Het eerste, op den Australiëdienst aan sluitend vliegtuig vertrokken. DINSDAG 28 JUNI 1938 HAAELE M'S DAGBLAD 3 Nieuwe mijlpaal in de Nederlandsche luchtvaartgeschiedenis. Voor het vertrek van de „Emoe" overhandigde de voorzitter van den Raad van Bestuur der K. N. I. L. M., de heer E. Enthoven, aan den gezagvoerder, den bekenden piloot A. Viruly, een vlag in Australische kleuren, die op het vliegveld Tjililitan aan den gezagvoerder van het aansluitende vliegtuig naar Australië zal worden overgegeven. Zooals reeds zoo vele malen in de geschiedenis der Nederlandsche luchtvaart, hadden zich ook heden morgen vroeg veel belangstellenden verzameld in het stationsgebouw van de Amsterdamsche Luchthaven Schiphol, en evenals bij vorige gele genheden stond in het middelpunt der belangstelling weer het vertrek van een Indië-vliegtuig der K.L.M. Thans wapperden echter van het terras naast de vlag der K.L.M. ook de Union Jack, de gesterde vlag van het Australische gemeenebest en de maatschappij vlag van de K.N.I.L.M., want een deel van de post en de lading en zelfs eenigen van de passagiers, die hedenmorgen met de „Emoe" naar Batavia zijn vertrokken, zullen daar aansluiting vinden op het vliegtuig, waarmede de K.N.I.L.M. op 3 Juli a.s. haar eer sten dienst naar Australië opent, zoo dat het vertrek van het Indië-vlieg tuig vanmorgen kon worden be schouwd als de opening van de directe Nederlandsche luchtverbinding Ne- derland-Australië. Zij, die in de laatste jaren bij soortgelijke gelegenheden op Schiphol kwamen, waren ook ditmaal aanwezig. Natuurlijk ontbraken niet de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, noch generaal Snijders. De mi nister van waterstaat had zich doen vertegen woordigen door den hoofdinspecteur van den luchtvaartdienst ir. Hof. Voorts waren na tuurlijk leden van den raad van bestuur en commissarissen van K.L.M. en K.N.I.L.M., de volledige directie dezer maatschappijen en vele employè's aanwezig. Tegen zes uur begaf men zich naar het platform waar de „Emoe" voor het vertrek ge reed stond. De bemanning van het toestel, bestaande uit den gezagvoerder A. Viruly, den tweeden bestuurder Von Rosen, den me canicien Buytendijk, den marconist Gits en den chef-steward Oosterhuis. stelde zich voor de machine op, waar de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, hen toesprak. De voorzitter van den raad van bestuur van de K.N.I.L.M., de heer E. Enthoven overhan digde gezagvoerder Viruly een K.N.I.L.M. vlag met den datum van de opening der nieu we luchtlijn er in geborduurd, en verzocht den commandant, deze vlag te Tjililitjan te willen overhandigen aan den K.N.I.L.M.-vertegen- wooriger Nieuwenhuis, opdat deze hem zal meegeven aan den gezagvoerder van het K.N.I.L.M.-vliegtuig waarmede de dienst naar Australië wordt geopend, zoodat deze de vlag naast de Australische vlag bij aankomst in Australië op de machine kan plaatsen. Gezagvoerder Viruly verklaarde te spreken namens de geheele bemanning wanneer hij zeide er trotsch op te zijn deze taak te mo len vervullen. CRÈME (Adv. Ingez. Med.) De economische opleving was niet van langen duur. Rede van den heer A. Kieviet op vergadering van den Centralen Bond van Transport arbeiders. De tweejaarlijkscht algemeene vergadering van den Centralen Bond van Transportarbei ders welke 3 dagen zal duren, is Maandag ochtend in de „Harmonie" te Groningen ge opend met een rede van den voorzitter, den heer A. Kievit, waarin hij o.m. zeide, dat de hoop, dat de economische opleving van lan gen duur zou zijn, dat het uit zou zijn met de aanpassing aan lager levensniveau en dat de werkloozen weer zouden worden opgeno men in het productie, vervoer- en distributie apparaat. niet tot werkelijkheid is geworden. Het aantal werkloozen is nog immer ont stellend hoog. Ook de leden van den bond gaan voor een zeer belangrijk deel nog steeds gebukt onder den geesel van geheele of ge deeltelijke werkloosheid. Het is in Nederland gebleven bij werkloos heidsbestrijding op kleine schaal. Er woi'dt in het transportbedrijf door toen- duizenden belangrijk langer dan 48 uur, ja zelfs dan 55 uur per week gewerkt. Nog altijd zijn arbeidsweken van 60. 