De> Sportweek ie Uaadem SPANNEND WIELERCRITERIUM IN HAARLEM-NOORD. 193Ö Politie uit Haarlem en Velsen bestrijden elkaar op het voetbalveld. DINSDAG 19 JUKI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Uitstekend geslaagde Turndemonstraties op openbare pleinen. De Turnafdeeling van den Ned. Arbeiders Sportbond geeft ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek een demonstratie brugwerk op het Teylerplein. HOE noodig hefc is, dat er in Haarlem' „iets bijzonders" moet wezen, bewijst waarlijk deze Sportweek wel. Overal waar de wedstrijden en demonstraties worden gehouden, komt het publiek in drommen van duizenden (bij het Wielercriterium zelfs wel meer dan tienduizend) opzetten, om naar de prestaties te kijken. Warme hulde verdienen dan ook de Haar lemsche Zwemvereeniging „De Waterratten", die het initiatief tot deze Sportweek heeft genomen; de Stichting „Haarlem's Bloei", die zoo ontzaglijk veel steun heeft verleend; en niet in het minst wethouder E. v. d. Wall, die op den avond van de installatie der comités en commissies zulk een geestdriftig woord heeft gesproken; die door zijn aangenaam optimisme eiken tegenstand wist te over winnen C. de Best wint het Wieler- criterium Het was een gelukkige gedachte van de or ganisatoren van de Haarlemsche Sportweek geweest om aan het wielrennen een zoo ruime plaats in te ruimen. C. de Best. Op het bekende parcours aan de Delftlaan werd Maandagavond een 75 K.M. wegwed strijd voor amateurs en onafhankelijken en een 25 K.M. wegwedstrijd voor Nieuwelingen verreden. In beide wedstrijden werd de overwinning in den sprint uitgevochten. Bij de nieuwelin gen werd G. Peters eerste en bij de amateurs wist C. de Best te zegevieren. De nieuwelingenwedstrijd gaf al dadelijk veel strijd te zien, door dat er door het pelo ton hard gejaagd werd. Met enkele ronden waren er dan ook al verscheidene uitvallers of achterblijvers. Het peloton wist tot de laatste ronde bij elkaar te blijven. De eind sprint werd een onbetwiste zege voor G. Pe ters, gevolgd door J. Eldik op de tweede plaats en A. Feye als no. 3. Bij den wedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken, waarvoor wethouder v. d. Wall het startschot loste, ging het in het begin nogal matig toe, doch toen in de 7e ronde De Best een voorsprong had genomen van 100 M., welke in de 8ste ronde was aangegroeid tot 250 M., begon het peloton zich te roeren, zoodat de vlchteling spoedig was ingehaald. Om beurten zien wij dan Bos, Slebeling, Ooms, De Best e. a. aan den kop. Door een valpartij kwamen eenige ronden later v. d. Heijden en de Best pl.m. 300 M. achter de groote groep aan, doch zij konden zich spoedig weer aansluiten. Met nog zeven ronden te rijden onderneemt C. Siebeling een uitlooppoging; hij behoudt twee ronden lang een voorsprong van 250 M„ doch dan weten J. Rijneveld, C. de Best, J. Valkman en B. de Vries zich uit het peloton los te werken; zij voegen zich bij C. Siebeling. Tot op de laatste ronde weet dit vijftal den voorsprong te behouden, doch dan komt het peloton onder aanvoering van P. van der Heij den, T. Ooms en J. Klinkenberg opzetten om de geheele groep in gesloten rij de eindstreep te doen passeeren. C. de Best wist op fraaie en op verdiende wijze de eindsprint te winnen. J. Valkman werd tweede, terwijl C. Siebeling de derde plaats wist te bezetten. Na afloop reikte wethouder v. d. Wall per soonlijk de prijzen uit. De gedetailleerde uitslagen waren: Nieuwelingen wedstrijd over 10 ronden (25 K.M.) 1. G. Peters tijd 36 min. 25 sec.; 2. J. Eldik; 3. A. Feye; 4. C. Bijster; 5. W. Vonk; J. Roorda; 7. P. Bakker en 8. H. Koelemij. Wedstrijd voor amateurs en onafhanke- lijken over 30 ronden (75 K.M.). 