HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. FEUILLETON Naar het Amerikaaiisch van HECTOR JENNINGS. 1) Dit Is het verhaal hoe een ongetrouwde dame van middelbaren leeftijd de stad verliet, voor de zomermaanden een landhuis buiten huurde en weldra verwikkeld was in een van de meest mysterieuse misdrijven, die de sen satiepers en detective-bureaux de laatste jaren gelukkig hebben gemaakt. Als ik nu terueblik op de maanden die ik op „Sunnyside" heb doorgebracht, verwonder ik me er nog over dat ik het er levend heb afgebracht. Maar de gruwelijke ervaringen zijn niet aan mij voorbijgegeaan zonder spo ren achter te laten; nog gisteren was Liddy zoo vriendelijk, op te merken, dat ik erg grijs geworden ben den laatsten tijd! Liddy's zenuwen hebben een deuk gekregen sedert dien verschikkelijken zomer; een hel din is ze nooit geweest, zooals den lezer blijken zal, maar ze is tegenwoordig van streek bij het minste ongewone geluid, vooral 's avonds en 's nachts. De krantenberichten over deze zaak waren onduidelijk en onvolledig; één ervan ver meldde mijn naam zelfs maar éénmaal en dan alleen nog maar. als van de tijdelijke be woonster van het huis.en daarom is het dat ik mij verplicht gevoel alles te vertellen wat ik weet. Jamieson, de detective, ver klaarde mij, dat hij het zonder mij niet zou hebben klaargespeeld, maar tegenover de pers heeft h\j daarvan niet veel laten blijken! Om te beginnen moet ik verscheidene jaren teruggaan dertien om precies te zijn. Toen stierf mijn broer en liet zijn beide kin deren in mijn hoede achter. Halsey was toen elf en Gertrude zeven. Al de verantwoorde lijkheid van een moeder werd plotseling op mijn schouders gelegd en ik sloeg mij er naar mijn beste weten en kunnen door. Toen ze wat ouder geworden waren, stuurder ik ze alle bei naar goede scholen en van dien tijd af oefende ik mijn verantwoordelijkheid voor namelijk uit door bemiddeling van de post, behalve de drie zomermaanden die zij bij mij doorbrachten om hun garderobe aan te vullen, mij van hun omgang en vorderingen te ver tellen en om mijn stiefmoederschap uit de kamfer te halen waar het negen maanden in geconserveerd werd. Maar ook deze zomermaanden miste ik toen de kinderen naar kostschool en academie gingen en hun vacanties bij vrienden door brachten. Langzamerhand merkte ik dat mijn hand- teekening onder een chéque hun welkomer was dan onder een brief, hoewel ik met ge regelde tusschenpoozen schreef. Maar toe Halsey zijn electro-technische studie had voltooid en Gertrude de kostschool had afgeloopen en beiden voorgoed thuis kwamen, veranderde plotseling alles. De win ter dat Gertrude voor het eerst „uitging" was een aaneenschakeling van avonden van laat- opzitten om haar hier of daar heen te chape- roneeren, van bezoeken aan kleermakers en modezaken en het op een afstand houden van ongewenschte jongelingen, die óf meer geld dan hersens óf meer hersens dan geld bezaten! Halsey had uiteraard minder toezicht noo- dig en toen ze aan het eind van dien winter de beschikking over hun moeders vermogen kregen, werd mijn verantwoording uitsluitend een moreele Het hoeft geen betoog, dat het eerste wat tialsej met zijn geld deed was een auto te koopen. Toen de zomer in aantocht was, wilde Halsey dat we zouden gaan kampeeren in de Adirerv- dacks Bergen en Gertrude van haar kant had een hevig verlangen naar Bar Harbour. We eindigden met een compromis: we zouden een flink buitenhuis huren met golfvelden in de nabijheid dat, als men de auto gebruikte niet te ver van de stad lag en met een dokter binnen telefonisch bereik. Zoo kwamen we op „Sunnyside" terecht. We gingen er op uit om het buiten, dat ons als een groot landgoed was aangeprezen, te bezichtigen en ik moet zeggen, het verdiende zijn naam in elk opzicht. Eén ding was er dat mij direct opviel: de huishoudster, die voor het huis moest zorgen, zoolang het onbewoond was, had een paar dagen tevoren haar intrek genomen in de tuinmanswoning, die zoover van het huis lag, dat dieven of brand onge stoord hun werk zouden kunnen voltooien, grasvelden en geschoren hagen, die zachtjes Het was een uitgestrekte bezitting. Het huis lag op den top van een heuvel, met groote grasvelden en gescharen hagen, die zachtjes om glooiden naar den weg. Aan de andere zijde van de vallei, op een paar mijl afstand, was het Clubgebouw van de Greenwood Golf Club. Gertrude en Halsey waren eenvoudig ver rukt. Dat is nu precies alles wat je verlangen kunt, meende mijn jonge neef. Frissche lucht, goed water en goede wegen. En wat 't huis betreft, het is groot genoeg voor een hospitaal. Natuurlijk namen we het huis: ofschoon het niet beantwoordde aan mijn Ideeën over comfort daarvoor was het te groot en het afgelegen genoeg lag om het dienstboden- vraagstuk tot een probleem te maken. Maar zooals ik zei: de kinderen waren verrukt en wat er verder ook gebeurde, ik heb er nooit een verwijt van gemaakt dat ze er op aange- drongen hebben dat ik het zou huren. En nog iets anders. Als de reeks van schokkende gebeurtenissen, die we op „Sunnyside" door