IBIS H Garage Hartog REEDS VERLAAGDE PRIJZEN bij WIM WORM Heeren Modemagazijn - ANEGANG 27 T> O D K R D A G 30 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 VOOR DEN KANTONRECHTER Geen melkvergunning. Hedenmorgen verscheen een melkslijter voor den Kantonrechter, die op 20 Mei in Beverwijk melk in voorraad had zonder daartoe de ver- eischte vergunning te bezitten. De controleur van de algemeene vereeniging voor melk- voorziening getuigde dat hij op den bewusten datum melk in de inrichting van verd. had aangetroffen. De verd. had echter niet uit onwil het voor verlenging van de vergunning verschuldigde bedrag niet betaald, maar had het op dat moment niet, want hij kreeg het van Maat schappelijk Hulpbetoon. Kort na den be wusten datum had hij het bedrag dan ook willen voldoen. De rechter was van meening dat de contro leurs meer onderscheid dienen te maken tusschen menschen, die uit onwil niet beta len en menschen, die niet kunnen betalen, en met deze laatste categorie soepeler wat de betalingstermijn betreft dienen te zijn. De Kantonrechter wilde dan ook geen straf opleggen, aangezien in dit geval geen sprake was van onwil. Een andere melkslijter had zijn zoon op 28 Mei melk laten afleveren zonder vergun ning. De verdachte zelf was niet verschenen. De zoon wel. doch die wist van vader's ziekte weinig af. In dit geval werd een boete opge legd van f 2 Een 14-jarige jongen had op 28 Mei melk *«ot *ijn baas rondgebracht, terwijl hij de daarvoor noodige vergunning nog niet bezat. Hij kreeg deze echter een week daarna. De hantonrechter legde een boete op van f 1. JEUGDBIOSCOOP ..CITY". Woensdagmiddag werd in de nieuwe Jeugd- bioscoop „City", Zuiderstraat 13—15, de eerste filmvoorstelling gegeven. De keurig uitziende bioscoopzaal, waarin ongeveer 200 personen een plaats kunnen vinden was bijna geheel bezet met kinderen en enkele ouders die meegekomen waxen om met deze nieuwe instelling kennis te maken. Wh" twijfelen er niet aan dat deze kennis making in het voordeel van het kinder-film- theater is uitgevallen. Alle aanwezige kinde ren hebben zich uitstekend geamuseerd met de vertoonde films. Er was dan ook een aller aardigst programma samengesteld. Films van de meest bekende komieken Charley Chap lin. Harold Lloyd, Laurel en Hardy verwek ten herhaaldelijk uitbundig gelach bij het jeugdige publiek. De filmvoorstellingen vinden plaats eiken Woensdag-, Zaterdag-, en Zondagmiddag van half drie tot half vijf. Haarlem is een aardige attractie voor de kinderen rijker geworden. CABARET DE DIX HEURES TE NOORD WIJK. Van 2 Juli a.s. af zal het Cabaret de dix Heures (zomercombinatie van het Kleinkunst- Theater De Rarekiek) gedurende het geheele badseizoen iederen Zaterdag- en Zondag avond voorstellingen geven in 't Rembrandt- Hotel te Noordwijk. Aan het eerste programma „Zonnegolven" zullen medewerken: Wim Sonneveld, Martie Verdenius, Bob de Lange, Amsy Moina, Peter Kellenbach en Les Quatres Femmes Rodrigo. De teksten zijn geschreven door Martie Ver denius, Wim Sonneveld e.a. De muziek is ge componeerd door Peter Kellenbach. Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 Iel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit c.a. 30 wagens, 2, 4 en 6 persoons, alsmede bestel wagens, W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) MAÏKT CIKICIIIIN PURMERENDER MARKTBERICHT. Gementel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 17.500 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 21. Kleine Boerenkaas, aanvoer 10. f 21.50. Volvette kaas, aanvoer 2, f 24. Boter aanvoer 1508, f 1.18f 1.30 per kilo. Runderen totaal 407 stuks. 