vriendelijk van alles en nog wat begint te vertellen. Daarna kruipt ze weer in haar bedje terug. Deze gewoonte van Tineke is erg lastig voor de ouders, maar toch willen ze 't zeer ge voelige kindje niet kwetsen door haar kort weg terug te sturen. Ze praten er eens samen over en besluiten, zich dan maar slapende te houden. Tineke zal dan vanzelf wel den moed verliezen, hen zoo vroeg te komen op zoeken. Den volgenden morgen verschijnt Tineke weer op den gewonen tijd en streelt en kust. Moeder: zonder resultaat. Ze schudt haar aan den schouder, maar moeder slaapt rus tig door. Tineke gaat naar vader; 't zelfde gevolg. Gespannen gluren de ouders tusschen hun oogharen door, wat het kindje nu zal doen. Tineke, 't gevoelige kindje, blijft een oogenblik staan, dan draait ze zich om en zegt droogjes: „Jammer. Allebei dood". Maakt rechtsomkeert, kruipt weer in haar bedje en gaat slapen. Allerlei leuke dingen, gemaakt van overgeschoten lapjes Hebt u werkelijk handige vingers? Dan zult u stellig het aardige idee, dat we deze week lanceeren, met vreugde begroeten! :t Gaat rom, een paar overgeschoten lappen nu eens op een origineele manier productief te maken. We veronderstellen, dat u uit uw lappendoos opdelft: een lap geruite zij (rood met wit bijv.) een lap met een fijn grijs streepje, bijv. fijn zijachtig katoen, een forsche streep bijv. blauw met wit, een stuk rood fluweel en een ander effen stofje, bijv. zachtrose mousse line. Van deze combinatie heelemaal niets ongewoons, zooals u direct zult toegeven! gaan we het aardige motief samenstellen, dat u in den linker bovenhoek van de teeke- ning ziet. Teeken eerst het motief in de ge- wenschte grootte op stevig papier en knip dan de lapjes iets grooter dan de geteekende figuren. Nu naait u de lapjes vast op een effen ondergrond. U kunt dit uit de hand doen met kleine steekjes, doch desgewenscht ook op de machine. Van deze motieven, die in grootte kunnen varieeren.' zijn allerlei leuke dingen te ma ken. Vier of vijf ervan vormen een aardigë versiering voor een practische linnen tasch, die bijv. uitnemend geschikt is voor strand of picnic; twee motieven, in ruitvorm aan gebracht op een fond van geruit zefir, zullen een oud kussen prachtig opvroolijken. Uw naaidoos, die misschien wat verveloos gewor den is door 't vele gebruik, zal er zeer bij winnen als u haar geheel overtrekt met een hoes van linnen, waarop dit motief is aan gebracht, terwijl u de zijkanten versiert met kleurige banden. En tenslotte nog iets origineels voor de lunchtafel in den zomer. Een geliefde gast zal zich zeker echt thuis voelen als u hem of haar een eenvoudig servetzakje geeft, met het motief versierd en uw tafel wordt buiten gewoon gezellig, als u een heele serie kleedjes voor onder de borden erbij maakt. Natuurlijk kan een geniale huisvrouw nog wel meer bedenken: een tafelkleed voor de serre bijv. met een rand van deze motieven, op oud-Hollandsche stoelen enz. enz. We hebben u alleen maar een ideetje aan de hand willen doen; borduurt u zelf maar naar har telust hierop voort

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14