Haarlem's Dagblad TROTSCHE MOEDER Zijwaarts autorijden. TOONT HAAR BABY De jeugdige werkloozen te Haarlem. Hughes in Jakoetsk. 56p Jaargang No. 16888 Uitgave Leuren* Coster, Maatschappij voor Conrant-Liitgaven en Algeni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 3B810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS KOBEK1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 Juli 1938 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraug. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Ook Duitschland krijgt zijn „Anti-Maginotlinie" in aanbouw. BERLIJN. 12 Juli. Volgens be trouwbare mededeelingen moeten ve len op grond van de laatste arbeids- dienstwet opkomen om in het Rijn land te werken aan de „antlnMaginot- linie" van Duitschland. In tegenstelling tot de Fransche vesting gordel wordt de Duitsche linie geen samen hangend geheel van niet elkaar in verbinding staande forten. Duitschland bouwt op zich zelf staande, kleine forten, die zwaar gewa pend zijn. Ook worden plaatsen, waar later kanonnen kunnen worden geplaatst, voor dit doel geschikt gemaakt. In het algemeen zul len de forten pas een bemanning verkrijgen als dit noodig zal blijken te zijn. De man schappen zullen echter zoo geoefend worden dat zij bliksemsnel de forten zouden kunnen bezetten. Een groot gedeelte van het werk kan alleen worden gedaan door speciale arbei ders, die echter niet zoo gauw ter beschikking staan. Ook een groot aantal arbeiders zonder speciale opleiding is- noodig. Ook in Oost-Prui sen zullen gi-oote werken ten uitvoer worden gebracht., waarover echter nadere berichten niet zijn te verkrijgen. Het juiste aantal arbei ders, dat thans te weric is gesteld, is nog niet bekend. Men schat het aantal op tien- tot twintigduizend. (United Press). Karimata hoopt de sehatgraverij vandaag te hervatten. •Vanmorgen naar het wrak vertrokken. TERSCHELLING, 13 Juli. Vanmorgen om negen uur is de „Karimata" weer naar het wrak van de „Lutine" vertrokken. Vanmorgen in de vroegte werden de laatste voorbereidin gen getroffen en tegen negen uur was de sleep op weg naar het wrak. De „Karimata" wordt gesleept door booten van de firma Doeksen, die het gevaarte bin nen enkele uren op de plaats van bestemming zullen brengen. Het weer is goed. Er waait een lichte westelijke tot noordwestelijke wind. Men hoopt nog vandaag weer met het bag geren te kunnen beginnen. (Volgens een bericht uit Melbourne zou een Mr. Watson een uitvinding hebben gedaan, waardoor het mo gelijk wordt, ook in zijdelingsche richting met een auto te rijden, hetgeen het parkeeren zeer zou vergemakkelijken.) U bent eraan gewend, dat telken jare U weer een andre automode ziet, Gelijk model jaar in jaar uit bewaren, Dat acht men fout, dat trekt de koopers niet. Maar men vindt ook constructienieuwigheden, Vaak onbelangrijk, soms van groot belang, De fabrikant is wijslijk nooit tevreden. Zoo blijft de evolutie aan den gang. Maar wel heel zelden krijgen w' iets te lezen, Dat het bericht hierboven evenaart, Wanneer die nieuwe vinding waar mocht wezen, Dan is dat wel wat extra aandacht waard. Stel u dat voor, een auto die kan rijden, Achter- en vooruit, zooals elke kan, Maar bovendien, o wonder, ook terzijde, Wat zegt u daar, in uw verbazing, van? Het groot belang, dat spreekt, is het rangeeren, Wanneer men ergens in een drukke straat, Tusschen de andre autos wil parkeeren, Of als men naderhand de rij vei^laat. Dit opent wel heel nieuwe perspectieven, Die ongetwijfeld velen weliswaar In het parkeerprobleem zullen gerieven, Maar ook een nieuwe bron zijn van gevaar. Daar ligt een nieuw terrein voor reglementen, Voor wanneer het wel mag en wanneer niet, Eén nieuwe zorg voor stuurlui en agenten, Brengt zijwaarts autorijden in 't verschiet, 't Is wonderbaarlijk, kan het mooglijk wezen, Dat men ook zijwaarts in een auto rijdt? 