Geuzen, LQïBAAI Een ideaal dichterpaar. H urn H.D.-V ertelliei KRUSCHEN SALTS DINSDAG 12 JUL" I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Elizabeth Barrett en Robert Browning. E uitgever van de zoo populair gewor den Engelsche Penguin-boekjes heeft een goede ingeving gehad door een nieuwe serie te creëeren, die onder den naam van „Geïllustreerde Klassieken" in den handel wordt gebracht. De beste en be kendste werken uit de Engelsche literatuur komen op deze wijze in de handen van het groote publiek in het Vereenigd Koninkrijk, in Amerika en in de zeer vele andere landen, waar Engelsch gelezen wordt. Het succes schijnt dan ook verzekerd te zijn. De eerste reeks van 10 „classics", alle ver lucht door houteneden van de voornaamste Engelsche kunstenaars op dat gebied, is er inmiddels. Behalve eenige in ons land minder bekende werken, zijn er. zooals begrijpelijk is, „Robinson Crusoe" en ..Gulliver's Travels", maar de glanspunten worden toch stellig ge vormd door de drie boekjes, die de namen van Sterne. Poe en Browning op het titelblad dragen: A Sentimental Journey, het bijzonder geestige verhaal van den 18den eeuwschen humorist, de boeiende vertellingen van den Amerikaanschen fantast en een keuze uit de poëzie van den grooten dichter. Vooral voor deze laatste uitgave verdient de Penguin-firma alle hulde. Het verkoopen van dichtwerk levert immers belangrijk meer moeilijkheden op dan het aan den man brengen van proza omdat poëzie het is he laas maar al te bekend het publiek steeds in zekere mate afschrikt, als zou zij te moeilijk en te onbegrijpelijk, of zelfs „onzinnig" zijn. Robert Browning. tvt tr is het werk van Robert Browning wel 1 heel weinig geschikt om dezen schroom te overwinnen, want zijn gedichten, die stellig tot het belangrijkste van de Engelsche litera tuur behooren, zijn even stellig niet zeer toe gankelijk en weinig populair. De dichters, die onmiddellijk voor den aan vang van het Victorïaansche tijdperk leefden, hadden een bijzondere zorg aan den vorm van hun poëzie besteed. Zij aanbaden, als la ter bij ons Perk en de jonge Kloos, de schoon heid, en het is dus geen wonder, dat hun ge dichten de aangebedene waardig waren. Dat mag gevaarlijk veel op aesthetiseerende woordkunst lijken, bij de grooten Shelley en Keats is de hartstocht, de dichterlijke bezie ling zoo onmetelijk, dat iedere gedachte zelfs aan dit gevaar belachelijk wordt. Ook Browning's tijdgenoot Tennyson, de meest, vereerde noëet in het Engeland dier da gen. schreef welverzorgde poëzie, al is bij hem de bruisende stroom van Shelley's en Keats' talent vertraagd tot een gelijkmatige, kalme vliet. Anders is het bii Browning. Zijn taal is meestentijds niet zoet-vloeiend, maar stug en weinip ..mooi". Veel meer dan die van de an dere dichters in zijn poëzie intellectualistisch georiënteerd Browning, die in 1889 op 77- jarigen leeftüd stierf, leefde in een tijd van geweldig snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap. Die wetenschappelijke geest van de eeuw heeft zijn poëzie sterk beïnvloed. Hierdoor gedreven analyseert hii in zijn ge dichten de reactie van verschillende men- schelijke karakters op de tallooze problemen en conflicten van het leven, en hii doet dat met een diep-peilend psychologisch inzicht. Zijn tegenstelling tot Tennyson wordt aardig geschetv in de uitspraak, dat Tennyson on der woorden bracht, wat een ieder voelde en dacht, maar nog nooit zoo goed zeide. maar dat Browning uiting gaf aan denkbeelden, waarvan nog niemand gedroomd had. doch die duidelijk juist bleken te zijn. Dit ver klaart tevens de populariteit van den een en de betrekkelijke onbekendheid van den an der. Oppervlakkig beschouwd mogen zijn groote- re verzen weinig aantrekkelijk schijnen, neemt men zich de moeite aandachtig te le zen, dan ontdekt men een groote schat aan zielkundige wijsheid. Daarnaast heeft Browning ook minder „zware" poëzie geschreven, waarvan vooral de „Rattenvanger van Hameln", „The Pied Piper of Hamelin", waarvan Anthonie Donker een goede Hollandsche vertaling heeft geleverd, beroemd is geworden. 