De aardbeienoogst met een débacle bedreigd. KRUSCHENSALTS Kodak „VERICHROME film Victoria-Water KERKCONCERT V R TJ DAG IS JULI 1938 H A ASI.EM'S DAGBLAD De regeering heeft ingegrepen. Minimumprijs vastgesteld op 12 ets. per K.C. De aan de markt onttrokken aardbeien worden ingepulpt. Noodmaatregel met medewerking van de exporteurs. De Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale heeft gisteren door een ingrijpenden maatregel voorkomen, dat de aardbeienoogst voor tuinders en inpulpers op een debacle zou uitloo- pen. Teneinde te beletten, dat de prijs tot 6 ets per K.G. zou dalen, waartoe de markt reeds eenige dagen de on miskenbare neiging toonde, heeft de regeering den minimumprijs op 12 cents per K.G. vastgesteld met de opdracht, dat de voor dien prijs opge houden aardbeien voor rekening van de Groenten- en Fruit-Centrale moesten worden ingepulpt. Reeds eenige dagen heeft de scherpe prijs daling van de veilingen zich aangekondigd en het ligt voor de hand, datdeze ongunstige tendenz met groote bezorgdheid werd gade geslagen. De inzet van de campagne was wat de markt noteeringen betreft, zeer hoopvol. De markt bleef stijgende tot 28 Juni met ge middelde prijzen van 20 tot 30 ets. per K.G. Daarna volgde een inzinking, maar slechts voor eenige dagen, want op 30 Juni was de noteering weer tot boven 20 ets. per K.G. ge stegen. Na 5 Juli is de daling ingetreden, een daling, die voor de financieele resultaten van den oogst noodlottig dreigde te worden. Tot nu toe was het omzetcijfer reeds ongeveer f40.000 boven dat van vorig jaar gekomen. Ook het beschot van den oogst belooft niet beneden dat van 1937 te zullen blijven, zoodat de zaken er nog niet zoo slecht voorstonden. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed- De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR t CENT PER DAG (Adv. Ingez. Mea.) gemiddelde prijs van ongeveer 15 ets. per K.G. beteekenen. Het spreekt vanzelf, dat deze plotselinge maatregelen, op de veilingen en onder de tuinders heel wat opschudding veroorzaak ten. Het werd echter spoedig duidelijk, dat het hier een voorzichtigheidsmaatregel be trof, waarmede de regeering een débacle, die onafwendbaar scheen, wilde voorkomen. Als gevolg van de uitgevaardigde bepalingen zijn gisteren op de hierboven omschreven wijze in Barendregt ongeveer 60—70.00U K.G. en in Beverwijk pl.m. 50.000 K.G. aardbeien aan de markt onttrokken. Zij werden terstond in de vaten verwerkt. In Beverwijk kregen de in pulpers een hoeveelheid aardbeien van on geveer 8000 a 9000 K.G. toegewezen. Natuur lijk veroorzaakte een én ander veel stagna tie. Alle opgehouden ladingen aardbeien wer den naar de Oostkade gedirigeerd, waar de verdeeling onder de fabrieken plaats vond. Menige tuinder zal gisteravond aanzienlijk later dan gewoonlijk van de veiling thuis ge komen zijn. De ingepulpte aardbeien blijven ter beschik king van de Ned. Groenten- en Fruit Cen trale. Zij zal trachten er afzet voor te vinden, zoo mogelijk in Duitschland. Dit land kan de aardbeien heel goed gebruiken, maar er zijn helaas geen contingenten beschikbaar. Ver moedelijk zal nu wel een poging worden ge daan om extra-contingenten voor den export van deze aardbeien te verkrijgen. En als dit onverhoopt niet mocht lukken, dan zal ten slotte vernietiging wel het gevolg zijn. Nader vernemen wij, dat de Ned. Groenten- en Fruitcentrale aan de Veilingen opdracht heeft gegeven voor de, tegen den minimumprijs van 12 cent per K.G. opgehouden aard beien aan de tuinders voorloopig 10 cent per K.G. uit te betalen. NATUURVRIENDENHUIS „KRIKKENHAAR" BESTAAT 10 JAAR. Op 16 Juli is het 10 jaar geleden, dat het Natuurvriendenhuis „Krikkenhaar" werd ge opend. Het 10-jarig bestaan van dit Natuurhuis wordt gevierd op Zondag- 17 Juli. De leiding hoopt, dat de talloozen, die dankbare herin neringen aan het