70. 80 uur geen zeldzaamheid en komen er zelfs arbeidsweken van 90. 100 en meer uren voor. Door de crisisjaren heen heeft de bond zijn positie weten te handhaven. Het leden tal bedroeg 1 Januari 1936 34.098, het daalde in het eerste halfjaar 1936 nog met 508, doch steeg sindsdien gestadig. Het bedroeg 1 Janu ari 1938 35.638. De bondsfinanciën. het kapitaal van den bond. steeg van f 663.257.74 op 1 Januari 1936 tot f 887.273.15 op 1 Januari 1937 Het be droeg op 1 Januari 1938 f 1.125.435.88. Het is sindsdien nog niet onbelangrijk gestegen. Spr. gaf hierna een opsomming van het geen in de afgeloopen periode door den bond werd bereikt. De staking in het haringvisscherijbedrijf ter sorake brengend memoreerde spr. het conflict in den Christeliiken bond. welk leden hun organisatie hebben verlaten en zich hebben aangesloten bii den Centralen bond. Hij heette de bijna duizend nieuwe leden welkom in de organisatie. Voor de Nederlandsche vakbeweging is het conflict in de haringvisscherij van beteeke- nïs. Blijven de stakers trouw aan de geno men besluiten blijven zij als tot nu eens gezind achter de leiding, dan zien wij den afloop van dit conflict met vertrouwen te gemoet Aantal Eerste Kamerleden dringt aan op krachtiger werkloosheidsbestrijding Crediet van het werkfonds niet voldoende verhoogd. Aan het voorloopig verslag over het ont werp van wet tot verhooging van het zevende hoofdstuk b. der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (verhooging crediet voor werkverruiming) wordt het volgende ont leend. Een aantal leden betoogde, dat het vraag stuk van de bestrijding der werkloosheid een veel breeder gebied omvat dan dat van het thans aanhangige wetsontwerp en huns in ziens een gansch complex van maatregelen, volgens een bepaald plan. noodzakelijk is om met de vereischte kracht de werkloosheid tegen te gaan. Zich echter beperkende tot het onderhavige wetsontwerp verklaarden zij de verhooging van het crediet voor het werkfonds met een bedrag van zestig millioen gulden voor krach tige bestrijding der werkloosheid geheel on toereikend te achten. De werkloosheid in haren huidigen vorm. aldus deze leden, schept niet alleen eenen on dragelijken toestand voor de betrokkenen zelf, maar houdt ook groote gevaren in voor de geestelijke gesteldheid en de weerkracht van een groot deel van ons volk. Met het oog op dezen ernstigen toestand en de gevolgen, die daaruit kunnen voortkomen, is het dringende noodzaak, niet alleen om de werkloosheid in belangrijke mate te vermin deren, maar eveneens om deze vermindering in snel tempo te verwezenlijken. Verschillende andere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstelling van een bedrag van zestig millioen gulden een juiste keuze had gedaan. Naar hun oordeel hebben regeering en volksvertegenwoordiging beide ernstig rekening te houden met den toestand van 's rijks schatkist en het daarmede ver band houdende staatscrediet. Er zijn, aldus deze leden, buitenlandsche situaties aan wijsbaar, die doen zien, hoe funest het onbe perkt uitgeven van geld voor een land kan worden. De Gooische Tramwegmaatschappij verlangt stopzetting van autobus- dienst. Kort geding voor Amsterdamsche Rechtbank. De N.V. Gooische Tramweg Maatschappij had stopzetting geëischt van de busdienst AmsterdamHilversum die door de N.V. A.NJR.O. Gooi-express werd onderhouden. Gis- stermiddag werd deze zaak die Vrijdag j.l werd uitgesteld, in kort geding voor de Am sterdamsche Rechtbank voortgezet. Mr. Boerlage ,de juridische raadsman var de Gooische Tramweg Mij. deelde mede. dai hij een onderzoek heeft ingesteld naar de in schrijving van de N.V. A.N.R.O. Gooi expres1 in het handelsregister. Hij had geconstateerd dat deze inschrijving volkomen ten onrecht is gebeurd. De N.V. was reed' failliet ver klaard en de verificu" ..gade ing was zeilt reeds gehouden. Van dit taaiste was op hett handelsregister op den dag der inschrijving niets bekend geweest. Men had dat zeer be treurd. Het was pleiter opgevallen en hij vond het zeer merkwaardig, dat