De A.K.U. keert 2\ pCt uit Uitstapje naar De Vinkeen groot succes WOKXSDAG 13 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 10 lAAT/TCJEKICUTIN Duilsclie pers in liet geweer. Bericht van de News Chronicle veroorzaakt algemeene verontwaardiging. BERLIJN, 13 Juii. (A.N.P.) De Londensche News Chronicle had onlangs gemeld, dat een hooggeplaatst Duitsch officier voor leiders der N S.D A P. een lezing had gehouden over de doeleinden, welke Duitschland in Spanje na streeft. Hij zou hierin verklaard hebben, dat het er voor Duitschland om ging in Spanje een belangrijke positie te veroveren, welke te vens gericht zou' zijn tegen Portugal en de verhouding van dit land tot Engeland. De Berlijnsche pers komt thans algemeen met verontwaardiging tegen dit bericht in op stand en kenschetst het als een ongelooflijke anti-Duitsche .Hetze" en als betaalde bolsje wistische stemmingmakerij, welke volkomen uit den duim gezogen is. De Berliner Börsen- zeitung vraagt: Kan de Engelsche regeering, die er eerlijk naar streeft den vrede te hand haven. nog langer aanzien, hoe Engelsche bladen zich tot woordvoerders eener „Hetze" maken, welke bestemd is de vredespolitiek van Downingstreet te saboteerén? De goede ver standhouding tusschen Engeland en Duitsch land vormt den hoeksteen van den Europee- schen vrede Verdere versterking der Britsche luchtmacht. LONDEN. 13 Juli (Reuter-A.N.P.) Voor de uitbreiding van de Royal Air Force zal nog een bedrag noodig zijn van 22,901.000 pond sterling, welk bedrag verkregen zal worden door uitgiften van het geconsolideerde fonds, dat krachtens de wet op de defensieleeningen functionneert met uitzondering van 1000 pond sterling, waarvoor een supplementaire be grooting vandaag is uitgegeven. Deze aanvul lende begrooting voorziet tevens in een ver grooting van het personeel der luchtmacht van 13.000 tot 96.000 man, terwijl verklaard wordt, dat het program ten doel heeft een eerste-linie-sterkte van omstreeks 2370 vlieg tuigen, welk peil bereikt moet zijn tegen het einde van Maart 1940. Dc terreur in Palestina. HAIFA, 13 Juli i Havas-A.N.P.) Terroristen hebben een Joodsche autobus beschoten nabij Haifa. De reizigers slaagden er in te ontsnap pen. Een detachement mariniers is naar de plaats van den aanslag gezonden, waar een gevecht met de aanvallers aangebonden werd. In Haifa zijn in de verschillende wijken vier bommen geworpen. Een Joodsche grijsaard en een Joodsche vrouw zijn met steenen aangevallen. De oude man is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Een kïeine synagoge van Iraksche Joden is ln brand gestoken en geheel in de asch gelegd. In verband met de te Haifa heerschende spanning is een uittocht ontstaan van de Jo den uit de gemengde wijken. Bij Pipeline is een gevecht ontstaan tus schen terroristen en militairen. De terroristen maakten gebruik van handgranaten. De sol daten antwoordden hierop met mitrailleur- vuur. Zes terroristen werden gedood, ver scheidene andere gewond. DE SPORTWEEK. Het programmaboekje voor de Sportweek Haarlem is verschenen. Het ziet er bijzonder frisch uit en typografisch uitstekend verzorgd. Het bevat tot in de kleinste détails alles, wat in de week van 14 tot en met 20 Juli op sport gebied in Haarlem te doen is. Het zal dus een goede vraagbaak blijken te wezen. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. ba ron De Vos van Steenwijk, schrijft een voor woord, waaraan we het volgende ontleenen: „Het gemeentebestuur heeft van harte me dewerking verleend aan den opzet, om aan de verschillende takken van sport de gelegenheid te geven aan de Haarlemmers en de omwo nenden in wijden kring te toonen wat zij kun nen en wat zij willen bereiken en propaganda in den besten zin van het woord te voeren. Over het algemeen valt er niet te klagen over belangstelling in de sport, maar toch hebben veie vereenigingen het moeilijk in deze tijden. De belangstelling pleegt n.l. wel eens op te houden op het oogenblik, dat offers in klin kende munt gevraagd worden en toch staat elke vereeniging voor uitgaven, die onvermijdelijk zijn en telt zij onder haar leden velen, die ster ker zijn in spierkracht, dan in financieele draagkracht. Vooral in onze groote steden (en dus ook in Haarlem) is het beschikken over en instand houden van speelterreinen en lokalen een moeilijk probleem: vooral de eerste vereischen veel onderhoud door het intensieve gebruik dat er van gemaakt wordt. Ons gemeentebestuur doet wat het kan, ook op dit gebied, en heeft steeds het oog gericht op nieuwe mogelijkheden voor de toekomst, maar kan dit des te beter, naarmate het zich gedragen weet door de belangstelling, ja, door de geestdrift van de burgerij. In deze sportweek hebt gij allen de gelegen heid te toonen. dat Haarlem prijs stelt op een breede ontwikkeling van velerlei takken van sport, in de eerste plaats door een talrijk be zoek aan de démonstraties, die u geboden wor den en vervolgens door toetreding als lid of begunstiger tot een of meer van de vereeni gingen. die dit alles ten koste van groote In spanning voor u hebben tot stand gebracht." Tot zoover de Burgemeester. Ook Dr. C. Spoelder, voorzitter van het Co mité van Uitvoering, schrijft een geestdriftig artikel, waarin hij op het belang van de sport wijst vooral voor hen, die afleiding behoeven. Zaak Reventlow ten einde. LONDEN, 13 Juli (Reuter-A.N.P.) In de zaak Reventlow zal het proces geen voort gang vinden. De graaf is van rechtsvervolging ontslagen. Nader meldt Reuter: In de zaak-Reventlow heeft Hastings verzocht het proces te mogen laten vallen, aangezien de toestand ten zeer ste veranderd is na een openhartige bespre king tusschen hem en Birkett. Dc graaf bleek bereid zich te verbinden Winfield House, het verblijf der gravin, niet te naderen of zich met haar in verbinding te stellen, zoolang zij dit niet zelf wenscht. Hastings verklaarde, dat er een zeer groot verschil kan zijn tusschen woorden, die in groote kalmte gezegd worden. Birkett verklaarde, dat in dit proces het eenige motief van den graaf was de tegen hem inge brachte beschuldigingen te weerleggen. De graaf had nimmer het voornemen gehad de veiligheid van zijn vrouw te bedreigen cf haar eenigerlei leed te berokkenen. De rechter verklaarde, dat dit een uiterst gewenscht einde van een droeve zaak vormde. Interne positie aanzienlijk verbeterd. Gang van zaken dit jaar minder gunstig dan in 1937. Verschenen is het jaarverslag van de A.K.U. over 1937, Voor het verslagjaar 1937 kan wederom een groote toeneming van de wereld-kunstzijde' productie vermeld worden en wel van ca. 12 procent tegenover 1936. Ofschoon het vooral de Ver. Staten en Japan zijn, die bij deze uitbreiding betrokken waren, heeft toch ook ons concern daarvan zijn aan deel gehad. In tegenstelling met het jaar 1936, toen het verbruik de productie overtrof, is in 1937 het verbruik ten achter gebleven en wel voorna melijk en in toenemende mate in de laatste vier maanden. Ofschoon het aanvankelijk geen moeite kostte om alle producenten te overtuigen van de nut teloosheid om door prijsdaling den afzet te forceeren, bleek tenslotte toch de neiging te sterk om voor den eigen verkoop door lagere