KRUSCHENSALTS „(jöScl de&tde)ixiSttywA? CRAVEN A CRAVEN PLAIN? CRAVEN PLAIN H.D. r> T N S D A"G 28 JUNI 1938 HASRtE M'S DSGBEAD 3 VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE J ONGEREN-ORGANISATIE. LANDDAG IN HET OPENLUCHTTHEATER TE BIRKHOVEN. Zondag 26 Juni hield de V. D. J. O. haar jaarlijkschen landdag in het openluchtthea ter te Birkhoven. De groep Haarlem vertrok met een drietal autobussen naar Amersfoort, waar men zich bij de reeds daar aangekomen groepen uit andere afdeelingen vereenigde. Vandaar vertrokken de circa 2000 deelne mers in optocht naar het openlucht-theater. De voorzitter de heer D. J. Geluk memoreer de in zijn openingsrede het doel van den land dag en dankte de afdeelingen voor hun op komst. Hierna was het woord aan den algemeen secretaris den heer J. C. Deering. In zijn rede Strijdvaardig en Offervaardig wees spreker erop dat het nuttig en noodza kelijk is dat iedere groep van tijd tot tijd eens manifesteert. De staatkundige belangstelling is helaas niet groot en daarom zijn er zooveel staat kundige vereenigingen die alleen ten tijde van een verkiezing propaganda makenmaar daarna hoort men er niet meer van. Daarom wordt de jeugd', die nog niet aan de jaren des politieken onderscheids toe is, voor de idealen van een of andere politieke partij geactiviteerd. Men krijgt hierdoor een voorsprong, die van niet te onderschatten beteekenis is. De Vrijzinnige jeugd moet echter niet ver vallen in de fouten van vrijzinnige ouderen. Spreker was van meening dat men als leu ze moet aannemen: „Wees niet bedeesd". Al leen het enthousiasme en vast geloof in ze genrijke werking van de vrijzinnige democra tie. waarin figuren als Oud, Slingenberg en Joekes ons voorgingen is het succes dat de V. D. J. O. in de democratische jeugdbewe gingen is geschakeld. Wij moeten ons daarom richten tot de jonge ren, zonder onderscheid van rang of stand, die het resultaat van het verleden als de drempel van de toekomst zien. Spreker ver volgde met de woorden dat we niet blind moeten zijn voor fouten, maar wij moeten ter zuivering optreden. Critiek en verdraagzaam heid zijn de essentieele grondbeginselen der V. D. J. O. Ook de rechtvaardigheid neemt een groote plaats in want zij is in de eerste plaats een gebiedende eisch voor de verhouding tusschen de menschen. Zooals het individueele belang moet wijken voor het groepsbelang, zoo moet dit weer wij ken voor het algemeen belang. Daarom beteekent de Vrijz. Dem. ook strijd voor sociale wetten, dus zoowel voor de arbei ders als voor de kleine zelfstandigen, zoowel voor handel, landbouw en visscherij als voor andere groepen. De afdeeling Ierseke voerde hierna een aar dige schets onder den titel „de Twi Liesjes" ln Zeeuwsch dialect en costuum op. Han Harmsen hield na de pauze een rede, waarin hij de 500 nieuwe leden, die in het af- geloopen jaar tot de V. D. J. O. waren toe getreden toesprak. Een zeer bij de aanwezigen In den smaak gevallen nummer was de opvoering van de Drentsche Boerenbruiloft, of zooals dat in het dialect heet ..Wasschup". Hoewel niet in het programma vermeld, sprak mr. Slingenberg, voorzitter van den V. D. B„ hierna eenige woorden van dank tot de V. D. J. O., waarin spreker er op wees dat de ouderen het prettig vinden bij de geestdriftige jeugd aanwezig te zijn, die later de taak der ouderen over zal nemen. Om den Vrijen Mensch, heette de rede die oud-minister Mr. P. J. Oud uitsprak. Spreker vestigde evenals de vorige sprekers de aandacht op het beginsel van den Vrijen mensch. Wij moeten dan in de eerste plaats bij ons zelf beginnen en we