Een nationale jeugdhulde aan H.M. de Koningin. Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is De beste bestrijding der werkloosheid: Monetaire overpeinzing. VRIJDAG 1 J Ut I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD j Het regeerings,jubileum, j Vreugdevuren langs de Nederlandsche kust 's - GR AVÉNH AGE1 Juli. Zooals indertijd reeds is gemekt, is in dit voorjaar op een ver gadering van vrijwel alle jeugdorganisaties van Nederland te Utrecht besloten een alge meen comité te vormen voor een jeugdhulde aan H.M. de Koningin. In het uitvoerend comité namen de volgende personen zitting: G. P. J. Bannenberg (Interdiocesane Jeugdcom missie): mej. M. W. Barger (Federatie van Chr. vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes): M. Goldenberg (Joodsch Regelir.gscomité bij Oranje feesten en Nationale manifestaties); H. Gordeau (Nederlandsch Jongelings Verbond); B. H. de Groot (Interdiocesane Jeugdcommissie); mr. J. H, P. V. Haitsma Muiier (Nationaal Jongeren Ver bond) P. van Nes Czn. (Ned. Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. grondslag): A. Oosterlee (Nederlandsche Padvinders Vereeniging)mej. E. J. van Rijckevorsel (Bond van Vrouwelijke Studenten Ver,)ds. J. M. van Veen (Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale)F. H. Vlielander Hein (Algemeene Senaten Vergadering). Het Centraal Bureau van de Jeugdhulde is ge vestigd te Den Haag, Javastraat 44a. telefoon 113699, giro 328100. Na uitvoerige besprekingen werd tenslotte het volgende definitieve plan aanvaard. Op den vooravond van den nationalen feest dag, 5 September, zullen als inzet van de officieele viering van het regeeringsjubileum langs de geheele Nederlandsche grens en kust, telgens m t 8 K.M. tusschenruimte, en in de pro vine1 'e hoofdsteden door de jeugd, in hoofdzaak mr de padvinders, vreugdevu ren ontstoken worden. Dit zal het sein zijn, dat Nederland en in het bijzonder de Nederlandsche jeugd, zich voorbereidt op de plechtige herdenking van 't regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Op den ochtend van den nationalen feest dag, rekening houdend met kerkelijke samen komsten ter plaatse, zullen in alle gemeen ten van ons land de jongeren voor de raad huizen, of anders op daartoe geschikte plaat sen met vlaggen, banieren en muziek samen komen. Het ligt in de bedoeling dat de bur gemeester van elke gemeente de gemeente- vlag zal toevertrouwen aan de verzamelde jon geren, waarvan een deputatie met deze vlag naar Amsterdam zal gaan. Aan de vervaardi ging der vlaggen wordt druk gewerkt. Waar gemeentelijke of provinciale vlaggen niet be staan, worden zij, met medewerking van den rijksarchivaris te Den Bosch en den plaatse lijke archivaris vastgesteld. De deputatie zal voor de gemeenten met 10.000 of minder inwoners uit drie personen bestaan, uit gemeente boven de tienduizend Inwoners gaat voor elke volgende tienduizend een persoon meer met de deputatie mede. Deze vlaggen worden per auto, liefst met open auto's, uit alle plaatsen van het land naar Amsterdam gebracht, waar des avonds de betooging van jong Nederland aan H.M. de Koningin op den Dam plaats heeft. Vergadering van den Kruideniers- bond te Rotterdam. ROTTERDAM, 30 Juni. Donderdag werd in de sociteit van de Rotterdamsche dier gaarde de 25ste jaarvergadering van den Nederlandischen Kruideniersbond gehouden. De voorzitter, de heer P. v. d. Linde, sprak een kort openingswoord. Hij spoorde de aan wezigen aan geen critiek uit te oefenen op den z.g.n. spertijd, die een schakel vormt tusschen den gebrekkigen toestand van eer tijds en de inwerkingtreding van de vesti gingswet. Immers het is zeer moeilijk vast te stellen of de spertijd goed functionneert. Al lereerst is daartoe de medewerking van de kruideniers zelf noodig. Laten zij zich dus van critiek