Oud-Haarlemsch strafrecht. Belgische Koningskinderen in hun dagelijksch leven. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1040 m.42 ZATERDAG 2 T UL I 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD S Prinses Josephine als „moedertje". De drie Belgische Koningskinderen Prinses Josephine Charlotte, Kroonprins Boudewijn en Prins Albert. SEDERT den dood van Koningin Astrid voelt Koning Leopold van België zich nog sterker dan voorheen aangetrok ken tot zijn drie kinderen. Prinses Jo sephine en de Prinsjes Boudewijn en Albert. De Koning vertoeft gaarne in gezelschap van het jonge Prinsesje, wier kinderlijke aanhan kelijkheid hem een groote steun is en het ge mis van zijn beminde echtgenoote eenigszins vergoedt. Toen Koningin Astrid nog het middelpunt van het gezin was leidde de Koninklijke fa milie een zeer eenvoudig leven. De Koningin gaf de voorkeur aan de Villa Stuyvenberg, omdat men daar beter in de gelegenheid was een intiem huiselijk leven te leiden dan in het paleis, terwijl zij zich daar ook beter aan de persoonlijke belangen van het gezin kon wijden. Zij stond reeds vroeg op en men ge bruikte het ontbijt gezamenlijk. Na het ont bijt verzorgde zij het toilet van het Prinsesje, pakte haar schoolbenoodigdheden in en bracht haar dan naar de auto. Koning Leopold be geleidde zijn dochtertje steeds, wanneer hem dat mogelijk was, naar school en begaf zich daarna naar het Paleis, teneinde zijn dage lij ksche bezigheden te verrichten. Het thee-uurtje. TVT A het droevige ongeval in 1935 wilde Ko- ■^ning Leopold uit gevoelsoverwegingen niet langer in de Villa Stuyvenberg wonen, waar hij zooveel gelukkige uren met zijn vrouw had doorgebracht. Men verhuisde toen naar het Kasteel te Laeken, waar het Prin sesje al spoedig de taak van „Moedertje" op zich nam. Zij zorgt er voor, dat haar beide broertjes de kinderjuffrouw gehoorzamen en vroolijkt haar vader wat op, wanneer deze vermoeid thuis komt. Gewoonlijk wijdt Ko ning Leopold zich gedurende het thee-uurtje geheel aan zijn kinderen en alleen voor de allerbelangrijkste staatszaken mag hij dan worden gestoord. Hij kwam onlangs ongeveer tegen theetijd van een reis naar Londen in het Paleis terug, waar de kinderen onmiddel lijk beslag op hem legden en met stralende oogen de geschenken uitpakten, die hij had meegebracht. Het thee-uurtje op het Paleis te Laeken vormt nog steeds een der gezellig ste momenten van den dag. Overigens is er sedert den dood van Ko ningin Astrid veel veranderd. Het ontbijt wordt veelal niet meer gezamenlijk gebruikt, want dikwijls moet de Koning reeds vroeg naar Brussel. Prinses Josephine is dan het hoofd van de tafel. Het ontbijt zelf is altijd heel eenvoudig en bestaat gewoonlijk uit thee. room, honig en knap-broodjes, een over blijfsel van Koningin Astrid's Zweedsche ge woonten. Daarna gaat Prinses Josephine al leen naar Brussel, terwijl de beide Prinsjes hun lessen in het Kasteel te Laeken ontvan gen. Prinses Josephine heeft les tezamen met drie schoolvriendinnetjes, welke gekozen worden uit de eerste Belgische families, en waarvan er twee dochtertjes van oud-premier Van Zeeland zijn. Prinses Josephine een goed gymnaste. invE lessen worden in zuiver democratischen JL'geest gegeven en het onderwijsprogram ma is precies hetzelfde als dat van andere lagere scholen in België. Het frissche en zon nige schoollokaal is eenvoudig gemeubileerd met moderne stalen banken en lessenaars. De lichamelijke opvoeding neemt een belang rijke plaats in: Prinses Josephine