ÉifBcm AKKERTJES voob fZstliüM&p Gezondheid niet Victoria-Water H.D.'V ertellini TEMPELIERSSTR. 32 GARAGE RABO WAAG UW VRIJDAG 8 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD S Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Sluitingsavond. Donderdagavond hield de Haarlemsche Ka derschool van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling in het gebouw Rosenhaghe aan de Hoofmanstraat de slotbijeenkomst van den cursus 1937/1938. De voorzitter, de heer L. van Asperen, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, speciaal tot de leerkrach ten, die steeds al hun energie aan het insti tuut geven. Hij hoopte, dat men een aangena- men avond zou hebben. De secretaris, Mr. H. O. Drilsma, bracht het jaarverslag uit. Schokkende gebeurtenissen hebben niet plaats gehad. Er heeft zich een hechte kern gevormd,, op wie gerekend kan worden. Wanneer men. denkt aan de grootte van de beweging in Haarlem en omstreken, dan acht spreker de belangstelling voor de Kaderschool echter wel wat te klein. Daarom moet er meer propaganda voor deze school gemaakt worden. Het stemt hem tot vreugde als hij constateert wat er door ontwikkeling wordt bereikt. De geest op'de school was voortreffelijk. Het werk zal dan ook stellig vruchten afwerpen. In de hoop dat nog velen de kaderschool zullen bezoeken, eindigde spreker met de toezegging, dat met het op bouwend werk zal worden voortgegaan. Het keurig verzorgde jaarverslag werd met langdurig applaus beloond. De Voorzitter bracht aan Mr. Drilsma dank voor wat hij, niettegenstaande zijn weinig beschikbaren tijd, voor de ontwikkeling der arbeiders ge daan heeft en nog steeds doet. Met een opwekkend woord reikte Mr, Drilsma aan de leerlingen van de tweede klas de diploma's uit. Hij hoopte, dat ze de lessen, die ze op de Kaderschool hebben ontvangen, in practijk zullen brengen. De voorzitter wensehte de leerlingen na mens het schoolbestuur van harte geluk met het resultaat, dat zij door hun studie hebben behaald. Hij hoopte, dat zij later warme pro pagandisten voor de Kaderschool zullen zijn, opdat de deelneming grooter zal worden. Een der leerlingen dankte namens allen de leera ren. vooral den algemeen-leider Mr. Drilsma, en het bestuur der school, die allen tot het welslagen van dezen cursus hebben medege werkt. Ook hij prees den kameraadschappe- lijken geest op dezen cursus. Hij hoopte dat het bestuur er toe over zou kunnen gaan, een vervolgcursus in te stellen, want dan zullen stellig vele oud-cursisten er gebruik van maken. De Voorzitter antwoordde dat het bestuur dit verzoek ernstig zal overwegen, zooals het dit trouwens reeds eerder gedaan heeft. Namens de leerlingen werd aan het bestuur een geschenk in couvert voor het Dr. Molle ELsma-fonds overhandigd. Na de pauze hield Mr. J. In 't Veld, burge meester van Zaandam, een rede over het on derwerp: ..Geestelijke vrijheid en economi sche gebondenheid". In een gemeenschap is een absolute vrijheid onmogelijk, zei spreker. Een deel van de vrijheid moet het individu in gemeenschapsverband prijs geven. -Men moet zich schikken naar het belang van de ge meenschap, waarin we leven. Het leven in groepsverband levert trouwens onschatbare voordeelen op. Het geestelijk leven zou zon der gemeenschapsverband niet de hoogte heb ben bereikt, die we thans kennen. Toch moet gewaakt worden tegen een te groote beperking van de persoonlijke vrijheid, anders komt men terecht in den totalitairen staat. Hiermee zou den