onthouden. Binnen enkele maanden zal dit „leed" geleden zijn en zal de vesti gingswet haar intrede doen. Herbenoemd werden als redacteur de heer Jac. van Gurp, als leden der redactie-com missie de heeren P. v. d. Linde, J. J. Millenaar en A. Bruin en als commissie van controle de afdeeling Haarlemmermeer. Het onderdeel betreffende de vaststelling van de «salarissen van den voorzitter en den penningmeester, bracht eenige strubbeling in het vlotte verloop van de vergadering. De afdeelingen Haarlemmermeer en Velsen hd- den voorgesteld de vergoeding van den voor zitter met f 250 te verhoogen. Er waren 28 stemmen voor en 8 jiegen, zoodat dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter zelf had de betreffende afdeelingen nog verzocht hun voorstel in te trekken. Het voorstel om het salaris van den pen ningmeester Jac. Mak met f 250 te verhoogen met terugwerkende kracht over 1937 werd met 24 tegen 13 stemmen aangenomen. De begrooting voor het volgende vereenigings- jaar werd met algemeene stemmen goedge keurd. De heeren P. v. d. Linden, voorzitter Jac. Mak, penningmeester en A. J. Vlaswinkel bestuurslid werden herkozen. FELLE BRAND TE MUSSELKANAAL. BISCUITFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. Donderdagavond is, vermoedelijk in de pakkamer, brand uitgebroken in de Nederlandsche biscuitfabriek „Het Anker", N.V. v.h. J. Branberger, ■gelegen aan de Sluisstraat te Mussel- kanaal, gemeente Onstwedde. Het vuur verspreidde zich met groote snel heid door het twee verdiepingen tellende fabrieksgebouw, dat zich met een front van dertig Meter langs het kanaal uitstrekt en een diepte heeft van vijftig tot zestig Meter. Weldra was het geheele complex een vlam menzee. De brandweercorpsen van Mussel- en Stadskanaal waren spoe dig met twee motorspuiten ter plaatse. Het kantoorgebouw, dat onmiddellijk aan de fabriek grenst, was eveneens kort na het uitbreken van den brand, geheel in vlammen gehuld. Door den brand zullen ongeveer honderd arbeiders werkloos worden. Nader wordt gemeld, dat bij de fabriek „Het Anker" momenteel een 250-tal arbei ders, waarvan 150 meisjes werk vonden. Deze zullen thans voor geruimen tijd werkloos worden. Nog kort geleden werd de fabriek van nieuwe machinerieën voorzien. Naar ver luidt zou de verzekering hiervan nog niet ge heel geregeld zijn. De fabriek is over een lengte van 120 M. en een breedte van 40 M. nagenoeg geheel uitgebrand. Het aangren zend kantoorgebouw kon gedeeltelijk worden behouden, doch kreeg ernstige waterschade. Men is er nog in geslaagd de boeken en be scheiden uit de brandkast te redden evenals een vijftal auto's, dat zich toen de brand uit brak in de garage bevond. Met vier motorspuiten uit Stadskanaal, Ter Apel en Musselkanaal heeft de brand weer het vuur bestreden en men slaagde er in de belendende perceelen, alsmede de di recteurswoning welke gevaar liepen to behou den. De schade welke naar schatting eenige tonnen beloopt, wordt door beurspolis ge dekt. VAL MET ERNSTIGE GEVOLGEN. NOORD SGKARWOUDE, 30 Juni. Don derdagmiddag is te Noord Scharwoude in de conservenfabriek van de firma Verburg een vrij ernstig ongeluk voorgevallen. De reeds bejaarde arbeider J. E,, die bezig was met het opstapelen van vaten, waarbij hij zelf op een vat stond, geraakte ten val. Hij kwam, ofschoon van geringe hoogte val lend, zoo leelijk terecht, dat hij een ernstige hersenschuding opliep. Men vreest voor zijn leven. Dronken aiilo-bestnurder rijdt liet water in. Ter hoogte van de Museum-brug te Utrecht is gisteravond om half twaalf een personen auto in de Biltsche Grift gereden. Terstond schoten voorbijgangers en omwonenden te hulp. Zij slaagden erin den bestuurder, die m beschonken toestand verkeerdè, uit den wagen te trekken. Hij bleek eenige verwon dingen te hebben opgeloopen en is naar het ziekenhuis overgebracht. Daar men dacht, dat zich nog een dame in de auto bevond, heeft men den wagen onmiddellijk op den kant gesleept, doch er bleek niemand meer in te zitten en daarnaIvorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, ini blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50 besparing. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tuoe bu c K. L. M. vervoert bijna 800 passagiers op een dag. Zoodra het zomersche luchtnet aan het einde der vorige week de laatste uitbreidingen had ondergaan met de opening van de lucht lijn naar Leeuwarden en die naar Liverpool Manchester en Doncaster, zijn de vervoerscij fers der K.L.M. met een flinken sprong om hoog gegaan. Zaterdag j.l. werden op alle lij nen der maatschappij binnen de Europeesche grenzen 785 passagiers vervoerd. Dit is het record in de geschiedenis der K.L.M. Het vo rige jaar werden in het hoogseizoen, dus in Juli en Augustus, enkele malen toppen be reikt van 600 reizigers, doch een dag van bij na 800 is nog niet voorgekomen. In dit ver voer heeft het binnenland zich flink ge weerd, met 295 passagiers op één dag. Hier van nam de Zeelandlijn 95 en de Texellijn 70 voor haar rekening. Maar de nieuwe verbin ding met Leeuwarden spande toch de kroon, met 104 luchtreizigers. In het Europeesche verkeer worden de beste resultaten behaald op de luchtverbindingen met Londen en op de Blauwe Dönau-express. met resp. 150 en 130 passagiers op Zaterdag j.l. Naar Praag, Weenen en Boedapest vlie gen twee Douglas DC-3 toestellen per dag. Ir. P. Doyer: EEN RETRAITE IN HET LEGER DES HEILS. Evenals vorige jaren zal er ook nu weer, en wel van 9 tot en met 18 Juli in de modern ingerichte en rustig gelegen Kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen, een „Re traite" worden gehouden. Predikanten en Heils-Officiea-en, intellec- tueelen en eenvoudigen namen aan de gehou den Retraites deel, en ook thans worden velen verwacht, die zich gezamenlijk willen verster ken in het geloof. Kommandant en Mevrouw B. Vlas. Kolonel P. H. Schuurman (R) e.a., hopen de onderlinge bijeenkomsten te leiden. (Adv. Ingez. Med.) Luchtvaar taf deeling te Soesterberg viert haar zilveren jubileum. Prins Bernhard onder de gasten. De viering van het zilveren jubileum van de luchtvaar taf deeling te Soesterberg is in de ochtenduren in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bemhard ingezet met een in tieme plechtigheid bij het monument der ge vallen kameraden, terwijl er in den namid dag gelegenheid bestond den commandant der luchtafdeeling geluk te wenschen, waar bij o.a. de minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk zijn opwachting kwam ma ken. Nadat de Prins was verwelkomd door den inspecteur voor de militaire luchtvaart, res. luit. generaal M. Raaijmaakers en overste van Heyst, inspecteerde de prins in het bijzijn- van den commandant de eerewacht, om zich vervolgens naar de ontvangstkamer te bege ven. Het woord was allereerst aan inspecteur Raaijmakers, die bij het vijfentwintigjarig bestaan van de L.V.A. zijn hulde bracht en haar zijn gelukwenschen aanbood. Het spreekt wel vanzelf, dat de militaire luchtvaart in haar geheel met groote belang stelling den dag van vandaag heeft tegemoet gezien. Bij haar personeel vatte het voorne men post een blijk van belangstelling te ge ven. en wel door aanbieding van een geschenk aan de jubilaresse. Dit geschenk heeft den vorm gekregen van een voetstuk voor het monument, dat vijf tien jaren geleden is opgericht, gewijd aan de gevallen kameraden. Overste van Heyst zeide in zijn antwoord met erkentelijkheid het treffend aandenken te aanvaarden. Deze schenking draagt het 3tempel van saamhoorigheid, welke de mili taire luchtvaart tot eer strekt, «pr. gaf de verzekering, dat het corps onder zijn bevel het ten hoogste, waardeert, dat inspecteur Raaymakers de aanbieding en de onthulling heeft willen verrichten. Spr. dankte den in specteur voor zijn tot het jubileerende corps en hem persoonlijk gerichte gelukwenschen. Vervolgens trad Prins Bernhard naar vo ren en legde een krans aan den voet van het monument. Vervolgens hield luit.