'n Ideaal Laxeermiddel vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht ea toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, ol van de- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid,lusteloosheid,maag- stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. Ingez. MedJ CONGRES A. N. G. O. B. WORDT TE BENTVELD GEHOUDEN. Zaterdag 16 Juli wordt te Bentveld het con gres geopend van den Algemeenen Nederl. Ge heelonthouders Bond. Zaterdagmiddag om half twee worden de deelnemers aan het station te Haarlem door de afdeeling ontvangen, vanwaar men langs den Jansweg naar het Prinsen Bolwerk ver trekt. waar 2 touringcars gereed staan om de congressisten op te nemen voor een prachtl- gen tocht door de omstreken naar Santpoort en Bloemendaal en vandaar naar Overveen over het Kolkje en de nieuwe Prins Bernhard- brug naar den Zeeweg, om tenslotte via den Boulevard naar Zanövoort en Bentveld te rij der,. waar na gebruik van de thee, de eerste vergadering zal plaats hebben. Haarlom's Vacantie-Kinderfeest. In aansluiting aan het reeds gemelde over de deze week te maken driedaagsche school reisjes nog het volgende: Woensdagochtend, tegen kwart voor acht komen 71 leerlingen van school 27 en 34 sa men op de „automarkt", om met den trein van 8.07 naar Lunteren te vertrekken; terug komst per trein op Vrijdag om 19.52. Denzelfden morgen is dan reeds om half acht een groep van 28 leerlingen der Montes- sorieschool per trein naar Amsterdam ver trokken voor een reis via Harderwijk naar de „Heemhoeve" bij Ernst. Dond^ag a.s. met den trein van 8.50 gaan nog 11 uiingen van de Dr. Huetschool naar de „Zonnehoeve" te Blaricum. Deze en vorige week zullen dus in totaal 227 kinderen door het werk der Commissie voor het H.V.K. een driedaagsch schoolreisje heb ben gemaakt. Jammer, dat nog vier klassen moesten wor den teleurgesteld. Een sonnettenkrans der liefde. T N het bijzonder echter wekt deze nieuwe A bloemlezing uit Browning's gedichten de gedachte aan de fascineerende figuur van Eli zabeth Barrett de vrouw met wie hij geduren de de 15 jaren van hun huwelijk het ideaal ste dichterpaar vormde dat ooit geleefd heeft. Haar talent was vrouwelijker, en dus warmer, teederder dan dat van haar beroemden echtge noot, hoewel-zij in begaafdheid niet voor hem onder deed. Haar onbe grensde liefde voor Robert Browning heeft ons een son nettenkrans ge schonken, die ik zonder aarzelen on der de dierbaarste schatten der wereld poëzie reken: „The Sonnets from the Portuguese", mislei- Elizabeth Barrett Browning. dende titel, want zij hebben niets met Portu gal en de Portugeezen te maken. De sleutel van dit geheim ligt in den schertsenden naam dien Browning haar wel om haar donker uiter lijk gaf: „Portugeesje". Jaren van verdriet en zware ziekte hadden Elizabeth Barrett gebracht tot de verwachting dat de dood wel spoedig zou komen. Maar zie, de „geheimzinnige gestalte", die zij ach ter zich voelt, blijkt niet de dood te zijn, maar de Liefde, die in haar leven komt. De Liefde, zonder overdrijving kan hier een hoofdletter geschreven worden, want haar liefde voor Robert Browning beantwoordt aan het hoog ste ideaal dat men zich ooit van dit schoon ste sentiment kan stellen. Alle egoïsme is hier verdwenen, haar liefde wil slechts den geliefde dienen. Hoe kan ik dat het beste, vraagt zij hem. Moet ik voor je zijn een verwachting, die je blijde kunt be zingen? Of een lieve, droeve herinnering? Zal ik voor je zijn als de schaduw van den palm boom, waarin je kunt zingen? Of