Aan allen! BRIEVENBUS VRIJDAG 1 J Ut I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 13 A LS Karei de Groote zijn zin gekregen of als Lodewijk Napoleon langer over ons land geregeerd had, dan zette ik zeer waarschijnlijk onder deze rubriek niet 1 Juli maar den eersten van Hooimaand. Beide vor sten hebben getracht de Latijnsche namen der maanden te vervangen door Germaansche. doch het is geen van beiden gelukt deze ge woonte ingang te doen vinden. In oud-Ro- meinschen tijd heette deze maand de 5e maand, maar toen Julius Caesar den 15den Maart van 't jaar 44 v. Chr. vermoord was, werd op voorstel van Caesar's aanhanger Mar cus Antonius besloten diens geboortemaand naar den grooten Romein te noemen en zoo kreeg de 5e maand den naam van Juli. „De 5e maand, hoor ik jullie al zeggen, Juli is toch de zevende maand". Ja nu, maar toen niet. Het jaar begon toen met Maart. Eerst later is het begin van het jaar verplaatst naar 1 Januari en zoo is Juli dus de 7de maand geworden. Toch was de benaming Hooimaand nog niet zoo mal; immers waar je in deze maand ook in ons land komt overal zie je het gras ge maaid en na eenige zonnige dagen het ge droogde gras aan groote hoopen op 't land staan om zoo gauw mogelijk óf op den hooizol der óf in de schuren geborgen te worden. In deze maand moet echter niet alleen het hooi binnengehaald worden, ook moet het koren in deze maand rijp geworden zijn en als 't kan gemaaid worden. Een belangrijke dag in deze maand is voor den boer, de 25ste Juli, de z.g. Sint Jacobsdag, de geboortedag van den Apos tel Jacobus. Een oud boerenrijmpje zegt al: „Als met Sint Jan de linde bloeit, is met Sint Jakob de rogge rijp." In 't Drentsche dorp Dwingelo praat men nog van een St. Jakobs- rondgang. Vóór de boer hier met het maaien van het rogge begint, wordt een rondgang om den akker gemaakt om te keuren of de korrel wel goed rijp is. En iwat nog wel het vreemdst bij dezen rondgang is, is dat de boer aandachtig luistert naar het slaan van den kwartel, want een oud Drentsch gezegde luidt: „Zooveel maal als de kwartel slaat, zoo veel vat uit de vim." (1 vim is 104 bos). Een niet minder belangrijke dag voor den boer, vooral met het oog op het binnenhalen van het koren is de 20ste Juli. Deze dag is bekend als Sint Margrietsdag, de sterfdag van Margare- tha een dochter van een heidenschen priester, die tot den christelijken godsdienst overging. Het volksgeloof zegt, dat het, als het op dezen dag regent, gedurende 6 weken veel regenen zal. En nu tot slot iets over een heerlijke ge woonte in deze Julimaand. Alleen jammer, dat deze gewoonte niet geldt voor ons, maar voor onze oostelijke buren en wel voor de jeugd in 't Saksische dorpje Naumburg aan de Saaie. Deze stad toch werd in 1432 belegerd en de vijandelijke legeraanvoerder, Procopius, dreig de de stad met den grond gelijk te zullen ma ken, uit wraak voor wat één dei- Naumburgers volgens hem misdreven had. Wat men ook deed om den. wreedaard tot andere gedachten te brengen niets hielp. Ten slotte besloot men alle kinderen van 7 tot 14 jaar in optocht naar hem toe te laten gaan om hem om genade te smeeken voor de stad en zijn inwoners. En zie deze kinderbede had succes. Deze dag der verlossing, 24 Juli zou volgens raadsbesluit in 't vervolg elk jaar herdacht worden. En zoo is er al eeuwen achtereen 24 Juli geen school voor de jeugd, die op dezen dag op 't markt plein zich te goed mag doen aan kersen en heel den dag feest vieren. W. B.