Karimata nadert de goudschat. Bader in zee verdronken Glanzende Boorden 10 CENT Locomotief van tien meter hoogte neergestort. Molen blijft voorloopig in ons land. MAANDAG 18 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Herhaaldelijk gewaarschuwd, dat hij te ver ging. «ondagmiddag omstreeks half drie heeft de zee aan het IJmuidensche strand haar eerste slachtoffer in dit allesbehalve zomersche seizoen ge- eischt. Een 43-jarige gehuwde Amster dammer, die niet goed kon zwemmen en reeds herhaaldelijk gewaarschuwd was, dat hij zich te ver in zee begaf, geraakte plotseling waarschijnlijk in een mui nabij het hoofd van den Zuiderstrekdam. Door den stroom werd hij meegetrokken en voordat iemand zijn hachelijke positie bespeurde was hij reeds door een onderstroom mee gesleurd. Naar het slachtoffer, dat in gezelschap van drie familieleden was, welke geen van allen iets van het ongeval bemerkt hadden, is den geheelen verderen middag gedregd. Ook de reddingboot „Neeltje Jacoba" is nog voor na der onderzoek uitgevaren, doch Zondagavond laat had men nog niets gevonden. Het uitstapje naar IJmuiden heeft voor deze bezoekers, die zich van dezen dag zooveel had den voorgesteld, wel een treurig einde ge kregen. HET FOCHTELOOËR-VEEN NATUURMONUMENT AAN KOOPSOM ONTBREEKT NOG 10.000.-. Zooals bekend is tracht de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land een der laatst overgebleven levende hoogveengebieden in Nederland, n.l. dat on der Fochteloo, op de grens van Friesland en Drente als natuurmonument te behouden. Voor dezen aankoop is een bedrag van onge veer f 27000 noodig en hoewel de vereeni ging ook ditmaal weer van tal van zijden steun toegezegd kreeg, ontbreekt aan de koopsom thans nog een bedrag van ongeveer f 10.000. Vóór 1 Augustus a.s. moet de vereeniging -besluiten of zij tot den aankoop kan over gaan in verband met den korten tijd, welke er nog rest, doet zij een dringend beroep op allen, die met het behoud van een hoogveen gebied instemmen, doch die tot dusverre nog geen gevolg gaven aan hun vornemen de plannen te steunen. Giften voor dit doel kunnen worden over gemaakt op de Postrekening der vereeniging nr. 32391 Heerengracht 540, Amsterdam). STIJF en keurig in model. FIJNWASSCHERIJ L. A., Soendaplein 28 Telefoon 17709. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw sportvliegtuig afgegleden. Bestuurder zwaar gewond. SOERABAJA. 16 Juli (Aneta/A.N.P.) - He denmiddag om tien voor vijf is het nieuwe sportvliegtuig van mr. C. Laan, van de firma Anemaet en Co., bij het vliegveld Darmo, na bij Soerabaja, afgegleden. Het toestel brak in tweeën; de heer Laan, die het vliegtuig be stuurde. werd zwaar gewond. Golfspelers, die in de nabijheid waren, bo den de eerste hulp waarna spoedig de haven arts en een garnizoensarts ter plaatse waren. De heer Laan werd naar het hospitaal overgebracht. EEN JAS MET f 8000 IN HET BOSCH NEERGELEGD! Een inwoner van Baarle-Nassau had dezer dagen 's morgen vroeg een bedrag van f 8000 geïnd. Daar hij het nog te vroeg vond om naar huis te gaan, ging hij een poosje op het land werken, waarbij hij zijn jas met het geld in een boschje neerlegde. Toen 't werke lijk tijd was om naar huis te gaan, bleek aan het geld een bedrag van f 3200 te man- keeren. Optreden van kapitein afgekeurd. Te zeer op eigen lijfsbehoud bedacht geweest. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring tijdens mist van het Nederlandsche stoomschip Plu to" met het Grieksche stoomschip „Ekaterini Peppa" in de Oostzee. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring moet worden toegeschreven aan den dikken mist en dat ten deze niet van eenige fout van de „Pluto" is gebleken. In zooverre valt over de oorzaak van deze ramp niet veel te zeggen. Wel meent de Raad nog eenige beschouwingen te moeten wijden aan hetgeen na de aanvaring op de „Pluto" is geschied. De Raad is door het optreden van den kapi tein zeer teleurgesteld. Dat bij de bemanning onmiddellijk na de aanvaring de impuls be stond om op het andere schip over te sprin gen. kan de Raad tot zekere hoogte begrijpen. Het door den kapitein gegeven bevel om over te springen kan den raad minder bevredigen, terwijl in de gegeven omstandigheden, het overspringen door den kapitein zelf moet wor den afgekeurd. De kapitein behoort zich, juist in dergelijke omstandigheden, van zijn groote verantwoordelijkheid bewust te zijn en niet in de eerste plaats op eigen lijfsbehoud bedacht te zijn. Uit alles blijkt, dat de kapitein de kluts kwijt was. Thans deed zich het geval voor. dat de kapitein zijn heil zocht op het Grieksche vaartuig, dat later zelf zonk, terwijl zijn eigen schip is blijven drijven, ondanks het afwezig blijven van alle maatregelen tot behoud. Het is waarlijk niet aan den kapitein te danken, dat zijn schip is blijven drijven. De kapitein is. door zijn kalmte niet te be waren en alleen op eigen lijfsbehoud bedacht te zijn, juist te kort geschoten in datgene, waarin van een eezagvoerder meer wordt ge- eischt. dan van een anderen opvarende Dat de eerste machinist, alsmede de eerste en de -derde stuurman eerst aan het schip hebben gedacht en eerst daarna aan eigen lijfsbehoud, stemt den raad tot tevredenheid. DRIE CENTIMETER RUIMTE BLEEF OVER. Voor de spoorwegen ivas 9t voldoende ONTSPORING OP MAASSTATION TE ROTTERDAM VEROORZAAKT GEEN STAGNATIE. Op het stationsemplacement van het Maas station te Rotterdam is Zaterdagavond om streeks half acht, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand een rangeerend electrisch tweewagenstel ontspoord. De ont sporing geschiedde even over de Boerengat- brug, juist buiten het station. Het stel kwam schuin over den weg te staan en daardoor werd het hoofdspoor voor de binnenkomende treinen volkomen geblokkeerd. Een on middellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het uitgaande spoor net.drie centimeter vrij bleef, zoodat de uitgaande Diesels gewoon konden vertrekken. De D-trein, die om kwart voor acht van het station Maas moet vertrekken, had aan deze drie centimeter niet genoeg, zoodat deze trein werd opgehouden. De reizigers zijn echter met den Diesel precies op tijd ver trokken naar Gouda, waarzij in het uit Den Haag komende gedeelte van den D-trein konden overstappen. Ook met de andere uit gaande treinen heeft men geen moeite ge had, er moest een beetje voorzichtig worden gemanoeuvreerd, maar dat was alles, het uit gaande treinverkeer heeft in het geheel geen stagnatie ondervonden. Anders was het met de binnenkomende trei nen, Daarvoor moesten onmiddellijk maatre gelen genomen worden. Het bleek mogelijk, dit verkeer naar het station D.P. te dirigee- ren. Deze regeling bleef gedurende den avond gehandhaafd. De materieele schade tengevolge van de ontsporing is zeer gering. AUTO IN DE WEESPERVAART GEREDEN. Bestuurder verdronken VELE REDDERS BEGAVEN ZICH TEVERGEEFS TE WATER. Zondagmorgen omstreeks kwart over elf is aan de Weespei-zijde te Amster dam, op den weg naar Diemen, een personenauto, afkomstig uit Enschedé, in de Weespervaart gereden. De be stuurder van dezen wagen, de 35- jarige heer A. Suiskind, koopman te Enschedé, die alleen in den wagen zat, is door verdrinking om het leven ge komen. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg het regende een beetje waren de wielen van de auto, een gesloten Chevrolet, gaan slippen. De bestuurder is hierdoor de macht over het stuur kwijt geraakt, tengevolge waarvan de auto in de Weespervaart reed. Deze is ter plaatse zeer diep, zoodat de wagen geheel onder de opervlakte van het water verdween. Een bestuurder van een gemeentelijke auto bus, die op het moment, dat de auto uit En schedé te water reed, van de tegenovergestelde richting met zijn bus kwam aanrijden en het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren, was de eerste, die te hulp snelde, gekleed sprong hij te water, doch hoe hij het ook probeerde, de portieren bleken onwrikbaar vast te zitten. Weldra kwamen vele hulpvaardige voorbij gangers toeschieten. Mogelijk door de tuime- ing in het diepe water, waarbij het niet uit gesloten moet worden geacht, dat de auto een slag om de lengteas heeft gemaakt, zaten de portieren in zoo sterke mate geklemd, dat men de