DE SPORTWEEK TE HAARLEM. PARCOURS WIELERCRITERIUM Kano-wedstrijden op het Noorder Buitenspaarne. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. g'A'TERD'AG 16 JUEI 1938 HA'AREEM'S DAGEEAC 5 Teylerplein en Zaanenlaan (tusschen Orion weg en Marnixplein). 710 uur: Wiejercriterium omtrek Delftlaan en Orionweg. 79 uur op het gemeentelijk speelterrein aan de Klevcrlaan: voetbalwedstrijd tusschen een politie-elftal van Haarlem en een politie- elftal van Velsen. Demonstraties gewichtheffen, boksen en worstelen in de open lucht. De Haarlemsche Sportweek brengt, mede dank zij het fraaie zomerweer, heel wat volk ip de been. Het is gezellig in de stad, vooral p de punten, waar de sport beoefend wordt. Er worden dan ook zaken gemaakt. Dat zou den de eigenaars van de fietsenstallingen en de ijsco-venters u kunnen vertellen. Bijvoor beeld in de omgeving van het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan, waar Vrijdag avond demonstraties van worstelen, boksen en gewichtheffen in de open lucht plaats had den. Overal waar daarvoor maar plaats was, hadden mannen postgevat, die voor een klei- 'ïeid de fietsen in bewaring namen. Toch iconden zij alle rijwielen niet bewaken. Weldra lag het geheele grasgazon aan den kant vol fietsen. Hel Watersport/eest. De organisatoren der Haarlemsche Sport week behoeven niet bevreesd te zijn, dat er gebrek aan publieke belangstelling bestaat, want aan het Noorder Buiten Spaarne stonden de toeschouwers Vrijdagavond tot halverwege Spaarndam, vele rijen dik. Aan den overkant, op het officieele gedeelte, was de geïmprovi seerde tribune van banken op zolderschuiten tot de laatste plaats bezet, waarbij we wet houder v. d. Wall en tal van raadsleden op merkten. Veler belangstelling ging in de eerste plaats uit naar de demonstratie van „planking" of tewel „surfriding", waartoe de heer G. Voogd, voorzitter van „De Waterratten", zijn snel- krachtige optreden der Haarlemsche politie was het euvel na een kwartier weer hersteld. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op wethouder Boes en van de leden van het Uit voerend Comité de heeren A. van der Aart, dr. C. Spoelder en M. J. Vink. Het publiek heeft met veel belangstelling de verrichtingen der krachtsportmenschen gevolgd. Uit de vele opmerkingen, die wij te hooren kregen, bleek duidelijk, dat velen voor het eerst met deze sport kennis maakten en voor zoover wij dat kunnen beoordeelen, is de kennismaking zeer meegevallen! Onder leiding van den heer H. M. de Wolf begonnen de leden der H.K.S.V. „Haarlem" met een demonstratie gewichtheffen. De mid dengewicht IJ. Boterbloem wist het met twee handig stooten zelfs tot 125 K.G. te brengen, nadat even te voren 120 K.G. stooten mislukt was. Hij en zijn clubgenooten J. Ruygrok (zwaargewicht), M. L. Mons (middengewicht) en W. Lazet (lichtgewicht) kregen telkens een krachtig applaus in ontvangst te nemen. De Ronde. Otten en Jonker van dezelfde vereeniging bleken uitstekende parterre-acro baten te zijn. Zij hebben bijzonder fraaie staaltjes van hun lenigheid en kracht getoond. Ook hier leefde het publiek ten volle mee. De boksers van ,De Ring", daarbij geholpen door de bekende boksers Gebrs. Te Nuijll van D.O.S., Amsterdam, hielden een welgeslaagde demonstratie. Vele partijen hadden een bij zonder aardig verloop. Wij denken b.v. aan de ontmoetingen tusschen Akersloot en De Bie, F. H. te NuijlW. Akersloot en J. H. te NuijlF. H. te Nuijl. programma te zetten. De belangstelling daar voor zal zal stellig heel groot zijn. Dit wielerfestijn zal, zooals onze lezers weten, Maandagavond van zeven tot tien uur plaats hebben op een traject van 2'/2 K.M. Het zal verzorgd worden door de Federatie van Wielerclubs in