—Z. EEN DEFTIGE THEEVISITE door W. B.-Z. 'k Heb vanmiddag reuze-pret, 'k Heb heel keurig thee gezet In dat beeldige serviesje, Dat ik kreeg van tante Wiesje. Teddy-beer is nu mijn knecht Hij doet alles o zoo echt Hij kan buigen, hij kan bukken En vertoont nooit rare nukken. Mijn mooiste poppen zijn prinsessen, Ze zijn in 't wit met gouden tressen, Ja, die komen op de thee 'k Vond dat nu zoo'n leuk idee. De eene noem ik Beatrice En de andere heet Alice Teddy presenteert de thee Ze drinken daarna samen mee. 'k Heb een zakje ijsbonbons, Het is vast wel een half ons. Ieder krijgt er zeker twee. Maar de gasten schudden nee. 't Is voor Teddy ook niet goed, rtij wordt ziek van zooveel zoet. 'k Zal ze nu alleen maar houden, Want ik ben ook wat verkouden. De prinsessen gaan vertellen Van hun poppen en hun spellen, Van hun mooi en groot paleis Van een heele verre reis. Teddy zit maar ja te knikken, Hij kan zich er best in schikken, Daar hoor ik een claxon gaan, O daar komt de auto aan. De prinsessen knikken, buigen Willen mij hun dank betuigen, Maar ik zeg. „Aan mij de eer, Toe komt u eens spoedig weer." Ik ruim met Teddy netjes op, Ik wasch de kopjes in wat sop. 'k Heb één ijsbonbon gespaard, Die heb ik voor Mams bewaard. Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. De raadselprijzen voor de maand Juni zijn bij loting ten deel gevallen aan: ROBBEDOES, INEPIEN, BOTERBLOEMPJE en BOERINNETJE die ze Woensdag 6 Juli tusschen 2 en 4 uur bij mij mogen afhalen. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Klaproos.) Verborgen bloe men. Wie zijn: Mietje Geertveijn? Udo Blo- semg? Pien Oosro? 2. (Ingez. door Roosje.) Strikvragen. a. Zonder kop ben ik iets. Met kop ben ik niets. b. Mijn eerste deel is vol, maar verder ben ik ledig. Aan mijn geheel mankeert toch niets. Wat bedoel ik? 3. (Ingez. door Knéhet.) Vul telkens een letter in, zoodat er een bekend spreekwoord ontstaat. Jngwnod ean. 4. (Ingez. door Roosje.) Verborgen beroepen. Wat doen: El en Kor Beemwek? Dien de Blieft? Koos ter Verp? Klaar en Da Hebo? 5. (Ingez. door Roosje.) Met p ben ik een plant Met h groei ik op 't land Met w is het niet frisch Met z ben ik een visch. 6. (Ingez. door Machteld.) Kamraadsel. 12345678 1 is niet leeg 2 is een visch 3 is een jongens of meisjesnaam 4 is een grappig dier. 5 is een verkorte meisjesnaam. 6 is speelgoed. 7 en 8 zijn boomen. Langs den rug van de kam moet je iets heel prettigs lezen. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Mosplantje.) 1 0 0 2 0 0 0 0 3 0 0 4 Vul de hokjes 1 2 3 4 zoo in, dat er maar twee verschillende woorden komen, waarvan het eene wit en het andere zwart is. 2. (Ingez. door Tromp.) Met b ben ik een lichaamsdeel Met d moet 'k water drinken Met k zit 'k om je boterham Met w ben 'k bij den slager. 3. (Ingez. door de Ruyter.) Wie kan uit Julimaand: een jongensnaam en vijf meisjesnamen halen? 4. (Ingez. door de Twee Zusjes.) Vul het vierkant zoo in, dat op de 2de regel honderd jaar te lezen staat. Op de 3de regel een meisjesnaam, op de 4de regel een getal. Nu moet je dat getal ook kunnen lezen van boven naar beneden. 5. (Ingez. door Wim ten H.) Trapraadsel. x smaakt lekker. leuke dieren x op de melk lastig onder den voet komt uit den schoorsteen. De kruisjes noemen een jongensnaam. 