prijzen een voorsprong te verkrijgen en van de concurrenten klanten of te nemen. Een voldoende afzet van kunstzijde in Ne derland zou voor onze Nederlandsche fabrie ken een vasten grondslag kunnen vormen en ons sterk maken in den concurrentiestrijd op de betrekkelijk weinige vrije markten. Helaas ontbreekt voor ons deze grondslag in Nederland, terwijl onze concurrenten deze daarentegen wel hebben. Ten eerste is het verbruik van kunstzijden goederen in Nederland geringer dan elders. Verder wordt een zeer belangrijk deel ervan niet in Nederland vervaardigd, in het bijzon der niet alle soorten die in den handel voor komen. Ook betrekken de Nederlandsche in dustrieën, die uit kunstzijde goederen vervaar digen, een deel van hun garens uit het bui tenland. Onze concurrenten aanvaarden bin nen het raam der contingenteering hier op de markt iederen prijs, teneinde hun contingent vol af te zetten. Tenslotte ware het gewenscht, dat de Neder landsche textiel-industrie meer dan nu het ge val is, de uit kunstzijde vervaardigde goederen niet alleen binnenslands plaatste maar ook op de wereldmarkt exporteerde. De bedrijfswinst bedroeg over 1937 f 4.389.619,19, uit andere winstbronnen komt hierbij nog f 3.733.350.29, zoodat het totale be drag der winsten f 8.122.969,48 bedroeg.. Na aftrek van de rente op de obligatieleeningen en van de concernonkosten tot een bedrag van resp. f 577.215 en f 120.047,39 blijft een bruto winstsaldo voor 1937 over van f 7.425.707.09; rekening houdende met het on verdeeld saldo oa.po. van f 2.453.696,93 is dus f 9.879.404.02 als winst ter beschikking. Daar wij in de vorige jaren door reorgani saties en vereenvoudiging van den opbouw onzer vennootschap onze inwendige positie zeer versterkt hebben en wij ons tevens heb ben kunnen ontslaan van verplichtingen aan derden, is de toestand van onze vennootschap zoodanig verbeterd, dat wij ons gerechtigd achten, nadat wij uit de winst van 1937 een bedrag van ruim f 2.400.000,naar de alge- meene reserve hebben overgebracht, een di vidend van 254 procent op de gewone aandee- len uit te keeren, ondanks het feit dat zoo wel in Nederland als in de Vereenigde Staten de gang van zaken zich in het loopende jaar tot nu toe minder gunstig ontwikkelt dan in 1937. MAX SCHMELING—.TOE LOUIS OP DE FILM. Van Vrijdag a.s. af wordt in het voorpro gramma van Palace Familietheat.er een film van 20 minuten vertoont over de kortstondi ge, doch sensationeele boksmatch om het we reldkampioenschap tusschen Max Schmeling en Joe Louis. Het laatste deel van de film laat ons in langzaam tempo zien, hoe of Schmeling down gaat zonder noemenswaardigen tegen stand te bieden. Het eerste deel van de film toont ons gedeelten uit het begin van de eer ste ronde in natuurlijk tempo. Het geheel is goedgekeurd voor personen boven de 18 jaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dé Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. lIlllllllllllllllllllllllIlillillllllllllllllliM Vacantie en Huiswerk. Geachte redactie, Wilt u zoo vriendelijk zijn, het volgende te plaatsen in antwoord op het ingezonden stuk van A. G. H. Uw ingezonden stuk bewijst weer eens, dat men nooit moet oordeelen, als men niet volko men met iets op de hoogte is. Want als u met de onderwijstoestanden op de hoogte was, zou u weten, dat de schoolkinderen een flinke zo- mervacantie hard noodig hebben. Weet u wat geestelijke vermoeidheid is? Dan moet u eens een kijkje komen nemen in een klasse, eenige weken voordat de vacantie begint. De kinderen zijn veel en véél minder oplettend dan eenige maanden