de laut de hauce BOKSEN OLYMPISCHE SPELEN ZEILEN. WIELRIJDEN Fréchaut wint de negende étappe. MAANDAG 18 JULI 1938 Tenet blijft Europeesch kampioen. ONBESLIST GEVECHT TEGEN VAN KLAVEREN. Voor ongeveer löOOO toeschouwers is Zondag middag in het Feijenoord-stadion te Rotterdam de bokswedstrijd om het Europeesch kam pioenschap in het middengewicht over vijftien ronden van drie minuten gebokst tusschen den titelhouder Edouard Tenet (Frankrijk) en onzen landgenoot Van Klaveren. De partij eindigde onbeslist, zoodat Tenet zijn titel be hield. Ondanks het dreigende weer waren er nog ongeveer 15.000 toeschouwers naar het Feijen- oord-stadion gekomen. De Franschman woog 72.3 en Van Klaveren 70.4 K.G. In de eerste ronde gingen de boksers louter verkennend te werk. Tenet bleek over een uit stekende dekking te beschikken, In de tweede wist de bewegelijke van Klaveren door zeer snelle stooten door de hechte verdediging van den Franschman te komen, waarbii vooral zijn uitstekend voetenwerk hem van grooten dienst was. Ook in de derde ronde bleef de Franschman meestal in het defensief. In de vierde ronde echter veranderde Tenet van houding. Hij viel nu meer aan. maar Van Klaveren ontweek goed. een linksche op de kaak veroorzaakte hem blijkbaar geen last. In tegendeel, het scheen een stimulans voor hem te zijn, want hij .kwam daarna met hoekstoo- ten naar het lichaam sterk opzetten, hetgeen evenwel weinig indruk op den titelhouder maakte. In de vijfde ronde leken even een paar korte ribhoekcn van Van Klaveren den Fransch man tot voorzichtigheid te manen, maar Tenet slaagde er in, Van Klaveren eenige malen tot lijf-aan-lijf-werk te dwingen. Het gevecht bleef in de zesde ronde snel en boeiend. Tenet zat er fel op en gaf Van Klaveren weinig of geen gelegenheid tot zijn vlug spel op afstand. Dit beeld wijzigde zich in de zevende ronde niet. Ook in deze ronde werd er op korten af stand gebokst; hierin leek Tenet ons sterker. In de achtste ronde behaalde Tenet eveneens meer punten dan onze landgenoot; in deze ronde kreeg Van Klaveren heel wat te incas- seeren. Fel begon Tenet de negende ronde, steeds zoekende om het gevecht op korten af stand te houden: wat Van Klaveren ook pro beerde. het gelukte hem niet, op afstand te komen Tenet dwong hem steeds het lijf-aan- lijf-werk op, hetgeen zeer veel van het uit houdingsvermogen van onzen landgenoot scheen te vorderen. Zelfs verhoogde Tenet het tempo in de tien de ronde, doch met series op het lichaam van der. Franschman bracht Van Klaveren deze ronde stellig op zijn naam. In de elfde ronde dreef Tenet den Rotter dammer door den ring. maar een rechtsche counter van Van Klaveren deed den kampioen even verminderen. Van Klaveren kwam iets in het voordeel: Tenet leek nu licht gesonneerd en ook had hij eenigen hinder van een wonde boven het rechteroog. Tenet wilde door sterk aanvallen in de twaalfde ronde het nadeel van de vorige ronde weer teniet doen, maar Van Klaveren" slaagde er in, hem eenige keeren op afstand te houden en dan was hij de meest nauwkeurige bokser. Dit herhaalde zich ook in de dertiende ron de. De in het begin verkregen punten-achter- stand had de Rotterdammer inmiddels weer aardig ingeloopen, zoodat