6. (Ingez. door Greetje.) Welke jongensnaam verandert in een plant, als je één a in één e verandert? RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Batavia, Bandoeng, Soerabaja, Tegal, Se- marang, 2. Eind goed, al goed. 3. Een kat in den zak koopen. 4. Hillegom. 5. Mina, Dina, Jaan, Daan, Jan. 6. Band Hand Land Mand Pand Zand. AFDEELING II 1. Eigen haard is goud waard. 2. De maan. 3. Mie, Lize, Wouter. Arend, Barend, Abram Gerard Sander Bernard. 4. Broodfabriek. 5. Hindelopen. 6. Klokhuis. Goede oplossingen ontvangen van: Zondagskindje 6 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Rekenbaas 6 UIT HET FOTO-ALBUM VAN ONZE RÜBRIEKERTJES. Indiaansche „Regendansen" Overblijfselen van oude godsdienstige gebruiken. De ontdekkingsreiziger Josef Ponten heeft veel rondgezworven in Midden- en Zuid-Ame- rika, vooral onder de Indianenstammen, die daar op sommige plaatsen nog hun oude zeden en gebruiken in eere houden. Zooals je weet is er van het echte oude In- dianenbestaan, waarover je in de boeken van Karl May e.a. zoo fijn kunt lezen, weinig over gebleven. Toen de „witgezichten" kwamen en het gebied der Indianen in bezit namen, bleef den roodhuiden slechts een armoedig, half- Westersch bestaan, dat in niets gelijkt op het oude leven van Winnetou. Maar toch zijn ze er nog. de oude Indianen dorpen en wel voornamelijk aan de Tosuque. een smalle zijrivier van de Rio Grande del Norte, die de Nieuw-Mexicaansche woestijn doorstroomt. Ponten heeft in een van die dor pen, bestaande uit leemen hutten, eens een typische Indiaansche regendans meegemaakt, waarvan hij het volgende vertelt: Als we den gordel van gevlochten stallen, die het dorp omgeeft, naderen, hooren we al doffe trommelslagen en zien we vrouwen, kin deren en grijsaards op de platte daken dei- huisjes staan. We betreden het dorpsplein en kijk. daar staat de dansgroep van 15 tot 20 mannen reeds opgesteld. Nu eens maken ze huppelende bewegingen, dan staan ze weer een poosje stil. Ze zijn gekleed in allerlei bonte lappen, de een al drukker dan de ander, ter wijl ze witte veeren in hun zwarte haren heb ben gestoken. Ze zingen een lage eentonige wijs op de maat van de doffe trommelslfagen. En vóór hen, soms ook naast hen, huppelen twee jonge mannen, die de adelaars voorstel len. Ze zijn geheel naakt op een bonte schort na en dragen een witte veerenhelm, terwijl een gele kaak, die ze voor hun gezicht hebben ge bonden, den vogelsnavel voorstelt. Bovenlijf en dijen hebben ze zwart-, gezicht, armen en voeten geel geverfd en op de armen zijn ade- laarsvleugels~ geplakt. Achter de schort, die om het heele lichaam heenloopt zijn ook veeren bevestigd: die stellen de staart van den ade laar voor. Ze loopen steeds gebukt met regelmatige, kleine pasjes op de maat van den trom en la ten zich nu eens op de eene, dan weer op de andere knie zinken, terwijl ze met hun „vleu gels" den grond beroeren. De damesgroep, die tevens dienst doet als koor, zingt er eentonig bijen de vier trommels rommelen dof. Dit spelletje duurt zoo ongeveer een kwar tier: dan verdeelt de dansgroep zich in twee rijen en huppelen ze allemaal met de vogels voorop, trommelend en zingend van het dorps Viooltje 6 Hyacint 6 Mickey Mouse 6 Lolly pop 6 Welp 6 Eureka 6 De kleine Giclielaar 6 Vrouwtje Ulebuut 5 De kleine Bootsman 5 En- plein en verdwijnen achter de huisjes. Opeens