daarvóór, zoodat wij onderwijzers wel eens tegen elkaar zeggen: „'t Lijkt wel of ze tegen de vacantie steeds dommer worden", 't Is werkelijk èn voor de kinderen èn voor on derwijzers een „verlossing" als eindelijk voor 't laatst de schoolbel luidt. Kijk, dat doet de geestelijke vermoeidheid en om die kwijt te ra ken. hebben kinderen werkelijk een flinke va cantie noodig. Gelooft u mij niet. omdat ik on derwijzer ben en er dus persoonlijk belang bij heb, vraag het dan maar eens aan den school arts of uw eigen dokter: hij zal u nog volledi ger inlichten dan ik het doen kan. Wat het huiswerk betreft, daar zou over te praten zijn, hoewel dit wel een „noodzakelijk kwaad" zal moeten blijven, want wat op school behandeld wordt, moet nu eenmaal thuis wor den verwerkt. Wat tenslotte de onderwijzers betreft, ook die hebben hun vacantie hard noodig, al zou u dat zoo niet zeggen. Weet u hoe lang een onderwij zer gemiddeld per dag werkt? Vijf uur zult u zeggen, behalve dan 's Woensdags en 's Zater dags. dan werken ze maar drie uur. Welnu, •vinheer, dan heeft u 't toch glad mis. Een erieus onderwijzer, die een flinke klas, dus iok een flinke tasch heeft, werkt gemiddeld tien a twaalf uur per dag. Het vriendelijken dank voor de plaatsing, EEN ONDERWIJZER. BEVERWIJK Ouden van dagen hebben genoten. De jaarlijkschc autotocht voor ouden van dagen bracht op het C. H. Moensplein te Beverwijk heel wat drukte te weeg. Het vertrek geschiedde onder veel belangstelling. De ouden van dagen uit onze gemeente heb ben gisteren weer in alle opzichten een genot vollen dag gehad. Voor de elfde maal had het comité den tocht georganiseerd en evenals altijd liet de organisatie ook nu weer niets te wenschen over De burgerij heeft het comité krachtig gesteund en maakte het door ruime financieele bijdragen mogelijk den oudjes ruimschoots allerlei versnaperingen aan te bieden. Het geslacht van de Beverwijkers moet wel heel sterk zijn, want elk jaar is het aantal deelnemers grooter. Niet minder dan 60 auto's en 5 autobussen waren noodig om de 350 ouden van dagen, personeel en mondvoorraad te vervoeren. Tegen half één verschenen al deze wagens in de Hendrik Burgerstraat, waai de ijverige helpsters van het comité sigaren, versnaperingen en eau de cologne uitdeelden. De overtocht over het Noordzeekanaal had mede dank zij de voortreffelijke medewer king van het pontpersoneel een vlot verloop. Aan de overzijde van het kanaal werd de stoet opgesteld en eerst toen kwam de res pectabele lengte van de rij wagens goed tot uiting. De zorgen van het comité waren onge twijfeld talrijk geweest, maar toch was zelfs nog gedacht aan een kraanwagen, die geluk kig geen dienst heeft behoeven te doen. Begunstigd door vrij goed weer nam de reis een aanvang. Over Bloemendaal, Vogelen zang, Noordwijk en Katwijk werd te ongeveer vier uur de plaats van bestemming bereikt. Dat was de bekende uitspanning ,.De Groote Vink". Ijverige handen zorgden er voor, dat alle oudjes weldra voorzien waren van spijs en drank. Roemer's Band zorgde intusschen voor een vroolijk stukje muziek. Nadat de inwen dige mensch versterkt was werd een bezoek gebracht aan den speeltuin. Het duurde niet lang of de draaimolen was bevolkt met ouden van dagen. Sommigen- konden zelfs de verlei ding niet weerstaan om nog eens op een ouderwetsche manier te schommelen. Qok van de watersport werd genoten. Er werd druk gebruik gemaakt van de roeibooten en zelfs besteeg een van de oude heeren een water fiets. om ook dat nog eens een keer beleefd te hebben. In de zaal lieten de daar vertoevende oudjes zich evenmin onbetuigd. Roemer's Band diep te uit de oude doos allerlei oude schlagers op. Het duurde niet lang of de tafels en stoelen gingen aan den kant en menigeen waagde zijn oude ledematen nog eens aan een walsje of aan de „Kruispolka". Ongetwijfeld zou het feest tot den avond zijn doorgegaan, maar ook de terugtocht eischte nog eenige uren en dus moest het co mité, hoewel noode aan de steeds hooger op laaiende feestvreugde een einde maken. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 13 Juli. Ondertrouwd 13 Juli: P. van Thiel en E. M. Muis; J. Prijden en C. Bos; J. H. Verdoes en P. Blankert: A. H. Verzijlbergh en H. M. Mar tens; C. Broertjes en M. F. H. Otten; P. J. Arnoldus en D. A. Bel; H. Verkooij en E. J. Spoor; M- Kensen en H. G. Förster; W. J. Emondt en J. F. van 't Hul; N. Zeulevoet en J. A. v. d. Broek; W. J. B. Geurts en M. Sepp; C. Eggink en A. K. Dahlkamp. Getrouwd: 13 Juli: J. L. Teeuwen en G. v. d. Me ijJ. H. Hëeremans en E. Koster, G. A. Wildeboer en A. M. v. d. Vlugt; W. C. v. Roode en A. Wildeboer, Th. J. Helimeuhorst en M. C. E de Ridder, P. Buis en K. Kremer, L. Lucas en P. v. d. Kort, N. J. Klaver en A. Ran, C. v. d. Schriek en E. M. v Dans-ik, D. J. Zonneveld en M. Visser. B Schuit en Th. A. M. Bouman, E. F. J. Kerstholt en A. C. G. Menke, P. Visser en J. A. Kruithof. W. Kedde en J. Smink, A. H. Cre- teer en B. de Koning, Ch. C. v. d. Oever en G. L. Roodselaar. W. Dixon en H. Meeuwig, J. Provoost en A. M. Coule. Bevallen 9 Juli: H. GrootBüthker, z.; 11 Juli: P. J. Joosten—Hoekstra, d.; J. F. van ZiltHorsten, d.; 12 Juli: A. H. van Merken- steinGrol, d.; G. NederstigtBeijering, d.; 13 Juli: C. M. Lippus—Nederstigt, z. Overleden 11 Juli: M. H. Koster—van Es, 66 j„ Schotersingel: 12 Juli: H. J. v. d. Aard weg. 64 j„ Westerstraat; G. F. Vlekke, 20 j„ Ramplaan; J. L. Sobels, 61 j., Kamperlaan. HILLECOM PERSONALIA Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is als doctorandus in de Theologie cum laude ge slaagd onze oud-plaatsgenoot Pater Monaldus Goemans o. f. m. WATERPOLO. H. Z. V. 1—V. Z. V. 3 (0—7) Op overtuigende wijze toonden de Velsena- ren hun meerderheid, terwijl de keeper van H. Z. V. door niet tijdig ingrijpen, schuld had aan eenige doelpunten. Voor de rust had Vel- sen den stand reeds opgevoerd tot 0—4. Na de rust speelden beide partijen met 6 man, maar toch wisten de Velsenaren nog drie maal te doelpunten. Over het algemeen was het schie ten der Hillegommers slecht, zoodat de wei nige kansen nog verknoeid werden. De voorzitter van het comité, de heer N. van Leeuwen, sprak voor het vertrek nog een dankwoord, waarin hij allen betrok, die op eenigerlei wijze aan het totstandkomen en aan het welslagen van dezen elfden autotocht voor ouden van dagen hadden medegewerkt. De oudjes uitten hun dankbaarheid met een „lang zullen ze leven". Daarna zocht ieder zijn auto weer op en weldra kon het startsein voor de thuisreis worden gegeven. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de Vereen. Veilingen werden Disndag aangevoerd 111.814 K.G. aardbeien. De ge middelde prijs was 13.63 per 100 KG. Aan de B.E.T.