1. C. de Best tijd 1 uur 44 min. en 55 sec; 2. J. Valkman; 3. C. Siebeling; 4. J. Stet; 5. B de Vries; 6. Th. Drost; 7. P. van der Heyden; 8. T. Ooms en 9. J. Rijneveld. Het criterium werd behalve door wethou der v. d. Wall ook bijgewoond door wethouder A. G. Boes en M. A. Reinalda. Verder door den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck en vertegenwoordigers van Haarlem's Bloei". De heer J. ten Hove bediende de luidspreker installatie; hij deed dat op een voortreffelij ke wijze, want het was 'niet gemakkelijk om het enthousiaste publiek achter de touwen te houden. Hij moest zelfs een paar maal, uit vrees voor ongelukken, met staking van den strijd dreigen, maar zoover is het gelukkig niet gekomen. De Turndemonstraties Het was voor Haarlem de eerste keer, dat turnvereenigingén op pleinen in het open baar optraden. En deze eerste keer is al een succes geweest. Dank zij Openbare Werken was het grootste gedeelte van elk plein, en in een enkel geval zelfs een geheel plein, met touw omspannen, en toch bleek het voor vele toeschouwers vrijwel onmogelijk, de verrich tingen van de gymnasten overal en altijd goed te volgen. Fietsen, handkarren en auto's achter de dichte rijen toeschouwers werden dan ook dikwijls gebruikt om er op te staan teneinde toch maar iets van het gebodene te zien. En dat gebodene was overal het zien waard. Alle deelnemende vereenigingen had den zich terdege voorbereid en de resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. Er is een machtige propaganda voor de mooie turn- sport gemaakt. De vijf turnclubs mogen de organisatoren van de sportweek wel dankbaar zijn, dat zij op deze zeldzame wijze het groote publiek hebben kunnen bereiken. Mede dank zij den optocht van Donderdag was het publiek reeds voor de sport warm gemaakt. Dat de Haarlemmers ook de hon derdtallen gymnasten, die zij in den optocht zoo kranig zagen marcheeren, ook in hun eigenlijke werk eens wilden zien, viel te ver wachten. Maar niemand zal op zoo'n enorme belangstelling hebben gerekend. Zeker 8 a 10.000 personen in totaal hebben de demon straties bijgewoond. Met groote aandacht heeft het publiek de prestaties gevolgd en herhaaldelijk heeft het van zijn waardeering door een hartelijk ap plaus blijk gegeven. Kracht en Vriendschap. De Chr. Gymn. Ver. Kracht en Vriend schap onder leiding van den heer D. C. van Alewijk demonstreerde op het Schouwtjesplein dat uitgaande van het Chr. Lyceum een prachtige gelegenheid voor de verschillende opmai'schen bood. Precies op tijd nam de uitvoering een aan vang met algemeene vrije oefeningen. Dit eerste nummer wees al op de ernst, waarmee K. en V. zich op het gebeuren had voorbe reid. Ook de overige nummers slaagden naar wensch. Vooral de onderdeelen, die op muziek worden uitgevoerd, hadden succes. Maar ook het toesteltumen, bepaaldelijk dat van de heeren. trok de algemeene aandacht. Het uit gebreide programma werd vlot uitgevoerd. Bato. Vol was het ook op het Leidscheplein. waar onder directie van den heer C. Th. Smal Bato zich de medewerking had verzekerd van Harmonie-Crescendo, dat met schallende muziek, verschillende stukken op de bekende wiize ten beste gaf. Het hoog opgevoerde toesteltumen van de dames en de heeren had aller bewondering en inderdaad werden hierin keurige staaltjes ertoond. De dames gaven zooals ook Con- •ordia en Turnlust op andere pleinen de. Olympische oefening, die op den sluitings- av'ond van de sportweek (maar dan met hon derdtallen turnsters) zullen worden gedemon streerd en aldus werd het publiek een proefje gegeven, van wat op gymnastisch gebied zal worden geleverd, Turnlust. De Botermarkt bood gastvrijheid aan Turn lust, dat door den heer W. H. Verkes werd aangevoerd. Rustig was het hier uiteraard niet, maai de orde werd nooit verstoord, zoodat alles joed te volgen was, voor zoover de langwerpige