AKKERTJES EXTRA TREFFERS GARAGE RABO H.D.* V ertellieg Victoria-Water WERKZAME NIEREN V R I JD A G 24 JUNI 1938 HAARLE M'S DAGBLAD 6 Gediplomeerde gezinshulpen. Plannen om ook in Haarlem een opleiding in te stellen. In de commissie die de belangen van het Piot. Chr. Internaat ter opleiding tot huis houdelijke beroepen heeft te behartigen, is het plan gerezen om in Haarlem te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Ned. Vereeniging tot opleiding van gezinshul pen volgens het leerlingenstelsel. Deze vereeni ging is gevestigd te Den Haag en heeft thans 34 leerlingen. De secretaresse van het bureau der ver eeniging te Den Haag, mevrouw A. E. van Braam HouckgeestSchroot, hield gistermid dag in de zaal van „Lion d'Or" een lezing over het werk van de vereeniging. Spr. begon met erop te wijzen dat de naam „gezinshulp" eigenlijk een nieuwe naam is voor het ouderwetsche begrip „dienstbode". De naam „dienstbode" heeft men indertijd laten vallen omdat die betrekking eenigszins in discrediet geraakte. Het stelsel van de ver eeniging is dat zij meisjes van 14 jaar (en ouder) bij huisvrouwen op proef sturen. Qe proeftijd, gedurende welken tijd huisvrouw en adspirant-leerlinge-gezinshulp aan elkaar kunnen wennen, duurt van 1 tot 3 maanden. Als de proef slaagt wordt er een leerovereen komst gesloten. Het kind blijft 3 jaar leer ling, geniet in dien tijd vergoeding, doet ver volgens examen, en kan dan als gediplomeer de gezinshulp de maatschappij ingaan en een hooger salaris eischen. Gedurende de 3 jaren van hun opleiding blijven de kinderen onder toezicht van de vereeniging, die steeds bemiddelend optreedt. De opleiding van het kind wordt aangevuld met huishoudschoolonderwijs. Voordat de kinderen geplaatst worden on dergaan zij een selectie. In de eerste plaats worden inlichtingen ingewonnen bij de school hoofden. Dit geschiedt in Den Haag met bij zondere toestemming van den wethouder van onderwijs. Vervolgens wordt het gezin, waaruit de adspirant-leerling komt, bezocht om een indruk te verkrijgen. Ook de huisvrouwen worden door de ver eeniging bezocht. Het kind wordt geplaatst bij een huisvrouw, die niet ver van haar weg woont. In Den Haag is, toen begonnen werd met het werk, dadelijk contact gezocht met den Ar beidsbeurs. Tegenwoordig is de toestand zoo, dat de kinderen van 14 jaar, die zich op de arbeidsbeurs aanmelden, formulieren van de opleiding tot gezinshulp ontvangen. Ook met maatschappenjken steun wordt samengewerkt. In en Haag behoeft men vooi de kinderen vanwege den Raad van Arbeid geen zegels te plakken, omdat zij daar als leerlingen en niet als dienstboden beschouwd worden. Met de tram heeft men ook samenwerking verkregen. De kinderen kunnen schoolkaar- ten voor de tram krijgen. De vereeniging voorziet in voorschotten voor fietsen, kleeren. tramkaarten, enz. Na deze uiteenzetting van mevrouw van Braam HouckgeestSchroot werd na een korte pauze de gelegenheid opengesteld om vragen te stellen. Mevrouw H. Waardeniburg Lindeyer had de leiding van de bijeenkomst. Zij heette bij den aanvang den directeur van ■den Arbeidsbeurs, den heer J. Vader, welkom en de afgevaardigden van de Haarlemsche af- deelingen van Ned. Chr. Vrouwenbond, de Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, de Federatie van R.K.. Vrouwenverenigingen, de Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes en de Bond van vereenigingen tot het geven van nijverheidsonderwijs; alle or ganisaties, die in de Ned. Vereeniging tot op leiding van gezinshulpen volgens het leerlin genstelsel samen werken, en uit wier midden de leden van het toekomstige afdeelingsbe- stuur te Haarlem door "net Hoofdbestuur te Den Haag benoemd zullen worden, op voor dracht van de hoofdbesturen der nationale organisaties. Voorts werden welkom geheeten vertegen woordigingen van de Ned. Vereen, voor huis vrouwen, het bestuur van de Haarl. Huis houd- en Industieschool, de R.K. Huishoud school, de Prot. Chr. Nijverheidsschool en de Commissies te Haarlem betrokken bij het In- ternaatewerk ter opleiding van dienstboden. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Aanwinsten Godsdienst. BUFFING AHet Nieuwe Testament in de loop der eeuwen. EHRENPREIS. De bouwers van Israël; profe ten en godsmannen. JONES. Stanley. Aan ons de beslissing. Krijgswetenschappen. JUBILEUM album Nederlandsche Roode Kruis 1867—1937 ROODE KRUIS. Het Nederlandsche. Bedrijfsorganisatie: Handelswetenschappen. CASSON. Zaken doen. JANSONIUS. Engelsche handelsterminologie voor examencandidaten. PUBLICITY. Modern. TAYLOR, Succes; een lezing voor jonge men- schen, die het zakenleven ingaan. Letterkunde. LETTRES. Les plus belles, d'amour. KALMA. De Fryske skriftekennisse fen 1897- 1925. 2 dln. MARSMAN. De lamp van Diogenes. Toonkunst. HOWARD. Die Kunst des Notenlesens (Musik- lesen). Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. HELMAN. Het euvel Gods. JONG. DE. De schotel (die kwam en ging). PARROTT. Een vreemdeling kwamen ging. REULING. Terug naar het eiland. WILMA. De kruisboom. WOLF-CATZ. Marjan. Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen Toch zijn „TREFFERS" voordeelig I I 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor HANDELSBLAD Haarlen (YVENSING'S Alg. Advert Bureau) fEMPELIERSSTRAAT 32 - Teler 102»' (Adv. Ingez. MedJ Uw Vooïdzef (ïigivoóï demand 13 "AKKERTJES" is tegenwoordig de inhoud van 'n koker van 12 stuivers. Uw voordeel ligt dus voor de hand. Neemt daarom een glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heeft U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij, als U wordt overvallen door een plotseling opkomende Pijn, Kou, Koorts of Griep i "AKKERTJES", worden machinaal verpakt in den glazen buis, geen menschenhand raakt ze aan, dus uiterst hygiënisch en zindelijk. Ze boderven niet. "AKKERTJES", recept van Apotheker Dumont, bevatten een bijzondere samenstelling van 4 geneeskrachtige stoffen, welke elkanders werking onderling onder steunen en versterken. Ze verdrijven daardoor snel Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatische pijn. Spier pijnen, Zenuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorts. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Een koker met glazen buis van 13 12 SÉZóo-efitP^-- (Adv. Ingez. Med.) .AANBESTEDING. HAARLEM Donderdag. Namens Ged. Staten van Noord-Holland is hedenmorgen in het gebouw van het Provin ciaal Bestuur aan den Dreef in het openbaar aanbesteed: het aanleggen van de aarden- baan van het gedeelte van den provincialen weg Westgraftdijk—KnollendamWestzaan tusschen den provincialen weg Haarlem WestzaanPurmerend en de spoorbaan Zaan damUitgeest, met bijkomende werken, in de gemeenten Westzaan en Wormerveer. De drie laagste inschrijvers waren: N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. te Amsterdam voor f 166.500; C. Diependaal en J. Beene te Haarlem, voor f 168.963 en N.V. Aann. Mij. v. h. Strijland te Uithoorn voor f 193.000. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 0 BETROUWBARE AUTO'S 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) Q p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn AllRisk verze kerd en voorzien van triptiek Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) De boottochleii van ..Snelverband" Tweede verantwoording van giften. G. G. f 12,25; B v. K. f3,50: J. la Fl. f 1,45; A. J. S. f26,90; Mej. G. G. f20,50: Mej. S. f24,50; Mej.-H. K. f6: W. C. S. f0.45; J. v. G. fl3.22V2; W. f4,60; S. f20,43; E. d. W. f 10.25; C. L. H. f 1,50; N. H. f 19; Firma Kremer f6,68; A. v. d. H. f6.10: Personeel Firma Beijnes f 11.10: P. W. W. f6,60; Th. J. A. V. f2.20; J. V. f3,75; D. K. f2; D Z. f21.20; Wa terleiding f4,55; Mej. W. R f 2d; Mej. M. E. B. f28; Mej. J. B. f2.35: Mej. KI. H. f 10,10; Mej. M. W. M. f3,65; A. G. B. f41,50; Firma Droste f 16,57; Mej. A C. f7,45; Mej. C. J. A. f7,35; M. te H. f 1. Langs dezen weg zegt het bestuur van ..Snelverband" allen gevers en geefsters har telijk dank voor den steun en medewerking tot het welslagen dezer tochten. De booten vertrekken Woensdag 29 Juni en Donderdag 30 Juni des morgens 8 uur van het Spaarne, t.o. de firma Droste. Aan leden der