DE GROOTE SPORTWEEK TE HAARLEM GEOPEND s Veel levendigheid in de stad. Schitterende optocht van Sport- en Muziek verenigingen. U Lent de.* J2~ rL VRIJDAG IS J Ut I 1938 H A A R L E M'S DAGBC'AD De ontvangst ten Stadhuize. Donderdagavond is de groote sport week. die door velen zoo lang verbeid werd. geopend. De belangstelling voor dit zeldzame sportgebeuren was, dank zij het prachtige zomerweer (wat zal het Co mité van uitvoering in z'n nopjes zijn ge weest) buitengewoon groot. Het is een inzet van de Sportweek geweest, die niet beter had kunnen slagen. Vooral voor het actief bestuur van de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Water ratten", aan wiens initiatief het te danken is, dat er weer eens iets in Haarlem staat te gebeuren, waarover nog lang zal worden ge sproken, moet het een hoogst prettige gedach te zijn geweest, dat de groote optocht van ruim tweeduizend sportbeoefenaren, die een niet gering onderdeel van het lijvige pro gramma vormt, zoo buitengewoon schitterend geslaagd is. De Sport in al haar vormen heeft in Haar lem een waarlijk goede beurt gemaakt. Overal waar de lange stoet passeerde, ston den de menschen vele rijen dik. De kranige sportmenschen marcheerden langs de volgen de route: Dreef, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Koningstraat. Verwulft, Barre- voetestraat, Keizerstraat, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raamsingel, weer naar de Dreef. Vooral op de Dreef was het reeds vroegtijdig druk, want daar zou de stoet te acht uur 011- dear leiding van den heer B. J. Wieland Los worden opgesteld, daarbij flink ter zijde ge staan door den heer Huib de Ru als aesthe- tisch adviseur. De volgende groepen vroegen de aandacht ▼an het publiek: Haarlemsch Tramfanfarekorps. Zwemvereeniging „De Waterratten" met versierden wagen. Dames Athletiekvereeniging „Gita". Sportclub „Haarlem". Haarl. Krachtsportvereeniging „Haarlem". Kanovereehiging „De Trekvogels" met wagen. Haarlemsche Kano-Vereeniging met wagen. Voetbalvereeniging E. D. O. Sportvereeniging '34. Voetbalvereeniging R. C. H. Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" met eigen muziekkorps en versierden wa gen. Voetbalvereeniging „Ripperda". Voetbalvereeniging I.V.O.D.W.O. G. Voogd, voorzitter van „De Waterratten". Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors". Zwemvereeniging H.V.G.B. met versierden wagen. Voetbalvereeniging „Vliegende Vogels". Haarlemsche Korfbalbond. Commissie Volkszwemfeest met versierden wagen. Wandelsportvereeniging „De Vierdaag- sche". Ned. Arbeiders Sportbond (met Arbeiders- muziekvereeniging „Excelsior" en vlaggen- stoet) Zwemvereeniging „De Delft". Federatie van Haarlemsche Wielerclubs. Tafeltennisclubs T.O.G., Barna en Shot met versierden wagen. Postfanfare. Voetbalvereeniging „Telefonia". Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap". Gymnastiekvereeniging „Bato". Harmonie-Crescendo. Gymnastiekvereeniging „Concordia". Muziekvereeniging. Gymnastiekvereeniging „Turnlust". Kynologenclub ..De Verdedigingshond". Haarlemsche Hengelaarsbond. Voetbalvereeniging „Bloemendaal". Groep Padvinders. De praalwagen van „De Waterratten" was smaakvol, maar vooral practisch ingericht, want er waren eenige doeken met leuzen op aangebracht, die een goede propagganda voor (ie zwemsport waren, zooals: „Iedere Haar lemmer zwemmer", „Fit en snel door polo- -r3l" en „Rampen keeren door zwemmen te leeren". Verder waren er keurige praalwagens van de Haarlemsche zwemvereeniging „De Delft", van de tafeltennissers en van de kanovaar ders. De afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond droeg een frisch gekleur de transparant mee en de Commissie Volks zwemfeest verkondigde, op duidelijke wijze: „Zwemmen is gezondheid en veiligheid". Er werden trouwens nog meer goede leuzen meegevoerd, zooals: „Goede sport geeft een gezond lichaam" en „Een gezonde ziel kan