Van zware naar lichte industrie. THIJS, REDDER IN DEN NOOD! Cedelegeerden van 33 organisaties doen voorstellen. Vonnis in het proces te Luik. ZATERDAG 9 TUI.I 1938 HAAR T. E M'S DAGBLAD Britsche overheid pakt de werkloosheidsbestrijding met kracht aan. Nieuwe fabrieken in vervallen sfeenkoolgebieden. (Van onzen Londenschen correspondent). v E speciale gebieden van werkloosheid' i worden wel de zwarte bladzijden uit de geschiedenis van het industrieele Brittannië genoemd. Engeland en Schotland zijn altijd berucht geweest om de armoede welke in hun rijke steenkool- en ijzergebieden heerschte. Industriegebieden munten nergeps in ons werelddeel uit door schoonheid; maar hier waar de industrieele revolutie het vroegst begon zijn de toestanden wel het ergst. In de 19e eeuw groeiden de reus achtige industriesteden van het Noorden: Glasgow, Newcastle, Sheffield en Birmingham. Ziehier de plaatsen waar voor den oorlog millioenen ponden verdiend werden. Men kon uren lang door gebieden reizen waar geen stukje natuurschoon ongeschonden was gebleven en waar het land zwart zag van roet. Mijnwerkers- en arbeiderswoningen wa ren door het geheele land volgens een uni form plan gebouwd. Zij vormden kilometers lange straten zonder parken met huizen van één verdieping. Vreemdelingen bezochten de ze gebieden niet als zij er geen zaken te doen hadden; millioenen Engelschen uit het Zui den van het land zijn nooit van hun leven Noordelijker geweest dan Oxford en Cam bridge. Zij weten vandaag nog niet hoe het .Noorden" er uitziet hoe het leeft en werkt. Toch kan men niet zeggen dat de bevolking ongelukkig was. De Engelschen, ook de Engel schen uit de arbeidersbevolking, hadden hun sportclubs en zij verdienden hun brood. Pas na den oorlog begon de misère. Na 1870 kwa men weliswaar Duitschland en de Vereenigde Staten met hun producten op de wereldmarkt, en de Dominions werden onafhankelijk en ontwikkelden een eigen industrie, maar het bestaan van de Britsche zware industrie was niet in gevaar. Na den oorlog, toen industriali satie overal ter wereld opkwam tegelijk met het economisch nationalisme, was het met de zware industrie in dit land gedaan. Werkloosheid en fabrieksruines DE ..depressed areas" of, zooals men tegen woordig zegt ..special areas" de ..speciale gebieden van werkloosheidzijn berucht ge worden. Reusachtige fabriekscomplexen vielen In puin. smerige kinderen speelden tusschen dc- omgevallen retorten. En hoewel de toe stand op het oogenblik weer iets beter is, het geen gedeeltelijk te wijten is aan de zware herbewapening, is de regeering zich wel be wust van het feit, dat de zware industrie over haar bloeitijdperk heen is. De wereld heeft Engeland en Schotland ingehaald. Eén mijn werker op iedere vier is werkloos. Bij den scheepsbouw is dit één op drie. In het Zuiden van het land was intusschen de lichte in dustrie aan het opkomen en men zette zich met man en macht aan het werk om de lichte industrie ook paar de door de werkloosheid zwaar getroffen gebieden van Schotland, Midden-Engeland sn Zuid-Wales te brengen. Er werd een regeeringscommissaris aange steld voor.dp speciale gebieden. Malcolm Ste wart werd daartoe benoemd. Deze begon proefnemingen te doen met een nieuw soort industriestad, de „Trading Estate", een stad van louter lichte en kleine fabrieken, gedre- van door particulieren. Arbeiderswoningen, wegen, sociale centra: hierover beschikte men. Slechts de werkgelegenheid ontbrak De eerste .Estate" is een jaar of twee gele den geopend te Newcastle, een van de gebie den waar de werkloosheid het ergst is. Langs Versterking van liet Britsche garnizoen te Tientsin. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Met het oog op de toenemende spanning in Noord-China hebben volgens het Chineesche telegraafagentschap de Britsche militaire autoriteiten te Tientsin besloten tot verster king van het Britsche garnizoen in de eerste noordelijke haven van China. De twee Brit sche regimenten, die op het oogenblik in Tsjinwangtau liggen, de verdragshaven nabij het oostelijke uiteinde van den grooten Chi- neeschen muur, zullen spoedig- worden over geplaatst naar Tientsin. Inmiddels worden prikkeldraadversperringen om de Engelsche barakken aangelegd en verdere verdedigings maatregelen genomen. Voorts, aldus tenslotte het Chineesche telegraafagentschap, wordt vernomen, dat een groote hoeveelheid vlieg- tuigonderdeelen naar de Britsche concessie van Tientsin verscheept wordt. 'Autobus met inboorlingen in ravijn gestort. Ongeluk met catastrofale gevolgen in Algerije. CONSTANTINE 8 Juli. Een autobus met inboorlingen is in een bocht in een ravijn gestort en in brand gevlogen. Van zeven in zittenden met uitzondering van den chauf feur allen Inboorlingen heeft men de ver koolde lijken geborgen. Zeventien inboorlin gen werden gewond. Hiervan zijn er twaalf in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis vervoerd. (Havas). de oevers van de Tyne ziet men niets anders dan vervallen scheepswerven, instortende fa brieksgebouwen en vermolmde aanlegsteigers, Vroeger werden staalproducten uit dit gebied naar alle deelen der wereld gezonden. De te genstelling treft: aan den eenen kant van de stad ingestorte bedrijven! Maar aan den an deren kant groeit een nieuwe Industrie. In Team Valley staan nu een zestigtal nieuwe fabrieken en fabriekjes, welke reeds werken. Ook in andere deelen van Brittannië is men hard aan het werk, b.v. te Glasgow en in Zuid-Wales, waar particulieren, plaatselijke autoriteiten en de Regeering de handen in eengeslagen hebben om zoowel de bevolking te helpen als om de industrie tot nieuw leven te brengen. Een witte fabrieksstad T"v EZER dagen hebben we in Zuid-Wales. in -L/ het ernstig getroffen steenkoolgebied rond Cardiff, een ..Estate" in aanleg gezien. Dit was te Treforest. De steenkoolmijnen van Wales hadden in 1913 een productie van 5^ millloen ton. Verleden jaar werd er slechts 38 millïoen ton naar boven gebracht. In de straten van de mijndorpen staan groepen mannen by elkaar. Als men een paar uur later weer langs komt staan zij er nog steeds, de handen in de zakken: werkloos! Vier en zestig duizend werkloozen staan in de arbeids- registers vermeld'. Zij hebben al in twaalf maanden geen werk gehad. En dan komt men in Treforest. waar achttien maanden geleden slechts een kaal veld te zien was, benevens een oude mijn, de Nantgarwschacht. De reusach tige kabeltrommels waren verroest. En thans? Thans is het er vol leven en beweging! Een dubbele, breede autobaan is in aanleg, over al bevinden zich loodrechte, Amerikaansch aandoende wegkruisingen. Zestien nieuwe fa brieken, groote en kleine, zijn in bedrijf. Met den bouw van tien andere zijn arbeiders bezig Architecten in Londen en Cardiff ontwerpen er voorts nog achttien, welke besteld zijn Hier, in het hart van de werkloosheid, komen geheel nieuwe industrieën op, welke dit ge bied nimmer heeft gekend: papier, leerpro- ducten, lichte electrische apparaten, chemi sche producten En op den duur zal dit niet weer een van die donkere, deprimeerende plaatsen worden, zooals er al zooveel het Britsche landschap ontsieren. Architecten houden toezicht, er is veel open ruimte, er worden cantines gebouwd en sportvelden aangelegd. De regeering heeft opdracht gegeven voor den bouw van een vakschool. Deze school is er thans en levert al regelmatig leerlingen af. jonge menschen, die voor het eerst van hun leven gelegenheid krijgen om een beroep uit te oefenen. De school is een wit gebouw, met reusachtige ra men, welke licht en lucht toelaten, zooals alle nieuwe gebouwen hier. Over enkele jaren zal er een witte stad verrezen zijn. We spreken even met een jongen leerling bankwerker. Hoe lang bent u nu hier?" ,Drie weken, meneer. Ik zal binnenkort wel werk krijgen". „Een groote familie thuis?" De jongen vertelt, dat zijn vader al twee jaar werkloos is. Maar zijn oudere broers en. zus ters hebben het gebied verlaten, hebben werk gezocht in de nieuwe industrieën, welke rond Londen opkomen. Wij vragen