vereeniging, die nog intee- kenlijsten in hun bezit hebben wordt ver zocht deze zoo spoedig' mogelijk in te leveren bij een der volgende adressen: J. B. Heijstek, Westergracht 85; A. J. Spoor, Brouwers straat 86; A. Feenstra, Weltevredenplein 59; mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan en mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50., ARROND RECHTBANK. Oud ijzer. Sommige personen hebben een zeer ruime opvatting van het begrip oud ijzer en dat zijn dan voornamelijk lieden, die met bakfietsen langs 's Heeren wegen dwalen op zoek naar oude metalen. Zoo waren er twee, die een rij wiel, dat aan een slootkant stond, voor oud ijzer verklaarden, evenals beton-ijzer, dat op een terrein van een bouwondernemer lag. Zij beweerden, dat het rijwiel in een sloot had gelegen en dat zij het beschouwden als een gestolen fiets, die weggeworpen was, maai de eigenaar verzekerde, dat hij de fiets aan den slootkant tegen een boompje had gezet op zoodanige wijze, dat z.i. de fiets niet te water kon geraken of ze moest er in geduwd zijn. De president vroeg den jongens, of zij wel licht het rijwiel wat hadden geholpen om in de sloot te komen, maar zij ontkenden dat. Iemand die op een land in de nabijheid was, had de fiets zien opladen en niet den indruk gekregen dat ze uit de sloot was gehaald. De twee jongens hadden geen gunstig rap port, vooral de eene niet, want er zijn nog andere zaken tegen hem aanhangig en met het oog daarop werd door den officier voor gesteld de zaak voor dezen jongen aan te hou den en tegelijk met de andere zaak te behan delen. Tegen den tweeden jongen, die min of meer door den eersten was meegenomen, werd 4 maanden voorwaardelijk geëischt en 2 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest BELASTING-ONTDUIKING. Een inwoner van Haarlem had zijn inko men ruim f 1400 te laag opgegeven, voor welk feit de officier een gevangenisstraf van een maand had geëischt. De rechtbank achtte een nader onderzoek op sommige punten ge- wenscht DE BANKETBAKKER EN DE ARBEIDSWET. Een Haarlemsch banketbakker, die al eeni- ge keeren overhoop had gelegen met de Arbeidswet, had zijn zaak in een N.V. omge zet, waarvan een knecht directeur werd, die zich echter van dit directeurschap niets be wust was. Op die wijze trachtte hij de verant woordelijkheid tegenover de Arbeidsinspectie te ontgaan, 't Lukte niet; de kantonrechter veroordeelde tot lxl dag hechtenis en in hooger beroep vroeg de officier bevestiging van het vonnis. De rechtbank veroordeelde tot twee boeten van f 10(1 WANNEER ONDER DEN INVLOED? Een Hagenaar had, toen hij te Halfweg was aangehouden onder verdenking van dronken achter het stuur te zitten, zich bloed laten afnemen, dat op alcohol was onderzocht en voor de rechtbank waren de deskundigen het erover eens geweest, dat verdachte een ta melijke hoeveelheid alcohol had gebruikt, althans te veel voor een autobestuurder. De kantonrechter had veroordeeld tot 5 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid: de officier had in hooger be roep bevestiging van het vonnis gevraagd. De rechtbank sprak verdachte vrij, omdat ze aan het bloedonderzoek niet voldoende waar de toekende om daarop te veroordeelen. DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN SCHOTERWEG. Een melkboer, die op een fiets de Klooster straat uit kwam en den Schoterweg wilde oversteken, kwam in botsing met een van de stad komende vrachtauto. De melkboer werd zoo ernstig gekwetst, dat hij spoedig over leed. Tegen den autobestuurder was wegens ver oorzaken van dood door schuld f 30 boete ge- eischt. Hij werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk en f 15 boete. DE WONDERDOKTER. Een inwoner van Oegstgeest, die, schoon .niet bevoegd tot uitoefening- der geneeskun de, iemand in behandeling had genomen die trouwens niet meer te helpen was en ook ge storven is, was door den kantonrechter tot f 300 boete veroordeeld. In hooger beroep had de officier bevesti ging van het vonnis gerequireerd. De recht bank legde dezelfde boete op. „A Huis te koop. door BERT LOVEN. LSTUBLIEFT"zei