195 Vette koeien 6372 per kilo stug. 108 Gelde koeien 110200 per stuk, matig. 55 Melkkoeien 200300 per stuk, matig. 39 Stieren 5256 per kilo, matig. 17 Paarden, 100210 per stuk, stug. 40 Vette kalveren 3050 per kilo, matig. 384 Nuchtere kalveren voor de slacht 512 per stuk, vlug. Nuchtere kalveren voor de fok 11—18 per stuk. vlug. 127 Vette varkens voor de slacht 5052 per kilo, vlug. 33 Magere varkens 2840 per stuk, matig. 292 Biggen 15—22 per stuk, matig. 657 Schapen 1527 per stuk, matig. 29 Bokken 3—13 per stuk, matig. 543 Lammeren 712 per stuk, matig. Kipeieren 3.25—3.75 per 100 st. Eendeieren 2.65 per 100 st. Noordholl. blauwe 0.67*2 0.72V2 per kilo. Oude kippen en hanen 0.35— 0.45 per kilo. Konijnen 0.501.50 per stuk. Eenden 0.200.50 per stuk. Duiven 0.20—0.40 per paar. Jonge hanen uitzonderingsprijs 0.40— 0 50 per stuk Coög. Centrale Enerveiling Purmerend G.A. Af deeling Eieren Aanvoer 80.000 Eendeieren f 2.65 a f 2.80. 75.000 Kippeneieren 70-80 K.G. f 3.60 a f 3.65. 65-66 K.G. f 3.45 a f 3.60. 60-62 K.G. f 3.35 a f 3.50, 58-59 K.G. f 3.30 a f 3.40. 56-57 K.G. f 3.25 a f 3.30. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 29 Juni 1938. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 257 Vette Kalveren: le kwaliteit 5864 (enkele boven noteering), 2e kwaliteit 5056, 3e kwaliteit 4248. Per K.G, levend gewicht. 63 Nuchtere kalveren 813. Per stuk. 59 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90 110 KG. 60—62. Zware varkens 58—60, Vette varkens 5658. Per K.G. slachtgewicht. Markt Woerden. Woensdag. Aanvoer 491. partijen kaas: Met rijksmerk le kw. 23.5026; idem 2e kw. 2123. Zwaxe tot 26.50. Handel: matig. MARKTBERICHT N.V. BOTERMIJN 's - HERTOG ENBOSCH. Markt Bodegraven (Dinsdag) Aangevoerd 421 partijen Goudsche kaas. waaronder 18.945 met rijksmerk. totaal 170.505 stuks. Prijs met R.M., le soort f23.50 tot f25. 2e soort f 21 tot f 23. Zwaardere tot 25.50. Handel matig. EXAMENS. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Woensdag slaagde aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het examen van civiel- ingenieur H. Hekket te Bloemendaal. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 1 JULI Progr. 1: Hilversum II Progr. 2: Hilversum I Programa 3: 8.— Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord. 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen 3.20 Danmarks Radio of Diversen, 3.55 Deutschlandsender 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel 6.05 Ned. Brussel 6.35 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brussel 7.35 Fransch Brus sel 7.50 Keulen of Diversen 8.20 Ned. Brussel, 10.35 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.— Ned. Brussel, 9.20 Diversen 10.35 London Regional 1.35 Droitwich 3.15 Londen Regional 5.20 Droitwich 6.40 London Regional 7.— Droitwich 7.50 London Regional 8.35 Droitwich 9.40 Diversen of Gramofoonmu- ziek. 9.50 Droitwich, 10.50 London Regional. 11.10 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplatenconcert. Populair. I. Whistle while you work. Orchestra of Merry Men. The Waltz was born in Vienna, L. P. Acc. Band. 3. The girl in the little green Hat, The Rhythm Kings. 4. El Monito, Tango, Robert Renard. 5. Medley of Stephen Forster Melodies. An ton and the Paramount Theater Orchestra. 