Garage Hartog DONDER DAG 23 JUNI 1938 HAAELE M'S D A GBLAD Het mooiste Diploma 'n VULPEN van DANTUMA Th Stanlunta ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem ^ordt geen loopgraven stad» Hoe het riolccringswcrk wordt uitgevoerd. Elders in dit nummer vermelden wij het voor Haarlem blijde bericht, dat het Werk fonds het crediet van ongeveer 5 millioen gulden voor de uitvoering van het- groote rio- leeringsplan heeft goedgekeurd. Als nu ook nog overeenstemming verkre gen wordt over de voorwaarden kan met de uitvoering van dit belangrijke object voor de werkverruiming te Haarlem begonnen worlen. Indertijd hebben wij reeds medege deeld. dat de plannen voor dit werk al ge heel door Openbare Werken gemaakt zijn, zoodat daardoor de uitvoering bespoedigd kan worden. Misschien zullen de Haarlemmers die nog weinig van de wijze van uitvoering van dit groote object vernomen hebben, angstig worden, dat nu Haarlem in de toekomst een loopgravenstad zal worden, omdat zij ver onderstellen dat alle straten zullen moeten worden opgebroken. Wij vernemen evenwel dat daar voor geen vrees behoeft te bestaan. Haarlem zal geen indruk maken van een loopgravenstad. Er zullen alleen op verschillende punten van de ge meente hoofdaders voor de nieuwe rioleering aangelegd moeten worden, waarop dan de bestaande rioleerin- gen in de verschillende straten zullen aansluiten. Deze hoofdaders zijn zoo ontworpen dat in het algemeen de hoofdverkeerswegen er bui ten vallen. Er behoeft dus geen vrees te be staan dat bijvoorbeeld de geheele Groote Houtstraat, de Koningstraat en de Anegang opgebroken behoeven te worden. Natuurlijk zal het wel eenige stagnatie voor het verkeer geven als zulke hoofdstraten op de hoofd aders moeten worden aangesloten, maar het ongemak dat daardoor veroorzaakt zal wor den zal zooveel mogelijk beperkt worden. Bovendien wordt het geheele rioleerings- plan niet in eens uitgevoerd. Het is nog niet zeker over hoeveel jaren het verdeeld zal worden, T. 8 of 10 jaar. Maar in elk geval wordt dus elk jaar in een bepaald gedeelte der gemeente gewerkt, zoodat met de omleg ging van het verkeer daarmede gerekend kan worden. Ook in de binnenstad moeten verschillende hoofdaders gelegd worden en het laat zich van zelf aanzien, dat daardoor voor om wonenden een tijdelijk ongemak ontstaat. Maar men moet zich natuurlijk wat opoffe ringen getroosten voor de uitvoering van zoo'n werk dat in het belang der stad is. Voor de werkverruiming is, wij wezen daarop ook reeds in het andere bericht, het object van groote beteekenis. Als aangenomen wordt dat het werk over 8 jaar verdeeld wordt, wil het zeggen, dat per jaar meer dan 600.000 zal worden verwerkt. In een object als een rioleeringsplan zit in verhouding een hoog percentage arbeidsloon. Er zullen dus geregeld eenige honderden werk- loozen aan het werk gezet kunnen worden. Zandvoortsclie gemeente- ambtenaar aangehouden. Naar wij vernemen is Woensdagavond door de politie te Zandvoort een ambtenaar van het Gasbedrijf aldaar aangehouden verdacht van fraude. Naar onze correspondent vernam is het be drag. waarover deze fraude gaat, nog niet vastgesteld, maar men heeft den indruk dat het over een vrij groote som gaat. De aangehoudene, die toegegeven zou heb ben. dat hij zich aan fraude heeft schuldig gemaakt, is een jonge ambtenaar, die ongeveer acht jaar in dienst van het bedrijf is. Osselie industrieel veroordeeld. Vonnis luidt twee jaar. •s HERTOGENBOSCH 23 Juni. De recht bank alhier heeft hedenochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen den industrieel uit Oss. M. van Z.. die op 9 Juni j.l. terecht heeft gestaan, verdacht, zich aan eenige zedenmis drijven schuldig te hebben gemaakt. De rechtbank veroordeelde Van Z. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De officier van justitie heeft tegen hem drie jaar gevangenisstraf geëischt. Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit c.a. 30 wagens, 2, 4 en 6 persoons, alsmede bestel wagens, W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 23 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Frans Hals Theater: „f 5.000.000 zoeken een erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Parvenu" en „De Onbekende Vrouw" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Speciaal verlof". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dracula's dochter" en ..De raaf". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Hoe langer hoe gekker" en „De moord in de filmstudio". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—fi uur Zandvoort: Zuiderbad. vuurwerk 10.30 u Zandvoort: Groot Badhuis: Negro Show Band, 8.30 uur. VRIJDAG 24 JUNI Bioscopen nieuw programma. Zandvoort: Groot Badhuis: Negro Show- Band. 8.30 uur. Zaak-Oss voor het Ambtenaren gerecht. Getuigen wijzen de aunt ij gin gen tegen de mnreehaussee af. Optreden geenszins onjuist of onbehoorlijk, verklaart de divisie-commandant te Maastricht. 's-GRAVENHAGE. 23 Juni. On der veel belangstelling, voor zoover althans de betrekkelijk kleine ruim te van de zittingzaal dit toeliet, heeft heden het Ambtenaren gerecht alhier de bekende zaak van de marechaus see te Oss behandeld. Zooals men weet. hebben de zes onderoffi cieren. die tot de brigade van de Koninklijke Marechaussee te Oss hebben behoord, en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ont heven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het Ambtenarengerecht een klacht aanhan gig gemaakt tegen de besluiten en handelin gen, welke tot deze ontheffing en overplaat sing hebben geleid. Het gerecht was als volgt samengesteld: Mr. A. van Haeringen, voorzitter, Mr. J. H. Scholten, Mr. Donders, gep. generaal-majoor H. Zeeman en gep. gen.-majoor J. Geesink, leden. De wachtmeesters werden bijgestaan door Mr. R. A. James uit Apeldoorn terwijl de mi nister van Justitie was vertegenwoordigd door Mr. P. Mêyes. Na de opening deelde de voorzitter mede. dat het gerecht besloten heeft alle zaken gelijktijdig te behandelen en dat van de zijde van het gerecht geen getuigen zijn opgeroe pen. Getuigenverhoor. Als eerste getuige wordt gehoord de kolo nel der Kon. Marechaussee J. van Selm. Op een vraag van Mr. James, of getuige voor 1 April 1938 ooit eenige klacht heeft ontvangen over het personeel van de brigade te Oss. antwoordt getuige: Neen. Daarna heeft hij inlichtingen ontvangen, waaruit hij den indruk heeft gekregen, dat dit personeel schromelijk in zijn taak was tekort geschoten, o.a. doordat geen voldoen de overleg werd gepleegd met den Officier van Justitie. Getuige heeft daarop den commandant der 2e divisie opdracht gegeven tot het instellen van een onderzoek. Het resultaat daarvan is geweest, dat de wachtmeesters wel voldoen de overleg hadden gepleegd en voorts, dat de kwestie van een beweerde mishandeling niet waar was. Voorts deelt getuige mede. dat het nooit in de bedoeling van wachtmeester De G. heeft gelegen om een proces-verbaal tegen de geestelijken op te maken. Op een volgende vraag van Mr. James be vestigt getuige, dat hij op 2 April een con ferentie heeft gehad met den minister van Justitie, waarbij deze heeft medegedeeld dat hij met den minister van Defensie tot over eenstemming was gekomen omtrent de te nemen maatregelen. In deze conferentie heeft getuige het voor stel gedaan, om de brigade te handhaven, doch alleen den opperwachtmeester