de N.V. was inge schreven op den dag van de eerste behande ling van dit kort geding n.l. 24 Juni. Pleiter betoogde, dat het volkomen onjuist zou zijn gewest wanneer h* de N.V. had ge dagvaard. Deze bestaat niet meer Pleiter meende, dat hier sprake is van een onrechtmatige daad. Hij vorderde tenslotte stopzetting van den dienst en betaling van een bedrag van f 250 voor eiken dag, waarop hieraan niet zal worden voldaan. M. Erik de Vries handhaafde het standpunt dat in dë onderhavige kwestie een N.V. een autobusdienst exploiteert, al is het dan ook een failliete N.V. De curator heeft toestem ming gegeven de zaak verder te exploiteeren. omdat dit in het belang is van de crediteuren De exploitatie kan naar pleiters oordeel doorgaan totdat het faillissement geheel is fgewikkeld. Pleiter concludeerde, dat eischeres niet ont vankelijk moet worden verklaard. De president bepaalde de uitspraak op Don derdag 30 Juni a.s. EXAMENS. GEM. FINANCIëN. 's GRAVENKAGE, 25 Juni. Geslaagd zijn: F. Fijsherman, Haarlem, K. van der Veen, Maarssen, J. H. van der Veen, Beverwijk. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde Maandag voor het candi- daatsexamen in de rechtswetenschappen mej. F. Segaar, werkzaam aan de Prov. Griffie te Haarlem. Leden van de Rijswijksche Zweni- vereeniging mogen gemengd zwemmen. De gemeenteraad van Rijswijk heeft een tijd geleden het gemengd zwemmen in het openbare water verboden. Kennelijk was deze verordening gericht tegen de Rijswijksche zwcmvereenïgmg, die gebruik placht te maken van de inrichting van het clubhuis „Te Wer- ve", waar men het gemengd zwemmen toeliet. De Haagsche kantonrechter heeft evenwel, toen de Rijswijksche politie hieraan met de verordening in de hand een einde wilde ma ken. het bestuur van de zwemvereeniging vrij gesproken, omdat hij van oordeel was. dat hier niet in het openbaar werd gezwommen. Toen ging de ambtenaar van het O. M. in beroep bij de Haagsche rechtbank, doch deze gaf eveneens een vrijsprekend vonnis. Daarop stelde de Officier van Justitie cas satieberoep in. De Hooge Raad heeft echter dit beroep verworpen. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. DUO-PASSAGIER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. AUTOMOBILIST REED DOOR. Zondagavond omstreeks half elf reed op den rijksweg te Meerbeek de motorijder Laven, met op de duo de 27-jarige ongehuwde C. Verhoe ven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde terug van een muziekfeest te Thorn en reed in de richting Maastricht. Opeens sprong de ach terband van de motorfiets, waardoor Laven de macht over zijn stuur verloor. Verhoeven viel van de duo en werd door een passeerende auto gegrepen, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De be stuurder van de auto reed na de aanrijding door. 'n Heerlijke luchtige zomeidracht zijn de lichte zomercosluums van KREYMBORG. Zeer chique modellen, f 9.75 - 12.50 - 14.75 - 17.50 - 19.75 23.— - 26.50 enz. alléén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) De Arnoud-kwestie. Beroep op art. 83 lid 6, door den Hoogen Raad verworpen. De overwegingen van het arrest. "s GRAVENHAGE, 27 Juni. In zijn arrest betreffende de kalkzandsteenfabriek „Arnoud" heeft de Hooge Raad overwogen, dat de strek king van het zesde lid van art. 83 der Arbeids wet, die uit de geschiedenis zijner totstandko ming duidelijk naar voren komt, is, dat de strafbaarheid van een bij het eerste lid straf baar gesteld feit, mits daarvan onverwijld mededeeling geschiedt als in het slot van het voorschrift vermeld wordt opgeheven, in dien met die overtreding het algemeen belang of een gewichtig bijzonder belang werd ge diend, en de dader zich niet door een vrijstel ling van het verbod tegen de gevolgen dei- wetsovertreding heeft kunnen dekken, hetzij doordat tijd of gelegenheid tot het verkrijgen daarvan ontbrak, of wel zich voordeed een ge val, voor hetwelk de wet zoodanige vrijstel ling niet kent. Ten laste van gerequireerde is bewezen ver klaard het feit, strafbaar gesteld bij art. 74 dr Arbeidswet in verband met het voorschrift van art. 24 lid 