het individu en de gemeenschap schade lijden. De mensch mag niet belemmerd wor den in zijn vrije geestelijke ontwikkeling. Een te groote vrijheid van het individu leidt ech ter tot anarchie. Men mag dus niet doorslaan naar den eenen, noch naar den anderen kant. Er moet naar een evenwicht gezocht worden. De vrijheid van den enkeling moet zóóver aan banden worden gelegd, als de beharti ging der belangen van de gemeenschap dit strikt noodzakelijk maakt. In de na-oorlogsche jaren Is men steeds meer gekomen tot economische gebonden heid. De ordeningsgedachte is op weg; niets kan haar tegenhouden: het vrije spel der maatschappelijke krachten wordt steeds meer aan banden gelegd. Door de ordening zal meer orde in den huidigen chaos komen: dat kan men ook in Nederland reeds waarnemen. De vraag, of de economische gebondenheid nood zakelijk moet leiden tot het aan banden leg gen van de geestelijke vrijheid, beantwoordde spreker ontkennend. Men zal moeten komen tot binding van de economie, maar met handhaving van de vrijheid van geest. Daar door kan de wereld gered worden. Beheer- schlng van de productieve krachten is slechts mogelijk langs den weg der ordening. In de vorige eeuw bestond voor de arbeiders geen vrijheid van geest; hun eenige ontspanning konden zij zoeken in de kroeg. Al het andere DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZOXDHEID (Adv. Ingez. Meaj was voor hen gesloten. Dank zij het ingrijpen van de overheid is dit nu heel anders gewor den; nu bestaat cok voor de arbeiders gele genheid tot ontwikkeling. Door de ordening op economisch gebied wordt de basis gelegd voor een nog vruchtbaarder ontwikkeling der geestelijke vrijheid. Het belang van de ge meenschap eischt, dat het eigendomsrecht aan banden wordt gelegd. De S.~D. A. P. acht de geestelijke vrijheid even noodzakelijk als de lucht, die men inademt; wanneer deze par tij de macht in handen mocht krijgen, zal zij er niet aan denken, de geestelijke vrijheid van andersdenkenden aan banden te leggen; zij wil ook het bedrijfsleven niet onderwerpen aan een leger van ambtenaren, maar aan de uit het maatschappelijk leven opgekomen or ganen. De rede van den heer In 't Veld, die met groote aandacht werd aangehoord, werd met applaus beloond. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 9 JULI 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00 8.20, 8.30 8.50, 9.35 Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord 11.05, 11.20. Droitwich 12.20. Ned Brussel 12.50. 1.20. 1.30. 1.50. Keulen 2.20, 2.30. Fransch Brussel 3.35. 3.50, 4.05. Keulen 4.20. Fransch Brussel 5.20, 5.35. 5.50, 6.00 London Regiona4 6.20, 7.00. Keulen 7.40. Fransch Brussel 8.20. Londen Regional 9.20, 9.35. Keulen (Berlijn) 10.50. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45. 9.00. Diversen 9.2010.35. London Regio nal 10.35. 10.50, 11.05. 11.50. 12.20. Droitwich I.05, 1.20, 1.40. 1.55, 2.20, 2.35, 2.50, 3.05. 3.20. 4.00. 4 35. 4.50, 4.55, 5.10. 5.50. 6.00. 6.20, 6.45, 7.00 7.50, 8.20, 9.20 9.40, 10.00. 10.20, 10.50. II.20. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofooixplatenconcert. Verzoekprogramma. •.00—12.00 Diversen. 