C. te doen vervangen door opperwachtmeester M. Dit voorstel is echter niet aanvaard. Op de vraag van Mr. James, of getuige ooit klachten heeft vernomen, dat het personeel der brigade ruchtbaarheid gaf aan verschil lende zaken, zegt getuige daarvan nimmer iets te hebben vernomen. Alleen was de procureur-generaal zeer ge belgd over verschillende persberichten, waar na getuige toen een onderzoek heeft inge steld, waarbij hem gebleken is, dat die be richten niet van de marechaussee afkomstig waren. Daarna wordt als getuige gehoord de ge- pensionneerde luitenant-kolonel der Kon. Marechaussee Boellaardt, oud-commandant van de 2e divisie (tot 1 Maart 1938). Getuige verklaart, van den procureur-ge neraal nooit eenige opmerking te hebben ge kregen over het optreden van de brigade te Oss. Voorts zegt getuige, dat de verhouding tus- schen hem en den procureur-generaal heel slecht was. Op een vraag van den voorzitter zegt ge tuige. dat de commandanten in het algemeen het personeel in hun optreden vrijlaten ten behoeve van de justitie. Getuige's oordeel over de wijze, waarop het personeel van de brigade Oss zijn werk steeds heeft verricht is: zeer goed. Wanneer het optreden anders zou zijn ge weest, zou getuige dat zeer zeker van den procureur-generaal hebben gehoord, zooals dat ook is geschied bij een klacht over de brigade te Uden. Hierna wordt als getuige gehoord de ma joor van Everdingen. divisie-commandant te Maastricht. Deze getuige zegt op 10 Maart j.l. een on derhoud van een kwartier te hebben gehad met den procureur-generaal. Bij dit onder houd heeft de procureur-generaal met geen woord over de brigade Oss gesproken. Dit heeft getuige later, toen hij op 1 April van de klachten hoorde, in hooge mate be vreemd. Als verklaring hiervoor vernam getuige, dat de procureur-generaal zeide nimmer derge lijke zaken met getuige's voorganger te heb ben willen bespreken, omdat daarmede sa menwerking onmogelijk was en dat de procu reur-generaal gemeend heeft een dergelijke houding eveneens tegenover getuige te moe ten aannemen. Waarom is getuige onbegrij pelijk. Toen echter op 1 April de procureur-gene raal met zooveel klachten en feiten kwam, heeft getuige op gezag van een zoo hooge autoriteit aangenomen, dat de brigade wel op zeer onjuiste wijze moest zijn opgetreden. Deze meening heeft getuige later na een onderzoek echter gewijzigd en toen is hij tot de conclusie geko men, dat het optreden van de brigade geenszins onbehoorlijk of onjuist is geweest, en dat wanneer er dan al een fout moge zijn gemaakt, deze toch zeer gering is geweest. Volgende getuige is kapitein jhr. Bowier, districts-commandant te Nijmegen. Deze ver klaart. dat zijn oordeel over het optreden van de brigade te Oss zeer goed is. Mr. James vraagt den getuige naar aan leiding van het verweer van den minister, dat de substituut-officier Van den Burg op 15 November 1937 aan wachtmeester De G. zou hebben geschreven, dat de brigade te Oss niet meer zou mogen deelnemen aan het opspo ringsonderzoek, of hem daarvan iets bekend is. Getuige beantwoordt deze vraag ontken nend en zegt, dat, indien zoodanig schrijven zou zijn uitgegaan, hij daarvan zeer zeker op de hoogte zou zijn geweest. Mr. van den Burg gehoorc" Vervolgens wordt gehoord de substituut officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mi van den Burc de nieuwe chocoladereep van KWATÏA een nieuwe, hoogere chocolade kwaliteit, dank zij het 0RVIDQ-PR0CÉDE (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen, betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelijk opklarend, waarschijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur in het Noorden, in het Zuiden koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 7680 m.M. te Brest en Rennes. Laagste 749.5 m.M. te Stensele De depressie over Scandinavië trok Oost waarts en vulde verder op. De Oceaan-depres sie verplaatste zich in Noordoostelijke richting, doch werd niet veel dieper. In het Zuidwesten bevindt zich nog een uitlooper van het Azoren- hoogedrukgebied. Over Duitschland nam de hoogedruk aanzienlijk in beteekenis af. Van Ierland strekt zich, via Wales, Londen, Am sterdam. Berlijn naar Oost-Duitschland, een scherpe scheiding uit tusschen koele lucht in het Noorden en warme lucht in het Zuiden. De inval van koelere lucht heeft in het Noor den van ons land afkoeling gebracht. Voorts viel langs de reeds genoemde scheidingslijn plaatselijke matige regen. Over Duitschland, Frankrijk en Centraal-Europa blijft het nog warm en onweersachtig. Voor ons land is eenigszins koel weer te wachten. Later met opklaring. De regenkansen zijn gering. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. uur; n.m. 12.30 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. De voorzitter vraagt den getuige, of het zijn meening is. dat door de leden van de brigade Oss maatregelen zijn genomen zonder vooraf gaand overleg met de justitie, hoewel zulk overleg noodzakelijk en gewenscht zou zijn geweest. Getuige antwoordt, dat dit het geval zou kunnen zijn geweest met den in hechtenis ge houden winkelier. Hoewel de brigade Oss tot de onrustigste be hoort, is haar optreden steeds normaal ge weest, totdat er een periode aanbrak, waarin veel klachten binnenkwamen over haar op treden in verschillende zaken, waarvan er slechts één is vervolgd. Getuige verklaart op de hoogte te zijn ge weest van het onderzoek in 1937 tegen twee opzichters bij het jeugdwerk. Beide mannen heeft getuige zelf in vrijheid gesteld en bui ten vervolging gelaten. Misschien was er ten aanzien van eenige verduistering een bewijs te leveren geweest, doch de zaak leek getuige niet geschikt om te vervolgen Ten aanzien van een nader rapport over dezelfde zaak tegen eind December, zegt ge tuige, dat hij daarop niet verder is ingegaan, omdat hij zijn beslissing ter zake reeds had genomen. Dit nader rapport is voor getuige geen aanleiding geweest om daarover een aan merking te maken tegen den rapporteur. Wat de zaak tegen de geestelijken betreft, ook van dit onderhoud was getuige op de hoogte, en hij heeft tegen wachtmeester De Gier gezegd diligent blijven. Getuige is van oordeel, dat elk onderzoek en vooral dit zoo discreet mogelijk moet geschieden en naar zijn oordele had wachtmeester De G. dit wel iets beter kunnen doen. Getuige verklaart verder, dat het verdere onderzoek in deze zaak is gestopt door het optreden van den procureur-generaal, hoewel het voor-onderzoek nog niet was gesloten. De feiten, welke aan getuige bekend zijn geworden, zouden hem ongetwijfeld geen aan leiding hebben gegeven om een vervolging in te stellen. (De zitting duurt voort.) AANRIJDING OP DE GROOTE MARKT. Gisteravond omstreeks kwart over tien is op het kruispunt Groote MarktZijlstraat Barteljorisstraat een 27-jarige wielrijdster die van de Gr. Markt in de richting Zijl straat ging door een auto uit de Barteljoris straat aangereden omdat zij geen voorrang verleende. Zij passeerde links een stilstaande autobus die stopte om het verkeer van rechts voor rang te verleenen. De wielrijdster meende evenwel dat de bus stil hield om passagiers in- en uit te laten stappen. Zij werd nu in haar uitzicht belemmerd en door de auto aangereden. Zij klaagde over pijnen in rug en hoofd. De voorvork van haar fiets werd geheel ver nield. De politie heeft tegen de wielrijdster pro ces-verbaal