oudste Natuurhuis hebben, op dezen dag aanwezig zullen zijn. Helaas gingen deze optimistische verwach tingen niet in vervulling. De oorzaak van de inzinking van de Nederlandsche markt is gelegen in het feit, dat Engeland, waar men in den aanvang van het seizoen Bul- gaarsche aardbeien tegen hooge prij zen had gekocht, met het koopen in Nederland wachtte totdat de markt het laagst mogelijke peil zou hebben bereikt. Dat lage peil zou dan zijn een prijs van 6 ets. per K.G., de door de regeering voor de aardbeien aan vankelijk vastgestelde minimum prijs. Zoover heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale het niet laten komen. Zij heeft ingegrepen op, het moment, dat de markt in ons land inderdaad tot 6 ets. per K.G. dreigde in te storten. Dat zou een niet te onderschatten gevaar zijn geweest, niet alleen voor den oogst van thans, maar ook voor de markt van het volgende jaar. Immers, voor dezen lagen prijs zou Engeland massa's aardbeien hebben ingekocht. Onze eigen fa brieken zouden voor de ingepulpte aardbeien geen afzetgebied hebben. Het gevolg van een en ander zou zijn geweest, dat Engeland vol gend jaar vol zou zitten en dat de inpulpers in Nederland hun voorraden niet geruimd zouden hebben. Heth is ons bekend, dat in Schot land de laatste dagen groote orders waren geplaatst, uit te voeren op het tijdstip, dat in ons land de aardbeien- markt tot 6 ets. per K.G. zou zijn ge daald. De toekomst liet zich alzoo allesbehalve gunstig aanzien, Er doemde zelfs nog een ander „spookbeeld" op, dat niet minder somber was. Wanneer inderdaad enorme hoeveelheden aardbeien tegen den laagst mogelijken prijs naar Engeland zouden worden verzonden, dan was het lang niet denkbeeldig, dat de Engelsche regeering met de belangen van haar eigen tuinders voor oogen, de invoer rechten voor aardbeien belangrijk zou heb ben verhoogd. Het zouden al weer de Neder landsche exporteurs-inpulpers en uiteinde lijk toch weer de tuinders zijn, die daarvan de dupe zouden worden De regeering grijpt in. De Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale werd gemobiliseerd en van vele zij den op deze dreigende gevaren, die op het punt stonden werkelijkheid te worden gewe zen. Het resultaat daarvan was een lang durige conferentie in Den Haag tusschen de Ned. Groenten- en Fruit Centrale eenerzijds, de veilingorganisaties en de fabrikanten an derzijds. De bevoegde regeeringsinstantie, in dit geval de Groenten- en Fruit Cen trale. heeft toen allereerst besloten den minimumprijs nader op 12 ets. per K.G. vast te stellen. Alle aardbeien, die dezen prijs met konden bereiken, moesten voor de regeering worden opgekocht. Met de fabrikanten werd overeen gekomen, dat zij deze aardbeien voor 4 ets. per K.G. zouden inpulpen voor rekening van de Groenten- en Fruit Centrale. Aa: umders zal 8 ets. per K.G wor:' .tgekeerd. Met. de nog te verv ',.'n hoeveelheden, geschat op 3 a 3'/2 millioen K.G., zou dat gere kend over de geheele campagne een PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 16 JULI 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00, 8.20, 8.30, 9.35, 10.05. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Nord 11.05. 11.20 Ned. Brussel 12.20, 12.50, 1.20, 1.30. 1.50. Keulen 2.20, 2.30. Fransch Brussel 3.35. Keu len 4.20. London Regional 6.20 Fransch Brus sel 7.05. Ned. Brussel 7.20. Keulen 7.50, 8.20, 8.30. Ned. Brussel 10.20; Pauze 10.30—10.35. Keulen 10.35, 10.50. Progr. IV, Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8.40. 8.45, 9.00. Diversen 9.20—10.35. Droitwich 10.35, 10.50, 11.05, 11.20, 12.05, 12.50, 1.20. Lon don Regional 2.20, 3.05, 3.50. 4.20. Droitwich 5.20. 6.20, 7.05 7.50, 8.20, 8.50, 9.05. London Regional 10.00. Droitwich 10.20, 10.45, 11.30. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatemconcert. Verzoekprogramma. 