Arbeidsplicht voor eiken Duitscher. Ten behoeve van het Vierjarenplan. Bomaanslag te Jeruzalem. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. ZATERDAG T6 TUUT 1938 HAAREEM'S D'A'GBE'AÖ Meer landarbeiders noodig BERLIJN, 11 Juü 1938. CVan onzen correspondent). ZBV D t y EVEN MELLIOEN werkloozen heeft het Derde Rijk aan 't werk gezet en daarmee in betrekkelijk korten tijd het einde van de langdurige werk- öe langdurige werkloosheid in het loosheid in het vooruitzicht gesteld. De nationaal-socialistische werkverschaf fing is echter zoo ver over dit succes heen, dat ze voor de uitvoering van al haar plan nen nu weer in zorg zit door een groot te kort aan arbeidskrachten. Het goede resultaat der werkloosheidsbestrijding heeft niet die geruststellende voldoening gebracht, dien elk land wel zou moeten hebben na de overwin ning op een ernstig maatschappelijk kwaad. Leger en vloot, arbeids- en militaire dienst plicht, steden-, wegen- en monumentenbouw en niet 't minst het uitgebreide vierjarenplan hebben die zeven miilioen verzwolgen en heb ben er niet voldoende aan. Goering. Het overbevolkte Duitschland heeft dui zenden arbeiders uit Holland, Italië, Polen en Hongarije als koloniseerende groepen in het land moeten halen om het tekort aan ar beidskrachten aan te vullen en zoekt voort durend nog onder het eigen volk naar krach ten ,die uit een zelfstandig bestaan kunnen worden1 overgebracht naar landbouw, in dustrie of andere takken, die het vierjaren plan omvat. Winkeliers met kwijnende zaken, handelsreizigers met weinig debiet, colpor teurs, taxichauffeurs e. a. die zelfstandig en moeizaam een schamel kostje verdienen, worden zonder veel complimenten overgehe veld naar de bedrijven van het vierjaren plan. Studenten, hoogere en lagere ambtena ren, die tijdelijk gemist kunnen worden, moe ten meehelpen aan het binnenhalen van den 'oogst en zij, die in hun bureau niet direct noodzakelijk of minder geschikt zijn, moeten al naar hun aanleg de pen, de spade of het houweel in dienst van het vierjaren plan ter hand nemen. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan, minister-president, veldmaarschalk Göring heeft een verordening uitgevaardigd „ter verzekering van voorzie ning in de behoefte aan arbeidskrachten voor werken van staatspolitiek belang" en vaar digde daarmee een wet uit - van kracht op den dag der afkondiging waai-bij in beginsel de arbeidsplicht van eiken Duitscher wordt vastgesteld. Voor werken, die geen uitstel dulden, moeten steeds onmiddellijk de beste krachten uit de particuliere bedrijven ter beschikking zijn. Zij gaan „met verlof" naar het werk van het vierjarenplan en ne men zonder verlies van oude rechten hun plaats in het particulieren bedrijf weer in als ze voor het vierjarenplan niet meer noodig zijn. Göring liet bekend maken, dat hij zich uitdrukkelijk voorbehoudt zelf te be stemmen, welke werken van staatspolitiek belang zijn. Hij wenscht niet meer te worden lastig gevallen met voorstellen uit het pu bliek, die toch niet behandeld worden. Hij kent alle omstandigheden nauwkeurig ganz genau! weet dus zelf het best wal hem te doen staat. Er schijnt dus toch nog wel parlementaire drang onder de Duitschers te leven, al kwam deze