.Hl Het filmsterrenbeeld wijzigt zich. H„D„-V ertelling Een zomerbloeiende kamerplant. WOENSDAG 13 JULI 1938 HAAELE M'S DAGBLAD 6 FILMNIE UWS Op 23 Juli zullen in Scheveningen vele sterren zichtbaar zijn. De filmhemel: gedeeltelijk betrokken, deels opklarend. Het beeld van filmsterren, clat 23 Juli a.s. aan het Nederlandsche halfrond, nl. op het wereldfilmbal in het Scheveningsche Kurhaus. zichtbaar zal zijn is eenigszins anders uitgeval len dan de filmastronomen van het comité „Wereldfilmbal" hebben voorspeld. De lucht van den filmhemel is hier en daar een beetje betrokken, zoodat verscheidene sterren achter de wolken verscholen zullen zijn, die oorspronkelijk op 23 Juli hadden willen schitteren. Het weer in de filmwereld is blijkbaar even veranderlijk als dat op de aarde van ons gewone stervelingen! De filmastronoom Dick Schiferli, m.a.w. de voorzitter van het Wereldfilmbalcomité, is echter tot de verheugende ontdekking geko- A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C naast Slager's Verfhandel - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.J Vergadering Kring Bloemist- winkeliers. Gistermiddag werd op de voortgezette jaar- Jijksche algemeene vergadering van den Kring Bloemistwinkeliers die in restaurant Brink- mann werd gehouden, allereerst de vestigings wet voor het kleinbedrijf besproken. Over het voorstel der Bloemisten Patroons- vereeniging „Eiland Dordrecht" tot tegengaan van den verkoop van potplanten uit auto's op de weekmarkten voerden vele sprekers het woord. De afgevaardigde van Dordrecht lichtte het voorstel nader toe, terwijl ook afgevaardigden van andere af deelingen hun gezichtspunten over dit vraagstuk nader uiteenzetten. Zoo wees de afgevaardigde van Den Helder erop dat het wenschelijk zou zijn om bij deze actie de medewerking der gemeentebesturen in te roepen. Van andere zijde werd opgemerkt dat in enkele gemeenten de verkoop bij afslag reeds verboden is. Nadat de Dordtsche afge vaardigde nog voorgesteld had om het koopen op veilingen alleen toe te staan aan bona fide handelaren, waarover druk gediscussieerd werd. besloot men het voorstel verder in han den van het bestuur te leggen ter verdere be studeering. De Amsterdamsche Bloemist Patroonsveree- niging had een voorstel ingediend om een referendum te houden onder de leden of zij a! dan niet op Moederdag geopend wilden zijn. Daar hiervoor geen voldoende belangstelling bestond werd dit voorstel van de agenda af gevoerd. Besloten werd aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van het aanstaande regeerings- jubileum een toepasselijk huldeblijk aan te bieden. Als opvolgers van de aftredende bestuurs leden de heeren J. F. Bekker te Haarlem en J. H. Beursgent uit Sittard werden gekozen de heeren W. B. Teunissen te 's-Gravenhage en P. Boerma te Maastricht. Gezien het succes van den eersten sterrit werd besloten voortaan ieder jaar een derge lijke rit te doen plaats vinden. Na de rondvraag heeft de voorzitter, de heer C. Thim de vergadering gesloten. Het geheele gezelschap, de reünisten die niet aan de vergadering deelnamen hadden den Stadskweektuin bezichtigd, vertrok vervolgens in autobussen naar Hotel Groot Badhuis te Zandvoort waar de verdere avond op feeste lijke wijze werd doorgebracht. Het vuurwerk dat door de afd. Zandvoort van de V.V.V. was aangeboden viel natuurlijk zeer in den smaak. Vandaag jpullea de reünisten verschillende excursies in de omgeving van Haarlem maken. FAILLISSEMENTEN Op 12 Juli 1938 zijn door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem de volgende faillisse menten uitgesproken: J. Huyer, van beroep behanger, wonende te Haarlem Pijnboomstraat 93; Rechter-Commis- saris Mr. S. J. Pit; Curator Mevr. de Vries- Spier. F. Slot, van beroep caféhouder, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 77; Rechter commissaris Mr. S. J. Pit; Curator Mr. A. Bruch. P. Wit. van beroep vertegenwoordiger, wo nende te Driehuis. Driehuiserkerkweg 17; Rechier-Commissaris Mr. S. J. Pit: Curator Mr B W. Stomps. H. de Lugt, van beroep fotograaf en koop man. wonende te Haarlem. Wilhelminastraat 35; Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit; Cura tor Mr. H. J. van Gelderen. Opgeheven wegens gebrek aan actief werd het faillissement van: H. A. van Noort, van beroep schilder, wonende te IJmuiden-Oost, Zeeweg 203; Curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. Geëindigd op 10-7-1938 het faillissement van J. J. F. Sargentini, van beroep loodgieter, wonende te Bloemendaal; Curator Mr. A. Beets EXAMENS. Voorbereidend ond' nv>K (Kleuteronderwijs). Geslaagd de dames E. S. Blits, te Haarlem, ên J. H. Bouwer to Santpoort. OLGA TSCHECHOWA. men dat op 23 Juli sterren aanwezig zullen zijn, die oorspronkelijk niet zouden verschij nen. Al met al luidt het tableau van filmster ren, die op 23 Juli in Scheveningen zicht baar zullen zijn volgens het jongste sterre- kundige bulletin van het Wereldfilmbalcomité als volgt: Heinz Rühmann, Willy Fritsch, Willy Birgel, Marika Röckk, Lydia Baarova, Olga Tsechowa, Camilla Horn, La Jana, Carola Höhn, Jutta Preibl, Hans Söhnker, Henry Gar- rat, Madeleine Renaud, Francoise Rosay, Anny Vernay, John Loder, Huhuette Duflos, Jean Louis Bar- rault, Lilly Palmer, Tom Walls, Mar garet Lockwood, Michael Redgrave en Graham Moffat. U ziet, vooral wat de laatstgenoemden be treft zijn er nogal wat „Melkweg-filmster ren" bij! Maar dan komen nog Jacques Fey- der en Jean Benoit-Levy, doch dat zijn re gisseurs, zeer vooraanstaande en verdienste lijke. en waar zij in films altijd zoo beschei den op den achtergrond blijven, zullen zij op dit bal ook wel niet als ..sterren" willen ver schijnen, Hun aanwezigheid zal de gebeur tenis evenwel eenige intellectueele luister bij zetten. De Hollandsche filmwereld zal vertegen woordigd zijn door Lily Bouwmeester. Lien Deyers, Johan Heesters, Louis Borel, Ilse Wer ner e.a. Zal de filmhemel dus op 23 Juli eener zij ds een beetje betrokken zijn, anderzijds zijn er vele opklaringen. En dan blijft de verwachting nog aanhou den. dat Zarah Leander ook verschijnen zal. En Sonja Henie, Leslie Howard. Gracie Fields overwegen ook nog te komen schitteren. Zoo'n filmsterrenbeeld is in ons landje nog nooit zoo helder waarge nomen. Als het weer in filmland maar een beetje wil en er niet te veel wolkjes komen. COMMISSIE „HULP AAN SPANJE" Zondag 17 Juli a.s. wordt in het Sportpark te Hilversum een „Spanjedag" gehouden, uit gaande van de Commissie „Hulp aan Spanje". De opbrengst van dezen landdag wordt be stemd voor den aankoop van een ambulance auto. Zulk een wagen zal deze week door Haar lem rijden. Een groot aantal deelnemers zal Zondagmorgen om 7 uur van de Amsterdam sche Poort naar Amsterdam vertrekken om zich daar bij de Amsterdamsche deelnemers aan te sluiten en dan verder gezamenlijk naar Hilversum te fietsen. „HERMAN HEIJERMANS". Op de jaarvergadering der tooneelvereeni- ging „Herman Heijermans" werden de jaar verslagen goedgekeurd. Ondanks de moeilijke tijden sloot de rekening van den penning meester met een batig saldo. De periodiek af tredende secretaris werd bij acclamatie weder voor twee jaar benoemd, terwijl in de plaats van den heer J. v. d. Horst die bedankt had, de heer B. Tule, als commissaris werd geko zen. Het bestuur bestaat thans uit de volgende personen: E. Schiffer, voorzitter; H. de Vries, penningmeester: J. Rensen, secretaris; mevr. de Wolff en B. Tule, commissarissen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 14 Juli 1938, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Prelude H. Purcell. 