de laatste twee ron den met groote spanning tegemoet werden ge zien. Dc veertiende bracht een strijd, die volko men op korten afstand gevoerd werd. Fel en hard stootten de beide boksers; beide moes ten heel wat nemen. Een uiterst harde slot- ronde volgde toen; tegen het einde kreeg Van Klaveren nog even een kleine kans op de be slissing. toen Tenet zijn uitstekende dekking even kwijt was, maar de Franschman bleef op de beenen en het „onbeslist", waartoe de jury besloot, leek ons volkomen juist. Een protest van Van Klaveren. Naar wij vernemen is er door Van Klaveren een protest ingediend bij de International Boxing Union tegen de beslissing, welke Zon dagmiddag na zijn gevecht tegen Tenet is ge nomen. Volgens Van Klaveren n.l. zou hij win naar zijn en dus den Europeeschen titel heb ben veroverd. Een minder aangename zijde heeft deze kwestie ook nog gehad. Toen de Franschen. na afloop van het gevecht vernamen, dat er een protest zou worden ingediend, wilden zij op hun beurt nameten, of de ring wel de ver- eischte afmetingen had, teneinde te trachten ook een protest, maar dan tegen de Neder landers. in te kunnen dienen. De heer Huizenaar weigerde echter aan een dergelijk verzoek te voldoen. De Franschen bleven echter volharden in hun eisch. zoodat de heer Huizenaar zich genoodzaakt zag, de hulp van de politie in te roepen, teneinde de Franschen te bewegen, het Feijenoord-stadion te verlaten. Verklaring van graaf De Baillet Latour. Uit Ostende: De president van het Inter nationaal Olympisch Comité, graaf De Bail let Latour, teruggekeerd van een particuliere reis uit Londen, verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het A.N.P.. dat in de laatste bijeenkomst van het I.O.C te Caïro in Maart 1.1. besloten was. dat in het geval Japan zich officieel zou terugtrekken, de or ganisatie van de Spelen aan Finland zou worden aangeboden. „Het is mij", zei graaf De Baillet Latour, ..op het oogenblik niet mo gelijk. u meer mede te deelen". Europeesch kampioenschap Star klasse* BOB MAAS WINT DE EERSTE RACE. Uit Kiel: Onze landgenoot Bob Maas heeft Zondag de eerste race gewonnen in het Europeesch kampioenschap der star klasse. Onze tweede vertegenwoordiger lui tenant Van Duim wist zich niet te klas seeren. Aan deze eerste race namen met lichten Zuid-Westenwind 7 booten van Italië deel, 6 van Duitschland, Nederland met 2, Frankrijk Engeland en Zweden ieder met 1 boot. De uitslag luidt: 1. Bob Maas 1 uur 45 min. 20 sec.; 2. Lt. De Kerville (Frankrijk 1 uur 45 min. 25 sec. 3, lt Straulino (Italië" uur 45 min. 46 sec DE ENGELSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. De 100 yards voor Osendarp, de 220 voor Van Beveren. Uit Londen: De Engelsche athletiekkam- pioenschappen zijn Zaterdag in het White City Stadion te Londen geëindigd. Zooals wel te verwachten was won* Osendarp de 100 yards. Hij behaalde den titel in den tijd van 9.8 sec. Van Beveren zorgde voor een tweede Engelsch kampioenschap voor Nederland door de 220 yards te winnen in den uitstekenden tijd van 22.1 sec. W. van Beveren. Op de 100 yards won Osendarp eerst zijn serie zonder veel moeite in 9.9 sec. Ook Van Beveren kwam op de 100 yards uit en won de vierde