selbstverstandlich uitsluitend schriftelijk aan den dag met drie duizend brieven per dag, vol vriendelijke ad viezen en voorstellen aan hun minister-pre sident .die tegelijkertijd ook president van den Rijksdag is. Daar moest eens een lid van dat parlement mee aankomen! Te groote trek naar de stad. ]LT ET „Reichsgesetzblatt" maakt heden een „Verordening ter bevordering van de be volking van het land", bekend, uitgevaardigd door generaal-veldmaarschalk Göring tezamen met de rijksministers van financien en voor voeding en landbouw. De voedingstoestand van 't Duitsche volk gebiedt, zooals in de toelichting wordt gezegd, dat de trek van het land naar de stad ophoudt. De arbeidsvoorwaarden, die op het land minder gunstig zijn dan in den stad zullen verbeterd worden. Voor huwe- lijkscandidaten zullen geldleeningen beschik baar worden gesteld, die in maandelijksche bedragen van 1 procent der leensom kun nen worden terugbetaald, als de vrouw niet in arbeidsbetrekking Is en van 3 procent als dit wel het geval is. In bepaalde gevallen, wordt de huwelijks- leening veranderd in een huwelijksgeschenk. o.a. als de man of de vrouw 10 jaar ononder broken op het land werkzaam is gewest. Deze leening wordt verschaft in bonnen voor huishoudelijke artikelen. In bepaalde gevallen wordt ook onder dp zelfde voorwaarden een z.g. inrichtingsleenin verschaft in geld, 800 Mark als bruid en bruidegom ononderbroken 5 jaar op het land werkzaam zijn geweest en 400 Mark als een van beiden er zoolang heeft gewerkt. Rentr wordt niet verlangd. Bij gunsten in belasting zaken wordt ter toelichting o.a. het geval voorgesteld om er zoo maar een uit vele te grijpen! van den zelfstandigen boer die in het belastingjaar 1938'39 20.000 Mark in zijn landbouwbedrijf verdiend heeft. Hij laat in dat jaar voor 15000 Mark woningen voor landarbeiders bouwen en hoeft van de winst van 20.000-Mark uit het bedrijf slechts 5000 Mark voor de belasting aan te geven. Het is bij alle zorgelijkheid in het leven op het land een optimistisch beeld dat de toe lichting geeft. Maar de nieuwe verordening geeft directe voordeelen en velen, die ver langend uitzagen naar de stad met haar tot nu toe betere kansen op hoog loon en haar gelegenheden voor vermaak, zullen tevreden zijn met hun werk op het land. En zoo niet! Een goede kans is hun gul gegeven, willen zij die niet waarnemen en toch liever naai de stad, dan zullen ze eenvoudig gedwongen worden bij hun landwerk te blijven door een aanvullende verordening. Geen bedrijf in de stad zal een landarbeider in dienst mogen nemen. Als werklooze zal hij er nog geen week kunnen doorbrengen. Göring's voorlaatste verordening heeft reeds in beginsel den arbeidsplicht van eiken Duit scher vastgesteld. Voor het vierjarenplan zal hij onmiddellijk weer op het land aan het werk worden gezet, met weinig kans op de voordeelen, die de laatste verordening hem boden. H. L. TRIOMFTOCHT VAN HUGHES DOOR NEW-YORK. Schoutvspeldat met Lindbergh9s intocht gelijk stond. ONZE VLUCHT WAS EEN VREDESVLUCHT. VERKLAART HUGHES. Hughes en zijn metgezellen zijn Vrijdag op het stadhuis te New-York door burgemeester Laguardia ontvan gen. Hun rit door de straten werd een zegetocht. Vele duizenden in de straten en op