Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Bestrijding der Werkloosheid te Haarlem VAN BREEMEN'S ANTH RACIET r*V ^>aahda. VOORJAARSPRIJZEN W De Nieuwe Weg. Na een bezoek. WANDGEDIERTE Droevig ongeluk onder Haarlemmerliede. BERICHT Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16874 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maantlag 27 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Ad verten tien1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonneuientstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zaterdag is de nieuwe autosnelweg Amster dam-Den Haag in tegenwoordigheid van een indrukwekkend internationaal gezelschap deskundigen voor het verkeer opengesteld. Dat gezelschap immers, aangevoerd door zijn voorzitter Ir. W. G. C. Gelinck, bestond uit de leden van het Internationale Wegencongres, uit prominente wegenbouwers van tientallen naties. Omdat zij deskundigen zijn weten zij hoeveel technische moeilijkheden overwonnen moeten worden om op onzen slappen Hol- landschen bodem zulk een wegconstructie uit te voeren. In het buitenland komen die moei lijkheden bijna nergens voor, zoodat het daar als regel veel minder ingewikkeld en veel minder kostbaar (per kilometer gerekend) is om de „autostrada's" aan te leggen die den reizenden Nederlander zoo vaak met al te grooten eerbied vervullen. Hij komt terug en moppert veelal op zijn eigen land. En de man beseft niet dat de buitenlanders, die verstand van deze zaken hebben, hier met de diepste bewondering de resultaten van onzen techni- schen Waterstaats-arbeid komen aanschou wen. Zij staan paf van hetgeen hier bereikt wordt „below sea-level" beneden het zee oppervlak en zoo'n nieuwe weg Amsterdam- Den Haag is voor hen niet zooveel minder merkwaardig als de drooglegging van de Zui derzee, die hen natuurlijk ook hevig interes seert. Zij hebben hun bewondering dan ook ter gelegenheid van dit Wegencongres, onom wonden geuit en de Hollandsche technici we ten heel goed dat dit geen gelegenheids- beleefdheden tegenover de gastheeren zijn. Het zou niet zoo kwaad wezen als het Neder- landsche publiek dat ook eens begon te be grijpen Velen zouden willen dat veel grooter sommen werden uitgetrokken ter bestrijding van de ellendige werkloosheid en dat daar voor meer groote werken op touw werden ge zet. Ik behoor tot hen. Maar ik behoor aller minst tot degenen die alles maar afkammen en beweren dat wij zoo weinig presteeren in Nederland. Want dat is onwaar. De werk loosheid is verlammend en gevaarlijk voor een deel des volks en een groeiend gevaar voor de toekomst als men er niet krachtig tegen ingaat. Maar het soort geestesgesteldheid dat het goede, dat in dezen tijd volbracht wordt, niet erkennen wil, voortdurend de daden van andere volken verheerlijkt en de bewondering van het buitenland voor Nederlandsche pres taties doodzwijgt is heelemaal verkeerd. En onrechtvaardig tegenover de zeer velen, die hun beste krachten aan deze groote onderne mingen geven en ze tot stand brengen. Wij kunnen wenschen dat er nog meer op ander gebied werd gedaan, maar wij kunnen niet ontkennen dat ten aanzien van de landwin ning, den wegenbouw en de overbrugging der groote rivieren in onzen tijd dingen worden volbracht die alle dergelijke ondernemingen in het verleden ver overtreffen. Dat verte genwoordigt wel degelijk een stuk volkskracht. Laten we er trotsch op zijn en van „het bui tenland" liever maar eens leeren dat zelfvol doening over daden, die daartoe het recht geven, eigen moed en optimisme versterken. Het tegendeel verslapt en stemt moedeloos. Toen mevrouw Gelinck Zaterdag het oranje lint had doorgeknipt, dat den nieuwen weg bij Sassenheïm overspande, en hem daarmee officieel geopend, vroegen vele gedelegeerden van het Wegencongres om stukjes van dat lint, die zij als herinnering wilden bewaren. Het is een kleinigheid maar zij is teekenend voor de buitenlandsche bewondering. Ik heb den nieuwen weg Zondagmiddag ook eens afgereden en hem als automobilist bewonderd. Er is een stuk in dat nog niet ge heel gereed is omdat het basaltslag nog in- gewalst moet worden. Maar behoudens deze onvolkomenheid, die weldra verdwenen zal