is het plein leeg en stil; alleen het knarsen van een modernen stalen windmolen tee- ken van de beschaving der menschen! weer klinkt in de verte. Het publiek blijft stil zitten wachten en ik maak van de gelegenheid gebruik om op een der platte daken te klimmen. Nu kan ik de omgeving van het dorp overzien. Zand, zand en nogeens zand om me heen, niets dan dorre woestijn! De weinige, nietige planten hangen slap neer in de felle zon. Alles schreeuwt om water! Geen wonder dan ook. dat het vurig verlangen naar regen aan de meeste ceremo niën, plechtigheden endansen der India nen ten grondslag ligt. Ook deze adelaarsdans is een godsdienstige plechtigheid, die ten doel heeft van den „grooten geest" regen af te smeeken. De adelaar geldt n.l. als de „donder- vogel" en als het dondert, wel dan komt er immers ook regen? Na een poosje komt het dorpsplein weer in beweging. Het koor komt weer aangeloopen, ditmaal slechts met één trommel en nu ver schijnen andere dansers, vijf mannen, waar van er vier vieze buffelmaskers dragen, en vier vrouwen. De „buffeldans", die nu zal wor den uitgevoerd, is nog een overblijfsel uit oude tijden, toen de Indianen iederen dag, met pijl en boog gewapend op jacht gingen en is als 't ware een gebed om een goeden jachtbuit. Het koor schrijdt langzaam en plechtig recht vooruit, maar de negerdansers stellen zich in een hoek van het plein op. De vier mannen, wier gezichten geheel bedekt zijn door de wollige, bruine buffelmasker.s, dragen een pijl en boftg in de eene hand. Hun lichaam is blauw geverfd; aan een leeren schort, welke ze dragen, hangen wel honderd schel klinge lende belletjes. Om de heupen dragen ze een roode sjerp en dan nog een gordel met bellen bezet. Zij hebben hooge schoenen aan, met schachten van bruine en witte buffelhuid. Aan de polsen dragen zij adelaarsveeren terwijl ze met buffelstaarten en slingers groen voorts kwistig versierd zijn. De mannen huppelen en springen met wilde bewegingen, het koor zingt een opgewonden lied. maar de vrouwen gedragen zich veel kalmer. Ook zij zijn heel eigenaardig uitgedost. In de rechterhand dragen ze een maiskolf, in de linker een gevlochten korfje, waarin een blauwe patrijsveer is gestoken. Op hun rug gen is een groene zon geschilderd, waarvan de stralen worden voorgesteld door een krans van veeren. De aanvoerder van den troep is verreweg de mooiste. Hij is geheel gekleed in een witte buf felhuid; zijn gezicht is pikzwart gemaakt en zijn schort met belletjes versierd. Het eerste gedeelte van den dans verloopt betrekkelijk rustig. De aanvoerder loopt in slangenlijnen tusschen de vier vrouwen heen en weer, ge volgd door de vier ..buffels". Nu eens houden zij den boog tegen het voorhoofd en den pijl op den rug, dan weer omgekeerd. Maar met het sneller en luider worden van muziek en zang groeit ook de wildheid van den dans. Dat gaat zoo een half uur door, al wilder en wilder, tot de dans uit is. Zoo heb ik op een ochtend drie buffel- en twee adelaarsdansen gezien en 's middags werd, na een korte pauze, precies 't zelfde uit gevoerd. Als eindelijk de zon ondergaat en de dansers vermoeid gaan zitten, werpt een oud vrouwtje, die de „moeder der dieren" voorstelt, brood onder de deelnemers. Daarmede is de plech tigheid afgeloopen. En twee dagen later trek ken de vurig verlangde wolken over de woes tijn, een witte bliksemflits, een