serie na spannenden strijd met enkele inches voorsprong in 10.1 sec. In de zesde serie had Heinz Baumgarten slechts een tegenstander, van wien hij vrij gemakkelijk won, zonder dat een tijd genoteerd werd. In de halve eindstrijden werden dus drie Ne- deiiandsche sprinters geplaatst, maar v. Be veren startte niet, aangezien hij zich voor de 220 yards wilde sparen. In den halven eind strijd werd Osendarp met ongeveer 30 cM. verschil eerste, weer in den tijd van 9.9 sec. in den anderen halven eindstrijd kon Heinz Baumgarten zich niet plaatsen. Tenslotte won Osendarp in den eindstrijd met enkele inches verschil in den uitsteken den tijd van 9.8 sec. Op de 220 yards horden won Brasser zijn serie met een voet voorsprong in den tijd van 15 sec. In den eindstrijd eindigde hij tenslotte op de derde plaats. Winnaar werd hier de titelhouder Finlay, die met ruim 4 meter voorsprong als eerste over de eindstreep ging Tenslotte was Nederland ook nog vertegen woordigd op de 4 maal 110 yards estafette door een Trekvogels-ploeg, bestaande uit Roest, Heinz en Karl Baumgarten en Osen darp. De Italiaansche ploeg Baracca werd eerste, terwijl ook de tweede plaats voor een Italiaansche team was, n.l. Miiano. Onze landgenooten eindigden op de derde plaats. OM DE B-KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. (Van onzen medewerker). Reeds eenige jaren worden de z.g. B- kampioenschappen verwerkt. Hieraan kunnen alleen B-athleten deelnemen. Behalve het veroveren van den titel, zijn de eerste drie geplaatsten op elk nummer gerechtigd deel te nemen aan de kampioenschappen voor A-athleten. De organiseerende vereeniging „De Vole- wijekers" te Amsterdam, trof het niet met het weer. De temperatuur was te laag, zoodat de prestaties daaronder leden. Algemeene be wondering ging dan ook naar dc Haarlem mer B. Schaap, die op de 200 M. in zijn door hem gewonnen serie een tijd van 22.7 sec. noteerde. Hoewel keurig geloopen. was deze tijd toch wel wat onwaarschijnlijk. Tegenwind en scherpe bochten waren rem mende factoren. Later, nadat demi-finale en finale geloopen waren, kwam men tot de ont dekking, dat alle loopers 190 M. geloopen hadden. Degens een lichte blessure trok Schaap zich terug, maar een andere Haarlemmer, A. v. Zonderen, was ook in de finale doorge drongen en wist hier keurig hij liep op de moeilijke vijfde baan te winnen. Op de 400 M. toonde de 1500 M. record houder De Ruyter, dat hij ook op dit nummer tot goede prestaties in staat is. Een tijd van 52.9 sec. op dezen baan is zeer goed. Figee (Haarlem) werd derde in 54.2 sec. Hermans (Haarlem) behoorde op de 1500 M. ongetwijfeld tot degenen die kans op den titel hadden. Hij liep echter zeer ontactisch vermoeide zich met te vroeg ingezette aan vallen. zoodat hij eerst Dobbelaar en ook nog Houtert op 200 M. voor de finish moest laten gaan. waarbij Houtert een goeden eindspurt toonde. Het Oosten en het Zuiden waren door P.E.C. 'Zwolle) en P.S.V. (Eindhoven) ver tegenwoordigd en wisten ook eenige malen een titel in de wacht te slepen. Zoo maakte de P.S.V.'ers Slegt op de 5 K.M. vooral een goede indruk door zijn fraaie volharding. Zijn stijl is voor veel verbetering vatbaar. Dc nog jeugdige Zwollenaar Van den Salensteyn ontpopte zich als een goed sprinter. Het speerwerpen werd een P.S.V.