inlichtingen aan een van de „Estate"-managers en verne men dan dat het ministerie van arbeid de laatste vier jaar niet minder dan 45000 per sonen heeft verplaatst. Mexi geeft graag hulp aan jongeren, die daarom vragen. De oudere arbeiders willen niet uit hun district weg. Wanneer zij werkloos worden blijven zij in hun dorp of stad rondhangen, staan met de handen in de zakken voor de arbeidsbeurzen en staren voor zich uitMaar voor de jongeren wordt gezorgd. Het is nog lang niet genoeg, wat de „Estates" doen. Daarvan is men zich wel bewust. Het is echter nog maar een begin. En ook buiten de eigenlijke .Esta tes" doet men veel. In Dowlais, bij Merthyr Tydfil, is een oude ijzergieterij totaal gesloopt, een aanstootgevende hoop puin vormend over een dertig ares beslaand terrein. Thans staat er een fabriek voor de fabricage van telefoon toestellen. En in Cyfarthfa, Llantarnam, Ynys- wen en al die plaatsen met hun fantastisch klinkende Walessche namen gebeurt het zelfde. De staat draagt bij E regeering en de deskundigen gaan van het standpunt uit dat spontane hulp van de particulieren de beste is. Alle bedrijven, welke in de „Estates" geopend worden zijn particulier. De Staat di'aagt echter ook veel bij. In Treforest bijv. moest het terrein voor een gedeelte geëgaliseerd worden. Voorts moest een spoorbaan ter lengte van 7 kilome ter naar de hoofdlijnen en moesten wegen aangelegd worden. Tenslotte zorgde de Staat ook voor de leiding teneinde stroom te kunnen leveren, hetgeen voor Engeland iets nieuws is. Het bestuur van de „Estate" verschaft in- dustrieelen, die zich hier willen vestigen, ver schillende voordeelen. De fabriek, in stan daarduitvoering, is voor den ondernemer klaar. Moeten er speciale voorzieningen ge troffen worden in verband met het bedrijf dan kan men zich tot deskundigen om advies wenden. Het rijk helpt jonge industrieën aan kapi taal. daarbij gesteund door bekende in- dustrieelen zooals Lord Nuffield, de Morris motor-magnaat. Er wordt in Engeland een groot stuk werk verricht. Het is een experiment, dat de werk loosheid in het hart aantast en dat het voor deel heeft dat het particuliere bedrijf niet doodgedrukt wordt maar gestimuleerd wordt. (Nadruk verboden Di DE AUTEUR VAN HET BELGISCHE VOLKSLIED GEëERD. PARIJS 8 Juli. In aanwezigheid van ver tegenwoordigers van Frankrijk en België is in St. Quentin een bronzen plaat onthuld in den gevel van het huis. waar Charles Rogier, de auteur van het Belgische volkslied, de „Bra- banconne", in 1880 geboren werd. (A. N. P.) Een nieuwe partij in Tsjecho- Slowakije. Vereeniging van alle Magyaren beoogd. Te Komarn in Tsjecho Slowakije is een nieuwe democi'atische part-ij opgericht door de Magyaren. Deze partij stelt zich ten doel alle Magyaren, arbeiders, boeren zoowel als intellectueelen, die de democratie nastreven te vereenigen. Zij dient ter vervanging van de z.g. .activistische Hongaarsche partijen. Franco's troepen bezetten Nules. Verdedigers zouden groote vernielingen in het stadje aangericht hebben. Het laatste communiqué van het ministei'ie van landsverdediging meldt o.a.: Aan het Levantefront wordt verwoed gestreden in den oostelijken sector, waar de vijandelijke strijdkrachten, gesteund door vliegtuigen, onze troepen gedwongen hebben tot uitruiming van 't dorp Nules, ten zuiden waai'van de strijd met felheid voortduurt. Het legerbericht van het groote kwartier te Salamanca meldt o.a.: aan het front van Castellon hebben wij het dorp Nules bezet, „waar de regeeringstroepen op het laatste oogenblik alle kerken en de voornaamste ge bouwen in de lucht hebben laten vliegen". Vierhonderd man werden gevangen genomen. In den sector van Ariana hebben wij belang rijke stellingen ten N.W. van Jinque bezet. LUCHTSCHIP HANDHAAFT ZICH NAAST HET VLIEGTUIG. Oordeel van dr. Eckener HELIUMKWESTIE NOG NIET DEFINITIEF OPGELOST. Dr. Hugo Eckener. Bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden graaf Zep pelin geboren werd is in de eerehall van het Zeppelin-museum te