8.AAT/TEJBEEICUHN BURGERLIJKE STAND. W AA'NDAG IS TUL"I 19.1? HAARLEM'S DAGBLAD ir Cholera-epidemic van ongekende hevigheid teistert Britsch-Indië. Bijna een half millioen slachtoffers. BOMBAY 18 Juli. Indien het thans niet gelukt om een einde maken aan de cholera- epidemie die sedert maanden in de provincies in Pundjab en in de centrale provincie woedt, is het te vreezen dat het aantal dooden bin nenkort het halve millioen zal bereiken. Hon derden dorpen zijn verlaten, gedeeltelijk is de bevolking het offer van de gevreesde ziekte geworden, gedeeltelijk is zij in het oerwoud gevlucht. De bewoners schijnen de gevaren daarvan boven die van de epidemie te prefe- reeren. Immers volgens de inboorlingen is er geen middel tegen deze gevreesde ziekte. De Britsche medici hebben niet slechts met ge brek aan doktoren en verplegend personeel te kampen doch zij moeten tevens het bijgeloof en wantrouwen van de bevolking tegen de witte artsen bestrijden. Dikwijls is het op afgelegen plaatsen voorgekomen dat dorpbe woners niet voor de cholera maar voor het reddende serum van de artsen zijn gevlucht. Op andere plaatsen werd het verplegend per soneel toen zij -de reservoirs voor drinkwater trachtten te ontsmetten met geweld verdre ven. (United Press). Mexicaansche olie in beslag genomen. Maatregel tegen het onteigeningsbesluit van President Cardenas. Naar wij vernemen heeft een Nederland- sche vennootschap, na verkregen toestemming van den president van de arrondissements rechtbank te Middelburg, beslag gelegd op een lading van circa 10.000 ton Mexicaansche benzine, die zich aan boord bevindt van den tanker W. R. Lundgren, varende onder Zweedsche vlag en thans liggende in de Schel de bij Hansweert. De benzine is in Mexico geladen en is af komstig van een van de raffinaderijen van de Mexican Eagle Oil Company, welke maat schappij zooals bekend is is getroffen door het onteigeningsbesluit van den presi dent van de Mexico van 18 April 1938. Nader kan nog worden medegedeeld dat de ze benzine in Mexico is geladen in opdracht van het korten tijd geleden opgerichte ver koopkantoor van de Mexicaansche Regeering. De brand in de Waldeck Pyrmontstraat. Kinderen hebben waarschijnlijk met lucifers gespeeld. Omtrent de oorzaak van den brand in de Waldeck Pyrmontstraat, waarover in ons Za terdagblad reeds uitvoerig bericht werd, ver nemen wij nog dat deze brand vermoedelijk ontstaan is doordat de kinderen des morgens voor het naar school gaan tusschen de ge pakte kisten met lucifers hebben zitten spe len De vrouw des huizes werkt elders en was dan ook op den noodlottigen morgen vroeg de deur uitgegaan De kinderen bleven alleen met den vader achter tot het schooltijd werd. Toen verliet de vader met hen het huis. Dat was nog voor 9 uur. Omstreeks half 10 ont dekten de buren dat er brand was. De inboedel was inderdaad niet tegen brand verzekerd. De familie was voornemens op den zelfden Zaterdag des middags te verhuizen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. VOORBEURSOVERZICHT. De wisselmarkt kenmerkte zich hedenmor gen door geringe affaire. Het week-end had zich voltrokken zonder dat zich gebeurtenis sen op financieel- of economisch gebied had den voorgedaan, welke een nieuwe kijk op de situatie konden openen. Voorshands werd een gereserveerde houding aangenomen, het geen bleek uit de kleine omzetten, die zich uitsluitend