't Is 'm sprekend! Voor kiekjes, uit het leven ge grepen, scherp van detail, daar moet U de nieuwe ..Verichrome" film voor gebruiken, de snel werkende, betrouwbare film, die niet afhankelijk is van de wisse lende weersgesteldheid. Verkrijgbaar bij alle Kodakhandelaren (Adv. Ingez. Med.) AANWINSTEN OP HET PRINSENHOF. Wijsbegeerte: Kuiper. Recht en onrecht in Athene's bloei tijd; (de achtergrond van Plato's Gorgias). Marcus Aurelius Antonius. Zelfbespiegelin gen. Godsdienst Post en Smit. Het Vaticaan. Philippen. De Begijnhoven; oorsprong, ge schiedenis, inrichting. Theissing. Over klopjes en kwezels. Bedrijfsorganisatie; Handelsioetenschappen Müller. Middenstander, hoe verschaft ge U bedrijfskapitaal? Unie, Nederlandsche, van accountants; de opleiding en de examens studiejaar 1938. Unie, Nederlandsche, van accountants; haar organisatie en haar leden. Kunst Delen. Metsys. Devigne, Van Eyck. Knuttel Jr. Der voghelen sanck; een oud lied. Ybl. D'. Donatello. Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Hoel. De weg naar het eind van de wereld. Leskow. De betooverde pelgrim. Meesters. Hielko van Oaltje. Peelen. Delistraat. Salvaneschi. De bloem van den nacht. Fransche romans: Aragon. Le monde réel. 1. Les cloches de Bale. 2. Les beaux quartiers. Dabit. L'hotel du Nord. Gautier. Le roman de la momie. Lacloche. L'enfant qui regardait le ciel. Roussel. La vallée sans printemps. Koslelooze rijwielplaatjes. Hoe de aanvraag geregeld is. Kostelooze rijwielplaatjes voor het belasting' jaar 19381939 kunnen persoonlijk worden aangevraagd ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen. Klein Heiligland 84, kamer 12 te Haarlem. Behalve de gewone kantooruren zal daartoe voor hen, die overdag hiertoe niet in de ge^ legenheid zijn, in het tijdvak van 15 Juli 1938 tot en met 5 Augustus 1938 ook des avonds aldaar gelegenheid zijn op Maandag en Woens dag van 79 uur n.m. Voor de buitengemeenten kunnen aanvra gen gedaan worden bij de dienstgeleiders al daar en wel: voor den post Zandvoort: op Dinsdag en Donderdag van des avonds V/VA uur, kan toor Haltestraat 4 te Zandvoort; voor den post Bennebroek: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 79 uur, Rijks straatweg 27 Bennebroek; voor den post Halfweg: op Dinsdag er Donderdag van des avonds 79 uur. Kanaal- weg 6 te Halfweg; voor den post Heemstede: op Maandag en Donderdag van des avonds 79 uur, lokaal achter het politiebureau te Heemstede; voor den post Bloemendaal: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 7—8 uur Stuijve- santstraat 17 te Haarlem; Voor den post Aerdenhout: op Maandag 18 Juli 1938, en Donderdag 21 Juli 1938 van des avonds 7 1/2—8 1/2 uur, Prof. v. d. Waals straat 35 te Haarlem. VAN EN OVER DIEREN. HOE ZIET DE DIERENBESCHERMER HET PAARD? Het paard wordt onder verschillende om standigheden verschillend bezien. De boer ziet zijn viervoeter zuiver als ma teriaal, dat hem zooveel mogelijk winst moet brengen. Op het land gebruikt hij zijn dier voor allerlei arbeid: wanneer het geen voor deel meer aanbrengt wordt het verkocht, des noods aan een slager. De eigenaar die zijn paard op de wedrennen brengt tracht een prijs te behalen. Wat is hij gelukkig wanneer het als eerste uit den strijd te voorschijn treedt! De circus-directeur beziet zijn paard met grooten trots wanneer het dier in de hel ver lichte circus-tent op de maat der muziek de mooiste passen uitvoert, of in galop met nog andere de piste ronddraaft of hoogsprongen maakt. En de dierenbeschermer, hoe beziet hij het paard? Als een edel dier, verstandig, trouw en ge hoorzaam. „Zie hem in de oogen", zei eens iemand tegen mij, „goedhartigheid straalt er uit" En dat is zoo. Daarom is mishandeling van een .paard zoo grootelijks te veroordeelen. Met hoeveel geduld en inspanning van alle krachten probeert het de zwaarste vrachten voort te