Het Gemeentebestuur recipiëerde ten stadhuize. VRIJDAG 24 JUNI 193S HAARDEM'S DAGBEAD lï BEVERWIJK. Voor de congressisten van den Spaarbankbond. Afgevaardigden uit alle deelen des lands. OP den vooravond van de Alge- meene Vergadering van den Nederlandschen Spaarbank bond zijn gisteravond ruim 250 afge vaardigden uit alle deelen des lands in onze gemeente gearriveerd en door het gemeentebestuur officieel ten raadhuize ontvangen. Van den gerestaureerden gevel van ons ge meentehuis wapperde de driekleur en daar naast was voor de eerste maal de nieuwe stadsvlag, een wijnrood veld met drie witte Fransche lelies geheschen. Deze stadsvlag is. zooals wij reeds bericht ten, als geschenk van de beide plaatselijke V.V.V.'s Dinsdagmiddag aan het gemeentebe stuur overhandigd. Van het secretariaat van de V.V.V. aan de Breestraat wapperden de Ne- derlandsche vlag en de kleurige vlag van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Voorts zag men aan enkele gevels in de Bree straat en in de Zeestraat de vlag uitgestoken. In dit opzicht moet Beverwijk nog leeren con- gresstad te zijn. Tegen half negen waren de congressisten vereenigd in de raadzaal waar het volledige gemeentebestuur, burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens, wethouder N. J. Out. wethouder W. van Dok en de gemeentesecretaris de heer A. J. Post recepiëerde. Toespraak burgemeester. De burgemeester hield een begroetingsrede, waarin hij in de eerste plaats namens het ge meentebestuur zijn voldoening uitte over het feit. dat de 33ste spaarbankdag in Beverwijk zal worden gehouden. In een zeer bestudeerd betoog, .dat terecht de bewondering van de talrijke afgevaardigden opwekte, heeft burgemeester Scholtens de be- teekenis van het Nederlandsche Spaarwezen belicht. Dankwoord van den voorzitter. Dc voorzitter van het hoofdbestuur, Mr. J. Dutil uit Rotterdam dankte den burgemeester voor zijn rede, waarin precies werd aange geven. wat het wezen van den Spaarbankbond kenmerkt. De plechtigheid was hiermede ten einde. In het Kennemer-Theater. Na afloop.van de officieele ontvangst ten raadhuize begaven de afgevaardigden zich naar het Kennemer-Theater, dat weliswaar juist in een verbouwing zat. maar dat toch de gasten behoorlijk kon ontvangen. Terwijl de afgevaardigden in de feestzaal van .de gelegenheid gebruik maakten om oude vriendschapsbanden te verstevigen of jiieuwe kennismakingen aan te knoopen, concerteerde in den tuin de Beverwijksche Harmoniekapel. Deze serenade die was aan geboden door het gemeentebestuur, werd door de congressisten op hoogen prijs ge steld. Namens het bestuur van de Spaarbank te Beverwijk sprak de voorzitter, de heer Mr. A. Moens een warm gestemd begroetings woord en dit met te grooter voldoening, om dat spr. er volgens zijn verklaring jarenlang voor geijverd heeft dit congres in Beverwijk te krijgen. Spr. uitte zijn bijzonderen dank aan de feestcommissie met name de heeren Van Hattum, Wijnveldt en Schaafsma. die zeer veel werk heeft moeten verrichten, te meer. omdat de logeergelegenheid voor zoo'n groot aantal congressisten natuurlijk vele zorgen baarde. Het cabaret van Martie Verdenius uit Am sterdam heeft het gezelschap nog eenige uren op prettige wijze bezig gehouden. De strijd tegen de automaten. Vrij strenge maatregelen. De in de raadsvergadering van 22 April j.l. vastgestelde verordening tot wijziging van de politieverordening heeft Gedeputeerde Sta ten aanleiding gegeven tot de opmerking, dat de strafbaarstelling ingevolge artikel 143c beperkt moet worden tot dengene, die eenig toestel of voorwerp, waarmede naar prijzen of premiën kan