6. Horsey, Horse, Big Bill Campbell and his Hill Billies 7. Good old Times, Coventry Hypodrome Orch. 8. Oh! Susanna, Ernst Busch. 9. Poëma, Tango," Robert Renard. 10. Some day my prince will come, Orchestra of Merry Men II. Waldteufel Selection, Regal Salon Orkest. 12. Seven little steps to Heaven, The Rhythm Kings. 13. Californische Ballade, Ernst Busch 14. I like mountain Music, Big Bill Campbell and his Hill Billies. 15. Au re voir, L. P. Acc. Band. 8.00—12.— Diversen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband. Gerrits, Oost-Indiëstraat 82; Bad pak, Keerwolf, Grebberstraat 45, Bankbiljet a f 10, Hack. Badhuisstraat 26; bankbiljet a f 10, v. d. Mey. Kruistichtsraa 22; Naaf dop van auto, Bosman, Olycanstraat 46; 3 foto's Leeflang, Lange Veersraat 23; Hangertje, v. Assenderp, Aelbertsbergstraat 21; Keeshond, Kennel Kleist, Houtvaartpad 206; Herders hond, Kennel Kleist, Houtvaartpad 206; Hond Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320; Regenjas: Torexul. Ged. Schalkburgergracht 3e; 4 katten. Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt 24; Kindermantel, Nieuwenhuis. Dr. Leydsstraat 103; Mand inh. aardappelen; Koelemeyer, Siriusstraat 23; Uniformpet, Bonken, Brouwersplein 39. Rijwielplaatsje, Carels, Kruisweg 56; Slot met sleutel en kethting; Politiebureau Smedestraat; Hee renschoenen, Maas. van Keulenstraat 35; Schooltasch met schriften; Tat, Braken- burghstraat 21 rood. AANBESTEDING. Gisteren is door den hoofd-ingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant, in het gebouw van het pro vinciaal bestuur- te Den Bosch, aanbesteed: bestek nummer 191; het verbreeden van den aaxdenbaan van rijksweg no. 68 Eindhoven WeertHorn—Roermond tusschen K.M.-palen 48.900 en 52.735 en tusschen K.M.-palen 54.592 en 56.987; het aanbrengen op deze wegvakken van een rijbaan van dicht grof asphaltbeton met kantstrooken van cementbeton en het aanleggen van betontegels, alsmede het aan brengen van een rijwielpad van cementbeton tusschen K.M.-palen 52.897 en 54.436 langs de oostzijde van de wegverlegging onder Maar- heeze en het uitvoeren van verdere bijko mende werken, een en ander in de gemeenten Leende, Maarbeeze en Budel. Raming 213.000. Hoogste inschrijfster N.V. Asphalt en We genbouwbedrijf Neuchatel te Amsterdam voor 225.000. Laagste inschrijfster de N.V. De Geruisch- looze Weg te Heemstede voor 190.650. EEN OUDE KOETS BIJ MODERNE RACES. Grootmoeder's tijd herleefde bij de rennen te Auteuil, waar men deze ouderwetsche koets kon aanschouwen. DE HAARLEMMER, DIE 22.000 VERDUISTERDE. (Adv. Ingez. Med.) BIJZONDERHEDEN OVER HET ONDERZOEK TE AMSTERDAM. Iu ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de Amsterdamsche recherche, met medewerking der Haarlemsche politie, den Haarlemmer J.S., administrateur van een werkgeversorganisatie in het bouwbedrijf te Amsterdam, arresteerde omdat hij verdacht werd van verduistering van een bedrag van ongeveer f 20.000. Nader wordt thans uit Amsterdam gemeld, dat bij het onderzoek gebleken is dat het ver duisterde bedrag ongeveer f 22.000 bedraagt. Dit aanzienlijke bedrag vormde een belang rijk deel van het fonds dat de organisatie had gesticht ten bate van de arbeiders der aange sloten werkgevers. Deze arbeiders ontvingen iedere week, behalve hun loon een bon, welke bon een zekere waarde vertegenwoordigt en welke bon kan worden verzilverd wanneer ide arbeiders met vacantie gaan. De administra teur ontving het geld voor deze bons van de werkgevers en hij moest dit natuurlijk in het fonds storten. Een