13 "Akkertjes" is nu de inhoud van 'n koker van 12 stuivers. Uw voordeel ligt dus voor de hand. Neemt daarom 'n glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heeit U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij. I "AKKERTJES", recept van Apotheker Dumont, bevatten een bijzondere samenstelling. Ze ver drijven daardoor snel Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatische pijn, Spierpijnen, Ze nuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorts. Alom verkrijgbaar. Per doos van 2 stuks - 2 stui vers en een koker met glazen buis van 13 (Adv. Irtgez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal eai bibliotheek). Aanwinsten: Boek- en Bibliotheekwezen: Adolf en Elion. Eenvoudig boekbinden. Kerstnummer bij het Drukkersweekblad 1928. Schriften. Die, Konrad Haeblers. Natuurlijke historie Berg. De vliegende draak; de lammergier van den Himalaya. Letterkunde Jordan Jr. Sonate in verzen. Klabund. Kleines Klabund-Buch; Novellen und Lieder. Mankes—Zemike. Rainer Maria Rilke; een benadering. Moens. Verzen. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde: Kesler. Mijn zwerftocht over de Veluwe. Kuperus. Het cultuurlandschap van West- Soembawa. Utrecht; Sticht en stad. Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Brandligt. Witte Gait. Klauwerdinne en Rannah. Dit is de kleine almanak van Brabant uit het verloren hoeksken. Maire, Le. Groote man in een kleine stad. Marai. De vermetele. Osorgin. De terroristen. Engelsche romans: Bates. Lean men. 2dln. Macpherson. Wild harbour. Walpole. Mr. Perrin and Mr. Traill. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, De Groot, Schouwtjesplein 10, armband; Politiebureau. Smedestraat, bril; portemon- naie met inhoud: gymnastiekschoen; tasch- je; Compiet, Bakenessergracht 44 rood, broche; Vreenegoor, Kerkhof straat 12 rd., beenbeschermer en kous; De Vries, Klever parkweg 60 rood, collier met hanger; Nooy, Bastiaanstraat 14, handschoen (in taxi) Kloet, Kleverparkweg 118, armbandhorloge; Hoogerbeets, v. Oosten de Bruynstraat 23, hond (zwart-witï; Huldy, Planetenplein 6, kinderjasje; v. Akkeren, Twijnderslaan 28, lijfje; Koopman, Borneostraat 15, portemon- naie inh. rozenkrans; De Jong, Papentoren- vest 17 zw., 1 paar regenpijpen; Lugtmeyer, Cederstraat 25, rijwielplaatje; v. Hengstum, Klein Heiligland 51 rood, rijwielplaatje; Tromp, Merwedestraat 29, taschje met in houd; Uittenbosch, Pieter Kiesstraat 47 rood, vulpenhouder; v. Luik, Brederodestraat 30, kanarie; Vrijaldenhoven, Wilhelminapark 19, kanarie. DE RESTAURATIE DER NED. HERV. KERK. Men verzoekt ons mede te deelen dat dooi de restauratiewerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk op het Wilhelminaplein te Heem stede, de kerkdiensten voorloopig des Zondags zullen plaatsvinden in het gebouw Irene, op het terrein der inrichting Meer en Bosch, ingang aan de Vailkenburgerlaan, bij den Drie sprong. De diensten beginnen des voormiddags 11 uur. ARROND. RECHTBANK. AARDAPPELEN GESTOLEN. HAARLEM, 6 Juli. Hedenmiddag verschenen drie jongelieden voor de rechtbank, die zich schuldig hadden gemaakt aan het stelen van aardappelen. Aangezien zij daarbij op heeterdaad werden betrapt waren zij gevlucht en daarbij hadden zij zich diverse voertuigen toegeëigend, voor welk feit zij eveneens terecht stonden. Als eerste getuige werd een landbouwer uit Zwanenburg gehoord, op wiens terrein inge kuilde aardappelen gestolen werden. Een nachtwaker uit Zwanenburg verscheen ook als getuige en vertelde hoe hij had ge zien dat er menschen op het erf van een anderen benadeelden boer liepen. Deze boer, de derde getuige, verhaalde hoe hij in den nacht van 24 Maart door den nachtwaker gewekt werd. Hij zag dat er 6 zakken met aardappelen tegen de schuur stonden, welke hij daar