Victor Leroux tegen zijn vriend, terwijl hij op een schilderij wees. „Dat is nu het stuk, dat ik verleden week op de veiling heb gekocht". Charles Dumortier keek minachtend naar den muur en haalde de schouders op. „Neem mij niet kwalijk, Victor, maar ik dacht, dat jij meer verstand van oude mees ters had. Het is een buitengewoon slechte imitatie van Velasques". De ander haalde het stuk van den muur en zette het op de tafel. „Bekijk het eens goed en zeg dan of je er niets bijzonders aan ziet". Charles bekeek eerst de teekening en daar na de lijst, toen herhaalde hij: „Een prulding, daar is alles mee gezegd". „Weet je het zeker?" vroeg Victor met een geheimzinnig lachje. Hij drukte met zijn vin ger ergens in een hoek op een vooruitstekend puntje en eensklaps kwam er beweging in de lijst. Een rolletje perkamentpapier rolde op de tafel. „Geheimschrift", zei Dumortier, toen hij het rolletje geopend en bekeken had. Leroux knikte. „Ja, geheimschrift. Vroeger kon jij zoo goed geheimschrift ontcijferen, Charles en als jij kans ziet dit nu ook te doen, dan deelen we den buit samen". Verwonderd keek zijn vriend hem aan. „Hoe weet jij, dat er van een buit sprake is?" „Omdat ik al een gedeelte ontcijferd heb, maar het juiste van de zaak snap ik nog niet. Hier staat bijvoorbëeld- Chemin a Paris—Versailles. Chateau du Vicomte De la Montagne. La Guerre contra Allemagne. Deux millions francs. Certificaten Argenta „Maar wat die drie letters „pop" beteekenen en de woorden „Entre deux" dat snap ik niet". Diimortier zat met een vergrootglas over het papier gebogen en na enkele oogenblikken zei hij verheugd: „Schrijf op, wat ik' dicteer, Victor". Een half uur later hadden ze het geheim schrift zoover ontcijferd, dat ze er wijs uit konden worden. Het betrof een document van Graaf de la Montagne, die in den oorlog van 1870—1871 op het veld van eer gesneuveld was en voor de -zekerheid zijn vermogen op een bepaalde plaats in den grond had begraven, uit vrees voor den vijand. Volgens het geheimschrift zou hij zijn bezit tingen begraven hebben in den tuin van het kasteel op den weg van Parijs naar Versaiile- en wel op precies drie meter afstand var. ee'- populierboom, die stond terzijde van de oprij laan naar het kasteel. Een ijzeren geldkistje bevattende twee millioen francs aan goud. zeven millioen francs aan colliers en edelge steenten en waardevolle papieren. De twee vrienden keken elkaar eens aan en zij besloten onmiddellijk te gaan schatgra ven. Den volgenden dag verschenen twee toe risten in den omtrek van kasteel de la Mon tagne ieder beladen met een pak onder den arm. Doch slechts zij alleen wisten, dat de in houd der pakken bestond uit een schop en een houweel. Uit een inktzwarte lucht daalde een koude regen neer, toen zij de bewuste plaats be reikten, maar ze slaakten beiden een zucht van teleurstelling, toen ze tot de ontdekking kwamen, dat de oprijlaan, zoowel als de twee populierboomen verdwenen waren. Op die plaats was een huls verrezen. Dumortier bleef een oogenblik peinzend voor zich uitstaren, toen sprak hij: Laten we maar eens rond het huis gaan kij ken, Victor, misschien ontdekken we wel iets van belang". Plotseling legde Leroux zijn hand op den arm van zijn vriend. „Het huis is te koop, Charles", zei hij fluis terend. Inderdaad waren de ramen niet van gordijnen voorzien en ondanks de diepe duis ternis konden zij voor het raam een bordje ontcijferen met de woorden: Maison a Vendre. „We boffen, Victor", zei Dumortier. Hij had den knop van de deur omgedraaid en het bleek dat deze niet gesloten was. Wu kunnen on gestoord naar binnen gaan. Laat eens zien. de schat moet ongeveer hier liggen". Hij was in het midden van de woonkamer blijven staan. „We moeten probeeren, nog van nacht ons doel te bereiken, want morgen kun nen er wel menschen in het huis komen en als zij den opengebroken vloer zien. dan is onze kans verkeken. Nog geen uur later lag er in de kamer naast een stapel vloerdeelen een berg zand en de mannen ploeterden alsof hun leven ervan af hing. Eensklaps flitste een scherpe lichtstraal in den