groot gedeelte echter ge bruikte hij voor zichzelf. Aangezien de con trole blijkbaar niet voldoende was. kon hij de De Gevaarlijke Bocht. door J. P. Baljé. ET was op den middag van den vierden dag na onze aankomst te Innsbruck, dat ik bij mijn vriend Jack O'Neill, den bekenden Engel- söhen detective, de eerste symptomen waar nam, die er op duidden, dat hij van plan was, van ons ernstige voornemen, nu eens een heerlijke, ongestoorde vacantie in de Tiroler bergen door te brengen, af te wijken. De eerste drie dagen was alles beste gegaan, We hadden een mooien wandeltocht gemaakt naar het aardige Kurort Hall, de Patscher- kofel bestegen en 't gezellige;, oude Innsbruck in alle hoekjes en gaatjes doorkruist, zonder dat ook maar iets er op wees dat onze vacan tie iets anders, dan werkelijk „vacantie" zou worden. Op dien vierden middag stond een tocht naar het Stubaital op het program, ons einddoel was het klein, stille dorpje Fulpmes. waar we in de bergbosschen zouden rond wandelen. Onderweg, ergens bij een gehucht, dat op de kaart nauwelijks vermeld staat, stapte Jack O'Neill echter uit, en hij stelde voor. naar 't dichtstbijzijnde dorpje te wan delen, om dan daar met den trein den tocht weer voort te zetten. Toen we op een mooien, vrij breeden weg liepen, met aan den eenen kant een vrij steile helling en aan den anderen kant een lichte glooiing naar boven, liep Jack opmer kelijk langzaam. Op een bepaald punt aan gekomen. stond hij stil en enkele minuten hep hij aan den rand van den weg, naar beneden turend, alsof hij iets zocht. Wanneer Jack O'Neill zooiets deed, was het duidelijk, dat hij iets in zijn schild voerde. ,Lets aan de hand?" informeerdie ik langs mijn neus weg. „Och nee, dat niet direct", zei hij ont wijkend. Maar- na enkele oogenblikken zei hij toch uit zichzelf: „Dus dit is het punt, waar den laatsten tijd zooveel ongelukken gebeurd zijn. Merk jij hier iets bijzonders op?" Ik keek nu op mijn beurt oplettend rond en ik zag, dat de weg een tiental meters verder 'n scherpe bocht maakt, Een ervaren auto mobilist zou met die bocht mogelijk niet zoo veel moeite hebben, maar een toerist, die niet zoo vaak reed en hier onbekend was, zou kans loopen, bij een verkeerde manoeuvre in het ravijn te storten. „Een vrij gevaarlijke bocht hier", zei ik voorzichtig. „Gevaarlijke bocht?" kwam hij peinzend, en hij keek een oogenblik naai- de buiging van den weg, „tja, je moet hier stuurvast zijn". Toen zweeg hij als een oester, en pas toen we na een wandeling van een klein kwar tiertje in het volgend dorp kwamen, en weer in het locaalspoortje zaten, zei hij: „De portier van ons hotel raadde me een tocht naar het Stubaital aan. Het was er erg mooi. zei hij ,maar als we soms met een auto gingen, moesten we erg oppassen voor het punt, dat we zooeven te voet gepasseerd zijn, want daar zijn ettelijke ongelukken ge beurd het laatste jaar. Ik wilde dat punt graag eens zien, en nu ik het gezien heb. bevredigen die ongelukken me niet!" Hij zag mijn verwonderd gezicht, en hij glimlachte. „Dat is misschien een beetje vreemd gezegd", gaf hij toe, „maar ik bedoel er mee, dat ik dat punt niet zoo bijster ge vaarlijk kan vinden. Het komt me voor, dat het niet zuiver toeval kan zijn, dat die ongelukken daar gebeuren". „Je moet niet overal spoken op klaarlichten dag zien". „Op klaarlichten dagjuist!" ging hij peinzend voort, „dat is óók zoo bevreemdend. Die ongelukken gebeuren altijd op klaarlich ten dag. Nooit V avonds, of bij nevel, altijd