zien dan ook dat een vrijheid zonder gebondenheid niet kan bestaan. De ware vrijheid bestaat hierin dat wij crebonden zijn aan hoogere normen. Daar het hier steeds gaat om geestelijke vrijheid zien wij dat de democratie steeds een geeste lijke vrijheid heeft gevoerd. Door alle scheidsmuren die er opgericht worden komt de oorlog op den voorgrond. Wanneer het gaat om de vrijheid van den mensch, dan moeten we in de eerste plaats het gebod naastenliefde eerbiedigen en moe ten wij eerbied hebben voor ieder's overtui ging. Nadat de afdeeling Almelo nog eenige boe rendansen uitvoerde en de heer Nico van der Linden den gemeenschapszang leidde sloot de voorzitter met een dankwoord aan alle mede werkers dezen zeer geslaagden landdag. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 29 JUNI 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 01.20 Diver sen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio P. T. T. Nord. 12.20 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 1.30 Fransch Brussel. 1.50 Ned. Brussel. 2.20 Keu len. 3.20 Droitwich. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 London Regional. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 London Regional. 8.35 Fransch Brussel. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 11.20 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Di versen. 10.35 London Regional. 12.50 Droit wich. 1.35 London Regional. 5.20 Di-oitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassieke mu ziek. 1. Menuet van Paderewsky, Dajos Bela. 2. Wals en Etude van Chopin, Alexander Brailowsky. 3. Der Schwan, G. Boulanger. 4. Cavatine van Raff, Paul Godwin. 5. Hongaarsche Dansen No. 5 en 6, Staatsopera orkest v. Berl. 6. Wals van Brahms, Vasa Prihoda. 7. Moment Musical in cis en F-mol, Wilhelm Kempf, 8. Serenade van Moscowsky, Dajos Bela. 9. Elegie van Massenet, G. Boulanger. 10. Berceuse de Jocelyn, Paul Godw.n. 11. Polonaise No. 1 van Chopin, Staatsop. ork van Berlijn 12. Canzonetta van d'Ambrosio. Vasa Prihoda. 13. Rondo van Mozart, Tossy Spiwakowsky. 8.00—12.00 Diversen. Ook in Venetië, waar op 1 schilderachtige Canale Grande kleurige gondels voorbij glijden,kunt U de onovertroffen Craven "A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk) koopen. Vurig, bijna hartstochtelijk zal de Italiaansche verkoop- ster U de voortreffelijke eigenschappen van deze super-zachte. 100% pure Vir- ginia-sigaretten vertellen I Vol geur. vol aroma, maar zóó zacht, dat ze de keel nooit prikkelen I .Diamine Signor. una sigaretteeccellentef 10 stuks \Th cent 20 stuks 35 cent (Adv, Ingez. Med.) DRENTSCHE VEREENIGING Men schrijft ons: Na haar oprichtingsbijeenkomst hield de Drentsche Vereeniging dezer dagen haar eerste ledenvergadering in hotel Lion d' Or. De opkomst was groot en zoo heerschte er een zeer opgewekte stemming, die hoopvol was bovendien, daar tijdens de vergadering weer enkele- nieuwe leden toetraden, terwijl nog veel candidaatleden werden opgegeven. In zijn openingsspeech sprak de voorzitter woorden van welkom tot een paar leden van de Amsterdamsche zustervereeniging en tot eenige Drentsche „wichter", hier en in omlig gende plaatsen in betrekking. Hun werd ge zegd, dat zij desgewenscht ook als gasten te allen tijde welkom zouden zijn, evenals Drentsche militairen, verpleegsters, enz. Hartelijk dank werd gebracht aan een der leden, die een zeer fraai uitgewerkt Wapen van Drenthe had geschonken, dat in de zaal aanwezig was. Voorts werden de leden ten zeerste verrast door het aanbieden van een speciaal Drentsch gebak, n.l. „knieperties", ook