pogingen ze te openen tenslotte opgaf. Staande op het dak van de auto, maakte men een gat, waardoor het na veel moeite gelukte den bestuurder boven water te halen. Genees kundige hulp mocht helaas niet meer baten, want hoewel de geneeskundige dienst nog ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toepaste, bleken de levensgeesten van het slachtoffer reeds geweken te zijn. Rotterdamsche touriste bij berg tocht verongelukt. In bergspleet gevallen en op slag gedood. Een jeugdige touriste, mejuffrouw C. Borst, uit Rotterdam, die in gezelschap van een vriendin en een gids van Saasfee uit een berg tocht had ondernomen, is bij het passeeren van een gletscher in een bergspleet gevallen en op slag gedood. Haar stoffelijk overschot is naar Taesch vervoerd. Familieleden van mej. Borst, die in het Ber- ner Oberland vertoefd hadden, waren op de terugreis naar Rotterdam, maar konden in Bazel van het noodlottige ongeval op de hoogte worden gesteld. ZELFWERKEND WASChMIDCEL OVERAL VERKRIJGBAAR T (Adv. Ingez. Med.) Jonge werkloozen bouwden een zweef vliegtuig. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand krijgt het drukker. Zelf moet hij de akten voorlezen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden waarin hij er op wijst, dat in arti kel 21 van het Burgerlijk Wetboek is bepaald, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand aan de verschijnende partijen, mitsgaders aan de getuigen, de akten van huwelijksaangifte enz. zullen voorlezen en daarin vermelden, dat aan die formaliteit is voldaan. Volgens dit artikel moet de voorlezing ge schieden door den ambtenaar van den burger lijken stand zelf. Deze mag de voorlezing niet overlaten hetgeen in de practijk voorkomt aan hulppersoneel. Is het met het oog op de formatie van het personeel of om andere redenen noodig de voorlezing in bepaalde gevallen te doen ge schieden door een ambtenaar ter secretarie, dan zal deze als ambtenaar van den burger lijken stand dienen te zijn benoemd en be- eedigd. In verband hiermede verzoekt de minister den gemeentebesturen er op toe te zien. dat aan artikel 21 van het burgerlijk wetboek in het vervolg stipt de hand wordt gehouden. Zaterdagmiddag te Amsterdam ingevlogen. Zaterdagmiddag om vier uur is op het vliegterrein aan den Cornelius Douwesweg te Amsterdam, het „Zoegling-Zweefvliegtuig", dat door de cursisten der eerste centrale werkplaats vervaardigd is, ingevlogen. Deze werkplaats is een der afdeelingen van het Am- sterdamsch Centraal Comité voor jongere werkloozen. Met zeer veel animo en ijver is door de deel nemers gewerkt, mede in de wetenschap, dat in dit vak velerlei vooruitzichten zijn. Dit is trouwens reeds bewezen omdat verschil lende deelnemers hierdoor werk hebben ge vonden. Het zweefvliegtuig werd voorzien van een radio-zend- en ontvangtoestel, gemaakt door jongere werkloozen. Het invliegen geschiedde door den heer P. E. W. Wesselius, secretaris van de Amster- damsche aeroclub. Een tweede zweefvliegtuig wordt thans in dezelfde werkplaats eveneens door jongere werkloozen, gebouwd. KIND IN NATUURBAD VERDRONKEN. Een Gereformeerde Meisjesvereeniging uit Utrecht maakte dezer dagen een uitstapje in de omgeving, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan het Natuurbad te Soestduinen. Toen de leidster het groepje weer voor het vertrek verzamelde, bleek de achtjarige Marietje v. d. Hulst te ontbreken. Daar het kind onvindbaar bleef, ging men in het diepe bassin dreggen, waaruit, tot groote ontsteltenis, het lijk van het kind werd op gehaald. VARENDE KOOPMAN OP DE MERWEDE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag tegen 5 uur is de varende koopman Van K. uit Woudrichem op de Mer- wede tegenover Papendrecht te water geraakt en verdronken. Hij wilde een boot vastmaken aan een voorbij varende vrachtboot, waarbij zijn been in de tros verward geraakte. De man werd over boord getrokken en verdweeen onmiddellijk in de diepte. Pogingen tot red ding mochten niet baten. Steenberg van Staatsmijn Hendrik ging schuiven. Leerling-Machinist om het leven gekomen. Bij het vervoer over den Steenberg