-nummer. Van Meijl, oud-kampioen op dit nummer, is ech ter lang de oude niet meer. Nog juist wist hij de 50 M. grens te pas- seeren, terwijl Van Loozen (P.E.C.) zich op de hink-stap-sprong een goed leerling van Wim Peeters toonde. Om het programma van de A-kampioen schappen te ontlasten, werd reeds nu de 10 K.M. verloopen. Vast stond, dat de strijd zou gaan tusschen Zeegers, Meyer. Bakker en Paap. Na eenige ronden vormde zich dan ooi- een peloton van deze vier loopers. Nt eenisr ronden stopte Bakker en verwisselde tot' groote hilariteit van het publiek van schoe nen, om daarna welgemoed zijn race te ver volgen. Deze „lekke band" schakelde hem intusschen uit voor de eerste plaats. De Bruyn van A.V.A.C. werd nu vierde man. Na de veertiende ronde zakte Paap af naar de derde plaas. waar hij verder een goede race liep. Tot op 600 Meter voor de finish leidde Meyer (Volewckers». op den voet gevolgd door Zeegers, die meer dan twintig ronden profi teerde van deze gangmaking. Op genoemd punt trok hij er tusschen uit en maakte zich los van Meyer, die, tot teleur stelling van zijn supporters, geen kans zag wederom op Zeegers in te loopen, zoodat deze veteraan wederom kampioen werd. Er waren ook eenige damesnummers inge- lascht, waarbij mej. Bolwids van Gita (Haar lem) op de 100 M. verdienstelijk de tweede plaats bezette. Een recordpoging van A. D. A. op de 4x100 M. estafette mislukte. Met 51.1 sec. bleef deze vereeniging echter slechts 0,1 sec. boven haar record. De uitslagen luiden: Hoogspringen: 1. S. A. Huizinga, P. E. C. 1.70 M.; 2. Van Oyen, P. S. V. 1.70 M. Discuswerpen: 1, De Graaf, Zaanland 39.68 M.; 2. Van der Wel. A. V. '23 38.72 M. 800 M.: 1. Bührman, A. A. V. 2.03.6: 2. Brünn, A. A. C. 2.05.3. 1500 M.: 1. Houtert. V. en L. 4.20.1: 2. Dob belaar. Marathon, Vlissingen 4.23; 3. Her mans, Haarlem 4.24. 5000 M.: 1. Slegt, P. S. V. 16 m. 8.7; 2. Swe- res, A. A. C. 16 m. 34.3. Speerwerpen: 1. Aarts, P- S. V. 52.83 M.; 2. M.; 2. Mess, Pro Patria 51.63 M. Verspringen: 1. Houtman, A. V. '23 6.49; 2. Haverkamp, P. E. C. 6.48. Hink-stap-sprong: 1. Van Loozen. P. E. C. 13.66 M.; 2. Wolzak, Volewijckers 13.13 M. 4x400 M. estafette: 1. Hellas 3.37.7; 2. A. V. '23 3 40 2 4x100 M. estafette: 1. Volewijckers 46.8; 2. V. en L. 47.—. 100 M.: 1. Van den Salenteyn, P. E. C. 11.1; 2. De Jong, BI. Wit 11.2. 200 M.: 1. A. v. Zonderen, Haarlem 22.8; 2. v. d. Kar, A. A. C. 22.8. 400 M.: 1. De Ruyter, Quick 52.9; 2. Kalk man, Trekvogels 53.7. Kogelstooten: 1. Krönig, Holland 12.67 M.; 2. Lamoré, Haarlem 12.09 M. Kogelstooten Dames: 1. Albers, Olympia 10.39 M.; 2. Niessink, Sagitta 10.06 M. Discuswerpen Dames: kl. A: 1. Niessink, Sagitta 39.12 M.; 2. Palm, U. D. A. 35.48 M. 100 M. Dames Invitatie: 1. A. de Vries. A. D. A. 12.8; 2. Bolwidt, Gita 13. 