't Bericht is ernstig, dat ik heb gelezen. Maar 'k voel toch ook: het is komkommertijd. P. GASUS. In 2 jaar verminderde het aantal ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs van 2100 tot 1414. Er zijn vermoedelijk 500 jongens van 14 lot 21 jaar zonder werk. Een week geleden gaven wij uitvoerige be schouwingen over het verloop van de ar beidsmarkt te Haarlem. Daaruit bleek, dat in de laatste twee jaar het aantal werkloozeh daalde van 6143 tot 4999. Van de 1144 werk loozen die 'weer aan den slag kwamen waren er 458 van 30 jaar en ouder. Dat wil dus zeggen dat er 686 werkloozen beneden de 30 jaren in die twee jaar werk kregen. Het is interessant na te gaan hoe het met de jeugdige werkloozen in dien tijd gegaan is. Een zuivere vergelijking is niet te maken, omdat in dien tijd de indeeling van de sta tistiek veranderd is. Eerst werden de werk loozen gesplitst in de groepen beneden 20 jaar en van 21 tot 30 .jaar. Nu zijn, met ingang van 1 Januari 1938, op verlangen van het rijk, de groepen aldus: 1417 jaar en 1830 jaar. Juli 1936 waren werkloos 355 jongelui be neden 20 jaar en 1745 van 21 tot 30 jaar. Totaal dus 2100. Nu zijn er werkloos 70 jongens van 14 tot 17 jaar en 1344 jonge mannen van 18 tot 30 jaar, totaal 1414. Die 1414 zijn als volgt verdeeld: 1417 18—30 jaar jaar Handels- en kantoorbedienden 17 109 Metaalbewerkers 24 206 Bouwvakarbeiders 9 239 Grafische vakken 2 23 Fabrieks- en transportarbeiders 10 507 Land- en tuinbouw 2 34 Andere bedrijven 6 216 Uit dit lijstje blijkt allereerst, dat er zeer weinig jongens van 14 tot 17 jaar zich bij de Arbeidsbeurs laten inschrijven. Dit komt na tuurlijk cmdat velen eerst vakonderwijs op de Ambachtsschool ontvangen. Bovendien staat vast. dat veel jongelieden, hoewel zij naar een werkkring uitzien, zich niet bij de Arbeidsbeurs hebben laten inschrijven. Niet klein is 't aantal dat nog geen keuze van vak gedaan heeft en besloten heeft elke kans te aanvaarden bij welk vak het dan ook is. Voor gesteunde werkloozen en ook voor inwonende kinderen van gesteunden is inschrijving ver plichtend gesteld, maar daar vallen natuurlijk niet alle jongens onder. Opvallend is dat slechts 9 jongens een toe komst willen zoeken in de bouwnijverheid. Blijkbaar dringt het besef door, dat er te Haarlem reeds meer bouwvakarbeiders zijn dan noodig is. Men behoeft in verband met dit lage aantal, echter nog. niet bang te zijn dat er in de toekomst te weinig bouwvak arbeiders zullen komen, want er zijn immers veel 18—30 jarigen zonder werk. Veel te veel ofschoon hun aantal in 2 jaar gedaald is van' 330 tot 239. Ook van den land- en tuinbouw verwach ten de Haarlemsche jongens niet veel, want in die vakken zijn slechts twee jongens die werk zoeken. Dat er ook slechts 2 jonge typografen werk zoeken komt omdat de opleiding in dit vak beperkt is. Ei- bestaat veel liefhebberij om een plaats op een kantoor machtig te worden. Daarvoor staan 17 jongens ingeschreven. Of de toekomst aan hun verwachtingen beant woorden zal, is de vraag, want er loopen in- mers ook reeds 109 kantoorbedienden van 18 tot 30 jaar zonder werk, verder nog 116 van 3164 jaar en 3 boven de 65 jaar. De 24 metaalbewerkers van 1417 jaar zijn vermoedelijk voor een groot gedeelte jongens die de Ambachtschool doorloopen hebben. Van 1830 jaar loopen nog 216 jongelieden zonder werk. Tezamen dus 240 werkzoekenden onder de 30 jaar in de metaalnijverheid. Twee jaar geleden was dit aantal evenwel 382. Er is dus wel een belangrijke verbetering inge treden. Eenigen tijd geleden is men te Haarlem be gonnen met de registratie van de Jeugdige Werkloozen. Er wordt op het bureau aan het Nassauplein (een verlengstuk van den Gem. Werkloosheidsdienst in de Hoofmanstraat) hard gewerkt. De werkgevers toonen ook alle denkbare medewerking. Daardoor- komt er al eenige teekening in deze te-boek-stelling. Te Haarlem zijn ongeveer 7000 jon gens van 14 tot en met 21 jaar. Daar van zijn er nu 2600, ruim 1/3 deel dus, geregistreerd. Onder die waren 173 jongens zonder werk. Als dit 2/3 deel dat nog verwerkt moet worden het zelfde beeld geeft, zijn er dus te Haar lem ongeveer 500 jongens van 14 tot 21 jaar zonder werk. Daarbij moeten dan nog geteld wor den een 60 jongens die de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen in de Spaarnwouderstraat bezoeken of bij den Hout en de Plantsoenen ge plaatst zijn. Totaal dus ongeveer 560. Dit aantal zal velen ongetwijfeld meevallen, daar