Haarlem's Dagblad PLEIDOOI Dit weertje. WAFELEN Zeerooverij in de Chineesche wateren neemt toe Hef belangrijkste 55e Jaargang No. 16885 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soenduplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 9 Jul! 1938 Abonnementen per week f0.25. p. mannd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegclabonneraeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel tneer f 0.15. Groentjes zie rubriek. MISDRIJVEN IN CRISISTIJD. Zedenmisdrijven alsook econo mischemisdrijven zijn toegenomen. HAARLEM MAAKT GEEN SLECHT FIGUUR. In den jaren 19111913 werden in Nederland per drie maanden gemiddeld 3557 meerder jarigen veroordeeld wegens verschillende mis drijven. In het eerste kwartaal van 1938 was dit aantal geklommen tot 5676. Als men even wel rekening houdt met de toeneming dei- bevolking in die 25 jaar yblijkt, dat de Nederlanders in die kwarteeuw niet veel misdadiger geworden zijn. De misdaden tegen de openbare orde en het openbaar gezag zijn gedaald van 849 tot 479. Even sterk is de daling voor de groep bedelarij, landlooperij en overtreding van het souteneursverbod, namelijk van 259 tot 139. Blijkbaar is dit een gevolg van de veel om vattende steunmaatregelen, waardoor nu natuurlijk minder personen tot zwerven ko men. Vrijwel stationnair zijn gebleven' de ruwheidsmisdrijven tegen dieren en goederen (221 tegen" 279). Er zijn evenwel ook eenige groepen die een zeer groote toeneming te zien geven. 1911—1913 1938 Misdrijven tegen de zeden 90 429 Economische misdrijven 1069 2819 Misdrijven tegen leven en personen 1067 1438 De laatste groep, de moorden en de dood slagen en de pogingen daartoe is te verklaren Uit de toeneming der bevolking, maar de economische misdrijven dief stal, inbraak, verduistering, enz. en de misdrijven tegen de zeden zijn in veel sterkere mate toegenomen dan uit de bevolkingsaanwas kan worden verklaard. Ongetwijfeld houdt die toenemende criminaliteit verband met de crisis. Ditzelfde moet ook opgemerkt worden wat de misdaden betreft door jeugdige personen gepleegd. In 19111913 werden gemiddeld per 3 maanden 265 minderjarigen veroordeeld wegens economische misdrijven, terwijl dit cijfer over het eerste kwartaal van 1938 ge stegen is tot 637. Tenslotte geven wij nog eenige cijfers over Haarlem. De Haarlemsche politie maakte het volgende aantal processenverbaal op wegens misdrijven. 1928: 2107; 1929. 2082; 1930: 2172; 1931: 2218; 1932: 2329; 1933: 2377; 1934: 2139; 1935: 2323; 1936: 2415; 1937: 2040; 3 maanden 1938: ^80. De bevolking van Haarlem steeg in dien tijd van 113.305 op 1 Januari 1928 tot 135.867 op 30 April 1938. Het opmerkelijke is. dat het aantal pro cessen verbaal over 1937 belangrijk kleiner is dan over de vorige jaren. Natuurlijk kunnen daar bijzondere omstandigheden toe hebben meegewerkt. De Commissaris van Politie te Haarlem, de (heer E. H. Tenckinck, deelde ons mede, dat ook zijn indruk is dat te Haarlem, evenals overal elders, ïn deze crisisjaren meer misdrijven tegen de zeden en economische misdrijven voorkomen. In het algemeen maakt Haarlem, wat de criminaliteit aangaat in de rij der Nederlandsche steden geen slecht figuur. De toeneming is hier zelfs be trekkelijk gering te noemen. Het rioleeringsplan van Haarlem. Verloop der onderhandelingen met het Rijk. Eenige weken geleden deelden wij mede, dat bij het gemeentebestuur van Haarlem bericht was ingekomen, dat .de regeering er mede accoord gaat, dat de gemeente Haarlem een leening van het Werkfonds krijgt voor de financiering van 't groote rioleeringsplan (5 millioen gulden). Sindsdien zijn eenige nadere regelingen vastgesteld over de voor waarden voor deze leening. Wat de hoofdzaak betreft, de vraag namelijk welk gedeelte van de kosten van het rioleeringsplan het rijk voor zijn rekening neemt, moet nog onder handeld worden. Zelfs staat nog niet vast zoo vernemen wij of het rijk bereid gevonden zal worden een deel der