10.000 M. Kampioenschap van Nederland 1. Zeegers, A. A. C. 34 m. 12; 2. Meyer, Vole wijckers 34 m. 19.4; 3. Paap, Haarlem 34 m. 32. Polstok hoogspringen: 1. Jaarsma, Sparta 3.50 M.; 2. Oorschot, Hellas 3.40 M. 4x100 M. Dames kl. A: 1. A. D. A. 51.1; 2. U. D. A. 54.1. Estafette Turiivereeinging „Santpoort". Zondagmiddag zou de T.V. Santpoort een uitvoering met medewerking van K. T. K. korpsen geven, terwijl in de pauze de jaar- lijksche estafette zou plaats hebben. Door bijzondere omstandigheden kon evenwel al leen de estafette worden gehouden. In tegenstelling met vorige jaren had zij nu plaats op een terrein. De ploegen waren van zoodanige kwaliteit dat felle strijd kon worden verwacht. Aan de dames-wedstrijd, di eover 4 x 80 Meter ging. namen deel de B.G.V., de T.V.S. en Concordia, de laatste met 2 ploegen. In de series was Concordia n de langzaamste ploeg zoodat deze voor de beslissing uitviel. Zijn eerste ploeg was bekerhoudster 1937, maar een krachtig tegenstandster werd gevonden in de B.G.V., die voor het eerst aan dezen jaarlij-kschen wedstrijd deelnam. In de beslissing nam de B.G.V. onmiddellijk den kop en ondanks niet altijd gelukt wis selen behield zij haar voorsprong. Concordia kwam als tweede binnen, maar deze ploeg moest worden gediskwalificeerd, zoodat de T.V.S. als no. 2 werd aangemerkt. De tijden waren: B.G.V. 47.2, Concordia 48.8 sec., T.V.S. 51.6 sec. De heeren-estafette iging resp. over 800, 400, 200 en 100 M. Er namen 6 ploegen aan deel. De eerste man van T.V.S. nam zijn snelheid te groot; Olympia, bekerhouder 1937, wist dan ook tactisch aan 't einde van de eerste 800 M. aan te hoofd te komen. Daar deze afstand vrijwel beslissend was, kwam er weinig verandering in de volgorde, die ten slotte werd: 1. Olympia 3 min. 58.2 sec., 2. B.G.V., 4 min. 2.1 sec. 3. Concordia 4 min. 3.8 sec.. 4. T.V.S. 4 min. 7.2 sec., 5 Olympia II. 6. Concordia II. Na afloop reikte de heer J. v. Beem, voor zitter van Santpoort's Bloei, in ..De Weijman" de prijzen uit. De eerste prijzen bestonden uit wisselbekex-s voor de dames geschonken door den heer G. Vellinga, voor de heeren door „Santpoort's Bloei". De tweede prijzen bestonden uit medailles. Adspiranlenwedstrijdeii K. T. K. De belangstelling van de zijde van de K. T. K.-adspiranten voor hun athletiekwed- strijden was cfit jaar geringer dan anders. Alleen O.S.S., Turnlust B en Concordia hadden flinke ploegen gezonden; de meeste andere vereenigingen hadden zelfs in 't geheel niet ingeschreven. Ei* kwamen 114 adspiranten op. De mees ten hadden voor 2, 3 of 4 nummers ingeschre ven. zoodat alle nummers goed waren bezet, sommige met tegen de 40 deelnemers zelfs overdadig bezet. De leider de heer J. M. Duijff had dus geen gemakkelijke taak te meer. daar de jury nfet compleet was. Toch waren de wedstrijden niet ver over tijd geëindigd. Zooals te verwachten was, kwam O.S.S. dat bijna dc helft van het aantal deelne mers leverde, over het algemeen 't best voor den dag. Vooral zijn afdeelingen jongste jongens en oudste meisjes muntten uit Turn lust B kwam onmiddellijk daarna op de tweede plaats, vooral dank zij het werk van zijn jongste meisjes en oudste jongens. Voorts leverde Concordia verschillende prijswin naars. terwijl van de Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging moet worden ge noemd C. Broertjes, die in zijn 4 nummers no. 1 werd. Voor zoover de nummers 1 betreft luider> de uitslagen als volgt: Meisjes 11, 12. 