Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Opklaring. Dasbezuiniging. WANDGEDIERTE De Haarlemsche Reiniging Het mysterie van Mayerling Het belangrijkste 56c Jaargang No. 16886 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavcu en Algem. Drukkerij .N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiet P. W. PEEREBOOM EN KOBEKI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 11 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is weer eens een betere stemming in de wereld ontstaan. Verscheidene dreigende ge varen zijn opnieuw afgewend. Wij leven zoo snel en zijn zoozeer gewend geraakt aan wis selingen in den toestand, dat het gevaar dat Tsjecho-Slowakije enkele weken geleden nog scheen te bedreigen alweer haast vergeten is. Niet dat het is uitgeschakeld, maar het is ten minste voorloopig afgewend en daarmee naar het tweede of derde plan der belangstelling verdrongen. Groote „koppen" vermelden thans datde internationale tenniskam pioenschappen van Tsjecho-Slowakije te Praag zijn beslecht en dat de Amerikaan Do nald Budge ook daar de primus inter pares is gebleken. Deze tennisheld althans schijnt on verslaanbaar. Inderdaad hebben wij het seizoen bereikt dat eertijds .ècomkommertijd" plac'ntte te heeten. Er zijn tijden geweest waarin wij daar allen met volstrekte gerustheid op rekenden, met vacantie gingen en wisten dat er niets- bijizonders zou gebeuren. Het waren de gouden tijden van de zeeslang. Toen brak midden in den komkommertijd van 1914 de Europeesche oorlog uit en sindsdien keerde het zomersche tijdvak nimmer tot zijn oude rust terug. Toen de oorlog uit was hield de onrust aan. De zee slang scheen overleden en vond pas vele jaren later een opvolger in het monster van Loch Ness. Maar dit edele dier slaagde er op den duur toch niet in, zich als nieuw symbool van zomersche rust te handhaven. Tegen de span ningen van allerlei aard bleek het niet op gewassen en keerde naar den bodem van zijn meer terug. Het vertrouwen in de periode JuliAugustus scheen voor altijd geschokt. Ditmaal ziet het er weer eens wat beter uit. Een soortement van evenwicht is opnieuw be reikt. Het wankele vriendschapsverdrag tus- schen Engeland én Italië blijkt eenige stevig heid verworven te hebben, de Spaansche drei ging schijnt verminderd schoon niet verdwenen Berlijn schijnt meer belangstelling voor groote openbare werken en voor den „volkswagen" te hebben dan voor Praag en de New-Yorksche Beurs heeft met een merkwaardige hausse, die nu al een kleine drie weken voortduurt, het zakenleven in de geheele wereld een sti mulans gegeven. Dat de wetenschappelijke economen geen werkelijken grondslag voor deze beursstijging kunnen ontdekken en'haar als „uitsluitend psychologisch" betitelen trek ken weinigen zich aan. De meening dat de psychologie belangrijker verklaringen voor de vreemde gedragingen van den beursbarometer kan geven dafi de economie al moge die dan exacte wetenschap heeten heeft allang post gevat. Wij hopen allemaal maar weer op het beste, zonder ons te kunnen ontveinzen dat" de poli tieke en economische „ups and downs" zich met hardnekkige regelmaat blijven voortzet ten. Als de huidige opklaring in den toestand zich nog twee maanden mocht gelieven voort te zetten zal het „mooie seizoen voor het be ginnen van oorlogen" zonder ongelukken voorbij zijn en daar lijkt een aardige kans op. Nog een paar zulke weken en ik voorzie de weder-verschijning van het monster van Loch Ness. In arren moede zullen ook de economen dat dan als een gunstig, zij het inexact con junctuur-verschijnsel moeten erkennen. De conferentie voor de vluchtelingen te Evian maakt ook vorderingen. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn het eens geworden. Ik ben optimistisch geweest toen zij begon en schijn gelijk te krijgen. Zelfs heeft de Domini- caansche republiek, die ver van Europa is en weinig bekend, zich bepaald toeschietelijk ge toond ten aanzien van het toelaten van de arme stakkers. Zij zullen het met dankbaar heid vernomen hebben. Wat doet het er voor hen toe, waar zij een vriendelijke ontvangst en een bestaan kunnen vinden? Als het maar een vriendelijke ontvangst, en een bestaan zijn en geen gevangenissen, al of niet gevolgd door terugzending naar Duitschland! Ik zou verheugd zijn over Evian als Nederland grooter bereidwilligheid toonde. Het lijkt mij een zeer positief Christelijk streven dit te bevorderen. De prachtige plaat van Van der Hem, in ons nummer van Zater dag, heeft, een taal gesproken die velen zullen hebben verstaan. Zoo is er weer opklaring. De ministers, de gezanten, de magnaten gaan met vacantie. Een dier laatsten, de Amerikaan Rockefeller, vertoeft op het kasteel Duynrell in Wassenaar. Voelt hij zich gerust? Ik hoop het. Deelt hij het optimisme van sommigen zijner landge- nooten over den toestand in Europa. Ik hoop het ook. De wereldpolitiek is nog vol onbe waakte overwegen. Maar als we scherp uit kijkenwie weet. De hoop rijst weer. R. P. DE HAWET. EEN TENTOONSTELLING VAN VOED1NGS- EN GENOTMIDDELEN. De HAWET" beteekent: „Haarlem Aan schouwt Wat Eendracht Toont". Dit is de titel van de tentoonstelling van voedings- en Ge notmiddelen die van 21 tot en met 27 Septem ber a.s. gehouden wordt in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De heer Th. S. J- Hooy, voorzitter van de Middenstand-centrale voor Haarlem en om liggende gemeenten, zal de tentoonstelling officieel one"*»- (Onder het motto dat alle bezui niging sbeetjes helpen, hebben de ambtenaren van het Departement van financiën te Tokyo besloten, dezen zomer geen dassen te dragen.) Een zuinig beleid is natuurlijk te prijzen, Vooral als het komt van een departement, U staat mij wel toe op dit voorbeeld te wijzen, Financiën in Tokyo past op de cent. De ambtenaar zal er zijn das niet meer dragen, Totdat weer de zomer ook daar is gedaan, Waar ligt de bezuiniging moogt u me vragen, Daar snap ik ook niets van. dus dringt u niet aan. Wanneer in Japan een tekort valt te vreezen, Dan moet, naar het schijnt, het gebruik van een das, Niet minder dan een soort van halsmisdaad wezen, Dan komt de onthalzing van dassen te pas. Verbaast u 't „alleen voor den zomer"? maar waarlijk, Dat is toch begrijpelijk, dan is het heet. Het is in den winter wat al te bezwaarlijk, Dan gaat ook de ambtenaar warmpjes gekleed. Daarbij komt, wanneer ze nu dassenloos loopen, Dan is dat, daar zij nog dit zomerseizoen. Zij 't zonder veel kans op het welslagen, hopen, Den armen Chineezen de das om te doen. P. GASUS. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.) WEEKBERICHT Coüp. „VOORUITGANG" U.A., Haarlem. ROOMBOTER, per pond 72 ets. Lucifers, per pak ets. Koffie, goede kwaliteit, per 1 pond l(Hé ets. Gemengde Chocolade, per 3 ons 25 ets. Limonade, per flesch 33 ets. Jam, per pot 20 ets. Slaolie, per flesch a 6''j maatje 45 ets. Suiker, per pond 22 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez Med.) DERTIENHONDERD GULDEN WAREN ZOEK. Twee bejaarde dames deden aangifte bij de politie. DOCH HET GELD WERD LATER WEER TERUGGEVONDEN. Twee bejaarde dames uit Amersfoort de 81- jarige mevr. W. van H. en haar 64-jarige se cretaresse mevr. M. deden dezer dagen bij de politie te Haarlem aangifte dat zij een bedrag van f 1300 misten. De dames waren met een bedrag van f 1650 uit Amersfoort naar Haar lem vertrokken en hadden verschillende be talingen gedaan. Des avonds werd het resteerende geld keurig netjes in een envelop gestopt en veilig in een valies weggeborgen. Toen de dames echter later de enveloppe zochten was deze spoorloos verdwenen. Allerlei bange veronderstellingen werden geuit en de politie werd van deze mysterieuze verdwijning in kennis