worden gedongen, aanwezig heeft. B. en W. geven den Raad in overweging deze bepaling aldus te redigeeren en stellen voor bedoelde wijzigingsverordening opnieuw vast te stellen. Versclie aardbeien naar Engeland Het gemeentebestuur is voor administratieve vereenvoudiging. Per K. L. M. verzonden. Voor de eerste maal zijn gisteren aard beien in verschen toestand per vliegtuig naar Engeland verzonden. Een exporteur uit Am sterdam heeft gistermiddag op de B.E.T- veiling 160 manden aardbeien aangekocht die na speciaal verpakt te zijn per auto naar Amsterdam werden overgebracht, op Schip hol in een toestel van de K.L.M. werden ge laden. om vervolgens te 4.15 uur naar Lon den te worden verzonden, 's Avonds te on geveer 7 uur waren de Beverwijksche aard beien. die 's morgens waren geplukt op de Londensche markt. Het gold hier een proef neming van den exporteur in verband met het mislukken van den aardbeienoogst in Engeland. Deze proefneming heeft zooals vanzelf spreekt de groote belangstelling van de veilingen en de tuinders. Dc exportveilingen van aardbeien. De prijzen en aanvoeren stijgen. De gemeentewet geeft daartoe gelegenheid. Bij de wet van 22 April 1937, in werking ge treden op l Januari jj., zijn verschillende administratieve vereenvoudigingen aange bracht in de gemeentewet. Dze vereenvoudigingen betreffen onder meer de vaste commissiën van bijstand in het beheer van bepaalde takken der gemeente huishouding. De zittingsduur van de leden dier commis siën is thans niet meer tot een jaar beperkt, doch kan gelijk zijn aan dien van de leden van den zittenden raad, terwijl voorts de ver plichting tot openbare kennisgeving van de namen dier leden en der plaatselijke verorde ning, welke den werkkring dier commissiën re gelt, vervallen is. Het komt B. en W. voor dat van deze ver eenvoudiging gebruik dient te worden ge maakt. Gemakshalve zou de zittingsduur van de leden gelijk kunnen zijn aan dien van de leden van den zittenden raad. Zij stellen den Raad voor de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste Commissiën van bijstand, bedoeld n artikel 60, tweede lid der Gemeentewet, te wijzigen overeenkomstig het ontwerp, dat den Raad is aangeboden. SANTPOORT Concert in bet Burg. Rijkenspark. Een genotvolle avond. De vereenigingen, welke dit seizoen on der auspiciën van „Santpoorts Bloei" in het Rijkenspark hebben geconcerteerd, hebben het tot dusverre wel met het weer getroffen. Ook gisteravond, toen „Soli Deo Gloria" on der leiding van Jan Groot optrad, was het vertoeven in het park alleen al een genot, zoodat weer velen derwaarts getrokken wa ren, om de prestaties van „Soli Deo Gloria" te gaan beluisteren. Onder leiding van haar nieuwen directeur bleek „Soh Deo Gloria" al aardig vooruitge gaan te zijn, zoodat we gerust durven te be weren dat het korps de inzinking, welke het eenigen tijd heeft meegemaakt, weer geheel te boven is. De dirigent had voor een volks concert zeer geschikte nummers gekozen, zoo dat het afgewerkte programma zeer in de smaak viel. VELSEN De gemeente krijgt een aan- vullingsvoorschot van bijna 2l/2 ton. Ook od de derde exportveiling van aard beien bleef de markt een stijging vertoonen Ook de aanvoeren stegen beduidend. Aan de Vereenisde Veilingen steeg de gemiddelde prijs van f25 tot f28.68 per 100 KG en aan de B E T.-Ve:ling van f 26.69 tot f29.48 per 100 K.G. De aanvoeren waren: Vereenigde Veilingen 29.929 K.G.; B. E. T.