een attentie van een der leden. Hierna hield de voorzitter, de heer J. B. Rodenburg een paar korte voordrachten, „riem en onriem", die met groote aandacht werden aangehoord en een daverend ap plaus uitlokten. De spreker had daarbij o.m. herinneringen uit zijn eigen leven aangehaald en reikte onder gevoelvolle woorden nog een paar zelf geschreven boekwerkjes uit aan oude beken den voor destijds ondervonden vriendschap en waardeering. Het deed allen zichtbaar goed nog eens weer enkele vertrouwde klanken te hooren van „de olde landstpal". Met een oude Drentsche uitdrukking „now volk, 't beste en gezondheid en tot een aander keer", werd de vergadering gesloten en gingen allen zeer voldaan „noar huus op an". Schitterend Zomerfeest van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Vele honderden vrienden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling waren Zondag bijeen op de prachtige weide achter het oude Beeckestijn, toen het zomerfeest omstreeks 11 uur door den voorzitter, den heer O. Belie, voorzitter van het Gewest Noord-Holland- Noord geopend werd. Het weer werkte ook nu bijzonder mede. Het was lekker warm en het dichte geboomte bood een natuurlijke be schutting tegen den stevigen wind. Een mooier terrein voor dergelijke massa-bijeen komsten is dan ook haast niet denkbaar. Het is nu de tweede maal, dat wij op dit mooie landgoed bijeenkomen om het feest van den zomer te vieren, aldus de heer Belie. De vorige bijeenkomst is ook goed geslaagd en daarom hebben we gemeend, dit mooie werk te moeten voortzetten en op den laatsten Zondag in Juni bijeen te komen als één groo te roode familie om te genieten van de mooie natuur en te getuigen van onzen wil, te strij den voor een betere sameleving. In dezen tijd van vernietiging willen ..e, te midden van den chaos van het menschelijk denken, die de cultuur van de 20e eeuw bedreigt, in het openbaar getui gen van den wil van het Instituut, de mensch- heid op te richten uit den poel waarin zij leeft. Dit is 'een belangrijke taak, maar met het denken komt het weten en met het we ten komt de ernst. Het tijdstip is niet gunstig om feest te vieren, maar we weten, dat het noodig is, rekenschap te geven van onzen cul- tureelen arbeid. De kracht onzer beweging moet geput worden uit het ideaal, dat ons be zielt, met de wetenschap, dat eens het volk zijn boeien zal breken. Ons feest moet daarom zijn een feest in den besten zin van het woord. Moge dit feest er dan toe bijdragen en dat, wat onze tijd van ons vraagt: ons idea lisme, onzen moed en onze volharding te ver sterken en dat het een demonstratie mag wor den van den cultureelen arbeid van het In stituut. Nadat de leider de heer E. F. Albrecht voorzitter van het Gewest Noord-Holland- Zuid van het Instituut eenige aanwijzingen had gegeven, betrad de Gemengde Zangveree- niging De Stem des Volks uit Haarlem het podium, om onder leiding van haren dirigent den heer Anton Krelage eenige liederen te zingen. Het koor had het met den zang op een open podium niet gemakkelijk, maar het geboomte op den achtergrond had voldoen de acoustische kwaliteiten om het geluid over het geheele terrein te verspreiden. Op dezen zang volgde het optreden van het muzikale quintet La Vagantoj (de Zwervers) dat echter als quartet op het podium ver scheen, vermoedelijk doordat, zooals de lei der zeide, nummer vijf aan het zwerven was geraakt. Het quartet, fluit en drie vocalisten, die zichzelf op een tokkelinstrument begeleid den. speelde en zong op zeer verdienstelijke wijze Nederlandsche, Duitsche en Esperanto- liedjes en de