bij helder, prachtig weer". .Hoe weet je dat?" vroeg ik, wantrouwend, „heb je al Zijn grijns werd een tikje breeder. „Om je de waarheid te zeggen, ja!" beantwoordde hij mijn onuitgesproken vraag. „Voor we hier heen kwamen, heb ik bezoek gehad van iemand uit de Midlands wiens oom hier op een tocht is verongelukt. De man had dingen van waarde bij zich, die niet werden teruggevonden Mijn bezoeker dacht aan diefstal door de genen, die den doode vonden. Ik heb eens nagegaan, wie er zooal verongelukt zijn, en kwam tot de merkwaardige ontdekking, dat ze allemaal wèl contanten en sieraden bij zich hadden, maar meestal minder, dan veronder steld mocht worden!" „Het zijn dus toch maar veronderstellingen", merkte ik op. „Zeker. Maar met een groote mate van waarschijnlijkheid. En om het je nu maar precies te zeggen: de politie van Innsbruck heeft ook al lang argwaan. Ik was zoo vrij, mijn medewerking aan te bieden, en die werd aanvaard". Daar had je het al. Ik keek allesbehalve op gewekt. Vacantie en het speuren naar mis daden vond ik erg lastig vereenigbaar. „Ik heb al een paar verbazend interessante tochten voor je opgezocht", troostte Jack O'Neill mij, „die je even goed zonder mij kan maken, ik ben er zeker van, dat het aardige blonde meisje, dat gisteren samen met ons op de Patscherkofel was, het leuker zal vin den, die in jouw gezelschap te maken, dan met een facheux troisième er bij". Het ergerde mij, dat ik bloosde. Om de waarheid te zeggen had het blonde meisje, dat ook in ons hotel logeerde, veel Indruk op mij gemaakt, en we hadden al zoo half en half af gesproken, om samen eens enkele tochtjes naar boven te maken. Gelukkig werd dien middag verder door niets meer gestoord en we brachten enkele heerlijke uren in de omgeving van Fulpmes door. Den volgenden dag, ik moet het eerlijk be kennen, miste ik nauwelijks het gezelschap van mijn vriend Jack O'Neill, want Hortense bleek een remplacante, wier charme wel in staat was, mij te boeien. Tot mijn groote vreugde noodigde Jack O'Neill ons uit, den dag daarop met hem een autotocht te maken. „Als je goed oplet, ontdek jij misschien ook het mysterie der vele ongelukken", zei hij, toen we 's avonds langs de bruisende Inn wandelden, „je weet ongeveer evenveel als ik, en we gaan morgen langs de gevaarlijke bocht ,X>enk je werkelijk, dat er misdaad in het spel is?" vroeg ik ongerust, „en loopt Hortense dan geen gevaar?" „Sjonge-jonge, is het al zoover?" lachte hij. „Ik had je, geloof ik, niet uit het oog- mogen verliezen. Maak je echter niet ongerust, kerel, ik geloof, dat ik de knepen van de schurken ken, en dat de Innsbrucker politie morgen een goede vang-st kan doen". Het was een zalige tocht. Hoog stond de zon aan den hemel. Jack zat aan het stuur, Hor tense en ik achterin den wagen. En de natuur van het Stubaital is zoo prachtig, dat een tweede bezoek gerust de moeite loonde. Toen we het fatale punt naderden, waarschuwde de detective ons. U hebt géén voorrang als h bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit rónde, roode bord mr-' 1 zwarten (links) en 1 rröden (rechts) pijl ziüt: verkeer van over zijde gaat dan voor. „Let nu eens scherp op", zei hij, „ik heb zoo'n idee, dat je de clou van het raadsel kunt ontdekken". Ik had Hortense één en ander verteld, en misschien komt het daardoor, dat haar hand je een beetje angstig mijn hand zocht. En het is ook heel goed mogelijk, dat daardoor mijn aandacht werd afgeleid Jack O'Neill naderde in vrij snelle