niet had neergezet. Deze waren uit zijn kuil af komstig. Hij was met den nachtwaker en den in middels gewaarschuwden veldwachter met een auto de gevluchte dieven achterna ge gaan. Op het erf van een anderen boer werd zijn motorfiets aangetroffen. Een getuige uit Badhoevedorp was versche nen óm te verklaren dat de fiets van zijn zoon gestolen was. Eén van de aardappel- dieven had van deze fiets gebruik gemaakt om te vluchten. De veldwachter uit Zwanenburg bevestigde hetgeen de verschillende getuigen reeds had den medegedeeld. De subs, officier eischte, in aanmerking ne mende het feit dat twee der verdachten reeds in Amsterdam zijn veroordeeld tegen de drie jongelieden resp. 10 maanden, 8 maanden en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger riep voor één der verdacthten, die in tegen stelling tot de anderen die in het verleden verschillende keeren veroordeeld werden vroeger nog slechts één keer een straf onder ging, clementie in en verzocht dezen toe te staan zijn straf in de jeugdgevangenis te Zutfen uit te zitten. Uitspraak over 14 dagen. FAILLISSEMENTEN Donderdag werden door de Haarlemsche rechtbank in staat van faillissement ver klaard: de firma „Zakkenhandel en Expeditie" ge vestigd te Krommenie en de firmanten, 1. Jan Koome, zakkenhandelaar en expediteur wo nende te Krommenie. Wlhelminastraat 44 en 2. Cornells Koome, zakkenhandelaar en ex pediteur wonende te Wormerveer, Vaardijk 15. Curator Mej. Mr. E. Gouda alhier; R. C. Mr. S. J. Pit, alhier. (Adv. Ingez. Med.) 99' Wraak is zoet. door BAS VAN DEILEN. A", zei Koen, „dat was een merk waardig geval, dat ik van de week heb meegemaakt „Vertel op!" werd er van ver schillende kanten geroepen. Als Koen een maal op dreef kwam, viel er altijd wat te lachen. „Nou, ik zat dezer dagen met den wagen er gens in het Noorden, Grashoven heette die negorij. Ik wilde juist naar huis gaan, toen ik bedacht dat de baas op de laatste conferen tie nog zoo iets gemompeld had over een slechten betaler in Zwolle dien ze van kantoor pas een nijdigen brief hadden geschreven. Als ik er weer eens in de buurt kwam, moest ik er maar eens aangaan, maar eerst moest ik dan de zaak nog even opbellen om te hoo- ren of 't nog noodig was. Nou ik in dat Grasho ven op zoek naar een telefoon, maar daar hadden ze blijkbaar nog nooit van gehoord. Net toen ik den moed begon op te geven, stond ik ineens voor het postkantoor: zoo'n echt plattelands-hulppostkantoortje, een geval met één ambtenaar en één besteller. De amb tenaar, zoo'n type dat op de gekste tijden een bordje met „Gesloten" voor de deur hangt om een hapje te kunnen gaan eten, en de bestel ler, eentje van het slag, dat je onderweg langs de landwegen altijd lezende tegenkomt, ver diept in de kranten die nog besteld moeten worden, zoo'n prachtnummer ais die knaap, die ik eens hoorde roepen tegen een oude boerin: „Hé Jaantje, 'k het een briefkaart van je dochter voor je: de kinders hebben de mazelen, schrijft ze!" Enfin, ik vroeg m'n verbinding met Am sterdam aan en ging zoolang in het kantoor zitten wachten tot ik in de cel zou worden geroepen. Er was geen mensch behalve de kan toorhouder en ik, maar toen ik er een paar minuten had gezeten, kwam er een verzuurd uitziend manneke binnen. Hij ging naar het loket en vroeg een postzegel van vijf. „Eentje maar?" vroeg de man achter de tralies. Hij moest er inderdaad maar een hebben. Maar de vent bleef aandringen. „Waarom zou je d'r niet een stuk of wat in voorraad