de daken der wolken krabbers juichten de vliegers opge bonden toe. Het vertrek van Hughes naar het stadhuis werd aangekondigd door een ontzettend si- renengehuil het gegier van de autoclaxons en het gejuich van de menigte op het eiland Manhattan. De vliegres reden door de stra ten onder een lawine van papier van allerlei kleur, confetti, serpentines enz. Alle huizen waren versierd met vlaggen, guirlandes, bloe men, takken en groen. Een enorme menigte verdrong zich op straat. Na een korte ont vangst op het stadhuis, vertrok de .stoet naar de Metropolitan Club. -waar een groote maal tijd werd gehouden. Het is moeilijk een denk beeld te geven van de geestdrift der bevol king en de drukte in de stad. Sedert de ont vangst van Lindbergh heeft men iets derge lijks niet gezien. De politie schat de menigte, die langs den weg. welken HugHes en zijn metgezellen van Battery naar de Metropolitan Club volgden, samengepakt stond, op twee miilioen perso nen. Bij de ontvangst op het stadhuis zeide Hughes: Mijn vlucht was gewijd aan de groo te broederschap der vliegwereld. Ik hoop, dat de vlucht, die wij zoo juist volbracht hebben, de banden van broederschap en van vriend schap tusschen alle vliegers ter wereld zal versterken. Indien onze vlucht, al was het ook maar in zulk een geringe mate als vanavond, er toe kan bijdragen aan de wereld te toonen, welk een groot wa pen de luchtvaart kan zijn in dienst van den vrede, zullen ons streven en de kosten die gemaakt zijn, betaald zijn. Hieraan voegde Hughes nog toe dat hij de luchtvaart als oorlogswa pen veroordeelde. De officieele tijd van de vlucht is herzien en vastgesteld op 91 uur 8 minuten en 10 se conden. HET JONGSTE VONNIS TEGEN GRAMMENS. WORDT VOORLOOPIG NIET TEN UITVOER GELEGD. Zooals aangekondigd was heeft een dele gatie van de Vlaamsche katholieke parle- mentsfractie een onderhoud gehad met den Belgischen minister-president Spaak over den voorgenomen gerechtelijken verkoop van meubelen van Grammens. De heer Spaak deelde de delegatie mede. dat de stad Edin- gen het vonnis althans voorloopig niet ten uitvoer zal leggen. Groote order voor Lord Nuffield'? fabrieken. Bouw van 1000 gevechtsvliegtuigen. Na een plechtigheid te Birmingham, op de nlaats. waar de luchtvaartfabriek van Lord Nuffield gebouwd zal worden, heeft de Brit- «ehe minister van luchtvaart. Sir Kingsley Wood ^ezpe'd dat deze nieuwe onderneming de grootste in Engeland zal zijn en een duur- TTime aanwinst voor de luchtverdediging zal beteekenen. Nuffield zeide: „Wij werken aan den bouw van een der geduchtste luchtmach ten ter wereld, een luchtmacht, die met onze vloot en ons leger on veilige wijze ons land •cl beschermen en die steeds niet. voor den ->'->val zal worden gebruikt, maar voor de - van veiligheid en wereldvrede". Sir Kingsley Wood maakte voorts •ekend dat het ministerie bij de nieu- ve fabriek van Lord Nuffield een ^anvangsorder voor den bouw van duizend gevechtsvliegtuigen van groo te snelheid heeft geplaatst. IJSBERGEN BEDREIGEN DE SCHEEPVAART. AMERIKAANSCHE KUSTWACHT EN MARINE IS OP HAAR HOEDE. WASHINGTON. 