bepaalden tot transacties voor handelsdoeleinden. De koersen van de leiden de deviezen waren maar weinig veranderd. De Britsche ponden bewogen zich tusschen 8.95V2 en 8.95 3/4. De Amerikaansche dollars werden afgedaan tegen prijzen loopende van 1.8111/16 tot 1.81 7/8. In Fransche francs ging weinig om. De stemming was prijshou dend zonder dat zich groote mutaties voor deden. Voornamelijk werd afgedaan tegen 5.02 1/4—5.03. Het disago voor termijnfrancs bedroeg 2V2 cent voor 1 maand en 8V2 cent voor 3 maanden. Belga's waren 30.7430.78, met een termijnprijs van circa 10 cents voor 1 maand en 40 cents voor drie maanden. Zwit- sersche francs golden 41.6241.66, Duitsche marken werden in de omgeving van 73,- ver handeld. De affaire op de niet-officieele vroegbeurs was kalm, hoewel voor diverse fondsensoorten toch wel eenige belangstelling aan den dag werd gelegd. De stemming was goed prijshou dend. De Amerikaansche shares werden mee- rendeels op een lichtelijk verhoogd peil afge daan. Ook de locale fondsen gaven over het algemeen kleine teekenen van verbetering. WEEK-ABOIVNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 18 Juli Bevallen: 14 Juli; W. Moeke—Ongers, z.. 15 Juli: W. G. Oomen—Verhoef, z., M. W. v. Boekei—Rademaker, z., J. A. Verstijnen—ten Broeke. z., F. M. P. RoelofsHetem, d., 16 Juli: C. Cohen Rodrigues—v. Hoorn, z., P. M. v. RoodenSelraat, d., J. TurenhoutCas- pers, z., M. Nederstigt—v. d. Zalm, z., C. E. LagerweijWarmerdam, d., M. W. Rinse— Kutsch Lojenga, d., P. M. Schlatmann—Veeger, d, 17 Juli: G. E. v. Zadelhoff—Been, z.. C. h' v Schaik—Thomas, z., h. M. Schuurman— Schuijt. d., 13 Juli: A. Hirs—Schellingerhout, d.. J. W. Leising—Wolff, z. Overleden: 15 Juli: G. W. Boerrigter—Vuu- rens, 75 j., Kenaupark, 16 Juli: C. E. Wulfers— de Meijer, 67 j., Fr. Halsstraat. Regeering wil de Vereeniging voor Luchtbescherming op gang helpen. Met de vervaardiging van volksgasmaskers is een begin gemaakt. In een nota naar aanleiding van het eind verslag over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 zegt de minister, dat de steun aan de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming in hoofd zaak ten doel heeft de bemoeiingen van de vereeniging te stimuleeren en op gang te brengen. De regeering koestert de verwachting, dat de vereeniging uiteindelijk nagenoeg zon der overheidssteun haar belangrijke taak, waarvan men den grondslag niet in eenige re- geeringsopdracht moet zoeken, doch in de spontane levenskracht van het particuliere initiatief, zal volvoeren. De factoren, noodig voor het vervaardigen van een deugdelijk volksgasmasker zijn thans aanwezig. Met de productie is een begin ge maakt. Er zij overigens op gewezen dat de vraag naar gasmaskers val de bevolking zelf zal moeten uitgaan en dat de landsoverheid in beginsel ten opzichte van particulieren niet verder zal kunnen gaan dan te.waken voor deugdeijke vervaardiging en doelmatige ver spreiding. Utrecht's notabelen opgesloten in lift! Consternatie in het nieuwe stations postkantoor. „Een, twee, drie, wij willen er uit!" Aldus klonk het uit de liftkooi in het nieuwe sta tionspostkantoor te Utrecht, dat Zaterdag officieel werd geopend, meldt de „Tel." Het was een spreekkoor van een wonderbaarlijke sa menstelling, dat daar luidkeels zijn ongenoegen te kennen gaf over het feit, dat de splinter nieuwe lift halverwege den