L1GHAL1 Eern teveel dat tegengegaan moet worden. jr* Feestelijke Réunie GROOT VUURWERK „Haarlem Terrein" KRUSCHENSALTS V R I JD A G 24 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 HEEMSTEDE. Welke moeilijkheden overwonnen moeten worden. Het winkelprobleem te Heemstede In normale omstandigheden bestaat er na tuurlijk een logisch verband tusschen het aantal winkels in een gemeente en het aantal woningen of aantal bewoners. Evenzoo zal bij den bouw van nieuwe woningcomplexen ook een zeker percentage daarvan tot winkels be stemd moeten worden, om in de normale be hoeften der inwoners te voorzien. Wordt het aantal winkels te groot, dan kan dit voor een gemeente, die een zeer groot be lang heeft bij een bloeien den winkelstand een groot nadeel beteekenen. In Heemstede zien we de laatste jaren overmatig veel win kels verrijzen, doch of die voorspoedige aan was ook als een teeken van voorspoed in het bedrijfsleven beschouwd kan worden bleef voor velen een open vraag. Om daarover een objectief oordeel te kun nen vellen moet men zélf midden in het Heemsteedsche zakenleven staan, opdat men den gang daarvan gedurende de laatste jaren kan nagaan en zoodoende oorzaken en ge volgen constateeren. Wij hebben ons daarom laten inlichten door iemand van wien we zeker weten, dat hij met het Heemsteedsche zakenleven geheel op de hoogte is, óók al, doordat hij uit den aard zijner verschillende bestuursfuncties in de winkeliersverenigingen, in nauw contact kwam met allerlei bedrijven en van wien be kend is, dat hij steeds op de bres stond en nóg staat voor de belangen van den winkel stand te Heemstede. „Het zakenleven is ziek en niet alléén in Heemstede". Aldus formuleerde onze zegsman kernachtig zijn meening. „En de vele winkels die de laatste jaren als paddenstoelen uit den grond zijn verrezen, hebben het hare er toe bijgedragen, de kwaal te maken tot den omvang, dien ze nu heeft". Onze zegsman heeft medegewerkt aan een enquête, die een jaar of zeven a acht geleden gehouden is in samenwerking met Bouw- en Woningtoezicht, inzake het aantal winkels dat er toen in Heemstede was. De juiste cijfers had hij niet meer ter zijner beschikking, doch hij herinnerde zich wel, dat het percentage winkels te Heemstede zeer groot was in ver gelijking met bijvoorbeeld Bloemendaal. Naar aanleiding van dien, toen al, onrustbarenden uitslag werd door de winkeliersvereeniging een verzoekschrift bij het gemeentebestuur ingediend, om paal en perk te stellen aan het willekeurig bouwen van winkels en vestigen van zaken, door speciale straten daarvoor aan te wijzen in het uitbreidingsplan. Dit denkbeeld had tweeërlei zin: le. Er zouden op deze manier winkelcentra worden geschapen, die meer een eigen karak ter zouden dragen en een gehéél vormen in het geheel der gemeente, in tegenstelling met de thans overal verspreide winkels in verschil lende straten, die soms het aspect van een buurt bederven, ja zelfs hier en daar den stand der buurt, naar beneden hebben ge haald. met de nadeelige gevolgen daarvan voor de betrokken huiseigenaren. 2e. Het zou zeker méér voordeelen opleveren voor de winkeliers, daar speciale winkelstra ten meer gelegenheid bieden tot gezellig win kelen en de bezoekers dus eerder lokken dan een opzichzelf staanden winkel. En heeft men maar eenmaal de „kijkers", dan worden die vanzelf wel „koopers". Als voorbeeld werd Amsterdam aangehaald, waar men in de nieu we wijken speciale winkelstraten maakt, waar de winkeliers in het algemeen een bestaan kunnen vinden. In Heemstede zou men kunnen volstaan met een paar winkelcentra zooals b.v. Camp- laan, Raadhuisstraat. Binnenweg, terwijl voor het Bronsteekwartier de Jan van Goyen- straat op een natuurlijke ontwikkeling als zoodanig reeds kan bogen. Nemen we dan nog de Zandvoortsche laan als