Haarlems Dagblad Wimbledon. Wegen. Overstrooming in Japan neemt steeds erger vormen aan. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16878 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 1 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1,10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcnticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Hefc vermaarde tennlstournool in de Lon- densche voorstad Wimbledon nadert alweer zijn einde en de lange verhalen, die tennis- kenners erover ten beste geven wekken vele herinneringen in mij op, want jaren heb ik in Wimbledon gewoond en nog meer jaren lang heb ik, als Londensch correspondent van een Nederlandsch dagblad, ook over dat tour- nooi moeten schrijven. Er is sindsdien wel het een en ander veranderd. Toen vergaarde Wimbledon alle „sterren" van de tennis-sport. Tilden, Jean Borotra, Cochet, Lenglen be leefden de jaren van hun grootste triomfen. En Nederland was, met Diemer Kool en Van Lennep, indrukwekkender vertegenwoordigd dan het nu is. Maar het was al een tijd van groote verandering, want de groote massa trok naar de groote tournooien en begon haar invloed te doen gelden. Niet. zooals op den duur blijken zou, ten voordeele van Wimble don. Het was het onmiskenbare voorteeken van den groei van het beroepsspel, dat toen nog maar door enkele oefenmeesters werd vertegenwoordigd. Al gauw kwam de tijd waarin Tilden en Suzanne Lenglen „profs" werden, gevolgd door Cochet, Vines, Perry en anderen. Het winnen van een kampioenschap te Wimbledon werd het middel om een voor- deelige loopbaan als prof. te beginnen. Net als bij de wielrenners en de boksers en zoo. En er viel iets van de glorie van tennis af, dat altijd prat was gegaan op zijn amateuris me, zijn zonnige, onbezorgde sfeer, zijn sier lijkheid. Ook zakte Wimbledon's superioriteit omdat het steeds opvallender werd dat zoo veel beroepsspelers, die er door hun verander den status niet meer konden komen, een ster ker groep vormden dan de eertijds zoozeer vermaarde „laatste acht" van het groote tournooi. De laatste acht zijn nu geen acht wereld vermaardheden meer. Zelfs de laatste vier kunnen nauwelijks meer als zoodanig gelden. Dit jaar zijn het nog maar de laatste twee, althans bij de heeren: Donald Budge en Austin. En van den Amerikaan Budge, wiens overwinning men verwacht, is al bekend dat hij voornemens is beroepsspeler te worden. Rest dan nog Austin, die misschien in 1939 als laatste van de „extra-klasse" zal optreden en die blijkbaar niet van zins is er ooit zijn beroep van te maken. Maar zijn tijd spoedt al ten einde. Het groote tournooi der amateurs is onmis kenbaar onder het spelpeil der professionals gedaald. Er is meer veranderd. De gratie en de sier lijkheid hebben veel geleden. Trainings theorieën, heilzaam en juist ongetwijfeld, hebben niettemin in de practische uitvoering hun nadeelen meegebracht. Het athletische is zoo overwegend geworden dat het dames tennis te Wimbledon zie de foto's van een Helen Jacobs, een Alice Marble en andere sterren veeleer een pootigen dan een be- valligen indruk maakt. Dat begon in den tijd van mijn Wimbledon-herinneringen ook al, maar wij hadden toen nog de onovertref bare gratie „the perfect poise and grace", zeiden de Engelschen van een Suzanne Lenglen. Ook in de keuze van het tenniscostuum heb ben sierlijkheid en gratie een veer moeten laten, zoowel bij heeren als bij dames. En wel het opvallendst bij de eerstgenoemden, wier keurige „flannels" van weleer plaats hebben moeten maken voor het korte broekje boven min of meer zwaarbehaarde beenen. Het is natuurlijk practisch. Maar het is niet mooi en cricket is eenzaam achtergebleven als de zomersport der smettelooze keurigheid. Ik weet niet of het Wimbledon der ama teurs op den duur de belangstelling der mas- saas zal blijven behouden, maar het lijkt mij minstgenomen twijfelachtig. De