vaart de gevaarlijke bocht, om dan plotseling belang rijk snelheid te minderen, en vrijwel stap voets die bocht te passeeren. Toen we enkele honderden meters verder waren, keerde hij zich om. Aan zijn oogen zag ik, dat hij iets ontdekt had. „En?" vroeg, „weet je het?" Hortense liet blozend mijn hand los. „Neee.bekende ik aarzelend, „om je de waarheid te zeggen Maar Jack zag al weer voor zich. „Ik denk, dat je iets anders ontdekt heb", spotte hij, „en misschien is dat voor jou ook wel meer waard". Toen heb ik Hortense's hand maar weer op gezocht1 's Avonds hielden we een klein fuifje. Mijn voorloopige verloving met Hortense. Jack was enkele uren weggeweest, maar het laatste gedeelte had hij meegevierd. Na afloop praatten we wat na op mijn kamer. Voornamelijk over Hortense, en hoe je plotseling in je vacantie het meisje ontdek ken kuntMaar tenslotte schoot de ge vaarlijke bocht me weer te binnen. ,Het gaat het nu met de zaak?" vroeg ik. „.Eigenlijk moest ik je niets vertellen", plaagde de detective mij, „maar een verliefde man is niet heelemaal normaal, dus het zij je vergeven, dat je blind bent geweest". Hij stak een pijp op, en plotseling was zijn gezicht ernstig. „De misdadigers zijn vanavond gepakt", vertelde hij, „het was eigenlijk een heel een voudige zaak, die ik met een beetje geluk ont dekte. Het was meer een kwestie van na denken, dan van speuren. Die ongelukken, dat stond na onzen eersten tocht al direct voor mij vast, waren veroorzaakt. Want die bocht was in werkelijkheid niet zoo ge vaarlijk, en het merkwaardige was, dat ze al tijd gebeurden vóór de bocht. Nóg opmerke lijker was, ik zei het je al, dat het altijd prachtig zonnig weer was. En de derde factor die ik opmerkte was, dat het altijd gebeurde met open wagens. Die dag, dat jij met Hor tense naar de Nordkette bent geweest, heb ik op mijn kamer doorgebracht! Ik heb enkel nagedacht, hóé zoo'n ongeluk kon ontstaan. En plotseling ging mij een licht op". Hij keek me aan. „Heb jij er vanmiddag op gelet, hoe de zonnestand was, toen wij die bocht naderden?" vroeg hij. Ik aarzelde. „Ik zou zeggen, dat we de zon achter hadden". „Precies! De zon achter. Mijn veronderstel ling was, dat automobilisten verblind wer den. Ik nam de proef op de som en het lukte. Het was verblinding". ,Met de zon achter?" vroeg ik verbaasd. „Met de zon achter!", zei Jack O'Neill stel lig. „Vlak bij de bocht staat een huis. Met de politie van Innsbruck hebben we daar een inval gedaan. We vonden daar een prachtige spiegel-installatie, gericht op dat gedeelte van den weg, waar de ongelukken gebeurden. De zonnestralen werden gericht op de automo bilisten, die daardoor verblind werden en hun stuur kwijt raakten. Dat kon natuurlijk alleen, als er werkelijk zon stond, en wanneer het open wagens betrof. Ik ondervond het van middag, maar ik was er op voorbereid en dus mislukte het. De slachtoffers vonden in het ravijn altijd den dood en de schurken waren zoo handig, hun slechts gedeeltelijk te be- rooven, zoodat men niet direct aan misdaad dacht. Behalve de misdadige installatie von den we nog vele dingen, die aan de slacht- offens hebebn toebehoord". Jack O'Neill klopte zijn pijp uit, en er kwam een lachje in zijn oogen. „Je ziet", zei hij, ,,'t was uiterst eenvoudig. Jij had het ook kunnen vinden, maar je dacht te veel aan Hortense's hand Toen maakte hij, dat hij op zijn kamer kwam (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). knoeierijen geruimen tijd volhouden. In ons