winkelcentrum voor het meer westelijk deel der gemeente, dan zou Heemstede ruim schoots van winkels voorzien zijn. Zij die meenen. dat in wijken als de Rijn- ZANDVOORT Zaterdag 14 uur, Zondag 10 uur Intern. Schermwedstrijden Zaterdag a.s. 20 uur VOOR GENOODIGDEN EN INTRODUCéS Orchestre DUFRESNE RUSSISCH BALLET „SLAWA" Humorist - Attractie Parodist Woensdag 29 luni PRINS BERNHARD-FEESTEN NACHTFEEST (Adv. Ingez. Med.) straat en omgeving en de Hugo de Grootlaan winkels hadden gebouwd moeten worden, zijn er, volgens onzen zegsman, naast. Het be bouwingsplan stond inderdaad toe, om de hoekperceelen als winkels te bouwen, maar de bouwers hebben daarin geen heil gezien en hebben ook op de hoeken woonhuizen gezet. Men moet niet vergeten, dat de service, die de winkeliers bieden, zóódanig is, dat het dichtbij of veraf zijn van een winkel bijna geen rol meer speelt. Maar om op dat bedoelde request aan B. en W. terug te komen, het eindelijk resultaat is geweest een verordening die verbood, buiten de daarvoor aangewezen straten woningen om te bouwen tot winkels, of in die woningen winkels te vestigen. Met deze verordening in de hand heeft men werkelijk al veel tegen kunnen gaan en zelfs tegenover enkelen die het waagden toch een winkel(tje) te beginnen, is het gemeentebe stuur dwingend opgetreden. De toestand Is zóó, dat iemand die zonder betrekking is geraakt, welke gevallen helaas door den slechten economischen toestand zéér veel voorkomen, gemakkelijk een zaak, 't zij groot of klein, kan beginnen, mits men maar in het bezit is van wat spaarduitjes. Maar een zaak beginnen is heel wat anders dan in een zaak bestaan vinden. Voor dit laatste is in de eerste plaats noodig vakkennis en weten hoe men met publiek moet omgaan. Dan moet men in de tweede plaats voldoen de kapitaal bezitten, om de zaak den tijd te geven zich te kunnen ontwikkelen en te groeien; dit kan een kwestie zijn van jaren. Men moet het al dien tijd financieel kunnen uitzingen. En dit kunnen de meesten niet, vandaar dat men hier zoo heel veel nieuwe zaken ziet, die maar een korten tijd bestaan om daarna weer te verdwijnen, totdat weer iemand onder dezelfde omstandigheden het waagt, er zijn spaarduitjes mee te verliezen. Is dit voor de betrokken personen zéér be droevend, er zijn nog anderen, die de dupe worden van die mislukkingen, want als men ziet dat de zaak niet meer gaat, moet er toch geld binnenkomen om te kunnen leven, waardoor men gaat verkoopen voor eiken prijs, zelfs dikwijls ver beneden de inkoop- waarde. Maar dan begint ook het leed voor de bona fide winkeliers! Zij toch moeten hooren van hun klanten, dat zij véél en veel te duur zijn want in dien en dien winkel kost hetzelfde artikel maar zóóveel! Dat die klanten gebruik maken van een koopje, zij het dan ontstaan door den nood van verkooper, is hun goed recht, maar dat zij die koopjes willen uit spelen tegen hun leveranciers, die normale prijzen berekenen en ook moeten hebben, om hun zaak in stand te houden, is een onbil lijkheid, temeer, omdat diezelfde klanten aan de service van hun gewonen leverancier hoo- ge eischen stellen, terwijl verhaal op leveran ciers die toch binnenkort verdwenen zijn, uit gesloten is. Het is hetzelfde euvel, zij het dan in ande ren vorm, dat verschillende bedrijven onder vinden. Deze patroons moeten het geldende loon betalen aan hun personeel, terwijl dat personeel, althans velen, zoodra zij werk loos worden, als klein baasje gaan werken tegen een loon, ver beneden dat wat zij als knecht verdienden. Het is natuurlijk prijzens waardig dat zij met werken hun kost willen verdienen, maar toch is het de vraag of het wel goed gezien is van Maatschappelijk Hulp betoon, dat ook in enkele gevallen daartoe zijn medewerking verleent, dat het op deze manier het zaken doen van