microfoon zorgde er voor, dat men zich nergens behoefde in te spannen. Zij hadden evenals hunne voorgangers op het podium veel succes. De heer Krelage liet de aanwezigen daarna eenige aardige liedjes zingen; deze communi- tyzang onder den blooten hemel viel zeer in den smaak. Het was nu de beurt aan Voorwaarts om de bijeenkomst met haar muziek op te vroo- lijken. Er werd vervolgens gemeenschappe lijk ge-picnict en hierop volgde een wandeling door de lommerrijke lanen van het oude landgoed. Het kunstensemble Alice Dorell heeft in de middaguren, de aanwezigen bezig gehouden en vervolgens was het woord aan den heer C. A. 't Hart. Carrière door ELSA KAISER. E directeur van de „Nationaal Bank" liet zijn secretaris roepen. „Vertel mij eens Vernond. wie is toch Tu- rain die in ons filiaal te Avignon zit?" „Turain, Turain? Ach, ja dat is waar, dat is de kassier die daar sedert eenigen tijd de voorloopige leiding1 heeft totdat er een di recteur benoemd zal worden! U herinnert zich dat de vorige chef overleden is?" „Juist, juist, ik herinner het mij", ant woordde de directeur en nam een brief, die op zijn schrijftafel lag. in de hand. „Luistert u eens. mijnheer Vernond, deze Turain schijnt niet geheel en al eerlijk te zijn. Ten minste in dezen brief, een anoniem schrij ven. wordt er over gesproken. Leest u maar zelf". Mijnheer Vernond staarde op de onbehol pen letters en las het volgende: „Aan den Heer Directeur van de Nationaal Bank. Wij arme middenstanders brengen vol ver trouwen ons geld naar uw bank, maar voor zien dat wij op een kwaden dag onze spaar- duiten kwijt zullen zijn. Dit kan niet anders, gezien het slechte beheer dat in uw filiaal wordt gevoerd. Natuurlijk weet u niet dat uw mooie kassier Turain, die op het oogenblik de leiding heeft, u besteelt, evenals hij dat ons doet. Hij moet bepaald al een aardig sommetje terzijde hebben gelegd, maar voor dat u daar erg in hebt, is het geld al naar de maan „Stuurt u morgen onzen accountant naar Avignon", zeide de directeur tot zijn secreta ris. „Maar hij moet discreet te werk gaan. Anonieme brieven zijn meestal apocrief en wij moeten Turain niet beleedigen, misschien is er niets aan de hand" Mijnheer Turain, de voorloopige leider van het filiaal in Avignon, keek den accountant van zijn chef verschrikt aan. Boekonderzoek? Kasverificatie? Bij mij?" stamelde hij. „Waar om is dit noodig, midden ln de maand en dan zoo plotseling! Het is beleedigend". Het speet den accountant werkelijk voor den kleinen Turain, maar er was niets aan te doen, hoog bevel. „Windt u alstublieft niet op, mijnheer Turain. Wij moeten van tijd tot tijd onze filialen alle controleeren. Daar steekt niets achter. Een formaliteit. Over een half uurtje is alles afgeloopen". „Iedereen zal het merken en de beambten van de Bank zullen er over praten. Men zal zeggen: „Turain heeft iets op zijn geweten!. De kleine man liep wanhopig in het kan toor heen en weer. „Niemand zal er iets van weten", zeide de accountant geruststellend, en een beetje on geduldig voegde hij er aan toe. „Als u zelf geen ruchtbaarheid aan het geval geeft. Mag ik u verzoeken?" Vernond kwam de kamer van zijr. chef binnen. ..Schikt het u als ik even verslag uit breng over de verificatie in Avignon?" „Verificatie in Avignon?" vroeg de direc teur verwonderd. „Ja, u zult zich misschien dien anoniemen brief over Turain nog wel herinneren". „Ach ja, juist, dat is waar ook! En? Heeft men iets gevonden?" „Niets mijnheer, de kasboeken waren vol komen in orde en aan het geld mankeerde geen stuiver". „Prachtig Vernond, die anonieme ver