trekken. Steeds staat het klaar voor iedereen die hem moet gebruiken. Onwilligheid is geen eigenschap van een paard, maar wordt gewekt door hen die de verkeerde manier toepassen. Het geheele leven door is het dier aanhan kelijk, trouw en gehoorzaam. Zelfs als het laatste moment in zijn leven aanbreekt, dan wanneer de slachter hem het masker voor den kop zet en de kogel in de hersens dringt, valt het op de knieën en dan, dan strekt het zich rustig uit en geeft den geest. De dierenbeschermers bewonderen fierheid, snelheid en kracht in het paard; zij houden van het paard om zijn aanhankelijkheid en grenzenlooze trouw. SERNé. De geleendejapon. do o r PIETER VAN DER VALK. ANE WALTON legde zenuwachtig de blauwe japon in een doos en streek met haar vingers de vouwen weg. Het was Zaterdagavond en het overige personeel had de modezaak reeds verlaten. Niemand zou merken, dat ze het kleeding- stuk „leende". Dit probeerde Jane zich zelf wijs te maken, terwijl ze haar hoed opzette, haar mantel aantrok en naar den spiegel liep om haar toilet aan een laatste controle te onderwerpen. Inplaats van haar gewone dagelijiksche klee- ren. zag Jane zich in haar verbeelding, ge kleed in de prachtige, blauwe japon, die den Donderdag tevoren was aangekomen. Ze had het kleedingstuk heimelijk aangetrokken en kwam daarbij tot de ontdekking, dat het haar uitstekend paste. Op het prijskaartje stond een bedrag van 100. Ofschoon Jane het op dat oogenblik niet besefte, had het lot, zoodra de blauwe japon verscheen, haar toekomst op een vreemde ma nier met het kleedingstuk verbonden. Op dien dag ontving Jane namelijk de uitnoodiging van Sally Barton, mevrouw Reginald Barton, voor een gezellig partijtje op den volgenden Zaterdagavond. Sally en Jane waren vriendinnen, die uit de provincie samen naar de stad waren getrok ken. Sally was spoedig getrouwd met den rij ken Barton, een architect, terwijl Jane nog steeds werkte als verkoopster in een deftige modezaak. Jane was buitengewoon in haar schik met de uitnoodiging, maar aan den anderen kant beefde ze bij de gedachte, dat ze geen enkele japon had. die voor deze gelegenheid geschikt kon worden geacht. Toen dacht ze eensklaps aan de blauwe avondjurk en zonder aarzelen deelde ze Sally telefonisch mede, dat ze de uitnoodiging accepteerde. En dezen avond zou het feest plaats vinden. Het was de gastvrouw zelf, die Jane bij haar komst begroette. „Jane. ik ben toch zoo blij, dat je kon ko men", zei ze hartelijk. „Wat zie je er schattig uit! Je lijkt wel een plaatje!" Een dienstmeisje nam Jane's mantel in ont vangst en Sally bracht de vriendin naar haar eigen kamer om even alleen met haar tc pra ten. „Ik heb je aan tafel naast een vroegeren schoolvriend van Reggie gezet", lichtte Sally haar in. Jerry Martin heet hij. 't Is een knappe man. Éénvoudig en erg aardig". Jerry Martin bleek inderdaad alle eigen schappen te bezitten, die Sally had opgesomd. Hij was een buitengewoon gezellig tafelgenoot en hij danste voortreffelijk, stplde Jane vast. Z? vond het dan ook heelemaal niet er?, dat I hij haar den geheelc-n avond in beslac nam. Het was reeds laat, toen Jerry Jane voor het huis, waar ze op kamers woonde, uit de taxi hielp stappen. Hij nam haar beide handen in de zijnen en wenschte haar goeden nacht. „Juffrouw Walton Jane", zei hij het was de eerste maal, dat hij haar Jane noem de ,.ik dank je hartelijk voor den gezelligen avond. Vind je het erg als ik zeg, dat jij het liefste meisje bent, dat ik ooit heb ontmoet?" Jane keek hem eenige seconden lang in de oogen. Toen drukte ze hem de hand, draaide zich snel om en haastte zich naar binnen. Op haar kamer bekeek Jane zich zelf in den spiegel en liefkozend streek ze met de hand over de japon. „Jij hebt 't gedaan", fluisterde ze. „Jij hebt 't gedaan. Hij houdt van me ik weet 't". De herinnering aan den avond