NIEUWE D.K.W.'s D' Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING Procureur-generaal uit zijn grieven tegen de marechaussee te Oss. Optreden ontactvol geacht. bij WEBER! V R T TP AG 24 J U X I 1938 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Directeur van het Zuiderbad voor de Rechtbank. Frauduleuze boekingen verricht? Eisch: 40 of 20 dagen. k EN directeur van het Zuiderbad te Zandvoort was valschheid in ge schrifte ten laste gelegd en daarvoor moest hij zich gistermiddag voor de Rechtbank verantwoorden. Verdachte werd ervan beschuldigd in November 1936 in het tabellarisch kasboek van het Zuiderbad val- schelijk twee uitgaven te hebben geboekt ten bedrage van f 13.59 en f 21.29 en verder om streeks Februari 1937 in het kasboek van de Zandvoortsche Hockey Club ongeveer gelijke bedragen te hebben ingeschreven voor leve ranties van materiaal voor goalpalen. President: Moest U zelf de boeken van het Zuiderbad bijhouden? Verdachte; Ja. Pres.: Bent U nu ontslagen als directeur? Verd.: Nee ik heb verlof, officieel ben ik nog in functie. Pres.: Hoe zijn de posten ook in de boeken van de hockeyclub gekomen? Verd.: Ik dacht aanvankelijk dat ik twee maal had betaald. Eenmaal aan huis en een maal aan het Zuiderbad. Als eerste getuige wordt de Commissaris van politie te Zandvoort gehoord, wiens verklarin gen geen nieuwe gezichtspunten opleveren, evenmin als die van een 27-jarigen bakker die in dienst bij het Zuiderbad is geweest. Een 25-jarige kantoorbediende, thans pen ningmeester van de Zandvoortsche Hockey Club verklaart dat een broer van verdachte had gevraagd om de kwitanties van de goal- palen om een berekening te maken over de kosten. Pres.: Waarom gaf u die kwitantie af? Get.: Hij was ook lid van de club. Pres.; Als u aan elk lid een kwitantie geeft dan houdt u zelf niets over! De verdediger mr. B W. Stomps: Is U mis schien bekend dat verd. wel eens bedragen aan de hockeyclub heeft voorgeschoten. Get.: Dat is wel mogelijk. Pres.: Is dat zoo verdachte? Verd.: Ja mijnheer, er was zelden geld in de kas. Pres.: Op welke wijze kreeg u eigenlijk uw salaris van het Zuiderbad? Verd.: Dat nam ik altijd zelf en dan boekte Ik de bedragen in het kasboek. Pres.: Dus u hebt eigenlijk nooit salaris ont vangen? Verd.: Nee ik heb het altijd zelf genomen. De volgende getuige is een 37-jarige accoun tant uit Hilversum die eenige malen per jaar de boeken van het Zuiderbad controleerde. Pres.: Hoe was de algemeene indruk van de administratie? Get.: Men kon wel merken dat verdachte geen geboren boekhouder was. Pres.: Hebt u wel 'ns fouten of fraudes ont dekt? Get.: Nooit. Pres.: Misschien wel ernstige vergissingen? Get.: Ook die niet. Pres.: Had U den indruk dat U met iemand te doen had die steeds eerlijk trachtte te boek houden? Get.: Dien Indruk heb ik nog. De verdediger haalde vervolgens eenige ge vallen aan waarbij verd. indien hij dat had gewild gemakkelijk had kunnen fraudeeren. Sub.-off. tot getuige: Vond u het niet won derlijk dat verdachte zichzelf zijn salaris uit betaalde? Get.: Nee. dat gebeurt ook bij andere ge meentelijke bedrijven in Zandvoort. De laatste getuige is een 49-jarige accoun tant bij de Rijksbelasting te Amsterdam, die een onderzoek naar de boeken van verdach te heeft ingesteld. Pres.: Wat was uw indruk van de boekhou ding? Get.: De afwijkingen waren zeer gering, de boekhouding was eenigszins slordig. Requisitoir. De sub.