2. Derde Sonate J. S. Bach. Andante. Adagio. Vivace. 3. Andante con moto A. P. F. Boëly. 4. Vijfde Sonate. F. Mendelssohn Bartholdy. Andante. Andante con moto. Allegro maestoso 5. Melodie. A. Guilmant. 6. Toccata T^- Dubois. MIDDENSTANDSEXAMENS. Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken van 12 Jxili 1938, directie van handel en nijverheid, is op grond van het ves- tigingsbesluit broodbedrijven 1938, aange wezen als diploma, hetwelk algeheele vrij stelling geeft van het examen handelskennis, het einddiploma van het station voor maal derij en bakkerij te Wageningen, voor zoover dit einddiploma de handteekening draagt van den gecommitteerde van den minister van economische zaken. Directeuren bestalen een N. V. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank hebben terecht gestaan twee direc teuren van een in de hoofdstad gevestigde pharmaceutische fabriek. Beiden was ten laste gelegd, dat zij in het tijdperk 1934—1938 tal rijke verduisteringen hebben gepleegd, waar door de naamlooze vennootschap, waarvan zij directeuren waren, voor een bedrag van circa r 18000 is benadeeld. Met nog een derden persoon stichtten de verdachten in 1934 in Amsterdam een phar maceutische fabriek. De twee verdachten de poneerden samen een bedrag van f 21.000 en onderling werd overeengekomen dat voorloo- pig geen salaris zou worden opgenomen. Niettemin eigenden de verdachten zich in den loop der jaren gelden van de vennoot schap toe. Om dit voor het derde directielid onopgemerkt te laten, knoeiden zij in de boe ken, veranderden o.m. de bedragen op de vrachtbrieven, noteerden valsche cijfers om trent de voorraden en pleegden op velerlei manieren nog andex-e knoeierijen. Tenslotte kreeg het derde directielid, dat zich niet met den in- en verkoop of administratie bemoeide, doch die de leiding had van de technische af- deeüng, argwaan en toen hij een onderzoek in stelde. kwamen de knoeierijen aan het licht. Beide verdachten bekenden, doch motiveerden hun verkeerde handelingen met de verklaring, dat zij geen kans zagen om zonder inkomsten uit de N.V. te leven. Een der verdachten was bovendien verplicht geweest eeen gedeelte van het geld, dat hij in de N.V. had gestoken, op korten termijn terug te betalen. Dit was geleend geld geweest. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met aftrek van voorarrest. DE AUTOMATI SEERÏNG VAN HET TELEFOONNET. Ook Spaarndam zal binnen afzienbaren tijd een automatische telefoon hebben. Reeds in het begin van dit jaar werd aan de Kerk- laan een kleine Centrale gebouwd. De kabel langs den Slaperdijk is gelegd. Thans ls men bezig In de bebouwde kom de noodige kabels aan te brengen. De aanleg naar den polder zal door den dijk en de di verse bruggen, nog wel wat moeilijkheden mee brengen. Naar wij vernemen moet hier dan ook een zwaardere kabel worden gebruikt. De gezamenlijke lengte der kabels bedraagt 11 KM. heemaf stofzuiger De nieuwe „electri- sche treinen hebben Heemai motoren, omdat ze in de oude treinen uitmuntend hebben voldaan. De motor van den Heemai Stofzuigen is even solide en volkomen storing- vrij. De eenige stof-t zuigermotor met. constant toerental. Laat U demonstree- ren, hoe belangrijk dit is! uw stofzuiger EN