slechts wonen In een gezond lichaam". Natuurlijk ontbrak ook de muziek niet. Sport en muziek hóóren immers bij elkaar! Tal van muziekkorpsen luisterden den stoet op, wat het marcheeren der verschillende groepen wel heel gemakkelijk maakte. En bij elke groep liepen bestuursleden en directeuren mee. Zoo zagen we oa. de hee- ren Reynier van 't Hoff, J. Hop, W. Verkes enz. Een goed figuur sloeg de Kynologenclub „De Verdedigingshond" met haar twaalf trouwe viervoeters van diverse rassen. Het secretariaat van deze nieuwe vereeniging is gevestigd Linschotenstraat 3. B. J. Wieland Los, de technische leider van den optocht. Niet weinig belangstelling trok de kleine figuur van den bekenden „Jan de Tippelaar" met zijn borst vol medailles. Prachtige en frissche groepen waren er bij, zooals van de gymnastiekvereenigingen en van den Arbeiders Sportbond. Telkens klonk ge juich als een aardig gedeelte van den stoet voorbij trok, bijvoorbeeld de leden van den Haarl. Hengelaarsbond met de leeren Zuid westers op en de vischnetten en hengelstok ken over de schouders. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan de Haarlemsche politie, die voor een uitstekende afzetting van het terrein had gezorgd, speciaal op de Dreef en op de Groote Markt. Laatstgenoemd plein leverde weer eens een imposanten aanblik op met de vele duizenden, die daar op ordelijke wijze hadden plaats genomen om naar den optocht te kij ken. Vele vaandels verlevendigden den stoet. Bij het bordes van het Stadhuis comman deerde de leider van elke groep: „De hoofden naar rechts!", want daar stonden de Burge meester Dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk; de wethouders A. G. Boes, M. A. Rei- nalda en E. v. d. Wall; de waarnemend ge meentesecretaris de heer A. J. de Landmeter, en vele genoodigden. (De Gemeentesecre taris Mr. Th. A. Wesstra en wethouder W. J. B. van Liemt waren uitstedig). Met zichtbaar welgevallen sloegen de gemeentelijke autori teiten den vroolijk marcheerenden stoet gade. Op ordelijke wijze werd de optocht op de Dreef weer ontbonden. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Inmiddels hadden de leden van het Comité van Uitvoering, van de verschillende com missies, bestuursleden van sportorganisaties en genoodigden zich in de hal van het Stadhuis vereenigd. De Burgemeester sprak hen op zeer waardeerende wijze toe. „Het is mij een groot genoegen", zei hij, „u allen ter ge legenheid van de opening der Sportweek eenige oogenblikken in het Stadhuis vereenigd te zien. We zijn er allen dankbaar voor, dat de opening onder zulke gunstige weeromstan digheden heeft plaats mogen hebben. We waren allen onder den indruk bij het zien van zoioveel ouderen en jongeren, die in Haarlem in organisatorisch verband de sport beoefenen. Ik heb mij afgevraagd, of het nog wel noodig is, propaganda voor de sportbe oefening te maken. Het aantal geestdriftigen is groot, maar toch zijn er helaas nog velen, die zich om de een of andere reden van de sport afzijdig houden. Daarom is het goed, dat al deze vereenigingen zich eens hebben laten zien. Dat zal ongetwijfeld een goede uitwerking hebben. Juist in dezen tijd van het jaar, nu de examens vrijwel achter den rug zijn, is het prettig voor de jongelui, om met een onbekommerd gemoed de sport te be oefenen. Ik hoop dat de wedstrijden en de monstraties veel succes zullen hebben, in het bijzonder van „De Waterratten", die ter ge legenheid van de Nederlandsche zwemkam- pioenschappen het initiatief tot dit groote sportgebeuren hebben genomen. Die vereeni ging heeft daarmee het bewijs geleverd, dat zij niet eenzijdig is, maar ook belangstelling voor andere takken van sport heeft. Ik be tuig allen hartelijk dank, die tot het organi- seeren van deze sportweek hebben bijgedra gen". (Applaus). Dr. C. Spoel der, de voorzitter van het Uitvoerend Comité, beantwoordde op de be kende geestige wijze de toespraak van