is een goe de gymnaste en lenig als een danseres. Zij heeft ook haar broertje, Kroonprins Boude wijn, tot de gymnastiek-beoefening overge haald en hoewel deze niet zoo lenig is als zijn zusje, maakt hij toch reeds goede vorde ringen. De danslessen worden door Prinses Josephine eveneens met groote toewijding gevolgd, terwijl zij verder ook heel aardig kan zingen. Talenkennis. TLITOEWIEL nog zeer jong. zijn de twee oud- kinderen reeds goed in talen. Van hun prille jeugd af leerden zij Vlaamsch en Fransch. Uiteraard hebben zij voor Zweedsch de taal van hun moeder, een grooten natuur lijken aanleg. Teneinde het Nederlandsch goed te leeren brachten zij eenige malen een zomer te Noordwijk door als gasten van bur gemeester Van de Mortel. Zweedsch spreken zij nog steeds bij hun bezoeken aan Fridhem, dc woonolaats van hun grootvader. Prins Ka- rel van Zweden; daar converseeren zij ook met NooGsche familieleden. Reeds dadelijk toen zij naar school ging kreeg Prinses Jose phine ook Engelsche les. en zij is daarin thans zoover gevorderd, dat zij een regelma tige briefwisseling kan onderhouden met het Engelsche Prinsesje Elisabeth, die ongeveer van haar leeftijd is. Beide meisjes zien met verlangen den dag tegemoet, dat zij persoon lijk met elkaar kennis zullen maken. Kroonprins Boudewijn is dol op mecha nisch speelgoed, bijv. modellen van auto's, vliegtuigen, treinen, enz. en een dierbaar bezit vormt ook de volledige Engelsche kro ningsstoet in miniatuur, welke hij uit Enge land heeft gekregen. Prinses Josephine is zeer gehecht aan een groote pop cn een prachtige Teddy-beer, welke zij altijd bij zich heeft. Érg trotsch is zij ook op haar eigen zitkamertje, dat geheel in rose is gehouden. De kleeding der Belgische Koningskinderen is geheel in Engelschen geest, iets waarvan Koningin Astrid veel hield en waarvan de Koning thans ook niet afwijkt. (Nadruk verboden). Voor den Politierechter. Dierenmishandeling. Vrijdag verschenen een timmerman en een makelaar uit Beverwijk voor den politie rechter. Zij werden ervan beschuldigd een kat te hebben mishandeld. De makelaar mocht het eerst vertellen wat of hij gedaan of liever, misdaan had en waarom. Hij is een houder van rasduiven en omdat hij last had van katten die het op zijn duiven hadden voorzien, besloot hij een kattenval te con- strueeren. De val, een hok van gaas met aas en een deurtje-dat-toe-valt, stond op het groene laken van de tafel des rechters en de makelaar legde precies uit hoe of het ding werkte. Toen hij er een witten kater mee gevangen had zat hij eigenlijk met het beest in zijn maag, want het moest dood en hij wist niet precies hoe. Hij bezat echter eenige ervaring in het dooden van rotten, en blijkbaar dacht hij dat een beest een beest derhalve een rot een kater is en daaromtrent boorde hij de kater gelijk de rotten met een boor, zaliger gedachtenis aan zijn ambachtsschooltijd, aan den bodem van de val, waarin hij gevangen was, vast en overgoot het dier met kokend water. Het beest wist echter los te komen en verschool zich in een schuur. De makelaar riep de hulp in van zijn buurman, timmer man van zijn beroep. Deze greep een schop en maakte het dier. dat door des makelaars voet tegen den grond werd gedrukt, een kopje kleiner. Het dienstmeisje van de buren had alles tot haar ontsteltenis gezien en kwam daar van voor den rechter getuigen. De officier vond het een zeer ernstige mis handeling en hij vroeg zich af hoe of iemand zooiets kan doen en daarover dan nog cy nisch alles rustig kon vertellen. De eisch tegen den makelaar luidde f 75 en tegen den timmerman f 15. De politierechter had nog gedacht over een gevangenisstraf, doch gezien het feit dat de makelaar zijn spijt betuigde over het gebeurde en ook in verband met het pleidooi van den raadsman, die naar voren bracht dat postduiven voor liefhebbers ervan zeer veel beteekenen de kat in kwestie had zoo'n postduifje gedood wilde hij zijn uitspraak conform de eisch van den Officier stellen. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 1938-1937. Aantal behandelde posten 17251 v.j. 16620. Aantal inlagen 11331, v.j. 10785. Aantal terugbetalingen 5920, v.j. 5835. Ingelegd f 490.025.46, v.j. f 494.454.55. Terugbet. f 461,062,39. v.j. f 453.372.39. Meer ingelegd f 28,963,.07, v. j. meer f 41.082. 16. Aantal nieuwe boekjes 251. v.j. 283. Aantal afbetaalde boekjes 151, v.j. 150. Spaarbusjes op 30 Juni 1938 in omloop: 3728. Geledigd in Juni 1938: 381 busjes met to taal inhoud van f 6.455.99. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Juni 1938: 652. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: de Vreugd. Prof. v. d. Waalsstraat 19. Badpak met handdoek; Loerakker, KI. Houtstraat 90rood. Dekzeiltje: Bonman, Maerten v. Heemskerk- straat 67zwart. Postduif, ring no. 38110; de Bruin, Lorentzkade 85. Dop van auto GZ 1451; v. Tonge ren, Zij Zijlweg 2. Deksel: G. A. Prent, 2e Zuid polderstraat 8. 7 honden; Asyl, Ridderstraat 11. 3 triplex latten: Karsten, Verspronckweg 71. Hond (bouvier); Kennel Kleist. Houtvaartpad 206. Bruine jongensjas: v. Noord, Kleverparkweg 82 Kano: Sikking. Pres. Steijnstraat 67. 5 groote kat ten: Asyl. Ridderstraat 11. 6 kleine katjes: Asyl, Ridderstraat 11. Mandje; Bijman. Mercuriusstraat 13. Oorbel: Gelaudi, Lange Annastraat 36rood. Rij wielplaatje: Openluchtschool. Rijksstraatweg. Rij wielplaatje: Ruist. Orionweg 29. Gouden ring: van Baaren, Beukenstraat 32 Rijwielplaatje: v. d. Staat. Hodsonstraat 43. Rijwielplaatje in etui: Prent, Twijnderslaan 3. Kinderschoentje; Vierhout. Acacia straat 34. VEILINGEN. In ..'t Notarishuis" werden ten overstaan •van notaris Mr. J, A. de la Hayze in het open baar verkocht negentien perceelen aan den Rijksstraatweg en de Waalstraafcle Haarlem- Noord. Kooper werd P. J. van Empelen voor f 62.860. Het jubileum van den Nationalen Woningraad. Prof .mr. dr. G. van den Bergh over: „Vijf en twintig jaar Volkshuisvesting". Te Amsterdam is gisteren e.i vandaag de algemeene vergadering gehouden van den „Nationalen Woningraad", welke samenvalt met de feestelijke herdenking van het 25 jarig bestaan van deze instelling. De groote zaal van Krasnapolski. waar de vergadering wordt gehouden, was geheel met bloemen versierd en de belangstelling voor de bijeenkomst was zeer groot. Tal van ver tegenwoordigers van gemeentebesturen en van woningbouwverenigingen waren aan wezig. De voorzitter, de heer L. van der Wal, heette alle aanwezigen welkom. In het bij zonder den minister van Binnenlandsche Za ken, den heer H. van Boeyen. Hierna hield de minister van binnenland sche zaken de heer H. van Boeyen een ope ningsrede. Nadat wethouder de Miranda namens het gemeentebestuur van Amsterdem had gespro ken, hield prof. mr. dr. G. van den Bergh, bestuurslid van den nationalen woningraad, een rede over „vijf en twintig jaar volks huisvesting". Spreker begon met op te merken, dat het een ondankbare taak schijnt, te spreken over wat in de laatste 25 jaren op het gebied van de volkshuisvesting is tot stand gebracht. Door