DE electrische trein beide een HEEMAF motor! VERKRIJGBAAR te HAARLEM J. KETTMANN, Van Zeggelenplein 11. (Adv. Ingez. Med.) Toevalligheden. door J. P. BALJé. ET heele leven is toch een aan eenschakeling van toevallighe den", oreerde Piet Wittewaal, toen er in zijn kringetje gesproken werd over het toeval, dat zoo vaak een rol in het leven speelt, „laat ik jullie eens één voor beeld geven uit mijn eigen leven. Zuiver door een toeval nam mijn leven een heel andere wending dan het had kunnen hebben". Iedereen zette zich tot luisteren, en Piet begon ..Wie van jullie kent Innsbruck?" Een paar vrienden waren in dat mooie Ti- roolsche stadje geweest, en hun enthousiasme dreigde even de aandacht van Piet Witte- waal's verhaal af te leiden, maar deze cou peerde resoluut alle verdere gepraat met een: „Nou dan, in Innsbruck gebeurde het!" En toen hij ieder's aandacht weer had, ging hij verder. „Ik was nog in mijn dweeperige periode, jullie kent dat wel: zoo verliefd als een H. B. S.-er, boordevol illusies, het meisje waarop ik verliefd was beteekende natuurlijk het heelal, er bestonden geen andere, vooral geen betere en lievere, enfin, ik hoef er niet over uit te weiden. Misschienof laat ik achteraf be kennen, dat het wel zéker was, was ik in mijn dweeperigheid een klein beetje saai en ver velend, hoe het ook zij, mijn meisje ik zal haar voor het gemak Jolanda noemen maakte het af. ïk zat In zak en asch. Ik smeekte, dreigde en bezwoer haar in verwarde brieven, het weer goed te maken, verzekerde haar in vollen ernst dat het leven voor mij geen waarde meer had, maar Jolanda's hart scheen van marmer en was niet te vermur wen. Holland was nu te klein voor me geworden. Ik zocht m'n troost in den vreemde en het was louter toeval, dat ik in Innsbruck terecht kwam want 't- had even goed Chamonix, Capri of Oslo kunnen zijn. Op m'n eentje dwaalde ik door Innsbruck, ik maakte een paar zweiftochten door Tirol, maar ik kon Jolanda met geen mogelijkheid vergeten. In mijn borst brandde de eerste, de hevigste liefdessmart, en toen ik op een mid dag in een hotel op de Patscherkofel zat, en zoo van een paar duizend meter hoogte neer keek in het dal werd het mij te erg. Ik greep alweer naar pen en inkt, en ik schreef Jolanda een brief van zes kantjes. Drie dagen waren voorbijgegaan, en ik had niets van haar gehoord. Het was een mooie, stille avond. Ik stond voor het open raam van mijn kamer in hotel .Goldner Adler" en ik hoorde op eenigen afstand de Inn ruischen en bruisen. De romantische sfeer maakte me half ziek. Daar stond ik dan in een historische ka mer waarin in 1809 de Tlroolsche vrijheids held Andreas Hofer had geslapen en ik keek als een wanhopige naar bulten. Ik voelde me nog ellendiger, dan ik Jolanda in mijn brief efd had geschreven. Ik had haar gezegd, da. mooie Tiroolsche natuur me onbewogen*^ omdat iedere gedachte voor haar was. Ste?"ls droeg ik haar beeld voor oogen, schreef ik, het murmelen van een beekje klonk me in de ooren als haar stem, die me eens zoete woordjes had toegefluisterd, de hooge, starre besneeuwde bergtoppen leken mij een sym bool van haar hart in deze droeve dagen, haar hart, dat niet smelten wilde door de warmte van mijn vurige smeekbeden, evenmin als de koude sneeuw smolt onder de stralen van de zon. Zóó en nog véél pathetischer had ik haar geschreven, en het ellendige was, dat ik me ook werkelijk precies zoo voelde! Vroolijke muziek klonk plotseling van be neden. Vroolijke, pittige muziek, die me wee maakte, en de lust in me deed opkomen, als een klein kind in een hoekje te gaan zitten huilen. Ik beet mijn tanden