den Burgemeester. „De sportbeoefenaren in Haar lem, zeggen niet dat het voor de autoriteiten een voorrecht is om hen te mogen ontvangen. Integendeel, onze eenvoudige sportmeisjes en -jongens zijn zeer verheugd, dat de autoritei ten belangstelling voor hen koesteren. Het is niet de eerste keer, dat vertegenwoordigers van de sport in deze mooie oude hal worden ontvangen. In vroeger jaren zal dit misschien ook wel eens het geval zijn geweest, maar ik herinner mij nog goed de officieele ontvangst van de voetbalvereeniging R.C.H.. toen die het kampioenschap van Nederland had be haald. Ook herinner ik mij de- ontvangst van den wielrenner Jac. van Egmond. Oie kon beter fietsen dan speechen en omdat het met mij blijkbaar juist andersom is (gelach), werd ik uitgenoodigd om voor Van Egmond te danken voor de hulde, die hem toen georacht was. Enfin, ik deed het graag. Nu sta ik hier wederom, om namens de sportorganisaties een woord van dank tot u te spreken. En dat doe ik ook nu graag. Ik dank den Burgemeester, de wethouders en de ambtenaren der af deeling Lichamelijke Opvoeding voor de gulle wijze waarop ze hebben meegewerkt tot het organiseeren van deze sportweek. Ik vind het daarom prettig, dat de sportmenschen zich op dezen avond niet onbetuigd hebben gela ten om hun dank te toonen voor het harte lijk meeleven van het gemeentebestuur. Ik ben er trotsch op, dat zij zich zóó aan den burgemeester hebben laten zien. Ik koester bewondering voor den arbeid der vele com missieleden, die kans hebben gezien, in zulk een korten tijd zoa'n prachtigen stcfet in elkaar te zetten. Ik hoop, dat het weer zich net zoo goed zal houden als bij dezen fraaien inzet, want dan zal alles verder ook goed ver- loopen en dan ben ik er zeker van, dat het Haarlemsche gemeentebestuur er geen spijt van zal hebben, dat het steun verleende bij het organiseeren van deze week. Ik noodig mijn sportmakkers uit, om. zooals we dat ook op onze sportvelden plegen te doen, een driewerf hoera op het gemeentebestuur aan te heffen. Daar gaan ze!" Op geestdriftige wijze werd aan de uit- noodiging van Dr. Spoelder voldaan. Terwijl thee werd geserveerd, werden de vertegenwoordigers der sportorganisaties en ocmmissieleden aan den Burgemeester voor gesteld. Hiermee was de opening van de Sportweek afgeloopen. HET ZWEMFEEST VAN „DE W ATERRATTEN". Zaterdag beginnen de nationale kampioenschappen. Nog nimmer is een Haarlemsche club aange wezen tot het organiseeren van de kampioen schappen in den vorm, zooals dit nu reeds, se dert tal van jaren, gebruikelijk is. Het is daarom begrijpelijk, dat men speciaal in zwemmerskringen het besluit van den K.N.Z.B. om aan D.W.R. in samenwerking met de ge meente Haarlem het organiseeren van het belangrijkste zwemevenement van het jaar op te dragen, met bijzondere vreugde be groet. De zwemclubs hebben zich tot ideaal ge steld: „Ieder Nederlander Zwemmer" en het behoeft geen betoog, dat het verzwemmen der kampioenschappen een groote propaganda voor de zwemkunst en daarmede voor de zwemsport beteekent. De allerbeste zwemsters en zwemmers uit ons land zullen zoowel Zaterdagmiddag in de series als Zondagmiddag in de finales starten. Men kan er van overtuigd zijn, dat zij al len hun uiterste krachten zullen inspannen om beslag te leggen op de begeerde titels. Zullen de Nederlandsche kampioenen, het zij in persoonlijke, hetzij in estafette-num- Een gedeelte van den grooten Sportoptocht passeert het bordes van het Stadhuis. ARBEIDERSSPORTBOND KRIJGT DEN LUXOR-BEKER. De beste groepen in den sportoptocht. Tijdens het voorbijtrekken van den sport optocht, stond gisteravond een jury, bestaan de uit de heeren Jan D. Voskuil en J. G„ van der Leij. die op verzoek van het Uitvoerend- Comité beoordeelden welke vereeniging met de origineelste groep aan den optocht deel nam. De uitslag van deze beoordeeling luidde, dat aan den Ned. Arbeiders Sportbond de