hen, die op zware bedrijfslasten zitten, nog meer verzwaart, daar zoodoende hun zaken hoe langer hoe meer ondermijnd worden, omdat ook hier het publiek die prijzen weer uitspeelt. Na deze afwijking weer terugkomende op het winkelbedrijf, achtte onze zegsman de pas aangenomen Vestigingswet een stap in de goede richting. Door deze wet kan voor een zekere branche een landelijke regeling van vestiging worden verkregen, indien organisa ties daartoe een verzoek aan de hoogere in stanties doen. De Vestigingswet gaat niet ver der dan dat zij bij eventueele vestiging eischt de noodige vakkennis en een zeker bedrijfs kapitaal. maar de gemeente kan door aan wijzing van bepaalde straten plaatselijk zéér veel doen. Het zal in de practijk nog moeten blijken, of de uitwerking der wet datgene brengt, wat er van verwacht wordt. Maar in elk geval is er een begin gemaakt, om de ongebreidelde vestiging tegen te gaan, welk euvel steeds er ger werd. De toestand van het winkelbedrijf in Heem stede is nog niet bepaald slecht te noemen, maar toch, met uitzonderingen, verre van rooskleurig en we memoreeren dan ook als een bekend feit, dat een deel der kleine win keliertjes op steun is aangewezen. Niet alleen het groot aantal neringdoenden, maar ook het feit dat Heemstede grenst aan een groote stad, maakt dat vele branches hier nooit vasten voet zullen krijgen. Er zijn arti kelen waarvan men onmogelijk een sorteering kan houden als in de stad, doch over het al gemeen kan men hier even goed terecht, zoo vervolgde onze zegsman. Zeer waardeerend werd gesproken over de bewoners, welke zich te Heemstede vestigen. De ondervinding is, dat deze graag aan de plaats hunner inwoning de klandizie gunnen De veronderstelling dat de oud-Heemstede naren wel de steunpilaren zouden zijn der Heemsteedsche winkeliers, ging volgens onzen zegsman niet op. Integendeel, sommigen blij ven nog steeds de traditie getrouw uit den tijd, toen Heemstede nog een dorpje was, om een dagje naar de stad te gaan om inkoopen te doen bij hun daar vaste adressen. Ook al hebben die firma's thans hier filialen, zij gaan toch naar de stad voor hun inkoopen. Inderdaad is de nabijheid èn van Haarlem èn van Amsterdam voor de winkeliers van Heemstede een groot nadeel. De juistheid daarvan bewijzend is wel het feit, dat de win kelstand van Hillegom, Lisse en andere dor pen, die niet direct onder de rook van een stad liggen, er beter voor staat dan hier in Heemstede. De winkeliers te Heemstede moeten met hun tijd blijven meegaan. Men trachte de reeds bestaande winkelstraten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken; tracht vooral 's avonds kijkers te trekken door een goed verlichte étalage! Dat kost natuurlijk iets, maar men bedenke, dat nog steeds „de cost voor de baet uitgaat". Want de ondervinding van onzen zegsman is, dat de „kijker" van 's avonds, morgen een „kooper" is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Sikman, Meerweg 20, vulpotlood; Hogeboom, Borneostraat 44, paar dames handschoenen; C. v. Bakel, Camplaan 16, blauw étui met bril; J. Koper, Overboschlaan 26, bril; R. Metz, Laan van Bloemenhoven 7, donkerblauw zijden japon; Geerlings Landzichtlaan 31, halsketting (roo- de bloedkoralen); T. Kulk. Balistraat 21, rij- wielbelastingirrerk in étui: A. v. Dijk, Clivia laan 10, rozenkrans; H. K. Visscher, v. Mer- lenlaan 5. damestasch met inhoud; Compier, Molen werf sla an 148, kindertaschje; J. v. Dijk man. Const. Huijgenslaan 10, damestaschje; Raken, Cloosterlaan 2, zilveren armbandhor loge; Ged. Schalkburgergracht 60, te Haar lem. badpak en handdoek; v. Looij, Binnen weg 188, bril; Duijvendak, Spruitenbosch- straat 20, gummi zelfbinder; v. d. Heijden, Zonnebloemlaan 19, Aerdenhout sleutel; Pie- ron, Meerweg 80. groen breiwerk. DRENTSCHE VEREENIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De kort geleden opgerichte Drentsche Ver- eeniging voor Haarlem en omstreken belegt hedenavond een ledenvergadering in Hotel Lion d'Or. Na afhandeling van de huishoude lijke agenda zal een voordracht-programma in Drentsch dialect ten uitvoer worden ge bracht. Tot deze vereeniging, die een band bedoelt te leggen tusschen oud-Drentenaren, die in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede wonen, zijn in de eerste maand van haar bestaan reeds vele tientallen leden toegetreden. Zaterdagavond 25 Juni,7 u. OP HET Rijksstraatweg H.-N. MASSADEMONSTRATIE van Entree prijzen15ct,30ct, 60 ct Bij voorverk.: lOCt,25ct,SOct Vrij van belasting Steunt het doel der uitvoering: n.l. VERPLEGING VAN ON- EN MINVER MOGENDE T. B. C.-PATIëNTEN IN BREDERODEDUIN. Gireerde gij Uw vrijwillige bijdrage reeds op de postrekening no. 100681, van den heer MEDERINK, of heeft U deze al gestort aan 't Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41? Levensverzekering Mij .„Haarlem" Winstsaldo van f 30.329. (Adv. ingez. Med.) Toonkunst-Muziekschool. Mej. Bcts Nederkoorn tot leerares benoemd. Met ingang van 1 September is tot leerares in het elementaire-pianospel aan de Muziek school van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem, benoemd mej. Bets Nederkoorn, alhier. Mej. Nederkoorn genoot hare muzikale op leiding aan de Toonkunst-school alhier en behaalde in 1924 haar M.O. diploma van Toon kunst. Vervolgens studeerde zij te Parijs bij Wanda Landowska, speciaal het Clavecymbel- spel en concerteerde, behalve hier te lande o.a. te Antwerpen, Londen en Parijs. Landdag Vrijz.-Dcmocratischc Jongeren op Birkhoven. Ook de Haarlemmers trekken daarheen. Door de Vrijzinnig Democratische Jonge ren Organisatie zal op Zondag 26 Juni een groote centrale landdag worden gehouden in het openluchttheater Birkhoven, bij Amers foort. Op deze bijeenkomst zal het woord ge voerd worden door mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, J. C. Deering uit Utrecht, secretaris-penningmeester en Han Harmsen, hoofdbestuurslid der organisatie. Verder zal een afwisselend programma, ge boden worden van muziek, zang en volks dans en folkloristische spelen. O.a. zal een Drentsche boerenbruiloft, een z.g. „Wasschup", worden opgevoerd onder leiding van mevr. BergmansBeins uit Borger. Deze landdag zal worden bezocht door jon geren uit alle deelen van ons land. Ook de afdeeling Haarlem organiseert een tocht per autocar naar Amersfoort, waaraan zoowel leden als belangstellende niet-leden kunnen deelnemen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Sophiastraat 2d. „Stel °rnstige zaken tot morgen uit!" Zoo sprak eens een wijsgeer, naar verluidt, Ofschoon daar zeer veel goeds in zit, Zeggen wij liever: „Wordt nog heden lid!" Postgiro 212793; telefoon 12255. REDDINGS TENTOONSTELLING. In de daarvoor zeer geschikte étalage van Heenk's Ijzerhandel (Groote Houtstraat), is door de Haarlemsche Reddingsbrigade tijdelijk een toepasselijke tentoonstelling ingericht ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. We zien statistieken en verkleinde modellen van reddingsmiddelen, strandreddingsbooten, has pels. reddingsmiddelen in natura en opschrif ten, op overzichtelijke wijze tentoongesteld, terwijl een lichtbak een aardige serie lantaarn plaatjes vertoont. Deze tentoonstelling is zeer leerzaam. Voorts zijn op smaakvolle wijze een groot aantal medailles, bekers en prijzen geëtaleerd geschonken aan de Brigade voor de op 3 Juli te houden kampioenswedstrijden. Door H.M. de Koningin en door den Commissaris der- Koningin door vele instellingen en belang stellende personen en door tal van zwem-, voetbal- en zeilvereenigingen, enz. enz. zijn schitterende prijzen geschonken. De tentoonstelling geeft o.a. ook