kosten te dragen. Natuurlijk zal daarop door het gemeentebestuur worden aangedrongen, want indertijd heeft de wet houder van Openbare Werken reeds in den Raad medegedeeld, dat het voor Haarlem ondoenlijk is de volledige kosten, rente en af lossing van zoo'n groot bedrag, geheel op de begrooting te laten drukken. De Gemeente-rekeningen. Moeten voortaan voor 1 October vast gesteld zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen medege deeld, dat het voor wijziging van de wet noo- dig is, dat de gemeente-rekeningen vóór 1 Oc tober van het jaar dat volgt op dat waarover de rekening loopt, bij hun college moeten zijn ingezonden. De gemeentebesturen moeten dus spoed be trachten. Als het door bijzondere omstandigheden niet mogelijk is daaraan te voldoen moet aan Ged. Staten opgegeven worden wanneer uiterlijk de rekening verwacht kan worden. Afscheid Dr. K. H. Miskotte. Wij vernemen dat Dr, K. H. Miskotte, pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, die een beroep naar deze gemeente te Am sterdam aanvaard heeft, op Zondagavond 18 September in de Groote Kerk zijn af scheids- predikatie zal uitspreker Ik kijk verdrietig door mijn raam, De regen klettert neer in stralen, Waar moet ik zoo in vredesnaam, Mijn rijmers inspiratie halen. Het' kleinste sprankje poëzie, Moet zulk een „zomerweer" verdrijven, En ik wil niet vol ironie, Over den herfst in Juli schrijven. Ik wil ook niet ons vreemd klimaat In algemeenen zin belagen, Wat brengt het u en mij voor baat, Wanneer wij al onszelf beklagen. 'k Wil liever optimistisch zijn En, zij 't niet erg oorspronklijk, zeggen, Na regen komt weer zonneschijn, Die waarheid valt niet te weerleggen. U zult eens zien, u zult eens zien, Hoe prachtig weertje wij nog krijgen, Over een maand, een week misschien, Komt weer, een goeden zomer eigen. Wij hebben 't veel te droog gehad, Heb 'k in beschouwingen gelezen, Welaan, het is nu grondig nat, Wil s.v.p. dus dankbaar wezen. P. GASUS. Heeft U deze zomer al 'n be- zoek gebracht bij Wesseling? POFFERTJES Gr. Houtstr. 176 Telefoon 10757 Wij verwachten U (Adv. Ingez. Med.) Bandieten gaan als passagiers aan boord SJANGHAI, 9 Juli. Uit betrouwbare bron nen wordt vernomen dat de Britsche scheep vaartmaatschappijen van het Engelsche con sulaat te Sjanghai verlangen dat hun sche pen in het Verre Oosten met machinegeweren en bewakingsmanschappen worden uitgerust met het oog op de zeerooverij die zich in de laatste weken weer danig heeft geroerd. Eige naars van Britsche schepen die overvallen werden, verhalen hoe deze bandieten als pas sagiers vermomd aan boord komen en dan in volle zee de bemanning overweldigen en de radio-installatie vernietigen. Met het oog op deze overvallen heeft de Britsche kanonneer boot „Aphis" opdracht gekregen de handels scheepvaart tegen zeeroovers te beschermen. De gevechten tusschen Chineesche vrijscha- ren en Japansche troepen in de nabijheid van Sjanghai zijn gisteren in hevigheid toegeno men. Voornamelijk in de nabijheid van Poe- toeng werd den ganschen dag machinege weervuur gehoord. Ook ten zuiden van Sjan- toeng zouden de Chineesche guerillabenden zeer actief zijn geweest. Volgens berichten die hier binnenkomen is het verkeer over het oostelijk deel van de Loenghaispoorlijn op verscheiden plaatsen, die tot nu toe ver schoond waren van de overstroomingen der Hoangho, door dynamietontploffingen ge stoord. (United Press). Schipper over boord gevallen en verdronken. Ongeluk in de Rotterdamsche haven. In den loop van Vrijdag' heeft zich in het Rotterdamsche havengebied een geval van dood door verdrinking voorgedaan. De 29-jarige havenarbeider J. Kerkhof, wonende te Puttershoek, was aan boord van het in de Waalhaven alhier liggende stoom schip „Lena Petersen" bezig met het verzetten van een draad van een kraan. Bij het langs de railing loopen is de man met zijn voet blij ven haken achter een meerdraad. Daarbij verloor hij het evenwicht, sloeg voorover te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Na een kwartier dreggen heeft de bemanning van de „Politie 2" den man opgehaald. Onder leiding van dr. Veenenbos heeft men nog ge- ruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken met kunstmatige ademhaling, maar dit heeft niet meer mogen baten. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven ge bracht. Japansche vrouwen versus mevr. Tsjang Kai Sjek. Barones Noboeko Moeto, voorzitster van het Japansche vrouwengenootschap voor lands verdediging, dat zeven en een half millioen leden telt, heeft namens het genootschap een verklaring uitgegeven, waarin zij zich tegen de verklaringen van mevrouw Tsjang Kai Sjek keert. Evenals mevr. Tsjang Kai Sjek betuigt barones Moeto hulde aan de buitenlandsche zendelingen en missionarissen, vooral de vrou welijke zendelingen, in China voor het schit terende hulpbetoon aan de Chineezen. Zij herinnert er dan echter aan, dat vele zende lingen reeds lang voor het uitbreken van de vijandelijkheden in China werkten, hetgeen niets anders is dan een bewijs voor de verwar ring en wanorde, die de regeermg van Tsjang Kai Sjek kenmerken. Voorts wordt in deze verklaring o.a. gewezen op het „brute optreden der Chineesche troepen en guerrillabenden". voor een oud meubel. Nu de vacantie komt en velen uwer naar zee gaan wil ik gaarne een goed woord doen voor dien ouderwetschen strandstoel, die een beetje in de verdrukking dreigt te komen. Tot u, mijn lezer, die den strandstoel in eere hebt gehouden sedert de prille jaren uwer jeugd, zijn deze woorden dus niet gericht. Maar tot u, mijn lezer, die den strandstoel verraden hebt voor moderner en mondainer gestoelten, tot u richt ik deze mijn vermaning: keert terug tot het gebogen rieten meubel eri wordt wijs; keert terug tot den strandstoel uwer jeugd en verwerft de heerlijkheid der eenvoudigen. De strandstoel is een lief en mild meubel. De strandstoel welft zich over uw aanwezig heid op deze aarde en verbergt in bescheiden heid de bedoelingen, die ge koestert en die ge in een andex-en stoel niet moogt verwezen lijken, op gevaar af uw maatschappelijke positie te verliezen. Want in een strandstoel kunt ge dingen doen, die ge in een anderen stoel niet kunt doen. Slapen bijvooi-beeld. Wie in een café of dancing zou gaan insla pen, zou zich daarmede met huid exx haar overgeven aan de minachting der menigte. Ik heb een fatsoenlijk heer gekend. Een man met zij den overhemden, aangemeten pyjama's, geen exuberante politieke overtuiging en een echtgenoote, die is wat dames een dame noe men. Hij is de vorige week slapende voor een café op een strand-boulevard aangetroffen. Het was géén gezicht, dat gëzicht van hem, Zijn mond hing open. Zijn hoofd.was een slap bolletje op een om geknakt steeltje, zijn han den hingen doelloos langs een uitgezakten buik. Zoo zat hij aan den openbaren weg en sliep den slaap der rechtvaardigen, doch der leelijken. Duizenden défileerden langs zijn opengevallen mond. Duizenden zagen het zin- looze hoofd bungelen op het vest. Ik zei tot mijn metgezel: „Dat daar is professor meester doctor X". „Nou", zei mijn vriend, „dat schijnt met die geleerdheid ook niet veel zaaks te zijn". O, hooggeleerde Iks, wanneer ge zoo ver standig waart als ge. geleerd zijt, gij haddet u temidden van de eenvoudigen des zands en de kinderkens van de zeezoom begeven; gij haddet u neergevlijd in zulk een milden, alles- omvangenden strandstoel en ge haddet in de zonnewarmte een welverdiende uil kunnen knappen, geen mensch ter wereld had u dan uw leelijkhe'id kwalijk genomen. O, Iks, hooggeleerde Iks, in een strand stoel kunt ge den X zijn, den eenvoudigen. slaperigen, leelijken X dien ge in het diepst van uw gedachten immer zijt! Ik heb een heer gekend, die in een dancing was ingeslapen. Hij had het warm gekregen, hij was moe geworden, hij was verteederd door streelende melodieën. Warmte, moeheid en teederheid daar was deze heer