-officier herinnerde er in zijn re quisitoir aan dat de sfeer waarin deze zaak vervolgd was, niet steriel was geweest. Van allerlei kant is getracht een bepaalden in druk over verdachte te verspreiden. Wan- neem. men aanneemt dat het hier slechts een slordigheid betreft dan wekt het wel be vreemding dat verdachte in het begin stijf en strak heeft volgehouden niet precies te weten waarvoor het hout gebruikt was. Door deze weinig loyale houding blijkt wel dat hij als penningmeester en als iemand met een verantwoordelijke positie in een gemeente bedrijf niet op zijn plaats is. Men 'kan zeg gen dat deze man de dupe is geworden van een politiek relletje maar al het water van de zee wascht niet af dat hij in twee kasboeken twee boekingen heeft verricht. Volgt hier een vrijspraak dan kan dit toch niet een re habilitatie beteekenen. Spr. achtte tenslotte het wettige bewijs van de vervalsching in het kasboek van de hockeyclub bewezen. Verdachte heeft de goals palen van de hockeyclub, die er blijkbaar fi- 2.afm. 20/35 °'a' a 1.75 afm. 12/20 per 70 K.G HARMENJANSWEG 61A TELEF. 16100 NOG SLECHTS ENKELE DAGEN. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA SPECIAAL VERHUUR van OP JAARCONTRACT. GARAGE HARTOG, TURFMARKT 26 en 28 TELEF. 16066. (Adv. Ingez. Med.) nancieel niet best voor stond, willen betalen uit de kas van het Zuiderbad. Het bedrag waar het om gaat is hoogst onbelangrijk. Van iemand die in een kleine plaats twee zulke belangrijke functies vereenigt moet echter accountantsnetheid geëischt worden. Spr. wilde met een en ander wel rekening houden in verband met de strafmaat en vroeg f 40 of 25 dagen. De verdediger mr. B. W. Stomps wees er op dat de achtergrond van deze zaak, zooals de Officier reeds had opgemerkt, politiek is. Aan een werktuigkundige werd een taak op gedragen die hem administratief niet lag. Reeds in den aanvang van zijn functie bij het Zuiderbad heeft verdachte hinder gehad van verdachtmakingen. Dertig beschuldigingen waren tegen den verd. ingebracht en hierna zijn slechts deze twee fouten overgebleven. Spr. bestreed ver der op juridische gronden de tenlaste leg ging en meende dat hier van opzet geen sprake was. Ook verd. sprak nog enkele woor den ter verdediging, waarna de president de uitspraak op 7 Juli bepaalde. Geen alcoholhoudende dranken als prijzen. Een adres van het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigingen. Het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigingen heeft een adres gericht tot B. en W. waarin gevraagd wordt, te willen over wegen dat bij verhuring van standplaatsen voor kermisvermakelijkheden, de voorwaarde wordt opgenomen dat geen alsoholhoudende dranken als prijzen worden gegeven in zoo genaamde werptenten of andere kramen. Het Comité heeft dit verzoek meenen te moeten doen in het belang van de jeugd; naar de meening van adressant is het niet zonder bedenking te achten dat alcoholhoudende dranken langs dezen weg en in de sfeer van kermis-vermaak aan jeugdige personen ver strekt worden. Het Comité meent te mogen verwachten dat zijn verzoek zal worden in gewilligd en grondt dit op een circulaire van wijlen Minister Ruys de Beerenbrouck, waarin deze o.a. zeide: „In mijn circulaire van 19 Augustus 1929 ves tigde ik uw aandacht op de wenschelijkheid bij verhuring van standplaatsen op kermissen rekening te houden met de omstandigheid, dat deze niet behooren te worden verhuurd aan personen die zich willen bezighouden met ex ploitatie van automaatkasten, welke gelegen heid bieden tot deelneming aan hazardspelen en dat zulks mede geldt voor exploitatie van met de wet strijdige loterij-bedrijven op ker missen. Inmiddels is mij gebleken dat bij spe len die niet in strijd zijn met de bepalingen inzake hazardspel of van de loterijwet 1905, meermalen alcoholhoudende dranken als prij zen worden uitgeloofd, die daardoor niet zel den in handen komen van jeugdige personen. Ik acht dit een in hooge mate ongewenscht gebruik, waaraan' zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt. In verband/hier