opgemaakt. GEEN DIEFSTAL MAAR VERDUISTERING. Ter verbetering van een bericht in ons vo rig nummer, waarin werd medegedeeld, dat een fietsendief door de Haarlemsche politie was aangehouden, kunnen wij melden, dat het hier verduistering van een fiets geldt. Een 50-jarige koopman uit Rotterdam had een rijwiel in huurkoop. Hij was achter met de afbetaling en beleende de fiets bij de Bank van Leening omdat hij tijdelijk in geldverlegenheid verkeerde. Juist toen hij de fiets weer gelost had, werd hij door de po litie aangehouden, die verbaal opmaakte, want een artikel dat men in huurkoop heeft mag niet beleend worden. Na zijn verhoor is de koopman ter beschik king gesteld van de Justitie, maar dit was. omdat hij in het Politieblad gesignaleerd stond omdat hij voor een overtreding nog f 6 boete moest bètaien. Na het betalen der boe te kon hij natuurlijk weer vertrekken. De nieuwe vleugel van Haarlem's Raadhuis. Aanbesteding op 15 Juli. Welke werkloozen daarbij zullen werken. Da aanbesteding van den nieuwen vleugel van het Haarlemsche Raadhuis zal plaats hebben op Vrijdag 15 Juli. Uit het bestek van dit werk blijkt, dat de aannemers hun personeel moeten betrekken door middel van de Haarlemsche arbeids beurs Allereerst komen voor het te werk stellen in aanmerking menschen die ten minste 3 maanden werkloos zijn en die de laatste 2 jaar onafgebroken in Haarlem gewoond hebben. De loonen zijn vastgesteld op 59 tot 64 cent per uur, terwijl de bazen iets meer krij gen. Er is vastgesteld dat bij werken in ta rief (aangenomen werk) niet meer dan 10 pet. boven het vastgestelde uurloon mag wor den verdiend. Onder de aannemers bestaat zeer veel be langstelling voor deze aanbesteding. Hoewel "net bestek er zijn niet minder dan 22 tee keningen bij, wat het bestek natuurlijk duur maakte 15 gulden kost zijn er reeds veel bestekken gekocht. Zooals men weet. zijn de kosten van het werk op ongeveer f 350.000 geraamd. Nu op 15 Juli aanbesteed wordt is te ver wachten dat de gunning van het werk door B. en w. in begin Augustus zal afkomen. Dan kan onmiddellijk met de uitvoering be gonnen worden, zoodat dan voldaan wordt aan den eisch van het Werkfonds (dat het werk financiert) dat in September de uitvoe ring in vollen gang moet zijn. Gevechten aan <len straatweg Teruel—Sagunto. Vijftigduizend militiemanncn strijden aan het front van Teruel. De United Press correspondent Manuel Casares meldt uit Teruel, 23 Juni: Aan het deel van den straatweg Teruel Sagunto, dat nog in handen is van de repu- blikeinsche regeering, is gisteren den geheelen dag hevig gevochten. Het gelukte mij van van Teruel uit tot ongeveer 4 K.M. voor Sarrion, dat geheel ver laten schijnt, door te dringen. Bij de eerstvol gende linie is de straatweg door een groote cementbarrière, die pas kortgeleden werd aangelegd, versperd. Er werd den geheelen namiddag weinig geweer- en machinegeweer vuur gehoord, doch de artillerie was zeer ac tief en bestookte de stellingen der republikei nen met een trommelvuur van het zwaarste kaliber. Van ons waarnemingspunt uit kon den wij 's middags om 4 uur zien, hoe de Nationalistische vliegtuigen hun tegenstan ders aanvielen, Jjommen wierpen en laag vlie gend twee bataljons regeeringtroepen onder machinegeweervuur nam. Volgens schattingen van het nationalisti sche milfcaire commando staan aan dit front tegenover troepen van Varela ongeveer 50.000 republikeinsche soldaten, die guitengewoon goed uitgerust zijn en voornamelijk over zeer sterke pantserwagens, talrijke zware artille riestukken en licht veldgeschut beschikken, alsmede over veel machinegeweren. Op eenige punten vielen deze troepen de Nationalisti sche stellingen aan, doch