eer te beurt viel als de origineelste sportgroep te zijn gekozen. Daardoor zal de groote zilveren Luxor-beker. beschikbaar gesteld door de di rectie van het Luxor-theater aan dezen bond worden uitgereikt. Voorts heeft het Uitvoerend-Comité nog twee extra-prijzen beschikbaar gesteld, be staande uit medailles, voor de tweede en derde, die in de beoordeeling van de jury daar na volgden. Achtereenvolgens werden hiervoor uitver koren de gymnastiek-vereeniging „Turnlust" en als nummer drie, de „Commissie Volks zwemfeest". die met een fraaien wagen aan den sportoptocht deelnam. mers. zich weten te handhaven, of zullen te Haarlem de resultaten zoo zijn. dat andere namen op de eere-lijst zullen prijken? Krij gen we verbetering van records en hoe zullen onze wereldrecordhoudsters het er af bren gen? Dat zijn vragen, die opkomen, nu dit zwem feest, dat het hoogtepunt vormt van de Haar lemsche Sportweek, zoo dicht nabij is. Ongetwijfeld zijn er kansen, dat er records zullen sneuvelen, doch daarvoor zal een hooge temperatuur van het water noodig zijn. Een factor, die eenigszins belemmerend werkt, is voorts de gesteldheid van het water. In zwemmerskringen geldt het water van het bad aan de Kleverlaan voor „zwaar". Verder dient er op te worden gewezen, dat de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op een 50 Meter baan moet worden verzwommen, Een 25-meterbaan, waarop dus meer van het keeren kan worden geprofiteerd, leent zich be ter voor recordverbeteringen. Er staat even wel tegenover dat de inzet van deze wedstrij den de zwemsters en zwemmers tot bijzondere prestaties zal doen leiden. Voor Haarlem en omgeving is het natuurlijk wel interessant eens na te gaan. of er onder de deelnemers uit dezen Kring misschien Candi da ten voor één of meer titels zijn. Na de officieele opening op Zaterdagmid- tocl} vnccr iViljöub slechts 2f tvvcc v»cr- écljil le*i&c cv» Ac L l* 90-01M» (Adv. Ingez. Medj A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C naast Slager's Verfhandel - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) ten in de dames Groenendijk en Heeselaars. Een zwaar nummer is de 400 Meter borst- crawl. Van der Kuil, Moolenaar en Sipkema achten wij tot een goede prestatie in staat. Er valt van te voren absoluut niet te zeggen, wie hier wint. Dat wordt een spannend num mer, waaraan o.a. ook Mauritz (H.P.C.) en Bongertman (H.V.G.B.) deelnemen. Bij de dames zal Rie van Veen in het ge heel geen moeite met haar tegenstandsters hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal haar tijd wel zóó zijn, dat uitzending naar de Europee- sche kampioenschappen, welke in Londen Donderdagavond werden de Coniitéleden voor de Haarlemsche Sportweek en de vertegenwoordigers der sportorganisaties ten Stadhuize ontvangen. Dr. C. Spoelder dankt den Burgemeester, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, voor zijn vriendelijke woorden. dag, welke te vier uur plaats heeft, wordt te 4.10 uur begonnen met de series 100 Meter borstcrawl heeren. Onder de deelnemers bevinden zich vier leden van D.W.R., één lid van „Haarlem" en voorts twee H.P.C.'ers. Van dezen heeft Mau ritz van H.P.C. de beste kans, zich in de finale te plaatsen. Deze zwemmer heeft voor dit nummer ongeveer 1 minuut 3 seconden noo dig, met welken tijd hij mogelijk nummer vier in den eindstrijd kan worden. De R.Z.C.'er Kees Hoving, die omstreeks één minuut maakt, is voor dit nummer favo riet, doch Scheffer en Winckel van D. J. K. zullen weinig voor hem onder doen. Hetzelfde nummer voor dames is lang niet meer zoo interessant als vroeger. Rie van Veen en Ali Stijl maken circa 1 minuut 8. hetgeen veel minder is dan destijds Willy den Ouden en Rie Mastenbroek presteerden terwijl de rest boven de 1 minuut 10 seconden blijft. On der de deelneemsters der laatste serie bevindt zich Nida Senff, de bekende rugzwemster. Met veel belangstelling' wachten we de re sultaten af van de drie H.P.C.