desnoods, wil ik voor je sterven, zoodat je op mijn graf kunt rusten van je dichten? Zeg slechts, wat je wenscht. „Choose", roept zij uit. De banaalste handelingen krijgen in het licht van deze liefde een verheven schoonheid. Zoo het sentimenteel-schijnende wegschen ken van een haarlok aan den geliefde, zoo de herinnering aan de eerste kus, bezongen in een sonnet, waarin tegelijk de bekoorlijke kin derlijkheid van de vrouwelijke liefde klinkt. Hem, die gekomen is bij haar „kerker", en die, waar anderen soms even poosden op hun weg om te luisteren naar haar zang, bleef luisteren naar wat zij fluisterde tusschen haar snikken door, hem kan zij niet genoeg danken met haar liefde. Hij beteekent voor haar de vervulling van alle droomen, waarmee zij leefde, jarenlang, in plaats van met men- schen. Al wat die schoone visioenen schenen te zijn, dat is hij. Daarom als je mij lief hebt, zegt zij hem in een ander vers, laat het dan niet zijn om mijn uiterlijk of om mijn gedachten, maar alleen ter wille van de liefde zelf, want dan slechts zul je me liefhebben tot in der liefde eeuwig heid. Het is dan ook geen wonder, dat in deze symphonie der liefde, the Sonnets from the Portuguese, de prachtige hymne staat, die aanvangt: „Yet, love, mere love, is beautiful indeed" en waarin deze schoone gedachte is uitgedrukt: Er is niets dat laag is in de liefde, zelfs als de slechtste menschen liefhebben. God aanvaardt de liefde van de verwerpelijk- ste schepselen, eenvoudig, omdat zij hem liefhebben. In Elizabeth Barrett's verhouding tot Brow ning is verwezenlijkt, wat men zich in zijn beste momenten van de liefde droomt. „The Sonnets from the Portuguese" zijn er het le vend getuigenis van, dat dit hooge ideaal op aarde bereikt kan worden, spijts alle cynische beweringen van het tegendeel. Maar het be treft hier dan ook wel een zeldzaam geval. R. H.. J. PFAFF. Filmschandaal, door BAS VAN DELLEN. ET intieme receptiezaaltje van het Esplanade-Hotel zat tjokvol journa listen. Alle dagbladen hadden hun verslaggevers afgestuurd op het veel belovende interview met Thea Thulara, de filmster in opkomst, die in de registers van den Burgerlijken Stand stond ingeschreven als Truitje Trommels. De impresario, een nerveuze kleine dikkerd, sloofde zich uit om de dames en heeren het wachten zoo prettig mogelijk te maken, en liet telkens nieuwe schaaltjes met zoute stengels aandragen, zoodat het er op ging lijken, dat hij z'n gasten in elk geval met een volle maag naar huis wilde laten gaan. „Ja zeker", klonk om de paar minuten zijn schelle stem. „juf frouw Thulara zal nu wel direct komen Och. u moet haar dat beetje vertraging maar niet kwalijk nemennietwaar: U begrijpt, als men. zooals zij zoolang in het buitenland heeft gewerkt'enfin, u begrijpt me wel!" De journalistenkring zweeg, keek een beetje verveeld, en kauwde reepjes aardappel.. Alleen de jonge verslaggever van „De Hollandsche Klaroen", die nog geen reputatie had op te houden, zei een tikje hoonend: .Nee, ik begrijp heelemaal niet. wat die ver traging eigenlijk met 't buitenland te maken heeft!" De collega's grijnsden discreet, en de kleine impresario werd nog nerveuzer. Eindelijk, na bijna drie fcwartier wachten, werden de vleugeldeuren geopend door een chasseur, en als een vorstin schreed Thea Thulara nader. Haar toilet was een droom ge lijk, en de twee aanwezige vrouwelijke journa listen bedachten vergenoegd, dat de beschrij ving ervan haar tenminste een punt vóórgaf op de mannelijke collega's, die elkaar fronsend aankeken, zich afpijnigend met de bange vraag, hoe ter wereld ze „dat buitenmodel Dijtje" ooit vakkundig konden beschrijven. Het interview werd afgewerkt volgens het klassieke model voor dergelijke feestelijkhe den: ieder aandachtig krantelezer weet, wat dat zoowat inhoudt Dobbelmonn's Jl#. (Adv. Ingez. Mea.) N. Z. H. GOEDE OPBRENGST OVER JUNI. Juni was voor de N. Z. H. bij dezelfde maand van 1937 vergeleken gunstig. De vervoeropbrengsten op alle lijnen was nu f 277.605 tegen f 257.850 in Juni 1937. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 13 JULI 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma m: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.50 Radio P.T.T. Nord, 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 3.20 Dan- marks Radio of diversen. 4.20 Keulen. 5.20 Pa rijs Radio. 6.50 Fransch Brussel. 7.20 Keu len. 8.05 Deutschlandsender of Diversen. 8.20 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.50 Keulen, 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Pauze, 10.35 Keu len, 10.50 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20— 10.35 Diversen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional 12.20 Droitwich. 3.20 Londen Regional. 4.20 Droitwich. 7.20 London Regio nal. 7.40 Droitwich. 10.05 London Regional. 10.20 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Jazz muziek en -zang met een tusschenspel van gramofoonmuziek. 1. New. Street Swing, The Ramblers. 2. Heebie-Jeebies, Boswell Sisters. 3. St. Louis Blues, Joe Daniels and his Hot Shots. 4. The Blues with a feeling, Duke Ellington. 5. I heard, Mills Brothers. 6. On treasure Island, Bing Crosby. 7. Nobody's Sweetheart, Red Pepper Sam Jazz Zag. Tusschenspel. 8. Paris Noël, Perron and his Argentines 9. Eine Nacht auf Java, A. Lutter. 10. Tango Mio; Perron and his Argentines. 11. Ja, bei Nacht, A. Lutter. 12. Misty Morning, Duke Ellington. 13. My Future just gandy passed, Boswell Sisters. 14. Sweet Sue, Joe Daniëls. 15. Take me back to my boots and saddle, Bing Crosby. 16. Blue Rhythm, The Ramblers. 17. Dinah, Red Pepper Sam Jazz, zang. 18. How I'm doing. Mills Brothers. 8.00—12.00 Diversen. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. MedJ De meeste persmenschen hadden hun vul pen al weer opgeborgen, en wachtten op het sein van den impresario, dat de audiëntie was afgeloopen, toen plotseling het enfant terri ble van de „Hollandsche Klaroen" z'n keel schraapte, en brutaalweg vroeg: „Juffrouw Thulara: is het gerucht waar, dat u van plan zoudt zijn, u binnenkort te gaan verloven met den Amerikaanschen film ster Jimmy Humbluff?" De geïnterviewde keek den vrager vernieti gend aan daarna ging haar blik hulpzoekend in de richting van den impresario, maar ze kon van hem moeilijk steun verwachten: de impertinente vraag had hem volkomen knock out geslagen De schoone filmster draaide zich daarom weer in de richting van den lnterpellant, en zei met duidelijke minachting in haar stem: .Dat verhaal is eenvoudig onzinnig! Er is geen woord van waar!" De aanwezigen grepen haastig naar hun schrijfgereedschap, en luisterden in ademlooze spanning. De jonge man, die de pijnlijke vraag had durven stellen, snoof duidelijk hoorbaar, en zei toen. met een volmaakte ge moedsrust: „Juist! Ik ben blij, uit uw eigen mond te hooren, dat 't dus wél waar is!" „Hè?!", was het eenige, wat Thea Thulara De ontduiking: der auto-belasting. Een klacht van een slachtoffer der controle In Nederland wordt de auto zwaar belast. In ons blad van Woensdag 6 Juli plaatsten wij een onderhoud met den hoofdinspecteur der Belastingen te Haarlem over de controle op ontduikers der auto-belasting, namelijk het opgeven van auto's voor zaken-gebruik, ter wijl toch blijkt, dat die ook voor plezier- of particuliere doeleinden gebruikt worden, waar door aan het rijk de helft van de belasting onthouden wordt. „Een der slachtoffers" schrijft ons nu o.m. „Met middelen en manieren die tot dusver alleen in het buitenland gebruikt werden, worden thans in ons land alle bedrijfsauto's tot plezier-auto's gebombardeerd, waardoor de