2, bepalende dat een arbeider in fabrieken of werkplaatsen geen arbeid mag verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags. De rechtbank heeft als haar oordeel uitge sproken, dat gerequireerde „niet heeft kunnen voorzien, dat hem na 27 November geen ver gunning meer zou worden verleend om met het tweeploegenstelsel te werken", hetgeen niet aldus is te verstaan, dat gerequireerde, toen hij de overtreding beging, nog in de ver wachting verkeerde, dat gunstig zou worden beschikt wat met het vorenstaande ook niet zou zijn overeen te brengen doch dat de rechtbank het vorenstaande kennelijk aan neemt als redelijke verklaring hoe het kwam. dat gerequireerde. niettegenstaande het na derend einde der vergunning, nog zoo groote orders loopende had. Uit de door gerequireerde naar voren ge brachte omstandigheden blijkt duidelijk, dat hij zijn overtreding hiermede gerechtvaardigd wil zien, dat het opgeven van het tweeploe genstelsel, op welk stelsel met instemming en zelfs op aandrang van het bevoegd openbaar gezag, en ten koste van groote bedragen, het bedrijf nu geheel was ingericht, dat bedrijf te gronde zou richten. Evenwel kan, wat er overigens van dit alles moge zijn, vermeld art. 83 lid 6 zooals uit 't hierboven reeds overwogene volgt slechts toepassing vinden, waar de overtreding, be houdens nadere verantwoording voor den rech ter, op eigen gezag werd begaan, omdat een regelmatige vrijstelling van het overtreden verbod niet kon worden afgewacht of de wet daarin niet voorzag, en aan dat voorschrift kan de rechter niet de bevoegdheid ontlee- nen om, indien het bij de wet tot oordeelen aangewezen administratief gezag weigert een aangevraagde en door de wet toegelaten vrij stelling te verleenen, doch de betrokkene, daar in niet berustende, niettemin het vertod over treedt, dit feit niet strafbaar te verklaren. Op gronden, welke hierop neerkomen, dat naar zijn oordeel bij vorenbedoelde weigering aan de omstandigheden niet de juiste waarde is toegekend. Door in het onderhavige geval op bovenaangehaalde gronden ingevolge art. 83 lid 6 het ten laste van gerequi reerde bewezen verklaarde niet straf baar te oordeelen en hem op dien grond van alle rechtsvervolging des wege te ontslaan, heeft de rechtbank dus aan die wetsbepaling een toepas sing gegeven, welke met haar wezen- ijken inhoud in strijd is. Derhalve kan het bestreden vonnis liet worden gehandhaafd en moet het door gerequireerde op voormeld voor schrift gedaan beroep worden ver worpen. Voorts heeft de Hooge Raad overwogen, dat evenwel thans de zaak nog niet ten principale kan worden afgedaan, nu van de zijde van ge requireerde voor de rechtbank nog een tweede verweer is gevoerd, dat uit den aard der zaak door de rechtbank onbeslist is gelaten, en omtrent den feitelijken grondslag waarvan niet alle vereischte gegevens zijn te vinden n de stukken var» wel^p Hootr- ''nad ken- ""emt Op deze gror.den heeh Hooge Raad het bestreden vonnis vernietigd en de zaak terug gewezen naar de Haarlemsche rechtbank. TENTOONSTELLING IN HET MUSEUM- BOYMANS. De burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Drooglever Fortuyn heeft onder groo te belangstelling van autoriteiten en lief hebbers op het gebied plastische kunsten, de tentoonstelling. „Vier eeuwen kunst, van 1400- 1800" geopend. H.M. de Koningin had van haar belang stelling in het kunstzinnig leven in Rotter dam blijk gegeven, door zich te laten verte genwoordigen door haar kamerheer Mr. R. Pauw van Wieldrecht. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den gezant van Griekenland Z.Exc. N. Dia mantopoulos. In zijn openingsrede wees de burgemeester vooral op de speciale beteekenis, die gehecht moest worden aan deze tentoonstelling, die bestaat uit kunstwerken die in de 40 re geeringsjaren van Koningin Wilhelmina zijn bijeengebracht. Het is dan ook in verband met het regeeringsjubileum van Hare Majesteit, dat deze tentoonstelling is georganiseerd als derde groote zomertentoonstelling. „MER EEUWEN KUNST' Wanneer men buitenlandsche gasten wil ontvangen Plaatselijke politic moet zich eerst overtuigen van het tijdelijke van het bezoek. De minister van justitie heeft het volgende schrijven gericht tot de procureurs-generaal, tot de fgd. directeuren van politie en tot den inspecteur der kon. marechaussee, bureau grensbewaking en rijksvreemdelingendienst: De verscherpte controle op vreemdelingen zal er toe leiden, dat hier te lande gevestigde personen die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor eenigen tijd on be zoek wenschen te ontvangen, zich veelal van te voren bij de politie van de plaats hunner inwoning zullen vergewissen of dergelijk tij delijk familie- of vriendenbezoek kan wor den toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauw keurig te onderzoeken, of het inderdaad een werkelijk familie- of vriendenbezoek van slechts tijdelijken aard en niet zooals in de practijk herhaaldelijk voorkomt ?en po ging om zich in ons land te vestigen of eenig ander doel geldt. Terzake zij. onder verwijzing naar mijn aanschrijving van 7 Mei j.l. medegedeeld, dat vreemdelingen van wie kan worden aange nomen. dat zij. onder den druk der omstan digheden. het land, waar zij gevestigd zijn. verlaten en alzoo als „vluchtelingen" worden aangemerkt, ook niet voor bezoek hier te lande mogen worden toegelaten, tenzij zij kunnen aantoonen, dat zij in een ander land dan hetwelk zij verlaten hebben, met goedvin den van de betreffende autoriteiten, duur zaam verblijf gevonden hebben. Wanneer de realiteit van het tijdelijk be zoek komt vast te staan, dan is het, ter voor koming van moeilijkheden bij de toelating aan de grens gewenscht, dat zulks door of vanwege het hoofd van plaatselijke politie worde vastgelegd, b.v. door een onderschrift op den brief waarbij tot bedoeld bezoek wordt uitgenoodigd. 28 Juni: In de algemeene vergadering van de letterlievende vereeniging „J. J. Cre- mer" alhier, werden de aftredende hee- ren G. J. van Gasteren, G. v. d. Berg Jr., G. J. Raimond en C. H. van Looij, respec tievelijk als president, secr.-penningm regisseur en vaandrig weder benoemd, de laatste evenwel bij herstemming met den heer A. J. C. van Es. De aftredenden van de commissie van ballotage, de h.h. K. van Veen. H. v. d. Stad, A. van der Velden, B. Oosten en A, L. v. d. Berg, werden herkozen en als Commissaris van Orde het aftredend lid de heer A. Weill, terwijl wegens vertrek van den heer Jac. Buijs Jr., de heer G. G. Bies in diens plaats werd gesteld. Voorts werd een commissie gekozen tot het nazien der rekening ën verant woording van den secr.-penningmeester en het bekende werkend lid de heer L. Jansen met algemeene stemmen tot lid van verdienste benoemd. ZWAKZINNIGE STEEKT JONGE- MAN MET DOLKMES IN HET HEILOOSCHE BOSCH. Slachtoffer ernstig gewond. DE DADER DOOR DE POLITIE GEVAT. In de Heiloosc'ne bossc'nen. gelegen tusschen Alkmaar en Heiloo. heeft zich een eigenaar dig geval van mishandeling voorgedaan, dat veel weg heeft van een moordaanslag. Eenige Alkmaarsche jongens van zestien tot negentien jaar wandelden in de dichte bos- schen, toen zij in het z.g. sparrenbosch twee mannen passeerden, die tegen een walletje lagen. Een der mannen waarschuwde de jon gens niet nogmaals langs te komen, want dat verveelde hen. Toen een der jongens daarop opmerkte, dat hij „even goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: „Ik heb er wel eerder twee jaar voor over gehad" greep hij den jongen beet en stak hem met een dolkmes tweemaal, een keer in de bovenarm en een keer in de zij. Daarop maakte hij zich uit de voeten De jongen, de ongeveer achttienjarige P. Hoog land uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste huizen van Heiloo te bereiken, waar een dame hem vond. De andere jongens waren hals over kop gevlucht. De geneeskundige dienst en de politie wer den onmiddellijk gewaarschuwd. De eerste zorgde na het leggen van een noodverband voor de overbrenging naar het ziekenhuis, terwijl de politie een onderzoek instelde. Een vaag signalement en de opmerkingen van den dader vormen een aanwijzing, welke vermoe delijk tot zijn opsporing zullen leiden. Des avonds om half twaalf is de dader door de