gesteld. Een onderzoek werd ingesteld waarbij ook de Amersfoortsehe politie werd betrokken en zoo was het heele machtige politieele apparaat in de weer om de eventueele dieven te achterhalen. De geschie denis heeft echter een weinig pakkend slot. De beide dames hadden namelijk niet goed geke ken en het geld werd netjes en wel terug gevonden. Zoodat er van diefstal geen sprake was. HANDELSOVEREENKOMST MET ZWEDEN. OP 1 JULI J.L. IN WERKING GETREDEN. De regeeringspersdienst meldt: Te 's-Gravenhage is een overeenkomst ge sloten tusschen de regeeringen van Nederland en Zweden ter voortzetting van de regeling der handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Deze overeenkomst is met ingang van 1 Juli in werking getreden Ernstige treinbotsing in Mecklenburg. Vijf dooden. Tusschen de stations Rheinsberg en Kopernitz in Mecklenburg zijn gis teravond twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Vijf personen werden gedood en ver scheidene gewond. Nader wordt gemeld, dat een personentrein in botsing is gekomen met een dieselmotor wagen. Deze laatste werd door de locomotief van den personentrein opengescheurd. Viif personen 1 wamen om het leven waaronder de bestuurder van den diesel. Veertien personen werden gewond, waarvan zeven ernstig. De inzittenden van den diesel waren voor namelijk Berlijners die een uitstapje maakten. Nu de toestand in Palestina tengevolge van de talrijke incidenten gespannen blijft, heeft de Britsche regeering troepenversterkingen en oorlogsschepen naar dit land gezonden ter handhaving van de orde. De oorlogsbodems in de haven van Haifa. Half Haarlem is al gemoderniseerd, aan het eind van het jaar driek wart. Ook een reorganisatie van den veegdienst. Indertijd hebben wij uitvoerige mededee- lingen gedaan over de moderniseering van het bedrijf der Haarlemsche Gemeente Reiniging. Zooals men weet berust dit op een systeem van gesloten vuilnisemmers, die geledigd wor den in daarvoor speciaal ingerichte vuilnis auto's. Thans is Haarlem voor de helft ge moderniseerd. Er zijn al 20.000 em mers uitgezet. In den loop van dit jaar komen nog 10.000 emmers, zoo dat dan driekwart van de gemeente gemoderniseerd is. De laatste 10.000 emmers komen in den loop van 1939. De gemeente heeft indertijd belangrijke credieten voor de moderniseering van de Rei niging beschikbaar gesteld. Daarvoor worden niet alleen die 40.000 emmers aangeschaft, maar de grootste uitgaven hebben betrekking op den koop van de groote vuilnisauto's, waar in de emmers geledigd worden. Tegenover die uitgaaf staat evenwel een besparing aan per soneelsuitgaven, terwijl de hygiëne er ook door gediend wordt. Dan raakt Haarlem eens van de open vuilnisbakken af! De ervaringen van de Reiniging met dit nieuwe systeem van vuilnisophalen zijn zeer goed. Er komen geen klachten, wel blijkt er algemeene tevredenheid. Alleen is er indertijd de quaestie geweest (die ook in een perspole miek tot uiting kwam) over het zoogenaamde „zakenvuil" van kleine winkeliers, die bij hun zaak wonen. Daarin zal nu ook verandering gebracht worden. Als de Raad met hét voor stel van B. en W accoord gaat. zullen in het vervolg bij eiken winkel of elk bedrijf waar de houder in het perceel woont, twee emmers vuil kosteloos opgehaald worden. De man krijgt één emmer kosteloos, de tweede moet hij betalen, maar het ledigen geschiedt dan kosteloos. Dit is een voordeel voor heel wat kleine winkeliers en houders van kleine bedrijven, want die behoeven dan niet meer 7'2gulden per jaar te betalen voor het ledigen van den tweeden emmer. Als er geen bewoner van het perceel is moet betaald worden want dan is er geen huisvuil, maar alleen „zakenvuil". Er zijn natuurlijk geen 40.000 gezinnen in Haarlem, wel ongeveer 35.000. De 5000 extra emmers worden evenwel gebruikt door de groote gezinnen, die niet aan één emmer