der staatsmijn Hendrik te Brunssum stortte Zaterdagmiddag een locomo tief met twee wagons leisteen naar beneden. Acht wagons bleven op de rails staan. De hoogte waarover de trein reed, was tien meter. Het ongeluk is te wijten aan een ver zakking. De leerling-machinist, de zestienjarige J. van Deenen uit Tree beek, geraakte in den val tusschcn de wagons bekneld en was onmiddellijk dood. De machinist A. Sintelman uit Hoensbroek, die het ongeluk vermoe delijk heeft zien aankomen, heeft zich, door van de machine te springen weten te redden. Hij liep ernstige ver wondingen op. Hij heeft nog getracht den leerling-machinist mee te trek ken, doch dit mislukte, doordat de jongen de locomotief aan den ande ren kant verliet. Andere persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. YIIEGEN V'I'M'l MUGGEN ySBm lESSS MOTTEN VLOOIEN - '-I MIERENuil, WANDLUIZEN Agentschap: v.d. Wialssfr,33.Haarlem (Adv. Ingez. Med.) MILITAIR VLIEGTUIG ZOEK GERAAKT. BOVEN AFGELEGEN STREEK OP JAVA GEVLOGEN. BANDOENG, 17 Juli. (Aneta) Sedert gisteren is een Koolhoven-vliegtuig, met als bestuurder een leerling-vlieger die binnenkort zijn militair brevet zou halen, vermist. Het vliegtuig is gegaan in de richting van een afgelegen streek in Zuid-Pengalengan (Preanger-Java) Een-en-twintig vliegtuigen van de militaire luchtvaartafdeeling hebben dit terrein afgezocht, tot nog toe zon der resultaat. (Adv. Ingez. Med.) Directie Artillerie-inrichtingen wordt verplaatst. Bepalingen omtrent toelating tot het bedrijf versterkt. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat de voorgenomen overbrenging van de directie der artillerie-inrichtingen met secretariaat en hoofdadministratie naar Den Haag, onge veer 1 October a.s. haar beslag zal krijgen. De noodige gebouwen zijn reeds beschikbaar. Het betreft, hier de overplaatsing van voorloopig omstreeks 100 personen in administratieven dienst. Toelating tot het bedrijf beperkt. Vernomen wordt dat sinds eenigen tijd voor bezoekers van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug verscherpte voorschriften gelden. Vanzelfsprekend dienen voor dergelij ke militaire inrichtingen onder de tegenwoor dige omstandigheden de bezoeken tot het strikt noodzakelijke te worden beperkt. In beginsel wordt slechts toegang verleend aan officieren en ambtenaren, die in geregel de verbinding met de artillerie-inrichtingen staan. Particuliere bezoekers worden slechts toegelaten na voorafgaande afspraak. Verte genwoordigers van firma's worden voor het indienen of toelichten van aanbiedingen, op Maandag en Donderdag toegelaten. De toelating bij den ingang geschiedt, waar noodig, eerst na legitimatie door middel van een schriftelijk bewijsstuk met portret (pas poort, spoorwegabonnement e.d.). Toren van Beckers wordt als „een boterham door midden gesneden". Ongekend ongunstige zomer voor het baggerwerk. Ondanks het ongunstige weer zet de „Kari mata" haar gouddelverswerk door. De molen nadert thans het belangrijke punt. Men is n.l. vlak bij de plek gekomen, welke men als middelpunt heeft aangenomen voor het afgebakend gedeelte, waar de zeebodem systematisch wordt afgebaggerd. Ongeveer op deze plek is indertijd ook de toren van Beckers in zee gelaten. Wil dat echter zeggen, dat men thans op het punt is waar de kans op het /in den van de schat het grootst is? Eenige weken geleden hebben wij de ziens wijze van den leider van het werk weergege ven, die er op wees, dat juist op dit punt de kans op succes niet zoo groot is, daar hier al vele malen met schelpenzuigers en met duikers is gewerkt. De kans is daarom veel grooter, dat de goudstaven op eenigen afstand -'an dit veelbezochte punt zijn te vinden, hoewel na tuurlijk een verrassing geenszins uitgesloten blijft, daar de Karimata veel systematischer en grondiger dan voorheen geschiedde, het terrein kan afzoeken De toren van Beckers. Reeds is de Karimata gestooten op de resten van den toren van Beckers en inderdaad is dit een belangrijk oogenblik voor het werk. daai de toren van zeer stevige constructie was en de resten niet gemakkelijk kunnen worde: verwijderd. Voor