op elkaar, balde mijn vuisten, en het was, of er iets in mijn hoofd knapte. Een wilde drang om naar be neden te gaan en mijn ellende te vergeten kwam in me op. Werktuigelijk daalde ik de oude, krakende trap af, en ik ging op het ge luid van de muziek af. De Goethe-Stube was vol. Hannes en Seppl, de twee muzikanten, waren geliefd bij de in woners van Tirol, en er was bijna geen plaatsje onbezet. Ik dacht er al aan terug te keeren, maar met een beetje moeite kon ik toch nog een plaatsje vinden tusschen een goedronden Tiroler en een opgewekt Tiro- lerinnetje. Nou. ik kan julli verzekeren, dat die Tiro- lers weten wat pretmaken is. Hannes en Seppl zongen zich de kelen schor en het pu bliek liet zich niet onbetuigd. In het begin wilde ik alleen maar drinken. Groote kroezen bier dronk ik in een ware wanhoopstemming leeg. Toen volgde jenever, en ik kwam in die lichtelijk-melancholieke stemming die de tranen zoo erg los doen zit ten. Maar toch kwam ik ook wat beter op m'n gemak. Ik kreeg aardigheid in die twee Tirool sche jongens, die er zoo aardig de stemming in hielden en ik had bewondering voor een paar anderen uit het publiek die als ware Schuhplattler een dans ten beste gaven. Ik klapte mee op de maat, ik betrapte mezelf er op, dat ik meezong, en dat ik op een gegeven moment arm in arm met het leuke Tirolerin- netje meedeinde, zooals de anderen ook de den. Ik bekeek het meisje eens nauwkeuriger en ik meende een groote gelijkenis met Jo landa te ontdekken. Op het laatst was ze voor mij Jolanda. Ik sprak met haar, en ik noemde haar Jolanda. Ze lachte, liever dan ik Jolanda ooit had zien doen en de dikke, goedronde Tiroler aan mijn andere zijde had kennelijk schik in het geval. Ten slotte leek de wereld me lang niet zoo naar en onbewoon baar meer als een uurtje tevoren. Tja, wat wil je, jullie kennen allemaal den fatalen invloed van alcohol Piet Wittewaal keek zijn gehoor eens aan en grijnsde. „Toen kwam het!" zei hij, en hij trachtte -panning in ziin stem te leggen. „Werkelijk lat oogenblik zal ik nooit vergeten'" Hij liet even een kleine pauze ontstaan, en pas toen z'n vrienden hem aanspoorden verder te gaan en niet de allures van een feuilleton schrijver aan te nemen, die op het spannend ste moment zijn verhaal afbreekt, zei hij: „Jullie moet dan weten, dat ik niet het oog had op de deur, die naar den corridor leidde. Omdat het in het lokaaltje warm en rookerig was stond die open. Ik zag toen op een gege ven moment een knecht met koffers sjouwen van reizigers, die met een laten trein waren aangekomen, en geen seconde later zag ik Jolanda! Maar ditmaal de echte! Achter haar stond haar broer. Ze wierp een blik in het rumoerige lokaal, en op hetzelfde oogenblik ontmoetten onze oogen elkaar! Dat was me een situatie. Ik zag haar blik verstarren, en ik voelde mezelf koud worden. Daar zat ik. gearmd met een Tiroolsch meisje meedeinend op de maat van de muziek, en ik deed de ont dekking, dat ik harder schreeuwde dan alle anderen. Die blik van afgrijzen uit haar oogen ontnuchterde me! Ik stond op, probeerde me tusschen de tafeltjes door te wringen, maar toen ik eindelijk in de gang stond, was Jolan da vex-dwenen. Ik kreeg haar, ondanks mijn verwoede po gingen niet te zien. Alleen haar broer kon ik spreken. Van hem hoorde ik, dat ze bewo gen was geworden door mijix laatste harte- kreet, en dat ze besloten had, alles weer in orde te maken, en daartoe xiaar Innsbruck was gekomen. Blijkbaar had de romantische omgeving van Tirol mij woorden doen vin den, die tot haar hart waren doorgedrongen, beter dan de koude, nuchtere Hollandsche