kuil en en ruwe mannenstem bulderde „Hallo, wat is dat hier? Wat moeten jullie mijn huis onderste boven gooien?" Hevig ver schrikt richtten de twee schatgravers zich op. „Willen jullie er wel eens gauw uitkomen?" ging de stem voort. Hij wendde zich tot iemand naast hem: „Michel, hou jij die twee snuitert in bedwang, dan zal ik de politie op bellen. Het lijken mij een paar gevaarlijke heeren". „Luister eens. beste man" stamelde Du mortier toen hij het woord politie hoorde. „Wij komen hier met de beste bedoelingen. Wij zijn ..Heb ik niets mee te maken!" bulderde de man. „Jullie breken in een huis van een an der en daar staat zes jaar gevangenisstraf op, als je dat maar weet. Hoe moet ik nu dit huis verkoopen met zoo'n bende?" Leroux kreeg bij de woorden huis verkoopen een idee. Waarom zouden ze het huis zelf niet koopen, dan waren ze immer 'rij om te ioen en te laten wat wilden? „Wat vraag je voor dit krot?' vroeg hij langs zijn neus weg. .Pardon, mijnheer. Het is in 't geheel geen krot. Het is een solide woning en beneden de honderdvijftig duizend francs verkoop ik het niet." Dumortier en Leroux keken elkaar aan. „Honderd duizend francs is dubbel en dwars betaald", zei Leroux. „Honderd vijftig duizend en geen centime minder", antwoordde de eigenaar. „Gauw besluiten, anders .Daten we het verschil samen deelen". stel de Dumortier voor. „Honderd vijftig duizend francs en geen centime minder", herhaalde de ander. „Graag of niet". Hij wendde zich weer tot Michel. Hou jij ze in bedwang, Michel. Ik zal even de politie roe pen." „Waarom zoo'n haast?" vroeg Victor stot terend.. Hij dacht aan den schat en toen hij zag dat zijn vriend knikte, zei hij: „Goed, wij koopen je huis". Den volgenden dag was de koop gesloten bij den notaris. Dumortier en Leroux hadden ongeveer hun geheele vermogen bij elkaar geraapt, maar de schat zou immers alles dub bel en dwars vergoeden? Onmiddellijk werd de schatgraverij voort gezet en na twee dagen stiet Dumortier een vreugdekreet uit. „Gevonden!!!" juichte hij en zegevierend hield hij een ijzeren kistje om hoog. Weldra waren ze bezig met behulp van beitels en ha mers het deksel te openen en toenstie ten ze gelijktijdig een kreet van teleurstelling uit. Het kistje was ledigde schat was ver dwenen. „Dat is gemeen!" riep Leroux verontwaar digd. „Dat is bedriegerij. Hebben we daarvoor zooveel geld voor dit akelige nest betaald? Wat moeten we nu met dit huis beginnen?" „Misschien wil hij het wel terugkoopen", stelde Dumortier voor. Den volgenden dag zaten de drie mannen opnieuw bij den notaris, die geheimzinnig lachte. De eigenaar had geen bezwaar om het huis terug te koopen, maar de heeren moesten genoegen nemen met vijftigduizend francs verlies. Noodgedwongen gaven de vrienden toe en 'n uur later waren op weg naar Pa rijs. Toen ze langs het afgetakelde kasteel en het ongelukshuis reden zei Leroux op een café wijzende aan den overkant van den weg: „Laten we hier iets gaan gebruiken, Char les". Ze stapten uit den auto en weldra waren ze met den kastelein in gesprek over het kasteel en den eigenaar van het huis. „Ja", zei de kastelein, „het is een eigenaar dige man, die Dubois. En dat huis is ook zoo vreemd. Er schijnt iets aan te mankeeren, want in den tijd dat ik hier woon, is het al tienmaal verkocht en telkens koopt Dubois het weer terug. Ja, het is vreemd.. Vroeger werkte hij hier met zijn broer samen, maar die woont nu in Parijs. Hij heeft daar een eigen zaak". „Wat voor een zaak?" vroeg Dumortier. .O" zei de kastelein", niet zoo heel veel bij- onders. Hij houdt er een verkooplokaal op na en daar handelt hij meestal in oude schil derijen van oude meesters, zooals velasques en zoo". 