zij werden terug geslagen. De troepen van Franco hebben 200 gevangenen gemaakt. Bovendien viel veel oor logsmateriaal in hun handen. (United Press). De legerberichten. Naar in het legerbericht van het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca wordt medege deeld, zijn de rechtsche troepen aan het front van Castellon het dorp Rivesales gepasseerd. Zij bereikten den Rio Sonella en bezetten het dorp Onda. aan het Front van Teruel werden Venta de la Campanera, Escolon de Campo, Ramblas de Barato en La Teferia veroverd. Twee vijandelijke toestellen werden neerge haald. In het communiqué van het ministerie van landverdediging te Barcelona wordt gezegd, dat bij een luchtgevecht in het gebied van Javalambres, Manzenere en Torrijas vier Fiat toestellen der rechtsche neergehaald. De re geering verloor drie jagers. Aan het Estrema- dura-front zijn de troepen van Franco er ten koste van zware verliezen in geslaagd een wei nig op te rukken in den sector van Zalamea de La Serena. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95. Berlijn 72.75. Parijs 5.03. Brussel 30.64, Zwitserland 41.50 New-York 1.80 9/16. WATERPOLO. D. W. R. wint na een slechten wedstrijd van Dolfijn (3—1) Ook hun derden wedstrijd hebben de Water ratten in hun voordeel weten te beëindigen. In tegenstelling met de beide voorgaande was dit echter een vrij slecht gespeelde wedstrijd waaraan de tactiek van de Amsterdammers lang niet vreemd is. Onmiddellijk na het uit- zwemmen ondernemen de gasten een aanval die keeper Kollerie nog net corner kan wer ken. Langzamerhand komen de Waterratten nu ook in den aanval en eenige schoten vlie gen rakelings naast. Vooral van de zijde van Dolfijn wordt erg zwaar gespeeld en het spel wordt dan ook herhaaldelijk onderbroken. Dolfijn weet het eerst te doelpunten door v. Amersfoort (01). Niet ontmoedigd vallen de Haarlemmers weer aan en een schot van Kollerie gaat rakelings over. Toch is het deze speler die met een goed schot den stand ge lijk weet te maken (11). Dolfijn probeert het met verre schoten die echter niets opleveren. Na eenige gevaarlijke Waterratten aanvallen is het rust. Na de hervatting vallen de Waterratten goed aan doch voorloopig zonder succes. Wanneer bij een Dolfijn aanval v. Amersfoort zich binnen de 2 M. opstelt moet hij het water verlaten. De Amsterdammers weten nog eenlgen tijd stand te houden, maar na goed samenspel tusschen Kollerie en v. Koningsbrugge is het eerst genoemde die de Waterratten de lei ding geeft (2—1). Hierdoor aangemoedigd blijven de gastheeren goed aanvallen en wanneer Miiller het water wordt uitgestuurd weet Kollerie uit den toegestanen strafworp het derde punt te scoren (31). De Water ratter. spelen nu verder een gewonnen wed strijd en wanneer kort hierop het einde wordt gefloten hebben de Haarlemmers hun derde overwinning behaald. H. D. Z.—D. W. R. (0—0). (DAMES). Deze wedstrijd die tenslotte in een puntloos gelijk spel eindigde kenmerkte zich door vrij slecht schieten zoodat de beide doelverde- digsters slechts weinig te doen kregen. Hier deed zich het groote bezwaar voor van het groote speelveld wat zeer vermoeiend op de speelsters werkite. Nadat de eerste aanvallen van H. D. Z. op niets zijn uitgeloopen trekt de voorhoede der Haarlemsche dames ten aanval doch ook de Haarlemsche doelverde- digster geeft geen krimp zoodat de rust met blanken stand ingaat. Ook na de hervatting weer de zelfde gelijk opgaande strijd waarbij de verdediging de voorhoeden te sterk blijken. D. W. R. II—H. Z. EN P. C. III (2—2) De Waterratten reserves spelen met een in valler voor S. de Vries. De eerste aanvallen zijn voor H. Z. en P. C. maar al spoedig ne men de