-meisjes, van wie H. Bakker de snelste is. Dit meisje is den laatsten tijd flink vooruit gegaan. Zij heeft circa 1 minuut 14 seconden noodig, een tijd die voor Kring Haarlem ongekend is. want in onze borstcrawlzwemsters zijn we werkelijk slecht gesorteerd. Van deze wedstrijden kun nen de genoemde meisjes veel leeren. Het schoonspringen onzer dames staat nog op een te laag peil.. Toch zien we elk jaar vooruitgang. Van mejuffrouw G. de Hooge (R.D.Z.) en Lé Tholen (H.D.Z.) verwachten we mooie sprongen. De snelste vier rugzwemmers van Neder land, nl. Scheffer. Van Aelst, Van Schouwen en Metman, allen Amsterdammers, zijn in één serie ingedeeld. Zaterdag zullen zij zich min der inspannen dan Zondag, want zonder twij fel bereikt dit viertal de finale. Uit de eerste serie hopen we Ab van der Meer (Haarlem) als snelste te voorschijn te zien komen. In dat geval is ook hij voor den eindstrijd ge klasseerd. By de dames krijgen we werkelijk iets bij zonders te zien. Aan het nummer 100 Meter rug laatste serie, nemen drie wereldrecord houdsters deel. te weten Iet van Feggelen, Cor Kint en Nida Senff. Wat zal het hier geducht spannenCor Kint is in prachtige conditie en daar haar keeren een zwak punt is. ligt hier voor haar op deze baan met slechts één keer punt, een prachtkans op verbetering van het Nederlandsch en daarmede het wereldrecord. De 200 Meter schoolslag heeren levert zon der twyfel de overwinning op voor Herman Smitshuijzen van A. Z. Onze recordhouder vormt een klasse apart. Jopie Waalberg bracht eenigen tijd geleden het wereldrecord school slag voor dames op 2 minuten 56.9 sec. Wij betwijfelen, of zij thans een dergelijken tijd weet te maken. Zij heeft geduchte concurred - worden gehouden, vast staat. Ook onze rug zwemsters en Jopie Waalberg voor den school slag kunnen wel op uitzending rekenen. De Haarlemmer Nico van der Voort dingt naar den titel van springkampioen. Men kan hem tegen krachten als Schatens. Denne- boom, Lotgering en de Goede aan het werk zien. Wij wenschen hem een flink punten- aantal toe. Het Nederlandsch record 4 maal 200 Meter borstcrawl heeren staat friet 9.40.6 op naam van het IJ. D.J.K., dat thans de beschikking over Sipkema heeft, beschikt over een bij zonder sterke ploeg, evenals R.Z.C. Het record staat wankel! De dames zwemmen 4 maal 100 Meter: hier bij kunnen we Willy den Ouden weer eens zien zwemmen. Naar verluidt, maakt zy nog een tijd van 1 minuut 7. Als dat werkelijk zoo is, dan mag ze ons land in Londen vertegenwoor digen in de estafette. De chronometers zullen het uitwijzen! Reeds Zaterdagmiddag wordt de finale van de 1500 Meter verzwommen. Hij. die den besten tijd maakt, is winnaar.. We zijn benieuwd wat Dick van Vierssen van D.W.R. en P. Swier van V.Z.V. zullen presteeren tusschen krachten als Moolenaar. Geerling en Rootselaar. Een kwes tie van uithoudingsvermogen. De wedstrijden worden besloten met de po lo-ontmoeting D.W.R.Nederlandsch zeven tal. Dat is het neusje van den zalm op het gebied van waterpolo, want D.W.R. heeft een ploeg, die op het oogenblik sterk genoeg is, om het Nederlandsch zevental flink partij te geven. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. 4 uur n.m. Nederlandsche zwemkampioen- schappen van „De Waterratten" in de ge meentelijke zweminrichting aan de Klever laan. 79 uur op het gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan: korf bal wedstrijd tusschen Oosterkwartier en een Haarlemsch twaalf tal. Daarna Dames-Hockeywedstrijd tusschen B.D.H.C. en Rood Wit. 1 uur n.m.: in het Lawn tennispark „Ein- denhout" aan den Wagenweg: tennisclub kampioenschappen (Zondag voortzetting). EXAMENS. Muziek. Bij de te Den Haag gehouden Staatsexamens voor Muziek slaagde voor het theoretisch ge deelte L. O. mejuffrouw Ch. Hulshoff, leer linge van den heer Jacob Roster.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9