-Veiling 19.782 K.G. Voor oprichting van een pompstation in Velsen (N.) en verdere rioleeringswerken. De in 1936 gereedgekomen herziening van het plan van uitbreiding maakte een omwer king van het rioleeringsplan noodzakelijk. Deze omwerking bracht weder met zich mede een wijziging in de oorpronkelijke kosten "an uitvoering van laatstbedoeld plan en een in grijpende wijziging in de verhouding tusschen tie kosten van loon en die van materiaal. Doordat nl. een aanzienlijk gedeelte van de riolen thans ondieper kon worden gelegd wer den de kosten van loon lager, terwijl een wij ziging van de profielen maakte, dat de ma teriaalkosten hooger werden. Hierbij komt nog, dat de gevolgen van de gewijzigde munt- politiek zich in steeds grootere mate deden gevoelen. Voltooiing van de rioleeringswerken volgens het oorspronkelijk daarvoor opge maakte plan, was derhalve zonder verhooging van het door den Staat (Werkfonds 1934) toe gekende voorschot niet mogelijk. Om de on- derhande zijnde werken te kunnen afmaken werd een verhooging van f 36.000 noodig ge acht. Zooals boven reeds blijkt is echter het loon- aandeel door de in de plannen aangebrachte wijzigingen belangrijk lager geworden dan oorspronkelijk was aangenomen, zoodat zelfs al worden de plannen door verhooging van het voorschot volledig uitgevoerd een belangrijk geringer bedrag aan loon wordt vereischt dan dat, hetwelk door den minister van Sociale Zaken, als voor subsidie in aan merking komende, is vastgesteld. Dit bedrag zou derhalve alleen dan voor bestrijding van de werkloosheid in deze gemeente kunnen worden aangewend, indien de aanschaffing van materialen voor rioleeringswerken, bui ten de oorspronkelijke plannen, door een ver dere verhooging van het Rijksvoorschot mo gelijk zou worden gemaakt. B. en W. hebben daarom een plan tot verdere uilvoering van rioleerings- en aanverwante werken, als het leg gen van nieuwe riolen, het vervangen .van bestaande, onbruikbaar of te nauw geworden riolen, het vervangen van duikers, het uitvoeren van bestra- tingswerken, het vervangen van klim- schachtdcksels en het oprichten van een pompstation te Velsen (noordelijk, deel), doen opmaken en aan het Werkfonds verzocht, mede ten behoe ve hiervan het toegekende voorschot met in totaal 'n bedrag van f 242,250,- te verhoogen. Van het Werkfonds is thans bericht ont vangen, dat de Ministerieele Commissie voor dit fonds op het verzoek van B. en W. gun stig heeft beschikt. B en w stellen den Raad derhalve voor. ge meld aanvullingsvoorschot te aanvaarden en nen te machtigen t.z.t ae daarvoor noodige nadere overeenkomst met den Staat der Ne derlanden te sluiten. ZANDVOORT De verduistering hij de gemeente bedrijven. Het bedrag staat nog niet vastde raming f 30.000 a f 40.000 achtte de burgemeester te hoog De dader was blijkbaar van plan naar 't buitenland te vluchten. In ons vorige nummer hebben wij reeds ge meld, dat*de politie van Zandvoort Woens dagnacht een ambtenaar van de gemeentebe drijven in arrest gesteld heeft wegens ver duistering. Het betreft hier K. v. d. M.. die de functie van boekhouder-kassier bekleedde. v. d. M. had Maandagavond verlof ge vraagd om Dinsdag en Woensdag een con gres van ambtenaren te Utrecht bij te wonen. Dinsdag had men op het kantoor een inlich ting van hem noodig, waarom naar Utrecht getelefoneerd werd. Het bleek toen dat er in geheel geen congres van ambtenaren was, wat natuurlijk achterdocht wekte. Daarom werd dan ook over gegaan een on derzoek in te stellen. Bij inzage in de boeken van v. d. M. meende men eenige fouten te ontdekken. Woensdag morgen kwam de accountant voor zijn ge woon driemaandeiijksch onderzoek. Hem werd opdracht gegeven een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Dit toonde al spoedig aan dat de boeken niet in orde waren, zefs werden