houders niet alleen de verhoogde belasting moeten betalen, maar vaak nog boeten boven dien, omdat de belasting, naar aangenomen wordt, iets te laag was aangegeven. Het feit. dat men een auto parkeert nabij een of ander concertgebouw of vermakelijkheidsinsteiling is al voldoende voor de belastingcontroleurs om als een vaststaand feit aan te nemen, dat de eigenaar zoo'n plaats van vermaak heeft be zocht, waardoor de auto wordt ingelijfd bij de „plezier-klasse". Men heeft wel is waar recht, van beroep, maar de manier waarop de klagers worden „afgepoederd". doordat de Fiscus niet wil opgeven waar de auto's zijn gesignaleerd, doet veronderstellen, dat zoo'n beroep niet veel zal helpen. Nu is reeds ruim 70% der auto's voor het gewone tarief aangeslagen, de Inspecteur hoopt dit percantage door den tijd tot 90 op te voeren. Hij meent dus. dat er nog 20% als ont duikers der autobelasting rondrijdt, doordat zij hun auto voor hun bedrijf hebben aange geven. terwijl zij in werkelijkheid ook de auto voor him plezier gebruiken. Slechts 10% der auto's zouden voortdurend voor de zaak of het bedrijf gebruikt worden. Dit lijkt mij een trieste schildering van de verdorvenheid der autobezitters! Zou men dan maar niet beter doen alle auto's gelijk te schakelen en ten volle te be lasten? Dan heeft geen autobezitter de kans de wet te ontduiken en wat hindert die 10%! Het voordeel zou dan zijn dat men min dei- geld behoefde uit te geven aan de controle. Bij het tegenwoordige stelsel is toch ook wille keur niet uitgesloten. Het tegenwoordige systeem heeft toch ook blijkbaar ten doel zoo veel mogelijk belastinggeld te pompen. De auto wordt in ons land veel te zwaar be last. Als men voor een volksauto van nauwe lijks f 1000 waarde f 110 Personeele Belasting moet betalen, plus f 64 Wegenbelasting en dan nog 7 3/4 cent voor een liter benzine en de parkeerkosten, dan wordt er door den Fiscus toch zeker „de laatste droppel" uitgehaald. Het wordt hoog tijd dat hierin verandering gebracht wordt." Tot zoover deze klager. Wij herinneren er aan, dat de Hoofdinspec teur in dat interview heeft uiteengezet dat de bedoelde controle is ingevoerd omdat gebleken was, dat zeer veel autobezitters hun wagens voor het bedrijf opgaven, terwijl bleek, dat zij die ook voor plezier of particuliere doeleinden gebruikten. De verzekering werd er bij gege ven, dat alleen verhooging van belasting plus boete worden toegepast, als er redelijke zeker heid is, dat de belasting ontdoken is. Door de beslissing van den Raad van Bei-oep is de toe stand zoo geworden, dat de eigenaar van een auto alleen aanspraak kan maken op de uit zonderingsbepaling dat hij slechts de helft cler gewone belasting behoeft te betalen als hij kan aantoonen, dat hij den wagen alleen voor zijn bedrijf gebruikt. Wij zijn het eens met den klager, dat de be zitters van auto's in Nederland zeer zwaar belast worden. Dat is evenwel een quaestie die hier buiten staat. Is een raadslid verplicht te stemmen? De Bloemendaalsche Raad nam op 21 April 1938 het besluit dat een raadslid niet bij elke stemming verplicht is zijn stem uit te bren gen. Gedeputeerde Staten waren van mee ning dat een raadslid zich niet van stem ming mag onthouden en gaven in overwezing het betreffende raadsbesluit in te trekken. In de vergadering van 17 Juni besloot de raad echter na een uitvoerige discussie om het be sluit te handhaven. Wij vernemen thans dat Gedeputeerde Staten dit besluit ter ver nietiging aan de Kroon zullen voordragen. r i'i :i\:\ 'L/iür; llllHIllllllllllllli'lllllllllllllllllllllllllllllllll ln onmachtige woede vermocht uit te bren gen, maar de ander gomde haar niet den tijd om uitvoeriger te antwoorden, want hij ver volgde, terwijl hij meer tot z'n collega's dan tot de gastvrouw sprak: „Ja.... want u gebruikte