Friedrichshafen een standbeeld van den graaf onthuld. Dr. Eckener hield een redevoering, waarin hij o.a. zeide: De strijd gaat thans om de vraag of het luchtschip, dat zijn geschiktheid be wezen heeft, zich kan handhaven naast het vliegtuig. Deze kwestie heeft tot dusverre een bevestigend antwoord gekregen. Door de be klagenswaardige catastrofe van den „Hinden burg", waren wij er toe gekomen den laatsten stap tot vervolmaking van het Zeppelin-lucht schip door een economisch dragelijk, zuinig gebruik van helium te doen. Wij kunnen met voldoening zeggen, dat ons deze stap gelukt is. Tenslotte wees dr. Eckener er op, dat de kwestie van helium aankoop In de Vereenigde Staten nog niet definitief is opgelost. PALESTINA GR OO I' EN DEELS ZONDER TRANSPORT MIDDELEN. Tal van nieuwe incidenten. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat verschei dene personen gearresteerd zijn, o.a. .een twaalfjarig schoolmeisje, dat volgens Arabieren de bom, welke bij de Jaffapoort is ontploft, zou hebben geworpen. In het geheele land vinden oproepen betoo gingen te houden weerklank. De transportmid delen doen grootendeels geen dienst meer. De stakers zijn in de voornaamste steden en bij de moskeeën bijeengekomen. Engelsche marinesoldaten hebben de voor naamste punten te Haifa bezet. Vooral uit het noorden komen berichten binnen over aanvallen. Te Haifa zijn drie Joden gewond Te Cana werden drie Arabieren, o.w. twee christenen, ontvoerd en vermoord. In het geheel zijn 25 revisionisten gearres teerd. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeruza lem, bleek, dat voor hen een hinderlaag was opgesteld. Er ontstond een vuurgevecht tus schen d#e agenten en hun vijf aanvallers, waar bij een'der aanvallers gewond werd, terwijl de overige vier de heuvels in gejaagd werden. De politiemannen bleven ongedeerd, ofschoon hun auto door kogels getroffen werd.. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoeken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. Ernstig spoorwegongeluk in de Ver. Staten. MISSOULA (Montana) 8 Juli. Voor de derde maal binnen drie weken heeft de staat Mon tana een spoorwegongeluk binnen zijn gren zen. Een goederentrein, die uit 75 wagons be stond, ontspoorde in de Hellgate Canon aan den rand van een afgrond. De locomotief en tien houten wagens stortten in de diepte en werden geheel vernield. Vier dooden zijn bij dit ongeluk te betreuren, vijftien personen wei-den gewond. Een spoorwegbeambte wordt nog vermist. (United Press.) Pleidooi voor internationale moraal. William Bullitt voert het woord bij de voltooiing van de restauratie van de kathedraal te Reims. Gisteravond zijn te Reims de plechtige feesten begonnen ter viering van de vol tooiing der restauratie van dë kathedraal van Reims. Zesduizend toeschouwers woonden op het kerkplein de opvoering bij van een mys teriespel, de eerste vertooning van dezen aard op dit plein sedert de vijftiende eeuw. William C. Bullitt, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, die tot eereburger van Reims is benoemd, heeft een redevoering gehouden, waar in hij o a. zeide: sinds 1918 is de val van de internationale moraliteit zoo snel geweest, dat zekere landen zich er op het oogenblik niet voor scha men gebruik te maken van misdaden als luchtbombardementen als instru ment van hun nationale politiek. Doch zonder internationale moraliteit en ook zonder nationale moraliteit zou het leven niet waard zijn ge leefd te worden. Meer dan vijfhonderd jaren geleden was er geen eenheid en slechts weinig nationale mo raliteit in Frankrijk. Door de trouw en den moed van Jeanne d'Arc is een eensgezind Frankrijk ontstaan. Frankrijk en de geheele wereld zullen haar daar eeuwig dankbaar voor zijn. Thans is de behoefte aan morali teit en internationale eenheid even groot als zij vijfhonderd jaar geleden in Frankrijk was. Niet alleen Frankrijk, Engeland en alle lan den van Amerika, doch ook vele andere lan den, wenschen als goede buren te leven in een wereld van buren. Niet alleen Frankrijk, doch een groot aantal andere landen, (bezield met een kalmen moed en een zin voor de een heid van het menschelijke ras, zijn der vrij heid en den vrede toegewijd. Beschaafde menschen kennen sinds eeuwen -het beginsel volgens hetwelk de menschen en de naties moeten leven, indien het men schelijke leven op onze kleine planeet eenige waarde wil hebben. ONWEDERS IN POLEN EISCHEN 22 SLACHTOFFERS. Uit Warschau: Bij een onweder zijn 22 personen door den bliksem gedood. De schade, die in het district Wilna is aangericht, loopt in de millioenen. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zijn 88 woonhuizen en 455 boerderijen vernield. De conferentie te Evian. Op gedetailleerd emigratieplan aangedrongen. EVIAN, 8 Juli. Het door het inter-gou- vernementeele comité gevormde technische sub-comité heeft gisteren achtereenvolgens 22 gedelegeerden, die 33 organisaties vertegen woordigden van confessionneelen of politie- ken aard, gehoord. De gedelegeerden over handigden hun memoranda. Zij verstrekten voorts inlichtingen over den toestand in Duitschland en Oostenrijk, die een diepen in druk op de gedelegeerden maakten. De eischen dezer organisaties komen over het geheel met elkander overeen. Zij noodigen het inter-gou- vernementeele comité uit het probleem te be- studeeren der politieke vluchtelingen, niet alleen uit Duitschland en Oostenrijk, maar ook uit alle landen, waar zich bewegingen zouden kunnen voordoen, die een gedwongen emigratie tengevolge zouden hebben. Zij vra gen een nauwkeurig emigratieplan op te stel len en zorgvuldig de modaliteiten der finan ciering te regelen, terwijl onderhandelingen zouden moeten worden geopend met Duitsch land om te verkrijgen, dat de uitgewekenen een deel van hun bezittingen kunnen mee nemen. Tenslotte vestigen eij de aandacht van het comité op het probleem der Joodsche immigratie in Palestina. Het sub-comité heeft zijn verhooren ge ëindigd. Het zal opnieuw bijeenkomen om zijn ontwerp voor het inter-gouvernementeele co mité uit te werken. (Havas) ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Spoedig nu waren ze alle vier weer bij elkaar en Thijs kon niets anders doen, dan de kabouters heel hartelijk voor de betoonde hulp bedanken. O, dat is niets, hoor! verzekerde Puntbaard grinnikend. Donder bus heeft ons ook altijd bestolen, maar nu zijn we dan toch in de gelegenheid geweest, hein dat betaald te zetten. En ik ben er wat blij om, want het was een leelijke boef, wat jullie, jongens? —Nou en of, zoo denken wij er ook over! riepen de andere kabouter- luid uit Wii ziin erg blij dat we ie hebben kunnen helpen. Thijs! Ik heet geen Thijs! lachte de aangesprokene - Ik heet voortaan RIDDER THIJS dat weten jullie toch ook wel? Maar toen de kabouters zeiden dat ze van niets wisten, vertelde Thijs hun het geheele geval met koning Zilverdraad. De kabouters schaterden het natuurlijk uit' De weduwe Becker ter dood veroordeeld. Het persbureau Belga meldt: In het proces tegen de Wed. Becker heeft de jury op 35 van de 38 gestelde vragen een bevestigend antwoord ge geven, zoodat het assisenhof der pro vincie Luik de weduwe Becker ter dood heeft veroordeeld. De weduwe Becker, oud 59 jaar, was, zooals men zich herinneren zal, er van beschuldigd 11 vergiftigingen te hebben gepleegd, vijf maal een poging tot vergiftiging te hebben gedaan, valschheid in geschrifte en vier dief stallen te hebben gepleegd tusschen Maart 1933 en November 1936. Een groote menschenmenigte omsingelde den celwagen, waarmede de weduwe Becker naar de gevangenis werd teruggebracht en trachtte den wagen tegen te houden. Een vijf tigtal gendarmen was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw eischten, te verspreiden. Ook in Transjordanië heerscht onrust. Proteststakingen en betoogingen. Volgens een Havasbericht uit Amman, slaat de nervositeit van Palestina thans over naar Transjordanië, waar proteststakingen afge kondigd zijn. Er zijn betoogingen gehouden voor de residenties van Emir Abdallah en van