mede veroorloof ik mij Uw college te verzoe ken aan het verhuren van standplaatsen op kermissen, bij Volksfeesten e.d. de voorwaarde te verbinden, dat bij spelen zooals bovenbe doeld, alcoholhoudende dranken niet als prij zen beschikbaar mogen worden gesteld". De bedoeling dezer circulaire laat volgens het Comité geen twijfel over, of ook loterijen onder een te nemen besluit zouden kunnen vallen en het heeft' dan ook -de stellige ver wachting dat hieraan, ter plaatse, ook aan dacht zal worden geschonken. Jeugdbescherming van Overheidswege, in den geest 'als door het Comité gevraagd, zal zeker door elkeen worden toegejuicht. lit voors; Matigen tot zwakken wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 766.7 m.M. te Le Havre. Laagste 746.9 m.M. te Sortavala in Fin land. De ondiepe depressie over den Oceaan verplaat ste zich langzaam N.-Oostwaarts; vlak achter de kern komt een snel dieper wordende storing tot ontwikkeling, die zich eveneens Noordoost- waarts beweegt. Over het Noorden van de Brit- sche eilanden is het nog regenachtig. Over Frankrijk en nabij de Azoren handhaafde zich de hoogedruk, het is over Zuidwest- en Cen traal Europa rustig weer. In bergachtige ge deelten kwam lokaal onweer voor. De schei dingslijn tussehen koelere polaire lucht en warme tropische lucht loopt thans van Schot land via de Duitsche bocht naar Dresden. Bij de verplaatsing van deze scheidingslijn kwa men belangrijke temperatuursveranderingen voor. Zoo werd het in Zuidoost-Duitschland en Polen kouder, terwijl het over het Noorden van ons land en het Noorden der Britsche eilanden warmer werd. Over Scandinavië werd het kouder, onder invloed van de Noordelijke luchtstrooming. die aan de Westzijde van een depressie over Finland aldaar doordrong. Voor ons land blijft het vrij sombere weer nog aanhouden, morgen in den namiddag is eenige opklaring met stij ging van temperatuur waarschijnlijk. Regen van beteekenis zal niet voor komen. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 0.54 uur; n.m. 13.30 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Heden: VRIJDAG 24 JUNI Luxor Sound Theater: De Zwarte Spin, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ik beschuldig" 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: .Als vrouwen ver liefd zijn" en ..Land der Liefde", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „f 5.000.000 zoeken een erfgenaam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De man zonder vrees' en „Schimmen uit het verleden". Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Groot Badhuis: Negro Show Band, 8.30 uur, ZATERDAG 25 JUNI Haarlem-terrein: Lighalultvoering, 7 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen 'a middags en des avonds. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.95 18 Berlijn 72.75 Parijs 5.03 18 Brussel 30.621 Zwitserland 41.43V2 New York 1.80 3 8 12 uur Londen 8.95 1/8 Berlijn 72.721/2 Parijs 5.03 1 4 Brussel 30.62 Zwitserland 41.43 Kopenhagen 39.97'/2 Stockholm 46.15 Oslo 44.97V2 New York 1.80 7/16 Praag 6.28 Vz Italië: vrije Lire 9.55 Reis lire 8.60 bankpapier 7.70 OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE. B. en W. van Haarlem zullen Maandag 4 Juli a.s., des namiddags om 4^ uur, officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de door de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst op 4 en 5 Juli a.s. alhier te houden 89e algemeene vergadering. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt had hedenmorgen een zeer onbelangrijk verloop en de koersbeweging was weinig interessant. De leidende deviezen verschilden nauwelijks van het niveau, waar op zij gisteren de markt verlaten hadden en de fluctuaties waren uitermate beperkt. De affaire was van normalen omvang en wegens gebrek aan factoren, welke eenigen invloed op de koersen konden hebben, bleef het ver loop vrij kleurloos. Het pond sterling bleef op 8.95 1/16 a 8.95 3 16, zoodat het egalisatie fonds, dat zijn prijs van 8.95 handhaafde, er niet aan te pas kwam. Dollars openden op 1.80 3/8, maar trokken weldra aan tot 1.80 7 16 a 1.80'/, in verband met de vaste tendenz van de Amerikaansche effecten markt. De Fransche franc bewoog zich op 5.03 a 5.03' Z. Ook de andere valuta's ver toonden weinig beweging: Brussel op 30.61 a 30.63. Zwitserland op 41.42 a 41.44, en de mark op 72.70 a 72.75. De termijn voor den Belga vertoonde een oploopend disagio van 20 ets. voor 1 maand en 52y2 ets. voor 3 maanden. In het voorbeurs-effectenverkeer heersch- te, zooals te verwachten was, een vaste stem ming, waarbij de fondsen over vrijwel de ge- heele linie eenige punten omhoog gingen. In het bijzonder Amerikaansche waarden warer vast gedisponeerd. De betere stemming ging vergezeld van eenige uitbreiding der affaire, zoodat de beurs een vrij opgewekt aanzien had. De Bi pelt EEN BRIL? STEEDS HET NIEUWSTE BIJ OPTICIEN STIENS CIERSTR. 27 - ALLE Z.FONDSEN (Adv. Ingez. Med.) De Gondelvaarf tijdens de Sportweek Zaterdagavond zal een bonte rij vaartuigen door de Haarlemsche singels en grachten trekken en de eene boot zal nog mooier ver sierd zijn dan de andere. Er is namelijk aan dezen tocht een wedstrijd verbonden, wie de mooiste versiering en verlichting heeft aan gebracht zoodat de ruim honderd booten die reeds vast deel zullen nemen een sprookjes achtig gezicht zullen opleveren. Aan het gemeentebestuur is verzocht de Nieuwe Gracht (Rolhuizen) voor het gebouw van den geneeskundigen dienst af te zetten. Op dit afgezette gedeelte zullen de genoo- digden dan plaats kunnen nemen terwijl de directeur van den G. G. D. de toezegging heeft gedaan dat de hall van het gebouw- opengesteld zal worden voor de officieele ont vangst. Het theebureau te Amsterdam zal daar dan tevens thee aanbieden. Bij andere sport- demonstraties zal aan de verschillende deel nemers eveneens door dit bureau thee worden aangeboden. Vele watersportverenigingen zullen aan de gondelvaart deelnemen maar ook voor par ticulieren met kano's, wherries en motorboo ten staat de gelegeenheid tot deelneming open. Zij kunnen zich hiertoe eiken avond (be halve Zaterdag) tussehen 7 en 8 uur bij den heer E. J. v. d. Anker, Teding van Berkhout straat 65. opgeven. Er is maar één voorwaar de: de kanovaarders en roeiers moeten hun zwemdiploma toonen. De speldjes naar ontwerp van Hub de Ru zijn nu eveneens gereed gekomen en maken werkelijk een fraaien indruk. Het zijn geen speldjes geworden die men na een dag dra gen weer zoo gauw mogelijk weggooit, doch ze zullen voor velen een prettige herinnering aan de sportweek blijVen vormen. Bij ver schillende sportgebeurtenissen zal men deze speldjes kunnen koopen. Nu de voorbereidingen voor de sportweek zoo ver zijn gevorderd is het groote nut weer eens gebleken van een instelling als „Haar lem's Bloei". Bij het ontwerpen en de uitvoe ring van de propaganda heeft het comité van uitvoering van de sportweek dan ook tenvolle van deze instelling kunnen profiteeren. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de county-matches is na den tweeden dag (Donderdag): Kent 404 (Todd 128) tegen Gloucestershire 2107. Notts 2848 (Gunn 125, Keeton 109) tegen Northamptonshire 1198. Somerset 125 (R. Smith 4—39, P. Smith 4—31) en 1033 tegen Essex 278 (A. C. Waterman 103. Andrews 6125). Sussex 196 (D. Young 446) tegen Oxford 412 (E. D. Eggar 98) en 141, Hampshire 333 (R. H. Moore 128) tegen Cambridge 330 en 512. Worcestershire 100 (Pollard 4—42) en 127—2 tegen Lancashire 307 (Nutter 89*Yorkshire 273 (E. Davies 5—83, E. C. Jones 5—75) tegen Glamorgan 72—0. (regen). Zaak der geestelijken aan de orde. (Voor het verslag van de zitting van Donder dagmiddag zie men pagina 3) 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Hedenochtend om 10 uur heeft het ambtenarengerecht de behandeling voortgezet van de klachten van de onderofficieren van de vroegere brigade- Oss. De procureur-generaal bij het Bossche Ge rechtshof baron Speyart van Woerden, zet zijn gisteren afgebroken uiteenzetting voort. Spreker merkt op, dat bij het verhoor, dat spreker met den officier heeft afgenomen aan wachtmeester De Gier, laatstgenoemde zich op het standpunt heeft gesteld dat, wanneer het betreft gedragingen van geestelijken, ook al vallen die gedragingen niet onder de straf wet, het dan toch tot de taak der marechaus see behoort, daarnaar een onderzoek in te stellen. Spreker heeft over de wijze, waarop de ma rechaussee in deze zaken is opgetreden, zijn ernstige afkeuring uitgesproken en hij heeft naar aanleiding van het rapport zijn verba zing uitgesproken, dat de meening van De Gier ten aanzien van de taak der marechaus see ten deze werd gedeeld door den inspecteur van het wapen. Het verhoor der geestelijken. Spreker heeft in de conferentie de heeren er niet van kunnen overtuigen dat voor een onderzoek, ook tegen geestelijken, alleen strafbare feiten een rol kunnen spelen en zij zijn op het standpunt blijven staan, dat zij om het zoo uit te drukken de geestelijken meenen te mogen beschouwen als het „heer lijk" jachtrecht" van het wapen der mare chaussee. Vervolgens onderwerpt spreker den gang van zaken in de actie tegen de pastoors aan een critische beschouwing en hij merkt op, dat wachtgeester De Gier op de hoogte is ge weest van het feit. dat hier mede sprake was van een poging tot chantage in verband met een thans in Den Haag wonende dame. Spreker wijst er op, dat de wachtmeesters, die deze dame in Den Haag hebben bezocht, het aan haar hebben voorgesteld, alsof de pastoor zou hebben verklaard, dat hij vroeger een verhouding met haar heeft gehad, ten einde aldus een verklaring van deze vrouw te kunnen krijgen. Zeer verontwaardigd heeft deze dame on middellijk daarna een brief aan den pastoor geschreven, waaruit blijkt, dat de pastoor toch zeer goed weet. dat hij nimmer een verhou ding met haar heeft gehad. Voorts moet worden geconstateerd, dat wachtmeester De Gier verklaard heeft, geen prijs te stellen op een verklaring van den echtgenoot van genoemde dame. dat deze voor haar huwelijk nimmer een verhouding heeft gehad. Toch ging men met het onder zoek voort en in arren moede wendde de pas toor zich tot den burgemeester met het ver zoek hem tegen een dergelijk onderzoek te beschermen. Neen, heeft toen de burgemees ter gezegd, tegen die menschen kan ik u niet beschermen, gaat u liever naar den bisschop. Spreker herinnert voorts aan de ontvan gen klachten over het optreden van de mare chaussee bii hun verhoor van tal van kin deren en misdienaars, welke verhooren groo te opschudding hebben teweeg gebracht en ten aanzien waarvan volkomen duidelijk is gebleken, dat er geen enkele reden voor aan wezig was. Vervolgens gaat spreker de zaak van den kruidenier B. na, en constateert, dat de sub stituut-officier van Justitie na kennisma king van de stukken als zijn oordeel heeft te kennen gegeven, dat het niet aangaat, dat de marechaussee in zaken als deze optreedt als een boeman, teneinde op deze wijze iemand te dwingen zijn betalingsverplichtin gen na te komen. En nu wil men het hier voorstellen, zooals gisteren gebleken is. dat deze zaak door de marechaussee op zoo tactvolle wijze is be handeld. De feiten, aldus spr. bewijzen het tegendeel. Wat de zaak-de