Haarlem. Het parcours gaat over de Delftlaan, Mr. Jan Gerritszlaan, Marsstraat naar den Orionweg. Ook voor dit evenement heeft het Comité weer veel medewerkiug ondervonden. In het traject zat op den hoek MarsstraatOrionweg een lastige bocht. Om die voor de wielrijders te vergemakkelijken zal het gemeentebestuur over een stukje land, dat aan een particulier toebehoort en die daarvoor toestemming heeft gegeven, een tegelpad van twee meter breed laten aanleggen. De start en de finish zijn vlak voor de tri bunes. Vele bekende Haarlemsche wielrenners zui den aan dit criterium deelnemen. O.a. in de afdeeling voor de amateurs en onafhankelijken Cor de Best, de winnaar van het vorige cri terium, die nog steeds in een uitstekenden vorm is. Verder P. van der Heyden, R. de Groot, A. Schaper, J. Brey, J Rijneveld, A. Drogtrop, Th. en D. Drost en T. Jansen, Deze renners rijden dertig ronden. De deelnemers aan de afdeeling nieuwelin gen rijden tien ronden (25 K.M.) Dit zijn allemaal leden van Haarlemsche wielerclubs. In totaal zullen 85 renners aan den start verschijnen. Dat belooft dus een geweldige strijd te worden. Hierbij de plattegrond van het parcours. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG EN MAANDAG. 2 uur n.m.: Nederlandsche zwemkampioen- schappen van „De Waterratten" in de ge- Een gecostumeerd steekspel bracht Vrijdag avond op het Noorder Buiten Spaarne tijdens de kanowedstrijden voor de Haarlemsche Sportweek een welkome afleiding. varende motorboot „Olga" had beschikbaar gesteld. Wij hebben van deze boot uit duidelijk kunnen constateeren, hoeveel balanceerkunst en lenigheid er noodig is om bij den start van het water uit op de plank te klauteren en er daarna in de door de boot veroorzaakte golf- op te blijven staan. Vooral in de boch ten beleefden de sportlui hachelijke oogen- blikken en als het kielzog de plank een schuine richting gaf. werd het den meesten te machtig. even een poging om het evenwicht te be waren. een eenstemmige kreet uit het in gespannen aandacht toeziende publiek en de man ging kopje onder. Doch het waren niet alleen heeren die zich op de plank waagden, ook de dames leverden het bewijs, dat zij met deze sport vertrouwd vijn. Intusschen hadden ook de kanovaarders zich niet onbetuigd gelaten, want nadat zij in gesloten formatie langs het officieele ge deelte waren gevaren, werd gestart voor de 100 Meter sprintrace. waarin Van der Kroft (H.K.V.) en Stoelman (Trekvogels) gelijk aan de finish kwamen. Dit tweetal moest het nog eens overdoen en ditmaal zegevierde van der Kroft, die op de Olympische Spelen te Ber lijn een bronzen medaille veroverde, met rui men voorsprong. Een gecostumeerd spiegelgevecht in twee persoons kano's met één roeier en éen strij der. gewapend met een onschuldigen degen van hout. wekte den lachlust van het publiek op. Neptunus, de Koning der Zee. kon zich op de kalme wateren van het zomersche Spaarne niet handhaven; een welgerichte stoot deed hem kopje onder gaan. Tenslotte was het een quasi-politieagent die in eindstrijd met een chef-kok de overwinning behaalde. De estafette-race werd gewonnen door de Trekvogels en vervolgens gaven een viertal stevige knapen een welgeslaagde demon stratie in een voor wedstrijden gecon strueerde vier-persoons-racekano. De behendigheidswedstrijd oogstte veel suc ces en het was al aardig duister, toen dit wel geslaagde watersportfeest was geëindigd. Een woord van lof voor de politie, die zoo wel te land als te water voor een uitstekende regeling zorg droeg. Krachtsport. De heer Parson, opzichter van het Sportter rein aan de Kleverlaan, zal het zelden zoo druk op zijn velden hebben gezien als Vrij dagavond. Er was voor de demonstraties van de leden der