knetterende donderslag eneen hevige hagelbui barst los, bedekt de woestijn met dc witte korrels. .De regendansen hebben geholpen" zeggen de Indianen dan tegen elkander Dit is 'T KLEINE TURNSTERTJE in de Vogelenzangsche wei Met een nieuwsgierig koetje erbij. Schat 6 Boterbloempje 6 Iris 6 Goudsbloem pje 6 Gymnast 5 Boerinnetje 5 Prikkebeen 4 Anjertje 6 Zondagskindje 5 REISWEDSTRIJDEN. Inzendingen ontvangen van: Flo ris oud 8 jaar (De terugreis maakte je t( vlug. Je moest alle provincies aandoen). J. v. Gennip, oud 14 jaar, Hyacint, oud II jaar, Rietzangertje oud 8 jaar. RUILRUBRIEK MEJ. C. HOREMAN, Gen. Joubertstraat 3rd. Haarlem-Nrd. heeft: 69 Verkade. 76 Hille, 109 Haka. 4 Kwatta. 6 Quaker, 1 Klok, 12 Dobbel- man. Hiervoor had zij gaarne terug: Douwe Egbert bonnen. Liefst na 6 uur ruilen. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af- deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Delftlaan 75. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD en DE KLEINE REKENBAAS. Wat zielig, dat opa zooveel pijn moet lijden. Ik hoop dat 't zonnetje hem goed heeft gedaan, 't Deed me genoegen te hooren, dat tante nu aan 't opknappen is. En wat heerlijk, dat 't springende juffertje zulke goede muzikale vorderingen maakt. Jullie rapporten zullen vast wel in orde zijn. ZONDAGSKINDJE. Ik kreeg je brief de vo rige week pas op Donderdagmorgen, vandaar je geen antwoord kreeg. Wat was die koffie- en theezetterij op school gezellig. Zoo'n Hongaarsch blousje vind ik snioezig. Ben je al aan de jank begonnen? De dennekoek was zeker gauw of). MEJ. R. M. Hai'telijk dank voor de ontva-n- sren bonnen. DE KLEINE REKENBAAS. Je merkt wel. dat de brief toch terecht is gekomen. Doze week waren jullie er vroeg bij. Hoe heoft zus 't in Heiloo gehad? Waren ze met velen? MACHTELD. Ik kan me best indenken, dat R. vermoeid is, als ze thuiskomt. Verplegen is zwaar werk. Prettig, dat ze altijd vol grapjes zit. Voor een zieke is vroolijkheid ook medicijn. Je merkt al. hoe aanstekelijk het werkt, dat jij nu ook verpleegster wil worden. Dat duurt nog een poosje, hè? MOSPLANTJE. lloe heet dat tijdschrift, waar alleen kindermodelletjes instaan? 't Zou misschien goede diensten kunnen verrichten bij den St. Nicolaaswedstrijd. ROBBEDOES. Hoe blij kijk je wel nu je een raadselprijs hebt? Die Flappie is dus eigen lijk een kranige tuinman. Hij heeft vast verbor gen talenten. Je poesie-alhum zal op deze manier gauw vol komen. Draag je nu de nieuwe school jurk? En de sportkousen? Wat heb je mooi post papier. Je strikvragen zijn goed. WILLEM VAN ORANJE. Ja. dat was een heel treurig sterfgeval. Ik kan me indenken, dat 't voor jou ook een moeilijk te verwerken iets Is. t Is nu eenanaal zoo. dat liet leven vol donkere plekken is, waar we niet doorheen kunnen zien. Dan moeten we aanvaarden jongen, 'k Heb Woensdag aan je gedacht. T KLEINE TURN-STERTJE. Wat heb jij heerlijk genoten op den Olympischen dag. Daar hoorde een Turnstertje natuurlijk bij. Ik vond je kiekje erg leuk. Wat staat die koe er goed op. Zou ze ook Rubriekertje willen worden. THE LITTLE GARDENESS. Jij hebt ook een vervelenden tijd gehad, Hoe gaat 't nu niet moeder? In den reg.el duurt zoo'n blindedarm geval niet lang. In welk ziekenhuis ligt moeder Ik hoop van harte, dat je me de volgende week kunt melden, dat moeder weer gauw thuis komt. I LA" PETITE JARDÏNIèRE. Wat