niet aan gewend. Zij matten hem af. Dit deed hem, gebogen over zijn eigen smokinghemd als Narcissus over zijn vijvertje, in slaap sukke len. Hij sliep rustig en diep, maar welke di rectie van welke instelling van openbaar ver maak mag het dulden, dat het vermaak in slapen ontaardt? Dies werd de heer beschei den doch beslist uit zijn droomen en de dan cing verwijderd. Onopvallend, beleefd "en vriendelijk, doch niettemin: verwijderd. En ik vraag hem hier, voor het front van u allen: Willem, wanneer je was gaan maffen in een strandstoel, dan had de branding haar lied voor je gezongen, dan had de avond hemel je verteederd en dan was de geest over de wateren tot je gekomen en had je hart verkwikt, Willem. Ziet ge, zoo is de strandstoel: gul en be scheiden, zwijgend en mild, zoixder pretentie en veilig. En mag ik u verklappen, dat ik vernomen heb van lieden die zich dat nog van him jonkheid herinneren helaas reiken zoo ver mijn gedachten niet terug dat de strand stoel de stoel der verliefdheid is? Zij zeggen dat twee strandstoelen met de openingen aaneengeschaard een rieten behuizinkje vor men, waar Am or en Psyche zich behaaglijk gevoelen. En da.t menig oud menschenpaar herkent als gasten uit de jeugd. De strandstoel is een lief ding. Hij is voor de rust en de min en de menschelijkheid ge bouwd. Hij is de toeverlaat voor den mensch, die zich zelf wil zijn en blijven, die den slaap over zich laat vaardig worden wanneer hem dit lust, die de liefde wil verwelkomen wan neer de liefde zijn weg kruist; voor den mensch, die ongestoord zijn menschelijkheid wil vieren met krentenbol en limonade; de mensch, die gaarne vertoeft temidden van de spelende jonkheid en de dommelexide, lezende, kussende, krentenbollende, slapende volwas senheid. Ik zou willen dat gij, al wai"e het slechts één zonnigen middag, tot den strandstoel van uw jeugd zout terugkeeren. Ge zoudt daar arge- loozer, menschelijker en eerlijker door wor den. Ge zoudt leeren beseffen, dat ge zijt wie ge zijt en niet wie ge denkt te zijn. wanneer ge tusschen de menschen zit die u verbieden te slapen, krentenbollen te eten en verliefd te zijn. Mr. E. ELIAS. Doodvonnis over Mac Call wordt in de week beginnende 25 Juli voltrokken. TALLAHASSEE (Florida) 9 Juli. De gou verneur van Florida heeft bepaald, dat Franklin Pierce Mac Call, die ter dood is ver oordeeld wegens moord op den kleine Jimmy Cash zal worden terechtgesteld in de week beginnende 25 Juli. (A. N. P.) Nationaal luclitbeschermingsfonds Aanzienlijke gift uit industrieelen kring. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming schrijft ons: Gelijk bekend, heeft de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming te 's Gra- venhage (Nassau Ouwerkerkstraat 3) on- lafrgs in het leven geroepen een „Nationaal Luchtbeschermingsfonds, waaruit de middelen geput zullen worden voor een intensieve pro paganda voor de passieve luchtbescherming. Reeds kwamen daarvoor enkele kleine bedra gen bij de Vereeniging binnen. Deze week echter mocht het bestuur van een der groote industrieën in het Oosten des lands een aanzienlijke gift voor het fonds ontvangen met de mededeeling, „dat het hier een jaarlijksohe bijdrage" betreft. Dit betee- kent o.rn., dat de Vereeniging aan eenige hon derden leden, die daartoe niet in staat zouden zijn, voortaan de publicaties (o.a. het maand blad „Luchtgevaar") gratis kan doen toe komen. Meer en meer blijkt, dat -voor het „Natio naal Luchtbeschermingsfonds" in den lande belangstelling bestaat, en men het streven van de N.V.L. een zoo goed mogelijke voor lichting der burgerbevolking steeds meer gaat waardeeren. Waarvan de gift uit het „Oosten" een voorbeeld is, dat tot algemeene navolging' moge strekken 1 Tot zoover dit communiqué. Men kent ons standpunt: Wij waardeeren het werk der Ver eeniging maar meenen dat van overheidswege veel meer gedaan moet worden en dat de pu blieke voorlichting pas tot succes zal kunnen leiden als