W. betreft, geeft spreker een heel relaas van allerlei mishandelingen welke deze. volgens zijn verklaring, in de ka zerne heeft ondervonden, terwijl daarnaast vijf getuigen, hebben verklaard, dat hij ver wondingen had, welke voor zijn gang naar de kazerne niet aanwezig waren. Mr. Meyes: Kan de procureur-generaal verklaren, hoe het mogelijk Is. dat menschen. die in een vorige periode zeer goed opspo ringswerk hebben verricht, thans in hun ge dragingen zoo ernstig zijn te kort gescho ten? De president prijst eveneens het werk, o.a. van De Gier in verschillende zaken en stelt dezelfde vraag. De procureur-generaal merkt op, dat er steeds is gewerkt met groote voortvarend heid en dat er ook goede resultaten zijn be reikt. Bij aandachtige bestudeering kan men echter niet spreken van „fijn recherchewerk" en bij het uitreiken van onderscheidingen of bij beoordeeling van het werk der mare chaussee heeft spreker dan ook nooit als ad jectief „bijzonder bekwaam" gebruikt. Ook kan men niet spreken van „deskundig" optreden, en dc successen zijn dan ook meer een gevolg van hun ijver, voortvarendheid en doortastendheid. Bepaalde moeilijkheden zijn er echter niet geweest (beroering in de zaal). „Op hol geslagen". Toen de brigade naar aanleiding daarvan werd onderscheiden, is zij op hol geslagen en heeft zij alle nuchter inzicht verloren, Zij ging op onoordeelkundige wijze allerlei zaken entameeren, daarbij aangezet door de mate- Iooze verheerlijking, ook in de pers. En zulks geschiedde met volkomen verwaarloozing van de gemeentepolitie, die steeds zeer goed werk heeft verricht en met meer tact en doorzicht optrad. Zoo moest dan eindelijk komen een nood lottige ontknooping en dat deze gekomen is, vindt spreker jammer (gelach). Aan de „terreur en domheidsmacht" moest echter een einde komen en daartoe heeft spreker den minister van justitie geadviseerd. De president vraagt den procureur-gene raal, of er ook nog sprake is geweest van straf. De procureur-generaal: Dat is een aange legenheid, waarover de minister van justitie niet heeft te beslissen. Voortgaande komt spreker op de verhou ding tussehen hem en de autoriteiten der mareschaussee. ten aanzien waarvan een zekere animositeit wordt voorgesteld. Spreker gaat den gang van zaken in zijn ressort na en deelt mede. dat hij verschillen de malen den divisie-commandant heeft ont- boden en hij kan er wel bij zeggen, dat er telkens harde woorden zijn gevallen over het optreden der marechaussee. In Cen rapport van begin 1937 heeft spre ker den minister reeds laten weten, dat hij met deze menschen niet kon werken. Talrijke fouten en tekortkomingen konden worden geconstateerd, doch de divisie-com mandant trad daartegen niet op en praatte de dingen tegen alje feiten in goed. Alle medewerking werd spreker onthouden, terwijl met voorbijgaan van het gezag van spreker als fungeerend directeur van politie van politie allerlei maatregelen werden ge nomen, die niet zijn instemming hadden. De bril voor uw oogen GR. HOUTSTRAAT 166, bij do Houtbwig. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Voorts doet spreker nog mededeeling van een geval, waarin een wachtmeester zelfmoord pleegde, omdat hij verduistering had gepleegd. De toenmalige divise-commandant heeft toen. in een brief zijn verwondering er over uitge sproken, dat de man, die bijna pensioenge rechtigd was. daartoe gekomen was. „Waarom heeft hij mij niet, aldus dat schrijven, om hulp gevraagd, dan zou er wel een oplossing kun nen zijn gevonden door vervroegd pensioen." Dat is, aldus de procureur-generaal, een voorbeeld, hoe men tegenwoordig een straf baar feit van verduistering opvat. Getuige Boellaert: Mag ik naar aanlei ding daarvan eenige opmerkingen maken? President: Het lijkt me niet ge- wenscht om hier over dergelijke kwes ties een debat toe te laten. Is u het met het medegedeelde niet eens? Getuige Boellaert: Volkomen oneens. President: Dan zullen we daarvan aanteekening doen. Mr. Scholten: Heeft het personeel van de brigade-Oss niet den indruk kunnen krijgen, dat zij „carte-blanche" van den officier had bij het opsporingsonderzoek? De procureur-generaal ontkent dit. De ma rechaussee wist. dat zij geregeld contact met den officier moest houden. Mr. Meyes: Heeft u het onderzoek in de zaak van de twee geestelijken stopgezet? De procureur-generaad: Ik heb geen last gegeven om het onderzoek te stoppen. Alleen heb ik een rapport will enhebben en toen ik na ontvangst daarvan mijn oordeel over de wijze van het onderzoek heb kenbaar ge maakt, is het onderzoek neit verder voortgezet. President tot getuige Van den Burg: Wat zou u gedaan hebben, wanneer u geweten had dat reeds in 1931 een zaak tegen een der pas toors was geseponeerd? Mr. van den Burg: Dan zou ik daarover met wachtmeeseter de Gier gesproken hebben. Ik wist van die zaak echter niet af. Op een vraag van mr. Meyes zegt de procu reur-generaal nog, dat op de conferentie op het departement van justitie niet gesproken is over de noodige gelden voor overplaatsing en voorts, dat niet is gezegd, dat de regeling daarvoor reeds in orde was. Majoor Van Everdingen: Bij die conferentie heeft de minister w e 1 gezegd, dat de machti ging voor overplaatsing er reeds was en dat de reisgelden later wel in orde zouden wor den gemaakt. Kolonel Van Selm: Ik onderschrijf dit vol komen. Burgemeester van Oss getuige. Daarna wordt als getuige gehoord de heer Ploegmakers, burgemeester van Oss. Deze verklaard niet aan den procureur- generaal gevraagd te hebben om verschillen de onderzoeken welke in zijn gemeente plaats hadden, te stoppen, doch wel om een eind te maken aan het gezagsonderwijnend optreden van de marechaussee. Op een vraag van den president over de kwestie der werkverschaffing zegt getuige dat door hem niet over „kooksel" is gespro ken, maar dat getuigen heeft opgemerkt, dat velen der menschen eigen tuinen hebben. Ge tuige meent zich te herinneren, dat wacht meester De Gier toen gezegd heeft: dat kan tot hun ontlasting strekken. Voorts verklaart getuige met den opzichter Van Bergen te hebben gesproken over de be weerde onregelmatigheden bij de werkver schaffing. Getuige vertrouwt Van Bergen vol komen en deze heeft hem gezegd, dat er niets gebeurd was. Toen heeft getuige hem ge vraagd, maar niet verder over deze zaak te spreken, om de gemeente niet meer in op spraak te brengen, maar gezegd: „mondje dicht" heeft getuige niet. Wat de zaak Van der H. betreft, is er bij de inbeslagneming groote belangstelling ge weest. (De zittino duurt voort.) (Voor het verslag van de zitting van gister- middag zie men vug. 3). Rechtspersoonlijkheid ontnomen aan de Joodsche vereenigingen in Duitschland. Aan Joodsche vereenigingen in Duitschland is, naar Havas meldt, zoo juist de rechtsper soonlijkheid ontnomen. De autoriteiten willen hiermede aangeven, dat deze vereenigingen geen kerkelijke gemeenschap zijn, welke door den staat worden erkend. JAPANSCHE OPMARSCH DOOR OVER STROOMINGEN GEHINDERD. HANKAU, 23 Juni (Reuter-A.N.P.) De Ja- pansche opmarsch naar Hankau wordt ernstig gehinderd door de overstrooming van de Jangtse, operaties op groote schaal zijn on mogelijk geworden. Het Chineesche hoofdkwartier bij Taihoe deelde hedenochtend telefonisch mede, dat de omgeving van de stad onder water staat en dat de Chineesche troepen sterke stellingen in de heuvels hebben ingenomen, zoodat een Ja- pansche opmarsch hier thans practisch on mogelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2