vol doende hebben. De groote gezinnen behoeven voor den tweeden emmer ook geen aanschaf- fingskosten te betalen. De Reiniging reorganiseert ook den veeg dienst. In Haarlem-Noord is die al in wer king. Er rijden driewielïge fietsen met een bak voor het verzamelen van het straatvuil dat de berijder van de fiets opveegt. Op gere gelde punten stort die veger het vuil uit zijn ketel in de vuilnisauto's die in die wijken rij den. Dit geeft een besparing van tijd. Die besparing van tijd komt ten goede aan het rein houden der straten en wegen. De gerestaureerde kathedraal van Reims ingewijd. Plechtigheid had Zondag plaats in tegen woordigheid van president Lebrun. REIMS. 10 Juli. De kathedraal van Reims is heden, na de restauratie, plechtig ingewijd. De president der republiek en de kardinaal legaat hadden bij deze gelegenheid plaats genomen op twee tronen, die even hoog wa ren opgesteld. In het schip der kerk merkte men een standaard op, die geheel gelijk was aan dien. welke Jeanne d'Arc droeg bij de kroningsplechtigheid van Karei VII in 1429. De standaard is een geschenk van Groot Brittannië aan de kathedraal. Voorts waren aanwezig zeven kardinalen, eenige ministers, maarschalk Pétain en general Gouraud. De lagaat celebreerde een groote Mis en gaf den pauselijken zegen aan de aanwezige geloovi- gen, die binnen en buiten de kerk geknield lagen. Mr. Wendelaar treedt af als voorzitter der Liberale Partij. In September aanwijzing van zijn opvolger. 's-GRAVENHAGE. 11 Juli. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de li berale staatspartij heeft mr. W. C. Wendelaar. die in de laatst gehouden algemeene vergadering zijn herbe noeming voorloopig aanvaardde, me degedeeld, dat hij thans het oogenblik aangebroken acht, waarop het voor zitterschap der Liberale Partij aan andere handen kan worden toever trouwd, zoodat hij voornemens is in September a-s. af te treden. In een te gen het einde van die maand te beleg gen algemeene vergadering kan aan zijn opvolger worden aangewezen. Twee regeeringen zouden aan Graaf Taaffe groote sommen voor onthullingen hebben geboden PRAAG, 11 Juli. Graaf Edward Taaffe, kleinzoon van den voormali- gen Oostenrijkschen premier Taaffe heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij groote geldsommen heeft gewei gerd, die twee Europeesche regee ringen hem hebben aangeboden, op dat hij de geheimen van Mayerling zou onthullen over de wijze waarop Rudolf van Oostenrijk met zijn vrien din barones Maria Vetsera den dood vonden in het jachtslot Mayerling op 13 Januari 1889. In een exclusief interview met United Press verklaarde graaf Taaffe, die van het gehei me dossier betreffende deze zaak, dat in han den van zijn grootvader berustte, geheel op de hoogte is, dat de documenten niet ver kocht kunnen worden, omdat de waarheid over Mayerling vreeselijker is, dan welke bioscoop- of andere voorstelling ook. Wel ont hulde graaf Taaffe, dat hij gisteren brieven van zijn grootvader aan de Tsjechische regee ring had verkocht, die betrekking hebben op belangrijke Tsjechische en politieke proble men in het Bohemen van voor den oorlog, maar hij voegde daaraan toe dat „deze brie ven niets te maken hebben met de wijze waarop kroonprins Rudolf en barones Vetsera den dood waren ingegaan. Documenten, die daarop betrekking hebben zijn goed wegge borgen en niet te koop. Vertegenwoordigers van Duitschland en van Tsjecho Slowakije hebben mij indirect groote geldsommen voor deze documenten geboden, die zij voor hun ar chieven wenschen te bezitten. Maar het is on mogelijk deze documenten te verkoopen, want de waarheid daaromtrent is vreeselijker dan men zich kan voorstellen. Mijn grootvader heeft nooit de waarheid aan iemand van de koninklijke familie, met uitzondering van kei' zer Franz Joseph, durven vertellen". Hij verklaarde, dat zijn grootvader in