vorm met het plein dit toeliet. Gemakkelijk was 't publiek dus niet te boeien, maar dat dit toch geregeld lukte, pleit voor het degelijke werk van deze ver- eeniging. Vooral hoogrek en springtafel van de heeren waren succes-nummers, maar ook dames, meisjes en jongens kwamen evenals op de andere pleinen keurig voor den dag. Ned. Arbeiders-Sportbond. De N.A.S.B. onder leiding van den heer W. G. Kruithof had beslag gelegd op het Teijlerplein. De groep was klein, het programma be knopt, maar noch 't een, noch 't ander was van invloed op het groote succes, dat deze wakkere afdeeling oogstte. De muzikale be geleiding was daaraan niet vreemd. Een groep tamboers had in letterlijken zin een uiterst talrijk publiek bij elkaar getrommeld en ook hier, in Haarlem-Oost. werd van het gebodene genoten. Vooral de nummers, uitgevoerd op populaire muziek, vielen in den smaak. Concordia. Een plein was 't eigenlijk niet, waarop Concordia onder den heer J, M. Berrevoets werkte, maar de breede Zaanenlaan langs het ■Huis te Zanen bood deze groote vereenigini toch meer dan voldoende ruimte. Na een opmarsch met tamboers van d< padvinders aan het hoofd werd een vlotte uit voering gegeven, hoofdzakelijk bestaande uit sterk bezette massale nummers met muziek begeleiding, alles flink gevariëerd. Het brug- turnen van de dames en het paardspringen van de heeren boden in 't programma een welkome afwisseling. De voetbalwedstrijd van de politie. De Haarlemsche politie speelt I1 gelijk tegen de politie van Velsen. Te zeven uur stellen de elftallen zich op het terrein aan de Kleverlaan als volgt op Haarlem: Eising, Rode, Baas. Bronkhorst, Eggink, Berkelaar Wieringa, Bultje, van der Mey, Zwart, Boogaard. Velsen Groot, Bakker, van der Leur, Wittebrood, de Jong, Keur, Verwoerd, van Woudenberg, van der Voort, K. Haak, Best. Vooral in het begin was het bij de Haar lemsche politiemannen duidelijk merkbaar dat er in langen tijd niet gespeeld was. Er werd vrij onsamenhangend gevoetbald. Doel man Best kreeg weinig te doen; dit was echter niet alleen aan het zwakke spel van Haarlem toe te schrijven, maar ook aan de flinke partij voetbal van den Stormvogel speler Karei Haak, die telkens met forsche trappen het terrein zuiverde. In den aanval der Haarlemsche politie speelde de Bloemendaal-speler L. van der Mey, doch hij gevoelde zich hier niet erg thuis daar hij gewend is in de achterhoede te spe len. De Velsenaren beschikten over een grootere techniek en waren voortdurend sterker; Van der Leur gaf zijn elftal de leiding. Er ontstonden vele gevaarlijke oogenblik- ken voor het Haarlemsche doel, doch tot de rust wist Haarlem stand te houden. In de tweede helft speeldee de Haarlemsche politiemannen veel beter, dan vó-r de rust. Leo van der Mey stond nu op de links-back plaats, waar hij een bijzonder goede partij voetbal speelde. De rechtervleugel van Velsen zag geen kans meer, gevaarlijke aanvallen te ondernemen; ook doelman Eising weerde zich uitstekend. Daar 't ook in de voorhoede veel beter vlotte, waren de ploegen volkomen gelijkwaardig. De Haarlemsche politiemannen onderna men, dank zij de enthousiast spelende mid denlinie, tal van gevaarlijke aanvallen, die meestal door links geleid werden. Bij een harden voorzet van Boogaard snelde Wieringa naar binnen en doelman Best was gepas seerd (11). Onmiddellijk hierna kreeg Bultje een kans, doch Best toonde zich zijn naam waar dig en redde fraai, hetgeen hij later nog eenige malen herhaalde. De Haarlemmers begonnen hoe langer hoe enthousiaster te spelen, zelfs Haak werd eenige malen gepasseerd. De stand bleef echter ongewijzigd. Vlak voor het einde ging Haak rechtsbin nen spelen, doch ook dat was tevergeefs. Einde 11. De heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie, en de