be langrijke afwijkingen gevonden, zoodat aan genomen moest worden dat de boekhouder kassier zich aan verduistering had schuldig gemaakt. v. d. M. bleek zoowel Dinsdag als Woensdag onvindbaar. Pas Woensdagavond omstreeks IIVs uur kwam hij thuis. Het duurde toen niet lang of de politie had hem in arrest gesteld. Bij zijn aanhouding erkende v. d. M. al spoe dig dat hij verduisteringen had gepleegd. Het staat zooals wij ook reeds in ons vorige nummer mededeelden vast, dat het over een groot bedrag gaat. Een nauwkeurig onderzoek der boeken moet evenwel nog uit wijzen hoeveel het verduisterde bedrag pre cies is. Er worden bedragen genoemd van f 30.000 a f 40.000. maar met zekerheid is dit nog niet te zeggen. Wij hadden hierover een gesprek met den burgemeester van Zandvoort. De heer H. van Alphen weigerde zich over de bijzonderheden van deze verduisteringszaak uit te laten voor het onderzoek geheel is afgeloopen. Eerst als het rapport van den accountant is ingeko men, kan met zekerheid worden geconsta teerd hoe groot het verduisterde bedrag is. Het algemeen genoemde cijfer van f 30.000 a f 40.000 achtte dc burge meester van Zandvoort, voor zoover hij thans over de zaak kan oordeelen te hoog, vermoedelijk zal het bedrag niet zoo hoog komen. Bij zijn arrestatie had v. d. M. die een uit stapje naar Antwerpen gemaakt had. 750 francs op zak. Het bleek dat hij aan een chauffeur, waarmede hij vaak naar Am sterdam reed, een pakje in bewaring had ge geven waarin een bedrag van f 10.000 zat. Het vermoeden ligt: voor de hand, dat v. d. M., vreezende dat zijn knoeierijen op den duur zouden uitkomen, het voornemen had, bin nenkort naar het buitenland de vlucht te ne men. Vandaar die reserve van f 10.000. De po litie heeft op dit pakje natuurlijk beslag ge legd, het was nog ongeopend en de chauf feur verzekerde dat hij niet wist wat er in was. Het onderzoek in de boeken wees uit, dat v. d. M. op verschillende manieren geknoeid heeft. Hij liet o.a. posten die tijdelijke bewoners van Zandvoort voor het gebruik van gas en water betalen moesten open staan, terwijl hij zelf de reeds geïnde gelden in den zak stak. Aan den directeur en den accountant, die hem vroeger al eens wezen op het open staan van die posten zei hij, dat het zoo moeilijk was die gelden te innen, maar hij verklaarde de over tuiging te hebben, dat die zaak toch wel in orde zou komen. Daar v. d. M. in dien tijd het vertrouwen genoot wekte dit feit geen ach terdocht De knoeierijen in de boeken moeten reeds eenige jaren geleden begonnen zijn. Ook daarover kan de burgemeester zich nog niet uitlaten, daar ook dit eerst te con- stateeren valt als het onderzoek geheel af geloopen is. Wel deelde de burgemeester mee, dat de boeken van het gemeentebedrijf elke drie maanden door een accountant werden gecontroleerd. Het is achteraf gebleken dat v. d. M. veel uitging en vooral in Amsterdam veel geld ver teerde, waardoor hij veel meer geld moet hebben uitgegeven dan hij verdiende. v. d. M. is een nog betekkelijk jonge man hij was ongeveer 8 jaar in dienst der ge meente. De gemeente Zandvoort was pas sedert korten" tijd tegen fraude door ambtenaren verzekerd. Daardoor werd het even onzeker of de gemeente ook gedekt is tegen verduis teringen die gepleegd zijn vóór het sluiten van de verzekering. Bij onderzoek is ons evenwel geble ken, dat de gemeente Zandvoort geen financieel nadeel van de gepleegde verduisteringen ondervinden, want de aangegane akering dekt ook het risico voor een tijdvak van 5 jaar aan het sluiten der verzekering voor afgaand. v. d. M. verbleef hedenmorgen nog op het politiebureau te