dienst staakte en tusschen twee verdiepingen onverbiddellijk bleef hangen mèt den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, den ge meentesecretaris. dr. De Lange, den secretaris van de K. v. K., mr. Milius en nog eenige ge- noodigden „Wij willen er uit!" De andere bezoekers liepen moeizaam de trappen op en hoorden niet, hoe er uit de schacht een noodkreet op steeg uit vele kelen. Geen enkel teeken wees er op, dat de leidingen stroomloos waren ge worden en niemand verwachtte, dat de lift juist nu zou weigeren. Men wachtte een mi nuut, twee minuten, drie minuten, maar het vierkante hokje, waar langzamerhand een tro pische temperatuur begon te heerschen, bleef doodstil hangen. Er werd gebonsd op de wan den. gerammeld met het hek. geroepen en geschreeuwd. Maar iedereen had het te druk in het nieuwe gebouw, om op dergelijke dingen te letten als een lift, waarvan niemand ver wachtte, dat zij wel eens kon weigeren. Alles ging zijn gewonen gang en de bezoekers keken vol belangstelling naar al die prachtige, ver nuftige machines. Een vindingrijk fotograaf die eveneens in de kooi zat opgesloten, kwam op het idee met een sleutel tegen het hekwerk te tikken, een geluid, dat zich langs de meta len spanten blijkbaar prima voortplantte, want eindelijk ontdekte men, dat er aan de lift wat haperde. Met man en macht trokken de me caniciens aan het werk en na een onvrijwillige gevangenisstraf van ongeveer twintig minuten arriveerde het gezelschap boven, gestoofd dooi de hitte in de kleine cel. Motorrijdster raakte macht over het stuur kwijt. Over den kop geslagen en zwaar gewond. Vanmorgen te omstreeks tien uur is op den Muiderstraatweg ter hoogte van de „groote teerfabriek" een 32-jarige vrouw uit Amster dam. die een motorrijwiel bestuurde, op on verklaarbare wijze ten val gekomen. Wielrijders zagen dat de motor plotseling begon te slingeren en daarna tegen de straat sloeg De motorrijdster kwam met een harde smak op het asfalt terecht. Dr. Balfoort uit Diemen, die het slachtoffer de eerste hulp verleende, constateerde een zware hersen schudding. Bovendien had de jonge vrouw een ernstige hoofdwonde opgeloopen. Zij is in bewusteloozen toestand per auto van den hoofdstedelijken G. D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Dinsdag 19 Juli 1938, des avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium en Fuga a kl. t., J. S. Bach. 2. Elevazione, D. Zipoli. 3. Sonate I, P. Hindemith. Massig schnell sehr langsam Phantasie Ruhig bewegt. 4. Sonatina uit- Cantate 106, J. S. Bach. 5. Variaties „mein junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck. 6. Gagliarda, B. Schmid. VELSEN Ongeluk bij de Walsfabrieken. Keeper Michel gewond. De nieuwe Walsfabrieken van Van Leer had den Zaterdag een eerste ongeluk te betreu ren. Het slachtoffer is de bekende V.S.V.-kee- per Michel. Bij zijn werkzaamheden had Michel het ongeluk met zijn hand tusschen een wals bekneld te raken, zoodat deze ern stig gekneusd werd. Bij een geneeskundig onderzoek bleek de wond echter niet zoo ernstig te zijn. als het zich eerst liet aanzien. Wij vernemen nader van dr. Van Leusen, den voorzitter van V. S. V. dat de verwonding van keeper Michel voor hem geen noemens waardig' beletsel behoeft te zijn om aan de wedstrijden van deze club deel te nemen. HAARLEMMERMEER Nieuw Wijkgebouw voor bet Witte Kruis. De tenuitvoerlegging