heer A. van der Aart, voorzitter van den Haarl. Voetbalbond, woonden deze ontmoeting bij. De zwemwedstrijden van hedenavond aan de Klever laan. De zwemwedstrijden, die hedenavond aan de Kleverlaan worden gehouden, beloven bij zonder spannend te worden. Zoo zullen we op de 50 M. borstcrawl de zes snelste Haarlem sche zwemmers in een serie tegen elkaar zien uitkomen: K. Bongertman en J. Schouw van H.V.G.B., C. Zeeman en J. van Hemsbergen van Haarlem en Behle en Kollerle van D.W.R. Ook op het nummer rugslag zijn de sterk- sten in één serie. Bais en Van der Meer van Haarlem, Kerkhof en Van Viersen van D.W.R. en Ketelaar en Rol van H.V.G.B. zullen hier uit moeten maken, wie de snelste is. Ook de 10 maal 50 M. borstcrawl estafette tusschen de drie Haarlemsche vereenigingen belooft een mooien strijd te worden. Voor dezen driekamp geldt de volgende pun tentelling. De tijden van de vier deelnemers van iedere vereeniging worden samengesteld. De groep met den laagsten tijd krijgt drie punten, de volgende twee en die met den hoogsten tijd een punt. Voor de estafette wor den resp. 6, 4 en 2 punten gegeven. Tot slot van dezen avond, waarop ook fi- guurzwemmen van Arbeiders Sportbond reddend zwemmen van de Politie en de Haar lemsche reddingsbrigade te zien zullen zijn. worden twee polo wedstrijden gespeeld. Eerst speelt D.W.R. tegen de rest van Haar lem. De zeventallen zijn: D. W. R.: B. Kollerie D, van Viersen, J. Seubring, Th. v. Konings- bruggen. F. Veenstra. J. Kollerle, N. de Vries. Haarl. Comb-II.V.G.B.: Suerhoff (Haarlem). Zeeman (Haarlem), Ellinkhuizen (Haarlem), Goedings (H.V.G.B.) K. Bongertman (H.V.GF.). Joop v. Hemsber gen (Haarlem), Jan van Hemsbergen (Haar lem). Als eenige damesnummer krijgen we een polowedstrijd van twee Haarlemsche dames zeventallen te zien. (Adv. Ingez. Med.) ding van de fraaie prijzen die personen, in stellingen, zakenlieden en organisaties ter be schikking hebben gesteld voor verschillende sportgebeurtenissen die tijdens de Sportweek plaats vinden De volgende prijzen zijn thans in het bezit van het Uitvoerend-Comité: Luxor-beker, een zilveren beker, door de directie van het Luxor-theater beschikbaar gesteld voor den optocht. Dezelfde directie stelde voorts beschikbaar een verguld zilveren medaille voor den water- polowedstrijd en een verguld zilveren medaille voor den voetbalwedstrijd, De Haarlemsche Journalistenkring schonk een zilveren medaille voor de athletiekwed- strijden Ook de secretaris van het Uitvoerend Comité, de heer M. J. Vink stelde een medaille beschikbaar. Een groote medaille op standaard werd geschonken door de firma Vroom en Dreesmann. Een fraaie zilveren beker stelde de Haarlemsche Voetbalbond ter beschikking voor de athletiekwedstrijden. Horecaf en de Haarlemsche Handelsvereeni- ging gaven eveneens medailles voor de athle tiekwedstrijden, evenals Jlet Volk", dat ook een medaille gaf voor de gondelvaart. De di rectie van het Rembrandt-Theater bood een prachtig kunstvoorwerp aan. evenals de di rectie van de Cinema Palace. welke beide prij zen voor den gondelvaart bestemd werden. Het Alg. Hbld. gaf een bronzen medaille en de directie van het Frans Hals-theater stelde eveneens een groote medaille beschikbaar. De stichting ..Haarlem's Bloei" schonk twee me dailles voor de athletiekwedstrijden en ten slotte eveneens het Ultvoerend-Comlté en een onbekende, die schuil gaat achter de initialen N.N. De Sluitingsavovrt. Een opwekking aan onze lezers, om Woens dagavond op het terrein aan den Schoterweg het grandiose slotfeest van de Haarlemsche Sportweek bij te wonen, lijkt ons haast over bodig, want het publiek toont een buitenge woon groote belangstelling voor alles, wat met deze week verband houdt. Die zal dus nog wel De amateurs en onafhankelijken starten