indertijd precies dezelfde woorden, toen ik u vroeg, of het waar was. dat er iets bestond tusschen u en Hans Hangop, dat musicusje tegen wien u verliefd begon te doen toen wij nog samen verloofd waren!" De beschuldiging kwam in de bijeenkomst terecht als een baksteen in een vijver. De verslaggevers keken hun oogen uit naar het tweetal, en schreven intusschen op den tast, alsof hun leven er van afhing. Het duurde overigens maar een paar se conden: toen veerde de filmdiva van haar fauteuil op. en. vóór iemand er op verdacht was, had zij haar beschuldiger bij z'n haren gegrepen. Hij werd in weinige oogenblikken.. éér hij door een paar pootige kameraden was weggesleurd, afzichtelijk toegetakeld. De spo ren van Thea's gelakte nagels liepen in felle, bloedige strepen over z'n gezicht, z'n bril lag in splinters op het tapijt en ook van z'n keu rige nieuwe das was niet veel meer over. Ge lukkig was de afstand van het Esplanade hotel naar de dichtstbijzijnde apotheek maar heel klein. Maar nog vóór dat de reporter van de „Hol landsche Klaroen" goed en wel verbonden was, zat het meerendeel van zijn collega's al op de diverse redactiebureaux te jachten om de sappige ooggetuige-verslagen, met extra-mooie koppen opgemaakt, nog tijdig als „groot nieuws" in de avond-editie te krijgen. Dien avond, en de heele volgende week. was het groote theater, waarin de populaire Thea in persoon voor het voetlicht kwam om haar nieuwste film op te luisteren, stampvol. Onder de menschen. die ten koste van alles een plaats wilden veroveren en de loketten be stormden. waren er verscheidene" na 'n charge van de politie even erg aan toe als dien mid dag de argelooze journalist. Maar die had tenminste één troost, want den dag na den aanslag op zijn leven, ontving hij een briefje van Thea's impresario. De aanhef luidde: „Zeer geachte heer', en be halve een vleiend zinnetje over „Uw welwil lende medewerking, die geheel volgens af spraak :s geweest", bevatte he: epistel een chèque. waarvan het bedrag even goedrond was als de gestalte van den impressario. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd xonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts, Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER De oplossing. Terwijl overal in den lande wijze mannen bedachtzaam over hun spaarzame reeds grij zende haren strijken en bepeinzen hoe men het kwaad der werkloosheid kan bestrijden en daarbij alle mogelijke middelen tot arbeids verruiming de revue laten passeeren is de op lossing in wezen even eenvoudig als verras send. Indien ten minste de mededeeling die een Zandvoortenaar voor den Haarlemschen kantonrechter deed, op waarheid berust. En waarom zou dat niet? Om de spanning echter te breken en de economen en sociologen gelegenheid te geven hun verhelderend licht over deze oplossing te laten schijnen, zal ik u haar in 't kort schet sen. De oplossing is u misschien wat al te sim pel. bedenkt dan echter dat reeds vele inge wikkelde plannen hebben gefaald eneen voud is het kenmerk van het ware. Men begint met alle werkzoekenden een stuk strand te geven. Dat is duidelijk. Het weer is zoo koud dat de stranden toch bijna ont volkt zijn, zoodat hiertegen wel niet veel be zwaar zal zijn. Ofschoon juist door het be zwaar van den gemeenteraad van Zandvoort de zaak voor het voetlicht kwam. maar daar over later meer. Dat stuk strand late men afgraven onge veer 10 duim onder den bodem en dit wordt herhaald na eiken Noorderstorm. Het recept is dus simpel genoeg. Is het u al te simpel? Denkt u dat de uitkomsten bedroevend zou den zijn? Dan moet men u tot die sceptici rekenen die alleen maar gelooven wat ze met eigen oogen gezien hebben. En heeft iemand de schat van de Lutine op den bodem der zee zien liggen, wachtend op de Karimata? En hopen we niet allemaalDus