aan: de groote daling van het aantal verdrinkings ongevallen in Nederland waartoe de Haarlem sche brigade, als onderdeel van den Ned. Bond, zeer heeft bijgedragen. Voortdurend trekt deze keurige tentoonstelling de belangstelling van vele voorbijgangers. Intrekking der Haarlemsche Uitbreidingsplannen. Behandeling der bezwaren van Ged. Staten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis, dat de openbare verga dering van Gedeputeerde Staten van Noord holland ter mondelinge behandeling van besluit van den Raad der gemeente Haarlem dd. 23 Februari 1938, strekkende tot intrekking van enkele uitbreidingsplannen zal worden gehouden op Woensdag 6 Juli 1938, des na middags om 2 uur, in het gebouw der Pro vinciale Griffie, Dreef No. 3. alhier. In deze vergadering zal aan belanghebbenden gelegenheid worden gegeven hun standpunt nader toe te lichten. Netto-vooruitgang van verzekerd kapitaal met 487.375. In het verslag over 1937 van de alhier ge vestigde Levensverzekering Maatschappij „Haarlem" (Onderlinge) zegt de directie o.a. het volgende: Het jaar bracht ons een netto-vooruitgang van het verzekerd kapitaal van f 487.375.95, waardoor het totaal verzekerd bedrag werd verhoogd tot f 11.460.870.30. De royementen en afkoopen bleven in 1937 f 318.593.45 beneden het totaal der royemen ten en afkoopen van het vorige jaar De netto-vooruitgang van het verzekerde kapi taal, evenals de vermindering der royemen ten en afkoopen, stemmen ons tot tevreden heid. Ons effectenbezit vermeerderde met f27.705.53 De effecten zijn gewaardeerd naar beurs waarde, met dien verstande, dat voor obliga ties geen hoogere koers is aangenomen dan 100 pet.; de beurswaarde is f 2.194.68 hooger. De koerswinst bedroeg f 1.643.37; de winst door aflosbaarstelling f 3.678.10, in totaal een winst op effecten van f 5.321.47. Wij hebben zoo min mogelijk deelgenomen aan conversies en de hierdoor vrijgekomen gelden zooveel mogelijk belegd in vaste goe deren. In 1937 werden 52 perceelen aange kocht. voor een bedrag van f 276.423.60. waar door het totale bezit aan onroerende goede ren steeg tot f 521.923.60. Al onze vaste goe deren werden opnieuw getaxeerd. De hypotheken verminderden met f 117.775.25. Wij waren genoodzaakt driemaal tot execu tie over te gaan. waarbij één onderpand, te Schagen, door ons werd ingekocht voor f 1200. Alle drie leverden een tekort op, waarvan één ad f 200 in 1938 geheel werd aangezuiverd. Op de twee andere tekorten wordt geregeld afgelost; zij bedroegen per 31 December 1937 in totaal f 1345 en werden naar Debiteuren overgeboekt. Afsluitprovisie ad f 30 werd aan de rente van hypotheken toegevoegd. Er wer den twee gemeenteleeningen op schuldbeken tenis tusschentijds afgelost. Met de hierbij ontvangen boeterente a f 1.165 Is de rente verhoogd. De premiereserve werd berekend naar de zuivere netto methode, waarbij alle aan het sluiten der verzekering verbonden onkosten terstond werden afgeschreven. De reserve werd berekend op een basis van 4 pet. voor kapitaalverzekeringen en op 3 pet. voor de dadelijk ingaande en uitgestelde lijf renten. Na toevoeging aan de Premie-reserve van de volgens de gebruikelijke grondslagen berekende verhooging van f 125.878 resteer de nog een winstsaldo van f 30.329. welk be drag extra aan de premiereserve werd toege voegd voor verhooging van uitkeeringen bij overlijden. Op 31 December 1937 bedroeg de totale ver zekeringsstand f 11.361.248,70 kapitaal en f 9.962.16 verzekerde rente. Het aantal polissen Volksverzekering be droeg op 31 December 1937 72412 (verzek, kapitaal f 8.010.057.05) en het aantal polissen levensverzekering: 5152 (verzek. kapitaal f 3.351.191,65: verzek. rente f 9.962.16). De bezittingen der Maatschappij vermeer derden met f 161.946 en bedroegen op 31 De cember 1937: f 2.740.128.81. De balans per 31 December 1937 en de bij- behoorende winst- en verliesrekening sluiten met bedragen van onderscheidenlijk f 2.773.965,98 en f 2.807.229.36. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE ON ZATERDAG 25 JUNI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. H. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00, 8.20, 8.30, 8.50, 9.35, 10.05. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord 11.05. 11.20. Keulen 12.20 Ned Brussel 1.20, I.30. 1.50. Keulen 2,20, 2.30. Fransch Brussel 3.35, 3.50, 4.05. Keulen 4.20. Londen Regional 6.20. Pauze 7.00—7.05. Fransch Brussel 7.05. Ned. Brussel 7.20. Keulen 7.50, 8.35. Ned Brussel 10.20. Boedapest 10.30. Keulen 10.55, II.20. Progr. TV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00. Diversen 9.2010.35. Londen Regio nal 10.35, 10.50, 11.05, 11.50. 12.35, 1.05. 1.20. Pauze 1.501.55. Droitwich 1.55, 2.35, 2.50, 3.35, 4.05, 4.35, 4.50, 4.55, 5.20. 5.30, 5.50, 6.00, 6.20. 6.45. Londen Regional 7.00. Droitwich 7.20, 7.50, 8.20. 9.20. 9.40. 9.55. 10.35, 11.35. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Ver zoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. ONBEMAND JACHTJE AAN DE KUST GERAPPORTEERD. VLISSENGEN, 23 Juni. Volgens ont vangen rapporten drijft het Engelsche jachtje „Iris" onbemand op zee rond nabij de Ne derlandsche kust. waarschijnlijk ter-hoogte van Hoek van Holland. Nadere bijzonderheden ontbreken. VOORZITTERS RADEN VAN ARBEID. Bij K.B. van 11 Juni 1938 is met ingang van den datum, waarop hij zyn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam T. S. Goslinga thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als zoodanig, en is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, mr. S. Mok, te Amsterdam. Leerstoel in de biochemie bepleit. Het afscheidscollege van prof. dr. ir. J. Böeseken. Hedenmiddag heeft prof. dr. ir. J. Böeseken hoogleeraar aan de Technische Hoogeschoor in de groote zaal van den Stadsdoelen te Delft, zijn afscheidscollege gegeven. Spr. achtte het uiterst gewenscht. dat aar. de Technische Hoogeschool door de schepping van een leerstoel In de biochemie, de inrich ting van een biochemisch laboratorium en de daarmede samenhangende verandering in het studieplan van een der groepen van in genieurs. met de zeldzaam snelle ontwikkeling der biochemie rekening wordt gehouden. De noodzakelijkheid van een spoedige orga nisatie dezer studie klemt te meer. als wij be denken, dat wij niet alleen voor onze landge- nooten in het moederland paraat moeten blijven, maar dat de gezondheidstoestand en de rationeele opvoeding van vele tientallen millioenen menschen buiten onze landsgrenzen aan onze zorgen zijn toevertrouwd en dat dus de technische ontwikkeling van alle met de biochemie samenhangende problemen aan de orde van den dag is. Met enkele woorden, meer in het bijzonder gericht tot zijn oud-ipalingen, eindigde de hoogleeraar EXAMENS. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS (ESSEN) TE HAARLEM. Examen handenarbeid, 23 Juni. Geëxami neerd 11 candidaten. Geslaagd: de dames E. C Breet en M. Brinkman en de heeren A. Alderlieste, R. Bloem, C. Frankort. W. F. Koch, J. Mairtje, J. G. A. J. Oldenhave, C. Rijnders, G. A. de Zwart. Aead. Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. in de economische wetenschappen de heer H. J. Godschalk. Voor het eindexamen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix vijfde klasse 'afd. werktuigbouwkunde) zijn geslaagd de heeren H. J. Bolmeyer. te Heemstede en J. Borcherding en H. Wallenburg, te Haar lem. Gemeente-administratie. Geslaagd: H. Meyer te Bennebroek. Hoogere Burgerschool A met 5 j. c. Voor het eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haarlem zijn geslaagd de dames: Geertrui A van Ak keren. Joha. W. Becker. Jacoba de Bilt, YVil- helmina G de Jong, Lutina Ulderink. Nelly C. Zwaag en de heeren P. Bos, W M. van Breda. E. R. de Haas, A. H. Hagedoorn, M. A. Joustra. J. C. Kal, K. Koopman. J. N. Korstjens. H. J. Rijnveld. A. W. Sloct tot Oldhuis, H. H. Smlnia. SYNAG OGEDIEXSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den in gang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te I's uur. Avonddienst te 10.28 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7 Va uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 Va uur. Werkdagen: 's avonds te 7!