leefden, iets geleerd hebben, is het wel dit: dat op ik op een of andere manier van 'n onge- civiliseerden voorvader, die in een schapen huid gehuld en met een speer gewapend er op uitging om zijn kostje op te doen, het in stinct voor de jacht moet hebben geërfd. Als ik een man geweest was zou ik zeker detective zijn geworden en de misdadigers even rusteloos hebben vervolgd als mijn bo vengenoemde voorvader het een wilden beer deed. Maar aangezien ik maar een onge trouwde oudere dame ben, zal mijn eerste kennismaking met de misdaad vermoedelijk ook wel mijn laatste zijn! Het landgoed was het eigendom van Paul Armstrong, hoofddirecteur van de „Handels bank", die toen wij het huis huurden, in het Westen der Vereenigde Staten reisde in gezel schap van zijn vrouw en dochter en van een zekeren dokter Walker, huisarts van de fa milie Armstrong. Halsey kende Louise Arm strong; hij had in den afgeloopen winter zelfs erg veel notitie van haar genomen, maar daar Halsey altijd iemand heeft om erg veel notitie van te nemen, had ik geen bijzondere aandacht aan het geval geschonken. Maar het was een feit: Louise was een heel knap, aller aardigst meisje. Ik kende den naam van Paul Armstrong alleen door zijn functie aan de bank, waar het geld van de kinderen grooten- deels belegd was en door een minder fraaie historie die zijn zoon betreft: Arnold Aim- strong, welke de handteekening van zijn vader scheen te hebben vervalscht op een of ander geldswaardig papier en nog wel voor een zeer aanzienlijk bedrag. Ik stuurde Halsey en Gertrude een paar dagen uit logeeren, opdat ze mij tijdens het in orde brengen van onze tijdelijke woning niet in den weg zouden loopen en den eersten Mei ging ik op weg om „Sunnyside" te be trekken. De wegen waren slecht, maar de boomen stonden in blad en er waren tulpen langs de grasvelden bij het huis. In de bos- schen hing een verrukkelijke aardlucht en toen op weg van het station dat ongeveer op ongeveer een mijl afstand lag het rijtuig een poosje in den modder bleef steken, ont dekte ik een veldje dat als bespikkeld was met vergeet^me-nietjas. De vogels zongen en kwetterden in de hagen en de heele omgeving ademde vrede. Liddy, ^sboren en getogen tusschen straatsteenen, keek evenwel een beetje benauwd, toen de krekels begonnen te sjirpen. Den eersten nacht gebeurde er niets. Den volgenden dag hadden Liddy en mijn huis houdster, juffrouw Ralstond, een klein ver schil van meening, met het gevolg, dat de laatstgenoemde dame met den trein van elf uur vertrok. Onmiddellijk na de lunch werd Burker, de bottelier, plotseling door een hevige pijn in de zijde overvallen, een pijn. welker hevigheid nog werd vergroot door het feit dat ik me binnen gehoorsafstand bevond en ook hij ging dien middag weer stadwaarts. Eenige uren geleden had de zuster van de keukenmeid 'n baby gekregen en ziende dat ik nogal ongeloovig keek bij deze mededeeling, maakte Mary-Anne er een tweeling van om kort te gaan, vóór het vallen van den avond was van mijn huishoudelijke staf alleen Liddy maar over. Ook zij dreigde onder deze omstandigheden onmiddellijk terug te keeren naar de stad, maar de jongen van den melkboer vertelde ons dat Thomas Johnson, de neger-bottelier van de Armstrong's op 't oogenblik kellner was in het restaurant van de Golf-Club en waar schijnlijk wel zou willen terugkomen. Ik belde direct de Club op en omstreeks acht uur kwam Johnson zijn opwachting maken. Het einde van ons onderhoud was dat ik Thomas onmiddellijk engageerde tegen een buitensporig hoog loon en met verlof om in de tuinmanswoning te slapen; deze stond leeg, nu het huis verhuurd was. De oude man hij had grijze haren en liep een beetje ge bukt kwam slechts aarzelend voor den dag met de reden waarom hij dit laatste verzoek had geds.an. (Wordt vervolsAv H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam de wedstrijden op den laatsten dag van het internationaal concours hippique bijgewoond. Tijdens het spelen van de volksliederen Start der finale van de 100 meter borstcrawl, gewonnen door Rie van Veen (links), tijdens de nationale zwemkampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag te Haarlem zijn gehouden Het Nederlandsche jacht „Zeearend* van den heer Bruynzeel na den start te Dover voor de groote „Oceaan-Regatta" naar Christiaansand in Noor wegen Osendarp (voor) won de 100 yards tijdens de Engelsche Bij een bomaanslag op het marktplein van Haifa in Palestina werden niet minder dan twintig A.A.A.-kampioenschappen, welke in White City-stadion te personen gedood, terwijl de materieele schade aanzienlijk was. Door gewapende man- Londen zijn gehouden schappen werd het getroffen stadsgedeelte afgezet De Duitsche équipe, die den landenwedstrijd om den grooten Hollandschen molen tijdens het internationaal concours hippique te Amsterdam won, werd door Z. K. H. Prins Bernhard met haar fraaie prestatie gelukgewenscht Samuel Insull, bekende figuur in de internationale zakenwereld, is te Parijs op 79-jarigen leeftijd overleden

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14