het bezit van deze documenten was gekomen toen hij tusschen 18T9 en 1893 als minister van bin- nenlandsche zaken hoofd van de politie was en daar hij bovendien het ambt van premier be kleedde, was hij de aangewezen persoon ge weest om alle onderzoekmgen omtrent de Mayerling-tragedie te leiden. Hij bestudeerde de documenten en deed iedereen die verband hield met de tragedie onder eede beloven, dat zij wat zij wisten, geheim zouden houden. Graaf Taaffe zeide, dat er een familieover eenkomst bestaat, dat de documenten niet ge publiceerd zullen worden totdat iedereen, die nauw met de dooden in verband staat min stens 50 jaar overleden zal zijn. ..Prinses Ste phanie, weduwe van kroonprins Rudolf is nog in leven en woont thans in Hongarije. Ik hoop echter dat de documenten nooit publiek ge maakt zullen worden" waren de laatste woor den van graaf Taaffe. Graaf Taaffe was candidaat voor het pre sidentschap van Eire, ofschoon hij een Tsje chisch onderdaan is. Van zijn grootvader erfde hij zijn Iersche en Oostenrjjksche titels (United Press.) Het woord is aan Jaurès: De voorbereiding tot den oorlog is een euvel, nauwe lijks geringer dan de oorlog zelf. KONING VAN ENGELAND ONGESTELD. WINDSOR, 11 Juli. Koning George is ten gevolge van een lichte ingewandsgriep, op een melkdieet gesteld. Er wordt nadruk op ge legd, dat zijn toestand in het geheel niet- alarmeerend is. Gedurende den wereldoorlog heeft de koning, toen hertog van York. ver scheidene malen aanvallen van ingewands ziekte gehad. (United Press.) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 9/16. Berlijn 72,92'/2. Parijs 5.01 3/4. Brussel 30.66. Zwitserland 41.44. New-York 1,81 3/8. 12 uur Londen 8.95 1/8. Berlijn 72.93. Parijs 5.02 1/8. Brussel 30.70. Zwitserland 41.43. Kopenhagen 40. Stockholm 46.20. Oslo 45. New-York 1.81 7/16. Praag 6,29 y2. WETHOUDER VAN LIEMT UITSTEDIG. De heer W. J. B. van Liemt. wethouder voor de bedrijven en de werkloosheidszorg, zal van heden tot en met 18 Juli a.s. afwezig zijn. Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Mea.j IJZE raad is goud waard. Zooals deze Plaats een Groentje in Haarlem's Dag blad. Het kost heel weinig en bréngt veel voordeel. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Half Haarlem heeft thans de gesloten vuilnisemmers, aan het einde van dit jaar reeds drie kwart. 1 Te Haarlem wordt van 21 tot 27 Septem ber een tentoonstelling van voedings- en genotmiddelen gehouden. 1 25-jarig jubilé van „Herwonnen Levens kracht". 3 Ongunstig weer tijdens het voorseizoen te Zandvoort. 3 BINNENLAND. Het conflict tusschen haringreeders en haringvisschers is geëindigd. 3 De Koningin vertoeft thans te Brig. 3 Vele kunstenaars hebben geweigerd, op drachten voor versiering van het Neder- landsche paviljoen te New-York te aan vaarden. 3 BUITENLAND. Bijzondere correspondentie: Twintig jaar onafhankelijk Litauen. 2 De Amerikaansche vlieger-millionnair Ho ward Hughes is gisteravond van New- York gestart voor zijn vlucht om de we reld. 4 De Zuid-Amerikaansche staten hebben te Evian toezeggingen gedaan voor de op neming van vluchtelingen 4 In Palestina heeft de terreur in het afge- loopen weekeinde opnieuw slachtoffers geëischt. 4 Twee Britten hebben een nieuw record zweefvliegen gevestigd door 22 uur in de lucht te blijven. 4 SPORT. De estafettes op de internationale zwem wedstrijden van H. P. C. waren span nend. 5 De vijfde étappe van de Tour de France is door Meulenberg gewonnen. 5 Zoowel Rood en Wit als Haarlem verlie zen de cricketwedstrijden resp. tegen V. O.C. en Hermes-DVS. 6 Kukuljevic wint het heerenenkelspel op het internationaal tennistournooi te Noordwijk. 7 De Nederlandsche dames-athleten verlie zen van Duitschland. j ARTIKELEN. R. P.: Opklaring. j C. B.: Uit den Spaanschen broeder krijg. 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1