van het definitief vast gestelde plan tot stichting van een nieuw wijkgebouw voor het Witte Kruis te Vijfhui zen, is thans spoedig te verwachten. In een op Vrijdag 22 Juli a.s. in de Land bouw te Hoofddorp te houden ledenvergade ring van de a\"d. Haarlemmermeer van de N.H. Vereenfging „Het Witte Kruis" zal aan de orde komen een voorstel van het bestuur tot het plaatsen van een leening voor bovenbe doelde stichting. De kippen- en konijnendiefstallen Wederom een dader aangehouden. In verband met de in den laatsten tijd op verschillende plaatsen in Haarlemmermeer gepleegde kippen- en konijnendiefstallen, ver nemen we, dat de politie er in geslaagd is weer een man aan te houden, die uit deze gemeente afkomstig is en een bekentenis aflegde. PERSONALIA. Geslaagd zijn. de heer J. M. J. van Eijk, voor het machinisten-examen diploma A; voor het diploma costumière mej. A. J. Hui gen; voor het examen militaire politie de heer L. Roubos Lzn. en voor het MULO-diploma mej. N. Dieben, allen alhier. ZANDVOORT Slecht begin van het seizoen. Een mislukte Zondag. Ook de eerste Zondag van 't „hoogseizoen" is een totale mislukking geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag re gende het dat 't goot en Zondagvoormiddag bleef het doorregenen, 't Gevolg was, dat de treinen en trams zoo goed als leeg hier aan kwamen. De auto's bleven weg en de enkele fietsers, die ondanks den regen tot Zandvoort kwamen, keerden snel terug zoodra ze de zee hadden gezien. De vele nieuwe gasten, die Zaterdag waren aangekomen, zaten verlangend uit te kijken, of de regen nog niet wilde ophouden. Tegen elf uur werd 't eindelijk bij tusschen poozen droog, doch 't bleef guur en 't verwonderde ons heelemaal niet, dat velen hun kinderen naar het strand vergezelden, gehuld in bontmantels of winterjassen. Zoolang het droog was ver maakten de kinderen zich wel op het strand. Vooral in den middag bij het opkomen van het water werden sterke forten gebouwd en hooge bergen opgeworpen. Tegen zes uur was er bijna geen levend wezen meer op 't strand te vinden. Ook in het dorp was 't zeer stil. Pas tegen den avond kwamen er enkele wandelaars, niet omdat het weer zoo aanlokkelijk was, doch omdat ze er wel eens. even uit wilden. De bioscoop en het Kostverloren Wandel park zijn waarschijnlijk de twee eenige inrich tingen, die geen schade ondervonden van 't gure weer. De bioscoop was 's middags tot de laatste plaats bezet. Dat moge voor den ex ploitant prettig zijn, voor Zandvoort is dat toch een zeer slecht teeken, want voor een film komt men toch niet naar de badplaats. Zoo ging deze eerste Zondag van het hoog seizoen voor Zandvoort vrijwel verloren en dat is geen kleinigheid, als we bedenken, dat het drukst van het seizoen op 15 Augustus is af- geloopen. Er blijven dus nog vier Zondagen over waarop men veel bezoek kan verwachten, en daarna in de laatste helft van Augustus nog twee, die bij heel gunstig weer ook nog druk kunnen zijn. Met bezorgdheid vragen we ons af. wat er van de vele strand- en andere exploitanten, die gedurende het voorseizoen geen droog brood verdienden, moet worden als het weer niet spoedig heel gunstig wordt. BEVERWIJK De toestand op de aardbeienmarkt. Meer opgehouden dan verkocht. De gevolgen van de maatregelen, genomen door de Ned. Groente- en Fruitcentrale, begin nen zich aan de Beverwijksche aardbeien veilingen thans te doen