Zandvoort. Het onderzoek was evenwel zoo ver gevorderd, dat het te ver wachten was, dat de verdachte spoedig aan de Justitie te Haarlem zou worden overge geven. IJMUIDEN N.V. Marezaten koclit weer een trawler. Zusterschip van de Walrus, ex-Orsino. Naar wij vernemen heeft dc N.V. Scheepsexploitatie Mij. „De Mare zaten" alhier in Huil aangekocht den aldaar tliuisbehoorenden trawler „Cassio", een zusterschip van den eenigen tijd geleden aangekochten trawler Orsino. die thans onder den naam Walrus IJM 24 de visscherij uitoefent. De Cassio. die ongeveer 380 ton meet reeft juist haar tweede survey ge passeerd en is ongeveer 9 jaar oud. De trawler wordt begin volgende week in IJmuiden verwacht DE HAR ING VISSCHERIJ. Vlaardingen, 24 Juni. Van de haringvisscherlj zijn te Vlaardingen binnengekomen de KW 67 met 108 kantjes eigen vangst en 49 kantjes van de KW 2; voorts de KW 57 met 48 kantjes. KW 172 met 33 kantjes, KW 47 met 11 kantjes, KW 102 met 7 kantjes, KW 8 met 4 kantjes. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 24 Juni. Tarbot 7054 ct. per K.G. Tong 11078 ct. per K.G. *«U Heilbot 120 ct. per K.G. Griet f 24—f 12 per 50 K.G. T' Middel schol f 14 per 50 K.G Zetschol f 17f 13.50 per 50 K.G. Kleinschol f 16—f 4.50 per 50 K.G. Bot f 6.50 per 50 K.G. Schar f 6.50—f 1.90 per 50 K G. Tongschar f 22f 15 per 50 K.G. Poontjes f 2.90 per 50 K.G. Klelnmiddel schelvisch f 11.50—f 9.59 50 Kg. Kleine schelvisch f 9.50f 5.80 per 50 K.G. Groote gul f 10.50—f 9 per 50 K.G. Kleine gul f 10.50—f 5.50 per 50 K.G. Wijting f 5.60—f 3.50 per 50 K.G. Makreel f 3.70 per 50 K.G. Kabeljauw f 54—f 42 per 125 K.G. Vleet f 0.70 per stuk. Leng f 1.50 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 85 Voorwaarts IJM 83 200 Poolzee IJM 77 Loggers: KW 44 f 220. KW 158 f 400. f1040 f 1790 AERDENHOUT Sclioolvereeiiiging ,,Aerdeuhout— Bentveld". Een mooie tentoonstelling. Wie dezer dagen het schoolgebouw van de Schoolvereeniging „Aerdenhout—Bentveld" be treedt, ziet dadelijk, dat daar iets bijzonders gaande is: de trapopgang is aardig versierd met mooie, gekleurde poppen en ofschoon het inwendige van de school geen gevaren op ver keersgebied oplevert, ziet men toch hier en daar verkeersborden op de normale grootte staan en zelfs een verkeerszuil! De reden van een en ander is. dat in de school de gewone jaarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen op het gebied van handenarbeid wordt gehouden. Die expositie wordt hedenavond geopend en zal uiterlijk tot en met Maandagmorgen nog te zien en te bewonderen zijn. Er valt inderdaad veel te bewonderen; de school verkeert in de gelukkige omstandig heid, dat zij steeds veel goed materiaal voor het onderwijs in handenarbeid kan aanschaf fen. Wat er te zien is? Het voornaamste onderdeel is wel de hout- arbeid, bij het onderwijs hierin wordt ter dege rekening gehouden met de eischen van de practijk: de zooeven genoemde verkeers borden, bij voorbeeld, zijn door de leerlingen zelf vervaardigd en worden ook bij het ver- keersonderwijs gebruikt. Voorts willen wij de aandacht vestigen op een fraaie bank, ver schillende mooie wipbruggen, aardige vogel huizen, presenteerbladen, boekenrekken, voete bankjes enz. En dan mag ook het karton- werk niet vergeten worden; evenmin als het papier-, raffia- en leerwerk, waarbij veel in teressants is. De tentoonstelling wordt gehouden in het verkeerslokaal van de school. HEEMSTEDE HET SCHOOLZWEMFEEST II. P. C. looft wisselbeker uit. Voor het op 2 Juli as. in de zwemvijvers bij Groenendaal te houden schoolzwemfeest heeft het bestuur van H. P. C. een wisselbeker be schikbaar