hob jij een leuke verjaarsvisite gehad. Die Annie is een vriendin om in een lijstje te zetten. Eenig. dat 't allemaal zoo buiten je om was gegaan. Hoe heette 't tooneelstukje? Fiets je nog veel? Woens dag was het zeker te winderig. RIETJE II. Wat kan jij al keurig schrijven. En er zat geen enkele fout in. Heb je ook al een leesboekje? DE KLEINE GICHELAAR. Hoe gaan de re petities op school? Heb je de Philips-puzzle al opgelost? Ben je Woensdag nog met Eureka op de verjaarsvisite geweest? EUREKA. Je raadsels zijn goed. Je doet toch ook mee met den reiswedstrijd. Natuurlijk mag Sini ook raadsels insturen. Dat is een prettig vooruitzicht, dat je in de vacantie op de fiets naar de nichtjes gaat. Wie gaan er dan met je mee? TORTELDUIFJE. Ben je nu weer heelemaal beter? En kun je weer blij tortelen? Is er veel verwaaid in je tuintje? Nu voortaan maar goed op je krantje passen. Ik hoop, dat 't Zondag mooi weer zal zijn. als jc naar Koog aan de Zaan gaat. AL1DA. Is de jurk goed uitgevallen? Ben je nu aan de jurk voor moeder bezig? *k Wonsch jullie veel plezier aan de Zaan. Ga je op de fiets? MICKEY MOUSE. Wat lijkt mie dat een heerlijk sohoolreisje zoo drie dagen lang. Nu vooral maar zomerweer bestellen. Met hoevelen gaan jullie. Ik wensoh je reusachtig veel plezier. HYACINT. Een onderwijzeres kan niet altijd even aardig zijn. want de leerlingen ai jr. ook niet altijd even aardig. Hoe gaat 't nu met de handwerkjuffrouw? De uitslag van de reiswed- strijden komt de volgende week. VIOOLTJE. Die LigTial-uitvoering is een succes geweest, hè? Jullie troffen het nog best met 't weer. Wanneer krijg je nu vacantie van schooi? INEPIEN. Nu was je best op tijd. Hoe was 't schoolreisje? Wat aardig, dat de moedcr-mui- zen zoo goed voor de kindertjes zorgen. Wat geef je ze nu te eten? JOICE. Gelukkig, dat vader ook weer beter Is. Je strikvragen zijn goed. Krijg je gauw vacan- tie? Wat heb je toch gezellige lechten. Draag je je haar ook wol eens los? POPPEN.MOEDERTJE. Ileb je de kaart al leen kunnen leggen? 't Was jammer, dat 't op den verjaardag van Prins Bcrnhard zulk buiig weer was. Fijn. dat vader altijd in de vacantie jarig ls. Hebben juille al vacantieplannen? JANNY F. Wat gaan jullie met velen uit Dat lijkt me wel gezellig. In welken jeugd-herberg overnachten jullie? Is er al iemand voor 't poesje komen opdagen? DIKKERDJE Heb je 't nieuwe broertje van je vriendinnetje al mogen zien? Leuk dat er nu alle jaren voor hem gevlagd wordt en de kinderen vrij van school hebben, is er al vacantie op jouw verjnarcïag? ENG ELI EN T J E G, - 't Was verstandig, dat jullie voorzorgsmaatregelen genomen hadden voor 't verbranden. Knap. dat je de legplaat zelf hebt kunnen maken. Heb je al een schuilnaam bedacht? DE KLEINE BOOTSMAN. 'k Dacht de vo rige week. dar jt de groote vaart op was. Wee; maar voorzichtig jongen en ga alleen maar met vader en moeder in de boot. VROUWTJE ULEBUUT. Natuurlijk heb ik Je gemist. Oude getrouwen mis ik altijd. Nu maar een beetje voorziohtiger zijn, hè. Misschien kun jo het schilderijtje zelf omlijsten. Dat is dus alle dagen nog een flink eind loopen om naar school to gaan. Naar welke school ga je na de vacantie? Is Johedo de verkorting van drie namen? Wat aardig dat je nu al aan den St. Nie. wedstrijd be zig bent. MOEDERS SCHAT. Dus je nieuwe flets is ingewijd. Ik hoop. dat er geen regenbuitje op ge vailen is. 