gelden. Het uit de markt nemen van groote hoeveelheden aard beien tegen den minimumprijs van 12 cent per k.g. heeft Vrijdag en Zaterdag aan de Vereen. Veilingen een gunstigen invloed gehad op de noteeringen, die op deze dagen respectievelijk f 13.99 en f 13.09 per 100 k.g. waren. Aan de Vereen. Veilingen was de aanvoer Vrijdag 78.014 k.g., waarvan 21.869 k.g. voor den minimumprijs werden opgehouden en in gevolge de geldende bepalingen werden inge- pulpt. Voor den handel en voor de fabrieken werden verkocht 56.145 k.g., tegen f 13.99 per 100 k.g. Zaterdag was de toestand aanmerkelijk on gunstiger. Op dien dag deed zich het verschijn sel voor, dat een grooter percentage van den aanvoer werd opgehouden dan verkocht. Voor den handel en de fabrieken waren bestemd: 29.846 k.g. tegen f 13.09 per 100 k.g., terwijl niet minder dan 44.869 k.g. aardbeien voor den minimumprijs uit de markt werden genomen. Aan do B.E.T.-veiling was de verkoop Za terdag 42.174 k.g. tegen f 12.15 per 100 k.g., terwijl 12.700 k.g. werd opgehouden en voor rekening van de Centrale werd ingepulpt Van Donderdag af, toen de getroffen maat regelen voor het eerst golden, zijn in totaal aan de beide veilingen 167.531 k.g. aardbeien tegen den minimumprijs opgehouden en na verduurzaamd te zijn, in de fabrieken opge slagen, in afwachting van het resultaat der onderhandelingen, die dooi de Ned. Groente en Fruitcentrale worden gevoerd, om voor deze uit de markt genomen voorraden, afzet te vinden. PLAATSGENOOT NAAR DE INTER NATIONALE ATHLETTEKWEDSTRIJDEN. Onze plaatsgenoot de heer A. van Geen- .uizen zal deel uitmaken van de estafette ploeg die op de Dinsdagavond te Berlijn te houden internationale atletiekwedstrijden ons lar.d zal vertegenwoordigen. SANTPOORT De Amsterdamsche Postliarmonie op bezoek. Een serenade aan haar directeur. Gisteren bracht de Amsterdamsche Post- harmonie in uniform een bezoek aan onze plaats. In optocht trokken de hoofdstedelijke musici, velen vergezeld van hun dames, van het station naar de Enschedélaan, waar de directeur van het korps, de heer Speet, woont. Het feit, dat deze 15 jaar den dlrigeerstaf over de postmenschen had gezwaaid, was aan leiding geweest den directeur een muzikale hulde te brengen, welke door veel Santpoor ters werd bijgewoond. In zijn dankwoord zeide de heer Speet vol maakt verrast te zijn. Zelfs, toen het korps zich voor zijn huis opstelde, drong het nog niet tot hem door, wat daarvan toch de reden wel kon zijn. Na afloop vereenigden de Amsterdammers zich nog eenigen tijd gezellig in „De Wey- man". ER KOMT EEN FEESTWEEK. Destijds meldden we reeds dat de harddra- verijvereenlglng voor Santpoort en omstreken de data voor haar jaarlij ksche ringrijderij en harddraverij resp. gesteld had op 3 en 4 Augustus. Thans is ook toestemming verleend tot het organiseeren van een feest..week", al zal deze dan ook maar vier dagen duren, nl. van 3 tot en met 6 Augustus. De diverse attracties zul len wederom verrijzen op het weiland aan de Hoofdstraat, tusschen Westlaan en Sla perdijk. IJMUIDEN Weer visschers naar Duitscliland? Naar wij vernemen zal deze week wederom een 50-tal zeevisschers uit IJmuiden, Kat wijk en Schevenlngen voor plaatsing in Duitschland op de visschersvloot vanAltona en Hamburg in aanmerking willen komen. Het wachten is echter nog op de Duitsche schip pers. die in den loop van deze week weer