ne men?" „Slaan ze dan demee weer op?" informeerde de klant. „Dat niet, maar 't is toch lastig als je d'r telkens weer eentje moet komen halen!" Maar hoe de man van Tante Pos ook praatte hij kon niet meer dan één zegeltje van vijf kwijt raken. Toen ging-ie het over een an dere boeg gooien. „Neem dan tenminste zoo'n mooie kinder zegel mee en je steunt er een goed werk mee. Kijk es even wat een prachtzegel! Hoe vind je dat kleurtje? Mooi hè. Da's nou iets waar de verzamelaars in later jaren fel op zullen zijn! Ze worden geld waard, man! Zal ik 't maar voor je afscheuren, dat mooie Halsje?" „Niks hoor!" zei de kooper, „aan mijn lijf geen mooi halsje", en daarmee gaf-ie blijk van veel zelfkennis, want z*n halsje was niet bepaald je dat, aesthetisch zoo min als hy giënisch. Maar als hij gedacht had, dat-ie nu ongestoord met z'n postzegel naar huis kon gaan, dan had hij zich gruwelijk vergist. De ambtenaar begon zuchtend in zijn postzegel- boek te bladeren en zei: „Nou, van Klaveren, maar dan kan ik toch zeker wel een paar postwisselformulieren aan je kwijt* raken? 't Is veel handiger om die thuis op je gemak in te vullen dan dat je het hier moet doen met een rij van twintig men schen achter je!" „Mijn niet gezien", zei Van Klaveren sar rend, „ik zal zelf wel weten wat ik koopen mot. Krijg ik nou me postzegel, te ja of te nee?" „Zeker man, zeker" zei de kantoorhouder, „maar 't is in het belang wan den dienst dat ik je dien raad geef. Neem dan in elk geval een paar stortingsformulieren voor de giro mee naar huis: aanstonds is het weer de eerste van de maand en dan kun je een kwar tier in de rij staan voor ik je kan helpen!" Het nijdige kereltje begon boosaardig te grommen. „Kouwe beenen" zei hij, „ik laat me niks ansmeren als ik 't niet noodig heb. En as ik zin heb om een kwartier in de rij te staan, dan doe ik dat, vat je!" Denk maar niet dat de loketjesman er toen genoeg van kreeg. Het was werkelijk roerend om te zien hoe hij het begrip „ambtelijke ser vice" in praktijk bracht. „Kom. kom, van Klaveren", ging-ie door, „we moeten allemaal leven! Denk nou es na of je heusch nog niet wat noodig hebt. Heb ben je jongens allemaal hun rijwielplaatje nog wel? Denk eraan, als er vandaag of mor gen een zónder gesnapt wordt, dan kost het je behalve een riks nog boete ook! Zou je voor alle zekerheid niet een reserveplaatje meenemen?" „Nee!" snauwde van Klaveren. „Wacht es even: adreswijzigingskaarten, die heb je beslist noodig, daar kom je niet onderuit! Je oudste zoon gaat immers trou wen en die zal toch z'n vrienden wel zoo'n kaart willen sturen. Zal ik der maar vijf geven? Ze kosten maar een cent. Da's geen geld, want doet-ie 't per briefkaart, dan gaat er maar even vier cent in zitten!" „Je ken me nog veel meer vertellen", mop perde de cliënt, „ik zeg je nog es dat'k niks noodig heb!" „Onzin, ik probeer je alleen dingen te ver- HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen f 1.90 per maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv-Bureau) {Adv. Ingez. Med.) koopen die je elk oogenblik noodig kunt hebben. Als ik je nou postzegels van vijf gul den of formulieren P. 229 voor frankeering bij abonnement zou probeeren aan te smeren, dan kan ik me indenken dat je nee zou zeg gen. Maar ik heb het alleen over courante dingen!" Geef me nou m'n postzegel maar en kies niet langer, want ik heb meer te doen!" „Nog even! Ik weet zeker dat je geen expresse-strookjes in huis hebt. Die komen al tijd