profs zullen de groote menigten tot zich gaan trekken omdat zij beter spelen. Zelfs het extra-inte ressante der dames-sterren, ook in den tijd mijner herinneringen al overwegend en dit jaar op sensationeele wijze vergroot door een Mme. Mathieu die een scène maakte en een Helen Jacobs die een collapse kreeg en den volgenden dag weer speelde zal op den duur Wimbledon's recettes niet kunnen handhaven. De glorie en de wereldbelangstelling zullen er tevens mee moeten tanen. Dit is een over gangstijd geweest: straks zullen alle amateurs weer voor kleine groepen vrienden en be langstellenden en alleen de profs „voor massaas" spelen. Ik geloof niet dat amateur-tennis daar slecht bij varen zal. Het zal een tijd van in flatie achter den rug hebben en weer zijn eigen vaste noteering krijgen. Een noteering, die in vele opzichten hooger ligt dan die der profs Want tennis als beroepnou! Misschien wordt het dan ook uiterlijk weer wat bevalliger. Het is een heel mooi spel, maar athletieak is het toch eigenlijk in zijn wezen niet. En een levenskwestie ook niet. En de Engelsche dorps-dominé van zestig of zeventig jaar geleden, die op de gedachte kwam op zijn grasveldje te gaan tennissen omdat hij geen „hal" ter beschikking had. en daarmee op vredige wijze toevallig lawn-tennis uit vond, zal zich niet meer in zijn graf hoeven om te draaien. Want ik vrees dat-ie dat wel eens gedaan heeft. R. P. HOORT NAAR HET WOORD. In Duitschland zullen langs vele straten en pleinen honderd groote luidspx-ekerzuilen worden opgericht om groote rede voeringen en plechtigheden door iedereen te laten hooren. De eerste zuil te Breslau is reeds gereed gekomen. Den Haag beleeft een groot congres, Dat handelt over 't punt: de wegen, 't Is, naar men zegt, een groot succes, Men werkt er ernstig en gedegen. Men praat er over 't nieuwst systeem En mogelijk- en moeilijkheden, Men leert elkaar hoe het probleem Dient opgelost, 't bezwaar vermeden. Men stapte af van 't smalle pad. Dat het verkeer maar snel kan rijden, Men maakt de wegen breed en glad, Doet alles om 't gevaar te mijden. De wereld zoekt en zoekt en zoekt Figuurlijk ook naar nieuwe wegen, Wordt eens een klein succes geboekt. Dan is dat moeizaam traag verkregen. Ook daar wordt elk probleem beschouwd, Met een gepraat tot in den treure. Aan veel systemen wordt gebouwd. Maar eensgezind kan 't niet gebeuren. Ook daar heeft men vaak 't smalle pad Verlaten voor 't soms al te breede, Maar daarop gaat het niet zoo glad En veilig wordt het niet bereden. Wij tobben langs een levensweg Vol bochten, hinderpalen, kuilen En hoe ook gaand met overleg, Wij vallen ons nog altijd builen. P. GASUS. BARKER'S BEHANG. APART en GOEDKOOP. Behangen vanaf 20 cent per rol. GEN. CRONJeSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Rijstoogst zal waarschijn lijk mislukken. Het aantal slachtoffers is nog stijgende. TOKIO, 1 Juli. Van alle kanten komen be richten, omtrent verlies van menschenlevens en schade door het water, aardbeving en ty phoon veroorzaakt, binnen. In de prefectuur Ibaraki schijnt de situatie het ernstigste, daar heeft de Sakurarivier dijken doorbroken en de 30.000 inwoners tellende groote stad Tsoe- chioera geheel onder water gezet. Ook een aan tal andere kleinere steden en dorpen zijn ge heel overstroomd en van elk verkeer afgeslo ten. Tengevolge hiervan is het telefoon- en telegraafverkeer en gewoon verkeer afgesne den waardoor het verkrijgen van juiste in lichtingen omtrent aantal dooden vermisten en de materieele schade uiterst moeilijk is en zelfs niet bij benadering te schatten. Op dui zenden rijstvelden in de Togichi-prefectuur zijn beplantingen geheel verwoest en daar ook in andere gebieden door overstroomingen de rijstaanplantingen verwoest zijn kan men thans reeds met een mislukking van deze voor het dichtbevolkte Japan zoo uiterst belangrijke oogst rekenen. De bruisende rivieren