Waterratten den aanval over doch het beslissende schot ontbreekt. Wanneer de Haagsche keeper den bal niet voldoende weg kan werken is Pieters er snel bij om den bal in het net te deponeeren (1—0). Over het al gemeen zijn de gasten iets sneller en nog voor de rust weten zij door den rechtsbuiten ge lijk te maken (11). Na de rust gaat het spel gelijk op en het is Pieters die het eerst weet te doelpunten (21). Doch de H. Z. en P. C.'ers zetten er alles op om gelijk te maken wat hun na een goed opgezetten aanval ook gelukt (22). Met ongewijzigden stand komt het einde. SCHAKEN. De eindstand van liet tournooi te Noordwijk. Het internationaal tournooi te Noordwijk is geëindigd. De afgebroken partij uit de laat ste ronde tusschen Schmidt en Bogoljubow eindigde na 60 zetten in remise. Bogoljubow had goede winstkansen, maar in tijdnood overzag hij schaak, hetgeen hem zijn dubbel- pion op de a-lijn kostte. De eindstand van het tournooi is thans: 1. Eliskases 7V2 punt. 2. Keres üy2 punt. 3. Pirc 5V2 punt. 4. Euwe 5 punten. 5. en 6. Landau en Bogoljubow, ieder 4V2 p. 7. Sir Georg° Thomas 4 punten. 8. Schmidt 2'2 punt. 9. en 10. Spielmann en Tartakower, ieder 2 punten. HOUTRUST-DEN HAAG is juni - 3 Juli 1938 Op 24 JUNI 's middags uitsluitend toegankelijk voor congresleden. (Adv. Ingez. Med.) H. P. C. verliest van Het IJ (1—4) Als scheidsrechte Scheevelenbos laat be ginnen blijkt H. P. C. een invaller te hebben voor ten Hacken en het IJ een invaller voor Rootselaar. Reeds direct zet het IJ een aanval op die H. P. C. overrompelt waardoor Moole- naar tenslotte den bal in vrije positie toege speeld krijgt en met een hard schot den H. P. C. -keeper Schalkwijk het nakijken geeft (0—1). Het IJ behoudt hierna het beste van het spel en het is een lust om te zien hoe deze spelers het spel beheerschen. Aan een groote snelheid paren zij een prachtige techniek, terwijl zij bovenal goed op elkaar ingespeeld zijn. H. P. C. dringt hierna ver op en laat 2 IJ spelers geheel vrij liggen voor den H. P. C. doelmond in het vertrouwen dat uit hun aan val wel een doelpunt zal volgen. Inderdaad belandt de bal bij den geheel vrij liggenden Leyenaar die eveneens ver naar voren is ge komen, doch jammerlijk mislukt zijn schot. De keeper plaatst den bal naar de vrij liggen de IJ-spelers en deze maken geen fout (0—2). Reeds denken wij dat de rust nu zal aan breken, doch voor dit het geval is brengt Eldering uit 'n strafworp den stand op (1—2). Na de hervatting komt de bal bij midden voor van Aalst die in gedekte positie aan het IJ een volgend doelpunt bezorgt. (1—3). Het spel is nu zeer beweeglijk. Eldering moet het water verlaten. Met 6 tegen 7 man spelend doet het IJ nu alle moeite om de numerieke meerderheid uit te buiten doch keeper Schalkwijk weet voorloopig zijn doel schoon te houden. Leloux verricht heel aar dig werk op de middenvoorplaats maar hoe H. P. C. ook zwoegt het mag niet baten. Ten slotte brengt van Aalst den stand op 1—4 voor het IJ. En hiermede heeft H. P. C. zijn derden wed strijd in successie voor de competitie ver loren. H. P. C. 2—Het IJ 2 (1-7) Het reserve-zevental van H. P. C. speelde met twee invallers voor Stefels en Bigot de beide beste spelers van dit zevental en dit was de oorzaak dat deze reserves een flinke nederlaag leden. Feitelijk is zulk een neder laag tegen de IJ reserves geen schande want ongetwijfeld spelen deze reserves even sterk of zelfs sterker dan een eerste klasser. Met de rust was de stand reeds 2—0 voor het IJ en daarna werd de stand regelmatig opgevoerd tot 71. Het IJ 2 was een klasse sterker en verdien de de flinke overwinning volkomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2