van pas als je een spoedbrief moet ver zenden. Man, het is toch lastig als je zoo'n ding moet hebben en het kantoor is geslo ten!" „Dat is het tóch altijd, dat hoef je me niet meer te vertellen", meende Van Klaveren, die niet leed aan een overmaat van hoffelijkheid. „Nou, hoe is het: wil je d'r niet een stuk of wat meenemen?" „Je ken me de maat nemen!" „Maar je kunt ze gratis krijgen. Heelemaal kosteloos!" „Verdarrie kerel: as ik die hebbedingen nou toch niet noodig heb! Al kreeg ik nog geld toe: ik mót ze niet, versta je!" „Dan niet! Misschien nog een arbeidslijst: Artikel 68 van de Arbeidswet?" „Nee!" „Luchtpostpapier met bijbehoorende enve lop, niet zwaarder dan vijf gramkost maar twee cent." „Nee z€g ik je!" „Plakzegels? Kijk es wat een mooie!" „Neen man, schei je der nou uit einde lijk?" „Borderellen voor het inschrijven van kwi tanties?" „Wat let me of ik dien een klacht in bij den minister! Is me dat hier een bediening!" „Douaneverklaringen?" „Ik geef je geeneens antwoord meer!" „Formulieren P 314 cdie zijn bestemd om een adres na te vragen van iemand die zoekgeraakt is „Je zuster is zoekgeraakt!" „Adreskaarten voor 't verzenden van een postpakket?" „Geef me nou m'n postzegel of d'r gebeurt een ongeluk!" „Hier dan! Ik kan het ook niet helpen dat je vandaag zoo kort aangebonden bent!" Van Klaveren kreeg eindelijk z'n heet be geerde postzegel, gooide kletterend zijn vijf centen op het marmeren blad en ging brie- schend weg. Toen ik weer alleen was met den kantoor houder, kon ik m'n verbazing niet langer voor me houden. Ik vroeg hem of hij misschien zoo'n modem Amerikaansch leerboek voor handelsreizigers bestudeerd had. Maar daar ging-ie niet op in. Als antwoord boog-ie zijn hoofd voorover en stak het door het loketje. Het was spiegelglad, je reinste biljartbal.Toen zei-ie met voldoening in z'n stem: „Dat was de barbier uit het dorp, meneer! Ik begon er eindelijk schoon genoeg van te krijgen om z'n gezanik te moeten aanhoo- ren over al z'n zalfjes en smeerseltjes, waar-ie me een mooie bos haar mee beloofde. Gezwe gen nog van z'n agenturen voor scheerzeep en tandpasta en toiletzeep en borstels en ik weet niet wat nog allemaal meer. Ik had het nisschien niet zoover mogen drijven, maar tenslotte kan hij mij wel als klant kwijtraken maar ik hem niet! Hij zal trouwens wel weer bijtrekken!" GASTHUISVEST II - HAARLEM - TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn AllRisk verze kerd en voorzien van triptiek. Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) (Reeds tn een deel der vorige oplaag opge nomen.) Mede-cafégasten vrijgehouden. En als dank beroofd. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen stond voor de Arrondisse- ments Rechtbank terecht S. verdacht van be- rooving. Het slachtoffer van de berooving, een koopman, legde het eerst als getuige een ver klaring af. Op 19 April was hij van Zwanenburg, waar hij woont, naar Haarlem gekomen om daar geld bij zijn 'bank op te nemen. Twee bankbiljetten van f 100 en eenige briefjes van f 10 stopte hij in zijn portefeuille, en deze op haar beurt in zijn binnenzak. Daarop was hij naar een café gegaan Pres.: „U was er geen vaste klant?" Get.: „Neen, ik kom nooit in cafés". Pres.: „Totdat deze ongeluksdag voor u aan brak waarop u dit café binnentrad". De koopman was blijkbaar in een goede stemming want hij hield eeriige menschen die in het café zaten vrij en moest daardoor uiteraard een paar keer met zijn dikke por tefeuille