sfeer dat had vermogen te doen. Maar haar broer onderdrukte mijn vreugde onmiddellijk en zei, dat Jolanda me nooit meer wilde te rugzien. dat ze me een gemeene huichelaar vond, een onbetrouwbaar sujet, die laffe weeë brieven schreef om een arm meisje te begoo chelen, maar tegelijkertijd bacchanalen hield met een ander! Ik legde hem alles uit, en ik ben er van overtuigd, dat hij me geloofde. Maar het hielp mij niet bij Jolanda Ik ben dien nacht niet naar bed gegaan. Op Andreas Hofer's kamer heb ik geijsbeerd en ■ik heb een toespraak ingestudeerd, die zeker niet minder was dan die, waarmee hij zijn trouwe Tirolers in 1809 uit het venster van één der hotelkamers heeft toegesproken. Alleen, ik ben er niet toe gekomen die voor Jolanda uit te spreken. Ik was lucht voor haar Ze keek dwars door me heen, den volgenden morgen. En ze ging met de eerste gelegen heid naar Holland terug". Piet Wittewaal dronk zijn grocje op en lachte. „Zoo zien jullie, hoe een toeval ingreep in mijn leven. Was ik dien avond netjes naar bed gegaan, wat ik zeker gedaan zou hebben als ik niet zoo ijselijk wanhopig was geweest, dan zou alles met Jolanda in orde gekomen zijn. En dan zou ik hoogstwaarschijnlijk met haar zijn getrouwd. Achteraf ben ik blij. dat het niet zoo Ls geloopen. Want Jolanda is ge trouwd met van der Waarden, dien jullie allen kennen, en die. enfin, jullie weten het wel welk een „angstig" bestaan van dér Waarden aan haar zijde heeft En ik, wel, ik ben nog altijd vrijgezel en ik kan niet zeggen dat n- nv Spijt van heb!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 13 Juli: Uit het jaarverslag van den toestand der provincie Noord-Holland over het jaar 1887 blijkt o.a. dat in het Zuider- Spaarne dat jaar geen werken werden uitgevoerd, alleen zijn er enkele peilin gen genomen. Lx het Noorder-Spaarne werden de tot 4.2 M.—A. P. gebaggerde geul en de daarlangs liggende betonning onder houden. Omtrent de scheepvaartbeweging in het Spaarne kan het volgende worden medegedeeld Uit de richting van het Noorder- Spaarne zijn te Haarlem doorgevaren 7188 binnenschepen, metende 328.014 ton, uit die van het Zuider-Spaarne 8449 binnenschepen, metende 380.036 ton. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 14 JULI. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hiversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio. 12.20 London Regional. 1.10 Ned. Brussel. 1.30 Pauze. 1.35 Keulen. 2.50 London Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Keulen. 6.20 London Regional. 6.45 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.50 Parijs Radio. 10.50 Fransch Brussel. 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diver sen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich, Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Geva rieerd programma. 1. On with the Waltz, Don Sebastian Gipsy Orchestra. 2. Im Klostergarten, Odeon Künstler Orches- ter. 3. Pariser Einzugsmarsch, Groot Odeon Ork. 3. Polka Potpourri, Ferdy Kaufmann. 5. Ich will cxxich nicht verlieben, Orkest v. Erhard Bauschke. 6. Ouverture: „Leichte Cavallerie", Staats- opera orkest van Berlijn. 7. Der Rose Hochzeitstag, Dajos Bela. 9. Unter dem Siegesbanner, Gr. Odeon ork. 10. Auf einem Persischen Markt, Odeon Künstler Orch. 11 Blackpool Songmixture No. 1. Reg. Dixoh. 12. Das ganze Leben ist ein Roman, Erhard Bauschke. 13. Tipferl Polka, Ferdy Kaufmann. 