den Britschen gedelegeerde waarbij redevoe ringen zijn afgestoken. Gemeld wordt, dat er belangrijke wapen- smokkelarij gedreven wordt over de grenzen tusschen Transjordanië en Palestina. Een veertigtal gewapende mannen hebben de grens overgestoken ten nooi'den van de Al- lenbybrug en het dorp Damie aangevallen. Zij trokken zich voor het aanbreken van den dag terug, na plunderingen te hebben bedreven. DE POSITIE VAN DIMITROF. Op een congres der Communistische Partij in de streek van Koersk zijn in het presidium als eere-leden gekozen Stalin, Dimitrof, Thalmann en Jose Diaz. Men kan*hierin het bewijs zien, dat de ge ruchten omtrent een arrestatie van Dimitrof ongegrond zijn. Gewijzigde huwelijkswetgeving in Groot-Duitscliland. Uniform echtscheidinssrecht wordt ingevoerd. Met ingang van 1 Augustus 1938 zal, naaf het D. N. B. meldt, in Duitschland 'n nieuwe huwelijkswetgeving worden ingevoerd, welke voornamelijk voor het voormalige Oostenrijk bedoeld is. Door de bepaling, dat staatsrech telijk alleen de verbinding in den echt door den burgerlijken stand geldig is, wordt in Ostmark zoo vervolgt het nieuwsbureau een einde gemaakt aan den toestand, waarbij het meerendeel der huwelijken zonder eenige medewerking van den staat als vertegen woordiger van de volksgemeenschap alleen door den priester werd voltrokken en naar gelang van het kerkgenootschap, waartoe de echtelieden behoorden, verschillende voor schriften voor de verbintenis in den echt gol den. Onder de huwelijksverboden nemen ver schil van bloed en ongeschiktheid voor hefc huwelijk de eerste plaats in. Voorts wordt een uniform echtscheidings recht ingevoerd, waarbij de tot dusver voor Oostenrijk geldende onontbindbaarheid van katholiek-kerkelijke huwelijken wordt opge heven. Het nieuwe echtscheidingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelij ken ontbondexx kunnen worden, die voor het volk in zijn geheel waardeloos geworden zijn en dat gelijktijdig door de praktijk der echt scheiding de achting voor het huwelijk ver sterkt wordt. Een nieuwe grond voor echt scheiding is o.a. hardnekkige weigering tot voortplanting, aldus besluit het D. N. B. De scheiding na 60-jarige echtverbintenis. 85-jarige opnieuw in het huwelijk getreden. LONDEN, 8 Juli. Het 85-jarige oude heertje wiens huwelijk dezer dagen, op grond van on geneeslijke krankzinnigheid van zijn 84-jarige vrouw, met wie hij 60 jaar geleden was ge- ti-ouwd, was ontbonden, is hertrouwd met een dame, waarmede hij 27 jaar geleden op een bruiloft kennis maakte. Jarenlang waren bei den bevriend geweest, doch de man kon niet scheiden van zijn vrouw, die een jaar of 25 ge leden in een inrichting moest worden opge nomen. Het Lagerhuislid Herberts heeft, zooals men weet. onlangs in het parlement een wetsvoor stel ingediend, dat werd aangenomen, op grond waarvan krankzinnigheid een motief is voor echtscheiding. Dit nu was het eerste geval, waarbij de wet Herberts werd toegepast. ZAL MEVROUW LUPESCU ROEMENIë VERLATEN? BOEKAREST, 8 Juli. Aan mevrouw Lupescu wordt het voornemen toegeschreven binnen kort Roemenië voor goed te verlaten. Hierdoor zou een toenadering in de konink lijke familie mogelijk worden en de voornaam ste hinderpaal uit den weg worden geruimd, welke tot nu toe een terugkeer van koningin Helena heeft belemmerd. Tatarescu, de vroegere premier, zou by zijn recent bezoek aan Londen reeds in deze aan- ;elegenheid besprekingen hebben gevoerd. Duitschland krijgt aluminium kerkklokken! Brons door het vierjarenplan opgeëischt. De kei-kklokken in het Duitsche rijk heb ben onder het vierjarenplan nationale waar de verkregen, meldt het A. N. P. Het brons is n.l. van groot belang en in de afgeloopen maanden zijn honderden klokken uit de to rens verwijderd en vervangen door nieuwe, welke vervaardigd zijn van aluminium. Naar men verzekert, is het geluid hiervan gelijk aan dat van de bronzen klokken en zien de aluminium klokken er ook precies hetzelfde "it.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6