't Was aardig, dat je nog dat scheren van schapen zag. Wat gaat dat handig hè? CELLIST. Ik ben benieuwd, of je orchidee het volgend jaar weer zal bloeien. Kleurt de cactus al? Roode bloemen zie je wel het meest maar er zijn toch ook witte en gele. Met je laat ste beschouwing ben ik het geheel eens. Jij meel maar dankbaar zijn voor 't geen je van huis lieht mee gekregen. VADERS OUDSTE. 'k Kan he.st begrijpen, dat zus nog niet overal naar toe mag fietsen. Kent ze do verkeersregels al goed? Dat alles went na tuurlijk wel. LINDEBLOESEM. Hoe is 't schoolreisje ge weest? De volgende week hoor lk er zeker van alles over. RIETZAXGERTJE. Broer heeft vergelen naam en leeftijd onder je reiswedstrijd. te zetten 't Is anders aardig van hem om jc werk zoo net jes over te schrijven. Hebben jullie al van je eigen aardbeien en bloemkool gegeten? Wat zal dat heerlijk smaken! GYMNAST en BOERINNETJE. Wat heeft Gymnast een fijn schoolreisje gemaakt. Zijn jul lie in don Juliana-speeltuin geweest? .Hoe kijkt Boerinnetje wel, nu ze een raadselprijs heeft ge wonnen? GOUDSBLOEMPJE. Jullie hebben het ook heerlijk gehad in Arnhem. Wat hebben jullie veel gezien op dien éénen dag. Had je al eens in een Dleseltrein gezeten? Gefeliciteerd met je vaardigheidsdiploma. Heeft zus het Zondag in Amsterdam ook naar hny zin gehad PRIKKEBEEN. Hartelijk gefeliciteerd met j<- overgang naar de 2de klas H. B. S. Nu ls het •.verken zeker afgeloopen? Wat hebben Jullie nog goed weer op je schoolreisje getroffen. ZONDAGSKINDJE. Wat heb jij weer een heerlijken Zondag gehad. Nu daarvoor ben je ook een Zondagskindje. Heb je de zon nog „in je gezicht"? Of is 't zoo, dat de zon in huls is? Ik wensoh je Zondag weer een prettigen dag bil Tineke, W. BLOMBERG—ZEEMAN Delftlaan 75. Haarlem, 1 Juli 1938. POSTZECELRUBRIEK Vliegp. R. Kr. m. opdruk 5 10 25 50 IP. 15 20 30 1928 Herinnering (Toledo) 2 3 5 10 15 25 40 55 80 1P. 2P. 3P. SPANJE Aanvulling XVIII Ook de Roode-Kruis vliegpostserie verscheen met opdruk: 17-V-1902 17-V-1927 A A XIII XIII Het zijn dezelfde zegels van 1926 n.l. de 5 c. (zwart en violet) 10 c. (ultram. en zwart) 25 c. (rood en zwart) 50 c. (oranje en zwart) 1 P. tzwart en groen) Grootte 32 x 40 mm. en 15 c. (blauw en oranje) 20 c. (rood en groent 30 c. (sepia en blauw) 40 c. (groen en bruin) 4 P. (wijnrood en geel) Grootte 30 x 52 mm. Op deze laatste zegels verscheen de opdruk 17 - MAYO - 17 1902 1927 ALFONSO XIII Van deze serie verscheen ook nog een aantal zegels met andere waarde-opdruk maar deze zijn ook weer vrij duur. Ter gelegenheid van de onderzoekingen (1928) van de catacomben van St. Damare en Fretextat in Rome verscheen een serie zegels met afbeeldingen van Paus Pius XI en Koning Alfonso XHI. In de uitgave van Toledo ver schenen de waarden 2 c. (blauwzwart en kar mijn) 3 c. (bruin en ultramarijn) 5 c. (bruin- lila en karmijn) 10 c. (geelgroen en ultram.) 15 c. (blauwgroen en karmijn) 25 c. (rood bruin en ultramarijn) 40 c. (ultram. en kar mijn) 55 c. (bruin en ultram.) 80 c. (zwart en karmijn) 1 P. (oker en karmijn) 2 P. (grijs groen en ultram.) 80 c. (zwart en karmijn) 1 P. (oker en karmijn) 2 P. (grijsgroen en ul tram.) 3 P. (violet en karmijn) 4 P. (bruin- lila en karmijn) 5 P. (geeloranje en ultram.) Grootte 35 x 50 mm. Zie het schetsje. Rustenburgeriaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7