13 jaar. Hardloopen 60 M.: R. Pluijmers (Concordb 8.9 sec. Hoogspringen A. Janssen (Turnl. B.) 1 Meter. Verspringen: R Pluijmers (Concordh 12 M. Salwerpen J. de Koter 'Turnl 3.) 16.95 Jongens 11, 12. 13 Jaar. Tardloopen 60 M. W. Rous (OSS.) 8.3 sec Hoogspringen: J. v. d. Heiden, (O. S. S.) 1.27 M. Verspringen: J. Kerkman, (O. S. S.) 4.18 M. Balwerpen: W. de Jonge, (O. S. S.) 24.75 M. Meisjes 1415 jaar. Hardloopen 80 M. J. Diets (Conc. 11.1 sec. Hoogspringen M. de Roos (O.S.S.) 1.32 M. Verspringen J. Diets (Conc.) 4.24 M. Driesprong M. de Roos (O.S.S.) 8.57 M. Discuswerpen R. Klein (Turnl. B.) 18.8 M. Jongens 1415 jaar. Hardloopen 80 M. C. Broertjes (B.G.V.) 9.8 sec. Hoogspringen als voren 1.47 M. Verspringen als voren 4.92 M. Driesprong als voren 11.68 M. Kogelstooten P. Koeten (Turnl. B.) 10.09 Meter. Speerwerpen als voren 35.60 M. Twee nieuwe wereldrecords te Stutlgarl. Uit Stuttgart: Erika Matthes verbeterde tijdens wedstrijden te Stuttgart het wereld record speerwerpen voor dames met een worp van 47.80 Meter. Het oude wereldrocord stond op naam van de Amerikaansche athlete Gindele 46.74 Meter, gevestigd in 1932. Voorts verbeterde Gisela Mauermeyer het wereldrecord vijf kamp. Zij behaalde over vijf nummers 418 punten. Het oude wereldrecord stond op haar naam op 377 punten. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag voor haar juniores-afdeeling een clubontmoe ting laten verrijden tegen de juniores van „Achilles". Deze werd gewonnen door Achil les met 33 punten tegen De Jonge Kampioen 22 punten. De volgende renners van ..Achilles" bezetten de volgende plaatsen: 1ste plaats H. Rusman, plaats Daanen, 5. v. Roode, 7. Jasper, 8, Donkersloot, 9. C. Stijne. De leden van De Jonge Kampioen bezetten de volgende plaatsen: 7. Keijsers 2de plaats, K. Neeft 4de plaats, F. v. d. Heijde 6, IJf Smit 10. De tijd over 37V2 K.M. is 1 uur 7 min. 30 sec. Deze week geen vergadering. Donderdag federatie wedstrijden op de Heem- steedsche wielerbaan. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield een wed strijd voor de A. B, C klasse en Juniores. Deze wedstrijden gelden als voorwedstrij den voor de a.s. clubkampioenschappen. De A en B-kl. reden 85 K.M., C-kl*. 60 K.M. Junioren 50 K.M. Bij het doorkomen van de eerste 60 K.M. waren S. Jonker en J. v. Mares uitgeloopen. gevolgd op 1 min. door het peloton. Na 721/2 K.M. kwam S. Jonker alleen door die ook win naar werd. Bij de C-kl. wist geen enkele renner uit te loopen. De sprint bracht den uitslag. De uitslagen luiden als volgt: A- en B-kl. 85 K.M., tijd 2 uur 19 min. 31 sec. 1. S. Jonker; 2. J. v. Maris; 3. J. Bonken 4. H. v. Es; 5. J. Jonker; 6. Handgraaf. C-kl. 60 K.M,: 1. K. Verbeek; 2. op banddik te B. Kleinhout; 3. v. Tongeren; 4. W. Kleef; 5. F. Jansen; J. Hugen laatste 200 M. lekken* band. Juniores 50 K.M.: 1. Groeneveld tijd 1 uur 52 min.; 2. Zekveld; 3. v. Baak; 4. K. Node lijk; 5. P. Terstal. De Junioren Boudewijn. H. Jas, v. der Wei den en G. v. Dijk hadden met pech te kampen. A.s. Dinsdag vergadering. in het algemeen klassement, Vervaecke, de leiding. Gezamenlijk vegrootten zij hun voorsprong, totdat Bartali op 1 K.M. van den top plot seling onweerstaanbaar omhoog trok, de drie andere renners konden hem niet houden en met 25 sec. op