niet bij voor baat de schouders opgehaald want de uit komst zal uw schoonste verwachtingen over treffen. Ge vindt per vierkanten Meter on geveer een kwartje. Als nu ieder 25 M2. per dag bewerkt en wat zijn 25 metertjes voor onze Noordzee stranden? dan maakt dat een weekloon van zeven en dertig en een halven gulden. Het bovenstaande komt weliswaar niet voort uit eigen ondervinding doch is gebaseerd op de verrassende mededeeling van den genoem den Zandvoortschen schatgraver dat hij eiken vierkanten meter zand dien hij bewerkte onge veer een kwartje vond. Of het nu in baar geld is of anderszins moge in het midden worden gelaten. De vroede vaderen van onze fraaie Noord zeebadplaats hadden echter niet veel op met dit gegraaf en dies kreeg de ondernemende „strandbewerker" geen vergunning om zijn loonend werk voort te zetten daar hij kuilen maakte die het strand ontsierden en anderen hinder veroorzaakten. Het goud lokte echter en vandaar de over treding. Verdachte trachtte de veroordeeling te voorkomen door er op te wijzen dat hij niet had gegraven doe? slechts had geschept. Maar met alle waa leering voor deze nieu we vondst kon ^e Ambtenaar dit subtiele technische onderscheid toch niet aanvaarden. De Ambtenaar vroeg twee gulden en dat is voor iemand die al ettelijke kwartjes heeft weggehaald zoo op 't oog niet te veel. De ver dachte wist evenwel dat andere schatgravers maar twee kwartjes hadden gekregen. Dan krijgt u ook twee kwartjes, zei de Ambtenaar gul. Dat wil zeggen, dat hangt van den kanton rechter af, interrumpeerde de kantonrechter. Het werden tenslotte toch twee kwartjes. Zoodat de gemeenschap den man die een nieu wen weg voor werkverruiming aanwees, be boette. Het kan raar loopen. DE TOEVAL LIJDERS. KANS OP GENEZING GESTEGEN. Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer van „Bethesda-Sarepta" te Haarlem en „Meer en Bosch" te Heemstede, stichtingen van de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, heeft eenigen tijd geleden een voordracht voor de radio ge houden over het werk dezer stichtingen. Nu we den tekst dezer voordracht gelezen hebben lijkt het ons van belang de aandacht te vestigen op de volgende passage: „Nu is er een feit, waarvoor wij zeer dank baar zijn en dat de de verpleging van toeval lijders in de laatste jaren een groote veran dering heeft doen ondergaan, nl. het feit dat het. veel meer dan vroeger mogelijk is om toevallijders enn lijderessen te behandelen en hen daarmede de, voor hen en hunne familie, grootste weldaad bewijzen, nl. het doen ver dwijnen van hun ziekte of het tot stand bren gen van een dergelijke groote verbetering in hun toestand dat een dragelijk leven ontstaat. Tegenover de nog veel verbreide opvatting dat er aan toevallen niet veel te doen zou zijn, wensch ik er met nadruk op te wijzen, dat deze opvatting volkomen onjuist en ver ouderd is. Door deskundige behandeling zijn vele dezer zieken blijvend van hun aanvallen te bevrijden, terwijl voor vrijwel iederen pa tiënt zijn of haar toestand is te verbeteren." Verder wees Dr. Ledeboer er op. dat de in 1932 te Heemstede gebouwde Koningin Em- ma-kliniek ingericht is met de meest moder ne hulpmiddelen voor de bestrijding der val lende ziekte. „Zeer vele zieken vinden daar de hulp die zij behoeven en het blijkt dage lijks welk een schoone resultaten er voor deze zieken bereikt kunnen worden". Deze kliniek is voor de mannen-afdeeling op Heemstede. Het bestuur hoopt, dat het binnenkort mo gelijk is om ook bij „Bethesda-Sarepta" te Haarlem zoo'n kliniek te bouwen voor de vrouwelijke patiënten. „Het is toch onjuist, dat tot nu toe alleen de mannelijke toevallijders van de nieuwe mogelijkheden, die een kliniek biedt, profiteeren" zoo besluit Dr. Lede boer.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10