dachtmaking beteekenden dus niets!" Nauwelijks een maand later liet de direc teur zijn secretaris opnieuw voor hetzelfde geval ontbieden. Toen Vernond het kantoor van zyn superieur binnentrad, riep deze uit: „Het is vervelend Vernond, maar het gaat alweer over dezen Turain! Er is nog een brief gekomen. De schrijver veronderstelt dat de verificatie erg vluchtig is gedaan. De slimme Turain heeft den accountant, een half uur lang. zijn jammerklachten voorge- draaid en in dien tijd hadden zijn handlan gers de gelegenheid het geld in de kas te storten om het, na het onderzoek, er weer uit te nemen. Er had ook een grondige vergelij king met de boeken moeten plaats vinden, dan was er waarschijnlijk wel iets aan het licht gekomen". .Moeten we dus opnieuw verifieeren?" vroeg Vernond medelijdend. ,De accountant vertelde mij dat de arme kerel bij het eerste onderzoek heelemaal overstuur was". „Ik kan je wel zeggen, Vernond. dat ik het zelf ook ellendig vind", gaf de directeur toe. „Maar die anonieme brieven blijven steeds komen en als er werkelijk eens iets aan de hand was. is het toch onze plicht dat de zaak tijdig wordt verholpen". Nog dienzelfden dag reisden drie accoun tants naar het kantoor te Avignon. Het on derzoek gebeurde ditmaal zonder waarschu wing vooraf. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Mijnheer Turain, een flauwte nabij, werd door een beambte van de Bank bewaakt, ter wijl de drie accountants alles onderzochten. Na een onderzoek, dat vier volle uren in beslag nam, moesten de experts constateeren dat niets verdachts gevonden was, alles was keurig en volkomen in orde. „Was het in al onze filialen maar zoo voorbeeldig in orde", zeide de oudste der drie heeren toen hij van den geheel wanhopigen Turain afscheid nam, .Mijnheer Turain vraagt of u hem even kunt ontvangen?" meldde eenigen tijd later de jongste bediende van de Bank den direc teur. „Turain? Turain? Ach ja juist, dat is de man uit Avignon. Pijnlijk, zeer pijnlijk! En fin! Laat maar binnenkomen". Met uitgestrekte handen kwam de direc teur zijn bezoeker tegemoet. .Dat is aardig, werkelijk, het verheugt mij zeer u te zien!" riep hij uit en schoof een stoel naar voren. Turain boog stijfjes. „Ik ben gekomen, mijnheer de directeur, om u mijn ontslag aan te bieden", begon Turain ernstig. „Uw ontslag! Maar dat meent u toch niet, mijn beste Turain!" riep de directeur uit. „Vertelt u mij eens, waarom wilt u uw ont slag nemen?" „Mijnheer heeft tweemaal achtereen een onderzoek in het door mij beheerde filiaal laten doen. Een onderzoek dat natuurlijk geen geheim is gebleven. Hoewel gebleken is dat ik geen dief ben, is er toch iets van blij ven hangen. Men fluistert over mij. Er zal wel iets aan Turain mankeeren, want men zal zich niet zoo druk maken als er heelemaal niets aan de hand is! Ik ben onmogelijk ge worden, mijnheer, regelrecht onmogelijk! Mijn goede naam is weg. Nu kan ik, als man van vijftig jaar, ergens anders heen gaan: maar waarheen?" De directeur was zichtbaar onder den in druk-. „Mijn 'waarde Turain, u overdrijft. Ik zal alles doen om u te rehabiliteeren. Wacht eens. de plaats van directeur van het filiaal is nog onbezet, ik heb daaromtrent nog geen beslissing genomen. Als u deze positie eens innam, dan zal er zeker niemand meer zijn die aan uw eerlijkheid twijfelt, nietwaar? En wat het honorarium betreft, wij zullen daar in wel tot een, voor u, mooi vergelijk komen". Turain stond versuft te kijken. Eindelijk stamelde hij. „Mijnheer de directeur, u wilt mij werkelijk....?" „Natuurlijk mijn waarde, de Bank kan geen betere kracht