de opeenhooping der bevolking in de steden, was de toestand der volkshuisves ting bij de eeuwwisseling wellicht slechter dan zij ooit te voren was geweest. Het is ons reeds nu bijna niet meer moge lijk de mentaliteit dier dagen te begrijpen. Sedert is ontzaglijk veel ten goede veran derd. In overeenstemming met moderne staats rechtelijke opvattingen, die ook in de nieuwe grondwet tot uiting komen, worde aan de or ganisatie der woningbouwvereenigingen de bevoegdheid geschonken, onder toezicht en eventueel goedkeuring van de overheid, zelf de secundaire wettelijke regels te vormen, die het woningbeleid zullen beheerschen. Zoodra men de zoo goed mogelijke voor ziening in de behoefte als leidend beginsel aanvaardt, zoodra men het winstmotief op zoo breed mogelijk terrein elimineert, kan een zeer groot deel van het administratief recht vervallen, kan de gemeenschapsinvloed zeer sterk worden beperkt en kan zelfs de vorming van het administratief recht voor zoover het nog noodig is onder overheids controle goeddeels aan de particulieren zelf worden overgelaten. En zoo ken spr. voor de tweede 25 jaren uit volle overtuiging een pleidooi houden voor een zoo gering mogelijke staats bemoeiing met de volkshuisvesting, op een hoofdvoorwaarde, dat men namelijk het winstmotief banne naar die regionen, waar het onze hoogste geestelijke goederen, waar het eeuwigheidswaarden niet schaden kan. EXAMENS. EINDEXAMEN „DA-COSTA-KWEEKSCHOOL" Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren; J. de Boer, IJmuidép; H. L. van Kars- bergen, Driehuis; F. C. van Tuinen, Heems kerk; G. A. Straatman, Heemstede. Afgewezen: 2 candidaten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 3 JULI. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Keulen 8.35, Fransch Brussel 9.20, Ned. Brussel 12.50. Fransch Brussel 2.20, Ned. Brussel 2.35. Fransch Brussel 3.35, Keulen 4.50, Parijs Radio 6.20. Keulen 7.20. Parijs Radio (of Diversen) 7.55. Ned. Brussel (op verzoek) 8.20. Keulen (Deutschlandsender* 10.50. Progr. 4; Ned. Brussel 8.30, Droitwich 11.05. Ned. Brussel li.50. Droitwich 12.20, London Regional 4.20. Droitwich 4.50. London Regional 5.20, Droitwich 7.10. London Regional 9.25, Droitwich 10.10, Fransch Brussel 11.00. Parijs Radio 11.20. Progr. V: 8.00 v.m. 12.00 n.m. Diversen. PROGAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP MAANDAG 4 JULI 1938. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord 12.05, Ncd. Brussel 12.20, Fransch Brussel 1.30. Keulen 2.20. London Regional 3.20 Diversen 4.054.20, Keulen 4.20, Parijs Radio 5,20. London Regional 6.20. Ned- Brussel 7.20. Fransch Brussel 8.20, Parijs Radio 8.50, Keulen 9 50, Ned. Brussel 10 20. Pauze 10.30—10.35, Keulen 10.35 Progr. IV: Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.2010.35, London Regional 10.35. Droitwich 12.05. London Regional 12 20, Droitwich 1.50. Motala 10 05, Droit wich 10.20. London Regional 10 45, Droitwich 11.20. Progr. V: 8.007 00 Diversen. 7.00 Eigen gramo- foonplaten concert. Vroolijk zomerprogramma: 1. Naar buiten, Louis Davids 2 Posthoorn Galop. Foden's Motor Works Band 3. The yodelling moun taineer, Andrcany the yodel-king 4 Breng eens een zonnetje. Kees Pruis. 5. Washington Post. Black Diamonds Band 6. Een vroolijke boel. Groot orkest. 7. Als het orgel speelt. Accordeonorkest met zang. 8. Vacantie kinderfeest. Kinderkoor o.l.v. Nico v. d. Linden. 9. Six Hits of the day. Primo Scala's accor deon Band. 10. Teddy Bars Picknick. Elite orkest. 