Haarlemsche Krachtsportver- eeniging „Haarlem" en van de Haarlemsche Boksvereeniging „De Ring" een zeer groote belangstelling. Bij het begin van de worstel wedstrijden dreigde het zelfs even spaak te loopen. Het publiek drong plotseling naar voren, waardoor de kring kleiner werd en velen niets meer konden zien. Dank zij het Ook de aalvlugge W. te Nuijl, nieuweling kampioen, bleek een uitstekende bokser te zijn. Voorts zagen wij interessante partijen van Vrenegoor en Hoffman. Er had, juist aan het einde der boksdemonstraties, een verma kelijk incident plaats. Eén der boksers viel in de touwen met als gevolg, dat één der palen van den ring het begaf, hetgeen natuurlijk den lachlust van het publiek opwekte. De avond werd besloten met worstelwed strijden tusschen leden van .Haarlem" en ,D.OK.", Amsterdam. Er waren vele fraaie partijen. Hoewel de Amsterdammers over het geheel genomen sterker waren, hebben de Haarlemmers toch zeer goed partij gegeven. De uitslagen der senioi-es-klasse luiden als volgt: C. H. Bekker, vedergewicht verliest van Tonnisse. G. Waage, vedergewicht wint van Bruinsma. D. Elsinga, lichtgewicht verliest van H. Bos. J. Seggelink, lichtgewicht verliest van C. Bos. P. van Galen, midden-zwaargewicht ver liest van F. Eilebrecht. J. van Kampen, zwaargewicht verliest van D. Sandbergen. De worstelaars van „Haarlem" zijn 't eerst genoemd. De Amsterdamsche deelnemers kregen het zijden Sportweek-vaantje in ontvangst te nemen. Het was een welgeslaagde avond, die te zeven urn- begon en te half tien geëindigd was. HET WIELERCRITER1UM. Velen hebben nog aangename herinnerin gen behouden aan het wielercriterium, dat het vorig jaar in den Hout heeft plaats gehad. Het is daarom een goede gedachte van het Comité van Uitvoering voor de Sportweek in Haarlem, eveneens een wielercriterium op het De Haarlemmer W. H. van der Kroft had Vrijdagavond bij de kano wedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne voor de Haarlemsche Sportweek .weer succes. meentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan. (Eindstrijden). 2.30 uur op het sportterrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan: internationale honkbalwedstrijd tusschen Haarlem I en de General Motors Baseball Club uit Antwerpen. 8—10.30 uur n.m. in het gebouw Kleine Houtweg 47: Tafeltennistournooi. Deelnemers: C. du Bruy, kampioen van Nederland; D. Wol- ters, J. C. Heeck en B. de Jong. MAANDAG. 8.159.30 uur: Turndemonstraties op het Schouwtjesplein, Leidscheplein Botermarkt, ilouwalzetlin DE NATIONALE ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN. Jo Waalberg komt niet. Naar wij vernemen zal Jo Waalberg op medisch advies niet uitkomen op de nationale kampioenschappen, welke heden Zaterdag en Zondag te Haarlem worden gehouden. Zij heeft een kou opgeloopen; de geneesheer achtte het raadzaam, haar niet aan de kam pioenschappen te laten deelnemen. Alie Stijl heeft Donderdag voor de eerste maal sedert eenige weken getraind. Zij za; in ieder geval heden en Zondag aan den start verschijnen. Rondvlucht over Nederland en België. Zes en zestig vliegtuigen gestart. Vrijdagochtend zijn van het vliegveld Yperenburg 66 vliegtuigen opgestegen, welke deelnemen aan de jaarlijksche rondvlucht over Nederland en België. Met de 5 vlieg tuigen van de luchtvaartafdeeling, die onder kapitein W. van Gemeren van Soesterberg zijn vertrokken, zullen de deelnemers tot Zon dagmiddag en route blijven boven een buiten gewoon interessant deel van België. Op het vliegveld Ypenburg stonden gister ochtend de toestellen in rijen gereed. Het waren meest kleine sportvliegtuigen, doch er waren ook verschillende militaire toestellen en meer comfortabele grootere modellen, waaronder