politie van Heiloo gevat. Het is de veertig jarige M. van M„ een zwakzinnige, die langen tijd in het psychopatengesticht te Heiloo is verpleegd. Eenige maanden geleden was hij als genezen daaruit ontslagen. Het bleek, dat de vorige week een der jongens, doch niet de getroffene, een woordenwisseling met hem heeft gehad. De man, tegen wien de politie dadelijk verdenking koesterde, kon bij zijn woning worden aangehouden. De toestand van het slachtoffer is vrij ernstig, daar een zijner longen geraakt blijkt te zijn. Landdag van de Vereeniging Bellamy te Amersfoort. De Int. Vereeniging Bellamy heeft Zondag te Amersfoort een landdag gehouden waaraan door ongeveer 9000 bezoekers werd deelge nomen. De landdag werd officieel geopend door den voorzitter van Bellamy mr. dr. P. LJssel de Schepper uit Den Haag. Spr. wees er op dat de huidige crisis niet van voorbijgaanden maar van blijveaden aard is. Bellamy heeft deze chaos reeds voorspeld en alleen zijn leer zal hierin verbetering kunnen brengen. De heer J. Derken Staats te Groningen noemde het huidige winstsysteem de hoofd oorzaak van de thans heerschende ellende. De heer Zwertbroek uit Bussum zeide dat alleen wanneer de menschen niet met elkaar strijden geestelijke en materiale waarde be reikt kunnen worden terwijl de heer Zonder van uit Deventer sprak over „Economische vernieuwing". De heer van Oostveen uit Den Haag schetste de verhouding tusschen de katholieken en dc aanhangers van Bellamy en zette uiteen waarom ook katholieken de Bellamy gedachte kunnen aanhangen. Tenslotte was de heer J. Horsmeier uit Bloe- mendaal van oordeel dat de Christen in de Bellamy vereeniging volkomen op zijn plaats is. De voorzitter sloot hierop met een korte rede dezen goedgeslaagden landdag. DE DEMONSTRATIE VOOR HET BEHOUD VAN SCHIPHOL. Het comité S.OjS.-Schiphol verzoekt ons het volgende bekend te maken: De voorbereidingen voor de demonstratie van de Amsterdamsche bevolking voor hef. behoud van Schiphol als burgerluchthaven, nemen steeds vaster vorm aan. Op Schiphol is een bespreking gehouden tusschen de verkeers- en politie-autoriteiten van Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Haarlem mermeer en de rijksveldwacht. Niet minder aan tweehonderd man politie zullen naar het zich nu reeds laat aanzien noodig zijn. Uit Nieuwer-Amstel zullen meer dan tweeduizend deelnemers optrekken, voorafgegaan door landelijke ruitervereeni- gingen. Aalsmeer heeft het plan het ditmaal „met bloemen te zeggen". Uit het Gooi zullen talrijke autobussen komen en ook de Gooische tram rekent op extra vervoer. Ook in de gemeente Haarlem mermeer blijkt groote belangstelling te be staan voor de demonstratie. ONVERWACHT DEN RTJWEG OVERGESTOKEN- NEGENJARIG JONGETJE GEDOOD. ZIJN VRIENDJE ZWAAR GEWOND. Maandag omstreeks kwart over vijf is op den Stadionweg te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een ongeveer negen jarig jongetje vrijwel op slag is gedood en zijn ongeveer even oud kameraadje zeer ernstig is gewond. Omstreeks genoemd tijdstip reed op den Stadionweg in de richting IJselmonde een sleeperswagen, bespannen met een paard. Ach ter dezen sleeperswagen liep een groep jon gens, die op en van den wagen sprongen. Uit tegenovergestelde richting naderde een zware vrachtauto beladen met kalksteen. Juist op het moment, dat beide voertuigen elkaar pas seerden, liepen twee jongens van het clubje weg en staken onverwachts den rijweg over. De eerste jongen, de negenjarige P. de Ridder, wonende in de Beukelaarstraat werd door den bumper opgenomen en bleef daarop zwaar gewond liggen. Hij had een zware schedel- basisfractuur opgeloopen, alsmede tal van an dere verwondingen. Zijn even achter hem aan loopend vriendje. G. Baars, eveneens uit de Beukelaarstraat liep tegen den zijkant van den auto, juist achter de cabine van den be stuurder. Daar is hij komen te \-allen en ver volgens zijn de zware dubbele achterwielen hem over het lichaam gegaan. Deze jongen, die eveneens een schedelbasisfractuur had op geloopen, moet vrijwel op slag zün gedood.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5