15 Juli. De ijsbergen in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan drijven verder zuidwaarts af dan in jaren het geval is geweest. De schepen heb ben van de Amerikaansche kustwacht en van de marine waarschuwingen gekregen. De kustwachtschoener Tahoe, een der drie vaar tuigen, welke de internationale ijspatrouille vormen tot toezicht op de scheepsroutes in het noordelijk deel van den Atlanbischen Oceaan, heeft den schepen aangeraden een meer zui delijke route te volgen. Dit is de eerste maal sedert 1935. dat dit advies is gegeven. De Tahoe rapporteerde, dat zij een zeer grooten ijsberg volgde, welke met een snelheid van 18 tot 20 mijl per dag naar het zuiden afdrijft. Gevolg: 20 dooden en 100 gewonden. Slachtoffers allen Arabieren. Vrijdagmiddag is in de Davidstraat in het oude stadsgedeelte van Jeruza lem een hom geworpen. De uitwerking van dezen aanslag was zeer ernstig. Volgens de laatste berichten kwamen tiointig personen om het leven en be draagt het aantal gewonden honderd. Er bevinden zich ook vrouwen onder de slachtoffers. Alle slachtoffers zijn Arabieren. United Press meldt, dat de aanslag op de groentemarkt plaats had. De plek leek na de ontploffing op een slagveld. Soldaten en po litie zetten onmiddellijk den geheelen omtrek af. Honderden geloovigen, die juist uit de moskee nabij de markt kwamen, vluchtten in paniek. Een verschrikkelijk gedrang ontstond in alle omliggende straten. Menschen schreeuwden; Joden, die in de oude stad aan wezig waren, vluchtten eveneens hals over kop. De meeste slachtoffers werden door terugge kaatste bomscherven getroffen. Dat de aan slag mogelijk was is te wijten aan het feit, dat alleen de in een gevaarlijke positie verkee- rende plaatsen door de regeeringstroepen worden bewaakt. Twee Joodsche marconisten werden door een menigte Arabieren aangevallen. Zij vluchtten in een politiebureau. De politie vuurde op de menigte en doodde een Arabier. Reuter meldt, dat nog langen tijd nadat de slachtoffers van den bomaanslag naar het lijkenhuis waren gebracht, gesluierde Moham- medaansche vrouwen aan de deuren bleven weeklagen. Gelijk Arabische boeren waren zij naar Jeruzalem gekomen voor de Vrijdagsche gebeden in de moskee. Ook voor het zieken huis, waarin de gewonden waren opgenomen, hebben zich hartverscheurende tooneelen af gespeeld. De vreeselijke aanslag heeft alle bevolkingsgroepen diep geschokt. De hoop op een geleidelijken terugkeer van de rust is voor loopig de bodem ingeslagen. Men heeft de omstandigheden, waaronder de aanslag is gepleegd, mog niet nauwkeurig kun nen vaststellen. De bom zou geworpen zijn op het oogenblik, waarop een politie-detachement passeerde, dat zich naar de Omarmoskee begaf voor een onderzoek naar wapens. Uit Nabloes wordt gemeld, dat opstandelin gen van hun schuilplaatsen in de bergen uit het vuur op de troepen hebben geopend. Het geheele leger en de politie zijn hier in alarm toestand. circa 750 Kilometer ondernomen langs het noordelijk deel van het eiland Vancouver, op zoek naar werk, dat Moorehouse echter niet heeft kunnen vinden. Het hoofd van het ge zin is vol vertrouwen ten aanzien van den te ondernemen tocht. Hij kent de zeeën door en door en is er van overtuigd de reis goed te volbrengen. Wervelstorm teistert de kust van New Yersey. NEW-YORK. 15 Juli Een wervelstorm, die een kwartier duurde heeft de kuststrook