Vervaecke, Moilo. Marcel en Berrendero kwam de Italiaan als eerste op de pashoogte van den berg. Maar evenals in de voorgaande étappe was Bartali uiterst voor zichtig bij het afdalen, waarvoor hij nu door de gladde wegen des te meer aanleiding had. Hij werd ingeloopen door verschillende ren ners. onder wie zich ook Frechaut, Vervaecke en Magne bevonden. Na korten tijd namen Mollo en Fréchaut een voorsprong van eenige honderden meters. Zij werden ingehaald door Jamïnet en ge drieën liepen de vluchtelingen uit, terwijl uit het peloton slechts enkele renners weg liepen om de achtervolging in te zetten. Onder hen was ook Anton van Schendel, die uitstekend reed. De vluchtelingen hadden echter al eenige minuten voorsprong genomen en hoewel Magne, Berrendero en Lowie een deel van den acherstand inhaalden en ook Van Schen del te zamen met den Franschman Yvon Marie op de ontvluchten inliepen, wisten deze drie zich toch aan den kop te handhaven. Mollo kwam het eerste de baan op, maar de duizenden toeschouwers zagen onmiddel lijk daarop Fréchaut verschijnen, die ten slotte zijn tegenstander in de sprint met een lengte versloeg. Bijna een minuut later kwamen Magne, Berrenderi en Lowie binnen, terwijl nof ruim een minuut later onze landgenoot Van Schen del als zesde de eindstreep passeerde, direct gevolgd door Marie. Middelkamp kwam zeven minuten na Fré chaut de baan op en eindigde als 53ste. ter wijl Hellemons een half uur na Middelkamp als zeventigste binnenkwam. De Duitscher Heide werd voor eenzelfde feit als in de voor gaande étappe Speicher, uit den koers geno men. n,l. wegens het zich laten trekken door auto's ANTON VAN SCHENDEL WINT DE TIENDE ÉTAPPE. DE DERDE NEDERLANDSCHE ZEGE. Uit MONTPELLIER: De tiende étappe heeft de derde Nederlandsche zege op geleverd. Anton van Schendel heeft eenigen tijd noodig gehad om op volle toeren te komen, maar nu hij dat dan bereikt heeft, heeft hij getoond met de besten te kunnen wedijveren. In de berg-élappe van Zaterdag werd hij reeds zesde en Zondag heeft hij zijn kans schoon gezien om een étappe te winnen, de eerste van zijn leven. Van Schendel was de eenige renner, die een beetje voor leven zorgde op deze tiende étappe, want veel bijzond'ers was er niet te zien. Er moesten drie stukken gereden worden, n.l. van Perpignan naar Narbonne, van Nar- bonne naar "Beziers en van Beziers naar Mont- pellier. Op het eerste gedeelte, dat 63 K.M. lang was, bleven de renners voortdurend bijeen in een flink tempo ging het over goede wegen, totdat plotseling een rood-wit-blauwe trui naar voren schoot: Anton van Schendel! In een snellen spurt had hij eenige meters voorsprong genomen en het duurde niet lang, of deze voorsprong bedroeg eenige honderden meters. Tot het einde toe hield onze landgenoot het tempo vol en als eerste kwam hij te Narbonne over de eindstreep, cnet tien seconden voor sprong op zijn achtervolgers. Het tweede gedeelte van de étappe, naar Beziers, ging over een afstand van 27 K.M. en was een rit tegen het horloge. De drager van de gele trui, de Belg Vervaecke, bleek hier de snelste. Hij reed zeer snel en maakte een tijd van 39 min. 31 sec. De Nederlandsche renners deden het kalmer aan. Van Schendel spaarde