11. Weekend in Scheveningen. Louis Davids. 12 De Wilgen. Kinderkoor o.l v Nico v. d Linden 13. The valley of echoes. Andréanv. dc koning der Jo- delers. 14 Entry of the Boyards. Black Diamonds Band. 15 Eine lustige Eisenbahnfahrt. Groot orkest. 8.00—-12.00 Diversen- Merkwaardige Haarlemsche straffen. DE vonnissen gewezen door het Ge recht te Haarlem zijn een rijke bron van kennis, niet alleen van de straffen, die door onze voorouders werden opgelegd, maar ook van de misdrij ven. welke in dien tijd begaan werden. Men vindt in de verschillende Gerechtsboeken de vergrijpen en de straffen opgeteekend, waar door men tevens een getrouwe afspiegeling van de zeden uit dien tijd krijgt. In de vijftiende eeuw waren er tallooze straffen en een deel van deze hadden een symbolische beteekenis. Uit den aard van de straf konden de toeschouwers afleiden wat de delinquent misdaan had. Toen Schele Wijbo in de stadsgracht zand in het geheim had ge dolven, en dat met zijn scheepje wilde weg voeren, werd hij gegrepen, en voor zijn rech ters gebracht; de Heeren veroordeelden hem tot het meeloopen in de processie met „in sijn handt tot enen teyken een mandeken mit aerden", en als hij dat gedaaan had moest hij de stad verlaten en mocht daarin niet te rugkomen: de straf van verbanning. Die sym boliek vinden we ook in een vonnis waarin boomschenders werden veroordeeld. In de Keur van 1392 waren strenge straffen be paald tegen deze lieden, en toen dan ook in 1456 in den Hout takken werden afgerukt en struiken werden gestolen werden de schuldi gen voor het gerecht gebracht. Een zestal Haarlemmers moest als straf in de eerstkomende processie „bloetshoofts mit een cleyn palm van brem in die hant" mee loopen. Appeldieven werden op dezelfde wijze behandeld. In 1464 werden verschillende poorters, die appelen hadden gestolen, en bovendien veel schade in den boomgaard had den aangericht, veroordeeld om te komen in het raadhuis, ieder met een mandje appelen aan hun arm. en daar om vergiffenis te smee- ken; verder moesten zij ieder een kaars van twee pond voor het Heilig Sacrament plaat sen en bovendien ieder twee stuivers betalen voor het fruit dat zij gestolen hadden. Het vonnis tegen het grootste aantal per sonen zal ongetwijfeld geveld zijn in 1456, toen alle Haarlemsche bakkers veroordeeld werden! De keur van 1392 bepaalde dat de broodbakkers het brood moesten bakken „na ordinancie dergeenre die bij horen ede daar toe geset sijn bide rechte of die men daertoe setten sal". Nu was allen bakkers bevolen, hun roggebrood niet lichter te maken dan zes pond, maar on danks dat verbod hadden alle bakkers hun brood wat lichter gemaakt. Het gerecht ver oordeelde nu alle bakkers om ter correctie in de kerk het beeld van den Apostel te versie ren. en tevens de pilaar, waar het beeld voor stond. En zoo zagen dan eenige dagen later de Haarlemsche kerkgangers dat een gedeelte van de kerk fraai versierd was door de bakkers, die hun klanten steeds te weinig brood had den geleverd! Trouwens het versieren van de Kerk en het leveren van kaarsen was een veel voorkomende straf. De hondenslager, een ker kelijk beambte, die in de eerste plaats de hon den uit de kerken moest jagen en verdere de orde moest handhaven, was een hooggeacht personage. Nu hadden Sijmon Jans. en Claes Janszoen ..spitelicke en dreygelijcke woirde" gericht tot dezen ambtenaar. In het bijzonder, omdat de hond van Sijmon in de kerk ver dwaald was en eenige meppen had opgeloo- pen. Beiden werden veroordeeld om een kaars