/2 uur. Zondag avond te 7.15 uur. De middag- en avonddienst op de werkda gen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw L. Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, L. Begijnestraat 11. ''Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht. etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER OAG (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam. Rott. n. N.-York 23 (n.) v. Southampton. Boschdijk, 23 v. Rott. n. N.-Orleans. Damsterdijk, Rott. n. Vanc. 22 te L. Ang. Blommersdijk, 21 v. New-Orleans n. Rott. Tiradentes, Baltimore n. Rott.22 te Norfolk. Lochgoil, Vanc. n. Rott. via Avonmouth 22 v. Liverpool. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (thuisr.) 23 te Cairns. HOLLAND—OOST-AZlë LIJN Zuiderkerk 23 v. Antwerpen te Hamburg, vertr. 25 n. Rott. HALCYON LIJN Maasburg, 23 v. Narvik n. Rott./Vlaard. Stad Zaandam n. Vlaard. p. 22 Ouessant. Stad Schiedam, Rott. n. Pepel p. 22 Dungen. Rozenburg, Vlaard n. Bilbao p. 22 Dungen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 22 v. Amst. te Hamburg. Amstelkerk (uitr.) 22 van Lagos. Jaarstroom, 23 v. Amst. n. Hamburg. HOLL. BRITSCH INDIë LIJN Hoogkerk (uitr.) pass. 21 Gibraltar. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam, 23 v. Rott. n. Stockholm. Stad Zaandam, Salta Caballo n. Vlaard. p. 23 Dungencss. Stad Maassluis, 22 v. Vlaai-dingen te Narvik Stad Dordrecht, 23 v. Lulea n. Rott./Vlaard. KON HOLL. LLOYD. Westland (uitr.) 22 te Santos. Waterland (thuisr.) 22 v. Bahia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Colombia, 21 v. Kingston Ja. n. .Pt. Limon. Achilles, 22 v. Triest n. Fiume. Aurora, 22 van Rott. te Lissabon. Luna, 23 v. Amst. te Rott. Nereus, 22 v. Oporto n. Vigo. Rhea, 22 van Hamburg n. Amst. Trajanus, 22 v. Alexandrië n. Jaffa. Ulysses, 22 van Volo n. Thessaloniki. Merope, 23 v. Amst. n. Gdynia. Orpheus, 23 v. Gothenburg n. Aarhuus. Venus, Varna n. Amst. 23 op 115 nr. Z.W. v. Ouessant. Baarn, Chili n. Amst. via Liverpool en Rott. 16 v. Curasao. MEIJER EN CO.'S SCHEEPV MIJ Benarty, Japan n. Rott. 23 te Kohsichang. Bennevis, Manilla n. Rott. 23 v. Kohsichang. Alcinous, Amsterdam n. Java p. 22 Gibr. Glaucus, Batavia n. Amst. 20 v. Pt. Said, 30 verw. Melampus, 22 v. Amst. te Batavia. Deucalion. Japan n. Rott. via Londen p 23 Dungeness. Patroclus, Japan n. Rott. 17 v. Colombo. Glenogle, Dairen n. Rott.. 21 v. Casablanca. Radnorshire. Japan n. Rott. 21 v. Manilla. City of Lyons. Osaka n. Rott. 21 te Kolam- bugan. Glenbeg, Dairen n. Rott. 21 v. Hongkong. Polyphemus, 23 v. Bremen te Amst. ROTTERDAM—ZUID-AMERLKA LIJN Aludra (th.) 24 (4 n.m.) te Rott. verw. Alwaki (uitr.) 22 te B. Ayres. Alphacca, 23 v. Hamburg te Rott. ROTTERD LLOYD Kota Agoeng (uitr.) p 22 Gibraltar. Sitoebondo (th.) 23 v. Port Said. Palembang (uitr.) 23 v. Suez. Sibajak (toer.-reis) 22 v. Torquay 24 (8 v.m.) te Rott. verw. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Johan van Old. (thuisr.) 22 van Genua. Poelau Bras (uitr.) 22 v Sabang. Bintang (uitr.) 23 van Suez. Poelau Laut (thuisr.)22 v. Port Sudan. Chr. Huygens (uitr.) 23 te Southampton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 23 v. Port Natal.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9