zich kennelijk voor het nog volgende derde gedeelte en werd met een tijd van 43 min. 1 sec. op de 46ste plaats geklasseerd. Middelkamp deed het heel wat sneller. Met Anton van Schendel No. 6. Uit Luchon: Een van de moeilijkste gedeel ten van den Tour de France, het bergmassief der Pyreneeën, is thans achter den rug. De negende etappe, welke Zaterdag verreden werd van Luchon naar Perpignan, over een afstand van 260 K.M. heeft de renners door het laatste gedeelte van de sombere „cols" gebracht. Ook nu weer toonde de Italiaan Bartali zich de beste klimmer. Hij was het, die het eerst op den top van den Portet was, met 25 seconden voorsprong op den leider in het al gemeen klassement, den Belg Vervaecke. Bartali kreeg hiervoor 1 min. 25 sec. tijds- vergoeding, waardoor hij in het algemeen klassement thans nog slechts 33 seconden achter den Belg ligt. maar winnaar van deze étappe werd hij niet. De jonge Fransche renner Fréchaut kwam het eerst over de eindstreep, na in den eindsprint den Italiaan Mollo te hebben verslagen. Om kwart over negen vertrokken de ren ners Zaterdagmorgen. In een kalm gangetje ging het door het dal en toen begon de weg al spoedig te stijgen naar het voornaamste obstakel op deze étappe, den top van den Portet. Goasmat en Cosson, den beide jonge Fran schen, namen de leiding bij deze bestijging, maar al spoedig moesten zij deze afstaan. Na ongeveer 10 K.M. begon het te regenen, het geen een groot nadeel was, want het dalen zou nu nog meer dan anders een levensge vaarlijk karwei worden. Voorloopig echter ging het nog naar boven. Talrijke renners kregen lekke banden zooals Sylver Maes en Vissers, die in de vorige étappe tweede was geworden. Op 3 K.M. van den top nam een groep van vier renners n.l. de Italianen Bartali en Mollo. de Soanjaard Berrendero en de leider Anton van SchendeL een tijd van 41 min. 11 sec. werd hij zestiende. Ook Hellemons deed het sneller dan Van Schendel. Hij werd 36ste met 42 min. 34 sec. Tenslotte moesten nog de 78 kilometers naar Montpellier afgelegd worden. Weer was Van Schendel hier voortdurend in de voorste gelederen te vinden. Over de drie gedeelten tezamen werd één klassement opgemaakt en hierin bezette Van Schendel de eerste plaats. Middelkamp werd met anderhalve minuut achterstand vijftiende, terwijl Hellemons met bijna 5 minuten achter stand op de 63ste plaats terechtkwam. In het algemeen klassement heeft Vervaecke nog steeds de leiding. Het algemeen klassement is nu; 1. 2. 3. 42. 45. 70. Vervaecke (België) 62 u. 3 m. 28 i Bartali (Italië) 62 u. 4 m. 13 s. Vissers (België) 62 u. 11 m. 14 s. Van Schendel 63 u. 0 m. 51 s. Middelkamp 63 u. 3 m. 27 s. Hellemons 64 u. 0 m. 0 s. Het landenklassement luidt: 1'. België 186 u. 54 m. 55 s. 2. Frankrijk 187 u. 15 m. 6 s. 3. Italië 187 u. 31 m. 51 s. 4. Frankrijk A. 187 u. 40 m. 15 s. 5. LuxemburgZwitserland 188 u. 5 m. 24 s. 6. Frankrijk B. 188 u. 18 m. 15 s. 7. NederlandSpanje 188 u. 32 m. 59 s. Duitschland 189 u. 37 m. 52 s. TWEEDE BERGTRAJECT PYRENEES-ORIENTAL ES 10 ETAPPE 17 JULI 168 KM. CONTROLEPLAATSEN 9 e ETAPPE 16 JULI 260 KM. WEDSTRIJD TEGEN HET. H0RL0GE -^ÏTrs^ MONTPELLIER^^

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12