bezitten dan u". Philip Turain trok zijn schoenen uit en deed zijn vilten pantoffels aan. „Eindelijk! zuchtte hij en keek zijn vrouw glimlachend aan. „Wat heb ik met mijn eerlijkheid be reikt? Jarenlang zat ik als nauwgezet, braaf kassiertje achter mijn loket en ik had als kassier kunnen sterven. Niemand zou eenige waardeering voor mijn eerlijkheid hebben gehad". Mevrouw Turain straalde. .Rn nu lieve, heb je zekerheid. Zie je wel dat het idee van die anonieme brieven nog zoo gek niet was?' „Ja, ja", filosofeerde Turain, „als ik ge schreven had dat ze aan Turain een buiten gewone kracht, een eerlijk braaf man beza ten. zouden ze den brief in de prullenmand hebben gegooid. Nu ik schreef dat Turain een dief en een oplichter was. maken zij mij tot directeur. Zoo zijn de menschen het is wonderlijk". En mijnheer Turain zat een heele poos hoofdschuddend voor zich uit te staren. Voer den Politierechter. Plagen is altijd verkeerd HAARLEM Maandag. Voor den politierechter verscheen heden morgen een blond jongetje dat nauwelijks boven het hekje van de getuigenbank uit kon kijken. De officier las de dagvaarding voor, maar het verdachtenbankje bleef leeg, want verd. was niet verschenen'. Hij had met een steen naar het jongetje gegooid. En het was raak aangekomen, want het knaapje was een tijd lang mooi geweest met een hersenschudding. De rechter vond het heel erg dat de verd. zooiets had gedaan. Maar verd. kon dat niet hooren want hij was er niet. De f 10 boete zullen hem echter wel aan 't verstand bren gen dat men zoo maar niet met steenen kan gooien, ook al is de bedoeling er niet van iemand te raken, maar alleen iemand te verjagen, zooals de offficier dat veronder stelde. De kleine blondkop ging echter ook niet heelemaal vrijuit Want menschen gooien zoo maar niet met steenen. Op 12 Mei was hij met vriendjes uit school komend, langs de schutting van een bouwwerk geloopen, en daar hing een plank nog maar aan één spij ker. En toen had hij die plank los getrokken en door de leege plek in de schutting ge stoken. Daarop was één der arbeiders kwaad geworden en had met een steen gegooid. Zoo maar eensklaps? Dat niet, want de arbeiders op het werk werden vaak door de jeugd ge plaagd en gesard. En dat is niet prettig voor menschen, die hard werken. „Als je menschen plaagt, kun je nooit weten wat of de gevolgen ervan zijn", zei de politierechter tot het jochie, dat ook wel eens mee geplaagd had. „Laat dit voor jou een les zijn. Plaag nooit en niemand. Plagen is altijd ver keerd". De blondkop was onder den indruk van de wijze woorden en 't zag er naar uit dat hij de les inderdaad ter harte nam.... De tuinschaar als strijdbijl. Twee ambtenaren verschenen voor den politierechter omdat de een den ander met een tuinschaar een tik op het hoofd had ge geven. Of eigenlijk was het geen tik, want het slachtoffer zei dat het een „hengst" was. De rechter begreep 't niet, want hij had altijd gedacht dat een hengst een mannelijk paard was. Toch bleef het slachtoffer vol houden dat hij „een hengst" met 'n tuin schaar had gekregen en hij legde uit dat een „hengst" een graad erger is dan een tik. Hetgeen de rechter voor kennisgeving aan nam. En waarom ging nu de ruzie? Om een heg! Een heg, die een beetje over den gang heengroeide, die bewoners achter het huis van den ambtenaar, die met het snoeimes had geslagen, toegang tot hun huizen gaf. En de man die de hengst had gekregen, vond dat de man, die de hengst gegeven had, die heg beter moest knippen, want hij kreeg er maar schrammen van. En daarover was een woordenwisseling ontstaan: de