De kwarteindstrij d bereikt Olympische Dag Lieven en Curtius s Nederlandsch dubbel Hughan en van Swol te Wimbledon verbeteren wereldrecords M AAND X G 27 JUNI 1938 H A X R L E M'S D A G E t, A D Financieel succes Hoofdnummer een mislukking P. De Olympische Dag is een sportfeest, waarbij verscheidene takken van sport mede werken om het Nederlandsch Olympisch Co mité middelen te verschaffen die het in staat moeten stellen, een Nederlandsche afgevaar diging naar de Olympische Spelen te bekosti gen. Uit dit nuchter flnancieeil oogpunt bezien, was de Olympische Dag van gisteren in het Amsterdamsche Station ongetwijfeld een groot succes. Maar het hoofdnummer: de voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Ne derlandsch Indië de sport die zeker verant woordelijk was voor de aanwezigheid van ze ker 90 pet. van de tienduizenden die het sport park geheel vulden, het hoofdnummer was een mislukking. Laat ons er geen doekjes om winden, want de waarheid mag, neen moet gezegd worden, nietwaar. Het is een goed ding, dat de Hongaren het in hun wed strijd tegen de Nederlandsch-Indiërs blijkbaar uiterst kalm aan hebben gedaan, waardoor het Nederlandsche publiek dezen Zondag nog in zoo ruime mate belangstelling kon toonen in de prestaties van de Indische ploeg. En ongetwijfeld zullen ook velen, waaronder zeer zeker schrijver dezes, het ondanks alles aar dig gevonden hebben Oostersche landgenoo- ten aan den slag te zien, maar het nuchtere feit blijft, dat wij nu ook uit eigen aan schouwing weten, dat er tusschen onze natio nale ploeg en die van ons Indië klassen ver schil in speelsterkte bestaat. Het was een ploeg aardige jongens, die zeer fair, bij vlagen (niet altijd) erg enthou siast en individueel snel waren en die een goede baltechniek en begrip van opstellen en buitenspel zetten toonden, maar daarmede is, voetbaltechnisch beschouwd dan toch ook alles gezegd., Onze sympathieke bruine broeders plaatsten op eenigen afstand ge brekkig, konden niet hard trappen, punter den veel te veel, schoten slecht en vooral veel te zacht en maakten den indruk dat zij zich gauw lieten ontmoedigen. Toen hun na 14 minuten spelen het eerste doelpunt van den wedstrijd niet werd gegund, omdat hetzij de bal uit van Male's handen was geschopt (hetgeen verboden is) hertzij met de hand in het doel was geslagen (wat ook niet mag) en Nederland een minuut later een goed doel punt maakte, en daarmede de leiding nam, waren zij al voor een tijdje de kluts kwijt. Dit feit. en ook een dosis geluk aan Nederland sche zijde leidde ertoe, dat het nog geen tien minuten later 4—0 voor Nederland was en nog eens drie minuten daarna zelfs 50 door een gruwelijke fout van keeper Mo Heng. Het leek er toen op, of het een geregelde pro cessie van doelpunten zou worden, maar onze nationale ploeg geloofde het blijkbaar wel en maakte er verder een genoeglijk rustig par tijtje van, dat niet veel attractoe meer bood voor het publiek. Dat de oranje gasten voor ae rust tweemaal tegen konden scoren mag veilig op rekening van de wat al te groote ge moedelijkheid van onze nationalen geboekt worden. Er zat geen gang in het Indische spel, hoe snel de spelers individueel zich ook wisten te verplaatsen en te herstellen. Zij waren mach teloos tegen de onzen, dat was maar al te klaar. Vijf minuten na de rust was het alweer 72 en het einde kwam tenslotte met 92. Met vreugde hebben wjj kunnen constateeren, dat niemand uit het publiek den fatalen tien, tien, tien-dreun, slechter nagedachtenisse uit een wedstrijd tegen België, aanhief. Daaruit sprak de sympathiè voor de zwakkere landgenooten, die zoo onverschrokken hun langere tegen standers aanvielen en daarbij toch vaak zulk een hulpeloozen indruk maakten tegen Van Heel c.s. hoewel dezen zeker niet met inzet