vorig nummer meldden wij reeds, dat de ver duisteringen over 5 jaar loopen. Dezer dagen werd de fraude ontdekt. S. werd daarop aan gehouden en legde een bekentenis af. De Telegraaf meldt nog over deze zaak, dat de arbeiders van deze malversaties geen nadeel zullen ondervinden. Doorgaans stuurden de correspondenten van den bond het voor de vacantiebonnen ontvan gen geld der arbeiders via een bank naar den administrateur die dit dan behoorlijk in zijn boeken moest verantwoorden. Toen nu de ad ministrateur eenigen tijd geleden één der cor respondenten verzocht het geld maai- recht streeks aan hem te doen toekomen, kreeg men. argwaan. Na dit ongewone verzoek van den heer S. stelde het hoofdbestuur een onderzoek in, dat tot gevolg had dat men verschillende fraudes ontdekte waarvoor de administrateur aansprakelijk gesteld moest worden. De admi nistrateur werd terstond ontslagen en accoun tants stelden een grondig onderzoek in, waar bij men tot de ontstellende ontdekking kwam dat de man f 22.000 had verduisterd. Aanvan kelijk liet men S. op vrije voeten. Men had er geen haast mee deze zaak bij de politie aan te geven. Toen echter dezer dagen bekend werd dat S. naar het buitenland wilde vertrek ken. vond men het raadzamer hem te doen arresteeren. Hij zit thans in het po litiebureau aan de Stadhouderskade te Am sterdam opgesloten, waar hem" reeds ver schillende verhooren zijn afgenomen. De verduisteringen zouden voornamelijk in de jaren 1935, 1936 en 1937 zijn gepleegd. S., die een behoorlijk salaris verdiende, leef de op een te grooten voet. Dobbelmannlekker, man! (Adv. Ingez. Med.) ECONOMISCHE WEEKCIJFERS. (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek). Week van Maandag t/m Zaterdag 6 t/m 13 t 'm 20 Vra 11 Juni 18 Juni 25 Juni Effectenmarkt 1. Aandeelenkoersen 86,6 87,1 89,0 Betalingsverkeer 2. Omzet Postchèque en Girodienst 85,4 101,0 109,3 Groothandel 3. Groothandelsprijzen 64,2 65,0 67,8 4. Omzettermijnmarkt Amsterdam 20,6 36,9 61,3 Kleinhandel: 5. Omzet winkelbedrijf 91,5 105,2 110,0 Goederenverkeer 6. Gewerkte taken haven Amsterdam 73,2 44,3 75,8 7. Bevrachtingen wilde binnenvaart 84,0 103,8 111,2 Arbeidsmarkt 8. Aanvragen van werkgevers 85,1 98,2 98,6 9. Aanbiedingen van werknemers 80,7 88,3 82.9 10. Plaatsingen 91,0 108,7 99,4 1. en 3.: basis Januari 1937 100, Overige nummers: basis overeenkomstige week 1937 100. Week waarin Pinkstermaandag. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Gisteren begon in Enschedé de algemeene vergadering van de vereeniging van Neder- landsche arbeidsbeurzen. Om 5 uur des middags werden de deelne mers aan deze vergadering officieel door het gemeentebestuur van Enschedé in het raad huis ontvangen. Daarna begon in het Raadhuis een huis houdelijke vergadering. Vandaag worden de prae-adviezen behan deld, uitgebracht door de heeren ir. R. A. Verwey, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, j. de Kanter, secretaris van den Metaal- bond, afd. Rotterdam en van de Vereeniging „De Ambachtsschool", drs. S. Buys, amb tenaar bij het departement van sociale za ken, afd. werkverschaffing en steunverleening en Jos. Veldman, tweede voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. Deze prae-adviezen handelen over de vragen: „Welk verder onderzoek van omvang, verloop aard en oorzaken van de werkloosheid is voor hare bestrijding noodig?" welk aandeel die nen de arbeidsbeurzen in dat onderzoek te hebben?

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12