van New-Yersey over een lengte van tien ki lometer en een breedte van zes kilometer van Redbank tot Seabrigthh, geteisterd. Volgens de eerste bei*ichten bedraagt de aangerichte schade meer dan 100.000 dollar. Voorts heeft boven New-York een onweer van zeldzame hevigheid gewoed. Twee uur lang waren de radio-verbindingen met Europa verbroken. ZEEMANSGEZIN BEREIDT EEN AVON TUURLIJKE KANOTOCHT VOOR. Het A.N.P. meldt uit Vancouver:' Een zeeman uit Nieuw-Schotland, zekere Moorehouse, is voornemens den terugtocht naar de oostkust van Canada uit Britsch Co lumbia te ondernemen per kano door het Pa namakanaal. Hiertoe zal hij met zijn vrouw en 2-jarig dochtertje een afstand af moeten leg gen van ruim 10.000 Kilometer in een 15-voet lange kano. Het zal overigens niet de eerste maal zijn, dat het gezin een dergelijke reis onderneemt. Reeds eerder werd een tocht per kano van EXAMENS. Eindexamens der Middelbare Technische School, Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: W. Baas, Alkmaar: A. D. Beeldman, Ber gen; P. Buur, Alkmaar: A. Deelder, Schie dam; J. Goedhart, Alkmaar; W. G. de Groot, Amsterdam: C. Hulsbos, Abbenes; W. J. de Jongh, W. Kok, Haarlem; J. Kops, Heiloo; E. J. Meihuizen. Arnhem: M. J. Meijers, Haar lem; J. G. M. v. d. Putten, J, Raven, Schagen; D. J. Weeder, Wognum; J. Weener, J. v. Zwie- ten, Haarlem. Afgewezen: geen. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: H. Bartels, A. H. Beenhakker, Haarlem; M. P. Blauw. Hoorn; D. Boom, Amsterdam; P. Boon. IJmuiden; H. Eebes. H. Ferwerda. Haarlem; G. J. de Graaff. Oegstgeest; S. J. Groustra. W. de Haan, Haarlem; J. M. Hout- kooper. Alkmaar; D. A. Krayenhoff van de Leur, Alkmaar; D. W. A. Neuhuys, Halfweg: J. L. Noorman, Bloemendaal; J. J. van Noort, Haarlem; H. H. Nij.hof, 's Gravenhage; Potman, Goor: Th. A. Punt, Bergen N. H.; I. P. R. Rosingh. Utrecht; D. Rozeboom, Haar lem; G. Schuilwerve, Rijswijk; L. Stavast, E. Vinke, Haarlem; G. Visser, IJmuiden; J. H. C..Vrijer Heemstede. Afgewezen: geen. Afdeeling Werktuigbouwkunde: G. O. Bakkernes, Velsen; M. Beun, Haar lem; N. Boevink, Hengelo; G. J. Boontjes, Schagen: D. Boot, L. Boot, Alphen a. d. Rijn; H. K. Dehning, 's Gravenhage; J. van Effen, Aerdenhout; F. van Eykem, K. van Gilst, W. Horst, Haarlem; E. W. Ter Horst, Hengelo: W. G. ten Route de Lange, 's Gravenhage: J. G. Houtgraaf, Haarlem; J. C. Huender, Wijk aan Zee; Th. A. Huiting, Haarlem; A. Kruijs- hoop, Aerdenhout; M. G. Kuilman, 's Graven hage; N. C. Kuiper, Harenkarspel; I. D. Kui pers, Wassenaar; W. van der Linde, Aerden hout; C. J. P. van Lunteren, Haarlem; P. A. A. Nederpeld, 's Gravenhage; D. Ochtman, A. H. Saltet. Haarlem; A. A. Schepers, Leiden; W. J. M. v. Seggelen, 's Gravenhage, F. H. Sel- jee, Haarlem; W, F. Slieker, Haarlem; J. Ver loop, Katwijk aan Zee; J. Versloot, 's Gra venhage; J. J, Zeegers, 'sGravenhage. Afgewezen: 1. Teruggetrokken: 1. Afdeeling Elcclrotechniek: A. Behr Haarlem; H. van den Berg, Alk maar, A. Bolier. Heemstede; E. Bosloper, Haarlem; L. J. H. Brand, Haarlem; H. G. Bruyning, Wageningen; P. Clement, C. F. Kramer, Haarlem; J. van Dooremaalen, Rijs wijk; G. J. van Dijk, N. Dij'kstra, P. Gerbran - da, H. J. W. Griede, B. Hagen, H. Kluppev, Haarlem; R. Paton, 