zijn, bleek het een ideale snelverkeersweg. Iets beters kan het groote vrachtverkeer en kunnen ook de vele haastig reizende zaken- menschen zich niet wenschen. De verbinding van Den Haag met Schiphol is nu ook prach tig geworden. Ik kan niet inzien waarom Den Haag behoefte aan een vliegveld in Leider dorp zou gevoelen en geloof ook niet dat de Haagsche bevolking dat doet. De Hagenaar kan nu in een goed half uur per auto Schiphol bereiken. Is dat niet mooi genoeg? Terug reed ik den ouden weg naar Haar lem dat wonderlijk samenstel van breede en smalle stukken, nauwe dorpsstraten en zig zag-slingerende tramsporen. Het was er onge kend rustig. De vele hindernissen waren nu gemakkelijk te overwinnen en er is geen twij fel aan dat de noodzakelijke ontlasting van dezen weg het autoverkeer uit het Noorden en uit Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hil- legom enz. naar Den Haag aanmerkelijk ver snellen en vergemakkelijken zal. Het aantal ongevallen moet er ook sterk door minderen. Of de straatweg Haarlem-Amsterdam ook be langrijk ontlast zal zijn zullen we in den loop dezer eerste week wel meteen merken. Niet zoozeer 's avonds, omdat er dan in dit seizoen zooveel Amsterdammers naar Zand- voort trekken, maar vooral overdag. Een groot en belangrijk werk is volbracht: een mooi stuk Nederlandsche energie. R. P. Alicante weer gebombardeerd. Thans 12 dooden en 50 gewonden. ALICANTE. 25 Juni. Tegen het middaguur hebben verscheiden escadrilles Junkers vlieg tuigen boven het oostelijk deel der stad ge vlogen. Bijna 40 bommen van 50 kg. werden uitgeworpen. Er zijn twaalf dooden en 50 gewonden. De Indische voetballers zijn hier gekomen, De Indische voetballers zuilen weer gaan, Zij hebben hier nuttige lessen genomen, Zij hebben 't zoo goed als zij konden gedaan. 't Zijn aardige jongens, sportief en bescheiden, In 't spel niet zoo kundig, maar moedig voor twee, En Nederland roept, nu zij weer van ons scheiden Vaarwel op je reis naar ons rijk over zee. Vaarwel en vertel aan de andere zijde. Hoe 't jullie in 't oude Europa verging, Hoe 't moederland jullie de nêerlaag deed lijden. Maar ook, hoe het jullie met vreugde ontving. Vertel, dat wij hier in het spel wat presteeren, Maar voeg eraan toe: ook het werk is niet mis. Vertel, dat je hier wel van voetbal kon leeren, Maar ook, hoe ons land trotsch op Indië is. Kom nog eens terug, als het lukken wil spoedig, Want broeders zijn broeders en voetbal is spel, Dag, Indische jongens, zoo vlug en zoo moedig, Sportieve bescheiden kornuiten: vaarwel! P. GASUS. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.J NOG DRIE DAGEN dan komt JULI. Daarom waarschuwt FRANS PERQUIN; Want daarna zult ge die LAAGSTE PRIJZEN voor Uw brandstof niet meer zien (Adv. Ingez. MedJ DE AARDAPPELEN BLIJVEN DUUR. VRAAG IS GROOTER DAN AANBOD. De Nederlandsche regeering heeft in een publicatie dezer dagen medegedeeld, dat zij overtuigd is, dat de aardappelen spoedig in prijs zullen dalen, waardoor dan een einde zou komen aan de moeilijkheden. Die verwachting wordt niet gedeeld dooi den heer E. Boer te Haarlem, lid van het hoofdbestuur van groep aardappelhande laars van den Ned. Tuinbouwraad. Hij ver zekerde, dat dc handel overtuigd is, dat de aard appelen in den eersten tijd niet goed- kooper, maar zelfs nog duurder zul len worden. Een gevolg van de weersomstandigheden is, dat de oogst van de nieuwe aardappelen blijft tegenvallen. Door de droogte hebben de aard appelen zich niet goed gezet, terwijl zij ook van de nachtvorsten te lijden hebben gehad. Als er in dezen tijd normaal aardappelen zou worden gegeten, dan zou er een belangrijk tekort zijn, maar omdat de prijzen hoog zijn, is een groot deel van het volk daartoe niet- in staat. Alleen daardoor wordt geen tekort aan aardappelen gevoeld. De vraag naar aardappelen is grooter dan het aanbod en daardoor stijgen de prijzen. Anders waren er begin Juli zelfs nog voorra den oude aardappelen, maar die zijn nu ge heel verbruikt, zoodat men aangewezen is op nieuwe aardappelen en op aanvoer uit het buitenland. Begin Juli van 1937 werden de goede oude aardappelen verkocht voor 6 cent per K.G. terwijl de prijs van de nieuwe aardappelen 