op het Wielercriterium in Haarlem- Noord ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek. De gondelvaart van heden avond. De gondelvaart vertrekt hedenavond niet te halftlen, maar te kwart voor tien van het Noorder Buitenspaarne, omdat eenige kano vaarders tevoren ook nog aan turndemonstra ties deelnemen. Bet programma Woensdag. voor 11 uur v.m op het terrein aan de Span jaardslaan: cricketwedstrijd tusschen M.C.C. en de Rest van Nederland (Donderdag voort zetting) 7.30—7.50 uur op het terrein van „Haar lem" aan den Schoterweg: Korfbalwedstrijd tusschen Oosterkwartier en een Haarlemsch twaalftal. 7.508.10 uur: handbalwedstrijd tusschen Concordia en Rapiditas. 8.io9.10 uur: athletiekwedstrijd. 9.159.50 uur: voetbalwedstrijd tusschen Haarlem en een Haarlemsch elftal (eerste helft) 9.5010.05 uur: Turndemonstratie door den Kennemer Turnkring (vrije oefeningen door turnsters) 10.05—10.40 uur: Voetbalwedstrijd tusschen Haarlem en een Haarlemsch elftal (tweede helft). Fraaie prijzen voor de prijzen Sportweek. Met waardeering maakt het Uitvoerend- Comité van de Haarlemsche Sportweek mei- De politiemannen van Haarlem en V elsen verleenden hun medewerking aan de Haarlemsche Sportweek met het spelen van een voetbalwedstrijd op het sport terrein aan de Kleverlaan. Knielende de Haarlemmers, staande de Velsenaren. grooter zijn voor den sluitingsavond, want daar zal heel wat te zien zijn. Het begint al te half acht en het zal wel elf uur zijn, eer alles afgeloopen is. Een aardig nummer van het programma is o.a. de turndemonstratie van den Kennemer Turnkring in de pauze van den voetbalwed strijd tusschen Haarlem en de „Rest van Haarlem". Men krijgt bijvoorbeeld te zien de vrije oefeningen van de turnsters, die dit op den Olympischen Dag als openingsnummer ten beste gaven en daarmee een davernd succes oogstten. Maar de hoofdschotel van den avond wordt gevormd door den voetbalwedstrijd. Het is ons nog niet bekend, of-er nog wijzi gingen in hét elftal van „De Rest" hebben p'laats gehad, maar de roodbroeken kunnen niet volledig verschijnen. Smit heeft ons na melijk meegedeeld dat hij nog niet kan mee spelen en dat hij nog steeds onder dokters handen is. Ook Van Gooi zal niet kunnen uitkomen. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat het een pittige wedstrijd wordt. De liefhebbers van ahtletiek zullen ook kunnen genieten, want er is een interessant programma opgemaakt. De verduistering van costuums te Haarlem. Daders te Leiden en Rijswijk aangehouden. Eenige dagen geleden hebben we medege deeld, dat twee mannen, die zich tijdelijk in een pension aan de Parklaan gevestigd hadden, in een groot kleedingmagazijn te Haarlem eenige costuums en regenjassen hadden besteld Zij hadden die in genoemd pension op zicht laten zenden, waar ze wel in ontvangst genomen, maar niet betaald wer den. Te Leiden zijn een 23-jarige reiziger en een 25-jarige schrijver, beiden woonachtig in Den Haag. aangehouden als verdacht van oplich ting in verschillende plaatsen van ons land. Als verdacht van hetzelfde misdrijf is even eens te Leiden een 32-jarige reiziger aange houden De beide eerstgenoemden bekennen, het Haarlemsche kleedingmagazijn te hebben op gelicht. De 23-jarige reizigea heeft met zijn 32-jarige colléga één der costuums in de Bank van Leening te Leiden beleend. In Den Haag hadden zij een costuum voor f 13 ver kocht. De 32-jarige verdachte heeft onder een anderen naam een costuum beleend in de Bank van Leening te Haarlem. Deze kleedingstukken zijn door de politie in beslag genomen. Eén costuum en één regenjas zijn nog niet gevonden. De 32-jarige reiziger ontkent. Alle verdachten worden in verzekerde be waring eghouden. Het onderzoek wordt voort-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11