gesteld, die ten deel zal vallen aan de lagere scool, die op alle nummers van het programma het hoogst aantal punten zal we ten te verzamelen. Ten einde de bezwaren te ondervangen, die het vorige jaar zijn gerezen bij de ouders, die het zwemfeest kwamen bijwonen, zal dit jaar tijdens de wedstrijden voor voldoende zitge legenheid voor de toeschouwers worden zorg gedragen. BLOEMENDAAL ,Veel natuurschoon vlak bij den grooten weg". Een avondexcursie van „Tuinbouw". De afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw cn Plantkunde hield Donderdagavond een excursie naar het buiten „Kennemeroord" aan den Heerenweg te Heemstede van mevr. Quarles van Ufford. Het vrij talrijke gezelschap werd rondgeleid door den tuinbaas, den heer Brokke, die den boomgaard, moes- en bloementuin liet zien. Het gezelschap was opgetogen over de om geving van het heerenhuis, met zijn eeuwen oud geboomte en de mooie bosch- en water partijen in het geaccidenteerde terrein. Bij een kopje thee drukte de voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats zijn dank uit aan de eigena resse en den heer Brokke en wees op het merkwaardige, dat zoo dicht bij een moder nen verkeersweg zooveel natuurschoon valt te bewonderen. Voldaan keerden de bezoekers huiswaarts. De jeugd en liet verkeer. Deelnemers aan het verkeersexamen „vergaderen". Op Dinsdag 28 Juni zal in het gebouw Domi te Overveen een bijeenkomst worden gehouden van de verkeerscommissie en de leerlingen, die het verkeersexamen met gunstig gevolg heb ben afgelegd. Behalve uitreiking van de speldjes en eer volle vermelding van degenen, die geen fouten hebben gemaakt vermeldt het program ma het afdraaien van een verkeersfilm. De kinderen worden getracteerd en het ge heel zal worden opgevroolijkt door muziek". HEEMSTEDE ORGELBESPELING IN DE IIERV. KERK. Er wordt een orgelbespeling gegeven door den heer Piet Halsema op Donderdag 30 Juni in de Ned. Herv. kerk te Bloemendaal. des avonds 8.15 uur. Daarbij wordt medewerking verleent door Nely de Bock, sopraan. HAARLEMMERMEER PROGRAMMA CONCOURS -HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer heeft voor het op Woens dag 20 Juli a.s. op het gemeentelijk sport terrein te Hoofddorp te houden concours- hippique. het volgend programma vastge steld. 's Morgens te 9 uur heeft eerst de voor keuring plaats van de Dressuurproeven voor viertallen en achttallen. Te ongeveer 10.45 uur begint het concours met het nummer: „Hengsten aangespannen" (type landbouwtuigpaard; daarna „voor brengen en prijsuih-eiking M. C. Merriën". 11.15 uur. Handicap springconcours (open voor paarden van alle klassen). Na een pauze van 12 tot 1.45 uur volgen de volgende num mers: Tweespannen landbouwtuigpaard en (mer riën) aangespannen voor boerenwagen, ge reden door landbouwers. Eereprijs: wissel beker. Concours van eenspannen tuigpaarden. Limiet-klasse. Klavertje-drie. open voor groepen van drie ruiters per landelijke rljvereeniging. Eenspannen fokmerriën (type landbouw tuigpaard, afstammende van Oldenburger of Oost-Friesch ras, toebehoorende aan perso nen, wier hoofdbedrijf landbouw Is. Concours schoonste rijpaard (Bij talrijke deelneming te splitsen in zware cn lichte klasse). Eenspannen tuigpaard ln Nederland ge boren. Parade voor alle deelnemende landelijke ruiters met prijsuitreiking voor de nrs. 1 A cn 2 B. waarvan de voorkeuring 's morgens is gehouden. Eenspannen luxe tuigpaard, open klasse. Twee spannen tuigpaarden. voor luxe-rij tuig. Groot springconcours. Gereden door aama- teurs en professionals. Eereprijs: Zilveren Wisselbeker: de beker van Hoofddorp. Ter opluistering zullen de