-veiling werden aangevoerd 66.354 KG, tegen een gemiddelden prijs van 13.88 per 100 KG. Stemmen de aanvoeren tot nu toe tot te vredenheid, met de prijsnoteering is dit zeer zeker ni e t het geval. De gemiddelde prijzen voor de aardbeien, die voor de fabrieken be stemd zijn, liggen op het oogenblik beneden den kostprijs. Alleen voor de vruchten die voor de versche consumptie bestemd zijn, zijn de noteeringen niet onbevredigend. Voor goede kwaliteit voor de binnenlandsche markt werd op de veiling van Dinsdag van 65 tot 70 cent per slof besteed. H. Z. V. 2—V. Z. V. 4 (3—0) In tegenstelling met him oudere collega's wist de jongere Hillegomsche ploeg een fraaie overwinning te behalen. Reeds na een minuut gaat een vrije worp van Scharpff naar De Graaf, die scoort, onmiddellijk gevolgd door een tweede van denzelfden speler. De Hille gomsche ploeg is voortdurend in de meerder heid; aanvoerder Scharpff scoort kort voor de rust in samenwerking met De Graaf het derde doelpunt. Na de rust moet de Hillegom-keeper uitval len wegens een kwetsuur; Velsen ziet zelfs twee man verdwijnen. Toch houdt zij moedig stand en weet menig schot onschadelijk te maken, zoodat in de tweede helft niet meer gescoord wordt. ZANDVOORT Het vuurwerk trok niet zooveel belangstelling. Slechte weer weerhield velen. Hoewel het weer den heelen dag dreigende bleef en er zelfs in den namiddag eenige regen viel, ging het vuurwerk Dinsdagavond toch door. Het bezoek van buiten was evenwel minder groot dan den vorigen keer en dit is alleszins begrijpelijk. De dreigende regen wolken en de kille wind werkten niet be paald mede om de animo voor dit vuurwerk te verhoogen. Zij, die er zich op gekleed had den, hebben zich evenwel niet te beklagen gehad, want het effect van de vei'schillende stukken tegen de wilde luchten en de pik zwarte zee, was bijzonder mooi. SCHOOLREISJE. Dinsdag maakten de drie laagste klassen van school C een schoolreisje naar Haarlem en Groenendaal. Per tram ging de reis eerst naar Haarlem, waar den Hout met de herten kamp werd bezichtigd. Daarna werd de reis voortgezet naar Groenendaal, waar de rest van den dag werd doorgebracht. Voor de Zandvoortsche kinderen, die zoo weinig gelegenheid hebben rond te dwalen in de bosschen, was Groenendaal een eldorado. Moe gespeeld en gestoeid kwamen ze te half zes weer in Zandvoort aan. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: L. R. de Hondvan Leeuwen, d., Kerkweg 123. Santpoort. A. F. M. Schiff— Donkers, d., J. Kostelijklaan 16. Velsen. L. A. Rijke—Klok, z„ Hagelingerweg 79 Santpoort. M. E. TielSchmitz, d., Zeeweg 269, Umuiden. M. v. DongenHanzel, d., Kompasstraat 15, IJmuiden. J. VisWilbie, z., Lindenstraat 16, IJmuiden. E. KramerSlotboom, d„ Huijgens- straat 82. IJmuiden. P. M. SneekesBraam, de Weerdstraat 26, IJmuiden. M. C. Ver meulenHeere, z., Eksterlaan 29, IJmuiden. L. H. E. HenningSiebert, d„ Biezenweg 71, Santpoort. A. Groende Boer, d„ de Ruijter- straat 109, IJmuiden. W. E. van RaaHofman, d. Alb. Cuypstraat 21, IJmuiden. Overleden: A. v. d. Sluis, 60 jaren, echtge noot van J. de Jong, IJmuiderstraatweg 60, Umuiden. G. E. Dames, 79 jaren weduwe van M. v. Noort, Beverwyk. J. P. M. Schneiders, 56 jaren, ongehuwd, Will de Zwijgerlaan 6, Sant poort. SANTPOORT Het nieuwe postkantoor. Komt aan de Hoofdstraat. Naar we vernemen, zal het nieuwe post kantoor worden gevestigd aan de Hoofdstraat nabij den Hagelingerweg en wel in het per ceel, dat tot voor kort aan wijlen den heer J. E. Sluiters toebehoorde. Na diens verschei den werd het in een publieke veiling ge kocht door den heer P. P. Pruys, van wien de nieuwe kantoorhouder, de heer P. J. A. Molenkamp, het gehuurd heeft. Het ligt in de bedoeling van dezen het kantoor zoo spoedig mogelijk over te plaatsen. Concert in het Rijkensparlo Mondorgels en mandoline. Maandag a.s. wordt in de muzieknis in het Rijkenspark een concert gegeven door de Mondorgelclub „Tot Nut en Genoegen" van hier en de Mandolineclub „Apollo" uit Haar lem. IJMUIDEN Spaansche matrozen verdwenen. Opvarenden van de „Sendeja" en „Mari Elvira". De Commissaris van Politie te IJmuiden ver zoekt opsporing van de Spaansche schepelin gen Joaqin Castillo geboren te Santander- Laredo, 24 Augustus 1902, van beroep matroos en José Maria Ceuteno, geboren te La Coruna, 23 Juli 1903, eveneens van beroep matroos. Zij verbleven in deze gemeente, doch zijn sinds Zaterdag jl. verdwenen. Voor een hunner was passage verzorgd om naar Spanje terug te keeren. NAAR ZEE. De trawlers Ely Chenevière IJM 161. Een dracht IJM 117, Delft IJM 17 en Mary IJM 189 zijn heden naar zee vertrokken. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 1220 Haarlem IJM. 9f 5180. 215 Prinses Beatrix IJM. 155.... f 1880 675 Alkmaar IJM. 31f 2370 185 Holland 3 IJM. 179f 1700 370 Azimuth IJM. 195f 2590 450 Comelis IJM. 15f 2190 280 Limburgia IJM. 54f 2030 Kotter: E 436 f 1620. Logger; KW 78 f 1500. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 10072 ct. per kg. Zetschol f 16.50—f 12 per 50 kg. Kleinschol f 14f 7 idem. Schar f 9f 3.30 idem. Tongschar f 30f 24 idem. Groote schelvisch f 22.50 idem. Middel schelvisch f 17—f 16 idem. Kleine schelvisch f 12f 6.80 idem, Groote gul f 9f 4.80 idem. Wijting f 6f 5 idem. Makreel f 4.70—f 2.95 idem. Middel heek f 51 per 125 kg. Kleinmiddel heek f 18f 19.50 p. 50 kg. Kleine heek f 12f 10 per 50 kg. Kabeljauw f 62f 25 per 125 kg. Vleet f 3.00—f 1.35 per stuk. Leng f 0.95f 0.65 per stuk. Koolvisch f 0.30f 0.13 per stuk. AANGEHOUDEN. De gemeentepolitie heeft een tweetal inwo ners van IJmuiden aangehouden, verdacht resp. van diefstal en heling. Zij zijn in arrest gesteld. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarktf Walrus IJm. 24. Vangst: 55 m. schelvisch, 170 m. braadschelvisch, 15 m. gul, 20 m. wijting 340 m. makreel. Totaal 600 m. Gerberdina Johanna IJm. 38. Vangst: 45 m schelvisch, 130 m. braadschelvisch. 30 m. radio en wijting, 10 m. gul, 350 m. makreel. Totaal 565 m. Catharina Duyvis IJm. 60. Vangst: 40 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 30 m. radio, 45 m. gul, 10 m. wijting, 25 m. plat- visch, 30 m. makreel. Totaal 260 m. Utrecht IJm. 73. Vangst: 400 m. makreel, 200 m. diversen. Totaal 600 m. Dirkje R. O. 53. Vangst: 75 m. wijting en witvisch, 300 m. gul en kabeljauw. 625 m. koolvisch. Totaal 1000 m. benevens 450 st. stijve kabeljauw en 4 kantjes steurharing. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Adelante IJm. 19. Vangst: 90 kantjes steur haring, 2-50 kisten groote haring, 60 kisten makreel. j MARKTBERICHT. Schevenlngen 13 Juli 1938. (Versche visch). Tarbot 5090 ct. per K.G. Griet 4050 ct. per K.G. Tong 110180 ct. per K.G. Groote schol f 10f14 per 40 K.G. Middel schol f 9.60—f 13 per 40 K.G. Kleinschol f 3.f 9.90 per 40 K.G. Schar f 3.30 per 40 K.G. Bot f 10 per 40 K.G. Wijting f 2—f 2.30 per 40 K.G. Kabeljauw f 1.30f 3.20 per stuk.. VISSCHERIJ. Scheveningen, 11 Juli. Maatjesharing f 16.60f 22. Steurharing f 17.80f 19.60. Alles per kantje. SCHEVENINGEN. 12 Juli. Vanmiddag 10 voor 4 vertrok als eerste logger voor de haring- visscherij de motorlogger Sch. 14. Oceaan 1, gevolgd door de SCH 87 Holland. SCH 412 Johan den Duik Jaczn., SCH 342 Zeemeeuw en SCH 120 Oceaan 4. NAAR DE HARING VISSCHERIJ. De loggers Petrus Paulus IJM 266 en de KW 40, 158 en 144 zijn naar de haringvisscherij vertrokken. WEER IN DE VAART. Na enkele maanden te zijn opgelegd, zal de Olympia IJM. lil Donderdag varen; de Corry IJM. 21 gaat volgende week naar zee en de Norma Maria IJM. 6 zal vermoedelijk nog deze week in de vaart gebracht worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8