voor den dag komen om eenige tientjes te betalen. Intusschen begon de alcohol de koopman dronk natuurlijk zelf flink mee zijn invloed uit te oefenen. De koopman herinnerde zich nog dat zijn mede cafégasten, die hij vrij gehouden had, zoo vriendelijk waren een taxi te bestellen. En ze waren zoo welwillend hem even thuis te brengen ook. Pres.: „Hoeveel menschen gingen er met u mee in de taxi?" Get.: „Drie of vier". In dezen tijd heeft de koopman kennelijk zich geheel moeten onderwerpen aan den in vloed van de drank. Den volgenden morgen bemerkte hij pas dat de portefeuille hem ont futseld was. De chauffeur van de taxi verscheen ook als getuige. Pres.: „Was de koopman een heel eind weg, toen hij in de taxi werd geholpen?" „Get.: „Ja". De chauffeur zei niets van de berooving af geweten te hebben. Pres.: „Heeft u niets van het geld gehad?" Get.: „Neen". Pres. „Het is een gevaarlijk vak, dat u heeft en ik hoop dat u sterk in uw schoenen zult blijven staan". De verd. verklaarde dat de chauffeur wel van de beraamde berooving had afgeweten. Ze hadden dat in het. cafc al afgesproken. De chauffeur ontkende dit. Pas nadat de koopman thuisgebracht was en de verd. terug kwam en de taxi, welke draaide, gelastte te stoppen had hij gezien dat verd. een portefeuille met geld had. Hij had echter niets hiervan aangenomen. Verd. had wel aan de in de auto zittende dame een bankje van f 100 aangeboden. Dit wilde ze niet hebben want ze kon het niet wisselen. Wel accepteerde ze twee briefjes van tien. Pres. tot verd.: „Heeft u niets van het geld meer over?" Verd. „Neen". Hij was ervan naar Brussel gereisd en ver klaarde het grootendeels aan reiskosten ge spendeerd te hebben. De officier merkte weliswaar op dat verd. die vroeger nog wel eens met het gerecht in aanraking was gekomen, de laatste jaren als getrouwd man goed had opgepast doch hij achtte het begane misdrijf zeer ernstig en eischte een straf van 1 jaar gevangenis met aftrek van preventief. De verdediger wees er op dat verd. de 4 laatste jaren achtereen werkloos was ge weest. Hoewel het feit op zichzelf niet goed te praten is blijkt ook hier de groote rol, ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als ruepijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden dooi» deze bloedfiltrcerendc organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiv«r. krachtig en leven* gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) die de werkloosheid speelt. De verdediger toonde een brief van den vroegeren werk gever van verdachte, die zeer tevreden over hem was. Omstreeks October zou deze werk gever den verd. weer aan nieuw werk kun nen helpen. De raadsman vroeg in verband met deze mogelijke werkgelegenheid cle mentie voor den verd. Uitspraak over 14 dagen. De vrouw, die in de taxi twee briefjes van f 10 van dezen verd. had aangenomen, verscheen vervolgens in het verdachten bankje. Aanvankelijk ontkende zij tevoren van de berooving afgeweten te hebben. Pres.: „Maar er zou toch aanvankelijk een andere vrouw ook in de taxi meegaan, en het feit dat zij zich terugtrok, wijst er toch op dat zij bang werd. Er moet dus over de berooving gesproken zijn". Verd. bekende dat zij wist dat het aan genomen geld van de berooving afkomstig was. Bewogen hoorde de verd. de eisch van den cifier aan: 1 maand gevangenisstraf. Pres.: „Ja he is geen kleinigheid waaraan u zich heeft schuldig gemaakt. Uitspr. over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10