men dit jaar met het bagge ren begon, heeft men door middel van dyna miet den toren van Beckers zooveel mogelijk gesloopt, maar het gelukte niet om het stuk, dat diep in het zand zit, te verwijderen. Dit moet thans door de Karimata geschieden. De leider van het werk op Terscheilling, de heer Bol vertelde ons. dat reeds een deel van de resten van den toren omhoog is gehaald „De stukken van den toren moeten als een bo terham doormidden worden gesneden". Ver wacht mag echter worden, dat alles, wat nog van den toren over is in stukken en brokken zal worden opgebaggerd, want de capaciteit van de Karimata is zoo groot, dat ook dit mo gelijk zal zijn, hetgeen trouwens reeds is gebie- ken uit het ophalen van een deel der resten. Overigens is op dit oogenblik weinig bijzon ders te vertellen over het werk van de Kari mata. Naar het oordeel van den heer Bol zit men thans vlak bij het voorschip van de Lu- tine, waar vermoedelijk geen goud zal worden gevonden, daar dit in het achterschip was ge borgen. Zoodra men de resten van het achter schip ontdekt, wordt de kans op het vinden van de schatten groot. De oogst bestaat thans alleen nog maar uit kogels, spijkers en stuk ken wrakhout. Helaas zijn de weersomstandigheden weer zeer ongunstig. Er waait een zeer stevige Zuid- Westelijke wind, terwijl de vooruitzichten wei nig gunstig zijn. De Karimata treft het wel bij zonder slecht met het weer. In geen jaren is er een zomer geweest waarin het zooveel heeft gestormd als in 1938. De windkracht welke bij den jongsten storm toen de Karimata moest worden weggesleept, is gemeten, is ln deze eeuw in den zomer nog niet voorgekomen. De Karimata zal echter zooveel mogelijk doorwerken Het gaat er wel naar uitzien, dat de molen dezen zomer niet meer naar Indië za! vertrekken.Eerst moet men op Terschelling ge reed zijn en het afgebakende gedeelte geheel worden afgebaggerd. Vindt men dan niets, dan is er geen goud meer aanwezig De Gemeen schappelijke Mijnbouw Maatschappij .Billiton' •errirhf geen half werk. De geruchten, dat nog leen definitieve beslissing is genomen omtrent het al of niet. beëindigen van het baggerwerk op Terschelling in verband met de reis van de Karimata naar Indië zijn van allen grond ontbloot. 1 A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C naast Slager's Verfhandel - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. MedJ Monsterboekje van stoker ingehouden. Arbeidsovereenkomst verbroken. De Raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het verzoek van den reeder tot inhouding van het monsterboekje van een als stoker aangemonsterde schepeling van den stoomlogger „Vertrouwen" KW 9. De Raad is van oordeel, dat de aangeklaagde de arbeidsovereenkomst onrechtmatig heeft doen eindigen. De redenen door den aange klaagde aangevoerd, kunnen zijn daad niet rechtvaardigen. De aangeklaagde zag dit zelf wel in en hij erkende dan ook ter zitting, dat hij verplicht was met het schip mede te gaan. De Raad meent de quaestie van het z.g. ge wetensconflict wel eenigszins anders te zien dan door de raadsvrouw van den aangeklaag de is voorgesteld. De aangeklaagde was aange sloten bij den Centralen bond van transport arbeiders: hij was gewoon steuntrekkende f 10 per week en trok niet uit de stakingskas van genoemden bond. Hij monsterde 's Maan dags, na 's Zaterdags te voren daartoe door den machinist te zijn aangezocht, als stoker aan boord van de „Vertrouwen" KW 9, en reeds een half uur daarna was hij door stakers overge haald om zijn arbeidsovereenkomst te verbre ken. De aangeklaagde verklaarde ter zitting, dat hij bezwaar had om met het schip mede te gaan en beangst was voor een pak slaag. Ondertusschen blijkt tevens, dat hij. in plaats van zijn f 10 steun, uit de stakingskas f 16.50 per week zou ontvangen, terwijl zijn garantie loon aan boord van de „Vertrouwen" f 12 a f 13 in elk geval belangrijk minder dan f 16.50 bedroeg. Onder deze omstandigheden meent de Raad aan vorenbedoeld gewetensconflict, dat zich blijkbaar pas bij den aangeklaagde heeft voor gedaan na de vertoogen der stakers en na de toegezegde