van hun uiterste krachten speelden. Het was een aardige wedstrijd door den aardigen achtergrond, dien hij had, maar sportief bekeken was het een beetje verve lend en het zijn geen kostbare lauweren die voetballend Nederland met deze zege aan zijn blazoen heeft gehecht. Vijf van de Nederlandsche doelpunten wa ren kopballen, een merkwaardig feit, dat echter spreekt voor het lengteverschil. Dumor- tier scooorde viermaal in het geheel, waarvan drie kopballen, twee uit een corner. Linsen kopte eenmaal goed in, de Vroedt ook nog De deelnemende ploegen aan het waterpolotournooi van „De Water ratten". De zeventallen (van voor n. achteren) D.W.R., V.Z.V., Haarlem, H.V.G.B. cn H.P.C. eens, Van Spaendonck (2) en Drager vuurden succesvolle schoten af. Als beoordeeling van het spel van de debutanten Linsen, de Vroedt, Drager en Dumortier had deze partij practisch geen waarde en het was prettig voor de gasten dat met name Smit en De Harder op het appèl ontbraken. Ik hoop, dat de Indische jongens het, on danks de zware nederlaag, een prettigen wed strijd hebben gevondenen dat meen ik ook wel, want zij glimlachten blij, toen ze na af loop het veld verlieten en de toeschouwers hen een hartelijk afscheid gaven. Het feit, dat Prins Bernhard hen allen de hand drukte, zal ongetwijfeld een plezierige herinnering voor hen blijven. Maar op het punt van voetballen hebben zij nog heel veel te leeren. Toch zien wij hen gaarne later terug. Er waren ook atletiekwedstrijden, waar door wij konden constateeren, dat Osendarp in prachtvorm is en dat zijn gevaarlijke tegenstander Strandberg (Zweden) van hem verloor, omdat zijn start veel te langzaam was. Fanny Koen deed op de 100 Meter da mes haar reputatie en naam ook volle eer aan en de Ruyter en Bouman liepen, merk waardig genoeg de 1500 en 800 Meter precies in hun eigen recordtijd. Dan was er wielrennen ook. Dit toonde ons in welk een voortreffelijke conditie de Haar lemmer Ooms is. Hij deed werkelijk prachtig en in de finale om den eersten en tweeden prijs moest de Italiaan Loatti, een geducht renner alles geven om onzen stadgenoot baas te blijven. Ooms versloeg den wereldkam pioen v. d. Vijver volkomen regelmatig. Loatti heeft den wereldtitel zeker nog niet. in zijn zak. De massale turnuitvoering was een aardig schouwspel en de ruitersport, die als altijd het slot vormde deed dat, ook als altijd, op waar dige wijze. Almetal een Olympische Dag, die geslaagd mag heeten. Motorwedstrijden te Hunsel Onder buitengewoon groote belangstelling zijn Zondag op het circuit van Limburg te Hunsel voor de eerste maal nationale motor wedstrijden gehouden. Het traject was moeilijk, maar uitstekend te berijden, zoodat het niet behoeft te ver wonderen, dat in de juniorenklasse 125 c.c. een gemiddelde uursnelheid van 74 K.M. per uur werd behaald en in de 250 c.c. klasse een gemiddelde van 84.9 K.M. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 125 c.c. klassers: met 23 seconden voor sprong op no. 2 werd H. Veer uit Borculo op Francis Barnett winnaar met een tijd van 45 min. 13 sec., gem. snelheid 74 K.M. per uur; 2. G. Huystee (Borculo) Eysink, tijd 45 min. 36 sec., gem. 72 4/10 K.M. 250 c.c. klasse: 1. O. v. d. Berg (Den Haag) Puck, tijd 52 min. 1 sec., gem. 84,9 K.M.; 2. J. Timmers (Breda) Matchlees, 52 min. 21 sec. 350 c.c. klasse voor juniores: 1. M. Slotboom (Veenendaal) Sarolea, tijd over de 93 K.M. 53 min. 48 2/5 sec., gemiddelde snelheid 102,75 K.M.; 2. J. G. Zwaai (Den Haag) Excel sior, tijd 54 min. 15 3/5 sec., gem. 100,2 K.M. 500 c.c. klasse: 1. J. Veer (Borculo) Triumph, tijd over 111,6 K.M., 62 min. 44 3/5 sec., gem. snelheid 106,1 K.M. per uur; 2. F. A. Kuyff (Den Haag) b.m.w., tijd 53 min. 4 2/5 sec., gem. snelheid 104.900 KM. Hierna kwamen de senioren aan de start. Van de 125 c..c was J. C. Verkerke (Amers- foor op Eysink de beste.