's-Gravenhage; C. Plat- tèeuw, 's-Gravenhage; A. B, Pot, Alkmaar; P. D. v. d. Schaar, Haarlem; ,T. Schelling, Heem stede; A. J. C. Slothouwer, Voorschoten; M. Storm. Haarlem; Th. A. van Wijk, 's-Graven- hage; B. van Wijk, Leiderdorp. Afgewezen: 11. Teruggetrokken 1. Afdeeling Scheepsbouwkunde: H. Asselbergs, Bloemendaal; J. A. van Heel, Goes; P. M. A. Huurman, Bussum; J. Mooi huizen, Amsterdam; A. N. Nolke, E. W. Poste- ma. Haarlem; G. de Vries Lentsch, Amster dam. Afgewezen: geen. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde R. J. van Hoevell, Harllngen; W. M. Hof man, Haarlem: W. J. Kaufman, Heemstede; H. G. N. J. Kleingeld, 's-Gravenhage; C. Sa- lome. Groede; W. E. C. Waalewijn, Haarlem; J. J. H. van Worsch, Simpelveld. Afgewezen: geen. ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLINC Het avontuur met de kroon was dus goed afgeloopen en ik zal jullie vertellen, dat Thijs veel en lang geslapen heeft, hoor! Nou maar, hij heeft het ook wel verdiend, hè? En nu zien jullie Thijs en oom Mopperniet heel gezellig naast elkaar zitten praten over alles en nog wat. Wat ga jij doen, Thijs? Ik bedoel, nu je geen avonturen bij de hand hebt? Thijs haalde even de schouders op. Ik weet het nog niet. oom. Maar ik geloof niet, dat het avontuur lang op zich zal laten wachten!! En daar heeft hij gelijk in, letten jullie maar op Ik heb een briefje gekregen van een heel lieven vader, die tegen-me zei, dat zijn dochtertje (zal ik je naam maar verklappen?), dat zijn dochtertje Leni des avonds nooit zoet wilde gaan slapen. Ik heb dat natuurlijk dadelijk aan Thijs verteld en die keek erg boos! Hij zei, dat als zij voortaan niet zoet was. hij niet verder vertelde. Dus Leni, meisje, oppassen, hoor!! Net als Thijs doen, van 7 uur tot 7 uur aan ..één stuk slapen! Tot Maandag!- - ATHLETIEK. Avond wedstrijden District Noord- Holland K. N. A. U. Jan Zeegers verbeterde weer een record Tijdens deze wedstrijden, die Vrijdagavond te Amsterdam plaats hadden, is de oude blijk baar onverwoestbare Jan Zeegers erin geslaagd het Ned. record over 2000 M. te verbeteren en te brengen op 5 m. 46.8 sec. Het oude record stond op naam van S. Petit (Avon) met 5 m. 50.4 sec. en dateerde van 20 Augustus 1935. Reeds direct na den start voor het nummer 3000 M. mam Zeegers de leiding; in een zeer snel tempo liep hij ronde na ronde om ten slotte bij 2 K.M. den strijd te staken. De andere deelnemers, waaronder de Haar lemmer Paap, liepen door; beurtelings leid den Paap .en Bakker (A. A. C.) Paap heeft, een zeer goede en vooral tacti sche race geloópén. Hij nam de leiding wan neer Bakker een inzinking vertoonde en volg de deze op den voet wanneer dat beter was in verband met den wind. Op 300 M. voor de fi nish trok Bakker er tusschenuit om met gering verschil te winnen. Van de overige nummers verdient de record poging op de Olympische estafette, waarvoor A. A. C. met drie ploegen en Quick hadden ingeschreven, vermelding. Nadat de 800 M. looper van Quick, de Ned. recordhouder De Ruyter tot driemaal toe te vroeg was vertrok ken, volgde tenslotte een vierde goede start, waarna de Ruyter en B'ouman de leiding na men in een zeer scherp tempo. De eerste vier honderd meter gingen in 54 sec. en