hield Jane nog steeds bezig, toen ze op Maandagochtend met de doos, waarin de blauwe japon weer keurig opgevouwen lag, onder haar arm naar de zaak wandelde. Ze keek op haar horloge en zag. dat ze nog tijd genoeg had; ze zou vast en zeker de eerste zijn. Groote ontsteltenis maakte zich dan ook van haar meester, toen ze tot de ontdekking kwam, dat de winkel reeds open bleek te zijn en al het personeel aanwezig was. Juffrouw Parker, de cheffin, kwam onmiddellijk op haar toe. „Zoo, juffrouw Walton", zei ze stijfjes, „u bent een uur te laat. U hebt bij het begin van den zomertijd niet aan het verzetten van de klok gedacht, vermoed ik. Wat zit er in die doos?" Jane begreep, dat een uitvlucht niet zou helpen. Met doodsbleek gezicht overhan digde ze het bewijs van haar schuld, dat door de cheffin onmiddellijk werd geopend. Zonder een verklaring af te wachten, draai de juffrouw Parker zich om. „Wilt u even mee gaan? Ik zal dit den nieu wen evenaar moeten rapporteeren. Een prachtig welkom voor hem op den eersten dag, dat hij officieel de leiding van de zaak op zich neemt". Jane volgde haar naar het kantoor op de eerste verdieping. „Mijnheer Martin, tot mijn spijt moet ik u op den eersten dag van uw. Als ln een droom hoorde Jane juffrouw Par ker's woorden. Daar, achter het bureau, zat Jerry Martin! „O, ja, dat is waar ook", viel Jerry de chef fin in de rede. „Ik vergat u te vertellen, dat iuffrouw Walton mij toevallig reeds kende en van mij toestemming kreeg om die japon thuis te passen, 't Is dus in orde u kunt wel gaan. Zoodra juffrouw Parker de deur achter zich had gesloten, liep Jerry Martin op Jane toe en nam haar in zijn armen. „De jajon behoorde bij de eerste aankoopen, die ik verleden week voor de zaak deed en ik herkende haar Zaterdag dus onmiddelijk. Maar toen ik je in den. loop van den avond leerde kennen, besloot ik bij uitzondering van iedere bestraffing af te zien en haar te be schouwen als een aardig huwelijksgeschenk voor het meisje, dat ik wilde vragen mijn vrouw te worden". KAMERPLANTENMEST (Adv. Ingez. Med.) Jubileum Firma G. M. Oord. De firma G. M. Oord, de bekende gramo- foon- en radiozaak, die heden den dag her denkt, waarop zij 25 jaar geleden haar bedrijf aanving, zond ons een jubileumsgeschenk dat, hoezeer in de lijn van het bedrijf der firma zijnde, bijzonder verraste door zijn ori- gineelen vorm. Het was namelijk een gramo- foonplaat, getiteld Zilveren Jubileum Marsch, gemaakt door de bekende His Master's Voice fabriek en speciaal opgedragen aan de jubï- leerende firma. Wij hebben de plaat onver wijld op de gramofoon gelegd en kunnen ge tuigen, dat het een pittige aardige marsch is, die goed past bij een jubileumsstemming. Een souvenir, waar inderdaad „muziek in zit". VOLKSTUINVER. „ONS BUITEN". Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dag 16 en Zondag 17 Juli a.s. in haar clubge bouw op het tuincomplex aan den Zomerweg, een tentoonstelling van op de tuinen der le den gekweekte Lathyrusbloemen. Op de Nationale Lathyrustentoonstelling, welke op 8, 9 en 10 Juli in kasteel Nljenrode is gehouden, werd aan de inzending Lathyrus van „Ons Buiten" de kleine gouden medaille toegekend. Voor bloemenliefhebbers is een wandeling naar den Zomerweg op Zondag a.s. ten zeer ste aan te bevelen. Een collectie prachtbloemen zal daar te aan schouwen zijn en voor zeer velen zal het een verrassing zijn, om te zien, wat of leeken op het gebied van Lathyruscultuur weten te be reiken. 0 HET EEUWFEEST VAN DEN GROOTEN TREK. De eerste minister van de Unie van Zuid- Afrika, generaal Hertzog, zal bij de herden king van het eeuwfeest van den grooten trek op 15 December a.s. de eerste steen leggen van het indrukwekkende voortrekkermonu ment. Natuurlijk komen er ook voortrekkers postzegels. De bestaande serie van vier soor ten wordt 30 September uit de circulatie ge nomen en tijdens de eeuwfeestviering zullen vier nieuwe zegels in omloop worden ge bracht. De commissie in Zuid-Afrika heeft toegezegd een aantal van deze series voor ver koop in Nederland te zenden. De toeslag op den verkoopsprijs is bestemd voor het voor trekkers monument-fonds. HEERLIJK OPWEKKEND GEZOND. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK !e Bloemendaal. New ïork heeft tot nu toe meer zomerschc dager, gehad dan de Luropeesche steden. Het strandbad van Coney Island kon zich zelfs op een der laatste warme Zondagen op een millioen bezoekers beroemen! Wat Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal gegeven werd, heette .Orgelbespeling", maar het was heel wat meer dan dat, al nam de bespeling van het orgel een belangrijke plaats in onder de werk zaamheden. Er werden n.l. ook een Motet en een Soloviool-sonate van Bach uitgevoerd, zoodat de titel „Kerkconcert", of, omdat het programma uitsluitend werken van J. S. Bach bevatte, „Bachconcert" volkomen ge rechtvaardigd geweest zou zijn. Het groote Preludium en de drievoudige Fuga in Es, waarmee de organist Piet Halse- ma het concert opende, zijn door Bach „pro organo pleno", dus voor een groot, over alle hulpmiddelen beschikkend instrument be doeld. Zulk een is het Bloemendaalsche orgel niet. Zoowel hieraan, als aan de m.i. te snelle tempo's waarin de organist het Preludium en de derde Fuga speelde, mogen we het toe schrijven, dat de grootschheid van het werk niet ten volle tot uiting kwam. Schweitzer ziet in het Preludium de voorstelling der Goddelijke majesteit, in de Fuga die der Drie eenheid. Het kan zijn, dat Bach dit beeld voor oogen gehad heeft; in elk geval heeft het werk een zóó grandioos karakter, dat men zich verwonderen moet, dat hij het als een der nummers zijner „Clavieruebung" uitgaf. Czerny en Kohier hadden er zich door gevleid kunnen voelen, als zij het geweten hadden! Even na het slotaccoord der Fuga stond Piet Halsema als dirigent voor het Bloemen- daalsch Chr. Gem. Koor en zette dit de Mo tet „Lobe den Herrn" in. Deze motet is rela tief klein; het koor is ook klein de man nenstemmen zijn wel wat al te weinig talrijk! maar het was respectabel zooals het koortje de moeilijkheden overwon en daarbij dikwijls een zeer goeden klank ontwikkelde. Het orgel, ditmaal door Charlotte HuLshoff bespeeld, begeleidde als continuo, zooals ook in Bach's tijd gebruikelijk schijnt te zijn ge weest. Maar de organiste volgde den dirigent niet altijd even goed, en daardoor ontstond aan het einde van het eerste onderdeel een vreemdsoortig en niet welluidend contrapunt. In het Adagio uit de 3de Orgelsonate werd eenige stoornis veroorzaakt door het te laat aanspreken van het pedaalregister. De bas kwam steeds achteraan, een traag continu, dat haast tot een continuo tragico werd. De violist Gijs Beths droeg de Sonate in kl. t. voor. en deze vertolking bevestigde de mooie indrukken die ik enkele jaren geleden van zijn voordracht der Partita in d kl. t. (met de-Ciaccona) gekregen had. Beths speelt Bach met uitstekend stijlgevoel en met volledige technische beheeisching. Zoowel de tallooze dubbelgrepen in het Preludium en in de Fuga als de éénstemmige figuren in de tusschenspelen der Fuga en in het Presto klonken gaaf en zuiver en zijn toon was door gaans sonoor en krachtig. Als bijzonderheid .n onzen tijd van stalen meubelen en stalen vioolsnaren moge vermeld worden dat Beths weer tot de darm-e snaar is teruggekeerd. Ook dit mogen we op prijs stellen, want zoo'n echte snaar klinkt veel mooier, en dat weegt tegen de neiging tot ontstemming wel op. Met een goede vertolking van de bekende Toccata en Fuga in d kl. t. besloot Piet Halsema dezen belangrijken Bach-avond, die een veel talrijker auditorium verdiend had, dan opgekomen was. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10