uitkeering. geen groote waarde te kunnen hechten. De raad acht echter niettemin termen aanwezig om een inhouding van het monster boekje voor korten tijd op te leggen, omdat de aangeklaagde, bij een inhouding van eenigs zins langen duur, niet meer kan profiteeren van de werkgelegenheid, welke zich thans, bij de teelt van dit jaar, voordoet. Daarom meent de raad. mede rekening hou dende met het feit, dat het monsterboekje reeds op 27 Juni is ingenomen, in verband met de omstandigheid, dat de termijn van inhouding op den dag der beslissing ingaat, den duur der inhouding op veertien dagen te moeten stellen. PRO JUVENTUTE. VERGROOTING VAN INKOMSTEN ZEER GEWENSCHT. Aan het verslag over 1937 van de Vereen. ,Pro Juventute" in het Arrondissement Haar lem ontleenen wij het volgende: In totaal werden 186 voorlichtingsrapporten uitgebracht, die betrekking hadden op 153 jon gens en 33 meisjes. Van deze 186 minderjari gen hadden 12 den leeftijd van 10 jaar nóg niet bereikt., 49 waren tusschen 10 en 14 jaar oud. 56 tusschen 14 en 16 en 69 tusschen 16 en 18 jaar. De delicten, waaraan zij zich schuldig maakten, betroffen voornamelijk diefstal en wel in 145 gevallen. Velen hadden zich laten verleiden door de hooge prijzen die zij konden maken bij den verkoop van oud ijzer, koper of lood. De destijds steeds toenemende diefstal uit automaten is geluwd. In de bovengenoemde 186 rapporten werden de conclusies als volgt gegeven: 83 maal werd tot niet vervolgen geadviseerd, 42 maal tot een voorwaardelijke tuchtschoolstraf. 24 maal tot een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regegring, 7 maal tot een tucht schoolstraf, deels onvoorwaardelijk, deels voor waardelijk, 1 maal tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf en 24 maal tot ter beschikking stelling van de Regeering. Voor het overgroote deel vielen de beslissin gen conform het uitgebrachte advies uit. In 20 gevallen week die daarvan af. De bemoeiingen liepen over 201 minderjari gen. Van hen eindigde in den loop van het jaar het toezicht over 37, onder wie 26 op nor male wijze, terwijl voor 11 wangedrag de re den was. Het jaar werd dus geëindigd met 164 pupillen. Steeds wordt gaarne kosteloos raad en advies geseven aan ouders, die moeilijkheden heb ben bij de opvoeding van hun kinderen, waar toe men zich tot ..Pro Juventute" kan wenden in het gebouw Morinnesteeg 7, waar eiken Dinsdagavond van 7 tot 8.30 uur spreekuur wordt gehouden. Het algemeen clubwerk onder de jeugd werd weer precies als andere jaren voortgezet. Uit drukkelijk zij vermeld, dat de clubs voor ieder open staan, dus ook voor jongens, die in gee nerlei betrekking tot de Vereeniging staan, Dat clubwerk omvat aan den eenen kant het be oefenen van huisvlijt onder deskundige leiding en aan den anderen kant wordt eens per week ook een gezelligheidsavond georganiseerd. Verder werd weer een week het kampeerter rein bij het Mosterdveen te Nunspeet betrok ken. Dit kamp vormt nog steeds het hoogte punt in het .clubleven. Het ledental bleef vrijwel stationnair. Gaarne zag het bestuur het ledental vergroo- ten. De vaste inkomsten zijn niet toereikend om de kinderen in gezinsverpleging op te ne men, zooals dat vroeser geschiedde. TUINFEEST „NIEUW LEVEN" De Contact- en Propaganda Commissie van de Geheel-Onthouders Tooneelvereen. „Nieuw Leven", organiseert Zaterdag 23 Juli a.s. we derom voor haar kunstlievende leden een tuin feest, in de bekende uitspanning „Kraantje Lek". Voor afwisseling zal worden zorg gedra gen o.a. door optreden van een solodanseres, een dansgroep enz. zoodat dit weer een recht gezellige avond belooft te worden. EXAMENS. EINDEXAMEN AAN DE 2e H. B. S. MET 5-J. C. B TE HAARLEM. Geslaagd voor het eindexamen aan de 2de H. B. S. 5 j. c. B.: J. Appeldoorn, A. C. Krijn, F. v. d. Maesen, A. C. Metzelaar, J. L. Nor- mann, E. E. P. Poelman. G. Stegwee, Ae. Teer, A P. de Zwart. Afgewezen: geen. Het examen is fiwëindlgd. Nijverheidsonderwijs. Geslaagd voor de akte N XX, behoudens de aanteekening art 38, N.O.-wet mej. A. E. Hansen, te Overveen

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5