van drie pond voor het altaar te plaatsen, en bovendien Claes nog om omstreeks tien uur op het Stadhuis te komen, met zijn hoofddeksel in de hand, en daar vergiffenis te vragen, en als zij in gebreke bleven, zouden zij de stad uitgebannen worden voor een heel jaar. Maar niet altijd waren het zulke zachtzin nige straffen, welke werden toegepast Werd niet Gerrit van Cleve om kleine dieverijen de oogen „uitgedopt"? Werd Floris Barthelomeus niet een lid van zijn vinger afgeslagen, omdat hij ondanks uitdrukkelijk bevel toch zijn huis had verlaten? Werd niet van tallooze men- schen. die bij rechterlijk vonnis uit de stad waren gebannen, en heimelijk daarin terug keerden de rechterhand afgekapt? En werd niet van Cornells Cornelisz. die „rabautsge- wijze" door het land trok en Gods naam ijde- lijk misbruikte, de tong met een ijzeren priem doorstoken? Diezelfde straf overkwam ook Jan Janszoon. die in het openbaar woorden had geroepen, welke „tot commotie en beroerte" dienden; bovendien wei'd hij uit Haarlem ge bannen. Die verbanning was altijd een ge makkelijk middel om misdadigers kwijt te raken, en dat nog wel zonder kosten! Toen iemand, „die woonde voir den huyse tot Scho ten" den stedelijken accijnsmeester, die de accijns wilde innen, beleedigde. banden hem „tgerecht. die vroetschap ende rijcheit ut dei- stede ende dair ut te wesen ende blijven op sijn lijf een jairlang". Maar ook de doodstraf werd veelvuldig en soms om belachelijk kleine delicten toegepast. Zoo vertelt ons de bekende schrijver Schreve- lius, dat omstreeks 1529 een beschonken bur ger wat laat op den avond in een herberg kwam, en daar op luiden toon begeerde dat men hem wijn zou tappen. De waardin weigerde hem zijn verzoek, waarop de beschonkene zich met geweld toegang verschafte tot de vaten, en daar een glas wijn dronk. Nadat hij het geld op het vat had gelegd, verdween de schelm weer. De waardin beklaagde zich bij den Schout, en. zoo vertelt ons Schrevelius verder „als hij beklaagt wierd van geweld heeft hem de Schout doen vatten, en niet lang daar na is hij van de Rechters ter dood verwezen". En dat alles om een glas wijn! Enkele jaren te voren waren het een drietal straatroovers ge weest, die op deze wijze aan hun einde geko men waren. Maar dat had heel wat voeten in de aarde gehad. De aanklacht luidde dat zij wegens „straatroovinge" verbeurt hebben haer lijven ende goede, ende om te gaene dat oer deel des doots". Maar de schepenen, die de doodstraf wel konden opleggen, konden het niet eens worden, noch over de doodstraf zelf, noch over de uitvoering daarvan. Zoo had dan volgens voorschrift een overleg plaats tus schen de vier burgemeesters, de vijf schepe nen. en de zes raden. Driemaal hielden de hee ren een conferentie ..om dairinne deliberacie ende communicatie te doen". Tenslotte zijn de drie booswichten .op hunnen confessie voor schepene gedaen, mitsgaders oick bij seekere jetuigen dairop gehoort. gecondemneert te aengaene dat oirdeel des doots ende gerecht te werden metten swaerde". De doodstraf met het zwaard voltrokken gold als de meest eer volle doodstraf, en het gebeurde vaak dat bij wijze van gratie de minder eervolle straf in een executie met het zwaard werd veranderd. Dat gebeurde onder meer in 1541 bij een der meest opzienbare processen, ooit binnen de poorten van Haarlem voorgevallen. Het be trof hier een zeer aanzienlijke dame. Cathe- rina de Chasseu. afkomstig uit Orleans en ge huwd met Mr. G. van Assendelft, ridder en oresident van den Hove van