van overheidswege alle te nemen maatregelen nauwkeurig worden uiteengezet, c.q. voorgeschreven. Dit is in de eerste plaats een overheidstaak. Hoofdred. H. D. Het 3e Zomerconcert van de H. O. V. Maandag 11 Juli a.s. wordt door de H. O. V. het 3e zomerconcert gegeven. Voor dit con cert is ook weer een interessant programma samengesteld. Het orkest opent dezen avond met de Ouverture-Fantaisie „Romeo et Ju liette" van P. Tschaikowsky, die dit werk ge componeerd heeft, geïnspireerd door het gelijk namige werk van Shakespeare. Als tweede nummer van het programma wordt gegeven het Vioolconcert in A Op. 82 van A. Glazounow. De violist Sarn Tromp zal de solopartij daarin vertolken. Sam Tromp is eenige jaren 2e concertmees ter geweest bij de Haarlemsche Orkestvereeni- ging', is thans verbonden aan het Concertge bouworkest waarmee hij ook eenige malen solistisch is opgetreden. Na de pauze zal het orkest nog uitvoeren de Se Symphonie van L. van Beethoven, waarmee zeker veel concertbezoekers een groot genoe gen wordt gedaan. ,,Bezl^inigillgsveldtocht,, in Japan. Het Japansche ministerie van financiën en de nationale plannencommissie hebben geza menlijk een besluit genomen, waarbij is uit gegaan van het beginsel, dat de regeering de leiding moet nemen bij den nationalen „be zuinigingsveldtocht" tot bezuiniging in het verbruik, meldt het Japansche persbureau Domei. Het kabinet heeft in zijn vergadering van Vrijdag goedkeuring gehecht aan deze be ginselen, die o.m. de volgende punten omvat ten: 1. Nieuwe eischen van de verschillende mi nisteries moeten tot een minimum worden beperkt. 2. Wanneer nieuwe eischen worden opge steld, moeten die gedekt worden door bezui nigingen op uitgaven door verschillende onder nemingen, waartoe reeds toestemming was verleend. 3. Het personeel der verschillende ministeries zal niet worden uitgebreid. 4. Op de uitgaven voor openbare werken, welke reeds waren goedgekeurd, zal worden bezuinigd. 5. Reiskosten van regeeringsambtenaren, die naar het buitenland gaan en credieten voor- het aankoopen van goederen uit het buiten land zullen niet erkend worden, tenzij zij absoluut noodzakelijk zijn. 6. De subsidies, die door de verschillende ministeries zijn verleend aan ondernemingen of organisaties, zullen verminderd worden. Naar verluidt zullen de ramingen der be grootingen van de verschillende ministeries volgens deze richtlijnen worden opgesteld, met het doel de militaire actie in China met succes voort te kunnen zetten. De ramingen moeten tegen 10 Augustus ingeleverd worden bij het departement van financiën. Drie reizigers gewond. Beugel van electrischen trein Amsterdam Alkmaar gebroken. Van den electrischen trein, die te 10.04 uur van de hoofdstad naar Alkmaar is vertokken, zijn nabij de Hembrug twee beugels gebroken. Deze sloegen naar beneden en vernielden eenige ruiten van een derde klasse wagen. Drie der inzittende reizigers werden ge wond. van wie twee in die mate. dat zij ge neeskundige hulp noodig hadden. Deze hulp werd verleend op het station te Zaandam maar de gewonden zijn achtergebleven. De trein is met verminderde snelheid op de overgebleven beugels doorgereden naar Alk maar. Het woord is aan Douwes Dekker: Het is zeer moeilijk zich juist uit te drukken. Wie klaagt over gebrek van diep te in deze gedachte, is niet gewoon zich toe te leggen op juistheid van uitdrukking. ONGEVEER 20.000 KILOGRAM HOOI VERBRAND. MEN ONDERVOND TOT VER IN DEN OMTREK HINDER. Gistermiddag omstreeks half vier is een hoeveelheid van circa 20.000 kilogram hooi, opgetast achter een veestal aan den Durger- dammerdijk te Durgerdam in vlammen op gegaan.: De Amsterdamsche brandweer onder leiding van onderbrandmeester Van Rijn bestreed het vuur met vier stralen van een motorspurt. De vlammen hadden in het versche hooi vrij spel. De brandweer kon slechts zorgen, dat ver schillende houten gebouwen in de onmiddel lijke omgeving behouden bleven, mede dank zij den wind, die