-kol. van Heijst een herdenkingsrede. Na de herdenkingsrede begaf men zich, na dat de Prins langs de eerewacht het terrein verlaten had, naar een ander gedeelte van het vliegkamp ter bijwoning van de over dracht van het huldeblijk der inwoners van Soesterberg: een monumentale vlaggestoel, welke een plaats heeft gekregen op een ter rein begrensd door den verkeersweg Soester berg:—Soest en de beide toegangswegen, welke van uit de richting Soesterberg en Soest naar het vliegkamp leiden. Ir. G. D. Boerlage overleden. Dezer dagen is ir. G. D. Boerlage, chef van het proefstation „Delft" van de Bataafsche Petroleum Mij. te 's Gravenhage overleden. Ir. Boerlage is 11 September 1885 te Leiden geboren. Middelbaar onderwijs genoot hij te Genève aan het college Calvin. Na volbracht eindexamen en afgelegd toelatingsexamen aan de Technische Hochschule in Zuevich keerde hij terug naar Nederland, legde in 1907 het staatsexamen A af in Utrecht en ging rechten studeeren in Amsterdam, welke studie hij ech ter afbrak om volle aandacht te kunnen ge ven aan de problemen van vogelvlucht, die hem boeiden en leidden tot het nemen van proeven met zweefmodellen. De aviatiek trok hem aan en voerde hem naar Parijs, waar hij practisch ging werken. Boerlage behaalde op 23 October 1911 te Mourmelon zijn vliegbrevet. Tegelijkertijd volgde hij de ontwikkeling van de automobiel en den automobielmotor met de grootste belangstelling. Het probleem van de vogelvlucht liet hem echter geen rust en kort daarop ging hij noor delijk van Zandvoort stelselmatig proeven ne men in een klem werkplaatsje in de duinen met modellen, welke het zweven der vogels steeds beter nabootsten. Zijn onderzoekingen voerden hem tot de overtuiging, dat alleen de constructie vair een lichteren vliegtuigmotor de hem voor den geest zwevende toekomstbeel den van de aviatiek mogelijk zou maken. Gevoelende, dat zijn theoretische kennis voor de oplossing van deze problemen mis schien tekort zou schieten, schroomde hij niet opnieuw te gaan studeeren, thans aan de Technische Hoogeschool té Delft, waar hij in 1919 het diploma voor werktuigkundig inge nieur verwierf. In 1928 werd Ir. Boerlage door de Bataaf sche Petroleum Mij. belast met de leiding van haar proefstation te Delft, welk station werd opgericht met het doel een beter inzicht te verkrijgen in brandstof en smeerolie-producten De crematie van het stoffelijk overschot zal Zaterdag a.s. na aankomst van trein 11.40 uur te Westerveld geschieden. Nieuwe conferentie in haring- vissclier ij conflict. De rijksbemiddelaar prof. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen, betrokken bij het conflict in de haringvisscherij te Schevenin- gen. Viaardingen en Katwijk, in conferentie bijeengeroepen op Vrijdagmiddag in het de partement van sociale zaken. „Nieuw-Ainsterdam" verleent hulp aan opvarenden van Brilscli vrachtschip. Bij het binnenloopen van de haven van New York van het Nederlandsche schip „Nieuw Amsterdam" werd medegedeeld, dat op volle zee, 130 K.M. uit de kust, hulp is ver leend aan een der opvarenden van het Brit- sche vrachtschip „Canford Chine", die bij een val ernstig was gewond. De kapitein van de „Canford Chine" had draadloos om hulp verzocht. Niettegenstaan de de ruwe zee werd de gewonde op een draagbaar naar de „Nieuw Amsterdam" over gebracht, waar bleek, dat hij een dijbeen had gebroken en verdere kneuzingen had opge loopen. Hem werd de eerste hulp verleend en thans is hij te New York