Holland, De Fransche dame had door middel van haar kapelaan uit Frankrijk twee gezellen doen komen, die zich gespecialiseerd hadden in het maken van valsch geld. De kapelaan maakte zich verder verdienstelijk door het gereedschap en de verdere materialen te koopen. De kamer juffers van de edele Dame. belastten zich ten slotte met het uitgeven van de valsche munt. Alles bij elkaar dus een fraai complot! Door bombardiers uit Haarlem en Delft werd het misdrijf ontdekt, en de heele bende gevangen jezet. De hoofddaderes werd wegens het maken van vaJsch geld ten brande veroor deeld"; maar de Koningin-Gouvernante bege nadigde haar. en veranderde het vonnis In den doodstraf met het zwaard, welke boven dien nog in het geheim moest voltrokken worden. Waarmede de Fransche dame ont kwam aan een strafvoltrekking, die anders bijgewoond zou zijn door een groot deel van de Haarlemsche burgerij. Mr. J. M. FUCHS. HET KERKCONCERT VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP" BEKENDE SOLISTEN WERKEN MEDE. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag 8 Juli a.s. haar traditioneel Kerkconcert in de Groote Kerk. Medewerking verleenen To van der Sluys. Annie Woud en George Robert, die zich zullen laten hooren in solo's en duetten van meesters als Bach, Clari, Franck, Schiitz en Chausson. Verdere aanbeveling van genoemde solisten schijnt ons overbodig. Het koor zelf zingt drie wer ken van da Palestrina en bovendien gewijde muziek van jonge meesters. Verleden jaar werd het kerkconcert door niet minder dan 3500 personen bezocht. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Juli-nummer van ..De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kin dertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort. De Directrice Zuster J. Th. Kuyck schrijft op de voorpagina weer een lezens waardige schets getiteld ..Hennie". J. Snoep vraagt de aandacht voor het gedicht Het Huis". De administrateur, de heer Stoelenga. doet verslag van eenige avonden, die ten bate van de Lichthoeve te Amsterdam en Aerden- hout georganiseerd waren. Hij wekt ook op om loten te koopen voor de jaarl ij ksche groote verloting, waarvoor reeds vele prijzen zijn ge schonken. Gehoopt wordt, dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen, want het is immers voor een goed doel: het verzorgen van kinde ren, die anders gebrek zouden lijden. De directrice en Zr. Gr. B. doen ook verslag van een vacantie-uitstapje naar de hei te Gar deren. waar in de toekomst „De Lichthoeve" gevestigd zal worden. Maar nog altijd moet eerst het heerenhuis in Wassenaar er voor ver kocht worden. Met verlangen wordt naar het voorgoed verblijf op de hei uitgezien. Dit nummer bevat ook een geneeskundige rubriek en tenslotte wordt rekening en ver antwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura. Moderne bolerojapon. Bolero's zijn zeer modern en het ziet er naar uit. dat de vrouw deze aardige jakjes, die in vele gevallen met borduursels versierd zijn, gauw ontrouw zal worden. Het borduursel van den voorkant van ue bolero op onze afbeelding herhaalt zich op de mouwen en de breede ceintuur die met een vetersluiting gesloten wordt. De rok Is aan voor- en achterzijde van plooien voorzien. Snoe zig is ook het opgeknipte randje van den hals. Benoodigd materiaal: 5 meter van 100 centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taille wijdte: 74 centimeter en heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad. Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9