- De uitslag luidde: 1. J. C. Verkerke (Amersfoort) Eysink, tijd 40 min. 21 2/5 sec., gem. snelheid 82.3 K.M.; 2. L. Ravenhall (Den Haag) Sparta, tijd 40 min. 50 sec., gem. 81,2 K.M. 250 c.c.: 1. A. - Maasland (Den Haag) Matchless, tijd over de 74,4 K.M. 49 mm. 57 2/5 sec., gem. 88,15 K.M. per uur; 2. F. L. van der Kley (Den Haag) Matchless tijd 50 min. 39 3/5 sec., gem. 87 KM. per uur. Tenslotte kwamen de zware motoren aan de beurt n.l. de 350 c.c. en de 500 c.c. In de 350 c.c. klasse werd J. Visser op Lady winnaar in 52 min. 25 2/5 sec. en een gemid delde snelheid van 105,1 K.M.; 2. Veth, 4y2 ronde achter. In de 500 c.c. streden G. A de Ridder (Haarlem) en Bosman fel om de overwinning. De uitslag luidde: 1. J. Bosman (den Haag) Norton, 57 min. 5 1/5 sec gem. uursnelheid 116 K.M.; 2. G. A. de Ridder (Haarlem) Sarolea, 57 min. 32 sec., gem. uursnelheid 115,1 K.M. Moment van de kanopagaaiwedstrij- den op het Noorder Buiten Spaarne om het kampioenschap van Neder land. Menzel en Ko Sin Kie uitgeschakeld Uit Londen: Het was Zaterdag warm maar winderig op de Wimbledon-tenniskampioen- schappen. Het voor Nederland verheugend feit was wel. dat Hughan en Van Swol in het hee- rendubbelspel gewonnen hebben van de En- gelsohen Hovell en Sherwood, waardoor zij zich in de kwarteindstrijden hebben geplaatst. Zij zullen hierin zeer waarschijnlijk moeten spelen tegen het sterkste dubbel, de Amerika nen Budge en Mako, indien die er in slagen de Franschen Borotra en Brugnon te verslaan. Weliswaar wonnen Hughan en Van Swol in drie sets, maar cadeau kregen zij den wed strijd toch niet. In de eerste set boden de Engelschen harden tegenstand, zoodat onze landgenooten slechts met 75 konden win nen. In de volgende set waren de Engelschen nergens, de Nederlandsche Davisbekerdubbel sloot uitstekend, zoodat de Engelschen slechts 1 game konden winnen. Maar in de derde set zetten zij nog eens extra de tanden op elkaar en na veel moeite werd het weer 75 voor de Nederlanders. In het damesenkelspel kwam mej. Rollin Couquerque uit tegen de geplaatste speelster mej. Peggy Scriven. De Engelsche speelster bleek te sterk voor onze landgenoote, of schoon die zich zoo goed mogelijk verweerde. Mej. Scriven won met 62, 63. In het gemengd dubbelspel kon slechts één gemengd-Nederlandsche overwinning worden bevochten. Het was mej. Rollin Couquerque, die met den Zwitser Fisher een dubbel vormt, die 'n groot aandeel had in de overwinning op het Engelsche paar mej. Durlac en Ritchie. In de eerste set was de Nederlandsch-Zwitser- sche combinatie flink in de meerderheid, maar in de volgende set boden de Engelschen taaien tegenstand, zoodat deze in 75 ein digde. Van Swol kwam met mej. Patterson tegen het sterke Australisch-Fransche geplaatste paar mej. WynneBoussus uit. In de eerste set ging het aanvankelijk gelijk op, vooral de uitstekende services en harde drives van Van Swol scoorden menig punt, maar de tegen standers waren toch te sterk. Met een 64, 62 overwinning speelden mej. Wynne en Boussus zich in de volgende ronde. Ook Hughan en het dappere Chineesche meisje Gem Hoahing troffen het niet, wat betreft de sterkte van hun tegenstanders. Mej. Helen Wills vormde met Borotra een hecht en sterk dubbel, waartegen de Neder- landsch-Chineesche combinatie alleen in de eerste ronde vermocht weerstand te bieden. Het Amerikaansdi-Fransche dubbel moest zich duchtig inspannen, om het enthousiaste spel van het donkere tweetal de baas te blij ven. maar in de tweede set was het uit met den tegenstand. De cijfers waren 64. 