de vrees was dat het veel grooter was. De werklooze jongens die niet bij de Arbeids beurs zijn ingeschreven worden op het Nas sauplein aangemaand alsnog naar de Hoof- manstraat te gaan. Dit is zeker al met 40 a 50 gebeurd. Het eigenaardige gevolg van dezen gang van zaken is dus, dat er daardoor nu meer jeugdige werkloozen bij de beurs zijn ingeschreven dan verleden jaar. Feitelijk is de statistiek der werkloosheid te Haarlem dus iets gunstiger dan een oppervlakkige vergelij king met verleden jaar zou doen vermoeden. De registratie der jeugdige werkloozen zal ongeveer aan het einde van dit jaar voltooid zijn. Dan komt pas het feitelijke werk, want de registratie der jeugdige werkloozen is begonnen om, als men eenmaal een overzicht verkregen heeft, maatrege len te beramen om iets te doen voor deze jeugdige slachtoffers van de eco nomische crisis. Vliegers in uitstekende conditie. (Zie eerst pag. 4) De Amerikaansche wereldvlieger Ho ward Hughes is hedenmorgen 9.08 uur Greenwichtijd te Jakoetsk geland. De vliegers verkeerden in uitsteken de conditie en daar de motoren vol komen in orde waren, hoopte zij na benzine en olie bijgelaten te hebben na drie uur voor Alaska te kunnen starten. De afstand OmskJakoetsk is naar United Press meldt in 10% uur afgelegd. Het toestel vloog met een gemiddelde snelheid van 341 K.M. per uur. Het woord is aan Fénelon: Wie niet kan lijden heeft geen groot hart. Frankrijk doet te Tokio mededee^ ling van de bezetting der Paracelsuseilanden. Japansche regeering acht terugtrekking der bezetting gewenscht. De Fransche ambassadeur te Tokio, Henry, heeft den Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken Oegaki een nota overhan digd, waarin de Fransche regeering officieel mededeeling doet van de bezetting der Para celsuseilanden. In de nota wordt er verder op gewezen, dat Frankrijk de economische be langen van Japan bij de Paracelsuseilanden (visscherij en delving van fosfaathoudende meststoffen niet zal aantasten. Een woordvoerder van het Japansche mi nisterie verklaarde ten aanzien van de nota „Het belangrijkste punt, nl. het vraagstuk van het staatsrechtelijk eigendom van de eilandengroep, is in de nota niet opgehelderd. De onder handelingen worden voortgezet. Ja pan acht het gewenscht, dat Frank rijk zijn bezetting terugtrekt. Betref fende de waarborging der rechten en belangen van Japansche burgers op de eilandengroep is Japan bevredigd". De woordvoerder zeide voorts, dat in het onderhoud van gisteren tusschen den minister van Buitenalndsche Zaken, Oegaki en den Franschen ambassadeur, de kwestie van Hainan niet ter sprake is gebracht. Het Japansche persbureau Domei publiceert het bericht, dat volgens mededeeling uit Hong kong zes Fransche oorlogsschepen bij de Para- celsus-eilanden liggen. Ook zouden munitie en andere voorraden zijn aangevoerd. De redactie van Havas teekent hierbij aan, dat deze berichten in gezaghebbende Fransche kringen met stelligheid worden tegengespro ken. Op het oogenblik bevindt zich geen en kel Fransch oorlogsschip in de nabijheid dei- eilanden, terwijl geen oorlogstuig van welken aard ook naar de groep gezonden is. Botsing op den Heerenweg. Wielrijder stak plotseling den weg over. Heden, Woensdagmorgen te omstreeks 6 uur had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door J. H. K. wonende te Hillegom. rijdende in de richting Hillegom—Haarlem en een wielrijder genaamd G. v. B. wonende te Heemstede, rijdende in dezelfde richting, door dat de wielrijder plotseling van rechts naar links den weg overstak om de Hugo de Groot laan in te rijden. De autobestuurder zwenkte om een aan rijding te voorkomen naar links, reed een links van den weg staande straatlantaarn omver en vervolgens tegen een boom. waar door de stam ontveld werd. terwijl de kop van den nog jongen boom, afbrak en op een licht mast terecht kwam. Hierna kwam de zwaar beschadigde auto op het linker trottoir tot stilstand. De autobestuurder kreeg een ver moedelijk lichte herschenschudding en" is op advies van een ter plaatse aanwezigen dokter, per auto van Mathot naar zijn woning over gebracht. De wielrijder, die schaafwonden had klaagde over pijn in den rug doch kon te voet zijn weg vervolgen. Het rijwiel was beschadigd. Bemiddeling in het Chaco-eonfliet Vijf staten zeggen hun medewerking toe. BUENOS AIRES. 