in een ziekenhuis opgenomen met goede hoop op herstel. Bevordering van een bloeiend bedrijfsleven. In de industrieele club te Amsterdam is vanmor gen de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de vereeniging van de Nederlandsche chemi sche industrie aangevangen. De vergadering werd geopend door den voorzit ter den heer ir. P. Doyer, die memoreerde dat de ereeniging van de Nederlandsche chemische in dustrie in Mei j.l. 20 jaar bestond. De moeilijkheden welke het bedrijfsleven de laatste jaren in zoo hooge mate ondervindt, zijn even zoo vele factoren van niet te onderschatten belang, welke den groei onzer vereeniging bevor derd hebben. De ouderen zullen zich nog een tijd van vrijheid in zaken herinneren, waarin het particulier- initia tief successen boekte, successen, welke niet alleen vruchten afwierpen voor hen, die rechtstreeks bij de onderneming betrokken waren, doch ook op velerlei ander gebied werk aan vele handen gaf. Den jongeren moet zoo'n toestand bijna als een sprookje voorkomen en dat is een der groote ge varen, welke in den langen duur van den huidigen toestand schuilen. Want deze jongeren zijn allengs op verantwoor delijke posten gekomen, waarbij hun gebrek aan kennis en ondervinding van andere toestanden hun de tegenwoordige richting als de eenige mogelijke kan doen zien. De versnelde uitvoering van werken, welke na voltooiing geen vermeerdering van werkgelegen heid opleveren, zal met groote voorzichtigheid be oordeeld moeten worden. Velen zijn van oordeel, dat uitbreiding van de overheidsbemoeiingen met het be drijfsleven verbetering in de werkloosheid zal brengen. Zij, die zoo denken en spre ken, zei spr., vergeten daarbij dat de werk loosheid in hoofdzaak een gevolg is van de belemmeringen, welke het bedrijfsleven van alle zijden ondervindt. Wel komen deze belemmeringen in hoofdzaak uit het buitenland, doch haar gevolgen zullen zeker niet verminderen, in dien ook nationaal het bedrijfsleven in een keurslijf gebracht wordt. De geschiedenis heeft geleerd, dat de eenige effectieve en afdoende bestrijding der werkloosheid wordt verkregen door het bevorderen van een bloeiend bedrijfs leven, dat zich naar alle zijden vrij kan ontwikkelen. En het is de uiterst moeilijke taak der regeering om de gevolgen der internationale belemmeringen zoo veel mogelijk te beperken. Dat onze regeering hierbij voorlichting wenscht van en contact zoekt met het bedrijfsleven is alleszins verheugend. Gelukkig bestaat er hier te lande bij hen. die de verantwoording voelen, welke zij in hunne verschil lende posities dragen, eenstemmigheid van opvat ting, dat het inzicht van deskundigen, van hen. die hun ondernemingen kennen en hiervoor verant woordelijk zijn. onontbeerlijk is. Met groote ingenomenheid heeft het bestuur van de vereeniging dan ook ondervonden, dat de re geering te dezer zake samenwerking met de ver eeniging van de Nederlandsche chemische industrie wenscht. hetgeen er vermoedelijk toe zal leiden, dat de vereeniging haar medewerking zal verlee- nen tot het in het leven roepen van een instantie, waarin de vereeniging vertegenwoordigd is en welke de regeering van adviezen kan dienen. Moge het onze regeering gegeven zijn in samen werking met het bedrijfsleven haar zoo uitermate moeilijke taak op een wijze te vervullen, welke het onheil der werkloosheid afdoende bestrijdt. De agenda der jaarvergadering werd onderbro ken voor den gezamenlijken koffiemaaltijd. De tafel werd gepresideerd door den zoo juist tot voorzitter der vereeniging gekozen heer C. H. Buschmann, die aanving met een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens verwelkomde hij de vertegenwoordigers der verschillende regee- ringsinstanties en de overige gasten. Prof. dr. H. R. Kruyt uit Utrecht sprak hierna over chemische industrie