61. De kwarteindstrijden in het heerenenkelspel zijn thans bekend. De Schotsche speler Mc. Phail, die in de eerste ronde van het heeren enkelspel Van Swol uitgeschakeld had, kwam tegen den geplaatsten speler Menzel uit. Na twee sets was de stand 6—8, 97; toen gaf Menzel de partij gewonnen en trok zich vegens een verstuikten enkel terug. De kwart- 'indstrijden zijn: AustinEl lm er, Henkei— {echt, PuncecMc. Phail en BudgeCejnar De jeugdige Tsjech Cejnar speelde zich in de kwarteindstrijden door een overwinning op den geplaatsten Chineeschen speler Kho Sin Kie. LAWNTENNIS. In het heerendubbelspel slaagden de Engel schen Hughes en Wilde er in het geplaatste Zuid-Slavische dubbel Mitic en' Puncec door een 86, 62, 64 overwinning uit te scha kelen. De voornaamste uitslagen luiden: Heerenenkelspel: Austin (Engeland) sl. Mako (V.S.) 64, 46, 9—7, 0—6, 6—4. Budge(V.S.) sl. Shayes (Engeland) 6—3, 6—4, 6—1. Mc. Phail (Schotland) sl. Menzel (Tsjecho- Slowakije) 8—6, 97 teruggetrokken. Henkei (Duitschland) sl. Maneff (Zwitser land) 6—3, 6—1, 6—1. Cejnar (Tsjecho Slowakije) sl. Kho Sin Kie (China) 7—5, 3—6, 3—6, 6—1, 6—3. Hecht (Tsjecho Slowakije) sl. Kukuljevic (Zuid-Slavië) 6—4, 3—6, 6—3, 6—4. Damesen kelspel Mej. Scriven (Engeland) sl. mej. Rollin Cou querque (Nederland) 62, 6—3. Helen Jacobs (V.S.) sl. mej. James (Enge land 64, 62. Helen Wills (VB.) sl. mevr. Heine Miller Zuid-Afrika) 86, 64. Mej. Lumb (Engeland) sl. mej. Chuter (En geland) 6—2, 6—2. Mej. Buthall (Engeland) sl. mevr. Macpher- son Grant (Engeland) 6—2, 2—6, 64. Heerendubbelspel Hughes en Wilde (Engeland) sl. Mitic en Puncec (Zuid-slavië) 86, 62, 64. Hughan en Van Swol (Nederland) sl. Hovell en Sherwood (Engeland) 7—5, 6—1, 7—5. Gemengd dubbelspel: Mej. Helen Wills (VB.) en Borotra (Frank rijk) sl. mej. Gem Hoahing (China) en f-Iughan (Nederland) 64, 64. Mej. Wynne (Australië) en Boussus (Frank- ijk) sl. mej. Patterson (Engeland) en Van Swol (Nederland) 64, 62. Mej. Rollin Couquerque (Nederland) en Fisher (Zwitserland) sl. mej. Durlac en Ritchie ^Engeland) 6—3, 7—5. Dat de deelnemers aan kanowedstrij den óók door hun vrienden worden aangemoedigd, bewijst wel deze afbeelding. In de outboardklasse voor 250 cc. motorbooten DEN BOSCH, De heer P. Curtius uit Til burg, bijgestaan door den heer H. van Straten uit Den Bosch, zijn er Zaterdagmiddag op de Dieze in geslaagd in de outboardklasse 250 cc. voor motorbooten vier nieuwe wereldrecords te vestigen. De volgende records bracht de heer Curtius op zijn naam: uurrecord: 35.63 K.M. Twee-uursrecordgemiddelde uursnelheid 35.52 K.M. (oud record A. Buysse, België), ge middelde uursnelheid 30.42 K.M.). Vier uursrecord: gemiddelde uursnelheid 34.73 KM. Zes uursrecord: 34.68 K.M. Nadat de heer P. Curtius uit Tilburg Zater dag te 's-Hertogenbosch op de Dieze de we- reld-duur-records over 1, 2, 4 en 6 uur voor motorbooten in de outboardklasse 250 cc op zijn naam had gebracht, ging de Bossche mo torbootkampioen A. Lieven Zondag op jacht naar de wereld-duurrecords over 4 en 6 uur in de outboardklasse 1000 cc. Zijn glijboot „Sylla 2" was daartoe uitgerust met een vier cylinder twee takt Elto-motor van ruim 800 cc. In 4 uur haalde hij een gemiddelde uur snelheid van 56.37 K.M. Precies drie maanden geleden had hij zelf op deze zelfde baan het wereldrecord met 52.52 K.M. op zijn naam gebracht, maar kort daarop had de Fransch- man Garon weer een betere prestatie ver richt, nJ. 55.128 K.M. Thans heeft Lieven zijn Franschen rivaal dus weer overtroffen, en staat het wereld record na homologatie door de U.I.Y.A. op zijn naam met 56.37 KM. per uur. Inmiddels zette Lieven zijn tocht voort, want hij wilde ook zijn wereldrecord over 6 uur scherper stellen. Hierin slaagde hij eveneens, want over 6 uur haalde hij thans een gemiddelde uur snelheid van 55 59 K.M. terwijl zijn vorig wereldrecord op 48.59 KM. stond

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9