13 Juli (Havas) De Ver. Staten, Argentinië. Chili, Brazilië en Peru hebben thans geantwoord op de nota der vredesconferentie en toegezegd als scheids rechters in de bijlegging van het Chaco-ge- schil te willen optreden. Uit Asuncion wordt gemeld, dat een lid der delegatie van Paraguay op de vredescon ferentie, bij zijn thuiskomst heeft verklaard, dat hoewel de eischen van Paraguay niet vel komen zijn ingewilligd, het bereikte accoc: aan Paraquay het kustgebied van den Char verzekert. De moeilijkheden bij den ijsverkoop. Adres van de venters aan B. en W. Hedenmorgen kwamen de IJscoventers in het café van den heer G. Bruggink aan de Koningstraat in vergadering bijeen. Besloten werd een „Vereeniging van ijsventers in Haarlem en omstreken" op te richten. De voorzitter, de heer J. L. Ran. zette den stand van zaken uiteen. Hij deelde mede, dat reeds vier patroons aan het verzoek van de venters hebben voldaan, namelijk een vast loon van f 10 per week uit te keeren bij een verkoop van f 30 en uitkeering van provisie voor wat boven dit bedrag verkocht wordt. Verder wenscht men een vrijen dag per week. Eén firma had een weigerend antwoord ge zonden en de andere firma's hebben nog niets van zich laten hooren. Alvorens verdere stap pen te ondernemen, zal men eerst hun ant woord afwachten. Ook werd besloten, zich met een adres tot B. en W. te richten, waarin verzocht wordt een wijziging aan te brengen in de verorde- .ning op de ventvergunningen, namelijk deze vergunningen in het vervolg niet meer op naam van tie venters te stellen, maar op naam van de firma's. Een der venters vroeg, zich tot de politie te wenden, teneinde gedaan te krijgen, dat de wagentjes van de firma Jamin. die geen ventvergunning heeft verkregen, in beslag worden genomen, wanneer de firma laat venten. Spreker wenschte gelijke monniken gelijke kappen, want als een andere jjsver- kooper zonder ventvergunning in de straten komt. wordt diens wagen óók in beslag ge nomen. De voorzitter antwoordde, dat zulk een stap nog geen succes zou hebben, omdat de loopers van deze firma wél een ventvergunning heb ben. Binnenkort zal weer een vergadering worden uitgeschreven. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 8.95 3/4. Berlijn 73. Parijs 5.01 3/4. Zwitserland 41.55. New-York 1,81 13/16. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. In 2 jaar tijds verminderde te Haarlem het aantal jeugdige werkloozen van 2100 tot 1414. 1 >e Haarlemsche ijsventers richten zich met een adres tot B. en W. 1 De jaarvergadering van den Kring van Bloemistwinkeliers. 6 Omdat de nood in den visch- en haring kleinhandel hoog gestegen is werd aan den minister hulp verzocht. 11 BINNENLAND. Op 23 Juli zullen in Scheveningen vele film sterren zichtbaar zijn. 3 Te Bennekom heeft een jongeman Dins dagmiddag f 1000 uit een postkantoor geroofd: hij is echter spoedig gegrepen. 3 Een notaris te Hoorn wordt verdacht van verduistering van f 21.000. 3 De regeering heeft een wetsontwerp inge diend om de schijnakten te bestrijden. 7 BUITENLAND. De Amerikaansche vlieger Hughes is thans te Jakoetsk aangekomen. 4 en 1 Er bestaat ernstige ongerustheid over het Duitsche schoolschip „Admiraal Karp- fanger" dat 62 opvarenden aan boord heeft. 4 Amerika, Engeland en Frankrijk hebben op de conferentie van Evian nieuwe voorstellen gedaan. 4 Bij een bombardement op de Chineesche stad Woetsjang vielen honderden dooden 4 SPORT. De Nederlander Middelkamp heeft de ze vende étappe van de Tour de France ge wonnen. 9 ARTIKELEN. Mr. E. Elias: Proza en Poëzie. 3 J. II. de Bois: Een nieuwe tempel voor de beeldende kunst: het museum op de Hooge Veluwe geopend. 3 Dr. E. van Raalte: Zweden en Denemarken in de internationale samenleving. 4 H. D. Vertelling: Toevalligheden. g L. S.: Een zomerbloeiende kamerplant: Aechmea Gulgens. g J P-. Schuil over Carel van Hees. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OP -Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1