14. Hochzeitszug in Lilliput, Dajos Bela. 8.0012.00 Diversen. Aechmea Fulgens. Een familielid van de Billbergia. de bekend ste Bromeliacae en de gemakkelijkste ook. Aechmea is minder gemakkelijk; maar mooier nog. Ze hoort thuis in Brazilië, in het oerwoud. En de temperatuur waar ze het van hebben moet is warm-vochtig. Want het meerendeel der Bromeliacae's groeit op de boomen, net als de orchidee; het voedsel van zulke epiphyti- sche planten bestaat uit vergane boombast, aangewaaide stof en wat er verder in de sple- texx van de schors te vinden is. Nu is de moei lijkheid al direct, dat we bij het maken van een grondmengsel voor Bromelia-achtigen zooveel mogelijk dien eigenaardigen „bodem" van een oerwoud-boom moeten nabij komen. Daarom is het 't beste, een mengsel te nemen van fijn geplukt sphagnuiummos, oude grove bladaardfc, scherp rivierzand en fijne stukjes houtskool. De pot moet meer breed dan hoog zijn en flink hoog gedraineerd: dus op den bodem moet een flinke dikke laag van stukjes potscherf liggen. Het gevolg is. dat het water snel weg loopt en daar moeten we rekening mee houden, want in den rusttijd (winter) mag de plant nooit heelemaal droog zijn. De goede wintèrtemperatuur is 5060 gr. Fahren heit. 's Zomers moeten we goed en zelfs rijke lijk gieten, vooral als de bloemstengel zicht baar wordt. Aechmea komt in meer dan 100 soorten voor: Aechmea fulgens heeft bronsachtig blad maar mooier is nog A. fulgens discolor fde tweekleurige) met het typische Bi-omelia-ach- tige blad. hard en leerachtig en getand aan de randen en inderdaad tweekleurig: olijfgroen van boven, glanzend bruin van onderen. De bloemstengel komt uit het hart, waar de bla deren een koker vormen, voor den dag en ver deelt zich aan den top in vele brozen, koraal- roode twijgjes, die ieder eindigen in een fel- roode bes. Later splijt iedere bes open en dan worden de helblauwe, toegevouwen bloem blaadjes zichtbaar. Een wondermooie combi natie! Wanneer we de plant gedurende den bloei wat'koeler zetten en zorgen dat we de bloemen niet natspuiten, kunnen we van den bloei lang plezier hebben. In het oerwoud staat zoo'n Aechmea nooit in de volle zoix. Ook in huis moeten we dus voor een beschaduwd, maar zoo warm moge lijk plekje zorgen. Hoewel natuurlijk de kas ideaal is, kan ook een warme serre goed die nen en menig liefhebber kreeg er zijn Aech mea in bloei. Wie niet houdt van een tropisch gewas in een pot. kan een Aechmea heel goed in een kurken mandje houden of met ijzerdraad de plant tegen een stuk boonxvarenstam vastma ken. Evenals andere Bromelia-achtigen heeft Aechmea de eigenaardigheid, na den bloei zij scheuten te gaan maken, waarvan de sterkste bloeien gaat. en niet de hoofdplant. We doen verstandig met die zij scheuten met een scherp mes van de hoofdplant af te sxxijden. zoodra ze groot genoeg geworden zijn. Voor het doen wortelen, in turfmolm en bij een vochtig- warme atmosfeer, zullen we de hulp van iemand met een kas moeten inroepen! De hoofdplant is na den bloei waardeloos ge worden. De gewortelde zijscheuten worden dan opgepot en zullen op hun beurt weer bloeien. Natuurlijk mogen we ze na het afsnijden niet direct in de turfmolm steken; op de wondplek laten we ze opdrogen, en strooien er wat houtskoolpoeder over totdat de wond dixxog is. Een bijzonder mooie plant, echter geen plant voor iedereen; want behalve de eigen aardige grondsoort vraagt ze 's zomers een vochtig-warme atmosfeer en alleen liefheb bers met een bijzonder warme, beschaduwde plek in hun serre en het geduld om ge regeld water te laten verdampen en telkens te spuiten met den vaporisateur zullen resul taat van hun werk zien. Maar de bijzondere bloei vaxx Aechmea fulgens beloont hen dan ook ruimschoots. L. S.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10