en landbouw. HÈT ZOUT WORDT DUURDER. Naar wij vernemen, is tot voorzitter van de zoutconventie gekozen dr. L. R. Sinnige, directeur van de N.V. Zoutziederij, v.h. Kolff en Vis te Rotterdam, nadat de heer De Haas directeur van de Kon. Ned. Zoutindustrie had verklaard, op het voorzitterschap geen prijs te stellen. Voor zout zijn bindende inkoopsprijzen voor grossiers en winkeliers vastgesteld, ech ter is geen winkelverkoopsprijs voor los zout bepaald. De prijs van kijoverpakkingen is ver hoogd tot 13 cent; van half-kiloverpakkingen tot 8 cent, hetgeen een prijsverhooging van 30 procent beteekent. DR. RAVEN HOOGLEERAAR TE UTRECHT. Bij KB. van 28 Juni is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Wis- en Na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Zoölogie, de die- rengeographie en de vergelijkende anatomie, Dr. Chr. p. Raven, prosector aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. AUTO UIT DE BOCHT GEVLOGEN. SLEEN, 30 Juni. Vanmorgen kon de heer Van L. uit Veenendaal op den weg Emmen- Coevorden bij Ern waarschijnlijk door te groote snelheid een bocht niet halen en vloog tegen een boom. Een medepassagier werd licht gewond. De heer L. is zwaargewond naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. De auto is totaal vernield. Gisteren was ik ergens in den buiten. Tus« schen de dennen. Allemaal leuke huisjes! Allemaal leuke menschen. Daar houd ik van. Daar houdt u natuurlijk ook van. Dat moest ieder mensch eigenlijk iedere maand hebben. Maar dat kunnen slechts heel weinig men schen hebben, vanwege het stelsel. Ik weet niet welk stelsel. Maar <£och vanwege het stelsel: dat ieder mensch het geld moet afgeven dat hij van ieder mensch ontvangt. Daar heb ik over loopen nadenken. Met de zon tusschen de hooge dennen op het koele mos. En gejuich van vogels in den boomen kruinen. En hier en daar een glanzend waterplasje tusschen de stammen. Daar heb ik diep over loopen nadenken. Hoe dat eigenlijk zit. Dat ik het geld dat ik van mijn werkgever ontvang direct moet geven aan den slager en den bakker en den huisbaas. En dat de slager het weer aan den bak ker moet geven en de bakker aan den slager en de bakker en de slager aan den huisbaas en de huisbaas aan den slager en den bakker en dan is de week weer om en dan bren gen de slager en de bakker het weer naar den huisbaas Enfin, zooals je dan tusschen de dennen kunt loopen denken. Wanneer ik meneer Trip van den Verguld Zilveren Standaard had ontmoet, dan had ik hem even aangehouden en hem gevraagd, hoe dat feitelijk zit. Die had me natuurlijk onmiddellijk ant woord kunnen geven op die idiote vraag van me, of we elkaar niet beter met gesloten beurzen hadden kunnen betalen en alleen het verschil bijpassen. Dan behoefden we ons alleen druk te maken over dat verschil, wat natuurlijk véél minder is dan het heele bedrag en wat dan ook minder druk-maken betee kent en minder drukmaken beteekent meer tijd en meer tijd beteekent meer gelegenheid om tusschen de dennen te loopen nadenken over alle verschijnselen die den mensch re den en aanleiding tot nadenken geven Maar wanneer je veel tusschen de dennen loopt, geregeld, laat ik zeggen: eens in de maand, dan komt die rare sluiting van den vieieuzen cirkel die ons heele leven m al zijn geledingen omsluit en waar we nooit uit kun nen ontsnappen: die sluiting is hier: dat de dennen en de zon en zoo'n blinkende plas a 1 je peinzerijen in de koelte van hun majestucu ze heerlijkheid zetten: zoo koel, zoo ma jestueus en zoo heerlijk dat alle ruilhandel van zilveren schijven en beduimelde papier tjes, naar de menschen elkaar in zich zelf mee moe maken en mee achterna loopen, er een zielig klain affairetje door wordt. Weshalve ik mij neevlijde op de koelte van het mos en verheugd was dat althans deze eene maal alleen-zijn in dien vrede mij ge schonken was. Maar toen verlangde ik toch plotseling naar een fleschje limonade, waar ik weer voor ruilen moest: een zilvertje voor een fleschje en dat zilvertje gaat naar den sla ger en die brengt het naar den bakker en de bakker naar den huisbaas en de huisbaas naar de krant voor zijn abonnement en de krant naar mij voor dit stukje. Raar hè, met die vicieuze cirkel waar ie toch niet aan ontsnappen kunt. On de den- nenbosschen niet en met je stukjes niet.... Mr. E. ELIAS. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. Koersen voor stortingen op 1 Juli 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.80, Lires f 9.50, Peseta's f 10.50, Turksche ponden f 1.44. JONGETJE UIT HET RAAM GEVALLEN. AMSTERDAM, 30 Juni. In de Oude Nieuw- straat is vanmorgen een jongetje van 5 jaar uit het raam van een woning op de derde ver dieping gevallen, Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd VORDERING VAN DE GOOISCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ AFGEWEZEN. De president van de rechtbank te Amster dam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding, waarbij de Gooische Tram weg Maatschappij had gedagvaard de exploi tanten van de N.V. A.N.R.O.-Gooiexpress en stopzetting had gevorderd van den wilden autobusdienst, welke zij onderhouden tusschen Hilversum en Amsterdam. De president heeft deze vordering afgewezen cn de zaak verwezen naar de gewone rechts- Vroiiw en vier kinderen konden slechts met moeite worden gered. Thans boerderij te Aalst afgebrand. AALST. 30 Juni. Bij een fell.en brand, die gis- teren in de boerderij van den heer van Doore- malen te Aalst woedde, konden een vrouw cn vier kinderen slechts met moeite worden ge red. Een overbuurman van Van Dooremalen be merkte het vuur, terwijl het achterhuis reeds in lichter laaie stond. Van Dooremalen zelf was op enkele men afstands bezig met het melken van de koeien. De buurman stelde onmiddellijk pogingen in het werk om de vrouw en een viertal kin deren, onder wie een pas geboren tweeling die nog in het huis waren, in veiligheid te brengen. Met medewerking van de omwonen den slaagde hij daarin. Ook eenlg klein vee en een klein gedeelte van het huisraad kon wor den gered. De brandweer besloot, na de situatie te heb ben opgenomen, geen water te geven, daar het huis toch niet meer behouden kon wor den en de omliggende perceelen geen gevaar liepen. Het huis brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Opgravingen te Gouda leiden tot ontdekking van een Middel- eeuwschen toren. Inderdaad is de opgraving van eenige fun damenten in het Houtmansplantsoen te Gouda bij het onderzoek naar den ouderdom van de stad en naar de aanwezigheid van onderaard- sche gangen een belangrijke vondst gebleken. Gaf het eenige dagen geleden op een hal ven meter onder de bodemoppervlakte van het park aangetroffen metselwerk het idee van een gedeelte van een toren, deze indruk is be vestigd, want bij de voortzetting van het graaf werk heeft men een toren in zijn geheelen omtrek blootgelegd. Men heeft hier te doen met een der torens, die het vroegere kasteel van der Goude, dat gebouwd in de veertiende en geamoveefd in de zestiende eeuw, bezat. Reeds de toren op zichzelf is een aanwijzing voor fundamenten van het slot. Daarbij is de heer M. H. M. Does burg, die het wetenschappelijk toezicht bij de ontgraving uitoefent, bij onderzoek van de steensoort tot de conclusie gekomen, dat deze afkomstig is uit het midden van de veertien de eeuw, wat klopt met het tijdstip waarop graaf Jan van Blois, heer van Gouda, het slot liet bouwen. Hiermede is vastgesteld, dat het de fundamenten van het historische kasteel zijn, hetgeen uiteraard aan de ontdekking een belangrijk karakter geeft.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5