traditioneele vierspannen en tandems weder in den ring verschijnen, terwijl ook nog voor een mooi attractienummer zal worden gezorgd. Hel Vlaamscli Nationaal Zangfeest. Voordracht van Karei Watcrnoux over deze gebeurtenis. J De stichting „Noord-NederlandVlaande ren., hield Donderdagavond in de vergader zaal van hotel „Lion d'Or" een bijeenkomst waarin de heer Karei Watcrnoux sprak over het zesde Vlaamsch Nationaal Zangfeest te Gent. De heer J. W. Schutte opende de bijeen komst met een toepsraak waarin hij aan dacht vroeg voor het feit, dat deze stichting een cultureele vereeniging is. met het doel de banden te versterken tusschen Vlaanderen en Nederland. Men beschouwt in Noord- Nederland nog al te veel de Vlamingen als een „stelletje Pallieters" en die voorstelling is even verkeerd als die van de Amerikanen, die denken dat in Holland iedereen in Mar ker- of Volendammer kleeding loopt. Door het contact nauwer aan te halen, wil men het hart van Vlaanderen laten zien. De heer Waternoux gaf vervolgens een uiteenzetting, waarin hij betoogde, dat de tijd van voorbereiding ter deelneming aan het zesde Vlaamsch Nationaal Zangfeest nog slechts kort is; het zangfeest zal n.l. op 3 Juli a.s. gehouden worden. Het is goed oevr dit Vlaamsch-Nationale zangfeest het een en ander te vertellen, omdat er zoo bitter weinig van bekend is. De volkszang stond vóór den oorlog in Vlaanderen op een laag peil. Van de groote schat van liederen waar over ons Nederlandsche volk beschikt, had men er geen flauw begrip en toen is de ge dachte ontstaan dat men een methode moest zien te vinden om het volk die kennis wèl bij te brengen. Het is een lange en vaak onaangename strijd geworden van enkele goedgezinden, die er op de wij Re van het Leger des Heils op uittrokken en meestal slechts hoon en spot ten deel kregen. Tot men op de gelukkige gedachte kwam, dan maar goede woorden te zetten op de prullen die het volk nu eenmaal zingen wilde en wanneer men eenmaal de aandacht had. er de goede liederen onge merkt doorheen te mengen. Deze methode had werkelijk succes en werd reeds in ver schillende steden toegepast, maar toen kwam de oorlog en werd heel het werk teniet ge daan. Na den oorlog was de strijd nóg moei lijker, maar er werd energiek aangepakt met de vereeniging „Kunst en Vermaak" te Bor- gerhout als kern. Dit werk is tot een groote beweging uitgegroeid en zoo ontstond het eerste zangfeest, waarvoor zich geheel vrij willig. reeds 7000 zangers, die het goede volks lied geleerd hadden, aanmeldden De zangfeesten die daarna volgden, trok ken steeds meer menschen. zoodat het vijfde zangfeest te Brussel reeds 20.000 bezoekers had. Het is een niet te loochenen feit. dat door deze methode van werken het peil van de volksliederen in Vlaanderen gestegen is. Zij die deze zangfeesten bezochten, brengen het lied verder in de fabrieken, op de straat en in het huisgezin en het volk neemt het on- merkt over. Het ligt nu in de bedoeling een- en twee- daagsche autobustochten te organiseeren. Na afloop van het zangfeest zal er ook gelegen heid bestaan de merkwaardigheden van Gent te zien. Reeds zijn In Amsterdam, Utrecht, Gro ningen, Assen, Rotterdam en Den Haag bus sen besproken, in Rotterdam zelfs drie en nu hoopt men. dat ook van Haarlem uit een autobus zal kunnen vertrekken, omdat in het contact met de bevolkingen zelf de beste pro paganda schuilt. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij den heer J W. Schutte, Joh, Bosboomlaan 18 Heemstede. Tot besluit sprak de heer G. Duuk Jr. nol "nkele woon'.v?" ^nnbeveHng.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11