7 cent bedroeg. Hedenmorgen werd voor ronde opperdoezen op de veiling 14 cent per K.G. betaald. Daarbij komt nog 1 cent per K.G. voor vervoer en commissieloon, zoodat deze aardappelen aan den verkooper te Haarlem 15 cent kosten. Al verkoopt hij deze met een heel kleine winst, dan mopperen de klanten nog over de ver schrikkelijk hooge prijzen, terwijl de regee ring toch gezegd heeft, dat de aardappelen ;oedkoooper zouden worden". Voor muizen werd op de markt te Broek op Langendijk 10 cent per K.G. betaald, dat wordt dus inkoop te Haarlem 11 cent. Voor nieuwe aardappelen voor export be stemd (daaraan worden geen hooge eischen gesteld) wordt f8,80 per 100 K.G. betaald. Ver leden week zijn kriel-aardappelen die anders niet meer opbrengen dan f0,50 of f0,60 per 70 K.G. voor veevoeder, verkocht voor f 9 per 100 K.G., natuurlijk nu om door menschen ge geten te worden. Deze aardappelen zijn erg klein maar dit bezwaar wordt ondervangen omdat de groentehandelaars meestal een aardappelschilmachine hebben. Op de buitenlandsche aardappelen die in ons land komen wordt een invoerrecht gehe ven van 3 cent per K.G. In een vorig onderhoud dat wij met den heer de Boer hadden is reeds gebleken, dat verbetering op de aardappelmarkt te ver wachten is na 15 Juli, want dan mogen de Eigenheimers gerooid worden. VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DE K .N. A. C. RECEPTIE IN SCHEVENINGEN. Momenteel worden de voorbereidingen ge troffen voor de viering van het 40-jarig jubi leum van de Kon. Ned Automobielclub. opge richt op 2 Juli 1898. Zaterdag 2 Juli a.s. zal het huidige bestuu. van de K.N.A.C. in het Palace hotel te Sche- venmgen recipieeren na afloop van het con cours van koetswerken. Te verwachten is dat binnenkort een groot aantal werkloozen arbeid zullen krijgen Maar er moet nog meer geschieden maar dan op ander terrein Eenige dagen geleden hebben wij medege deeld, dat de Regeering in beginsel accoord gaat met het financieren door het Werkfonds van het groote rioleeringsplan voor Haarlem Er zullen evenwel nog nadere onderhandelin gen gevoerd moeten worden over de voorwaar den, maar de verwachting is, dat die binnen eenige maanden hun beslag zullen krijgen, waardoor het mogelijk zal zijn dat in den herfst een groot aantal werkloozen aan dit object waarvan de uitvoering over een reeks jaren verdeeld zal worden arbeid zullen krijgen. Maar het is zeker zoo vertelde ons dc heer W. G. B. van Liemt, wethouder van So ciale Zaken te Haarlem ons binnenkort nog meer objecten voor uitvoering gereed zullen zijn. Ik heb bereids het oog op drie objecten die bij elkaar ongeveer 4 ton zullen kosten en waarin ongeveer f 175.000 aan arbeidsloon zit. Dit zijn de omlegging van den Oostsingel- gracht (het begin van het Havenplan) het graven van de spoorhaven aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Jan Gijzenvaart met bij- behoorende werken zooals het bouwen van loodsen, en het aanleggen van sportterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne bij de Rusten- burgerbrug. Dan is te verwachten dat over eenigen tijd niet alleen begonnen kan worden met de uit voering van het groote rioleeringsplan en het graven van de haven met industrieterreinen aan den Oostkant van het Noorder Buiten Spaarne, maar wij hopen ook, dat binnenkort een gunstige beslissing komt over het object betreffende de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem-Leiden. Als al die werken eenmaal in uitvoering zijn dan zullen er zeker alleen daaraan reeds een duizend werkloozen te werk gesteld kunnen worden. Daarbij kunnen dan ook nog andere werken, zooals de verkeersverbetering bij den Scho tersingel en Kenaupark en den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Verder de bouw van de bijzondere school aan de Nas- saulaan (kosten f 83.000), de uitbreiding van het St. Elisabeth's Gasthuis 'f 40.000) alsook eenige kleine objecten zooals de verbouwing van de Meisjesschool (11.000) en de aanleg van een sportterrein aan de Kleverlaan (f 29.500). Ook worden binnenkort weer be langrijke grond- en bestratingswerken uitge voerd. voor het bouwrijp-maken van terreinen waarvan de eigenaars de kosten moeten be