het nieuwe toestel van ir. de Kok. een Koolhoven 57. Met een halve minuut tusschenpoos stegen de deelnemers op. Wij zagen 8 Duitsche toe stellen, waaronder dat van Fuerst U. F. Kinskv. den vroegeren voorzitter van de Duit sche aeroclub. tien Engelschen, waaronder een toestel van Henry Deterding Jr., een van het parlementslid W. Lindsay Everard een een van het parlementslid Robert Perkins Voorts waren er 20 Belgische toestellen, (waar onder 9 militaire), 6 Fransche en 18 Neder landsche. In een der Belgische toestellen be vond zich de directeur van den Belgischen luchtvaartdienst Col. Daumaris. Twee Polen en een Luxemburger stegen voorts op. In het K.L.M.-vliegtuig KoetUang. met gezagvoerder Brinkhuis, ging een gezelschap Nederlandsche luchtvaartdeskundigen mee. onder wie gene raal C. J. Snijders, Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede en de heer H. Wallaardt Sacre. De Poolsche gezant, de heer Babinski en de Belgische gezant baron Herry kwamen op het vliegveld hun landgenooten een gelukki gen tocht toewenschen. Van elf uur af zijn op het Eindhovensche vliegveld Welschap de zeventig deelnemers aan de NederlandBelgië-rondvlucht neerge streken. Daar bevond zich reeds het eskader Belgische toestellen onder bevel van den commandant der Belgische militaire lucht vaart. De zeven leger-toestellen van Soester berg vlogen onder leiding van kolonel van Heyst, die zijn officieren aan den Belgischen generaal voorstelde. De Krachtsportman H .Mons laat aan het duizendkoppige publiek op het Gemeentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan zien hoe ver hij het bij het gewicht heffen gebracht heeft. Geheel links de leider, de heer H. M. de Wolf. Nadat allen door den burgemeester van Eind hoven, den heer Verdijk, waren verwelkomd vereenigde men zich omstreeks één uur aan den lunch, waarna ruim twee uur werd%ge- start voor de eerste étappe naar het Bel gische vliegveld in de Ardennen, Saint Hu- bert. Daar zijn de deelnemers allen tusschen 3 en 4 uur geland. Met autobussen ging het geheele gezelschap van St. Hubert naar Chateau d' Ardennes, waar de deelnemers tot hedenmiddag blijven. Militair vliegtuig in zee gevlogen. Inzittende gered. Vrijdagmorgen is ten Westen van den vuur toren van Schouwen, op ongeveer 50 meter uit de kust een militair vliegtuig van de Lucht vaartafdeeling in zee gevlogen. Vermoedelijk heeft de bestuurder als gevolg van het heiige weer de afscheiding tusschen de kust en het water niet gezien. De inzittende kreeg geen letsel en kon be houden aan land worden gebracht. Vervolgens werd het vliegtuig geborgen. BURGEMEESTER VAN EDE HEEFT ONTSLAG UIT ZIJN AMBT GEVRAAGD. De burgemeester van Ede. mr. dr. C. O. Ph. Creutz, die in September den 65-jarigen leef tijd bereikt, heeft met ingang van 15 Novem ber ontslag uit zijn ambt gevraagd. KOOPT UW STOFZUIGER in een SPECIAALZAAK. Keuze uit 45 ver schillende merken. DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. O. GRACHT 52 - HAARLEM - Tel. 12762 (Adv. Ingez. Med.t LEUKE GENOPTE JURK. Zoogenaamde „nopjes-stoffen" doen het altijd goed. De japonnetjes, die men er van vervaardigt, zijn altijd fleurig en vroolijk. Vooral wanneer men zijden nopjes kiest, moet men een eenvoudig modelletje nemen. Buitengewoon geschikt is het japonnetje op onze afbeelding. De rok heeft alle ruimte van voren. Ook de kraag, die van effen mate riaal gemaakt is, wordt van voren een weinig geplooid. Benoodigd materiaal: 3.75 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 40: bovenwijdte, 86 centi meter; taillewijdte 70 centimeter en heup wijdte 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij het bureau van dit blad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9