een had den ander rook in zijn gezicht geblazen en toen had de ander den een met zijn tuinschaar een hengst op zijn hoofd gegeven. En daar was een buil van gekomen. De officier vond dat de meest onbenul- nige zaken aanleiding tot de ernstigste veeten geven en dat voor "werkelijk ernstige mee- ningsverschillen meestal wel een vreedzame oplossing wordt gevonden! De rechter acht te het 't beste dat de strijdbijl in casu de tuinschaar, maar vlug begraven werd. D. w. z. in figuurlijken zin. Want in letterlijke be teekenis was 't beter dat de tuinschaar weer ter hand genomen werd. Maar dan alleen om de heg te snoeien! Daartoe werd besloten. En de mn, die de hengst gaf, mocht de in beslag genomen schaar weer meenemen, want de heg was ondertusschen volgens de verkla ring van den buurman, weer onrustbarend gegroeid. De „hengst", die den eenen reeds een buil had gekost, kostte thans den an deren nog de somma van f 5. Hoofd als biljartbal. Op een Zondag hadden twee menschen in een café in de aan natuurschoon zoo rijke plaats Heemstede verstrooiing gezocht bij het biljartspel. Of die verstrooiing op een be paald moment verstrooidheid werd is niet be kend maar in ieder geval zag één van de heeren blijkbaar het hoofd van den ander eensklaps voor den biljartbal aan, want hij gaf er met de queue een flinke tik op. Er was namelijk een meeningsverschil ont staan over de punten van het spel. Zooiets ge beurt meer! Maar dat de oneenigheid alleen met geweld opgelost Ikon worden namelijk door een flinke tik met de queue op 't hoofd in plaats van op de bal gebeurt... helaas ook meer. De politierechter vond dat de menschen zich moeten kunnen beheerschen. De officier zag een ver strekkend verband tusschen dit geval en de buitenwereld. „Iedereen wil een vredelievende wereld", zoo zei hij, „maar de menschen slaan elkaar om de misselijkste kleinigheden half dood". Nou, half dood was de biljarter niet, maar het is te hopen dat de boete van f 15 zijn opponent voortaan weer goed het onderscheid tusschen de biljartbal en een menschelijk hoofd (ook al wordt daarvan wel eens gezegd dat het zoo glad als een biljartbal is) zal bij brengen Jonge hondjes in den vuilnisbak. Een vuilnisman deed in de maand Mei in zijn wagen een vreemde ontdekking. Hij had reeds eenig gepiep gehoord en toen hij naar de oorzaak ervan ging speuren vond hij onder het vuil in de kar bedolven: een jong hondje. Later werden bij het storten op 't Spaarne nog eenige jonge hondjes gevonden. Ze konden nauwelijks ter wereld zijn, want de oogjes zaten nog dicht. Er was namelijk 'n meneer gewest en die kon de aanwas van hondjes in zijn huis niet gebruiken. Hij wilde ze echter niet dooden, want dat kon hij niét over zijn hart krijgen. Daarom paste hij struisvogelpolitiek een politiek die de menschheid ook al heel wat ellende heeft gebracht toe en stopte het heele nest jonge hondjes in den vuilnisbak. „Maar begrijpt u dan niet dat dat de ake ligste manier is om hondjes aan hun eind te brengen?, zoo sprak de rechter. U kunt toch een kennel opbellen. Dan kunnen de beestjes gegast worden. Dat is ook wel niet mooi, maar het is tenminste toelaatbaar. Op uw manier worden de dier tjes blootgesteld aan hevige martelingen!" De verd. zweeg veelbeteekenend. De politierechter strafte deze dierenmis handeling met een boete van f 40. PERSONALIA. De heer F. Tijsterman, klerk bij het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf alhier, slaagde Za terdag op het te Den Haag gehouden examen* voor het diploma gemeente-financier

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10