en stroo men hebben reeds meer dan 100 bruggen ver nield en op verscheiden plaatsen zijn de spoor- weglijnen door aardverschuivingen geblok keerd. Daar Tokio zoo ongeveer van allen toe voer afgesneden is zijn reeds gisteren de prij zen der levensmiddelen aanmerkelijk gestegen De laatste berichten uit Tokio melden dat het heeft opgehouden te regenen. Het voor naamste probleem is thans hoe men het voed sel en de vluchtelingen moet vervoeren. Het aantal dooden wordt nog op 81 vastgesteld doch men verwacht dat dit aantal grooter is. De spoorwegen hebben verliezen geleden die op 1 millioen yen worden geschat. Yokohama is onbereikbaar tenzij men een grooten om weg maakt. (United Press.) Brutale inbraak in postkantoor te Budel. Aanzienlijk bedrag aan geld ontvreemd. Vannacht is een brutale inbraak gepleegd in het postkantoor te Budel. Om in het kantoor te kunnen komen hebben de dieven eerst de sleutels van de slaapkamer van den kantoor houder gehaald, waarna zij de brandkast heb ben geopend. Een groot bedrag aan geld en eenige aangeteekende brieven zijn medegeno men. Eenige geldtrommels zijn ledig in den tuin van den kantoorhouder teruggevonden. De politie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij van een speurhond van de rijksveld- wacht, wordt gebruik gemaakt. DE SULTAN VAN BOELOENGAN IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Met den Lloyd-Rapide den boottrein van den Rotterdamschen Lloyd is de sultan van Boeloengan hedenmorgen uit Marseille in Den Haag aangekomen. Het doel van dit bezoek aan Nederland is het bijwonen van het veertigjarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. ZWEEDSCH PRINSESJE GEDOOPT.. Prinses Désirée, het dochtertje van den oudsten zoon van den Zweedschen kroonprins, is gistermiddag in de Solnaer- kerk gedoopt in tegenwoordigheid van den koning, de koninklijke familie, prinses Marga- rethe van Denemarken en vele vertegenwoor digers van regeering, leger en diplomatieke corps. VIER KINDEREN ONDER OOGEN VAN HUN MOEDER VERDRONKEN. Op de Styr in de Poolsche provincie Polesië waren vier kinderen gaan spelevaren met een boot, die lek was. Midden in de rivier liep de boot vol water en zonk. De kinderen verdron ken. Hun moeder, die aan den kant van de rivier stond, onmachtig om hulp te verleenen, werd waanzinnig. Zij is in een zenuwinrich ting opgenomen. Interparlementaire conferentie in Den Haag. Gelijk reeds eerder werd gemeld, zal van 22 tot en met 27 Augustus in de ridderzaal te 's Gravenhage de 34ste interparlementaire conferentie worden gehouden. De voorberei ding van die conferentie is thans in vollen gang. Reeds zijn verscheidene buitenlandsche delegaties aangekondigd. Gezien de sterkte van deze delegaties mag worden aangeno men, dat de conferentie in verhouding tot andere jaren ditmaal een zeer groot aantal deelnemers zal tellen. De agenda van de a.s. conferentie bestaat uit een algemeen debat over den politieken en economischen toestand en een bespreking van de volgende onderwerpen: 1. De deelnemenig aan de exploitatie van koloniale grondstoffen. 2. De meestbegunstigingsclausule. 3. De internationale codificatie van de wet geving op de auteursrechten. 4. Het wetgevend proces. HAARL. MACHINEFABRIEK. AFSCHEIDSRECEPTIE ir. F. C. DUFOUR. Donderdagmiddag hield ir. F. C. Dufour, die met ingang van 1 Juli is afgetreden als directeur van de Haarlemsche Machinefa briek v.h. Gebr. Figee. in de directiekamer van het hoofdgebouw aan het Noorder Buiten Spaarne, een afscheidsreceptie, die zeer druk bezocht was. Onder hen, die den heer Dufour de hand kwamen drukken, was ook Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, die reeds zooveel belangstelling in de Haarlemsche industrie getoond heeft. Verder Mr. Th. A. Wesstra. gemeente-secreta ris: Jhr. F. Teding van Berkhout Sr., pre sident-commissaris van de Haarl. Machine fabriek; Ir. M. H. Maas. directeur