de vonken in andere rich ting voortdreef. De rookontwikkeling maakte het onmogelijk in de dichtbij gelegen school les te geven, zoodat de kinderen naar huis gezonden moesten worden. Ver in den omtrek, zelfs in het op eenige kilometers afgelegen Ransdorp, ondervond men groote hinder van dezen brand. BORA IN VRIJHEID GESTELD. Zooals men zich zal kunnen herinneren werd Jarislaw Baranowski, in verband met den bomaanslag op den Coolsingel beter be kend als Bora, tegen het eind van de vorige maand door den politierechter te Rotterdam wegens het gebruik maken van een valschen pas 'tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld: de politierechter had tevens last ge geven tot onmiddellijke gevangenneming van den verdachte, die tot toen toe in het hoofd bureau van politie opgesloten was geweest. Naar de N.R.Ct. thans verneemt is Bara nowski eergisteren in vrijheid gesteld. Hij heeft hooger beroep tegen het vonnis van den politierechter aangeteekend en 20 dezer zal zijn zaak voor het gerechtshof te 's Gravenhage dienen HOUTEN SANDALEN voor strand, kamp, tuin enz. Ook in luxe uit voering. De Klompencentrale is voor dit practrsche artikel het eenige adres. Op het Pleintje Rertzstraat 1. Dr. Leydsstr, 10, Telefoon 11784. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. En Tyrone wachtNa haar inspannenden filmarbeid is Son ja Henre wie haar naam leest denkt aan schaatsenrijden in Europa aangekomen. Zij zal in haar vaderland, Noor wegen, nieuwe krachten verzamelen voor het volgende seizoen. Intusschen wacht in Holly wood de bekende filmacteur Tyrone Poiser met wien zij tijdens haar verblijf in filmland zoo veel gezien werd, op de eerste brieven uit het koude Noorden. Haarlem maakt wat de toeneming der cri minaliteit ïn de crisisjaren betreft geen slecht figuur. 1 De gemeentebesturen moeten voortaan vóór 1 October de vastgestelde gemeen terekeningen bij Ged. Staten insturen. 1 Het is nog niet vastgesteld welk gedeelte het rijk voor zijn rekening zal nemen van de f 5.000.000 die het Haarlemsche rioleeringsplan kost. 1 Dl'. K. II. Miskotte, predikant der Ned. Herv. Kerk, die te Amsterdam beroepen is, neemt op 18 September afscheid van Haarlem. 1 Snelle groei van Velsen. Meer inwoners en minder werkloozen. 2 Bioscopen. 5 Predikbeurten 7 BINNENLAND. Minister Goseling heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de nota over Oss eenigen tijd na 16 Juli zal verschijnen. 3 Bij het vliegongeluk nabij Schellingwoude werd een korporaal gedood en een leer ling-vlieger zwaar gewond. 3 Een botsing tusschen een motorfiets en een bestelauto te Hulst had den dood van den motorrijder en zijn dochtertje tot gevolg. 3 H.M. de Koningin is te Ascona aangekomen. 3 BUITENLAND. De verdachte uit het vergiftigingsproces, de weduwe Becker, is ter dood veroor deeld. 4 Gedelegeerden van 33 organisaties hebben ter conferentie te Evian om een gedetail leerd plan voor de vluchtelingen ge vraagd. 4 De onrust in Palestina schijnt thans over te slaan naar Transjordanië. 4 Tengevolge van de stakingsbeweging is Palestina thans voor een groot deel van transportmiddelen verstoken. 4 SPORT. De vierde étappe van de Tour de France is gewonnen door den Belg Vervaecke. 10 ARTIKELEN. Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 5 J. II. de Bois over de boeken „Aan dood water" en „Vrouw aan boord". 5 Geheimen van de Indische keuken; een Hollandsch maal in de tropen. 7 II. D. Vertelling: „Romantiek" door Ben Korsten. 5 Plaat v. d. week: Het vluchtelingenvraag stuk te Evian. 3 Van onzen Londcnsche correspondent: Van zware naar lichte industrie. 4 J. H. de Bois: De schimmen der Oranjes op De Waag. 9 K. de Jong over het buitengewoon kerk- concert van „Zang en Vriendschap" 9 Financieele Kroniek: Het Engelsch-Duit- sche schuldenaccoord heeft goeden in vloed. 9 Ons wckclijksch knippatroon. 9 Mr. E. Elias: Pleidooi voor een oud meubel 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1