talen. In de laatste raadszitting zijn twee groote grondcomplexen door de gemeenten in eigendom overgenomen, waarbij de eigenaars f 228.580 en f 591.900 moeten betalen voor de uitvoering der openbare werken. Ook is in de laatste raadsvergadering veel bouwterrein door de gemeente verkocht, waaruit dus blijkt, dat er ook een herleving van de particuliere bouwnijverheid komt. Bij elkaar is dus in de naaste toe komst te Haarlem te verwachten, dat een groot aantal werkloozen werk zul len krijgen. Het college van B. en W. doet zoozei dp heer van Liemt alles wat mogelijk is om de werkgelegenheid te Haarlem zooveel mogelijk te bevorderen. Het is zoo vervolgde de wet houder jammer dat een deel der werken die de gemeente uitvoert slechts in werkver schaffing mogelijk is. maar de financieele om standigheden dwingen daartoe. Liever zouden wij al de arbeiders die te werkgesteld worden het normale contractloon gevern want het kan niet ontkend wordeni. dat de volkswelvaart daardoor meer bevorderd zou .worden, maar helaas dat is onder de tegenwoordige omstan digheden niet mogelijk. Bovendien zal het voor ieder duidelijk zijn. dat de overheid er nooit in slagen zal allen werkloozen productieven arbeid te geven. Het herstel van de maatschappij zal voor een belangrijk deel moeten komen van de her leving der industrie, zoo noodig door die in dustrie tijdelijk te steunen, opdat zij vol doende afzetgebied kan vinden in het bui tenland. Ook is het eisch alle aandacht te wijden aan de mogelijkheid een deel van ons te veel aan arabeidskrachten te emigreeren naar het bui tenland. Uit de rapporten van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, die verleden jaar een stu diereis naar Zuid-Amerika maakte, is geble ken. dat er mogelijkheid bestaat een groot aantal arbeiders daarhe en te emigreeren. Mo gelijk bestaan nog emigratiemogelijkheden naar andere deelen der wereld Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. MedJ DE MOGELIJKE EMIGRATIE VAN NEDERLANDERS NAAR AUSTRALIË. Sir Earle Page de Australische plaatsver vangend minister-president en minister van Handel en openbare gezondheid, die momen teel in ons land vertoeft, heeft naar de Tel. verneemt Vrijdag j.l. te Den Haag over de door hem geopperde mogelijkheid om Neder landers naar Australië te doen emigreeren. een bespreking gevoerd met den vertegenwoor diger van het departement, van economische zaken, den heer Hartland. De bespreking zou voornamelijk twee punten hebben betroffen, n.l. de overtochtkosten van emigranten en de cautie En dan het is noodig' dat het vertrouwen weer terugkeert. Er is algemeen weer ople ving te constateeren. Het is nog wel klein, maar het feit is gelukkig waar te nemen. Alles moet gedaan worden om terugkeeren van het ver trouwen te bevorderen, want daardoor wordt allerwegen de bedrijvigheid gunstig beinvloed en dit moet natuurlijk ook medewerken aan een belangrijke uitbreiding der werkgeylegen- heid en een verkleining van het aantal werk loozen. Zeilbootje omgeslagen op het Z. B. Spaarne. Een der inzittenden verdronken Zaterdagmiddag omstreeks half drie is op het Zuider Buiten Spaarne nabij de Ringvaart van de Haarlemmermeer een zeilbootje tengevolge van een ruk wind omgeslagen. Een der inzittenden, de 21-jarige J. Brussaard, zoon van den predikant der Geref .Kerk te Bloemendaal ds. J. C. Brussaard, kwam hierbij om het leven. Zijn metgezel, de 22-jarige zoon van den Bloemenöaalschen hoofd agent van politie Voerman, kon wor den gered. Het zeilbootje waarmede het ongeluk gebeurde. Voerman, die de zwemkunst behoorlijk machtig is heeft nog getracht zijn vriend te redden. Deze, die eveneens kon zwemmen, kreeg echter plotseling een hartverlamming en verdween in de diepte. Toevallig naderde op dat oogenblik een motorboot waarin zich de Haarlemsche agent van politie, de heer J. J. Hollander en zijn metgezel de heer Van Ekelen die juist van de Kaag kwamen, bevonden. Onmiddellijk begonnen zij reddingspogin gen in het werk te stellen en het mocht den heer Hollander weldra gelukken om Voerman aan boord te trekken. De heer Van Ekelen trachtte door verschillende malep te duiken ook Brussaard naar boven te halen, doch zijn pogingen