van Open bare Werken: J. A. A. Ochtman, directeur van het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf; Ir. D. N. de Lange, hoofdingenieur bij Openbare Werken: Ir. H. Lohr, directeur van de N.V. Prov. Geldersche Electriciteits Mij. te Arn hem; Dr. W. J. Muiier, hoofdingenieur der Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam: de heer C. L. S. Cramer, directeur der Droogdok- Maatschappij ..Soerabaja" te Amsterdam; Ir. M. A. Cornelissen van de hoofd-afdeeling Scheepsbouw der K.P.M. te Amsterdam; Mr. W. C. Wendelaar. lid van de Tweede Kamer: C. Pot, directeur der Electro-Technische In dustrie v.h. W. Smit te Slikkerveer; C. Metze- laar. directeur der Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam; J-hr. F. Teding van Berkhout Jr., directeur der Twentsche Bank te Haarlem: Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N.Z.H. Tramweg Mij. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken was vertegen woordigd door de heeren J. J. Swens, voor zitter; F. Breitenstein te IJmuiden, onder voorzitter der afdeeling Grootbedrijf: C. ten Boom, waarnemend voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf en Mr. J. Verheus, adjunct-secre taris. Vervolgens kwamen de heeren A. J, B Mathot te Haarlem, Dr. J. J. Borren, directeur van Stork-Hijsch te Haarlem; Ir. H. J. M. Bekkers, directeur der N.V. Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem; de heer M. van Dijk. directeur der Haarlemsche Scheepsbouw Mij: de heer Vin cent Dyserinck te Overveen: de heer W. J. van Vloodorp, commissaris der Mij. van Le vensverzekering en Lijfrente. De Groot- Noordhollandsche van 1845 en de Alg. Friesche Levensverz. te Amsterdam; de heer L. J. van Vloodorp, directeur idem idem: de heer C. D. van der Vliet. dir. N.V. van der Vliet en de Jonge te Amsterdam; de heer B. F. Enschedé, directeur Joh. Enschedée en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee werd aan ir. W. Koppen en aan ir W. Whitiau de titel van onder-direc teur verleend. MILITAIR LUCHTVAART. TERREIN TE BERGEN. TE HAARLEM AANBESTEED. De ingienieur der genie -heeft hedenmorgen in de kazerne aan den Koudenhorn te Haar lem aanbesteed de inrichting van een militair luchtvaartterrein in de gemeente Bergen (N. Ingekomen waren veertig inschrijvingen, H.). Raming 799.000. waarvan vijf ongeldig. Hoogste inschrijver was de firma I. C. Kooyman te Harlingen voor 841.000. zoowel voor zandvervoer per smal spoor trein als per auto. Laagste inschrijfster was de Aanneming Maatschappij v.h. Hillen en Roosen. Beton bouw Trio te Amsterdam voor 720.000 bij zandvervoer per auto en 723.800 bij zand vervoer per smalspoortrein. NED. HERV. KERK. EEN MEERDERHEID TEGEN IIET REORGANISATIEONTWERP. Bij de stemming in de verschillende classes der Ned. Herv. Kerk over het reorganisatie ontwerp was de uitslag, aldus het „Alg. Hbld.". dat van 43 classes zich vier en twintig tegen het voorstel heb ben verklaard. Ook de Waalsche gemeente heeft dit reorganisatie ontwerp verworpen. Het blad herinnert verder er aan dat de Synode rechtens niet aan een meerderheidsadvies der clas ses is gebonden, al pleegt zij er wel rekening mee te houden. JE OVERSTROOM1NGSCATASTROFE IN CHINA. In den strijd tegen de Japanners hebben de Chinccschc troepen de dijken van verschillende groote rivieren doorstoken. Het middel was echter erger dan de kwaal, want 100.000 Chineezen kwamen hierbij om het leven. Japansche troepen voorzien Chineeschc vluchtelingen van voedsel. Het woord is aan Leonardo da Vinei: Al onze kennis heeft haar oorsprong in ons gevoel. PSEUDO-CONTROLEUR GEARRESTEERD. HAD DOOR BRUTALE OPLICHTERSTRUC 300 GULDEN BEMACHTIGD. Het is de Amsterdamsche politie gelukt een brutalen oplichter achter slot en grendel te zetten. Men zal zich herinneren, dat zich eer gisteren bij een familie in de Pieter de Hooghstraat een man vervoegde, die beweer de opdracht te hebben gekregen van den ma kelaar voor een onderzoek naar den toestand van de woning. In verband met de aardtril- lingen enz. zou dit onderzoek noodzakeiljk zijn. Tijdens de wandeling door het huis zag de man kans om uit een linnenkast een be drag van 300 gulden plus enkele sieraden te stelen. De politie kreeg gisteren enkele aan wijzingen. Het spoor bleek goed te zijn. Van nacht heeft de recherche den pseudo-con- troleur van zijn bed gehaald. Hij bleek te zijn een 42-jarige schilder, woonachtig in Am sterdam. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de man elders in de hoofdstad getracht heeft dezelfde truc uit te halen. Dc duisternis onder de viaducten. Dc A. N. W. B. vraagt verlichting. In dc spoorwegviaducten bij den Jansweg en den Kruisweg te Haarlem is het overdag zoo duister, dat de bestuurders van motorrij tuigen de wielrijders moeilijk kunnen waar nemen, waardoor het gevaar voor aanrijding in deze viaducten niet denkbeeldig is. vooral bij helderen zonneschijn, als er een scherp contrast bestaat tuschen licht en donker. De A.N.W.B. heeft thans aan B. en W. van Haarlem het verzoek gericht, aan dit be zwaar te willen tegemoet komen, door alle, of een gedeelte van de in deze viaducten aan wezige lampen ook overdag te laten bran den. Een belangrijke daad op kunstgebied. Opvoering van Stefan Zweig's „Jeremia". Op 9 en 10 Juli zal te Scheveningen in hefc diuinpark Petit. Saint Hubert, tegenover de Witte Brug, het Openluchtspel „Jeremia", door Stefan Zweig, worden opgevoerd. Een belangrijke gebeurtenis voor Scheveningen, Den Haag en voor heel ons land. In het Park Petit Saint Hubert is „Jeruza lem" opnieuw verrezen. Opnieuw, want het geld hier een heropvoering. Op den Eersten Pinksterdag luisterden reeds 2500 menschen in gespannen aandacht naar het openlucht spel „Jeremia", dat toen in Ennelo werd op gevoerd en de pers gewaagde toen o.a. van „een belangrijke daad" en karakteriseerde deze opvoering met de woorden „wonderlijk schoon". De spelers zijn 150 leden van de Vrijz. Chr. Jeugd-Centrale; Jeremia wordt vertolkt door Johan Schmitz, als gast. Zware straffen voor aanhangers van Codreanu. BOEKAREST. 1 Juni (D.N.BJ Vanoch tend heeft de krijgsraad 21 leidende aan hangers van Codreanu veroordeeld. Veertien beklaagden waaronder de voorzitter van de partij „Alles voor het land", Clime, werden veroordeeld tot zeven jaar gevangenis met een geldboete van 2n.i>00 lei. wegens opruiing te gen de sociale orde en lidmaatschap van een verboden organisatie. Twee voortvluchtige beklaagden, waaronder prins Cantacuzina, werden bij verstek veroordeeld tot negen iaar gevangenisstraf en 120.000 lei boete. Eenige andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen varieerend tus- schen een en vijf jaar. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Dc overstroomingen in Japan nemen een steeds grooter omvang aan. 1 Een nationale jcugdhuldc aan H. M. de Ko ningin 3 Luchtvaartafdceling te Soesterberg viert zilveren jubileum. 3 Ir. P. Doyer over de beste bestrijding der werkloosheid 3 Biscuitfabriek te Musselkanaal afgebrand 3 De zaak Sandys voor het Engelsche La gerhuis. 4 De Chineesche stad Matang is na feilen strijd door de Japanners bezet. 4 Te IJmuiden heeft een hevige gasontplof fing groote consternatie veroorzaakt. 5 Tennis: Helen Moody-Wills en Helen Ja cobs in den eindstrijd te Wimbledon. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wimbledon. 1 Mr. E. Elias: Monetaire overpeinzing. 3 Bram v. Sabben: Boomen in Haarlem's plantsoenen. 6 H. D. Vertelling: „Diplomatie" door J. P. Baljé. 6 Sport in 't Kort. 8 R. H. J. Pfaff: Een eeuw na Conscience. 9 K. de Jong: Wolfgang Kander en Marinus Flipse. y G. J. Kalt: Orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk te Bloemcndaal. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ft

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1