naar ons land zullen komen om volk aan te ne men. Op elke trawler zijn 2 a 3 Hollanders geplaatst; zij varen zoowel op de haringvis- scherij en de Noordzee- als op de Witte Zee- visscherij. VERWACHTE VÏSCHAANVOER. Verwacht voor de Dinsdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. Vangst; 270 man den makreel, 60 m. schelvisch, 160 piepers, 35 m. gul, 20 m. varia, 80 m. wijting, 10 m. plat- visch. Totaal 635 m., benevens 40 stuks stijve kabeljauw. Verwacht voor de Woensdagmarkt: Rijnstroom IJM 86. Vangst: 200 manden groote hake, 60 m. diversen. Totaal 260 mnd. SCHEVENINGEN, 18 Juli 1938 (A.N.P.) Versche visch Tarbot 50—80 ct. per kg. Griet 50 cent per kg. Tong f 1,151.90 per kg. Middel schal 10.60-? 11 per 40 kg. Kleine schol 3.20—8 per 40 kg. Schelvisch 7.40—10 per 40 kg. Wijting 2—2.70 per 40 kg. Kabeljauw 1.75—1.90 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 390 Antje RO 15 f 2650 810 Claesje RO 46 f 3100 310 Protinus IJM 85 f 1860 250 Poolzee IJM 77 f 2160 335 Uiver IJM 384 f 1970 1260 Caroline IJM 26 f 3500 1100 Erin IJM 12 f3690 535 Clasina Luther IJM 59 xf 2020 Loggers: IJM 201 f450; IJM 204 f610; SCH 66 f900: SCH 19 1420: KW 175 f410: KW 75 f650; KW 89 f410: KW 162 f340; KW 155 f470; KW 169 f400; KW 166 f370; KW 60 f340; KW 105 f410; KW 47 f410; KW 52 f300; KW 104 f 640; KW 178 f510; KW 177 f450; KW 27 f350; KW 108 f490: KW 154 f 370; KW 91 f360; K W107 f360; KW 59 f510; KW 62 f480; KW 28 f420: KW 35 f490; KW 24 f390; KW 51 f590; KW 132 f430. VISSCHERIJ. IJMUIDEN. De aanvoer van versche haring bedroeg heden 76 kistjes. SCHEVENINGEN. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: de treilkotter SCH. 70 met f 37.50 en de treillogger SCH. 103 met 546 besomming. Voorts zijn van IJmuiden aangevoerd eenige partijen versche visch w.o. kabeljauw, schel visch en schol. Van de haringvisscherij is binnengekomen de haringlogger SCH. 198 met 207 kantjes haring, zijnde 129 kantjes eigen vangst en 78 kantjes overgenomen van de SCH. 181. VLAARDINGEN. Binnen van de haringvis scherij: VL, 84 met 10 last eigen vangst; KW. 49, met 20 last van 5 schepen; KW. 4 met 22 last van 4 schepen; KW. 147, met 14 last van 5 schepen; VL. 27 binnenkomende. TENTOONSTELLING 18—30 JULI. Mode-, Reclameteekeningen. Etalages, van leerlingen der Kennemer Etalage- en Reclame- school. Dagel. van 24 en 810 uur. Gebouw KINDERHITSSINGEL 6. (Adv. Ir.gez. MedJ I\L\RKTBERICHT IJmuiden, 18 Juli 1938 (A.NP.) 1. Tarbot f 1.06—f 0.94 per kilo. Tong f 2.10—f 1.20 per kilo. Heilbot f 1.28—f 1.00 per kilo. Griet f 35—f 15 peh 50 kilo. Groote schol f 22.50—f 21 idem. Middel schol f 21—f 18 idem. Zetschol f 20—f 14.50 idem. Kleine schol f 15f 5.60 idem. Schar f 9—f 3.70 idem. Tongschar f 45—f 20 idem. Poontjes f 3.50—f 0.70 idem. Groote schelvisch f 19.50f 15 idem. Middel schelvisch f 15f 13 idem. Kleinmiddel schelvisch f 14f 8 idem. Kleine schelvisch f 7.60f 3 idem. Groote gul f 8.50—f 4 idem. Kleine gul f 6.70—f 2.20 idem. Wijting f 3.70—f 2.80 idem. Makreel f 6—f2.20 idem. Versche haring f 12f 11 idem. Kleinmiddel heek f 27—f 20 per 50 kilo. Kleine heek f 11—f 7 idem. Pieterman f 17.50f 11 idem. Kabeljauw f 40—f 14 per 125 kilo. Vleet f 2.50—f 0.40 per stuk. Leng f 0.80—f 0.60 idem. Koolvisch f 0.30—f 0.09 idem. ARRESTATIE MET HINDERNISSEN. De politie arresteerde Zondagmiddag een 40-jarige