de 800 m. binnen Ned. record tijd namelijk in 1 m. 54 sec. Bouman slaagde erin, De Ruyter enkele me ters achter zich té laten; dezen voorsprong wist Berger op de 400 M., zij het.dan ook met veel jnoeite, te handhaven. De beide 200 M. lóopers van A. A. C. deden eveneens wat van hun verwacht, mocht worden en zoo won de A. C. Cc ploeg met een tijd die juist even boven het Ned. record ligt. Een eveneens, goede race was de 800 m. ju niores, die gewonnen werd door Noach van A. V. '25 in den zeer "goeden tijd van 2 m. 12,5 sec. Voor de óverige verrichtingen verwijzen wij naar de uitslagen, waarvan de voornaam ste als volgt luiden; 80 m. hordenloop dames A en B klasse: 1. A. Doorgeest, Ada 11.9 sec. 2. W. Voorsmit, Solos 13.9 sec. 3. N. v. Balen Blanken, Sagitta 14.2 s. J00 M. B. kl. dames- 1. N. Kuyt. Ada. 13.2 sec. 2. R. Takken, id. 13.2 sec. 3. N. v. Balen Blanken. Sagitta 13.4 sec. Olympische estafette Heeren: 1. A. A. C. I 3 m. 32.1 sec. 2. Quick 3 m. 33.9 sec. 3. A. A. C. II 3 mn. 43.8 sec. Speerwerpen dames A en B kl.; 1. G. de Koek, Ada 35.55 m. 2. I. Weyster, Atalanta (Gr.) bulten meded. 32.53 m. 3. G. Slisser A. V. A. 30.03 m. 200 m. dames A kl.: 1. Bak, Sagitta, 27.2 sec., 2. Loohuis, Ada, 27.3 sec. 3. Voorsmit, Solos 28,4 sec. 3000 m. Heeren: 1. Bakker A. A. C., 9 m. 24.1 sec., 2. Paap, Haarlem, 3. Bruyn. A vac. 800 m. Juniores: 1. Noach. A. V. '23 2 m. 12.5 sec. 2. Kunne, A. A. C„ 2 m. 13.3 sec. 3. Bou man. A. A. C„ 2 m. 14.9 sec. Relay race dames (200-100-80 en60) 1. Ada 57.7 sec., 2. Sagitta, 60,6, 2. Solos. DE A. A. A.-KAMPIOENSCHAP- PEN TE LONDEN. Van Beveren in den eindstrijd 220 yards. In het White City Stadion te Londen zijn Vrijdag de internationale athletiekkampioen- schappen, de A.A.A. kampioenschappen, be gonnen. Op de 220 yards kwamen twee Nederlan ders uit, nl. Van Beveren en Karl Baumgar- ten. Osendarp startte niet op dit nummer, teneinde zich geheel op de 100 yards te kun nen concentreeren. Van Beveren won zijn serie met 30 centi meters voorsprong in 22.5 sec. In een andere serie kwam Karl Baumgarten uit. Hij kon het echter niet tot een overwinning brengen en eindigde no. 2 achter den Engelschman Jen kins, die een tijd maakte van 22.6 sec. In een der halve eindstrijden startte Baum garten. Hij kon zich echter niet handhaven en eindigde op de laatste plaats. De Schot Murdoch werd winnaar in den uitstekenden tijd van 22.2 sec. Van Beveren won zijn halve finale gemak kelijk. Hij nam direct na het vertrek de lei ding en vergrootte zijn voorsprong regelma tig. Hij werd eerste in den tijd van 22 4 sec. De Britsche kampioen op de 1Ó0 en 220 yards, C. B. Holmes, kan wegens een spierblessure niet op deze nummers deelnemen Bij de A.A.A. kampioenschappen kwam op de 4 maal 110 yards estafette ook een Neder- landsche ploeg uit, bestaande uit: Roest, Heinz en Karl Baumgarten en Osendarp. Onze lanögenooten wonen in hun serie met een tijd van 43.4 sec.; tweede werd Italië. In .de tweede serie won de ploeg van de Polytech nic Harriers in een tijd van 44.2 sec. Een an dere Italiaansche ploeg werd hier tweede. In den eindstrijd komen Nederland, de Po lytechnic Harriers en beide Italiaansche ploe gen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6