bleven zonder succes. De Haarlemsche politie was inmiddels ook ter plaatse verschenen en met grooten ijver werd het reddingswerk waaraan ook eenige leden van de Haarlemsche Reddings Brigade deelnamen, voortgezet. Het dreggen had al evenmin succes, dit werd ernstig bemoeilijkt door het wier dat ter plaatse even onder het water zeer dik is. De politie uit Halfweg heeft het dreggen later voortgezet daar het ongeluk op het gebied van de gemeente Haarlemmerliede is ge beurd. Eindelijk te ongeveer zes uur gelukte het om het stoffelijk overschot van Brussaard uit het Spaarne op te halen. De heer Voerman die zeer onder den in druk van het gebeurde was, kon per auto naar Bloemendaal terugkeeren. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Brussaard zal Woensdagmiddag te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Bloemen daal (Bergweg) plaats vinden. Dienst in de Geref. Kerk te Bloe- mendaal. In den dienst in de Geref. Kerk te Bloemen daal werd ds. Brussaard vervangen door dr. W. G. Harrenstein, predikant bij de Geref. Kerk van Santpoort. De geheele dienst was gewijd aan de treurige gebeurtenis, waarvan ieder diep onder den indruk was. Dr. Harrenstein preekte naar aan leiding van een toepasselijken tekst uit Psalm 84, vers 7. Des avonds werd de dienst geleid door ds. W. Breukelaar, cm. pred. te Santpoort. Zooals bekend, worden de diensten van de Geref. Kerk te Bloemendaal per radio uitge zonden. Het woord is aan Hebbel: Het komt er slechts op aan gelijk te hebben, niet gelijk te krijgen. £&n fuyxfBha JT eaio'rZse/vi (Adv. ingez. Med.j Hooge Raad verwijst Arnoud- kwestie terug naar Haarlemsche Rechtbank Onderzoek naar het tweede verweer van den directeur De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen inzake de bekende arbeidskwestie bij de kalk zandsteenfabriek ..Arnoudwelker directeur A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol door het kantongerecht te Haarlem was ver oordeeld tot drie geldboeten van 6.wegens overtreding van de Arbeidswet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tus- schen 6 uur des namiddags en 7 uur des voor middags, zulks in strijd met art. 24 lid 2 der Arbeidswet, welk artikel dergelijke arbeid in fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. De kantonrechter heeft niet doch in hooger be roep heeft de rechtbank wel het verweer van den directeur gegrond verklaard, omdat hier van toepassing is dc uitzonderingsbepaling van art. 83 lid 6 der Arbeidswet, volgens welke een handeling niet strafbaar is. indien die handeling onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den directeur ontslagen van rechstvervolging, tegen welke beslissing de Officier van Justitie cassatieberoep instelde. De Hooge Raad heeft het bestreden vonnis vernietigd en de zaak terug gewezen naar de rechtbank te Haar lem. t.en einde alsnoe een onderzoek in te stellen naar het tweede door den directeur der Arnoud gevoerde ver weer. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 74 et. Suiker per pond 22 ct. Limonade per flesch 33 ct. Bessensap per flesch 12 ct. Bak- en Braadvetper pond 36 ct. Slaolieper flesch a 6 maatje 45 ct. Zalm per heel blikje 24 ct. Zalm per half blikje 14 ct. Spercieboonen per heel blik 16 ct. Met dividend bons. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 lull per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S Pas- Op het Zuider Buiten Spaarne is Zaterdag middag een zeilbootje omgeslagen. Een der inzittenden verdronk. 4 Het Ambtenarengerecht zal op 16 Juli uit spraak doen in de zaak Oss. 3 De Chineesche en Japansche luchtmachten hebben een hevig gevecht geleverd boven Nantsjang. 4 Barcelona dreigt Italië en Duitschland met repressailles. 4 De viering van het 25 jarig bestaan der Haarl. Reddingsbrigade. 4 Australische ministers in ons land. 4 Op den Olympisehen dag te Amsterdam sloeg het Nederlandsch Elftal het Ned.- Ind. Elftal met 92. 6 De H. L. T. C. promoveert naar de hoofd klasse van de Nederlandsche Lawnten- nisbond. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dc nieuwe Weg. K. dc Jong: Nationale wedstrijd van Haar lem's Zanggenot. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1