man, als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een vijftal minderjarige meisjes in het park Velserbeek, waar twee dames den man op heeterdaad be trapten. Bij zijn overbrenging naar het poli- tie-bureau aan den Engelmundusweg wist ae arrestant zich op den hoek van de Willebrord- straat los te rukken. De politie-agent die een rijwiel aan de hand had zette hem achterna maar werd door zijn fiets gehinderd. De agent loste daarop een schot in de lucht maar de arrestant vluchtte verder. Na een spannende jacht waar een groot deel van Velsen's jeugd aan deel nam vluchtte ae man een poortje binnen. Daar wist de agent hem met zijn re volver in bedwang te houden en hem op nieuw te arresteeren. Hij werd naar het poli tiebureau aan den Engelmundusweg overge bracht. Politie-assistentïe moest worden ingeroe pen om de opdringende menigte die met de minuut aangroeide met den gummistok in be dwang te houden. Het Jeugd-verkeersexamen. De politie toetst de jeugd. Zaterdagmiddag werd in de gymnastiekzaal van de U.L.O.-school aan de Platanenstraat het jeugdverkeersexamen afgenomen. Voor dit hoogst nuttige examen, waarvoor candidaten uit alle deelen der gemeente zich hebben aan gemeld, bestaat een bemoedigende belangstel ling, want 250 examinandi hebben zich er voor aangemeld, welke in twee groepen gesplitst door de politie „onder het mes" genomen worden, n.l. de- eerste groep j.l. Zaterdag en de tweede a.s. Woensdagmiddag. Het schriftelijk gedeelte hadden de candi daten reeds onder toezicht der onderwijzers op school afgelegd en thans was dus het monde linge en het practische gedeelte aan de beurt. Het mondelinge examen, dat 8 minuten duurde werd door de heeren inspecteurs mr. Engels en H. Roelofs, den brigadier van de motorpolitie C. van der Jagt en den heer H. Doevendans, onderwijzer aan de Ghr. school afgenomen. Twee aan twee aan tafeltjes ge zeten, de verkeersmaquette in het midden van de zaal opgesteld, werd de jeugd aan den tand gevoeld. Dat ze zich niet in 't minst zenuwachtig ge voelden was zeker in de eerste plaats aan het gemoedelijke optreden van de examinatoren toe te schrijven. Om zoo heel gewoontjes met de ambtenaren der Heilige Hermandad aan een tafel te zitten en te keuvelen over wat je wel en wat je niet mag doen in het verkeer is zeker een gebeur tenis voor hen geweest! Na afloop van het mondelinge gedeelte kwam de practijk: het rijden op den weg. Tel kenmale werd met een groep van acht jon gens en meisjes proefgcreden door het ver keer, *n rondje H.B.S.—WillebrordstraatRa- telstraatZeeweg—Groene Weg en dan naar de startplaats. Onder toezicht van den heer Visser, agent der motorpolitie, die op de bekende H.D.- politiemotor de jongelui volgde werd hun ken nis aan de practijk getoetst en ging het door het hartje van IJmuiden-Oost. Ook dit was een 8-minuten examen. E. e. a. trok natuurlijk veel belangstelling; de commissaris van po litie de heer J. P. Weyburg, het hoofd der Chr. school de heer C. Lijnzaad en enkele onder wijzers kwamen zich van den gang van zaken op de U.L.O.-school op de hoogte stellen. De uitslag van het examen wordt in den loop van deze week op de scholen bekend ge maakt. Zij, die geslaagd zijn voor het examen zullen een diploma ontvangen. V ERKEERSEXAMEN VOOR DE JEUGD. Onder toezicht der motorpolitie wordt het practische gedeelte van het examen afgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7