1 (Adv. ingez. Med.) De N. Z. H. De exploitatiewinst lias over 1937 164.901. Dit bedrag was niet voldoende om aan alle verplichtingen te voldoen. Uit het verslag over 1937 der N.Z.H. ont- leenen wij: De inkomsten namen in 1937 met f 75.600, of ongeveer 2,4 pet. ten opzichte van 1936 toe, een wel niet belangrijk percentage, waarvan de beteekenis echter vergroot wordt, als men het vergelijkt met het percentage, waar mede de ontvangsten in de laatste jaren ge regeld achteruit liepen en dat in het vorig jaar nog 7.1 pet. bedroeg. Onmiskenbaar droegen het voorjaar en de zomer maanden het meeste bij tot de verbe tering der ontvangsten en hield in het laatste kwartaal de vooruitgang niet in dezelfde mate stand, een verschijnsel, dat in vele bedrijven ondervonden werd. Vergeten mag daarbij echter niet worden, dat in het laatste kwar taal van 1936 de opleving intrad, zoodat een percentsgewijze gelijkblijvende vooruitgang slechts bij verder doorzettende verbetering van den algemeenen economischen toestand ver wacht kon worden. En van een dergelijke doorzetting is althans in de plaatsen, waarin de N.Z.H. haar bedrijf uitoefent, nog geen sprake, zoodat zij haar verwachtingen voors hands niet hoog zal mogen spannen. Naast de vermeerdering der inkomsten ten gevolge van de verbetering der economische toestanden is uiteraard het oog gericht op maatregelen, die de inkomsten in gunstigen zin kunnen beïnvloeden. Zoo werd bij wijze van proef met ingang van DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT LTV GEZONDHEID (Adv. Ingez. Med.) 1 September 1937 het tarief op de stadstram te Leiden aanzienlijk verlaagd, met het doel na te gaan of hierdoor een inkomstenvermeerde ring wordt verkregen. Dit blijkt nog niet het geval te zijn. Het reizigersvervoer is wel geste gen, maar de totale opbrengst is nog 1.9 pet. lager dan in het jaar voor de tarief verlaging. Een voortgezette proef zal moeten leeren, of de tariefsverlaging de gewenschte gunstige financieele resultaten alsnog zal geven, in welk geval ook op andere lijnen proeven in dezen zin zullen worden ondernomen. De uitgaven werden ongunstig beïnvloed door verschillende kosten van vernieuwing en wijziging aan spoor en materieel, die ten laste der exploitatierekening werden gebracht. Hierdoor namen de totale exploitatiekosten met ongeveer f 36.000 of 1.3 pet. toe, zoodat het exploitatiesaldo slechts van f 425.200.— tot f 464,900,vermeerderde. Dit saldo is uiteraard nog verre van voldoende om aan alle financieele verplichtingen te blijven voldoen, zoodat de in het vorig jaarverslag reeds genoemde noodzakelijkheid om tot aanzienlijke verlaging der vaste lasten over te gaan, niet lang meer ter zijde gesteld zal mogen worden. In verband met de met de houders van de iV2 pet. obligatieleening getroffen regeling had in 1937 geen aflossing op deze leening plaats. Met de Rijksverzekeringsbank en de Rijks postspaarbank werd een regeling getroffen waardoor de rente van geleend kapitaal met ZORG VOOR MIEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag functlonneerenda nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde elaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias of spit zijn de or vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u. dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaai* lljke bestanddeclen cn hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. (Adv. Ingez. Med.) ingang van 1 Jan. 1938 tot 3>/2 pet. werd verlaagd. Daar de financieele toestand der Maat schappij niet toeliet de verplichte aflossingen op deze leeningen te doen, geschiedde dit door den garant voor deze leeningen. Het bedrag der aflossingen is als een nieuwe aflossings- leening op de balans opgenomen. Het gezamenlijk personeel is van 1046 in 1933 gedaald tot 944 in 1937. De inkomsten uit plaatskaarten hebben be droegen f 2.637.255 en uit abonnementen f 478,123. Het goederenvei'voer leverde f 27,517 op. Met andere baten maakte dit aan inkomsten totaal f 3.194,227. De exploitatie kosten waren f 2729.326, zoodat het voordee lig saldo f 464.901 bedraagt, dat evenwel niet toereikend was om aan alle leeningsverplich- tingen te voldoen. TOT LID DER COMMISSIE VOOR ECONOMISCHE VERDRAGEN BENOEMD. Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken van 22 Juni 1938, is in de vaste commissie van den Economischen Raad voor de handelsverdragen o.m. benoemd: lid de heer S. J. schoorl te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10